היום לפני 50 שנה: קייסי סטנגל האגדי בהיכל התהילה. כל הציטטות / מנחם לס

קייסי סטנגל. "THE OLD PERFESSOR" (זה האיות של ה'אול פרוםסר' בעצמו). המנג'ר המיוחד במינו – והרבה טוענים, ברצינות, שהוא היה הטוב בכולם – נכנס להיכל התהילה ב-25 ליולי, 1966. בנאום הכניסה להיכל הוא אמר: "כל מה שעשיתי משך כל הקריירה זה לקבל קרדיט  על הום ראנס של אנשים אחרים שבמקרה הם שחקניי". הוא עוד אמר: "הסוד להצלחה שלי כמנג'ר תמיד היה להפריד בין חצי השחקנים ששונאים אותי לבין אלה שעדיין לא שונאים אותי…".

היום כבר לא יוצרים טיפוסים כאלה. היום הכל יותר מדי רציני, מכני, מדעי, ואנליטי. אבל לקייסי היה זיכרון פנומינלי (אומרים עליו שהיה לו זיכרון 'גאוני'. הוא זכר כל פיץ' של כל פיצ'ר נגד כל שחקן שלו בכל שנותיו כמנג'ר!), והיה לו מוח אנליטי שהיה נעלה על כל מחשב של היום.

עם כל השגעונות והטירופים שלו הוא היה אחד ממוחות הבייסבול הגדולים מכולם, בנוסף להיותו מוקיון וקצת מטורף, כמו היום בו כינה את קבוצת הניו יורק מטס שלו – קבוצה חדשה שהורכבה מברארות וטלאים  "THE AMAZING METS!”. הוא עשה את היום לכל עיתונאי. כל משחק שלו כמנג'ר היה כותרת ראשית חדשה עם עוד אימרת כנף שלו. הרבה על חשבון שחקניו. רובם קיבלו זאת ברוח טובה, אבל לא כולם. ג'ו דמאג'יו שנא אותו. הוא פעם אמר עליו : The most "bewildered guy" he ever met.

אבל מיקי מנטל, שאהב את קייסי כמו אב, אמר: "There was never a day around Casey that I didn't laugh

איש לא בטוח אם הוא זיין את השפה האנגלית בכוונה, או שהוא פשט דיבר ככה. האנגלית שלו היתה ידועה לנו העיתונאים בזמנו כ-  "Stengelese" כשההרגשה שלי תמיד היתה שהוא פשוט לא יודע, לא מתחשב, ולא אכפת לו דקדוק או מילים נכונות. הוא דיבר את שפתו ועלינו היה להבין אותו.

**********************

קייסי נולד בקנזס סיטי, מיזורי, ב-1890 (נפטר ב-1975). למרות שהוא שיחק והיה עוזר מאמן ומאמן בכל מיני קבוצות במייג'ור, קייסי מרגיש שייך – והוא משוייך – לניו יורק, והוא אמר כמה פעמים שהוא נולד בטעות במערב התיכון. הוא לבש מדים של ארבע קבוצות ניו-יורקיות (היאנקיס, הג'איינטס, הדודג'רס, והמטס), אבל  כולנו מכירים אותו בעיקר כמנג'ר הגדול של היאנקיס הגדולה בשיאה, ואח"כ המנג'ר של המטס (הוא היה אחד מארבעה להיות המנג'ר של היאנקיס ושל המטס. האחרים: יוגי ברה, ג'ו טורי, ודאלאס גרין).

אחרי כמה עונות במינור ליג, הניו יורק דודג'רס החתימו אותו לקבוצתם בה שיחק 5 שנים עד 1917. לבעל הדודג'רס הידוע צ'ארלס אבטס (על שמו נקרא איצטדיון הדודג'רס בזמנו בברוקלין) נמאס להתווכח ולריב איתו כל עונה על משכורות ותנאים, והם העבירו אותו לפיטסבורג. כל משחק נגד הדודג'רס בברוקלין  היה מלחמה בין הקהל לקייסי, כשהם מכנים אותו "הציפור" שעפה מקבוצה לקבוצה. יום אחד בברוקלין, כששמו נקרא בהצגת השחקנים, הוא מנענע את כובע הבייסבול שלו, ומה יוצאת לה מתחת ל-BASEBALL HAT? ציפור דרור שעפה לה לאן שהוא לקול תשואות אלפים. מאז הוא חזר להיות "הבן האהוב של ברוקלין".

קייסי סטנגל היה שחקן טוב. הוא ימני מטבעו, אבל חבט כשמאלי וזרק כדור בשמאל ("הכל אצלי התהפך כשיצאתי מהרחם של האמא שלי" הוא נהג לומר). ב-14 עונות במייג'ורס הוא חבט .284. מכובד ושיחק בשלושה וורלד סרייס (ב-2016 עם הדודג'רס, ו-1922 ו-1923 עם הג'איינטס). הוא פעם סיכם את הקריירה שלו:

 "I had many years that I was not so successful as a ballplayer, as it is a game of skill and I had none”.

זה לא נכון. הוא היה שחקן מעל הממוצע במייג'ורס, ועובדה שהחזיק מעמד שם 14 עונות.

אבל קייסי קנה שם עולם כאחד האייקונים הגדולים של המשחק כמנג'ר.

אחרי שנים כמנג'ר בקבוצות מינור ליגס, הוא הצליח מאד באוקלנד, ובעל היאנקיס ג'ורג' ווייס ("MY OLD TESTAMENT FRIEND") – חברי 'מהתנ"ך). שכר אותו כמנג'ר.

הדבר הראשון שאמר כשקיבל את הג'וב היה: "אני מאושר כי יש בקבוצה הזאת הרבה פחות חוסר ידע מכל קבוצה אחרת שאימנתי!"

"There is less wrong with this team than any team I have ever managed."

הוא היה המנג'ר האגדי של היאנקיס בשנותיה הגדולות עם ג'ו דמאג'יו, יוגי ברה, ומיקי מנטל. הוא ניצח איתם 10 פננטס, ו-7 WORLD SERIES. כדי לתאר את שנותיו ביאנקיס חייבים לכתוב ספר. למעשה לא צריך, כי ישנם לפחות 300 ספרים בנושא…

כשהוא נקרא להיות מנג'ר של המטס אחרי שכבר יצא לפנסיה מהיאנקיס הוא מיד יצא בכינוי "המטס המופלאים". היו לו שנים של כייף בל יתואר עם המדיה של ניו יורק, דבר שלצערי החמצתי רק בשנתיים כי מ-1967 ואילך הייתי אורח די קבוע בחדר ההלבשה של המטס.

אלה השנים בהן אמר:

. "I've been in this game a hundred years, but I see new ways to lose I never knew existed before."

או על שלושת הקצ'רים שלו (הוא אמר לשחקניו למפרע שהוא עומד 'להעליב' אותם אבל זה הכל "כדי לבלבל את האוייב" ושלא ייעלבו):

: "I got one that can throw but can't catch, one that can catch but can't throw, and one who can hit but can't do either"

או על הקצ'ר קריינפול (שלא היה קצ'ר גול, אבל סיים 18 שנות מייג'ור, כולן במטס, וסיים כמוביל ההיטרים של המטס בכל הזמנים…)

 , "See that fellow over there? He's 20 years old. In 10 years he has a chance to be a star. Now, that fellow over there, he's 20, too. In 10 years he has a chance to be 30."

ג'ימי ברסלין, כתב הבייסבול היהודי של 'ניוזדיי' של לונג איילנד, וזה שכתב את הספר על דיימון רניון זוכה פרס פוליצר, וחבר טוב שלי לשעבר, כתב אז על קייסי והמטס, כשקייסי שאל יום אחד על המטס, "CAN ANYBODY HERE PLAY THIS GAME?”:

Though his "Amazin'" Mets finished last in a ten-team league all four years managed by him, Stengel was a popular figure with reporters nonetheless, partially due to his personal charisma. The Mets themselves somehow attained a "lovable loser" charm that followed the team around in those days. Fans packed the old Polo Grounds (prior to Shea Stadium being built), many of them bringing along colorful placards and signs with all sorts of sayings on them. Warren Spahn, who had briefly played under Stengel for the 1942 Braves and for the 1965 Mets, commented: "I'm probably the only guy who worked for Stengel before and after he was a genius."[13]

סטנגל פרש ב-1965. אני בטוח שאילולא פרש הוא היה מפוטר.

 ********************

ציטטות מהאחד ואין שני לו קייסי סטנגל: (הדגשתי את אלה שניכנסו ללקסיקון האמריקאי)

Quotes From Casey Stengel

"All I ask is that you bust your heiny on that field." Source: Number 1 (Billy Martin)

"Amazing strength, amazing power – he (Ron Swoboda) can grind the dust out of the bat. He will be great, super even wonderful. Now, if he can only learn to catch a fly ball." Source: The Incredible Mets (Maury Allen)

"As great as the other men were on the ball club, there comes a time when you get a weakness and it might be physical."

"Been in this game one-hundred years, but I see new ways to lose ’em I never knew existed before."

"Being with a woman all night never hurt no professional baseball player. It's staying up all night looking for a woman that does him in."

"Can't anybody here play this game?"

"Don't cut my throat, I may want to do that later myself."

"Don't drink in the hotel bar, that's where I do my drinking." Source: Slick (Whitey Ford)

"Good pitching will always stop good hitting and vice-versa."

"He (Babe Ruth) was very brave at the plate. You rarely saw him fall away from a pitch. He stayed right in there. No one drove him out." Source: Babe: The Legend Comes to Life (Robert Creamer)

"He'd (Yogi Berra) fall in a sewer and come up with a gold watch." Source: Baseball Digest (August 1972)

"He (Gil Hodges) fields better on one leg than anybody else I got on two." Source: The Incredible Mets (Maury Allen)

"He (Lyndon B. Johnson) wanted to see poverty, so he came to see my team (1964 New York Mets)."

"He (Mickey Mantle) has it in his body to be great."

"He (Mickey Mantle) should lead the league in everything. With his combination of speed and power he should win the triple batting crown every year. In fact, he should do anything he wants to do."

"He (Satchel Paige) threw the ball as far from the bat and as close to the plate as possible."

"He's throwing grounders."

"Hey Heffner, take them down to that other field (St. Petersburg spring training site) and find out if they can play on the road."

"I came in here and a fella asked me to have a drink. I said I don't drink. Then another fella said hear you and Joe DiMaggio aren't speaking and I said I'll take that drink." Source: The Sporting News (July 7, 1955)

"I couldn't done it without my players."

"I don't know if he throws a spitball but he sure spits on the ball."

"I don't like them fellas who drive in two runs and let in three."

"If anyone wants me tell them I'm being embalmed."

"I feel greatly honored to have a ballpark named after me, especially since I've been thrown out of so many."

"If this keeps up (four game winning streak) I'm about to manage until I'm a hundred."

"If we're going to win the pennant, we've got to start thinking we're not as good as we think we are."

"If you're playing baseball and thinking about managing, you're crazy. You'd be better off thinking about being an owner."

"If you're (a soldier who telegrammed his criticism) so smart, let's see you get out of the Army." Source: The Sporting News (September 14, 1955)

"I got players with bad watches – they can't tell midnight from noon." Source: Mets' Scorebook (1976)

"It's high time something was done for the pitchers. They put up the stands and take down fences to make more home runs and plague the pitchers. Let them revive the spitter and help the pitchers make a living."

"It's wonderful to meet so many friends that I didn't used to like."

"I was such a dangerous hitter I even got intentional walks during batting practice."

"Kid (Phil Rizzuto) you're too small. You ought to go out and shine shoes."

"Look at him (Bobby Richardson) – he doesn't drink, he doesn't smoke, he doesn't chew, he doesn't stay out late, and he still can't hit .250."

"Managing is getting paid for home runs someone else hits." Source: The Macmillan Dictionary of Quotations

"(Mickey) Mantle had more ability than any player I ever had on that club."

"Most ball games are lost, not won."

"Mr. that boy couldn't hit the ground if he fell out of an airplane."

"My health is good enough about the shoulders." Source: The Incredible Mets (Maury Allen)

"Nobody ever had too many of them (pitchers)."

"No, even my players aren't players." Source: Associated Press Wire (August 9, 1985)

"(Rogers) Hornsby could run like anything but not like this kid. (Ty) Cobb was the fastest I ever saw for being sensational on the bases…"

"Say, I've got a tip on the market for you fellows (1929 Toledo Mudhens) – buy Pennsylvania Railroad because by tomorrow night about a dozen of you bums will be riding on it…" Source: Boston Herald (April 25, 1990)

"Son, we'd like to keep you around this season but we're going to try and win a pennant."

"That kid can hit balls over buildings."

"The Mets are gonna be amazing." Source: San Francisco Examiner (September 30, 1975)

"There comes a time in every man's life, and I've had plenty of them."

"The secret of managing is to keep the guys who hate you away from the guys who are undecided."

"The trouble with women umpires is that I couldn't argue with one. I'd put my arms around her and give her a little kiss." Source: Time Magazine (August 11, 1975)

"The Yankees don't pay me to win every day, just two out of three."

"They got a lot of kids now whose uniforms are so tight, especially the pants, that they cannot bend over to pick up ground balls. And they don't want to bend over in television games because in that way there is no way their face can get on the camera."

"There have been a lot of fast men but none as big and strong as (Mickey) Mantle. He's gonna be around a long time, if he can stay well, that fella of mine."

"They say he's (Yogi Berra) funny. Well, he has a lovely wife and family, a beautiful home, money in the bank, and he plays golf with millionaires. What's funny about that?"

"They say some of my stars drink whiskey, but I have found that ones who drink milkshakes don't win many ball games."

"They told me my services were no longer desired because they wanted to put in a youth program as an advance way of keeping the club going. I'll never make the mistake of being seventy again."

"This club (1969 New York Mets) plays better baseball now. Some of them look fairly alert."

"Wake up muscles we're in New York now."

"We (the Mets) are a much improved ball club, now we lose in extra innings!"

"Well, that's baseball. Rags to riches one day and riches to rags the next. But I've been in it thirty-six years and I'm used to it." Source: The Sporting News (November 3, 1948)

"We've (1962 New York Mets) got to learn to stay out of triple plays."

"What do you (Mickey Mantle) think, I was born old?"

"Why has our pitching been so great? Our catcher (Yogi Berra) that's why. He looks cumbersome but he's quick as a cat." Source: New York Times (April 15, 1981)

"You can't go out to the mound, hobbling and take a pitcher out with a cane." Source: San Francisco Examiner (September 30, 1975)

"You got to get twenty-seven outs to win. That is all. Only 27 outs. What is so hard about this?" Source: You Could Look it Up (Maury Allen)

"You have to go broke three times to learn how to make a living."

"You have to have a catcher, otherwise you will have a lot of passed balls."

"You put the whammy on him, but when he's (Sandy Koufax) pitching, the whammy tends to go on vacation." Source: You Could Look it Up (Maury Allen)

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 9 תגובות

  1. מומי חשב שיהיו ציציטטות בפוסט
    אחלה פוסט יא פרופסור כל סיפור שלך מחזק למומי את היום

  2. אופטופיק: עלעלתי שוב בספר "חצים ובונבונים" ונפלו עיני על קטע שבו הכותב מסביר, בקשר לסטוקטון, מה ההבדל בין "מהיר" ו"זריז". אני ממש נהנה מהכתיבה המעולה של התורמים לאתר אבל לא שוכח מי התחיל את הכל ועושה לכולם בית ספר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט