אירועי דיומא – 14.07.2022 – אופניים

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא image-111-2.png

אופניים / דוד "פאקו" סעדה

הטור דה פראנס – קטע 12

וואו. קטע 11 של אתמול היה אחד הקטעים האינטנסיביים, המהנים והבלתי צפויים שראינו, שוודאי ייכנס להיסטוריה של הקטעים הגדולים בתולדות הטור. הקטע, שכלל שלושה טיפוסים אלפים קשים, ראה בתחילתו קבוצת בריחה גדולה מאד, שכללה שמות כמו וואוט ואן ארט, כריסטוף לאפורט, וורן בארגי, סימון גשקה, פייר לאטור וגם קריסטס ניילנדס מ-IPT. עד לקול דו טלגרף, הטיפוס הקשה הראשון של היום, הבריחה פתחה פער גדול של כ-9 דקות על דבוקת ה-GC. בחזית הבריחה ראינו מאבק של גשקה, בארגי ולאטור על נקודות המטפסים, מה שלבסוף הותיר את גשקה יום נוסף בחולצה המנוקדת. בטיפוס שלאחר מכן לגאליבייה זו כבר הפכה לבריחת יחיד של בארגי, שפתח פער מבטיח מאד בחזית. אלא שאת הזיקוקים ראינו מאחור בקבוצת ה-GC, כבר בסיום הטיפוס לטלגרף. התקפה של פרימוז' רוגליץ' לפני הפסגה ואח"כ בירידה צמצמה את הדבוקה, והותירה את טאדיי פוגאצ'אר מבודד מחברי קבוצתו. מייד בטיפוס אח"כ לגאליבייה, כ-60 ק"מ לסיום, ראינו מחזה מאד לא שגרתי של רוגליץ', יחד עם חבר קבוצתו יונאס וינגגארד, תוקפים את פוגאצ'אר לסירוגין, כשפוג נאלץ לסגור מהם את הפערים בכל פעם. הגעתו מאחור של מארק סולר, חברו של פוג לקבוצה, הרגיעה לזמן קצר את העניינים, אך רוג המשיך לתקוף, מה שאילץ את פוג לעבור לחזית ולברוח קדימה, כשהוא גורר את וינגו על גבו. כך זה נמשך עד לירידה מהגאליבייה, שם הצטרפו לשניים עוד ועוד רוכבים, כשהשיא היה כשואן ארט ירד לאחור מהבריחה על מנת להביא קבוצה גדולה שכללה את רוגליץ, דויד גודו וחברים נוספים לדבוקה. ואן ארט המשיך להוביל את כל החבורה גם בטיפוס המסיים והקשה לקול דו גראנון, מה שנגס במהירות בפער של בארגי מלפנים. לאחר מכן נראה שהעניינים חוזרים לשגרה, כשראפאל מייקה, חברו של פוג לקבוצה, החל להוביל את הקבוצה. כאן ראינו התקפה של נאירו קינטאנה, חברו של בארגי לקבוצה. קינטאנה נשאר זמן רב בין חבורת ה-GC לבארגי, עד שלבסוף הצליח להדביק את חברו. מתקפה נוספת של רומן בארדה מתוך החבורה הכינה את הקרקע למתקפה הקטלנית של היום – זו של וינגו 5 ק"מ לסיום. הדני עקף במהירות את כל מי שלפניו, והגדיל במהירות את הפער מכולם. מאחוריו פוג החל ממש להתקשות, כשחברים כמו גראן תומאס, ואח"כ גם גודו ואדם ייטס בורחים לו. וינגו המשיך לגרוס את ההר הקשה במהירות, וחצה ראשון את הקו, כשקינטאנה ובארדה מגיעים מעל לדקה אחריו, בעוד שפוג מגיע בפיגור די לא ייאמן של כמעט שלוש דקות אחרי המנצח. לוינגו זהו ניצחון ראשון בגראנד טור כלשהו (די מפתיע), והוא מביא לו את החולצה הצהובה בפער מבטיח מאד על כל אלה שמאחוריו. הוא כעת מוביל על בארדה (2:16+), פוגאצ'אר (2:22+), תומאס (2:26+), קינטאנה (2:37+), ייטס (3:06+), גודו (3:13+), ולאסוב (7:23+), לוטסנקו (8:07+) ומאס (9:29+).

קטע 12 של היום, יום הבסטיליה הצרפתי, הוא השני ברצף שני קטעי האלפים הרצחניים, שכצפוי אמור להביא לנו זיקוקים (אם כי זה יהיה קשה אחרי אתמול). הקטע כולל שלושה מהטיפוסים האלמותיים ביותר שהטור יודע לספק לנו. זה יתחיל מאותו גאליבייה שראינו אתמול, אם כי היום זה יהיה מהצד הפחות קשוח שלו. אחר כך נקבל את הטיפוס הארוך והמתיש לצלב הברזל, ובסיום את הטיפוס האולי מוכר ביותר של הטור – האלפ דואז. שלושה טיפוסים מהרמה הגבוהה ביותר. יהיה מאד מאד קשה להמר כאן על מה שהולך לקרות. האם חבורת ה-GC תמשיך באינטנסיביות של אתמול, או שנגמר לה הכח והיא תשאיר את התהילה לבריחה (בפרט צרפתים שוודאי יתאבדו על הקטע ביום חגם)? האם פוג ינסה כבר היום להחזיר לעצמו את הזמן האבוד, ואם כן, איך יצליח בכך כשנראה שהוא יושב על כסא בעל מספר רגליים חסרות? האם יומבו-ויסמה תנקוט מעכשיו בטקטיקה הגנתית על מנת להגן על היתרון של וינגו, או שתנסה לבנות על המומנטום ולתקוף שוב על מנת לנסות וממש לסגור את הסיפור? שאלות מצויינות, שכדאי מאד לצפות היום בקטע על מנת לקבל את התשובות עבורן. שידור ביורוספורט 1 ב-13:55.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא tour-de-france-2022-stage-2-profile-e749fe2429.jpg

פאקו

ממונה על איזור 51 בהופס.

לפוסט הזה יש 110 תגובות

 1. תודה רבה פאקו הבלתי נגמר, לבור אופניים שכמותי הסקירות שלך עוזרות מאוד להבין את התחרות המרתקת הזו.

 2. וואו! (גם הקטע אתמול וגם הפוסט)
  *
  זכינו לראות מאסטר-קלאס בהגשת יומבו-ויסמה.
  לדעת זה משהו שעד היום אף אחד לא דמיין שאפשרי לביצוע, ועכשיו נתחיל לראות יותר.
  אבל אליה וקוץ בה – כמו הטיקי-טקה, צריך קבוצה על סף המושלמת כדי לבצע כמו שצריך. מי יכול להעמיד הרכב עם דומסטיקים בדמות ואן-ארט ורוגליץ'?
  *
  זה לקח זמן, אבל UAE משלמים את המחיר של קבוצה לא מספיק טובה.
  אני מאוד מאוכזב מהטור של הירשי. לפני כמה שנים הוא היה המרענן הרשמי עם התקפות קמיקאזה ואין סוף בריחות, ואתמול הוא נשר…בטיפוס הראשון כבר? במישור? לא לגמרי שמתי לב, אבל בשלב מוקדם.
  *
  אתם כבר יודעים שאני רומנטיקן.
  יש סיכוי שנראה היום שידור חוזר? ואן-ארט (או אולי קרויסוויק) יחכו מעבר לצלב הברזל כרוכבי לווין?
  ורומנטיקה חזקה על גבול האובססיה – הזינוק הוא מיד לעליה. התקפה כבר משם? אם כן תזמינו לי קרדיולוג.
  *
  גם אתמול פידקוק תפקד לא רע. כמובן שנשר אבל אף אחד לא מצפה ממנו להחזיק טיפוסים אלפיניים הארדקור.
  בכלל אינאוס נתנו ביצוע יפה, והם עוד לא הוציאו את האף לרוח כל הטור – כלומר רעננים יחסית.
  *
  איזה כיף לראות שמות כמו בארדה, קינטנה, בארגי…אני מרגיש צעיר בכמה שנים.

  1. אתה קצת קשוח עם האמירויות. הם איבדו שני רוכבים לקורונה – לנגן ובנט, שהאחרון יכל מאד לעזור לפוג בהרים, והיה למעשה חלק מיומבו ויסמה בעונה שעברה. הירשי ללא ספק נראה כמו הצל של עצמו, אבל זה כי הקפיצו אותו לטור ברגע האחרון, במקום טרנטין שגם הוא חטף קורונה ממש לפני הטור.
   ואגב, העובדה שהגאליבייה כבר בהתחלה זה בעיקר בעייה לספרינטרים, שקטע היום הוא כנראה המסוכן ביותר מבחינת טיים קאט בכל המירוץ עבורם, בטח אחרי המאמץ המצטבר של אתמול.
   ואם כבר רומנטיקה, אז מיטיבי הלכת אולי זוכרים את קטע הטיפוס האחרון של 2011, שגם הוא כלל את הגאליבייה די מוקדם (עם הטלגרף לפניו) והאלפ דואז בסיום, שבו קונטאדור, שהיה בפיגור גדול, תקף כבר על ההתחלה. זה מה שיעשה פוג היום?

   1. יכול להיות שאני מגזים. פריבילגיה של רוכב מקלדת 🙂
    אבל זה ידוע מהרגע הראשון שהסיכוי העיקרי לנצח את פוג הוא בהתבססות על הקבוצה העדיפה בהרבה של יומבו-ויסמה אל מול הקבוצה הלא-מספיק-טובה-למועמד-ראשי של UAE.
    להגנתם ייאמר שיומבו-ויסמה עדיפים על כל קבוצה..
    *
    רומנטיקה קיצונית בצד – נראה לי שהיום יהיה נצחון צרפתי.
    אתמול מדואה (או איך שכותבים את השם שלו) נתן עבודה יפה, נדמה לי בבריחה. יש לא מעט צרפתים שיכולים להפציץ ביום נתון – ואין יום יותר נתון בשבילם מהבסטיליה.
    קונספרואה? גיום מרטאן? פייר לטור? ווילרמוז? סןף סוף פינו?

      1. נכנס בו אוטובוס

      2. האינטרפול סגר את כיוון החקירה בסלובניה ועכשיו מרכז את מאמציו בדנמרק..

      3. בסוף יתברר שהנהג היה בכלל וולשי (וישחררו אותו כי איבד שליטה בירידה).

      4. חחח
       אבל זו כבר האשמה חמורה יותר, בכל זאת חבר לקבוצה

 3. תודה פאקו, נהדר
  .
  הקטע הזה שינה לחלוטין את הציפיות מהמשך, מקווה שנקבל מתח עד הסוף בדומה ללפני שנתיים או לטור ההוא שפרום חזר לבד מפיגור גדול

 4. תודה רבה פאקו.
  השלמת לי בצורה מושלמת את הקטע שפיספסתי.
  זאת הפעם הראשונה שזכור לי שמישהו מצליח לברוח לפוגאצר, מעניין לראות הוא יעשה עכשיו מעמדת האנדרדוג

  1. וינגו הצליח לברוח לפוג על הר ונטו בשנה שעברה, אבל פוג תפס אותו בירידות אחר כך. זאת היתה בערך הפעם הראשונה שראיתי את פוג במגננה מול מתחרה עיקרי מאז הטור לפני שנתיים.

      1. אהה נכון … כתבת לא זה עם הרוחות צד.

     1. קול דה לה לוז. היה קטע בלתי נשכח. התכוונתי שהוא לא גילה חולשה מאז אותו הטור בדיוק בגלל הקטע הזה (שגם הוא היה החולשה היחידה שלו בטור ההוא).

    1. לא כזה זכור כי זה לא היה כזה קריטי. הוא ברח לו ממש בסוף של הטיפוס, ואחר כך בירידה זה התכנס בחזרה. אגב, יכול להיות שעם מישהו קצת יותר קר רוח באוזנייה של פוג אתמול על הגאליבייה, זה היה יכול להיגמר באותה צורה.

 5. תודה פאקו. אתה כבר לא Area 51 אלא פריים טיים. קטע מדהים אתמול ופוג אכל לבד המון התקפות מרוג' ווינגו שעבדו עליו יפה וגמרו לו את הרגליים. הוא יהיה חייב לתקוף חזרה היום ואני מהמר כמו עידו שהוא יחכה לאלפ דואז

  1. יש לו עוד הזדמנויות חוץ מאשר היום – עוד שני קטעים קשים מאד בפירנאים (יש שלושה, אבל אחד מהם נגמר בירידה). יש גם את הנג"ש בסוף, אבל זה לא יספיק, וינגו הוא בעצמו גם שען מצויין.

 6. פוג היום יכול לכתוב מורשת של הגדולים ביותר. אם הוא ייקח את הטור הזה, זה יהיה באמת בלתי רגיל.
  ואולי הוא אתמול למד קצת שיש לו גבול – לדעתי, הוא קצת הגזים במתקפות נגד. פרום למשל לא היה עושה דברים כאלו גם שהוא הוא היה רמה מעל כולם (עם קבוצה כמה רמות מכולם).

     1. תחשוב כמה מוקדם זה היה – רוג היה יכול לשים שם שלוש דקות עליו (אם הוא נשאר עם החברים לקבוצה) עד לפסגה ואז יש לך את ון ארט סוחב את רוגליץ' בירידה – זה יכול בקלות לצאת משליטה.

     2. מסכים שזה הימור וחוכמה שבדיעבד, אבל מדובר בכל זאת בשני טיפוסים קשים מאד, כשרוגליץ׳ לבד לפחות בראשון, ובמצב לא מי יודע מה פיזית וגם ב-GC.

      1. יש בזה משהו – גם אם הוא לוקח את הקטע ב-3-4 דקות הפרש זה יותר טוב מאיך שזה נגמר.

      2. חשבתי על זה גם, בעיקר בגלל הכתף של רוגליץ' (אבל שכנעתי את עצמי שזה היה מסוכן מדי)

   1. כן, צודק. רק מדהים שעוד יש לו מה להשתפר – והגדולים ביותר צריכים גם מאמנים גדולים.
    המנהל של uae נחשב חזק ומנוסה?

    1. אלן פייפר האוסטרלי, סה"כ DS מנוסה למדי, היה רוב העשור הקודם ה-DS של BMC (אבל לא בתקופת קאדל אוונס), ולפני כן של גרמין, שם הייתה הזכייה היחידה שלו בגראנד טור – זו המפתיעה של ריידר הסיידל בג'ירו ב-2012.

 7. תודה רבה פאקו. צפיתי בסוף הקטע וההתקפה של וינגגארד בעליה היתה משמעותית מאוד. פוגצ'אר, שבירך את יריבו עם סיום הרכיבה, גם אנושי, אחרי הכל, וייתכן כי עוד ישיב את החולצה הצהובה.
  המירוץ החל בדנמרק ואולי גם יסתיים שם, מטאפורית. ביארנה ריס לבטח ישמח, אם אכן כך יהיה.

 8. דוד תודה רבה
  השנה יש לי פחות פנאי לטור אבל לפחות ממך אני נשאר מעודכן
  סתם שאלה מה קרה בסוף לרוגליץ הוא איבד המון זמן לבסוף אתמול לא ?

  1. כן, אבל זאת למעשה הייתה המטרה שלו ושל הקבוצה – לפעול למען וינגו. הוא סוג של בילף אתמול עם ההתקפות על פוג. בסוף איבד כ-11 דקות (בנוסף לשלוש שאיבד לפני כן), אבל זה לא משנה, כי הוא תיפקד למעשה כדומסטיק.

 9. תודה פאקו. קראתי על הקטע אתמול בעיתונות "האחרת" ואז רצתי לקרוא כאן אצל המומחים. חבל שפיספסתי את הקטע.
  אם למישהו יש לינק ליוטיוב או מקום אחר אשמח לראות אותו.
  מעניין כמה juice יהיה להם היום ברגליים, העייפות מתחילה לדבר די חזק.

   1. ממליץ מאוד שעל שני הערוצים הנ"ל.
    lanterne rogue תמיד.
    ספציפית בטור הסיכומים שלהם מדהימים – נותנים טעימה יפה מאוד מהאוירה, הנופים וכל המסביב של המרוץ בנוסף לרכיבה עצמה.
    *
    לגבי צפיה – מנוי לeurosport player עולה 7 יורו בחודש או 60 בשנה, ואז אפשר לראות מכל מכשיר עם חיבור לאינטרנט – איכות מעולה, וכמובן שזה כל מה שמשודר ביורוספורט.

    1. אירוספורט זה באמת אחלה, אבל המנוי תלוי באיזו מדינה אתה נמצא, אז אי אפשר לצפות מחוץ לישראל בחלק גדול מהמקרים. שזה היה קצת מעצבן לגלות האמת 🙂

 10. תודה לכולכם על כל העדכוני אופניים.
  שווה כל יום מחדש לקרוא את זה ואת התגובות.

  כל הכבוד פאקו ועידו!!!

   1. כן אבל אם הוא יתחיל לפתוח פער מהשאר זה יצמצם את המרווח לשאר הבריחה – והם לא יתנו לו מעבר ל-6-7 דקות.

      1. כמו אתמול, לנסות לברוח בסוף, כמו שבארדה עשה אתמול. יש שם מטפסים מספיק טובים כדי לעשות את זה (בארדה, לאטור, גודו). יהיה כמובן קשה עם התחרות.

 11. פרנק שלק וכריס פרום – יש לכם את זה ביותר 2006?

  Schleck's greatest achievements include five national road race championships, winning the Queen stage of the 2006 Tour de France, which finished on the Alpe d'Huez

   1. סתם חולק מחשבות רנדומליות. הרגע פתחתי יורוספורט ואני שומע שם את השדר מקשקש על פרנק שלק ושניה אחרי זה רואים את פרום בפריים. מישהו לחץ על הכפתור של מכונת הזמן….

 12. עוד 30 דקות אני מתחיל לברוח מה-GC. המסלול הוא דרך העפר שלאורך קו הרכבת ב"ש – ת"א.
  מכיוון שמהסלול די מישורי אני מתכוון לפתוח חזק ולאט לאט להגביר.
  אחרי 20 דקות אני מתכוון לתת חיוך קטן למצלמה כדי להפגין חוזק מול התחרות (הכלבים הבדואים?).
  היום אני ללא הדומסטיקים שלי (פרופ' ר.ש. שטוען שאני הדומסטיק שלו משום מה) אז קל זה לא יהיה.
  שיא הגובה המקומי הוא קול-דה-גורל אבל לא אגיע אליו הפעם.
  בשעות האלה, מעבר לחום, הבעיה היא עם רוחות פנים-צד מאוד חזקות, אז באמצע אני אאט קצת כדי שהמתחרים יחשבו שנחלשתי, אבל אחרי 5 דקות אגביר שוב. בקילומטרים האחרונים, על הפאבה של להבים, אני מתכוון להיכנס לקצב מסחרר, בעיקר כדי לא לחטוף מאישתי על האיחור 🙂
  רק מעדכן.

 13. הלוואי ויהיה פה נס פרום. לא מאמין שאשכרה זה יקרה, אבל פרום שחקן טוב – קשה לדעת איך הוא מרגיש. לא יודע אם השוואה טובה – אם זה יקרה זה משחק של 50 נקודות במשחק פלייאוף ממייקל/קובי בגיל 40.

      1. וזה אומר שאולי נראה עוד ממנו.
       הוא גם עשה מספיק להתחיל לחשוב בכיוון מנוקד.

 14. פידקוק רק התחיל לגדול. מנצח האלפ דהואז הצעיר ביותר אי פעם. אלוף אופני הרים, וישר מאחוריו ריספקט כריס פרום! הללויה, מכונת הזמן פועלת. IPT אולי לא החזירו את כל ההשקעה היום, אבל בהחלט חלק ממנה. איזה כיף של שלב. תודה פאקו וגילרי וכולם. איזה כיף שיש עם מי לאהוד ספורט

כתיבת תגובה

סגירת תפריט