פריוויו ממפיס גריזליס 2016-2017

ממפיס יא ממפיס, מה יהיה איתך? בעיצומה של העונה הקודמת הגבתי באחד המקומות שיש לי מזל שאני לא אוהד ממפיס, בגלל חוסר המזל של הקבוצה וזה שהם אף פעם לא טובים מספיק. מישהו (רון טחן?) ענה לי שדווקא כיף להיות אוהד ממפיס כי הקבוצה תמיד נותנת את הלב והנשמה ומפיקה מעצמה את המירב. ואכן המועדון מתאפיין במשחק "מיושן" של גבוהים, משחק הקרבה ומיעוט שלשות, במקום כזה לא יעלה על הדעת לעשות טאנקינג. בליגה ישנם כמה מודלים להגעה אל הצמרת – 1- הטאנקינג, חביבה של פילי עד לאחרונה, 2- גיוס כשרונות להצלחה בן רגע (הצלחה במיאמי, כשלון בברוקלין), 3- עליה מטאורית בלתי ניתנת להסבר (ג"ס שצמחה משום כלום, אולי רק דדי מבין איך זה קרה), ו-4- טיפוס סיזיפי ואיטי כנגד הזרם, שממפיס היא הדוגמא הטובה ביותר שלו.

ממפיס מהווה אנטי תיזה גם למגמת הסמול בול וגם למגמת המאני בול מתוצרת יוסטון. בקיצור, עוף מוזר משנות ה-80. אבל עם ההצלחה לא מתווכחים – ב-4 העונות האחרונות למועדון יש 60% הצלחה, שהם הנתון השישי בטיבו בליגה  (הספרס מובילים) ובאותו הזמן יש להם גם 50 ניצחונות ומעלה, אחרי שנתתי להם הנחה קטנה על העונה האחרונה.

אבל האם הם מסוגלים להמשיך ככה עוד כמה שנים? לדעתי לא. המועדון נמצא בפרשת דרכים בה הוא מגיע להישגים טובים מאוד אבל לא מצוינים, כאשר תקרת ההישגים היא גמר המערב. ההסתמכות על החמישייה הראשונה המצוינת והספסל החלש היא בעיתית עקב סכנת פציעות.

מה היה בשנה שעברה:

הקבוצה התחילה את העונה חלש מאוד והרבה אנשים הרימו גבה ואמרו "הנה הנפילה באה". אולם המאמן דייב יירגר העלה את מאט בארנס בחמישייה במקום רנדולף והסירה התייצבה. אבל אז הפציעה של מארק גאסול טרפה את הקלפים. ג'ף גרין וקורטני לי נשלחו ולאנס "הנושף" סטיבנסון  וכריס אנדרסן הגיעו. כשגם קונלי נפצע (לניתוח ההחתמה מחדש) הטיטאניק טבעה כשהקפטן משדר הצילו ובמקביל מבקש להתראיין כמאמן בספינות אחרות. הקבוצה עלתה לפלייאוף אבל חטפה סוויפ לא נעים מס"א.

עזבו:

כריס אנדרסן, מאט בארנס, פיג'יי היירסטון, ג'ורדן פארמר (שוב בדרך לטורקיה?), לאנס סטיבנסון, ועוד כמה שחקנים שהרוב לא מכיר. אה כן, דייב יירגר עזב אחרי שהמועדון הבין שהמחויבת שלו אליהם היא אפסית.

הגיעו:

צ'אנדלר פארסונס (לניתוח ההחתמה), דיג'יי סטפנס, טרוי וויליאמס, טרוי דניאלס, ג'יימס אניס, ודיונטה דיוויס ווייד בולדווין (דראפט), והמאמן דייוויד פיזדייל.

לדעתי ישנם בקבוצה שני סימני שאלה שקשורים זה בזה ופתרונם הוא אחד. עד היום משחק הפנים של ממפיס התבסס על משחק פוסט של גאסול ויכולת המסירה העילאית שלו. פיזדייל כבר אמר שהוא רוצה להעלות את קצב המשחק ולהתבסס פחות על חפירות של גאסול ורנדולף. אל הקבוצה הצטרף צ'אנדלר פארסונס שהוא שחקן חכם שיודע ליצור לעצמו וגם לאחרים. עקב מעבר המשקל מגאסול לפארסונס וקונלי שני סימני השאלה הם התפקיד בהתקפה של גאסול ושל פארסונס. התשובות הן שתכרענה הצלחתה או כשלונה של העונה.

ענן נוסף שמרחף מעל העונה הקרובה הוא איך שלושת הגדולים יחלימו מהפציעה שלהם – כנראה שקונלי יהיה בסדר, אבל למרות שגאסול מתחיל לחזור לכושר יש לזכור שהוא כבר בן 32, ופארסונס מצטייר כמו שחקן שביר במיוחד.

בצד ההגנתי יצטרכו כולם לכופף ברכיים קצת יותר כדי לחפות על פארסונס שקיבל את החינוך אצל ג'יימס הארדן.

האיש הנכון במקום הנכון

שחקנים: ווינס קרטר, טרוי דניאלס, ווייד בלדווין, מייק קונלי, דיונטה דיוויס, ג'יימס אניס, ג'מיי'ל גרין, מרק גאסול, אנדרו האריסון, צ'אנדלר פרסונס, ג'ארל מרטין, וויין סלדן (c’mon ?!) זאק רנדולף, טרוי וויליאמס, דיג'יי סטפנס, ברנדן וורייט.

מאמנים: דייב פיזדייל, ג'יי. בי ביקרסטף, ניק ון אקסל (נו באמת, הייתם מאמינים שהוא מאמן? לשחק הוא לא ידע), קית' סמרט ואדם כלשהו.

תחזית פסימית:

הקבוצה מדשדשת סביב 40% הצלחה ואז באה פציעה של גאסול. כשהוא חוזר מהפציעה פארסונס נפצע גם הוא. שחקני הספסל מתגלים כזקנים מדי (וינס קרטר) או שמנים מדי (רנדולף). פיזדייל שובר את שיא ההרכבים המוזרים משנה שעברה אבל כל זה לא עוזר והקבוצה לא מצליחה לעלות לפלייאוף לראשונה זה עידן. בפגרה היא מחליטה על בניה מחדש שולחת את גאסול להתאחד עם אחיו ואת פארסונס בחזרה ליוסטון ומחתימה את הינקי כ GM.

תחזית אופטימית:

כל הפצועים חוזרים כמו חדשים ווינס קרטר מגלה את מעין הנעורים. אחרי פגרת האולסטאר החמישיה מתחילה לתקתק כמו מכונה ופיזדייל מקבל את תואר מאמן העונה לאחר שבנה סכימה התקפית שבה שיווי מישקל מופלא בין חפירות של רנדולף וגאסול לבין משחק הנעת כדור של שחקני החוץ. הוא קורא לה התקפת יוסטון 2.0 והשחקנים קוראים לה borderline genious. פארסונס מקבל את תואר השחקן המשתפר של העונה אחרי עונה של +20 נ"ק, +10 כ"ח ו+7 אסיסטים. המאזן בסוף העונה 53-29 לא מדהים אבל הקבוצה מעלה הילוך בפלייאוף ומדיחה בסיבוב הראשון את יוסטון ההיפוכונדרית במפגש קצוות סגנוני. בסיבוב השני היא מדיחה את ס"א החזקה בשבעה משחקים של חפירות והגנות ברזל עם ממוצע נ"ק יווני. גמר המערב מול ג"ס שעשתה בדרך שני סוויפים הוא מפגש של משחק ישן-חדש מול סמול בול וכשרון. בסופו של דבר יוצאת ממפיס עם ידה על התחתונה בהארכה במשחק השביעי. אבל כמו שחבורת הטבעת אמנם מצליחה להימלט ממכרות מוריה אבל מאבדת את גנדלף בשניה האחרונה כשהבאלרוג לוקח אותו איתו לתהום, כך התשישות של ג"ס בסיום הסדרה מכריע את הכף לטובת אליפות שניה לקליבלנד.

נובאדי פאקס וויב ממפיס אין דה פדקס פורום
נובאדי פאקס וויב ממפיס אין דה פדקס פורום

תחזית ריאלית:

מה שהיה הוא שיהיה ואין חדש תחת השמש. המועדון הזה לא מסוגל להגיע לקצה, לשום קצה. עונה של 45 ניצחונות ומקום 6 במערב. ניצחון בסיבוב הראשון והפסד בשני.

מנחם לס

בעל האתר, ומנסה לכתוב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 35 תגובות

 1. תודה רבה על הניתוח!

  אני חושב ששחקן כנף בסגנון של פארסונס בהחלט היה חסר להם בכל התקופה מאז שנפרדו מרודי גיי. היתרון הוא כמובן שבניגוד לגיי, פארסונס פחות צריך את הכדור ביד, וכשהוא כן מוביל כדור, הוא יודע למצוא טוב את המסירה.
  מבחינת יכולות הגנה, לפארסונס דווקא יש פוטנציאל הגנתי טוב, בעונת הרוקי זה העניק לו מקום בחמישייה של יוסטון, אבל בכל העונות שבאו לאחר מכן הוא קצת זנח את הצד ההגנתי שבו. אולי בממפיס הוא יחזור להיות שומר סביר.

  בהנחה שממפיס יהיו חפים מפציעות הם בהחלט קבוצת טופ 5 במערב, נאחל להם שלא יחוו יותר מדי פציעות העונה. בעונה שעברה האחיזה שלהם בפלייאוף לאור כל הפציעות הייתה תכליס קצת "בזבוז" וקבוצות אחרות כמו יוטה יכלו להוסיף הרבה יותר עניין ותחרות. הסדרה שלהם מול הספרס נגמרה עוד לפני שהתחילה. מקווה שלא יחזור על עצמו השנה (לא עם ממפיס ולא עם אף קבוצה).

 2. חושב שהם קבוצת סיבוב ראשון (אבל שיסיימו במקום השישי במערב, כמו שכתבת). תודה על הפריוויו.

  הקליעה מרחוק והקצב שלהם הולך להשתפר העונה בגדול לדעתי. צ'נדלר פרסונס הוא איום טוב מדאון טאון והשילוב של ג'מייקל גרין במקום זי-בו יגרום להם לרוץ יותר. השאלה היא כמה זה ישחק את הגריזליס.

  מאוד סביר שיהיה טרייד על רייט – לא צריך 3 שחקני פוסט יעילים ששניים מהם פותחים כל משחק על הספסל. הייתי מנסה להשיג במקומו שוטינג גארד טוב.

 3. מעולה יואב!
  ממפיס תמיד מפתיעים אותי אז קשה לי שוב להמר נגדם, אבל לדעתי לא יעשו את הפלייאוף השנה.
  הם כל כך דלילים בספסל והשחקנים המרכזיים פצועים/זקנים.
  פרסונס עוד לא התאמן עם הקבוצה, גאסול אמר שיקח לו עוד שנה בערך להתאושש מהפציעה, רנדולף כבר בסוף הקריירה וייגר עזב.
  מצד שני שמעתי המון דברים טובים על פיזדייל, וכמו הקלישאה, 'בהגנה אין ימים רעים'.
  עדיין חושב שהם יהיו אלו שיפלו

  1. יש להם כמה יציאות מעולות בבחירות שלהם ובחוזים הנמוכים, מה שיכול להניב נכסים טובים ולחפות על הבינוניות היחסית שלהם, לא גרועים מספיק ללוטרי לא טובים מספיק לעבור סיבוב שני – די ג'י סטפנס הולך להיות טוב מאוד מעבר לחביב הייליטים והבחירה של בולדווין היא מציאה (הלוואי שיקבל דקות לצד קונלי במקום טוני אלן). גם הפורוורדים שלהם – גרין של החמישיה ודייויס טובים מאוד.

 4. תודה על הפריוויו

  המפתחות להצלחה –
  הבריאות של קונלי ג'וניור , גאסול וזיבו
  היכולת של פרסונס לשים שלשות ( והרבה )

  אני מאמין שהסיום של העונה הקודמת שהיה עגום בגלל פציעות ( 14 מ 15 הפסדים כולל פלייאוף ) קצת מוריד מהערך האמיתי של הקבוצה
  יסיימו 4-5 במערב
  ואגב פארמר בקינגס עוד לא בטורקיה

 5. מה שמדהים אותי זו הגישה של רבים פה לקבוצות כמו ממפיס – ביטול מוחלט כי הם "רק" עושים פלייאוף כמו שעון, כי הם הגיעו "רק" לגמר המערב, כי התקרה שלהם לא נגמרת באליפות. אז נחשו מה, יש 30 ארגונים בליגה, כל אחד כזה מורכב ממערכת שלמה של המון אנשים שכל תפקידם זה להתחרות ולהציג את הקבוצה הכי טובה שאפשר. להביא שחקנים שמביאים אליפות בסדר גודל של לברון או דוראנט למקום כמו ממפיס זה גם לא ממש אפשרי. אז להגיע לפלייאוף באופן קבוע, ובטח שלגמר מערב, זה חתיכת הישג.

 6. תודה על אחלה פריוויו!

  לדעתי, ההבדל בין תחזית אופטימית לפסימית לראלית הוא פשוט וברור –
  בריאות.
  חדר הלבשה מגובש יהיה להם בכל מקרה, קבוצה שנלחמת בשיניים תהיה להם בכל מקרה.
  השאלה היא רק כמה כוח אש יהיה להם זמין.

  ההימור שלי –
  הם יהיו בריאים מספיק בשביל לסיים במקום החמישי, ואז להדיח את הקליפרס בסיבוב הראשון.

  1. חבל שיפגשו עם הקליפרס, בבת אחת אתה מדיח לי חצי מהטראבל מייקריות שלי במערב. אני בונה על השתיים האלה כמחריבות השמחה של הפייבוריטיות ג"ס וס"א.

   1. בתרחיש שלי, גולדן סטייט מקבלת את ממפיס בחצי גמר המערב (ואתה יכול לסמוך על ממפיס, שגולדן סטייט לא יצאו מסדרה שכזו ללא כמה וכמה חבורות ושריטות – רק בשביל לפגוש את המנצחת בין הספרס ליוסטון בגמר המערב.

    להעפיל לפיינלס מהמערב, תהיה משימה לא קלה בכלל.

 7. אחח אחת הסצנות הטובות של שר הטבעות, גנדאלף והשד ההוא,
  "!run! fouls"
  אני קונה את האפשרות הפסימית רק כדי לראות את האחים גאסול שולטים בצבע ביחד, ועוד בספרס!

  מה שהיה הוא שיהיה זו הגדרה קולעת לממפיס. מעניין מה הם אומרים לעצמם בחדר הלבשה לפני העונה." זאת תהיה העונה שלנו (?) השנה סופסוף אפשר להגיע רחוק (??)"

 8. הקבוצה הזו היא כמו למצוא מתכנת כיום שמשתמש ב-APL. התוכנה ישנה (מאוד) ופשוטה, אבל משום מה דורשת אותיות יווניות וסמלים מוזרים שאף אחד לא משתמש בהם (אם יש מתכנתים בקהל שיכולים לתקן את השטויות הלא מדויקות שאני אומר, בבקשה). ועוד הוא עושה את זה כדי לתכנת משחק בסגנון GTA. ומשתמש במחשב אפל הראשון.

 9. תודה עגל.
  יש שם חבורה של שחקנים קשוחים שאני מאוד אוהב, וממפיס בכלל היא קבוצה גדולה.
  אני מאוד מקווה שפארסונס ישתלב שם יפה ויסייע להם לקלוע גם מבחוץ, וכמובן, שכולם ישמרו על כשירות, ושנראה את וינס עם עוד כמה ריחופים לפני הפרישה.

 10. פריוויו נחמד חוץ מהעובדות …
  והן ראשית מי שיחצב את הספינה הטובעת הוא מישהו שנפצע. ןנזרק מיד לכלבים.
  בלי מריו צלמארס הם לא היו מתקרבים לפלייאוף.
  אוהדי ממפיס הגונים מתעקשים להחזיר אותו אבל ההנהלה ###
  בקיצור חוזה יפה לקונלי אבל לזרוק שחקן שהתאבד עבורם לכלבים?

 11. ואיפה הנאמנות של יתר השחקנים קולגות לצלמארס ?
  עם גישה כזו נראה לי שהקבוצה הזו תצלול השנה….למטה למטה .

 12. בגדול ממפיס זאת קבוצה מעבר לשיא אבל עדיין בחלק העליון של העקומה וזה המקום הכי מסוכן להיות בו….מקום שגורם לך לחשוב שאתה בעצם בעליה ואז אתה מחתים את קונלי בסכום אסטרונומי וגומר את העתיד הקרוב של הקבוצה….נכון ל-2019(כנראה כבר ב-2018)….רנדולף או שיפרוש או שיהיה לא רלוונטי, גאסול יעבור בטרייד(לא יודע מתי הוא מסיים חוזה) או כפרי אייג'נט וקונלי יעשה חיים בקבוצה שלא תהיה רלוונטית לכלום ותתפלל למשהו בדראפט.

 13. פריוויו שניתן לכנותו מושלם.
  כל הפריוויו'אים- כולם כמעט ללא יוצא מין הכלל – הם לליקוק שפתיים.

  עגל, קלעת בול כשכינית אותם עוף מוזר. אולי אפילו העוף המוזר ביותר מכל הקבוצות.
  וכמו כל עוף מוזר, אתה לא יודע לאן יעוף או יילך.

  אני אוהב מאד את בולדווין מהדראפט, ואני מקווה מאד שדייב פייזדל יצליח. הוא בטוח שילם את דכר הלימוד במיאמי!

  1. לא מסכים. התחזית האופטימית סתם הזויה. אפשר גם לכתוב שהם ימציאו מכונת זמן ויחתימו את ג׳ורדן של 98 ויקחו אליפות. צריך לכתוב משהו בגבול הסביר

  2. גם אנ אוהב את בולדוין, אם נהקנגס הו בוחרם בו במקום ביוונ ב13הדראפט שלהם הה מוכתר כהצלחה

 14. קבוצה מרתקת. לא יודע איך לאכול אותם – מ money ball של הולינג'ר עוברים לפזרנות. משמרנות עוברים להחלפת שני מאמנים מצויינים ברצף.

  מה שבטוח, הוסיפו שחקן שמתאים כמו כפפה לחמישייה עם פארסונס, ומכאן הכל תלוי בבריאות.
  תיאורטית – אני שם אותם 7 במערב, אבל אם הם בריאים בפלייאוף, הם יהיו היריבה הכי קשה בלי הביתיות בסיבוב הראשון.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט