היום לפני 96 שנה: ליגה חדשה נולדה (שתהפוך ל-NFL) / מנחם לס

 

September 17, 1920                                                                   Auto Showroom, Canton, Ohio

ג'ורג' הלאס – שעבד והיה בעל חלקי של בחברה שמכרה מכוניות – ניפגש ב-17 לספטמבר, 1920 עם עוד שני חברים והציע להם לפתוח ליגה חדשה ולקרוא לה AMERICAN PROFESSIONAL FOOTBALL ASSOCIATION. כל אחד שילם $100, ושלוש קבוצות נולדו – ה-DECATUR STALEYS,  CANTON BULLDOGS, ו-DAYTON TRYANGLES.

התאריך הזה, ה-17 לספטמבר, 1920 הוא התאריך הרשמי שניתן להולדת הליגה המקצוענית לפוטבול. "הליגה" צמחה מיד ל-10קבוצות, מארבע מדינות, ושינתה את שמה ל-NATIONAL FOOTBALL LEAGUE, או NFL.

הלאס, שהיה ידוע בכינויו "PAPA BEAR" היה שחקן בייסבול מקצועני (ניו יורק יאנקיס), שחקן פוטבול (שיקגו), מאמן, בעל קבוצה, ו-'קומיסיונר' ראשון של הליגה החדשה. הוא היה גם ממציא' (כמה פטנטים על שמו), ופילנטרופיסט. אבל הוא ידוע בעיקר כמייסד – FOUNDER – של ה-NFL.

כשהיכל התהילה לפוטבול ניפתח ב-1963, הוא היה לאחד מראשוני הניבחרים אליו.

הליגה שנוסדה היום לפני 96 שנה החלה מיד לשחק, אבל ההשפעה הכלל ארצית הגיעה רק ב-1922 לכלל מעשה. מארבע עשר הקבוצות הראשונות ששיחקו ב-1922 נשארו היום רק שלוש: ה-DECATUR STALEYS הפכה לשיקגו בירס, ו-CANTON BULLDOGS היא היום אריזונה קרדינלס. השלישית היא הגרין ביי פקרס שנולדה בדייטון, אוהיו.

הליגה עברה כמה מהפכות: ב-1927 הוחלט לא להרשות לשחורים לשחק בליגה…ב-1946, מיד אחרי סיום המלחמה, הוחלט מיד על קבלת שחורים לליגה…ב-1933 נערך משחק האליפות הראשון…ב-1947 הוחלט על קומיסיונר בעמדת כוח שווה לבייסבול…קבוצות קמו ונפלו, אבל האחרונה שנעלמה היתה ב-1952…ב-1960 ליגה מתחרה הוקמה בשם AMERICAN FOOTBALL LEAGUE…ה-AFL הפכה לליגה מוצלחת כמעט מיידית, והכריחה איחוד שתי הליגות, ולידת הסופרבול.

הכל התחיל היום לפני 96 שנה!

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 15 תגובות

 1. הלאס לא קבע פגישה עם שלושה חברים אלא זו הייתה פגישה מאורגנת של 11 קבוצות שכבר היו קיימות. הלאס היה מהיוזמים וייצג את דקאטור סטייליס (הקבוצה של החברה בה עבד). המטרה הייתה להקים ליגה בעלת חוקים שימנעו מקבוצות לגנוב כל פעם שחקנים וחוזי משחק מקבוצות אחרות מה שדי הרס את הענף באותה תקופה. הנשיא שנבחר לליגה החדשה היה ג'ים ת'ורפ האייקוני שעדין שיחק בקנטון בולדוגס.
  הקנטון בולדוגס ממש לא הפכו לקארדינלס היקרים שלי שהיו אחת מהקבוצות המייסדות (עוד כשהיו בשיקגו). הבולדוגס נשדדו והועברו לקליבלנד שם הם הפכו לבראונס. כשהלאס העביר את הקבוצה שלו לשיקגו הוא שינה גם את השם לברס. אלו שתי הקבוצות היחידות שנותרו בחיים ממייסדות הליגה. הפאקרס מגרין ביי כבר היו קיימים אבל הצטרפו לליגה שנה מאוחר יותר.
  היריבות בין הפאקרס לברס היא מההיסטוריות בתולדות הספורט האמריקאי.

 2. 9/171920: The American Professional Football Association, organized by George Halas, was formed in a meeting in Canton, Ohio, in an auto showroom. The 3 original teams, which each paid a $100 admission fee, included the Decatur Staleys, the Canton Bulldogs and the Dayton Triangles. Two years later the A.P.F.A., then comprising 14 teams, changed its name to the National Football League.

  1. היו יותר מ-3 קבוצות בפגישה הזו מכיוון שזו הייתה בעצם פגישה שנייה שבה צורפו עוד קבוצות שהיו מחוץ לאיזור אוהיו, כך שאני לא מבין למה הכנסת את המספר 3 לתוך הציטוט הזה. כבר באותה עונה היו 11 קבוצות בליגה.

   1. עידו, אני לוקח את כל החומר מאתר המתמחה בזה. היה כתוב 3 קבוצות אז הכנסתי מה שהיה כתוב. אם תלך לגוגל ותחפש "מתי נבראה ה-NFL" תקבל עשר ווריאציות. אז מה זה משנה עכשיו? קבעו את ה-17 ל-9 כתאריך שבו הליגה נבראה. היה כתוב ששלוש קבוצות שילמו 100 דולאר כל אחת וקבעו שם. אתה רוצה להתווכח? GO AHEAD

    1. מנחם, אתה יודע בדיוק כמוני שה-3 לא הופיע שם.
     אין חולק על זה שמהפגישה הזו התחילה ליגת ה-NFL.
     אני לא בא להתווכח אלא רק לתקן עיוותים שנכנסו בפוסט הזה. יצרת תמונה כאילו להלאס היה רעיון שהוא הריץ עם שני חברים לפתוח ליגה. בפועל פוטבול מקצועני היה קיים כבר שנים והמפגש נועד לפתור את הבעיות שהיו קיימות על ידי הקמת ליגה שהיא היום ה-NFL.

  1. הפגישה הזאת עם ה-3 היא שנחשבת להתחלת הליגה. היו קבוצות ששיחקו כבר ב-1911. אתה רוצה לקבוע את התחלת הליגה בתקופה אחרת – אף אחד לא ימנע ממך.

   1. היא נחשבת להתחלת הליגה כי הלאס והשניים האחרים החליטו על השם A.P.F.A, ולפי הניו יורק טיימס זאת התחלת הליגה. אתה רוצה להתווכח על זה? אז תמשיך. אני לא מגיב יותר

    1. אל תגיב יותר אבל הניו יורק טיימס לא כתב בשום מקום שהיו שלוש קבוצות במפגש הזה. זו פרשנות (מוטעה) שלך.

  2. למה אתה כל כך עקשן? הציטוט המקורי:

   The American Professional Football Association, organized by George Halas, was formed in a Canton, Ohio, auto showroom. The original teams, which each paid a $100 admission fee, included the Decatur Staleys, the Canton Bulldogs and the Dayton Triangles. Two years later the A.P.F.A., then comprising 14 teams, changed its name to the National Football League.

   זה שהשלוש נכללו בין 11 הקבוצות לא אומר שהיו רק שלוש.

 3. אתה PAIN IN THE ASS רציני ביותר. פשוט טיפוס בלתי נסבל. הכותרת היתה "היום בו נוסדה הליגה". מה זה משנה כמה חתמו? לפי מה שקראתי היו שלושה אנשים שחתמו וככה כתבתי. מה זה משנה אם היו אז עוד 11 קבוצות? מה שחשוב הוא שזה היום בו נוסדה הליגה.

  1. אתה זה שהתעקש. אני ראיתי מספר עיוותים והיה לי גם כמה דברים להוסיף אז הוספתי. אתה זה שהתחלת לנהל ויכוח משם.
   אבל תמשיך לקלל ואחר כך לטעון שאתה אף פעם לא עושה את זה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט