מרתון ברלין 2018 / אלכס דוקורסקי

BMW Berlin Marathon logo.svg

חודש ספטמבר הוא גם תחילתה של עונת המעבר באתלטיקה. עונת תחרויות המסלול באצטדיונים מגיעה לסיומה ואת מקומה תופסים מירוצי הכביש, בעיקר באירופה ובארה"ב. בין מרתוני הסתיו הגדולים ניתן לציין את ברלין, אמסטרדם, שיקגו וניו יורק. היום נתמקד בראשון שבהם, שיוזנק מחר, ב-9:15 שעון מקומי, 10:15 שעון ישראל), בהשתתפותם של למעלה מ-44 אלף רצים נרגשים מ-133 מדינות, שבחודשים האחרונים גמאו קילומטרים רבים באימונים, לקראת הזינוק מחר ליד שער ברנדרבורג בבירת גרמניה.

מרתון ברלין, שמתקיים החל מ-1974 (ובמסלולו הנוכחי, החל מ-1990 בעקבות נפילת חומת ברלין), נחשב לאחד המרתונים המהירים ביותר בתבל. ולראיה, ששת שיאי העולם האחרונים נקבעו על מסלולו, כשהאחרון שייך לרץ הקנייתי דניס קימטו, שהפך להיות הרץ הראשון (והיחיד, עד כה) שירד מ-2:03, כשקבע 2:02:57 לפני ארבע שנים.
מה הופך, אם כך, את המסלול בברלין למהיר כל כך? שאלה זו אצטרך להשאיר מעט באוויר. לא רצתי מעודי בברלין ואוכל רק לשער כי השילוב בין מסלול שטוח, מזג אוויר נוח יחסית ואווירה טובה, שבאה לידי ביטוי בעידוד מאסיבי של תושבי העיר והתיירים הרבים – משחק תפקיד משמעותי למדי גם בהשפעה על איכות התוצאות.

רצים בולטים:
אליוד קיפצ'וגה, בן 33, מקניה – 
הרץ הקנייתי הוא מטובי הרצים למרחקים בכל הזמנים. שיאו האישי במרתון הוא 2:03:05 (ממרתון לונדון, 2016. התוצאה השלישית בהיסטוריה). הוא האלוף האולימפי ואלוף העולם במקצוע. קיפצ'וגה היה רץ מסלול מצוין בצעירותו. כבר ב-2003, בהיותו בן 18 בלבד, זכה באליפות העולם בריצת 5000 מטר (בפאריז) וקבע תוצאה נהדרת של 12:52.79. בהמשך, הוא הוסיף מדליית כסף באותו המרחק באליפות העולם, לצד שתי מדליות במשחקים האולימפיים (ארד באתונה וכסף בבייג'ינג, גם כן ב-5000 מטר).
קיפצ'וגה עבר להתחרות במרתונים בשנת 2013 ונחל הצלחה כבירה במקצוע המרתק הזה. יעידו על כך אחוזי ההצלחה שלו במקצוע – הוא ניצח ב-8 מתוך תשעת המרתונים שבהם נטל חלק. הפעם היחידה שבה סיים במקום השני היתה לפני 5 שנים, במרתון ברלין, כאשר בן ארצו, וילסון קיפסאנג, קבע שיא עולם חדש (דאז) של 2:03:23. קיפסאנג ייקח גם כן חלק במרתון מחר וזה זמן טוב גם להרחיב מעט עליו.
Berlin-Marathon 2015 Runners 0.jpg

קיפצ'וגה. התמונה מויקיפדיה.

וילסון קיפסאנג, בן 36, מקניה – רץ נפלא וכאמור, שיאן עולם לשעבר במקצוע. קיפסאנג החל את הקריירה הספורטיבית שלו בגיל מאוחר, יחסית (באמצע העשור השלישי לחייו) ובניגוד לקיפצ'וגה, שהחל את הקריירה שלו בריצה למרחקים קצרים יותר על המסלול, פנה מיד למירוצי כביש של עשרה ק"מ וחצי מרתון, שבהם קבע תוצאות מעולות. מעט יותר משנה לפני שקבע שיא עולם במרתון ברלין ב-2013, קיפסאנג זכה במדליית הארד במשחקים האולימפיים בלונדון. בנוסף, האתלט הקנייתי זכה גם בבכורה במספר מרתונים יוקרתיים בעשור הנוכחי (לונדון וטוקיו) וקבע תוצאות איכותיות רבות.
קשה מאוד להעריך את סיכוייו מחר בברלין. ב-2017 הוא ניצח במרתון טוקיו עם תוצאה אדירה של 2:03:58, אך בשנה הנוכחית עדיין לא קבע תוצאות משמעותיות. במסיבת העיתונאים בברלין הוא אמר כי יינסה לשפר את שיא האישי ונותר כמובן לאחל לו הרבה הצלחה מחר.

זרסנאי טדסה, בן 36, אריתריאה – שיאן עולם בחצי המרתון (58:23) ורץ נפלא ל-10000 ו-5000 מטר. הראשון (והיחיד, לעת עתה) מבני ארצו שזכה במדליות באליפויות העולם ובמשחקים אולימפיים ב-10000 מטר (ארד במשחקים האולימפיים וכסף באליפות העולם). נוסף על כך, שלט ללא עוררין בחצי המרתון וזכה בחמש אליפויות עולם במקצוע. טרם הצליח לתרגם את יכולתו מהמרחקים הקצרים יותר למרתון, ששיאו האישי בו הוא 2:10:41 ממרתון לונדון ב-2012.

טדסה. התמונה מויקיפדיה.

רצים מצטיינים נוספים שיטלו חלק בתחרות – אליהוד קיפטאנוי, בן 29, מקניה (שיא אישי של 2:05:21).
אמוס קיפרוטו, מחר יחגוג את יום הולדתו ה-26, קניה. רץ מעניין מאוד בעל שיא אישי של 2:05:43, שיקווה כי יום הולדתו יעניק לו כוחות נוספים להתמודד מחר במירוץ.
אברה קומה, בן 28, מאתיופיה. בעל שיא אישי של 2:05:50.

נשים –
טירונש דיבאבה, בת 33, מאתיופיה – אחת מגדולות האתלטיות והספורטאיות בכל הזמנים. 
דיבאבה מגיעה ממשפחה מאוד ספוריטיבית, כשגם אחיותיה – אג'אייג'ו וגנזבה – הן רצות נפלאות. לפני שעברה למירוצי הכביש, טירונש דיבאבה זכתה בתארים רבים במרחקי המסלול (3 מדליות זהב במשחקים האולימפיים, בריצות ל-5000 ו-10000, 5 מדליות זהב באליפויות העולם ו-4 מדליות זהב באליפויות העולם במירוצי שדה). דיבאבה מחזיקה גם בשיא העולם ב-5000 מטר, 14:11.15 (אחותה הצעירה, גנזבה, היא בעלת שיא העולם ב-1500, 3:50.07). דיבאבה היתה גם שותפה מרכזית לריצת ה-10000 הבלתי נתפסת במשחקי ריו, בה סיימה שלישית, כשבת ארצה, אלמאז איינה, קבעה את שיאה העולמי (29:17.45).
טירונש החלה להתחרות במרתונים משנת 2014 (אז נטלה חלק במרתון לונדון) ושיאה האישי במרתון הוא 2:17:56 ממרתון לונדון 2017 (התוצאה החמישית בכל הזמנים). היא גם הספיקה לנצח במרתון שיקגו באותה השנה.

טירונש דיבאבה. התמונה מויקיפדיה.

גלאדיס צ'רונו, בת 35, מקניה – אולי מעט בדומה להבדלים בהתפתחות הקריירה בין קיפצ'וגה לקפיסאנג, שהוזכרו לעיל, גם צ'רונו, בניגוד לטירונש דיבאבה, לא התמקדה כל כך בריצות על המסלול באצטדיונים (אם כי נטלה חלק במספר תחרויות, ואף זכתה בארד באליפות העולם ב-10000 מטר לפני 5 שנים) והחלה את הקריירה שלה במירוצי הכביש השונים. צ'רונו הצטיינה בריצה לחצי המרתון (ואף זכתה באליפות העולם במקצוע ב-2014). שיאה האישי בחצי המרתון הוא 1:06:07. הישגה הבולט של צ'רונו במרתון הוא ניצחונה הנהדר במרתון ברלין לפני שלוש שנים, אז קבעה גם את שיאה האישי במקצוע, 2:19:25.

אסלפש מרגיה, בת 33, מאתיופיה – בירת גרמניה כבר האירה את פניה לרצה המצוינת מאתיופיה, כאשר זכתה בה בארד באליפות העולם באתלטיקה, שנערכה בברלין ב-2009. שיאה האישי במרתון הוא 2:19:31, ממרתון דובא ב-2012.

אדנה קיפלגאט, בת 39 (היום), מקניה – פעמיים אלופת העולם במרתון (2011 ו-2013) וסגנית אלופת העולם לפני שנתיים. אתלטית יוצאת דופן ביציבותה לאורך השנים ומסייעת גם רבות לקהילתה בארץ הולדתה. שיאה האישי במרתון הוא 2:19:50 (ממרתון לונדון, ב-2012).
Edna Kiplagat Moscow 2013.jpg

אדנה קילגאט. התמונה מויקיפדיה.

כמו בכל שנה, גם הפעם יקחו חלק רצים ישראלים רבים, שנאלצו להתאמן בקיץ הלא פשוט בארץ, במרתון ברלין. מוכרח להודות שאין לי כל כך מידע על הרצים הישראלים שישתתפו מחר במירוץ. בהיעדר חשבון פייסבוק, מעט מתקשה לדלות מידע על כך. אם למישהו מהקוראים ידועה זהותם של מי מהרצים, כמובן שהוא מוזמן לשתף בתגובות. אם אדע, אז כמובן שאעדכן. כך או אחרת, נאחל להם הרבה הצלחה מחר.

אסיים בהמלצה. נחשון שוחט כתב הרבה מאמרים וסקירות על מרתון ברלין, הן באתר מועדון הריצה בו הוא חבר, "מועדון ארוחת הבוקר" והן באתר "דה באזר". נחשון גם רץ בברלין, עם חברי קבוצתו, מספר פעמים וקבע בו את שיא האישי המצוין, 2:34:23 (2005). במאמריו הרבים הוא מתייחס להרבה מגמות ושינויים, שהתרחשו במרתון לפני כ-15 שנים, למאבקים הרבים בין הרצים, לסיפוריהם האישיים, אימוניהם ונושאים מעניינים נוספים.

לצורך הסקירה, נעזרתי באתר הרשמי של מרתון ברלין (הקישור יצורף בתגובות) ובויקיפדיה.

 

 

לפוסט הזה יש 75 תגובות

 1. מזג האוויר צפוי להיות נוח למדי. 14 מעלות (ומעונן חלקית) בשעת הזינוק שיטפסו ל-18 מעלות לקראת השעה 11. הרוחות גם לא צפויות להיות חזקות. אחוזי הלחות יהיו די גבוהים, קרוב ל-80%.

 2. תודה. קיפצ'וגה צריך להיות הפייבוריט הבלתי מעורער.

  אין דור חדש שיכול לאיים על הותיקים? או ששיא הקריירה מגיע במרתון לאחר גיל 30?

  1. שאלה מצוינת. חלק מהאתלטים מגיעים למרתון אחרי שרצו עד סוף גילי העשרים (בערך) מרחקים קצרים יותר על המסלולים ו"מביאים" עמם את המהירות מהמסלול, שעשויה להיות בעלת השפעה גם במרתון. בשנים האחרונות, ישנם רצים, בעיקר מאתיופיה וקניה, שרצים מרתון מאוד מהר בשנות העשרים המוקדמות (פעמים רבות זה קורה במרתון דובאי, בחורף). הדבר קשור גם לפופולאריות הגדולה של ריצות המרתון בעולם ולאפשרויות הכלכליות שבאות עם העליה במספר המירוצים.
   ישנה ציפייה לריצת המרתון של מו פארה באוקטובר הקרוב בשיקגו. הוא נראה מצוין בחצי המרתון בניוקאסל לפני שבוע ויהיה מעניין לראות אותו בשיקגו. רץ בעבר כבר 2:08, אבל אז התמקד עדיין בריצות המסלול.
   אצרף קישור לרשימת הרצים הטובים ביותר בכל הזמנים ותוכל לראות את התוצאות של כמה מהרצים הצעירים. למעט גאיה אידמו אדולה ולליסה דסיסה מאתיופיה, אינני חושב שמי מהרצים הצעירים שתראה מסוגלים לאיים על קיפצ'וגה, בטווח הקצר לפחות, אבל כמובן שמדובר בספורט, ויכולות להיות הפתעות.
   https://www.iaaf.org/records/all-time-toplists/road-running/marathon/outdoor/men/senior

  1. לגבי מחר, אם הוא ירגיש טוב, חושב שהוא יגיע ראשון, אבל כמובן שמדובר במרתון. יש בו הרבה משתנים ודברים עלולים גם להשתבש.

 3. אלכס תודה רבה. כיף לקרוא, באופן אישי בשלוש השנים האחרונות אני רץ ריצות ארוכות 3-4 פעמים בשבוע, מה שהתחיל מתוך רצון לעשות ספורט כלשהו בגיל 32 הפך להנאה ולהשתתפות מספר פעמים בשנה בחצאי מרתון כאלה ואחרים. מרתק לראות את היכולת וההתמדה של רצי המרתון, שלא לדבר על הקצבים שלהם לאורך מרחק כזה.

  1. מנחם, תודה רבה ושאלה טובה. בשנים האחרונות אין רצים מכסיקנים בצמרת וגם לא אתלטים במקצועות אחרים. האמת שזה תמוה. מדובר במדינה בעלת אוכלוסייה רבה, שתושביה אוהבים ספורט.

 4. עונג של מאמר אלכס. תודה.

  אתה חושב שמישהי יכולה מחר לשבור את השיא העולמי במרתון לנשים של פאולה רדקליף 2:15:25 משנת 2003? (במיוחד כשמשום מה, התוצאות הראשונה והשנייה בטיבן בעולם הושגו דווקא במרתון לונדון טרק התוצאה החמישית בטיבה הושגה במרתון ברלין…).

  1. מולי, תודה. רדקליף באמת קבעה את שתי תוצאותיה הטובות ביותר בלונדון. אם דיבאה (רק היא מסוגלת, להערכתי) תתפוס יום טוב ותרגיש טוב לאחר שתעבור את 30 הק"מ, מאמין שהיא מסוגלת לכך.

 5. אלכס היקר, תודה רבה על הסקירה המעולה וגם על הפרגון שמאד ריגש אותי. היו ימים…
  אוסיף שקיפצ'וגה עבר לפי הדיווחים תקופת אימונים מצוינת. הוא ביקש הכתבת קצב של 61:00 לחצי המרחק, ובשאיפה שלפחות פייסר אחד יצליח ללוות אותו עד ה30.
  קיפסאנג ילווה על ידי מכתיבי קצב ל61:30, לפי התכנון, ביניהם גם אחיו.
  בנשים טירונש דיבבה ביקשה הכתבת קצב (על ידי גברים) של 67:30 לחצי המרחק, קצב שיא עולם.
  במקביל למרתון ברלין תיערך ריצת חצי מרתון עם עו ק איכותי חסר תקדים, בקופנהגן, גם שם המטרה המוצהרת לנסות לתקוף את שיא העולם של טדסה (לדעתי הסיכוי נמוך)
  קיפצ'וגה הפגין עד היום עקביות חסרת תקדים במרתונים שרץ. כולם מ2:05:30 (מרתון הבכורה שלו) עד ל2:03:04, למעט 2:08 שנדרש לזכיה בזהב אולימפי, ובתוספת הריצה ב"תנאי מעבדה" של 2:00:25. ביום נתון הוא מסוגל לשפר השיא, בשביל זה צריך קצת עזרה של תנאי מזג האוויר והדברים הקטנים שמשפיעים.
  במרתון, כידוע, ריצה טובה אינה מובטחת גם לגדולי הרצים. תמישהו גם לקיפצ'וגה יהיה יום חלש. אני מקוה שנראה ממנו ריצה גדולה מחר, כשחלון ההזדמנויות לשיא עוד פתוח. בעיקר כי זה מגיע לו.
  אלכס, הטורים שאתה כותב כאן פשוט נהדרים. הרבה ידע, השקעה ואהבה לספורט שאי אפשר לזייף.

  1. נאחל הצלחה גם לרצים הישראלים הבכירים שירוצו מחר בברלין: בריהון וובה (שיא אישי 2:17:17), דניאל גאודי (2:18:51) ומוקט פנטה.

  2. נחשון, תודה רבה על הפרגון ועל המידע המעניין. לא ידעתי בנוגע לחצי המרתון בקופנהגן. אעקוב אחרי התוצאות.
   כמובן שקשה מאוד לצפות את התפתחות המרתון מחר. אשמח מאוד גם לתוצאות מהירות מאוד של הרצים.
   יכול רק לנסות ולהעריך בזהירות שקיפצ'וגה ודיבאבה יתקרבו, מאיזשהו צד, לשיא העולמי (אבל זה מעורבב גם עם משאלות לב). לגבי קיפסאנג, עוד יותר קשה להעריך כי השנה בינתיים לא קבע תוצאות מהירות אבל אשמח מאוד בשבילו אם ירוץ לפי תכניותיו.

   1. בקופנהאגן יתחרו לא פחות מ14 רצים בעלי תוצאות מהירות מ60 דקות. זה חסר תקדים. שיאו העולמי של זרסנאאי טדסה האריתראי הוא 58:23. מכיוון שאריק קיפטאנוי הודיע שלא יתחרה (תכנן לתקוף את שיא העולם) הפייבוריט על הנייר הוא אברהם צ'רובן שכבר קבע 58:40. בְדה כזה מאד יתכנו הפתעות. אני סקפטי לגבי שבירת השיא, אבל באמת מדובר ביום מעניין ויוצא דופן, בו יתקפו את שיאי העולם גם למרתון וגם לחצי מרתון, בשניהם גם שיא הנשים (שבמרתון קשה במיוחד) וגם שיא הגברים. אם נקבל אפילו אחד מהארבעה יהיה נהדר.

 6. תודה אלכס. לקריאה על התפתחות המרתוניסתים של קניה ממליץ על ספרו של אד סיזר – לרוץ פחות משעתיים. נוגע במימדים שונים של המרתון- היסטורי, פיזי, מנטלי וכלכלי.

 7. תודה אלכס ובאותה הזדמנות גם נחשון.
  טוב שהטור עלה היום ולא מחר ואז ישנה גם לנו אפשרות ל״התכונן״ לריצה 🙂
  יהיה מעניין מאוד. חבל שמו פארה לא משתתף, זה היה יכול לחמם קצת את האווירה.
  שאלה לגבי היילה גבריסלאסי – הוא אף פעם לא הצליח להגיע במרתון לשפיץ העולמי, נכון? היה כבר מבוגר מדי או שזו סיבה אחרת?

  1. היילה גברסלאסי -שהיה לי הכבוד לארח ולהנחות אירוע לכבודו במרץ השנה כאן בירושלים – קבע שני שיאי עולם למרתון, היה האדם הראשון שרץ מהר מ2:04 (2:03:59 בברלין 2008), ניצח מספר מרתונים כולל 2:04:53 בדובאי. ניצח במרתון ברלין ארבע פעמים רצוף. לא הצליח בניסיונות שלו במרתון לונדון (התקשה שם, והצטיין בעיקר במירוצים שהיו יותר "מבחני זמן", לא מחל המתחרים החזקים ביותר). גם חלום המרתון האולימפי חמק ממנו.

   כתבה שלי על "מהפכת טרגט-גברסלאסי-וונג'ירו" ושינוי הסטנדרטים והנחות יסוד מקצועיות ביחס למרתון – להיילה היה תפקיד נכבד – כאן:
   http://debuzzer.com/shohat/78669/

   היילה הוא המייקל ג'ורדן של הריצה למרחקים, ובמעבר המוצלח של טרגט ושלו למרתון, סימנו הדרך לקיפצ'וגה ובקלה אחריהם.

  2. אוקיי, ללא ספק בשפיץ העולמי גם במרתונים (אהבתי אותו מאוד בריצות המסלול)
   כנראה שזכרתי שלא הצליח כל כך מול המתחרים החזקים. אבל מה זה משנה, אלוף אמיתי מבטן ומלידה!
   בלי קשר, מה שחסר לי בכיסוי העולמי הן ריצות השדה וריצות האולטרה. יש כיסוי אבל הוא לא באותו היקף וכמובן שלא עם אותם פרסים). כנראה שגם יותר קשה לצלם ריצות כאלה לקהל הרחב

 8. 1:26:45 לאחר 30 ק"מ לקיפצ'וגה.
  החלפה בהובלה אצל הנשים. גלאדיס צ'רונו עברה להוביל ודיבאבה כרגע שלישית.

 9. גם מישהו שלא מחובר בכלל לתחום, כמוני, לא יכול שלא להתרשם מהקלילות המדהימה בה נותץ כרגע שיא העולם.

  תודה, אלכס. תענוג של פוסט.

 10. אמוס קיפרוטו סיים וקיפסאנג במקום השלישי. פספסתי קצת את התוצאות. באיזור של 2:06 גבוה.
  שני רצים יפנים, מדינה שהיא מעצמה במקצוע, מתחת לשעתיים ועשר.

 11. גלאדיס צ'רונו מקניה שומרת על התואר בברלין ומנצחת בתוצאה נהדרת של 2:18:11. שיא אישי ושיא מסלול. רותי אגה מאתיופה הגיעה שנייה עם 2:18:35 וטירונש דיבאבה שלישית עם 2:18:56.
  תוצאות נהדרות.

 12. החצי השני של קיפצ'וגה ארך 60 דקות ו-33 שניות.
  33 שניות מהיר יותר מהחצי הראשון. "נגטיב ספליט" מאוד מאוד מרשים.
  קיפצ'וגה אמר בראיון לאחר הריצה כי הוא מקווה לחזור לברלין גם בשנה הבאה. הלוואי!

  1. תשובה כללית תהיה כמעט 1000 ק"מ בחודש. רובם בקצב לא מהיר, אבל לעתים גם בקצבים מאוד מהירים. גם להקפדה על תזונה מתאימה ועל מנוחה (שינה ארוכה ובעיתוי הנכון) יש משמעות רבה.
   זו דוגמא לאימון הפוגות של קיפצ'וגה וחבריו. 15 חזרות של אלף מטר בקצב של 2:45 (בקירוב לקילומטר). כלומר, כמה שניות מהר יותר מהקצב הממוצע שבו רץ היום.
   https://youtu.be/FHb2tbKoZR8

   1. במילה אחת על הריצה היום ובכלל על רצי הצמרת וואו. פשוט מכונות,
    זה כל כך סזיפי האימונים הללו ,אופי מברזל.

 13. תודה אלכס.
  היה כיף להיכנס ולקרוא את הסקירה שלך ואת התגובות בדיעבד.
  הראתם הרבה מקוצועיות.
  יישר כוח!!! ותמשיך לפנק אותנו

  1. תודה! כל הפוסטים על "יקירי המועדון" נכתבו על-ידי, לאורך השנים. דמויות מיוחדות שהשפיעו וכו'. זה התחיל כמשחק בפורום של האתר (באיזור 2005) ובהמשך וסד כפינה באתר.
   מוזמנים לטייל באתר, יש בו עוד פינות מיוחדות.
   מומלץ לגלוש ממחשב ולא מטלפון, לפחות להתרשמות ראשונה.

 14. לא קשור לריצת המרתון המופלאה שהייתה היום. לא לאור הזרקורים אבל תוצאה חשובה מאד, לדעתי והיא שבירת שיא העולם ושיפור התוצאה של אשטון איטון בקרב 10 משנת 2015 ע"י הצרפתי קווין מאייר שקבע 9126 נקודות .
  http://www.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=1631&docID=292453&lang=HE

  רבים טוענים שהאתלטים שעוסקים במקצוע הזה אינם טובים מספיק על מנת להתחרות במקצוע ספציפי ולכן הם מתחרים בתחום הנ"ל. לדעתי זה לא נכון כלל וכלל ואלה אתלטי העל האמיתיים.

  1. מדהים איזה יום היה היום עם 3 שיאי עולם
   2 באתלטיקה מרתון וקרב 10
   השלישי שיא עולם בטיפשות של …נבחרת ישראל

  2. אמנון, מסכים עם כל מילה. תוצאה נהדרת לקווין מאייר, אלוף העולם, שלא הצליח באליפות אירופה. חושב שלוחמי קרב ה-10 וקרב ה-7 הם אתלטים מצטיינים והמנצחים ביניהם מוכתרים בצדק למלך ולמלכה של "מלכת הספורט".
   אשטון איטון, שיאן העולם הקודם, אלוף אולימפי כפול ושלוש פעמים אלוף עולם (מהספורטאים הגדולים אי פעם) פירגן למאייר בצורה מאוד יפה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט