זכוכית מגדלת (12): המאמן – טרי סטוטס / עידן עופר

בסדרת הכתבות הדו שבועית אנו מפנים את זכוכית המגדלת אל עבר מאמני הליגה.

לפוסטים הקודמים בסדרה.

טרי סטוטס

תוצאת תמונה עבור ‪terry stotts‬‏

גיל: 58

קבוצה נוכחית: פורטלנד טרייל בלייזרס ( פותח את עונתו החמישית בקבוצה ).

קבוצות קודמות: אטלנטה ומילווקי ( שנתיים בכל אחת ).

מאזן בליגה: 314-297 בעונה הסדירה ( 48.6% ), 20-12 בפלייאוף ( 37.5% ).

טיפוס: "היצירתי"

"אני לא רואה את סטוטס כפופוביץ' או כפט ריילי של הבלייזרס. אני רואה אותו כריק קרלייל של הבלייזרס, או כג'רי סלואן. מישהו שלא מעורב בהנהלת הקבוצה אבל יש לו את הגיבוי שלה" – העיתונאי טימאי מאתר האוהדים של הקבוצה.

זה לקח זמן, כמה קדנציות כושלות שבעקבותן הוא עדיין עם מאזן שלילי בליגה, אבל סטוטס נמצא בדרך הבטוחה לפסגת המאמנים בליגה.

לאחר שסיים תואר במדעי בעלי חיים ובעסקים ונודע כאחד השחקנים המובילים של אוניברסיטת אוקלהומה, סטוטס נבחר בסיבוב השני של דראפט 1980 על ידי היוסטון רוקטס. טרי לא מצא את מקומו בקבוצה ועזב לאיטליה שם שיחק שנה אחת בלבד לפני שחזר לארה"ב בשביל לשחק למען ג'ורג' קארל ב- CBA. אחרי שלוש שנים תחת קארל חזר סטוטס לאירופה עד לשנת 1990, אז פרש ממשחק פעיל ועבר לאימון. סטוטס הצטרף כעוזר מאמן לצוות של ג'ורג' קארל בפורט ווין ששיחקה ב- CBA ועזר להוביל אותם למאזן של 6-50, הטוב בהיסטוריה של הליגה. לאחר עוד עונה בקבוצה, הפעם כמאמן ראשי, הצטרף ג'ורג' לקארל בסיאטל ואז למילווקי ב- 1998.

ב- 2002 נפרדו קארל וסטוטס לאחר יותר מעשר שנים של עבודה משותפת כאשר סטוטס עבר לאטלנטה כעוזר רק בשביל להתמנות למאמן הראשי של הקבוצה 27 משחקים בתוך העונה. אחרי שנתיים בינוניות בהוקס חזר המאמן לתפקיד העוזר, הפעם בגולדן סטייט. שנה בווריורס הספיקה לטרי בשביל לחזור ולנסות את מזלו כמאמן והוא החליט לעבור למילווקי. הבאקס שהיו אז בעידן של מייקל רד לא הרשימו יתר על המידה והפור נפל על המאמן שפוטר לאחר שנתיים.

הישג השיא בקריירה של סטוטס הגיע לא הרבה זמן לאחר מכן. דאלאס שכרה את סטוטס כעוזר המאמן שלה, והוא זכה איתה באליפות הזכורה על לברון ושות' ב- 2011. התקופה בדאלאס תחת אחד המאמנים שיותר מזכירים את סטוטס הביאו לו את משרת המאמן הראשי בפורטלנד. בארבע שנים האחרונות סטוטס הוביל את הבלייזרס לעונות מעולות, תוך כדי שהוא מנצל באופן המירבי את הסגל העומד לרשותו, וכשמדובר בפורטלנד זה לרוב סגל עם הרבה שחקנים מרכזיים שפצועים.

תוצאת תמונה עבור ‪terry stotts dallas mavericks‬‏
המורה ותלמידו. סטוטס וקרלייל.

בשלוש העונות האחרונות, הוביל סטוטס את פורטלנד ל- 2 חצאי גמר אזורים ועוד הדחה בסיבוב הראשון תוך כדי שקבוצתו נמצאת בטופ 12 של הליגה בממוצע נקודות למשחק. העונה האחרונה הייתה לא פשוטה לאחר שינויים רבים, והאבידה הידועה של למרקוס אולדריג'. בצד השני של המגרש פורטלנד לא נחשבת לאחת מהאריות הליגה כשרק בעונת 15\2014 היא הראתה שיש לה גם יכולות טובות בהגנה שסיימה במקום ה- 11 בליגה בתחום הזה. מעבר לנתונים הסטטיסטיים, סטוטס הראה שיש לו את היכולת לקדם צעירים, להתמודד עם עזיבה של שחקנים מרכזיים ולהוציא משחקנים יכולות שאחרים לא חשבו שיש להם.

אחרי יותר מעשר שנים תחת ג'ורג' קארל ושנתיים תחת ריק קרלייל הדברים מתחברים לסטוטס במקום הנכון ובזמן הנכון.

סגנון אימון

מיקסום יכולות אישיות, תנועה ללא כדור והרבה חסימות, זהו שם המשחק אצל סטוטס. המאמן מנחיל שיטת משחק שכוללת הרבה מאוד חסימות ותנועה ללא כדור ותרגילים שמוציאים את המיטב מיכולות השחקנים שלו. הדוגמא הכי טובה היא צמד הגארדים שלו, ליליארד את מקולום, צמד תזזיתי שקולע מעולה מבחוץ ויודע להגיע עד לטבעת. התרגילים של סטוטס מאפשרים לליליארד לנצל את הטווח קליעה העצום שלו ולמקולום את משחק המיד ריינג' האיכותי שלו בעקבות תנועה לא פוסקת ללא כדור והרבה חסימות במקומות הנכונים כפי שמציג הסרטון הבא.

כמו שנכתב קודם לכן, הצד הפחות חזק של הקבוצה של סטוטס הוא בהגנה. כמו שתוכלו לראות כאן ההגנה של סטוטס היא בעלת פוטנציאל לא ממומש. המיקום של השחקנים הוא נכון אך לא מספיק טוב ביחס לשחקנים אותם הם שומרים. לשחקנים חסרה ההבנה של כמה גבוה או נמוך לשמור במצב של עזרה וכמובן שגם שיפור ביכולת האישית לא תזיק. השנה עם הצירוף של פטסוס אזילי לקו הקדמי ושיפור תמידי של ליליארד ומקולום בצד הזה של המגרש הציפיות מפורטלנד וסטוטס רק יגדלו.

 מערכת יחסים עם השחקנים וההנהלה

סטוטס ככל הנראה למד מריק קרלייל להתעסק בלאמן ולתת למארק קיובן לעשות את השאר והוא מיישם זאת כיום. בקיץ האחרון סטוטס זכה להבעת אמון מההנהלה שלו בדמות הארכת חוזהו בחמש שנים נוספות בשכר של 5 מיליון דולרים לעונה. סטוטס, שידוע כמאמן שזוכה לגב מההנהלה שלו, לא נחשב לטיפוס חייכן אך ככזה שיודע איך "להגיע" לשחקניו. הקיץ בפורטלנד לא היה שקט וסטוטס זכה לקבל את אלן קראב בחזרה ולקבל תוספת כוח לא רעה בדמות אוון טרנר ופטסיס אזילי שיוסיף המון להגנה.

אחרי עונה בינונית בשנה שעברה בה הקבוצה לא ניצחה יותר מחמישים משחקים ועברה במזל רב את הסיבוב הראשון, סטוטס קיבל את אחד הסגלים היקרים בליגה, ללא אפשרות תמרון בשוק השחקנים החופשיים בקיץ הקרוב, אך לאחר סדרה טובה מול גולדן סטייט ושיפור נוסף של שחקניו, הוא יצטרך להוכיח שכמו בשנים האחרונות, הוא יכול להוציא את המיטב ואף מעבר לכך מהקיים.

תוצאת תמונה עבור ‪terry stotts‬‏
סטוטס והכוכב שלו, ליליארד.

לפוסט הזה יש 13 תגובות

 1. תודה יאיר. אכן, מוציא את המיטב מהשחקנים שלו ומהקבוצה שעומדת לרשותו, מאוד יצירתי בהתקפה. למד מהטובים ביותר.

 2. מצוין עידן, תודה רבה.
  לא הבנתי למה העונה שעברה היתה בינונית. כולם ציפו שפורטלנד תסתובב בתחתית המערב וסטוטס הוביל אותם למקום חמישי. כנראה ההפתעה הכי גדולה מבין העולות לפלייאוף. גם מול הווריורס הם נתנו פייט ראוי. העונה שעברה היתה הישג עצום של סטוטס שאיבד 4 שחקני חמישיה מצוינים ובנה קבוצה חדשה לגמרי סביב לילארד.

 3. היא הייתה בינונית ביחס לשתי העונות שקדמו לה. אבל אתה צודק, בהתחשב הפציעות ובאיבוד השחקנים העונה הייתה טובה. ציינתי שבפלייאוף הם הפתיעו לטובה כשנתנו פייט לגולדן סטייט.

 4. מעולה עידן תודה.
  סטוטס בפורטלנד נראה כמו אחד המאמנים הטובים בליגה. הוא יצר חבורה לוחמת ומאוחדת, באמת מאוד מזכיר את קרלייל. וגם מאוד יצירתי כמו שציינת. אחד המאמנים עם תרגילי הוצאות החוץ הכי טובים בליגה. עד עכשיו כואב לי

 5. הוא מאמן שמזכיר מאד באופיו את סאונדרס ז"ל. יודע כדורסל על בוריו ומאמן כמו שע=כתוב בספר.
  אני לא בטוח בקשר ליכולת היצירתיות שלו,ואולי הוא מעט שבלוני מעט לטעמי.
  אבל לצעירי פורטלנד הוא בדיוק המירשם שהרופא ציווה. רק שיירגע יותר, יחייך קצת יותר, וייראה כמאמן עם יחס יותר חם לשחקניו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט