סדרות הפלייאוף הגדולות של כל הזמנים – 3 – 1980-1984 / חיים

בכל אחת מהכתבות אני אשים בסוף אפשרות להצביע, והסדרה המנצחת מכל כתבה תעלה לשלב הבא.

החלק השלישי יתמקד במחצית הראשונה של שנות ה-80, השנים 1980-1984.

1:
1980 – חצי גמר המערב. סיאטל סופרסוניקס VS מילווקי באקס 4- 3:
המשחק הראשון הוכרע על ידי סל ניצחון של הפיינלס MVP המכהן, דניס ג'ונסון, אבל במשחק 2 הבאקס לקחו את הביתיות. סיאטל לקחו את הביתיות בחזרה במשחק 4, אבל הפסידו בבית את משחק 5, אז המשחק ששבר את שיא הקהל עם 40,172 איש. האלופים בכל זאת לא אמרו נואש, והידקו את ההגנה ב-2 המשחקים הבאים, בדרך לשני ניצחונות צמודים. במשחק 7 הצטיין גאס וויליאמס עם 33 נקודות.

2:
1981 – חצי גמר המערב. פיניקס סאנס VS קנזס סיטי קינגס 3- 4:
הקינגס לקחו את הביתיות במשחק 2 והמשיכו עם 2 ניצחונות ביתיים, בדרך ליתרון 3- 1, אבל פיניקס נזכרו לפתע שהם מוליכי המערב, והידקו את ההגנה שלהם, מאפשרים לקינגס 89 ו-76 נקודות בלבד בהתאמה ב-2 המשחקים הבאים. המחצית הראשונה של משחק 7 הסתיימה בשוויון 44, אבל בריחה של קנזס ברבע השלישי סידרה להם ניצחון חוץ והעפלה לגמר המערב מהמקום החמישי.

3:
1981 – חצי גמר המערב. סאן-אנטוניו ספרס VS יוסטון רוקטס 3- 4:
הרוקטס פתחו את הסדרה בניצחון חוץ, והופעת 41 ו-15 של מוזס מלון במשחק 3 שמרה להם את היתרון, אבל 33 נקודות של גרווין הכריעו משחק 4 צמוד לטובת הספרס. מכאן והלאה, כל המשחקים היו צמודים, ובכולם דווקאא קבוצת החוץ היא זו שניצחה. אצל יוסטון יציינו במיוחד את קלווין מרפי שקלע 42 נקודות במשחק 7, וסייע ליוסטון להעפיל לגמר המערב, למפגש בין 2 האחרונות שהעפילו לפלייאוף בגמר האזורי.

4:
1981 – חצי גמר המזרח. פילדלפיה סבנטי סיקסרס VS מילווקי באקס 4- 3:
ד"ר ג'יי נבחר בעונה הזאת לתואר ה-MVP, בפעם היחידה בקריירה, ו-38 נקודות שלו במשחק הראשון סידרו ניצחון, אבל הבאקס הצמידו לו את סידני מונקריף, שהיה לאחר מכן שחקן ההגנה הראשון בתולדות הליגה, והוא דאג שהדוקטור לא יגיע יותר ל-30 בסדרה. בריחה של מילווקי ברבע האחרון של משחק 2 סידרה להם את הניצחון, אבל פילדלפיה לקחו את משחק 3 ושמרו על יתרון הביתיות. הקבוצות חילקו ביניהן את 6 המשחקים הראשונים בתורות, מה שמוביל אותנו למשחק 7, בו 2 הקבוצות נאבקו על הזכות לשחק נגד בוסטון בגמר המזרח. המשחק הזה דווקא היה צמוד, בעיקר בזכות מרקיז ג'ונסון שהחזיר את הבאקס מפיגור, אבל המהפך לא הושלם והסיקסרס ניצחו 99- 98.

5:
1981 – גמר המזרח. בוסטון סלטיקס VS פילדלפיה סבנטי סיקסרס 4- 3:
הסיקסרס השיגו את ניצחון החוץ המיוחל כבר במשחק הראשון, עם סל ניצחון של אנדרו טוני, ושמרו על הביתיות ב-2 ההזדמנויות שלהם, מה שהעלה אותם ליתרון 3- 1. בשלב הזה לארי בירד הצעיר, בעונתו השנייה בליגה, לקח על עצמו את האחריות, וקלע 32 במשחק ו-25 במשחק 6, שסייעו לסלטיקס לנצח כל אחד מהם ב-2 נקודות, ולכפות משחק 7 ביתי. למי שתהה לעצמו, גם משחק 7 היה צמוד ביותר, והפעם גם נרשם שוויון 23 בין הציפור לדוקטור. ריצה של הסיקסרס העלתה אותם ליתרון 89- 82, עם פחות מ-5 דקות לסיום, אבל מאז הם לא פגעו. 4 נקודות של בירד השלימו ריצת 9- 0 וסידרו לבוסטון את היתרון המכריע.

6:
1982 – גמר המזרח. בוסטון סלטיקס VS פילדלפיה סבנטי סיקסרס 3- 4:
בדומה לשנה שלפני כן, הסיקסרס לקחו את אחד מ-2 המשחקים הראשונים בבוסטון, והמשיכו בשני ניצחונות ביתיים, אבל הסלטיקס הצליחו לחזור מפיגור 3- 1 ולכפות משחק 7 ביתי. הפעם 34 נקודות של אנדרו טוני במשחק 7 הכריעו את המשחק בשלב מוקדם יחסית, וברגעי הסיום האוהדים של בוסטון בחרו לעודד דווקא את שחקני פילדלפיה בשיר הידוע "Beat LA". לא עזר להם באותה שנה…

7:
1983 – גמר המערב. לוס אנג'לס לייקרס VS סאן-אנטוניו ספרס 4- 2:
ג'ורג' גרווין וארטיס גילמור, שניים שלא הצליחו להתקדם הרבה בפלייאוף לבד, החליטו לחבור בספרס לניסיון אחד משותף, שהניב עבורם הגעה לגמר המערב נגד האלופים המכהנים מאל-איי. 30 נקודות של קארים ונורם ניקסון סידרו ללייקרס את המשחק הראשון, אבל גרווין הגיב ב-32 משלו במשחק 2 ולקח את הביתיות. הלייקרס לקחו את שני המשחקים הבאים בחוץ, אבל הספרס לא ויתרו והצליחו לקחת את משחק 5, ואף להיאבק עד הסוף במשחק 6, שנגמר מבחינתם בהפסד של נקודה בלבד, אבל גם זה מספיק כדי לגמור את העונה.

8:
1984 – סיבוב ראשון. דאלאס מאבריקס VS סיאטל סופרסוניקס 3- 2:
אחרי שדאלאס לקחו את המשחק הראשון בבית, היו אלו סיאטל שלקחו את משחקים 2 ו-3, כולל שלשת ניצחוון של גאס וויליאמס במשחק 2, ואת היתרון בסדרה, אבל דאלאס החזירו ניצחון חוץ משלהם במשחק 4, וכפו משחק 5 מכריע. בניגוד לחלק מהמשחקים הקודמים בסדרה, משחק 5 היה מאוד צמוד, ובסיומו לא הושגה הכרעה, מה שגרר הארכה. גם תוספת הזמן הייתה מאוד צמודה, והוכרעה בסופו של דבר על נקודה אחת בלבד לזכות דאלאס שעברו סיבוב פלייאוף לראשונה בתולדות המועדון.

9:
1984 – סיבוב ראשון. פילדלפיה סבנטי סיקסרס VS ניו-ג'רזי נטס 2- 3:
האלופה המכהנת, שרק לפני עונה סיימה את הפלייאוף עם הפסד אחד בלבד, מצאה את עצמה הפעם עם 2 הפסדי בית ב-2 המשחקים הראשונים של הפלייאוף. הסיקסרס תיקנו דווקא בצמד משחקי החוץ, והגיעו למשחק מכריע ביתי נגד קבוצה שמעולם לא ניצחה סדרת פלייאוף קודם לכן. ד"ר ג'יי הספיק מרגיש בטוח כדי לומר שאין סיכוי שהם יפסידו פעם שלישית בבית לנטס, ובמחצית נדמה היה שהוא צודק, כאשר המומנטום היה עם פילי. באמצע הרבע השלישי המומנטום עבר לניו-ג'רזי שהצליחו להשיג לבסוף ניצחון חוץ שלישי ולחולל סנסציית ענק.

10:
1984 – סיבוב ראשון. דטרויט פיסטונס VS ניו-יורק ניקס 2- 3:
לסדרת הפלייאוף הזאת צריך לקרוא ברנרד קינג. הכוכב של הניקס קלע במשחק הראשון 36 והוביל לניצחון חוץ, וזה היה המשחק היחיד בו הוא ירד מ-40 נקודות בסדרה הזאת. הפיסטונס לקחו את משחק 2, ואת משחק 4 בחוץ, כדי לסדר משחק 5 מכריע בדטרויט. קינג המשיך עם הופעות השיא שלו, למרות שפעת ואצבע שיצאה מהמקום, ומהצד השני אייזאה קלע 16 נקודות ב-93 השניות האחרונות כדי לכפות הארכה. בתוספת הזמן הניקס הצליחו לייצר יתרון קטן שהספיק כדי לעלות לשלב הבא. קינג סיים את הסדרה עם 42.6 נקודות למשחק.

לפוסט הזה יש 7 תגובות

  1. אחלה, אני קורא תמיד.
    רק בקשה קטנה, אם אפשר להזכיר בכל הסדרות איזה שחקן או שניים מכל קבוצה כדי שאתפקס:)
    במקרים הבודדים שאין איזכורי שחקנים אני באופן אישי נאבד…
    תודה על ההשקעה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט