THE PGA CHAMPIONSHIP – המייג'ור השני של העונה יוצא לדרך ב-"BLACK COURSE שבנה השטן" בבת'פייג' שבלונג איילנד/ יוני יצחק

 

מתי: 16-19 במאי (חמישי-ראשון)

איפה: Black Course in Bethpage State Park, Farmingdale, New York

אורך המסלול : 6,760 מטר

Par: 71 חבטות

האלוף היוצא: ברוס קופקה

_______________________________________________________________________________

הייתי זקוק לתקופת התאוששות מזכייתו המרשימה של טייגר וודס בתחרות המאסטרס, לפני חודש ימים.

בכל זאת, לא כל יום טייגר וודס זוכה במייגו'ר ומסיים בצורת של 11 שנים בתחרויות המייג'ורס. אחד הקאמבקים המרשימים בהיסטוריה של הספורט המקצועני קיבל חותמת סופית וגמורה. ולחשוב שאנחנו רק בחודש מאי ויש עוד כל כך הרבה תחרויות טובות לפנינו. לפנק… לפנק…

השנה, חורג הסבב מהרגלו ומביא לנו את תחרות המייגו'ר השנייה של העונה באמצע חודש מאי, טורניר ה – PGA CHAMPIONSHIP. זוהי בדר"כ תחרות המייג'ור הרביעית והאחרונה של העונה, שמשוחקת בחודש אוגוסט, כל שנה במסלול גולף אחר שנבחר מראש (בדומה ל – U.S. OPEN).

התחרות תיערך השנה בפעם הראשונה במגרש קשה ומאתגר, Black Course in Bethpage, בלונג איילנד, ניו יורק. מסלול גולף זה אירח בעבר את אליפות ארה"ב הפתוחה בשנים 2002 ו – 2009 אז זכו טייגר וודס ו – לוקאס גלובר, בהתאמה.

שלט "האזהרה" המפורסם ב –  Bethpage Black Course

בשל קריטריונים שונים שנקבעים ע"י מארגני התחרות להעפלה לתחרות, נחשב הטורניר, באופן מסורתי, לאיכותי ביותר מבחינת השחקנים המשתתפים בו (כ – 156 שחקנים סה"כ).

אולם, משום מה, נוצר הרושם בשנים עברו כי התחרות הזו היא תחרות המייג'ור הכי "פחות יוקרתית", ביחס לתחרויות המייג'ורס האחרות (עד כמה שניתן לתאר זאת כך). ייתכן מאוד שהדבר נבע מעצם היותה תחרות המייג'ור האחרונה מבין הארבע או סתם סוג של חוסר ייחוס וייחודיות. ואולי זו רק הרגשתי הסובייקטיבית.

בכל אופן, השנה, לתחושתי, הסיפור הולך להיות שונה לחלוטין.

קודם כל, התחרות הוקדמה לחודש מאי, בסמיכות יחסית לטורניר המאסטרס היוקרתי והמסקרן ביותר, ומדובר כאמור בתחרות המייג'ור השנייה העונה ולא האחרונה. שנית, כולם מצפים לראות את טייגר וודס לראשונה בפעולה לאחר זכייתו במאסטרס. הסקרנות והעניין בוודס, הם כשלעצמם, משדרגים כל תחרות, מבחינת האווירה והרייטינג, במספר דרגות.

הנקודה השלישית – בינתיים, עונת 2019 מספקת את הסחורה בענק, מבחינת זהות המנצחים אך גם בגלל העובדה כי אין זוכה אחד דומיננטי במספר תחרויות וכל שבוע מתחלף הזוכה, והן ומבחינת האיכות והמספר הגדול של מספר "שחקני העל" בסבב. אין סיבה שהמומנטום החיובי הזה ייעצר השבוע, באחת התחרויות החשובות של השנה ועוד עם האווירה המיוחדת של ניו יורק.

הנקודה האחרונה היא שלצד טייקונים ואלופים כגון טייגר וורס, פיל מיקלסון ורורי מקילרוי, דווקא המייג'ור הזה סיפק לעתים אלופים לא מובנים מאליהם, מעין שחקנים שכוכבם דרך לרגע ואינם בהכרח בקביעות מהשורה הראשונה, למשל אלופים כמו ג'ון דיילי, ריץ' בים, שון מיקהיל, קיגן בראדלי, ג'ימי ווקר. שדה חזק מאוד של שחקנים כבר אמרנו.

קשה עד בלתי אפשרי לנבא את זהות האלוף השנה. ישנם כל כך הרבה שחקנים איכותיים בסבב, שמצויים השנה בכושר מעולה, כך שמדובר במשימה בלתי אפשרית בעליל.

טייגר וודס הוכיח שהיה מוקדם להספיד אותו והוא מדורג ראשון בסוכנויות ההימורים עם יחס זכייה של 10-1. וודס הוא גם השחקן האחרון שזכה בטורניר שנתיים רצופות (back to back) בשנים 2006-7 ומכיר היטב את המגרש. האם הפסקה של יותר משלושים ימים של תחרויות, מאז הזכייה במאסטרס, משחקת לטובתו או תפעל נגדו? האם הענקת העיטור Medal of Freedom לטייגר וודס ע"י נשיא ארה"ב תספק לו השראה מיוחדת? מה שבטוח שהמרדף של וודס אחר זכייה במייג'ור ה – 16 ימשוך קהל רב במגרש ובטלוויזיה. מה שעוד יותר בטוח, שאם טייגר יעשה את הבלתי ייאמן ויזכה השבוע במייג'ור נוסף, שני ברציפות, זה יהיה אחד הדברים המטורפים ביותר שראינו אי פעם בספורט המקצועני ותסמכו על הקהל הניו-יורקי, שיהפכו את החוויה לבלתי נשכחת.

וודס זוכה לכבוד מהנשיא טראמפ בבית הלבן והמשפט המתבקש:

Tiger makes America proud (great) again

 

ברוס קופקה, אלוף השנה שעברה, שחזר במהלך העונה מפציעה טורדנית וחזר לכושר מצוין בחודשיים האחרונים, הוכיח שכזה מגיע לתחרויות מייג'ורס הוא תמיד מהווה איום בצמרת ועל כך יעידו שלוש זכויותיו בשנתיים האחרונות. פייבוריט ברור.

ברוס קופקה – זוכה הטורניר בשנה שעברה

מפתיע לחשוב שהמדורג ראשון בעולם נכון להיום, דסטין ג'ונסון, זכה עד היום רק בתחרות מייג'ור אחת והוא בהחלט שחקן ש"מרגיש" לנו עם זכיות נוספות במייג'ורס, כך שהוא בהחלט מועמד מוביל נוסף.

וכמובן ישנם עוד שחקנים איכותיים ורבים כל כך שהרשימה בלתי נגמרת (מולינרי, מקילרוי, ג'סטין רוז, טוני פינאו, ג'ון ראהם, ג'ייסון דיי, קווין קיסנר, קסנדר שאופלי, אדם סקוט, ריקי פאולר, לואי אוסייטהויזן, מאט קוצ'ר ועוד) ולא אתפלא אם "יגיח" שחקן מעולה אחר ויזכה בתחרות. זה מה שיפה בגולף: הרבה שחקנים איכותיים שראויים לזכייה בכל תחרות וצריכים לגבור במקביל על מאה חמישים שחקנים ראויים אחרים.

יבלוט בהיעדרותו הפעם וחבל – ג'סטין תומאס הפצוע.

תשומת לב מיוחדת תינתן לג'ורדן ספית' שמצוי ב – slump תקופה משמעותית ובעצמו מחפש סוג של קאמבק שיחזיר אותו לקדמת הבמה. אגב, זכייה של ספית' בטורניר השבוע לא רק שתוציא אותו מן המשבר, היא אף תשלים לו את ה – slam, זכייה בכל ארבעת המייג'ורס השונים. אם זה יקרה, זה בהחלט יהיה סיפור גדול.

ג'ורדן ספית' בפוזה אופיינית בשנה האחרונה

ציוותים של שחקנים ראויים לציון ולמעקב בשני ימי המשחק הראשונים של התחרות:

טייגר וודס – קופקה – מולינארי: כל מילה מיותרת, אבל בכל זאת, אני "מת" לראות כיצד מולינארי השקט והרגוע יצליח "לבלוע" את כל ההייפ שיהיה סביב השלישייה הזאת. מולינארי כבר הוכיח בתחרויות קודמות (ריידר קאפ למשל) שהוא לא מתרגש מ"הנוכחות" של טייגר וודס. קופקה הוא אלוף הטורניר היוצא ומתעלם לחלוטין מכל מה שקורה מסביבו – תכונה מומלצת לגולפאי.

ריקי פאולר – ג'סטין רוז – בבה ווטסון: הגיע הזמן שפאולר יזכה במייג'ור הראשון שלו לאחר חמש זכיות בסבב ולאחר שסיים שלוש פעמים במקום השני בתחרויות מייג'ורס. ג'סטין רוז רוצה ניצחון שיחזיק אותו לראש הדירוג העולמי ובבה ווטסון, שזכה פעמיים במאסטרס, יודע להתעלות בתחרויות חשובות.

ג'ון ראהם – דסטין ג'ונסון – ג'ורדן ספית': אם ספית' יחזור לרמת ה – putting המוכרת שלו, הוא יכול להשאיר אבק לשני ה"מפציצים" שישחקו איתו.

רורי מקילרוי – פיל מיקלסון – ג'ייסון דיי: שלושה שחקנים שכבר זכו במייג'ור הזה. זו שאלה של זמן מתי ג'ייסון דיי יזכה בטורניר גדול נוסף – אולי עכשיו זה הזמן?

צ'רלי הופמן – לואי אויסטהויזן – פטריק ריד: שלישייה קלאסית של "סוסים שחורים" שזו הזדמנות מצוינת עבורם "לתת את המכה" במייג'ור. פטריק ריד כמובן כבר זכה במאסטרס כך שהמעמד בוודאי לא זר עבורו.

***************************

אני, מנחם לס,  ניכנס ללא רשותו של יוני לספר לכם על הBLACK COURSE ב-BETHPAGE של 2002. אני גרתי כבר בפלורידה, אבל היו לי עדיין סטודנטים שסיימו בטורניר ה-US OPEN הזה את האינטרנשיפ שלהם לתואר M.A באונ' אדלפי, וטסתי לטורניר.

עד כמה שידוע לי היה זה הטורניר המייג'ור היחידי בהיסטוריה שרק שחקן אחד – במקרה הזה טייגר וודס – שבר את ה-PAR. מיקלסון היה EVEN, וכל שאר ה-159 גולפאים לא הצליחו לשבור פאר.

היו טענות ומענות על המשטח הזה. "מטורף", "רעיון של השטן", ועוד כינויים כאלה. המשטח הוא עדיין הארוך מכולם אבל עשו הרבה הקלות כדי שזה יהיה משטח חצי נורמלי. עדיין קשה ביותר, אבל כבר לא "משטח שתכנן השטן".

*********************

לפוסט הזה יש 30 תגובות

 1. כל כך מוזר לקבל את הPGA במאי…לדעתי היוקרה הפחותה נובעת מהייחוס שיש לשאר התחרויות.
  ג'ורדן ספית' אכזבה עצומה עבורי. היית בטוח שהוא עומד להשתלט על הסבב לפני כמה שנים.

  1. ספית' היה מדהים ב-2015, הוא אפילו היה מוכר לאנשים מחוץ לענף שפתאום דיברו איתי עליו. באמת לא שמענו עליו יותר מידי מאז הזכייה באופן לפני שנתיים, מעניין מתי יחזור לכושר הרגיל (?) שלו.

 2. את מה שהיה לי לומר על הבלק קורס שהיה אולי 10 ק"מ מביתי בגרדן בסיטי בבת'פייג' אמרתי בתוספת הקטנה לפוסט המצויין של יוני. ספור טריוויה מעניין – ב-BETHPAGE ניבנו ה-F-16 ולפני כן המטוסים הראשיים של חיל האוויר, משך שנים עד…שלוקהיד עבר לגרינוויל, ועתה המנועים למטוס נבנים שוב בקירבה לביתי!

  1. ה-USGA אוהב להתעלל במתחרים היו כמה וכמה פעמים שרק שחקן אחד היה אנדר פאר. היו גם כמה פעמים שאף אחד לא היה…

    1. זה קרב בעיקר ביו אס אופן (מכאן מה שאמרתי על ה-USGA) אבל אני זוכר גם בבריטיש אופן וזה בטח קרה גם ב-PGA. רק במאסטרס לא נראה לי שהיה מקרה כזה.

 3. אחרי האיגל שלו טייגר מסיים סבוב של עליות ומורדות עם 3 בוגיס ו 2+ בכללי. לעומתו ברוקס קופקה חורך את המסלול עם 7- ארבע חבטות לפני כל אחד אחר בשלב זה.

   1. jחבטו גם 450 יארדס במכסיקו. בארה"ב חבטו רבים 400-420 יארדס. תלוי במזג אוויר. אולי בגלל הרוחות לא יגיעו ל-400 אבל 350-375 יהיה חובה כאן, אבל העיקר להישאר בפיירוויז

    1. אתה מדבר על מקרים בודדים אני מתכוון באופן קבוע. זה לא קשור לרוחות אלא ליכולות הממוצעות של השחקנים.

 4. היום הכל השתנה אבל לפני איזה 20-30 שנה לאירופאים לא היה סכוי במשטחים ארוכים בארה"ב כי האמריקאים תמיד חבטו למרחק גדול יותר. היום כמובן הכל השתנה

 5. אגב יוני, תיקון קטן – נכון שבת'פייג' בדרך כלל פאר 71 אבל במייג'ורס הם תמיד מורידים אותו ל-70 (על חשבון אחד הפאר 5 הקצרים).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט