ה AO שלי! / עדו מוריה

ה AO שלי! / עדו מוריה

אמיגוס החודש הטוב בשנה חלף עבר לו, חודש שסבב הטניס מגיע לאוסטרליה ואני יכול לראות משחקים כמו אלכס דה מינור מול תומס דה ברד(יץ)-מן בשעות נורמליות בטלויזיה או אפילו במגרש עצמו! אבל נתחיל בכמה מילים דווקא על הטניס בהופס. אני כותב עמוק מהפנסיה שיצאתי אליה לפני מספר שבועות ולא ממש תכננתי להמשיך את אפיק הההתנדבות הזה לתוך 2018, מצד שני, אני מרגיש שייש קהילת טניס חייה פה ועדיין לא קם לי יורש (קצת כמו המקרה של רוג'ר). אז עד שיקום המתנדב הבא אני אתאמן בהקלדה עיוורת בעברית… וכמו הציוצים של טראמפ. זה יגיע שזה יגיע! כמו לטראמפ, גם לי תמיד יש לי דעה ( :

האולימפיק פארק במלבורן –
במחיר של $29 אתם בפנים. אתם בעולם המופלא של טניס הגרנד סלאם. אנחנו אומנם נחשפים בעיקר לטניס העילית מצד הגברים או הנשים, אבל ה AO מתחיל שבוע לפני… טאלנטים מכל העולם מגיעים לקחת חלק בטורנירי ההכנה טורנירי המוקדמות. צוותים מכל העולם מגיעים ללוות שחקן מדרג 743 בעולם שישתתף בזוגות המוערבים, או טאלנט בן 16 מסין שישחק בטורניר של הילדים. ואת כל הקקפוניה הזאת אתם יכולים לראות תמורת $29 דולר. הפארק מכיל מלבד שלושה איצטדיונים, גם 30 מגרשים לכולם גישה לקהל חלקם יכול להכיל מאות צופים. לכולם שישה שופטים שמתחלפים כל כמה נקודות. 6 ילדים מחזירי כדורים. לוח תוצאות אלקטרוני. וטיימר שסופר 30 שניות בן ההגשות. בכול המגרשים יש את משטח הריבאונד הכחול הסופר מהיר של מלבורן. בקיצור, אם ישבצו את נובאק לשחק במגרש מספר 3 במקום במרגרט קורט ארינה התנאים יהיו זהים.

אני מת על הגראונד פס. כי רק במגרשים הצדדיים עכבר טניס כמוני יכול לראות את המגמות של דור העתיד. ואני חייב להגיד לכם… העתיד מחורבן!

רוג'ר פדרר (1) –

התייש הזקן בן 36. הוא 185 ס"מ שוקל 75 קילו. הוא דיי רזה. לא יותר מידי שרירי. אמנם הוא עשה 111 מליון דולר רק מטניס, אבל אשתו היא טניסאית לשעבר ולא איזה דוגמנית של דה רושו מפאריז. הוא גר בשוויץ ולא בקהילת המליונרים של ה ATP במונאקו. לטורנירים הוא יוצא עם ההורים, אשתו ארבעת ילדיו. אפשר לתפוס אותו בקפיטריה של אצטדיון רוד לייבר ארינה כשהוא משחק קלפים (ברידג') עם הצוות שלו. בקיצור רוג'ר פדרר הוא אנושי כמו כל אחד מאתנו, והוא מאד טוב במקצוע שלו. מאד מאד טוב.

השנה רוג'ר הגיע לאוסטרליה כבר בדצמבר. הוא התרגל לשעה המוזרה, לסופות החום הבלתי אנושיות, ולשבירות החמסין הקיצוניות. הוא גם היה כל יום באולימפיק פארק להתרגל למגרש הייחודי של ה AO.

הבשורה החדשה על פי רוג'ר: האיטיות. החזרה של מכה איטית קשתית ועמוקה כתגובה למכת טופ ספין עוצמתית תגרום כמעט תמיד ליריב להכות בכדור ארוך מידי או קצר מידי. (לעכברי הטניס המכה היא ווריאציה על החצי וולי או מכת סקווש – צ'יפ עמוק בלי ספין או מהירות)
הבשורה השנייה – סייבר מתון. לא צריך לרוץ עד קו הסרב בשביל סרב שני. כניסה של מטר וחצי לתוך המגרש תשיג אותה מטרה וגם ההחזרות ייפלו בתוך המגרש.

התמוטטות הסדר האמריקאי –

ביום הראשון של ה AO . עשר מתוך 12 אמריקאים עפו מהטורניר! וונוס, איזנר, ג'ק סוק, סטיבנס, קוקו כולם עפו. למתבונן מהצד זה נראה כאילו לאלוהי הקארמה יש חשבון בלתי סגור עם אומת ה SH*******LE  שפרשה מאמנת פאריז להבטחת עתידנו במזג אוויר נורמלי. מאיימת עלינו במלחמה אטומית והביאה עלינו את אמזון… האם זהו צדק פואטי?

רוג'ר פדרר (2) –

לפני הטורניר נייק שאלו את פדרר: אם הוא ירגיש נוח בצבע הוורוד?…. הוא ענה שכן.

טורניר הילדים –

בילתי יום שלם בפארק ועברתי רנדומלית ממגרש למגרש. חוץ מאחד כל שאר הטאלנטים מפוצצים אחד את השני בגראונד סטרוק של 120-130 קמש מהקו האחורי. סווינג קצר כמו של קיריוס וסוק הכי פופלרי. סווינג ארוך (הפיסטינס) כמו של דומיניק טים. מכת צליפה כמו של נאדאל. שוט כמו של דימי ופדרר, הילדים של היום יודעים לחקות את האלילים בצורה מושלמת!
אבל למה חוץ מהבן של פיטר קודרה אף אחד מהם לא מנסה לשחק ALL COURT? למה הכל מאחורה? עתיד מחורבן.

זכה בטורניר הבן של פטר קודרה (YES!!)

המדים של נייק –

מה גרם לעשרות טניסאים ללבוש את התלבושת המגוחכת בהיסטוריה של הטניס?

http://www.telegraph.co.uk/content/dam/tennis/2018/01/26/TELEMMGLPICT000152456653-small_trans_NvBQzQNjv4BqpvhYCxZ1zyEMRa-WSVMKo7Eu4odvKfIxFVccPQZWyAc.jpeg Image result for AO TENNIS 2018 NIKE UNIFORM http://www.gotceleb.com/wp-content/uploads/photos/eugenie-bouchard/2018-australian-open-grand-slam-in-melbourne/Eugenie-Bouchard:-2018-Australian-Open--17-300x420.jpg

טניס סנדגן –

טניסאי בן 26 שחדר שנה שעברה למאייה הראשונה. לא מדובר פה בטניסאי צעיר ומבטיח. יש פה טניסאי שכבר שנים משתתף במוקדמות של טורנירי 250 והוא לא מספיק טוב לעבור סיבובי מוקדמות. השנה הוא פרץ. הטניס שלו הוא ALL COURT. הוא מעיז ומנסה. והגיע דיי רחוק בטורניר (ניצח את דומיניק טיאם).
על הצד השני יש פה טניסאי שמחק מהטוויטר שלו את כל האיזכורים לפיצה גייט ולרעש של האלטרייט על סארינה (היא מרוויחה קצת יותר מידי לטעמם).
נזכיר לטניס סנדגרדן שטניס היה הספורט הראשון שהחרים את דרום אפריקה ב-69 אחרי שארתור אש לא הורשה להכנס לטורניר יוהנסבורג. טניס היה הראשון להשוות את הפרסים לנשים. בופאנה ההודי וקאדיש הפקיסטני שחקו בטניס הזוגות כשהממשלות שלהם החליפו איומים אטומיים. וונוס ויליאמס "הנקבה השחורה" פרשה מטורניר דוחא בגלל שטניסאית ישראלית לא אושרה ויזה.

טניס זה גם הספורט הזה שאתה מתאמן עם היריב שלך 10 דקות פני המשחק ומפטם אותו בכדורים בשביל שהטיימינג של שניכם יתכייל ותוכלו לשחק טניס ברמה גבוה.

טניס זה לא ספורט שאתה יכול להיות לזלזל ככה ביריב שלך. ולא אכפת לי אם אתה איכר פשוט מטנסי שרק שמח לשחק מתחת לשמיים החמים של מלבורן. בטניס צריך לכבד זה את זה.

מזג האוויר –

יומיים נורמלים של 29 מעלות ,ואז, יומיים של 42 מעלות כמה ימים של 28-32 ואז ארבעה ימים של 35-40. בלילה של הגמר היה 35 מעלות.

ככה הרגיש הקהל

Image result for ROD LAVER ARENA IN THE HEAT
קהל אנגלוסקסי מתפלח בלי בושה מהאזור המואר לאזור המוצל… אין ברירה

ככה הרגיש גאל מונפיס..

Image result for ROD LAVER ARENA IN THE HEAT

ALL COURT TENNIS –

מדובר על טניס שמשחקים על כל המגרש. רצים לרשת אחרי מכה טובה לכיס (פינה של הבקהנד). מלווים סרב חתוך בריצה למרכז. או מוציאים דרופ שוט לפינה השמאלית ורצים למרכז הרשת לקבל את הדרדלה להנחתה.

שחקנים ששיחקו ALL COURT TENNIS בטורניר כוללים את האחים בריאן, רוג'ר פדרר, פוקסוביץ', טניס סנדגרדן (לקח את ווארינקה וטים), מקדונלד (לקח את דימיטרוב ל 8:6 בחמישית), נאדאל,  וצי'לי (ץ'). נשגב מבינתי למה לא עוד טניסאים לא מתקיפים יותר את הרשת? האם לך יש תשובה??

פדרר (3) –

אז נובאק התלונן שלא משבצים אותו לשעות הערב מתי שרוג'ר והאוזיס משחקים.

נובאק – ביום שאתה תמכור את כל הכסאות לאצטדיון כמו פדרר אז אתה מוזמן לדבר.

משחק השנה בטניס נשים –

סימונה האלפ כמובן. סיבוב שלישי מול לורה דיוויס האמריקאית. 48 משחקונים . והמשחק שהביא את האלפ ללוחמת הכבירה שהיא היתה צריכה להיות בשביל לשרוד את המשחקים מול קרבר והגמר מול ווזניאקי.

האלפ אומנם לא ניצחה את הטורניר אבל היא הלוחמת הגדולה מכולן. עכשיו, תדייקי קצת יותר לקווים ותהיה בלתי מנוצחת.

מרין צ'ילי – 

ביום השמיני קיבלתי פס לרוד לייבר ארינה ($169). ראיתי את קיז מזמברת את גרסייה. את שאיי הטיוואנית לוקחת מערה לקרבר ומגיע לנקודת משחק ואז מאבדת את זה ומפסידה בתוך 20 דקות (טניס הוא ספורט אכזר עם אתה SWITCH OFF) ואז הלכתי לראות את מגרשי האימונים. ציליץ' התאמן למשחק מול נאדאל. הוא תרגל עליות לרשת והחזרות וואלי 2 מטר מהרשת מול 2 המאמנים הרולות שהוא הביא איתו שפצצו אותו ב 130 קמ"ש. שחזרתי פדרר לקח בשעתיים ו-3 מערכות את פוקסוביץ'. הייתי מאד מפתע כי זה היה סשן יום, והפעם היחידה שפדרר שיחק לא לאור זרקורים…

למחרת ציליץ' היה תחרותי לגמרי מול נאדאל. לקח ממנו את הזמן. כפה מערכה חמישית!  נכנס לתוך המגרש. וניצח. והוא לחלוטין השחקן השלישי בטיבו בעולם.

הקרדיט לתצלום עליי והפלצפון ב $29 שלי!

הגמר !

התוכנית של רוג'ר היתה מאד פשוטה . 3 מערכות ושעתיים על המגרש.
במערכה הראשונה הוא שבר יישר. את הסרב של רוג'ר אי אפשר לשבור. והוא ניצח בקלילות ו-25 דקות.
בשנייה ציליץ' שהחליף לרקטה עם סיבים יותר רפויים שמר על הסרב. בשו"ש פדרר שבר ראשון. אבל צ'ילי לקח ממנו שבירה ואז צ'ילי עלה על סרב שני חלש של רוג'ר בווינר מדהים וניצח!
בשלישית פדרר שבר פעם אחת. וזה הספיק לחלוטין

אבל אז נגמרו שעתיים ונגמר לפדרר הצ'ילי… התוכנית השתבשה.

הוא הספיק לשבור פעם אחת אבל מייד אחר כך הסרב הראשון שלו יירד לאזור ה 45% צ'ילי כיסח לו את הסרב השני והמומנטום עבר לצ'ילי.

התייש נראה שחוט לגמרי. פדרר זרק את הרביעית ממצב של 3:1 ל 3:6. בהפסקה הוא יירד על בקבוק גייטורד, והלך לעשות פיפי. ו…תוכנית חדשה… כשהוא חזר הוא ידע מה לעשות.

במערכה החמישית הסרב הראשון היה 65% אבל השני 75%. את הסרב השני הוא ירה בעיקר סווינגר רחב (מה DEUCE) או באונסר הצידה (מה  – צד שמאל ADV). ואת הראלי כדור חזק כדור חלש יק לבקהנד של צ'ילי. לא מרהיב לצפייה אבל האחוזים מדברים פה. הוא ניצח במשחק מכוער אבל יעיל 6:1 באחרונה. העצבים הרופפים של צ'ילי לא הפריעו ל MR GOAT.

 

פדרר (4) –

האם הוא הספורטאי הגדול בכל הזמנים? יש לו טיעונים טובים. 20 ג"ס בהחלט עוזרים… קריירה עד אזור גיל 40 גם עוזר. אבל הטיעון הטוב ביותר הוא שפדרר ממשיך להמציא ולשפר את המשחק שלו ואת הטניס בכלל בכל עונה. אני דיי בטוח שפדרר מודל 2017/8 מנצח את נאדאל מודל 2008 או נובאק של 2015.

אומרים שלא נולד הבנאדם שלא נמצא לו תחליף. יש לי הרגשה שכאשר פדרר יפרוש לא נראה עוד אחד כמוהו.

אם בא לכם לכתוב טניס תכתבו לי. אני מבטיח לעזור.

האי מייל שלי הוא שמי –  שם פרטי + משפחה בגימייל דוט קום

 

 

 

 

לפוסט הזה יש 43 תגובות

 1. מצוין. תודה רבה.
  לא זוכר ספורטאי בספורט כה פופולרי שמבחינת הישגים כל כך בולט מעל השאר. ועוד שמרבית הקריירה שלו היתה בתקופה בה עוד שניים מבין 5 הבולטים בעידן הפתוח.

   1. פלפס לא בדיון לדעתי. לזמן די קצר הוא היה האיש המהיר בעולם למרחק כלשהו. כתבתי כבר לגבי סגנונות/משקלים/משוכות. קשה לי לראות בו במדרגה של פדרר/ג'ורדן/בולט.

    1. פלפס בהחלט בדיון להצטיין בכל הסגנונות זה דבר מרשים ביותר ומראה על יכולות נדירות. ובמונחים של שחייה הוא היה זמן ניכר בעל שירי עולם ולמשך תקופה של חודשים ואולי כשנה הוא החזיק בו זמנית בחמישה שיאי עולם (שני משחי הפרפר ושני משחי המעורב ומאתיים מטרים חופשי ולמשך זמן ארוך יותר וזמן ארוך ממש במונחים של שחייה החזיק בארבעה שיאי עולם.

 2. איזה כיף לקרוא עידו.
  יצאת לפנסיה מוקדמת מדי. זמן לקריירה שנייה עם טייטל אחר.
  מה אתה אומר על 'ראש דסק הטניס בהופס?' תפקיד בעיקר מנהלתי, מעט שטח, רכב צמוד ותנאים סוציאליים מורחבים (הכולל עצות רפואיות ופיזיקליות מד"ר הופמן וד"ר עגל).

  1. יותר מידי אחריות זה ראש דסק. יבוא גור גולן טישין תמונות של גייטי. יגיד לא ידעתי עדו אישר… אני אכנס לצרות.
   עדיף משהו בלי אחריות. יועץ לדוגמא.

   תשמע משהו אחר. את יפו בדרום אוסטרליה אתה מכיר?

   1. את דרום אוסטרליה מכיר היטב. ביליתי הרבה זמן בנסיון ללמוד לגלוש בוויקטור הארבור ליד אדלייד. ועוד כמה חודשים בניסיון לרדוף אחרי קואלות ולגדל שום בקנגורו איילנד, לקטוף ענבים במרגרת ריבר ולחרוש את קו החוף ממלבורן ועד פרת'.
    ביפו לא הייתי. למען האמת יכול לספור את מספר הפעמים שהייתי ביפו המקורית על יד אחת, ולא אומר את זה בגאווה.

     1. הסתכלתי עכשיו, באמת קרוב. הצד השני של המפרץ. אבל לא הייתי שם. דגים גדולים יש בכל החוף הדרומי. שם לימדו אותי שאם יש דולפינים, אפשר להיכנס למים כי הם מבריחים את הכרישים, אם יש כלבי ים, לא להיכנס.

  1. מולי תודה –
   לא ממש מכיר אותך אבל, אם תמיר את הפלחקנס בפדרר חייך ישתפרו מיידית לטובה. זה ואשה כמו שרה. מה אתה אומר?

 3. יפה אז הבקשה להדרן סיכום האי או התקבלה .
  שוקראן על ההדרן .
  אובריגאדו ווסה ,שזה בפורטוגזית תודה לכבודו .

 4. ואפרופו כתיבה על טניס..
  אחשלי אני לא מבין בזה כלום …
  אבל …
  גלים אלימים חזרים סוולים כמו שיש באוסטרליה טהיטי ,נזרה פורטוגל.
  מערכת הבניה של הגל ,איך יושבים מתחת לשבירה מה עושים כדי לא להיסחף מעלה.
  מהם האימונים הנדרשים כדי לשרוד ,איך עוצרים את הנשימה ושורדים אם נפלת בגל של שלושים ושלושה מטרים כן לא טעות,קרלוס בורלא בנזרה גלש גל כזה רגע אחרי שהציל את מאיה גבירה שטבעה בגל בגודל דומה , איך מה למה על כל זה אני יכול לכתוב,אבל את מי זה בכלל מענין כאן ספורט בלי שום כדור..?

   1. יש לי קבוצה עם 1700 חברים …ולא משנה איפה…אז כנראה שיש כאלו שחושבים שהדברים. דאני כותב מענינים….
    העובדה שצריך לפני שמעיזים לגלוש בכלל ללמוד לעצור את הנשימה זה בכלל מרטה עד כמה התחום מקצןעי היום .
    רק לסבר את האוזן השיא בצלילה חופשית הוא למיטב ידיעתי אולי כבר נשבר 180 מטרים .
    19 אטמוספירות על החזה…
    זמן עצירת הנשימה אלכס מקטלוניה למיטב זכרוני 23 דקות ארבע שניות,משתמשים בהמון טריקים לזה כמו נשימת חמצן נקי ,ושינה באוהל חמצן ,אבל השורה התחתונה כששלוש טון מייח בתוספת 300 קג נשברים למישהו על הראש. הוא צרית להיות קר. רוח במידה מטורפת או מטןרף הכי קר שאפשר כדי לשרוד בנזרה למיטב ידיעתי מהירות הסוול מגיעה למעל 10. לשניה והזרם סך הכל זה שנמשך ביחד עם מהירות הגל כבר כפול 20 מטר לשניה למיטב ידיעתי .
    מהירות השחיה המקסימלית היא בסביבות מטר וחצי לשניה לשחיין ממש מהיר אז….
    אולי אכתוב משהו ,צריך לחשוב מה נדרש מבחענת ההשקעה לפחות שלושה ימי כתיבה אנסה לחפש זמן .

    1. פומה – אם אתה לא כותב את זה בפחות משעתיים זה לא שווה את זה. הכי מעניין זה סיפור: מטורף שלקח הליקופטר לכלים מדרום לטאזי או לאמצע האטלנטי, ואז נשבר עליו גל, ואז הוא היה מתחת למיים 15 דקות. ואז היתה לו חווית חוץ גופית, אבל הוא חזר. וברקע תשזור את הדאטא.
     500 מילה זה כל מה שצריך בפורמט הזה.

     אפלטון כבר כתב כאן בעבר על יכטות וגלישה, והבמה בהופס היא פנטסטית.

  1. אותי מאוד מעניין וזרקת כאן רעיון לפוסט על big wave surfing.
   אולי בפגרת האולסטאר יהיה זמן.
   כמובן שאשמח לפוסט שלך, אשמח לעזור עם העריכה. אתה יודע את האימייל שלי.

 5. תור מעולה, תמיד כיף לקרוא את מה שאתה כותב עידו. מעניין לראות שהיום כולם הולכים על החזק ואגרסיבי, למרות שדווקא השיטה המעניינת יותר של רוג'ר היא זאת שמוכיחה את עצמה כל פעם מחדש. מאמין שזה המון עניין של בגרות. הנערים של היום לא יצטרכו לשחק נגד פדרר כשיגדלו, אלא אחד נגד השני, אז אולי לזה הם מתכוננים לזה, למרות שלפי מה שאמרת ה-ALL AROUND עדיין ניצח בסוף גם בנוער, ולדעתי כשהוא משוחק טוב הוא תמיד יהיה עדיף.

 6. נהדר עידו – תודה וכיף שחזרת. בכל זאת – מאורע היסטורי ליד הבית שלך.

  נפלא שרוג'ר זוכה במייג'ור ה-20 שלו מתוך בדיוק 200 מייג'ורים בעידן הפתוח. איזו סטטיסטיקה נהדרת!

 7. כתבה פנטסטית.
  שנים אני קורא ספורט ובהחלט שזה אחד המאמרים הנגישים, המקצועיים והרהוטים שנתקלתי בהם.
  תודה!

 8. נפלא .
  אני עובד על פוסט מטורף מבחינה סט' שמתייחס ל20 הזכיות שלו …יש כל כך הרבה נתונים מעניינים חבל על הזמן .
  אשתדל לשלוח לך למייל כשאגמור

כתיבת תגובה

סגירת תפריט