ההתקפה הכי טובה היא הגנה / עידו יצחקי

ההתקפה הכי טובה היא הגנה / עידו יצחקי

72 יום לפתיחת העונה ואנו ממשיכים להתכונן לבעיטת הפתיחה עם סקירת האוף-סיזן של קנזס סיטי צ'יפס.

לכמה רגעים אי שם בסוף חודש ינואר, הפנטזיות הגדולות ביותר של אנשי קנזס סיטי צ'יפס עמדו להתגשם. בקור מקפיא באיצטדיון ה"ארוהד" הוותיק, כשעל הפרק גמר חטיבת הAFC מול הניו אינגלנד פטריוטס של בריידי הבלתי נגמר, הצליחה הקבוצה לסגור פיגור 14-0 מהמחצית הראשונה לכדי הובלה ב4 נקודות הודות לט"ד בריצה של דמיאן וויליאמס כשעל השעון נותרו שתי דקות ושלוש שניות בלבד. כל מה שהצ'יפס היו צריכים על מנת להעפיל לסופרבול ראשון מזה 49 שנים זה עצירה אחת בהגנה. היו כבר מי שחגגו העפלה כשצ'ארוויס וורד ביצע אינטרספשן פחות מדקה לסיום, אך השופטים שרקו לעבירה שביטלה את היירוט.המשימה החשובה של הגנת קנזס כשלה והפאטס נטלו את ההובלה. לאורך כל העונה הזו החזיקה קנזס באחת ההגנות הגרועות בליגה, אולם פעם אחר פעם הצליח פטריק מהומס להוביל את הקבוצה להיות ההתקפה הטובה בליגה ולחפות על הצד השני שבמשחק. בדרייב מהיר של 39 שניות הצליח מהומס להוביל את קבוצתו לכדי טווח מצויין לבעיטת שדה ששלח את המשחק להארכה. ואז, ברגע של חוסר מזל אומלל בהטלת מטבע נקבע כי ההארכה תתחיל בהתקפה של ניו אינגלנד. הפעם מהומס כבר לא יכל להושיע. הגנת הצ'יפס נתפסה במערומיה פעם נוספת, ורקס ברקהד הצליח לחדור את קו ההגנה החלש כשהוא חוצה את האנדזון ושולח את הפטריוטס לסופרבול באטלנטה. קנזס נאלצה לצפות בבריידי חוגג טבעת שישית מהטלוויזיה.

צפו בתקציר גמר החטיבה מול הפטריוטס (מומלץ!)

יומיים בלבד לאחר אותו משחק טרגי הגיעה ההודעה הצפויה והמתבקשת – המתאם ההגנתי של הקבוצה מאז 2013, בוב סאטון, פוטר מהמועדון. על אף השיפור במאזן שחל במועדון בשנים בהן סאטון שימש כמתאם הגנתי, הגנת הקבוצה הייתה זו שגרמה להדחה מוקדמת מהפלייאוף פעם אחר פעם. עונת 2018 כבר הייתה יותר מדי עבור ראשי הארגון, אחרי שסיימה במקום ה31 בליגה בספיגת יארדים עם כמות מטורפת של 405.5 יארדים שהקבוצה סופגת מדי משחק, שהתבטאו ב26.3 נקודות ספיגה (מקום 24 בליגה). אנדי ריד וסאטון צעדו יחד יד ביד מיומו הראשון של ריד בקבוצה למשך 6 עונות, וההחלטה לפטר את המתאם ההגנתי בן ה67 היא לבטח החלטה שהייתה קשה מאוד עבור ריד הוותיק. סאטון כבר הספיק לחתום כעוזר המאמן בפלקונס, בעוד הצ'יפס הכריזו מיידית על החתמת מתאם חדש – סטיב ספנגולו.

את שנותיו הראשונות של ספנגולו בליגה הוא העביר תחת שרביט האימון של ריד במדים של הפילדלפיה איגלס, כשבמשך 8 עונות הוא משמש תחתיו כעוזר מאמן, מאמן קו ההגנה האחורי ומאמן הליינבאקרים. בעונה הראשונה בה עזב את פילדלפיה לטובת משרה כמתאם הגנתי בג'איינטס, הצליח ספנגולו לזכות באליפות כשהצעד הבא בקריירה כבר היה משרת המאמן הראשי בראמס, שאז עוד שיחקו בסיינט לואיס.לאחר שהוליך את הקבוצה למאזן הגרוע בליגה פעמיים מתוך 3 עונות בהן הוא בתפקיד המאמן, פוטר ספנגולו בבושת פנים מהמועדון. עם זאת, שמו כגאון הגנתי עדיין התהלך לפניו והוא המשיך לקבל תפקידים הגנתיים בכירים בסיינטס, ברייבנס ואף עשה קאמבק לפני שנתיים לג'איינטס בה אף נאלץ לשמש כמאמן זמני למשך ארבעה משחקים. לאחר שפוטר גם מהג'איינטס בחר לקחת הפסקה מהפוטבול, אך כשהגיע הטלפון שקרא לאיחוד מחדש עם אנדי ריד – ספנגולו לא חשב פעמיים וענה בלי להסס שהוא בפנים.

תוצאת תמונה עבור ‪steve spagnuolo‬‏
ספאנגולו בימיו בג'איינטס

ההחלטה הראשונה של ספנגולו בקבוצתו החדשה הייתה שינוי המערך ההגנתי כולו מ3-4 ל4-3. עד כה, שיחקה קנזס עם מערך 3-4 הכולל שלושה שחקנים בקו ההגנה ועוד ארבעה ליינבאקרים (שניים פנימיים ושניים חיצוניים). בעוד המערך החדש אותו יציג ספנגולו בעונה הקרובה נחשב למסורתי יותר ומעמיד ארבעה שחקנים בקו ההגנה הראשון עם שני דפנסיב תאקל, לצד שני מגני קצה, כשמאחוריהם שלושה ליינבאקרים. שינוי המערך נתן את האות לכך שעלו מים עד נפש לאנשי קנזס סיטי בצד ההגנתי, ועל אף שהיו כ"כ קרובים להעפלה היסטורית לסופרבול, החליטו על שינוי מגמה כולל. שינוי המגמה הזה גרם לפרידה מעמודי התווך של הגנת הצ'יפס בשנים האחרונות, ופעילות אקטיבית בשוק השחקנים החופשיים והטריידים של האוף-סיזן שבישר על בואה של מהפכה אמיתית בקנזס.

בהתחשב בכוח האדם אשר החזיקה הקבוצה – מערך 3-4 היה המתאים ביותר עבורם בעונה שעברה כשבתפקיד הליינבאקרים החיצוניים משחקים די פורד וג'סטין יוסטון שצברו יחד 23 סאקים ומבחינת מספרים, נראו מצויין. הבעיה המרכזית הנובעת מאחזקת פורד ויוסטון היא החוזים שלהם. יוסטון החזיק בחוזה על סך 21 מיליון דולר לעונה הבאה, לאחר שחתם ב2015 על חוזה עתק על סך 101 מיליון דולר ל6 שנים. בגיל 30, עם היסטוריה של פציעה ברצועה הצולבת לפני שלוש שנים הצ'יפס ניסו שוב ושוב לשלוח את השחקן בטרייד על מנת להיפטר מהעומס שהחוזה שלו מביא עמו. לאחר שהמאמצים למציאת קבוצה חדשה ליוסטון כשלו, הקבוצה החליטה לחתוך את יוסטון, שבמהרה מצא עצמו חותם בקבוצה המבטיחה של אינדיאנפוליס על חוזה לשנתיים. ניקוי האורוות נמשך עם די פורד, שנתן את עונת השיא שלו ב2018 ומיתג את עצמו כאחד הפאס-ראשרים הטובים בליגה עם מספר נהדר של 13 סאקים שהקנו לו מקום בפרובול. בתחילת מרץ עוד היה נראה כי פורד יישאר במועדון כששמו עליו את הפרנצ'ייז טאג, אך עשרה ימים לאחר מכן פורד נשלח לפורטי-ניינרס בתמורה לבחירת סיבוב שני בדראפט של השנה הבאה. סן פרנסיסקו הרוויחה שחקן נפלא בתמורה לסכום זעום יחסית ומיהרה להחתימו ל5 שנים נוספות עבור 87.5 מיליון דולר. יממה בלבד חלפה מאותו הטרייד והצ'יפס ביצעו זעזוע נוסף – הסייפטי הוותיק ואחד מהבכירים בליגה, אריק ברי, נחתך. הסיפור של ברי הוא סיפור די עצוב עבור קנזס והשחקן עצמו שלאחר שב2016 נתן את עונת השיא שלו בקריירה זכה לחוזה הגבוה בליגה עובר סייפטי ל6 שנים, אך כבר במשחקו הראשון תחת החוזה החדש נפצע בצורה קשה באכילס, ממנה החלים רק בסוף העונה הנוכחית אחרי שנה וחצי של שיקום אינטנסיבי, ולמעשה בשנתיים האחרונות שיחק רק שלושה משחקים. בגיל 30, ברי מצא עצמו מחוסר קבוצה, וגם כעבור שלושה חודשים מאז נחתך, ברי עדיין לא יודע היכן ייפתח את העונה הבאה.

תוצאת תמונה עבור ‪dee ford and justin houston eric berry‬‏
יוסטון, ברי ופורד. בקנזס לא נתנו כבוד לווטרנים.

הבנייה מחדש של ההגנה הייתה חייבת להגיע עם שחקנים חדשים ובכירים בליגה אשר ימלאו את החלל העצום אשר השאירו מאחוריהם יוסטון, פורד וברי. מסע השופינג החל עם ההחתמה המרשימה של הפרו-בולר לשעבר טיירן מת'יו, הסייפטי שהעביר את עונת 2018 בטקסאנס וחתם בצ'יפס ל3 שנים על חוזה נוח יחסית של 42 מיליון דולר בלבד. מסע הרכש נמשך, וכדי להביא דיפנסיב-אנדס שיתאימו יותר למערך ה4-3 החתימה הקבוצה את אלכס אוקאפור מניו אורלינס, וביצעה טרייד שהנחית את עמנואל אוגבה מהבראונס בתמורה לסייפטי המחליף אריק מארי שעשה את הדרך ההפוכה. גולת הכותרת של בניית הסגל הגיעה שבוע בלבד לפני הדראפט, עם השתוללות טוטאלית של קנזס שהצליחה להנחית אצלה את פרנק קלארק מהסיהוקס. קלארק, שנתן עונה נפלאה במדים של הסיהוקס שאף הציבו אותו לעיתים כליינבייקר חיצוני בחלק מהמשחקים מצוי בנקודת השיא בריירה לאחר שסיים עונה עם 13 סאקים בעונה האחרונה של חוזה הרוקי שלו. הסיהוקס אמנם שמו עליו את הפרנצ'ייז טאג אך שלחו אותו לצ'יפס בתמורה לסיבוב ראשון ב2019, שני ב2020 והחלפת מיקומים בסיבוב השלישי של 2019. מחיר יקר מאוד לכל הדעות, אך ניתן להניח כי קנזס החליטו שקלארק יוכל להיות שחקן המפתח שלהם במערך ההגנה החדש. קלארק חתם על חוזה בשווי של 105.5 מיליון דולר ל5 שנים.

להסתגל למערך הגנתי חדש לגמרי, כשלא מעט שחקנים עדיין משחקים בקבוצה וכל מה ששיחקו בקריירת המקצוענים שלהם היה 3-4 זוהי משימה קשה במיוחד. קנזס לקחה סיכון משמעותי על מנת לנסות ולהתקדם בעונה הבאה ולעשות את הצעד הנוסף אשר ייקח אותם לסופרבול ב2020. ההחתמות של אוקאפור, אוגובה וכמובן קלארק הינם משמעותיות מאוד ושלושתם יצטרפו לכריס ג'ונס המצוין ודירק אננאדי הצעיר, אך נדמה לי כי הליינבאקרים הפנימיים של הצ'יפס פשוט לא מספיק טובים במשחק ההגנה נגד הריצה. אנטוני היצ'נס ורג'י רגלאנד הצליחו לשמור על מקומם לעונה הבאה ויהיו חייבים להציג שיפור בעונה הקרובה על בכדי לעשות את קפיצת המדרגה המתבקשת של המועדון. הסקנדרי עשוי להיות עקב האכילס של משחק ההגנה כשמלבד החילוף של ברי במת'יו לא נרשמו העברות משמעותיות במיוחד ואפילו בדראפט, בקבוצה בחרו לבחור קורנר רק בסיבוב השישי ולהתספק בקנדל פולר ובוורד לעונה הקרובה. אני מטיל ספק ביכולתם לתפקד ברמה הגבוהה ביותר בלגיה, ולא אתפלא אילו קנזס תדורג נמוך בדירוג הגנת המסירה.

תוצאת תמונה עבור ‪frank clark chiefs‬‏
קלארק מוצג בקבוצתו החדשה. הרבה על הכתפיים שלו.

וישנו גם צד התקפי ונוצץ הרבה יותר. אחרי עונת רוקי אדירה בה הפך לשלישי בהיסטויה שרושם 50 טאצ'דאונים לצד 5000 יארדים, ותוך עונה אחת הפך לשחקן הכי מלהיב בליגה כשהוא זוכה בתואר הMVP. קנזס חולמת לנצל כל טיפת מיץ מהזמן בו מהומס עדיין חתום על חוזה רוקי לפני שסביר להניח יקבל את אחד החוזים הגבוהים בהיסטוריה, אך הבעיות לצדו של מהומס בעמדת ה"סקיל פוזשן" ממשיכות לחגוג. לאחר שבעונה שעברה הרץ קארים האנט נתפס כשמכה בחורה במלון ונחתך מיידית מהקבוצה (חתם לאחרונה בבראונס והושעה ע"י הליגה לשמונה משחקים), בחודשים האחרונים ישנו ערפל גדול בנוגע לטייריק היל, התופס הבכיר ואחד המהירים בליגה שרשם 1479 יארדים בעונה שעברה, והסב המון נחת לכל מאמן פנטזי אשר בחר בו, מואשם בפעם השניה בקריירה באלימות נגד אשתו (בפעם הראשונה הואשם כאשר אשתו הייתה בהיריון) כשהפעם מתווסף אישום חמור ביותר על הכאת בנו ואפילו ישנן שמועות שהוא שבר את ידו של בנו באלימות. נכון לעכשיו, היל מורחק מכל פעילות ספורטיבית של הקבוצה ולא נוטל חלק בהכנות לעונה הבאה בזמן שהוא עדיין ממתין לעונש הכבד שצפויה הליגה לגזור עליו. את הבחירה הראשונה בדראפט האחרון (56) החליטה לנצל הקבוצה על מנת לבחור ברסיבר קטן ומאוד מהיר בשם מקול הארדמן אשר מזכיר מאוד בסגנון המשחק את היל, ואולי רומז על פרידה מתבקשת מהשחקן עם האופי הבעייתי.

תוצאת תמונה עבור ‪tyreek hill‬‏
טייריק היל. יחזור לשחק פוטבול או יסיים בכלא?

 

האוף-סיזן של קנזס סיטי צ'יפס הוא דוגמה לכוחו של רגע אחד בספורט המקצועני. אילו הקבוצה הייתה מצליחה לנצח את אותו משחק מול הפטריוטס, סיכוי סביר שסגל הקבוצה היה נשאר על קנו, אך אותו הפסד בהארכה גרם לזעזוע עצום במערכת כולה ולשינוי שיטה. קנזס לוקחת פה הימור בעל סיכון גבוה אך אולי סיכון שצריך היה להגיע ומוטב מוקדם מאשר מאוחר. סוכנויות ההימורים ממקמות את הקבוצה בטופ 3 כמעט בכל הימור אשר קשור לזכייה בסופרבול 54, וכשמהומס משחק מאחורי הסנטר – אוהדי הקבוצה יכולים לחייך.

האם זה יסתיים באליפות? מפח נפש? שוב הדחה מוקדמת בפלייאוף? ימים יגידו. ובינתיים, כל שנותר לנו לעשות הוא להמשיך ולחכות לשובה של הליגה הטובה בעולם.

 

עידו יצחקי

בן 19, גר בשוהם. כותב על פוטבול, NBA וכדורסל נוער ישראלי. אוהד מכבי ת"א בכדורגל, כדורסל, כדוריד, כדורעף וזריקת דוקים למרחקים.

לפוסט הזה יש 23 תגובות

 1. מדהים ממש שצעיר בן 18 משוהם מראה כזו סופיסטיקציה וידע ב-NFL. את המשחק נגד הפטריוטס אני זוכר כה טוב!צ מהומס ניסה שוב ושוב לכפר על ההגנה של קבוצתו אבל מולו עמד קוורטרבק לא רע בעצמו – תום בריידי.
  אני מקווה מאד שסטיב ספגנולו יצליח עם ה-3-4 שלו. עם אוקאפור וקלארק זה ייתכן.
  קבוצה מאד סימפטית שאני מקווה שתצליח להגיע לסופרבול העונה.

 2. יופי של כתבה.
  והצפוי… אותו הדבר. השחקנים שהם הביאו לא מחזקים אותם כמעט לדעתי, רק מחליפים פחות או יותר את מי שהלכו. ו42 מליון לסייפטי לשלוש שנים זה המון. ומתיו לא כזה טוב. וגם קלארק לא. בקיצור אלא אם יש להם עוד איזו הברקה בשרוול כמו שמהומס היה, לא רואה איך הם משתפרים יותר מדיי. עדיין קבוצה טובה וכיפית.

 3. קבוצה עם הרבה מאוד סימני שאלה, והמועמדת המובילה לנסיגה בעונה הקרובה.
  .
  קנזס סיטי היתה עד לפני 3 שנים לקבוצה עם הפוטנציאל ההגנתי הטוב בליגה, אך חוזים שהתחילו להיערם, פציעות ויכולת אימון כושלות בצד הזה מנעו ממנה לעשות צעד לעבר התואר הנכסף.
  נגעת בצדק במעבר של הקבוצה למערך הגנתי שונה, מעבר שלוקח בממוצע שנתיים לבצע, אך הצ'יפס מנסים שיקרה כבר עכשיו וכרגע עושים את כל המהלכים הנכונים. השאלה הגדולה שלהם (מלבד הפיל שבחדר ששמו טייריק היל) תהיה איך הם יתחברו ואם ההגנה תצליח לסייע להתקפה הקטלנית של הקבוצה, שכבר לא תוכל לסחוב אותם כבעבר.

  1. מסכים איתך עם הקביעה שקנזס מועמדת מובילה לנסיגה בעונה הקרובה, עושה רושם שהעונה החולפת הייתה שיא בלתי צפוי, ויהיה קשה לקבוצה לשמור על המספרים המרהיבים בהתקפה.

 4. עידו אתה כותב מחונן. אשריך. גם התוכן המעמיק, גם ההתנסחות הקולחת.
  אני קורא אדוק של הופס כבר שנים. ובשנתיים האחרונות נכנסתי גם לפוטבול ואני לומד להעריך את המשחק (ה-הו כה מורכב הזה). הרבה בזכות כתבי ה-NFL של האתר פשוט מייצרים תוכן נפלא. שאפו ותודה

 5. מצויין עידו , מאד אהבתי את הניתוח. הצ'יפס עומדים בפני סימני שאלה רבים לקראת העונה הקרובה אבל אם פאט מהומס הוא מה שאני חושב שהוא הולך להיות אז השילוב שלו עם אנדי ריד יהפוך אותם לקונטנדרית לשנים ארוכות. אני כבר לא יכול לחכות מאז אותו משחק לראות אותו שוב על המגרש.
  אגב מה יש לך נגד ליינבאקרים?

 6. מצוין, ובכלל כיף גדול להתחיל לדסקס פוטבול עוד לפני תחילת יולי.
  האמת, שנדמה לי שעשו לסאטון קצת עוול. לא נראה לי שהם חזו שברי יתקשה כל כך להחלים, ובכלל הם כל היו חמושים בצד ההתקפי שזה בא על חשבון. מצד שני, במשחק מול הפטס זה היה בולט לעין, שההגנה הייתה שקופה מאוד, אז אולי יש בזה בכל זאת צדק מסויים, אבל מרגיש קצת זריקת אחריות של ריד שאני מאוד אוהב.
  קלארק מצוין, אבל צריך לקחת בחשבון שהצד החזק של פיט קארול זה העמדת קבוצות הגנה, ולך תדע איך קלארק ייראה וכמה ייקח להסתגל.
  לגבי היל- האם זה תלוי רק במישור המשפטי? אם לא יועמד למשפט יכול בכל זאת לספוג השעיה?
  סימני השאלה שהצבת (היל, נסיגה טבעית של מהומס, וכ'ו) בצירוף התחזקות של הצ'ארג'רס, לא מרגיש לי שישחזרו את ההישג משנה שעברה

  1. יש לאנדי ריד נטייה ללכת עם האנשים שלו בכל מחיר. תכונה נהדרת עבור כל אדם, פחות כמנהל.
   ההגנה של הצ'יפס היתה אנדר אצ'יברית כמעט בכל תחום בשלוש השנים האחרונות, לדעתי הפיטורים של סאטון הגיעו שנה מאוחר מידי…

 7. מעניין איך מהומס מריץ את ההתקפה בלי טייריק היל אפילו יותר מאיך הפאטס מסתדרים בלי גרונק.
  סטאפורד דוגמה טובה לק"ב צעיר שנהנה ממגהטרון ומאז לא מצא את עצמו ביחס לציפיות.

 8. נפלא עידו
  נראה לי שאתה סוג של גאון בתחום
  מזכיר לי את אחי ערן בקנדה שמכיר כל פרוספקט קנדי בגיל 8 אם מעירים אותו מהשינה

 9. אחלה כתבה, נהנתי מאוד לקרוא.

  לאריק ברי יש סיפור הרבה יותר מעניין, ממה שאני זוכר סבל מסרטן (לימפומה) ובעונה אחרי זה נבחר לפרו בול. המשיך להתאמן תוך כדי שהוא מקבל טיפולים כימותרפיים

 10. זאת כתבה מדהימה, סחתיין.
  הלוואי והייתי מבין בפוטבול, שמינית ממה שאני מבין בכדורסל – דבר אחד אני יודע, פט מהומס הוא משהו מיוחד, והוא עוד יזכה בסופרבולים. אני לא חושב שאי פעם ראיתי יד כמו שלו" ואני אומר את זה עם כל הכבוד לביג בן או לארון רוג'רס.
  אם רק ילמד את קור הרוח של טום בריידי, יש מצב שעוד תריסר שנים נדבר על GOAT חדש.

 11. לדעתי הצ'יפס יחוו ירידה משמעותית.
  ישגבול כמה אפשר לסבול את מה שקרה על היל והאנט וגם מהומס יתקשה יותר ויותר ופשוט ילמדו אותו יותר טוב.

  7 הפסדים. תרשמו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט