רוכבים על הגל 2017 (2) – כבר לא עף על עצמו / עידו גילרי

פרימוש רוגליץ' מקבוצת לוטו-ג'אמבו (מספר 166)

הזרקור שלנו היום הוא על ילד סלובני. ילד שכמו רבים אחרים במדינה הפוסט-יוגוסלבית הקטנה חלם להיות קופץ הסקי הטוב בעולם. פרימוש רוגליץ' הצעיר עבד קשה והתאמן בלי הפסקה כדי להגשים את החלום, והוא אפילו היה די טוב, אבל הוא לא היה קרוב עדיין להיות הטוב בעולם. אז בגיל 17, שבוע לאחר שזכה עם חבריו לנבחרת הסלובנית באליפות העולם לנוער, מול הקהל הביתי בפלאניצה, דווקא זה קרה:

לא מכשול מסכן חיים קטן הוא מה שיעצור את רוגליץ', ופחות מחצי שנה מאוחר יותר הוא כבר חזר להתחרות. הוא המשיך לעבוד קשה כדי להגשים את חלומו אבל בגיל 21 חלחלה בו ההבנה שהוא לעולם לא יהיה הטוב ביותר ואפילו לא יתקרב לצמרת העולמית. כך ב-2011 תלה פרימוש את המגלשיים.

עבור רוב הספורטאים צעד כזה מסמל בדרך כלל את סוף הקריירה אבל לא עבור רוגליץ'. הוא קנה זוג אופניים ודי מהר גילה שהוא דווקא טוב על שני גלגלים. זה מעבר די מדהים כשחושבים על זה. מספורט טכני שמתמקד בתנועות קטנות ושליטה אבסולוטית בשרירי הגוף לענף שדורש סיבולת אירובית אדירה. משהו כמו לעבור מקפיצה במוט לריצת מרתון. או כפי שהיטיב לתאר רוגליץ' בעצמו בראיון ל-cycling news: "כשהייתי עדיין קופץ סקי לא הרשו לנו להתאמן על אופניים בגלל שאנחנו צריכים שרירים מהירים. רכיבה היא לבצע את אותה תנועה שחוזרת על עצמה שוב ושוב ואתה מאבד את מהירות התגובה של השרירים."

כך ב-2013 הצטרף לקבוצה בדרג הנמוך וב-2016 השלים לחלוטין את המעבר כשהוא משיג חוזה בלוטו-ג'אמבו מהסבב העולמי. אם מתעלמים מההיסטוריה, על פני השטח יש לרוגליץ' את כל מה שעושה מתמודד על זכייה בגראנד טור. הוא מתמחה במירוץ נגד השעון ובנוסף הוא גם מטפס לא רע בכלל, ובאמת לא לקח לו הרבה זמן לנפק קבלות . כבר בג'ירו של 2016 הוא הפתיע את כולם כשבקטע הראשון סיים את המירוץ נגד השעון בזמן זהה לטום דומולאן שזכה בקטע על חודה של מאית השניה.

בקטע הנג"ש השני של אותו מירוץ רוגליץ' כבר לא התכוון לתת לאף אחד לנצח אותו אבל תוכניו לחוד ומציאות לחוד. בראיון לאחר הקטע הוא סיפר: " אחרי 10 ק"מ איבדתי את המחשב והבקבוק שלי" מכיוון שהוא מעולם לא רכב עד אז קטע נג"ש ארוך מ-10 ק"מ זה לא מפתיע שהוא המשיך: "איבדתי מוטיבציה והחלטתי לקחת את זה בקלות" אבל מכאן קרה משהו: "בעלייה הרגשתי פתאום נהדר ואז דחפתי ודחפתי עד לסיום". רוגליץ' ניצל תנאי מזג אויר נוחים לעומת מתמודדים אחרים אחריו שנאלצו לרכב בגשם כדי לסיים עם ניצחון ראשון בגראנד טור כבר בתחרות הראשונה שלו. הישג מדהים לכל הדעות עבור מישהו שרק 5 שנים קודם עלה לראשונה על  אופניו. מאוחר יותר באותה שנה הוא סיים את המירוץ נגד השעון באולימפיאדה במקום ה-10 המכובד לכל הדעות אך מאכזב מבחינתו.

בשנה השנייה שלו ממשיך רוגליץ' לגלות את ההבטחה הטמונה בו. השילוב בין יכולות הטיפוס  ליכולות הנג"ש המצוינות הביאו אותו לזכייה בטור של אלגרב בפורטוגל. זהו אמנם מירוץ של 5 ימים בלבד שאינו נכלל בוורלד טור אבל מבט קצר על רשימת הזוכים בשנים האחרונות יכול ללמד לא מעט: גריינט תומאס, מיקל קיאטובסקי, ריצ'י פורט, טוני מרטין ואלברטו קונטדור הם שמות שאתה יודע שהגעת לטופ כשאתה מוזכר באותה נשימה יחד איתם.

רוגליץ' לא נח על זרי הדפנה והגיע רביעי בטיראנו-אדריאטיקו כשהוא מתמודד יפה עם הטיפוס האכזרי לטרמלינו. מייד לאחר מכן שוב הוכיח את עצמו כשסיים 5 במירוץ של חבל הבאסקים לא הרחק מאחורי וולורדה וקונטדור. אבל יותר מכך הוא זכה בשני קטעים מתוך ה-6 במירוץ כשהוא זוכה לא במפתיע בקטע הנג"ש המסיים אך גם בקטע הרביעי :

שימו לב איך רוגליץ' מנצל רגע של רפיון בדבוקה כדי להתקיף וליצור מרווח קטן שעליו הוא מצליח לשמור לאורך 3 ק"מ עד הסיום בזכות יכולות הנג"ש שלו. בהכנה האחרונה שלו לפני הטור הוא שוב הרשים עם מקום שלישי בטור של רומנדי מאחורי ריצ'י פורט וסיימון ייטס.

אם יש משהו שישים את החותמת הסופית על הגעתו של רוגליץ' לליגה של הגדולים זה הצלחה על הבמה הגדולה ביותר של הספורט. אמנם הוא מגיע לטור עם רוח גבית אבל הוא יצטרך לפחות בהתחלה לעבוד עבור האינטרסים של רוברט חסינק או אפילו ג'ורג' בנט. המקום בו רוגליץ' לא יהיה עסוק בלעזור לאף אחד חוץ מעצמו הוא המירוץ נגד השעון.  הקטע הפותח היום בדיסלדרוף הוא הזדמנות מצויינת עבורו, אבל תהיה לו תחרות מאד קשה בוודאי מטוני מרטין שיהיה נחוש לשמח את הקהל הגרמני. בכל מקרה לא בלתי סביר שבסוף היום נראה את רוגליץ' לובש חולצה בצבע טיפה שונה מהצהוב של שאר חבריו לקבוצה.

היכולות של רוגליץ' בטיפוס ומול השעון יחד עם מגמת השיפור הקבועה גורמות לי להרחיק לכת אף יותר ולומר שזה לא יהיה כל כך מפתיע אם בשנים הקרובות נתרגל לדבר עליו כמועמד לחולצה הצהובה גם בשדרות השאנז אליזה.

* מוקדש לאיש בעל אלף השמות ובהשראתו.

לפוסט הזה יש 7 תגובות

  1. תודה רבה עידו. רוגליץ׳ הוא אחד הסיפורים המדהימים של הענף, ושל הספורט בכלל. לא אתפלא אם ייהפך לתואם טום דומולאן.

  2. יפה אהבתי את מכשול קטן לא יעצור את פרימוש….
    מכשול קטן , התרסקות על קרח נפילה חופשית מגובה של תשעה מטרים ….,אחרי התרסקות כזו צריך להגיד תודה שהוא עדין יכול ללכת…
    הסיבולת שלו אותי לא מפתיעה בכלל ,לכל קופץ או גולש סקי יש סיבולת מדהימה .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט