רוח קדים: על החזרה של קונטיקט לביג-איסט / שחר דלאל

רוח קדים: על החזרה של קונטיקט לביג-איסט / שחר דלאל

כשאומרים את השם "יוקון" לאוהד כדורסל ישראלי ממוצע, יש שלושה דברים שמיד קופצים לראש: דורון שפר (או נדב הנפלד, תלוי בשנה בה נולדתם), המאמן האגדי ג'ים קלהון וליגת הביג איסט.

פעם אחר פעם היינו קמים באמצע הלילה כדי לראות את "האייס מן" וחבריו וולטר "ריי" אלן (מעניין מה קרה איתו מאז) ודוניאל מארשל (השחקן הטוב בעולם, ששלוש קבוצות ויתרו על שירותיו בשביל שחקנים אלמוניים כגון גראנט היל, ג'ייסון קיד וגלן רובינסון) נלחמים מול אריות הביג איסט – שהיתה באותן שנים הליגה, בה"א הידיעה, בארה"ב – המקום שהיית מגיע אליו כשרצית להוכיח שאתה הטוב ביותר בעולם.

היו בה את המאמנים הטובים ביותר בעולם (ג'ון תומפסון, לו קרנסקה, ג'ים בייהיים, רולי מסימינו, ריק פיטינו,  פי ג'יי קרליסימו ולאונרד המילטון) ועם אחר פעם השחקנים הטובים ביותר בארה"ב החליטו לבוא דווקא לליגה הזאת ולוותר על הצעות קוסמות יותר באוניברסיטאות נחשבות יותר (מייק ששבסקי עדיין מחשיב את כריס מאלין, ששיחק בסיינט ג'ונס, כ"אחד שברח"). ויוקון? היא היתה המכללה שכולם אהבו לאהוב, שהגיעה שוב ושוב לכותרות העיתונים ברחבי ארה"ב (אגב, לכתב הבית קראו אדריאן ווז'נאווסקי).

אלן. מעניין מה קרה איתו מאז?

 

לצערנו הביג-איסט של שנות ה-90 כבר לא קיימת. היא היתה הליגה (קונפרנס) שספגה את המכה הגדולה ביותר בשנים בהם הליגות המקבילות נאבקו על כל מכללה, רק על מנת לקבל נתח גדול יותר בחוזה השידור מול ESPN או פוקס. מאבק שלליגה שמתמקדת בכדורסל לא היה מקום בה, והיא ספגה את מירב המהלומות ונותרה מפורקת ומדממת. אך האוניברסיטה שספגה את המכה הקשה ביותר היתה קונטיקט.

לאחר שהאוניברסיטאות שנותרו אספו את השברים הקונפרנס התפצל לשתי ליגות נפרדות – אחת אשר שמרה על השם והצביון המקורי, ואחת ששמרה את כל המכללות שמשחקות פוטבול ושינתה את שמה לאמריקן אתלטיק קונפרנס (או AAC בקיצור). יוקון קיבלה בחלוקה הזאת את המקל הקצר.

בדומה לעקרונות שהובילו להקמת הליגה המקורית בשנות ה-80, לא באמת היה לה עניין בפוטבול, הספורט הזה נועד רק כדי לשרת את קבוצות הכדורסל של האוניברסיטה – שבפרק הזמן הזה זכו ב-15 אליפויות NCAA – ושמו את העיירה הקטנה, סטורס, על המפה.

את המאבקים שהובילו לפיצול הליגה ניתן לראות בסרט הנפלא של ESPN, אך למי שלא צפה אסביר שקונטיקט הגדילה את תקציב הפוטבול והעלתה את הקבוצה שלה לליגה הפוטבול הבכירה (FBS) רק כדי לשמר את מעמדה של הביג איסט כליגת פוטבול. למעשה, היא הפסידה כסף בכל שנה מאז עלתה לדרג ה-FBS הבכיר, כשהשנה הגרועה ביותר מבחינה כספית (2010) נבעה בשל הצלחה ספורטיבית לא מתוכננת.

מגרש הפוטבול בקונטיקט. קשה למשוך צופים

 

לאחר החלוקה, קונטיקט המשיכה באופן טבעי אל הליגה החדשה (אמריקן), שם היו קבוצות שכמוה, החזיקו תוכנית פוטבול בכירות. הבעיה? כל היריבות ההיסטוריות של ההאסקיס נשארו בליגה השניה (הביג איסט החדשה), בעוד הפוטבול המשיך לשקוע (סיימו בשנה האחרונה במאזן 11-1).

היציעים המתרוקנים (כן, גם בכדורסל) עשו את שלהם והתורמים הגדולים של האוניברסיטה כבר התחילו לשאול שאלות בטרם הוציאו את פנקס השיקים. האפתיה של הקהל והתקשורת אפילו הובילו לירידה ביכולת על המגרש, כאשר תכנית הגברים פיטרה את קווין אולי שהוביל אותה לאליפות ב-2014, בעוד תכנית הנשים ששלטה ב-NCAA ללא עוררין ראתה בשנים האחרונות איך ההגמוניה עוברת לנוטרדם וביילור. ראשי האוניברסיטה היו צריכים לקבל החלטה, והזמן עמד להיגמר.

רשת ESPN עומדת לחתום בימים אלה על חוזה חדש עם האמריקן, כזה שיכבול את הליגה והאוניברסיטאות שחברות בה לעשר שנים, בהן אסור יהיה להן לעזוב בתמורה לרווחה כלכלית גדולה משהיו רגילים אליה. אבל בקונטיקט לא רצו לקחת בו חלק.

ההאסקיס סרבו לחתום על ההסכם ובימים האחרונים נפוצו שמועות כי הם סגרו את המעבר חזרה לביג איסט כבר בשנת 2020, ושהם יהיו מוכנים לשלם את פיצויי המעבר לליגה בסך 10 מיליון דולר.

רשת ESPN. לא דאגה לקבוצה הביתית

 

לא מדובר במהלך שמזכיר את אלה שהתרגלנו אליהם. קונטיקט בוחרת ביודעין לוותר על כל סכום שיגיע מהפוטבול (ולמעשה פורשת מהמירוץ להצטרפות ל-ACC), ששולט בכל החלטה של האוניברסיטאות בארה"ב בשני העשורים האחרונים.

זה הולך להיות אפילו "מוזר" עוד יותר. מכיוון שלביג איסט אין ליגת פוטבול, כנראה המהלך הכלכלי הנכון ביותר מבחינת ראשי האוניברסיטה יהיה "לרדת ליגה" ל-FCS, מכיוון שאין להם קיום אמיתי כקבוצה עצמאית (Independent – ללא ליגה).

נכון, זה קרה כבר בעבר, ואפילו לא מזמן, כשאוניברסיטת איידהו בחרה לעזוב את ה-FBS, אבל זה הגיע אחרי שנים שבהם היא נזרקה מכל מקום אפשרי, עד שלמעשה לא נותרה לה ברירה. קונטיקט תהיה המכללה הראשונה, בעת המודרנית, שתעשה את זה מבחירה וכנראה היחידה שיכולה להרוויח מזה.

חוזרים לימים היפים מפעם

 

המעבר לליגה נמוכה יותר יאפשר להם להוריד את תקציב הגיוס, את מספר המלגות ואת תקציב הנסיעות באופן ניכר. לראשונה אחרי שני עשורים תוכנית הפוטבול תוכל להגיע לאיזון כלכלי, ואולי אף לרווח במידה ויצליחו לחזור ולפגוש את היריבות הישנות שלה (אם כי נכון לכתיבת שורות אלו אין הסכמות בנושא).

דורון שפר חזר בתשובה ועבר לגליל, גם קלהון כבר פרש והיום הוא מאמן מכללה קטנה בדרג השלישי, אבל עוד מעט ולפחות דבר אחד יהיה עדיין נכון – יוקון משחקת בביג איסט.

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. תודה שחר, אני קצת לא בלופ אז עד כמה השפעה הייתה לג'ינו בכל המהלך הזה? והאם המעבר לאמריקן פגע בעליונות שלהם ברקרוטינג או שזה משהו חולף?

  1. פגע אנושות.
   קונטיקט התבססו כל השנים על שחקנים שהגיעו מהמזרח (קמבה הוא הדוגמה הבולטת האחרונה), אך כשהם לא פוגשים יריבות מהערים בהם הם גייסו בעבר, הרבה יותר קשה לשכנע את השחקנים להגיע. בשנים האחרונות הם יצאו בכלל מהדירוג של 15 המחזורים הטובים ביותר.
   אותה בעיה היתה גם עם הנשים, כאשר התחילו לראות ירידה בכמות הצופים וראו שיש יריבות חזקות אחרות (נוטרדאם, ביילור, לואיוויל וכו'), הם איבדו את הייחוד שלהם. מול אולמות ריקים אפשר לשחק בכל מקום.

 2. היו ימים… להתעורר כילד ולצפות בשפר, אלן ומארשל. שפר בהחלט העיר מדינה שלמה באמצע הלילה.
  אחר כך היו שם אל-אמין ו"ריפ" המילטון
  אחר קמבה ווקר במסע המופלא שלו
  ואז שבאז נפייר עושה קמבה…

 3. גם בכדורסל הנשים המכללה הזו הייתה אימפריה תחת ג'ינו אורייאמה (או איך שרושמים את זה).
  הבחור הוציא תחתיו כמעט כל שחקנית כדורסל גדולה

 4. תודה שחר.
  לא ברור מכל הקיצורים, ומהכתיבה של המילה "ליגה" אם אתה מתכוון לזו של הפוטבול או לזו של הכדורסל.
  רק בקריאה שנייה הבנתי.
  בכל מקרה מעניין יהיה לראות אותם עולים שוב לגדולה. נקווה.

 5. תודה שחר, נהדר. שמעתי על המעבר של קונטיקט, אבל לא הייתי מודע כל כך למאחורי הקלעים של כל זה. המאמר שלך עושה סדר ומסדר את העניינים.

 6. הערבוב של הקונפרנסים שקרה ב 2010-12 זה משהו שאפשר לעשות עליו סדרה דוקומנטרית של 10 פרקים ועדיין יהיו פרטים שישמטו. יש יקום מקביל בו הביג 12 לא קיים, פלורידה סטייט וקלמסון ב-SEC (הם דפקו על השולחן ובגללם ה-ACC לקחו את לואיוויל ולא את יוקון), נוטר דיים בעלה את הצפרדע והצטרפה לביג 10, וה-ACC כנראה מנושלת ממעדה כמייג׳ור קונפרנס בפוטבול ע"י קונפרנס חדש של שאריות הביג 12 וקבוצות מיד-מייג׳ור חזקות (בויזי, TCU, יוטה, סן דייגו, נבאדה וכ׳ו).

  1. זה היה קרוב יותר משאתה חושב.
   היה סיכום שבע"פ על איחוד בין ליגת הפוטבול של הביג איסט לליגת המאוטן ווסט (MW), כאשר כל ליגה תהפוך לדוויזיה נפרדת והם יפגשו רק במשחק הגמר. זה נפל אחרי שהביג איסט איבדו את הכרטיס החופשי שלהם לבולים של ראש השנה.

   1. זכור משהו כזה, מה שכן בויזי וסן דייגו אשכרה הצטרפו רשמית לביג-איסט לכמה חודשים. אבל התרחיש לגבי הפירוק של הביג 12 גם היה מאוד מאוד קרוב להתרחש, ביילור השתמשו בבוגרים שלהם בצמרת הממשל של טקסס כדי לאיים על UT שלא ישאירו אותם מאחור (אותו דבר קרה לאוקלהומה). דווקא חבל, מייג'ור קונפרנס עם בסיס של טקסס טק, ביילור, קנזס סטייט, איווה סטייט, TCU, יוסטון, בויזי, יוטה, סן דייגו, פרזנו, קולרדו סטייט ו-BYU היה יכול להיות כיפי ברמות ובקלות היה יותר חזק מה-ACC מינוס פלורידה סטייט וקלמסון + שאריות ביג איסט של תחילת העשור.

 7. קצת באיחור, אבל לא פגע כהוא-זה מהתענוג.
  אני הייתי אז המון עם יוקון, קודם עם נדב, ואז עם דורון, ומאמנים שבאו להתארח אצלי בגרדן סיטי ומשם נסענו יחד לסטורס, כמו מולי, פיני, ואריק. איזה ימים נפלאים היו אז, וכשיוקון הגיעה למדיסון סקוור גארדן לביג-איסט, תמיד היו שם ישראלים ששילמומממיטב כספם (משחקי קולג' ב-10 בבוקר? לא נורא!).
  ג'ים קלהון הפך לממש ידיד כשהגענו ליוקון פעמיים לשחק כדורגל על אליפות המזרח, או מה שלא היה, והייתי די חלק מהגעתו לביקור בישראל.

  תודה שחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט