ווימבלדון – קרבות התיישים

ווימבלדון – קרבות התיישים

אמיגוס, התקופה הנוכחית בטניס הגברים מזכירה לי קצת את ילדותי בהרצליה של שנות ה-80. מי זוכר את המשפט: "אם אתה גבר תרד למטה!" ? (שנה אחרי זה יצא הקומודור 64 ומאז אין אף אחד ברחובות יותר…). סיכום הטורניר יכלול שלושה משחקים בלבד. אני לא צריך יותר מזה.

נאדאל – דזוייקוביץ'.

אז אני בבטחוני המופרז הבטחתי גמר של פדרר נאדאל כמו לפני עשר שנים, בגלל שבפזה הנוכחית ובטניס של "מקצוען הדשא" נאדאל הוא כבר יעשה את העבודה מול נובאק. ואתם יודעים מה? נובאק אמר: "תרד למטה אם אתה גבר!", את דייוני הטוב ביותר אני עושה על המגרש. לא בטוקבאקים מושתנים!!
(לצעירים שבינכם, בישראל של שנות ה 80 הילדים היו חיים ברחובות ומחפשים לעשות שטויות, מידי פעם היו מגיעים חבורת ילדים כזאת מהכתה או מהתנועה וצועקים לך מלמטה, כי הרי כולנו גרנו בבתי קומות, שתרד למטה ותצטרף לחבורה, או שמשהו מהם רצה ללכת אתך מכות…).

אז נאדאל שיפר לאין הכר את הטניס שלו. ועשה את השבוע הראשון. ואז הוא ניצח את דלפו בחמש מערכות ונראה פצייץ. ומולו –  נובאק הפסיד מערכה לאדמונסון ואז לנישיקורי, הוא נראה טוב ויעיל אבל לא גאוני כמו פאדאל, אבל, שיש לו יריב בקליבר שלו בצד השני של הרשת. נובאק הוא השחקן הכי יעיל בסבב. וכן יש מצב שהוא התייש האמיתי. אתם יודעים … מאזנים חיוביים מול פאדאל אחרי עשרות משחקים, ומאזן מוחץ בגמרים של חמש מערכות.

המשחק היה … ברמות הכי גבוהות שטניס יכול להגיע. שניהם משחקים על קו הבסיס. הכדורים של שניהם נוחתים הכי קרוב שאפשר לקו הבסיס. נאדאל לא מפחד מהרשת, ומפגן יידי טניס ברמה הגבוה ביותר שיש. ונובאק? פשוט נמצא בכל מקום.

ברמה האישית אני פחות מתחבר לנובאק כי אין לו את המהלכים הגאונים של פדרר או את האינטנסביות של נאדאל, אבל הוא שם כל הזמן. לא מוריד את הרגל מהגז לשנייה.
ראינו את נאדאל ברביעית שובר ל 3:0 ואז מוריד מהאינטנסיביות ונובאק מיד הגיע ל 3:3.. או מציל נקודות שבירה, בלי שום בעייה בכלל ועוד על סרב שני.
נובאק משחק בלי פחד. האיימה שמשתקת חצי מהסבב שנאדאל מולם פשוט לא מדברת לנובאק. אין לו אולי פואהאנד פלאשי כמו לנאדאל או בק הנד סקסי כמו לפדרר, אבל היעלות שם. אורך מכות, שטוח או מסובב. לסו עם זווית חדה או על הקו בריצה. הוא לא מחטיא כלום!

מבחינת המשחק. אי אפשר להפריד בין השניים.
73 ווינרים – 42 טעויות : סטטיסטיקה זהה לשניהם!
סרב ראשון 114 MPH שני 95 MPH  – זהה לשניהם אותו הדבר!  …  דיוק סרב ראשון 71% לשניהם אותו הדבר.. .שניהם שברו 4 פעמים רק שנובאק הציל 4/19 ונאדאל הציל רק 4/11 . ואחרי חמש ורבע שעות נובאק סגר את החמישית ב 10:8. שנאדאל אומר במסיבת העיתונאים. נתתי הכל וזה לא הספיק. נובאק לקח בקלות גם את המשחק הבא ואת התואר.

את האמת, אתם רואים את פדרר שורד משחק כזה??

קרב רחוב של אגרופים בלי כפפות. בשבילי, משחק טופ 5 של כל הזמנים. אולי לא קבלתי שחזור של גמר 2008 אבל קיבלתי את זה!

סרינה מול קרבר

המשחק היה מבחינתי שחזור של גמר האוזי אופן מלפני שנתיים שקרבר עשתה לסרינה אותו דבר… תוכנית המשחק של קרבר צריכה להלמד באוניברסיטה הגבוהה לטניס מתקדם.
סרינה רוצה להרביץ חזק ולתת זווית קשות, וקרבר נותנת לה כדורים חלשים (במידה.. כן..) וגורמת לסרינה להכות את הכדור ארוך מידי. קרבר מחזירה לסרינה את הכדור לאמצע וכאילו שואלת את סרינה? תני לי את הגדור לאיפה שאת רוצה. אני אחזיר לך אותו לאמצע לעוד מכה קלה עבורך. ותנחשו מה? סרינה בולעת את הפתיון. מהמרת על כדור לפינה (ונותנת לסרבר את האפשרות לתת זוויות) או מהמרת על דרופ (שקרבר מגיע בלי מאמץ מיוחד) או עולה לרשת על כדור קשה שקרבר ממירה..

הנה הגמר של ווימבלדון 18

 

הנה הגמר של AO 2016

23 ווינרים מול 11 של קרבר.. אבל תראו איזה מכונת הגנה הקרבר הזאת:

4 טעויות בלבד (יחס של +7) מול 24 של סארינה (יחס של 1-).

קצת על טניס נשים. ההבדלים בתוך הטופ 20 הם מזעריים. קסטקינה הגיע לארבעה גמרים. נעומי אוסקה לקחה את האינדיאן וולס, קיקי ברטנס לקחה את צרלטון. קביטובה לקחה את מדריד וברמינגהם, סביטולינה את רומא ובריסביין, האלפ את צרפת, ווזני את איסטבורן ו AO, . סטיבנס את מיאמי. ועכשיו קרבר מול סארינה בגמר. הכל צמוד צמוד צמוד. ואין עדיפות ברורה לשום אחת בשום מגרש. בטח שלא על הקשים.
תביאו כבר את ה US OPEN.  נראה משהי חדשה עם הגביע..

פדרר מול אנדרסון

הרבה אני שומע על השיבוץ של המשחק למגרש מספר אחד בזמן שנובאק משחק במגרש המרכזי, אולי הכדור קפץ גבוה מידי, אולי כל גדודי המעריצים של הפד-אקספרס קנו כרטיסים מראש למגרש המרכזי בשביל שהוא לא ישובץ לשם… זה לא אמור לשנות כלום.

פדרר שבר בום בום את מכונת ההגשות של אנדרסון. 6:2 בראשונה. ואז בשנייה זה נראה צולע. פתאום במצב של 6:3 בשובר שיוויון הוא מפספס 2 הגשות (טעויות טפשיות על הפורהאנד) ומחזיר את אנדרסון ל 6:6. (בסוף אנדרסון חרבן טעות בעצמו ונתן לפדרר את השו"ש של השנייה. ואז הוא מחמיץ נקודת משחק במצב של 5:4 בשלישית (שוב טעות על הפורהאנד מכדור יחסית קל) . אבל הדבר המעצבן ביותר היה שמייד אחרי זה פדרר הוליך 40:0 על ההגשות של אנדרסון בשביל לשבור חזרה, ומרגע זה שיחק מזעזע.
בצד השני של הרשת עמד אנדרסון. הרבה לא יודעים אבל הכדורים של אנדרסון ובמיוחד ההחזרות שלו הם השניות בטיבן בטורניר (אתם יכולים לבד לנחש מי המחזיר הכי טוב בטורניר).

ההחזרות נבחנות באורך שלהם. כמה שההחזרה חוזרת קרוב יותר לקו הבסיס ככה יותר קשה לייצר ממנה מהלך מנצח, ולמעשה המחזיר גורר את המגיש למשחק ראלי בתנאים שווים. אולי פדרר ציפה שאנדרסון יתרגש, וייתן לו יותר טעויות. זה לא קרה. אנדרסון מנצל את הנסיון שצבר ב , US OPEN. פדרר נראה ללא אוויר בבלוטת החשק. אחרי המשחק הוא הודה שהיה לו משחק חלש, למזלו זה לא קורה לא יותר מידי. אבל זה קרה.

תביאו את ה US OPEN אני מת לראות פדרר נובאק!

 

לפוסט הזה יש 30 תגובות

 1. תודה רבה, עידו !
  בחרת 3 משחקים פצצה.
  ניתן להוסיף גם את המערכה האחרונה של דל-פוטרו – נדאל.

  בעבר (לפני 3-4 שנים) קראתי ששלושת הטנורים מתנהגים כך:
  נדאל מתקשה מול ג'וקוביץ' (הראייה – מאזן לטובת נולה)
  ג'וקוביץ' מתקשה מול פדרר (לפעמים הוא נראה כמו טירון מול פדרר)
  פדרר מתקשה מול נדאל (בעיקר על חימר אבל גם ביתר המשטחים).

  המאבקים בינהם מדהימים

  נחמד לקבל ממך סיכומון או יותר בטורנירים החשובים, למרות שפרשת…

  1. נולה מוביל על רפא 25:27 כלומר מאד צמוד. היו רצף טוב לנדאל בהתחלה ואז לנולה, אבל ב-2017-2018 המאזן הוא 2:1 נדאל. דווקא פדרר עם רצף טוב על נדאל (5 ניצחונות רצופים) ומוביל עליו בראש בראש הן על דשא והן על קשים (אבל שם זה קרוב ובחימר חד צדדי ביותר).

 2. כך הטורניר היה אמור להמשיך (מרבעי הגמר) לפי תכנון המארגנים: פדרר-אנדרסון במגרש המרכזי ופדרר מנצח בקלות ב-3.
  פדרר-איזנר בחצי הראשון ופדרר ב-3 או ב-4 ומזה נגזר שנאדאל מנצח במגרש פתוח את ג'וקו באותו יום.
  גמר פדאל קלאסי.
  כך הטורניר בפועל המשיך: ג'וקו בוכה על שיבוץ ולכן פדרר מפסיד במגרש 1. מרתון בחצי גמר ראשון מאפשר לג'וקו לנצח בשבת בצהרים עם גג סגור (אם פדרר לא בגמר אז נאדאל מיותר שם) ולקבל לקינוח את אנדרסון גמור בראשון..

  סתם, כמובן שהכל בצחוק וזהו הספורט – אנדרסון משחק כמו אריה נגד X כדי להפסיד אחר כך ל-Y כמו נמושה- עכשיו תלוי את מי אתה אוהד את X או את Y (ראה ציליץ בדיוק לפני שנה), חוקים מטומטמים של הבריטים גורמים לרצף אירועים שהוביל לגמר שנגמר מהר מדי.

 3. הראו אתמול שמקנרו שיחק לפני 40 שנה בערך בווימבלדון עם סופג זיעה בראש בצבע אדום !! ולא אמרו לו כלום. לפני כמה שנים אני זוכר שלא הרשו למישהו לשחק כי על הנעליים שלו היה פס בצבע לא לבן..
  אלק מסורת – צבועים או לא ??

  1. אצל פדרר נדיר שמשחק מתפתח באופן הזה. הוא מרוויח הרבה יותר בקלות נקודות על ההגשה וגם הרבה יותר התקפי משניהם, מה שגורר יותר ווינרים ויותר טעויות. בין אם הנקודה לטובתו אם לאו, היא קצרה יותר.
   בכל מקרה, הואיל והוא ברצף של 5 ניצחונות על רפא, קשה לומר שאין לו מה למכור כשהם מנסים לכפות את הסגנון הזה.

 4. עידו, כל הכבוד לטור הזה. קלעת בול ממש. אגב, אנדרסון שנתן לנובאק את שני הסטים הראשונים היה בברור טוב יותר מנובאק בסט השלישי אבל נובאק פשוט לא מנצח את עצמו בעוד אנדרסון ניסה דברים קשים מדי.

  מדוייקת מאד גם הסקירה על הנשים, אבל ברור שסרינה אינה במיטבה. היא חייבת להוריד איזה 5-6 ק"ג לפחות ולשפר את הכושר הגופני שלה

  1. תודה מל,
   בנשים אני פשוט ראיתי כבר את התוכנית משחק של קרבר עושה את העבודה ב AO16. נכון שהן נפגשו שוב בכמר SW16 ואז סרינה היתה יותר מידי טובה. אבל, התוכנית של קרבר בינתיים זה הדבר היחידי שעובד באופן קבוע מול סארינה.

 5. איזו מטורפת סרינה. טורניר גדול ראשון אחרי הלידה והיא בגמר. הכושר והמשקל בדיוק כמו שמנחם ציין הכריעו אותה.
  נראה לי שכל הסבב מבין שזה הולך לקרות. נאדאל הולך לעבור את פדרר בגרנד סלאמים תוך שנה וחצי.
  למרות ההפסד לנובאק הוא פשוט נראה חד חזק ובריא.
  אצל פדרר אף פעם לא ברור מה מד הדלק שלו מכיל ולא מעט פעמים הוא פשוט נכבה באמצע משחק. זה הגיל לא התרגיל

 6. איפה נאדאל יעבור? מעולם לא הגן על תואר חוץ מחימר ועל קשים יש הרבה שחקנים שתופסים יום ויכולים לנצח. ממה שראינו בשנים האחרונות מתקבל הרושם שהכל אפשרי אפילו ג'וקו יכול להתקרב אם ישחק ברמה גבוהה ב-2/3שנים הקרובות. בכל ענף יש לנו 2 סופרסטארים מקסימום ביחד ובטניס 3 בבת אחת מדהים!

 7. תודה עידו, כיף גדול שיש התייחסות גם לטניס, ועוד ברמה כל כך גבוהה.
  בתור אוהד טניס שאין לו הבנה מקצועית אמיתית, אני תמיד מתקשה להבין מה יש בדגוקוביץ' שעושה אותו כל כך טוב. אצל פדרר זה ברור לגמרי, גם אצל נאדאל אני רואה. אצל דג'וקוביץ' תמיד הרגשתי שמה שבאמת עושה אותו שחקן מצוין זה חוזק מנטלי. בשנתיים האחרונות הוא היה נראה רע בהיבט הזה, ועכשיו הוא חזר בגדול, עם כמה נקודות קריטיות שהוא לקח בקור רוח.

  1. נובאק הוא המחזיר הכי טוב בסבב. כתבתי עליו טור לפני כמה שנים.. הוא רואה את הכדור מאד מוקדם. וההחזרות שלו מאד עמוקות.
   מלבד זה כמו שמנחם כתב וגם אני בטור, הוא לא מחטיא כמעט ולא הולך על וינרים משוגעים. הטעויות שלו הן אפסיות. (בזה מארי ונאדאל גם חזקים מאד).
   אתה יכול לקרוא לזה משחק של אחוזים

 8. עוד טוק מעולה אך כפי שכתבתי בתגובה לטור הקודם ,המצב בו פדרר ונאדאל שולטים חזק יותר בספורט ככל שהם מתבגרים לא יכול להימשך ,ואכן נגמר .
  לכן הזפורט מענין ,תודה על טורים מדהימים .

 9. מעולה
  נהנתי מאוד מדיקוביץ מול נדאל
  משחק ענק ונובאק יצא מהמון בורות במהלך המשחק
  אם דיוקביץ ימשיך בשלו יקח את מלברון בעונה הבאה ואולי עוד אחד
  אם וכאשר יגיע ל 15 יהיה מעניין

  1. נתון מדהים, אני מת עליו. עדיין לא מוערך מספיק גם בתקשורת וגם בקרב האוהדים. מניח שאם הוא באמת יצליח לשחזר את הדומיננטיות שהחלה ב2011 לעוד שנתיים שלוש, ובהן יתקרב לאיזור של נדאל ופדרר במספר הסלאמים הוא יקבל את ההכרה הראויה שהוא לגמרי שייך לגדולים ביותר. אני הייתי ועודני אוהד פדרר, אבל לא מרגיש צורך לדרג אותם, וזה גם נראה לי לא אפשרי.
   ותודה על הטור!

 10. לא האמנתי למספרים של עידו מ – 2011 ובדקתי בעצמי… 🙂
  שפשפו את עיניכם, חברים, אבל מדובר כאן על דומיננטיות של נובאק !!!

  תודה רבה, עידו

 11. באמת מדהים אבל כמו שתמיד אומרים על המאזן של פדרר מול נאדאל שמוטה בגלל המון גמרים של חימר שפדרר הגיע והפסיד והיה במשך שנים מספר 2 בחימר – כך למשל בשנה וחצי האחרונות כשנאדאל ופדרר חזרו לשחק בטופ נובאק לא הגיע למשחקים מולם ולא זכה (אולי) להפסיד להם ויש עוד דוגמאות. בסופו של ענין שבו ותהנו כי עוד כמה שנים נראה רק בשידורים חוזרים כשכבר ידועה התוצאה..

  1. עזוב , אתה מרמה את עצמך ידידי. אני בעצמי כותב שנאדאל של 2018 הוא הגרסה הכי טובה של נאדאל ששיחקה את המשחק. האם הוא ניצח או הפסיד את המשחק לנובאק?

 12. עידו היקר, בעיקרון המשחק הזה הוכרע על חוט השערה ויכל בקלות ללכת לנדאל. רוב הזמן היה שוויון מטורף בנקודות בינהם.

  מסכים שנובאק דומיננטי עליהם מ – 2011 וזה מובהק.

 13. המשחק המדובר הוא נדיר בזה ששניהם שיחקו בשיאם (ולא על חימר) ובאמת המנצח מוכרע במזל של נגיעת כדור ברשת או ס"מ של מיקום כדור בקו החוץ ולא ע"י יתרון נטו של שחקן. עדיין לדעתי כשפדרר בשיאו הוא מנטרל את היתרונות של שניהם בגלל משחק ההתקפה האקטיבי שלו ויתרון הסרב ויש לו יתרון עליהם. ההבדל הוא שהם בשיאם למשך 5 שעות פלוס ופדרר יכול למשוך גג 3 שעות אא"כ "נח" במערכות באמצע (אוסטרליה 2017 וזה היה בניגוד לכל היגיון).
  נראה אם נזכה למשהו כזה עוד חודשיים..

 14. תודה עידו, נהנתי כרגיל. צפיתי בנאדאל גוקוביץ, ובאמת שנאדאל זה העז אני חושב, הוא מדהים. לא הבנתי עד עכשיו איך הוא הפסיד את זה אבל כל הכבוד לג'וקו, טוב שהוא בעניינים, כי פדרר ממש על האדים האחרונים. והדומיננטיות של נאדאל תגיע בקרוב מאוד אלא אם ג'וקו ישמור על רמה גבוהה. ומה עם מארי תגיד? חזר בקטנה ראיתי.. אבל הוא יכול לשוב לטופ לדעתך? אם כן בטח לא בקרוב..

  1. ואורינקה ומארי עברו פציעות קשות, ואורינקה די מבוגר ולא חושב שהוא יוכל לחזור אי פעם לצמרת הגבוהה באמת. לגבי מארי זה מעניין הוא גם לא ילד אבל אולי עוד יכול לחזור לטופ, לא יודע גם מה לגבי שריר החשק שלו נראה לי הוא במצב ירוד גם כן..

כתיבת תגובה

סגירת תפריט