חדשות הטניס – הבוץ הצרפתי (1)

חדשות הטניס – הבוץ הצרפתי (1)

אמיגוס – השבוע החשוב בשנה הולך להתחיל, וזו סיבה מספיק טובה להסיר את האבק מעל אצבעות הבלוג שלי בשביל לתת כמה מילים על יידי הטניס של לוחמי הבוץ של פאריס.

השבוע בחדשות הטניס:
האם מקום 425 בעולם יכול לזכות בתואר? למה טיאם כזה משעמם? מדוע זברב הוא הדבר הבא בטניס הגברים? למה אני לא מחמיץ משחק של קונטביט ומדוע נאדאל לא יזכה בתואר. אבל נתחיל בכמה מילים על המשטח המיוחד שהוא החיימר …

על החיימר

החיימר הוא אבולצייה על טניס הדשא הראשוני. הוא מאפשר לטניס לשחק כאשר יש טפטוף קל או לשחק בבוקר אחרי גשמים שהיו בלילה. לא דבר של מה בכך אם אתם גרים בבוסטון, לונדון או מלבורן. מקומות של 100-200 יימי גשם בשנה, ומקומות שהיו הבסיס לטניס בתקופה הראשונה שלו. החיימר סופג לחות, הוא לא יגרום לך להחליק עליו ולשבור את הראש, יתרה מזאת בימים חמים צריך לרסס המשטח בקצת במיים, בשביל שלא יצא ממנו ענני אבק. אמרתם חיימר אמרתם אירופה!

המשטח עצמו בולע קצת את אנרגיית הקפיצה של הכדור, וגורם לזווית גדולה ביציאה ממנו. בנוסף אחרי שהכדור פגע במשטח הוא ישאיר שם מכתש קטן, אם עוד כדור יפגע באותו מקום יהיה איזה סוג של רנדומליות בקפיצה. עוד דבר שלמדתי מנסיון אישי זה שקווי המגרש מחוברים לאדמה בפינים. פגעת בפין כזה, קבלת זווית קפיצה משונה. ועוד דבר שלא תראו בטלויזיה אבל תלמדו ממני. המשטח הוא אדום בהיר, הקווים לבנים… מגובה של גבר ממוצע (180 ס"מ) קו הסרב והמגן העליון של הרשת – נראים אותו דבר. תפזרו קצת אבקה אדומה על קו הסרב ולמגיש קשה מאד לדעת איפה הכדור נוחת!

אז המגרש איטי, הכדור לא תמיד קופץ כמו שאתם מצפים ממנו, הסלייד שהמשטח נותן מאפשר להגיע כם לכדורים שבמשטח קשה יהיו OUT OF REACH. והמגיש לא ממש יכול לכוון על קו הסרב כי הוא מעורפל משהו… מדובר פה על המשטח העליון ליכולת בניית נקודה מתוך הראליס.

זברב איש המרתון –

המשחק הראשון של זברב היה מול לחוביץ. לחוביץ זה שחקן תותח תותח. הדרופים שלו הכריחו את זברב לעלות לרשת ומהמקום של פינס וידיי טניס רכות זברב נכשל פעם אחר פעם אחר פעם. אבל פה ראינו בדיוק למה זברב הוא השחקן עם הכי הרבה ניצחונות השנה (כן. מעל נאדאל ומעל פדרר!!) זברב יודע מה הוא עושה טוב. וזה ראלי מהקו האחורי והמומחיות שלו, שינוי כיוון מהיר על הפצצות קרוס לבק הנד שלו שהוא DIVERT למיושרי קו ( DOWN THE LINE). אהבתי מאד לראות את לחוביץ עומד כמו נאדאל. 4 מטר מאחורי קו הבסיס ומנטרל לחלוטין את זברב SERVE .

בשלב מסויים ראינו למה לחוביץ הוא זרג ולא דרג. במצב של 2:1 היה נראה שאת שלו הוא עשה. (יענו הישג של להגיע ליתרון מול מקום שלישי בעולם) והטניס שלו נעלם. זברב לעומתו שיחק כל כדור לגופו ולא נראה שלוח התוצאות מערפל אותו.

המשחק הבא היה מול דמיר זומר. דמיר זומר נראה רענן לאורך כל המשחק. הוא גם עמד 4 מטר לקחת את הסרבים הכבדים של זברב וגם הוא השתמש במשחק רשת וDROP BALLS בשביל להוציא את זברב מהקו האחורי ובהצלחה גדולה. ואז הוא קיבל נקודת משחק…

אתם מכירים את זה שבמשך שעה ניסיתם לשכנע קונה על עסקה גדולה ואז אתם צריכים להגיד לו להוציא ויזה ורק נשאר לכם לתקתק את המיליון דולר לתוך האפליקציה? אם לא הייתם בסיטואציה הזאת, תחשבו על הפעם הראשונה שלכם עם בחורה… רעדו לכם הידיים או לא? טניס זה בדיוק אותו הדבר, הגשה לנקודת המשחק –  ועוד מול שחקן בכיר עליכם, היא אחת הפעולות הקשות ביותר שבן אנוש יכול לעשות. (מנטלית כמובן, מנחם כתב על זה יפה שכל יוסטון המפוארת לא הצליחה להכניס שלשה מחורבנת בשביל חס וחלילה להגיע לגמר ה NBA… ) דמיר זומר נכשל. זברב המשיך לשחק נקודה לנקודה וניצח.

טיאם שחקן חד מימדי –

יש המון דרכים לעשות נקודה בטניס: כדור קצר ואז כדור ארוך. כדור לפינה ואז כדור מאחורי השחקן, דרופ, משחק רשת… כל כך הרבה יופי הדר ומוח חד במשחק הזה… ואז יש את טיאם.
על פי המתודה של טיאם אם תתן אותו כדור 6 פעמים לאותו מקום ובאותה צורה, השחקן שמולך או שיעשה טעות, או שינסה לעשות משהו שערורייתי שיגרום לכדור קצר ונקודה שלך.

עכשיו תראו… זה נכון. תשאלו כל שחקן טניס… אם אתם משחקים מול ידי טניס נעלות עליכם, תפציצו מולו 6 קרוסים ובסוף הוא ינסה לעשות משהו שונה ואז תוכלו להעניש אותו. אבל זה לא ממש סוד. כולם יודעים את זה… ובסבב ה ATP לכולם גם יש טכניקה פר אקסלנס לעמוד במבול הזה. טיאם לא מפחיד אף שחקן וטיאם, כמו שהוא מנצח שחקנים כמו נאדאל, יכול להפסיד גם לכל שחקן. נכון לעכשיו טיאם הוא השחקן עם הכושר הכי טוב בסבב. נקודה. אבל, לנצח את טיאם זו כנראה המשימה הכי קלה מול שאר שחקני הטופ 10.  מזלו שאת הולרן גרוס משחקים על חיימר ויש לו עוד קצת זמן להגיע לכל כדור. יאללה נישיקורי!!

העז של הטניס הוא לא תייש –

לפני הטורניר נשאל פדרר: – מי לדעתו שחקן הטניס הטוב בכל הזמנים?  התשובה שלו: סארינה! אני איתו. סארינה שחקה בתקופה שהטניס יצאה מהגטו האנגלו סקסי, והפך לספורט הנשי שמכניס הכי הרבה כסף וגם מושך הכי הרבה כישרון עולמי. בתוך הסיטורציה הזאת היא שליטה טוטלית. אין לה הסרב הכי חזק. אין לה הכי הרבה מהירות. אין לה ידי טניס הכי טובות. אבל יש לה את עין הנמר! כשהיא על המגרש היא שם בשביל לנצח. היא לעולם לא תוותר ולעולם לא תיכנע. לחץ מנטלי זה מיץ תפוזים סחוט עם מטריה בתוך כוסית וודקה בשבילה.

אז אחרי שנה וחצי מחוץ למגרשים היא נשרה למקום 425 בעולם. משם בהגרלה של אללה איסטור היא צריכה לקחת את התואר. אבל בואו לא נשכח. היא סארינה. היא לא תילחץ מהגשה לטורניר כמו האלפ, היא לא מתרגשת מנהימות התשומי של שארפובה והסרבים השטוחים של בארטי לא מזיזים לה. היא הכי טובה שיש והיא באה לקחת את התואר!!

GO SARINA !!

התואר הוא…. לא! של נאדאל (?) –

אני הולך לתת לכם פה פצצה. נאדאל לא ייקח את התואר של הבנים! מי ייקח אני לא יודע אבל זה לא יהיה נאדאל. למה אני אומר את זה? ההכשה של נאדאל שערורייתית. הסלייס סרב לתוך הבק הנד כבר יצאו לכל הסבב מכל החורים, ואפשר בוודאות לראות את השחקנים מולו מכסים את הבקהנד ויוצרים לו בעייה על הסרב. בוללי בסיבוב הראשון עשה ממנו צחוק עם טניס איטי בלי יותר מידי ספין. זברב ברומא היה לו את נאדאל כבר על מגש. במשחק של 5 מערכות הוא כבר היה מנצח. נובאק גם הלך מולו קרוב קרוב. פוניני גם… מי שיינצח את נאדאל יצטרך להוריד את הקצב והמהירות. נאדאל החדש הוא יותר פתוח לניסיונות, מהמר על דרופ שוט ואפילו לקח משהו מהמחברת של פדרר: הגש וטוס לרשת , הוא כבר לא חסין כדורים כמו שהיה פעם. השבוע הקרוב הולך להיות מאד מעניין. (הבעייה עם התזה שלי זה שאף אחד שציינתי לא בחצי של נאדאל…  DAMN )

המאמי החדשה שלי – אנאט קונטביט

סיפור מהמגרש בוואלי . הכירו את אנה

לראות טניס זה סבבה, אבל (!) לשחק זה הרבה יותר סבבה.

אני התחלתי לשחק לפני 3 שנים בגיל 42, ודי אהבתי את העניין ואני עושה את זה בכפייתיות (בקטע הטוב של העניין) של פעמים שלוש בשבוע.
בשנה שעברה הטניס שלי הגיע לרמת המועדונים. (שזה רמה מתחת לתחרותית ו-2 רמות מתחת לסבב של המדינה). הצטרפתי לגביע של המועדון אצלנו. שיבצו אותי בקבוצה 5.
חודשיים ראשונים הייתי מחורבן לתפארת. אבל אז הבנתי מה רוצים ממני ומה אני יודע לעשות טוב. באו כמה ניצחונות, באו כמה הפסדים וקבוצה חמש סיימה שישית מתוך 8 קבוצות.
אבל אחרי חופשת הקייץ (יענו בפברואר) הגיעה לקבוצה מספר אחת, שחקנית מחליפה. אנה.

אנה צלצלה לרוב (המזכיר של המועדון) ושאלה אם יש לו מקום בשבילה כי היא רוצה להוריד את החלודה מהטניס שלה. רוב אמר לה תבואי. אנה עלתה למגרש. מולנו היא שחקה בשבוע השני של פברואר, ופתאום כל כדור חוזר. אפס טעויות. סרב ראשון שטוח. שני מסובב או עם קיק. טכניקה מושלמת. ואפילו שנכנסים אתה לטראש טוק היא בעניין של קלישאות ספורט. קבוצה מספר 1 עמה הגיע לפיינלס, ולקחה את התואר.

מה מסתבר? אנה הזאתי היא היום בת 30+, אבל בתור פרוגד'י היא אותרה לטניס אוסטרליה של עד גיל 18. היא היתה עם בנות כמו סמנטה סטוסר ואלישייה מוליק (מקום שלישי בשיאה). במועדון איתי גם משחק נתן, אלוף המועדון עד גיל 25 וניסיון בכמה טורנירי פיוצ'ר מקומיים וכמה נקודות ATP. (היום הוא בן  38, וחבר טוב).

מה ההבדל בין לשחק טניס מול חובבים לבין לשחק עם מקצוען לשעבר?

דבר ראשון ששמים לב שמשחקים מולם זה שכל כדור חוזר. גם כדורים שיצאו בטיל מהרקטה שלי או שפגעו בפינים של הקווים של החיימר ושינו כיוון… חוזרים.
דבר שני זה שיש להם MODE תחרותי. ז"א במצב של ספירת נקודות הכדורים שלהם פתאום מהירים יותר או כבדים יותר (עם יותר ספין), כל טעות שלי תיענש מייד (לא חזרתי לאמצע המגרש או לא עשיתי SPLIT STEPS) בום. וינר על הראש.

דבר שלישי זה כשמגיעים לנקודות שבירה או משחק (ומול נתן יוצא לי לשחק המון) זה שפתאום הצחוקים והחיוכים נעלמים. הכסף על השולחן.

בא לכם לכתוב טניס תכתבו לנו בתגובות. מתן כותב על טניס בדיומא המופלא על בסיס יומי… והיה נחמד אם היה לנו עוד כותב או כותבת. ביחוד על טניס נשים שהוא פשוט מופלא כרגע!

 

 

לפוסט הזה יש 26 תגובות

 1. מעולה עידן, איזה כיף לקרוא. חידשת לי על הפינים.
  למה אגב משטחים קשים הם לא המובילים בעולם? זה סוג המשטח שהכי קל לבנות ולשחק בו לא?

 2. מצוין. כמו שכתבת, כל מי שיכול לאתגר את רפא נמצא בחצי התחתון. יהיה לו רק גמר מול יריב שלכאורה יכול לו. לפיכך, נאי מהמר עליו לזכייה. אם היה לו למשל נולה (רבע) תיים (חצי) זוורב (גמר) הייתי אומר שייפול מתישהו.

 3. בטניס תמיד הרגשתי שיש לי כישרון
  שאני ברמה עולמית
  נגעתי ברקטה רק פעמיים בחיים וניצוצות הכישרון הנדיר מיד פרצו החוצה.
  אבל נזהרתי לא לבדוק את זה ולא לנסות טניס…. ככה אוכל להינות מהאשליה 🙂

  אחלה טור

 4. נדאל בשיאו. הטורניר שלו, וזה סגור.

  סרינה? הטוסיק שלה גדל לממדים מפחידים ולדעתי המשקל הנוסף מעייף אותה לחלוטין. היא נראית תשושה כל משחק.

 5. עידו, כיף לקרוא, תודה.
  מתקשה להאמין שמישהו, כולל תים וזברב, מסוגלים לקחת יותר ממערכה מנדאל על החימר מפאריז.
  כאשר הוא בריא ובכושר, אין שני לו על החימר, קל וחומר בטוב מחמש מערכות.

  בתור מישהו שלא אחז במחבט מימיו, תהיתי לא מעט גם על ההבדלים בין מקצוענים לחובבים. לפני שש שנים, בדיוק ביום הגמר ברולאן גארוס בין נדאל לנובאק (שהתפרס על פני יומיים בגלל גשם), עברתי ליד מגרשי הטניס בשדרות רוקח בת"א וראיתי כמה נקודות יפות מאוד של מספר שחקנים, שכבר אינם ילדים, בבירור. הם חבטו חזק ומדויק, זזו יפה על המגרש והגיעו גם לכדורים די קשים.
  חשבתי לעצמי לאחר מכן שאם כך נראים שחקנים חובבנים טובים, דמיוני אינו מסוגל להבין, כנראה, את רמת המשחק שאנו צופים בה ביורוספורט.

  1. אלכס – הכדור עף הרבה יותר מהר ככל שאתה עולה שלבים בטניס.
   בנוסף הכדור הרבה יותר קרוב לרשת (מבחינת גובה) אצל המקצוענים.
   בעוד שאני ארגיש טוב עם חצי מטר קלירנס. אצל טיאם זה יהיה 15 ס"מ.

   דבר שני זה הריקברי שלהם. הם היכו בכדור, ישר הם בריקברי מוד.

   דבר שלשי זה הקונטסטנסי.
   לי לדוגמא יש סרב ראשון בן זונה (בגלל זה בכלל אני משחק עם דיביזיה 2) אבל הסרב שלי נכנס ביום טוב ב 40% (2/5 משחקונים) את השאר אני משחק על הסרב השני שהוא לא רע.
   ברמת המקצוענים זה 60%+ וגם מהיר משלי (אני נע בין 155-185 קמ"ש)

 6. עידו מצוין תודה רבה.
  אני לא חושב שסרינה הגדולה בין הנשים בדורי
  הראשונה נברטילובה השנייה גראף .
  נכון סרינה בזכות העולם של היום הצליחה להאריך קריירה מה שלא היה בעבר.
  כל הכבוד לפדרר על הגינטלמניות .
  אבל אני מהמר שעוד 20 שנה יזכרו אותו לפני שיזכרו אותה.

  הלוואי שאתה צודק לגבי נאדל מסופקני.
  בנשים הכל אבל הכל פתוח (כולל תואר לסרינה ).

 7. כיף שאיווררת את המיקלדת עידו. לגבי איפה הקו עובר (אתה אומר שקשה לראות את הקו בחימר) – אני מניח שטניסאים מקצוענים מתכווננים על אוטומט והתנועה מבוססת יותר על זיכרון שריר מאשר על היכולת לראות איפה הקו. אבל אני אשאיר את הניתוחים האלו למנחם או לאנשים עם יותר ידע ונסיון בטניס ממני.

  בכל מקרה, כיף לקרוא אותך!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט