Free No More 2017 – ג'ף טיג / עומר מזיג
Free no more

Free No More 2017 – ג'ף טיג / עומר מזיג

לא יודעים על מה מדובר? היכנסו לכאן

ג'ף טיג למינסוטה – $57,000,000 לשלוש שנים – $19 מיליון לעונה – אופציית שחקן בשנה השלישית:

נירמול משכורת לעונת 2016-17 – 17.3 מיליון דולר.

 

בעונה הראשונה שלו מחוץ לאטלנטה, טיג הצליח להפיג את החשש (לפחות שלי) שהוא רק "רכז של מערכת", והביא את היכולות שלו יפה לידי ביטוי גם באינדיאנה. הוא סיים את העונה עם שיאי קריירה באסיסטים (7.8), ריבאונדים (4.0), הליכות לקו העונשין (5.1) ואפילו משחקים (82):

ולמרות שיש שיגידו שזה הסטנדרט לפוינט גארד מוביל, לא היו לנו המון שחקנים שעשו עונות של 15+ נקודות ו7+ אסיסטים בשלוש השנים האחרונות:

בנוסף, הוא נתן סדרה מעולה מול קליבלנד בסיבוב הראשון, שכמובן לא עזרה לפייסרס להימנע מסוויפ. זה המקום להזכיר שבדומה לרדיק, גם טיג שחקן שהגיע לפלייאוף בכל אחת מ8 העונות שלו בליגה. זה נתון טיפה פחות מרשים כי הוא שיחק בקבוצה אחת כמעט כל הקריירה, אבל עדיין בעל ערך גדול לטימברוולבס – שלא היו בפלייאוף מאז גמר המערב ב2004 (הרצף הכי ארוך בליגה).

טיג הוא פוינט גארד אמיתי, בדומה לרוביו אותו הוא מחליף. ההבדל הוא שטיג מהווה איום התקפי שחייבים לכבד – גם בקליעה מבחוץ וגם בחדירה. הוא בשום אופן לא שחקן ש"אסור לעזוב חופשי" – וההבנה הזו של הליגה הייתה חלק ממה שניטרל את קבוצת 61 הניצחונות המיתולוגית של ההוקס – אבל אתה גם לא יכול להתעלם ממנו לגמרי כמו שקבוצות עשו לספרדי.

אני בד"כ נוטה להתעלם בכתבות האלה ממהלכים קודמים/עוקבים ומנסה לבודד את ההחתמה, אבל כאן חייבים גם להתייחס לטרייד שהעביר את רוביו – הרכז הפותח של הקבוצה ב6 השנים האחרונות – ליוטה תמורת בחירת הסיבוב הראשון של OKC השנה. למרות שלפי חוקי הליגה אסור לקבוצות לדבר עם שחקנים חופשיים עד ה1 ביולי, אני אחבוש את כובע הבלש ואגיד שהטרייד הזה:

קצת יותר מ7 שעות לפתיחת מועד ההעברות, וההחתמה הזו:

על הדקה של פתיחת המועד, לא נעשו בספונטניות וכצירוף מקרים.

הטימברוולבס עשו כאן מהלך. הם ידעו שהם רוצים רכז אחר, אז הם העבירו בטרייד את הרכז הישן שלהם, בתמורה לנכס הכי טוב שהם יכלו למצוא לפני מועד ההחתמות החופשיות, והחתימו את הרכז שהם רצו "בחינם" (ללא ויתור על נכסים). הגאונות כאן טמונה – קצת כמו במתמטיקה של כתה ד' – בסדר הפעולות.

אם הם היו עושים את זה הפוך, כלומר קודם מחתימים את טיג ואז מנסים להעביר את רוביו (היה להם מספיק מקום פנוי בשביל זה), הם היו תקועים עם שחקן שכל הליגה יודעת שהם חייבים לשלוח החוצה בטרייד. היסטורית, קבוצות בסיטואציה כזו אף פעם לא מצליחות לקבל תמורה טובה, אם בכלל. הסלטיקס של השנה – שאחרי שהיוורד הודיע שהוא חותם שם, כל הליגה ידעה שהם חייבים לפנות 2 מיליון דולר במקום מתחת לתקרה – הם הדוגמא האחרונה לכך:

יש הרבה מה לאהוב במהלך הזה. אפשר להתווכח על האם טיג טוב או אפילו מתאים מרוביו בקבוצה הזו, אבל אי אפשר להתווכח על זה שהוא שחקן שישב רק 17 משחקים ב6 השנים האחרונות בגלל פציעות, מול 123 של רוביו בתקופת הזמן הזו.

בכל אחת משתי העונות האחרונות הספרדי דווקא עבר את רף ה75 משחקים, ואולי הוא מתחיל סוף סוף להשיל את תווית השחקן ה"פציע" (בדומה למה שעשה קארי – חברו לדראפט 2011). אבל הטימברוולבס לא רצו להמשיך ולהחזיר את הצ'יפים לערימה, עבור בחור עם היסטוריית פציעות שמשחק כדורסל מקצועי ברמות הכי גבוהות (ומתישות) מאז גיל 16.

זה חילוף שעושה קבוצה שמבינה שעכשיו – Not Tomorrow, not after breakfast – עכשיו זה הזמן שלה לזרוח, ומוציאה את כל הסיכונים והתירוצים העתידיים מהדרך. גם הסכום הזה לשלוש שנים בלבד הוא פאקינג מציאה, בטח בהשוואה לחוזים כמו הולידי השנה או קונלי בשנה שעברה. זה כמעט לא פייר שזו אחת ההחתמות הטובות של מועד ההעברות, אבל עדיין רק הדבר השני הכי טוב שהטימברוולבס עשו הקיץ.

FAR = 9


לפוסט הזה יש 27 תגובות

 1. אולי הייתי נותן 8 כי אני מעדיף עבורם את ג'ורג' היל, אבל גם 9 הולך.

  ההבדל הגדול בין טיג לרוביו הוא שטיג הרבה יותר טוב במשחק עומד, בעוד שרוביו מאבד הרבה מהיתרונות שלו אם הקבוצה שלו לא רצה.
  ההבאה של באטלר וההחתמה של גיבסון מראות את הכיוון של מינסוטה להיות בעיקר קבוצה של חצי מגרש, וטיג בהחלט יותר מתאים.

  ולגבי "כלכלת טריידים" – זה נכון תיאורטית, אבל מעשית אין הרבה סודות בליגה הזו. אם אתה מציע את רוביו ודורש לא לקבל אף חוזה בחזרה – כולם מבינים לאן זה הולך ומה אתה מנסה לעשות, אבל כל קבוצה עושה את השיקולים שלה, בטח כשמדובר בשלב כל כך מוקדם באוף סיזן.

  בשלב כמו עכשיו למשל – אז המחיר של קאפ רום ושל ספיגת חוזה באמת עולה, כי גם האופציות מאד מאד הצטמצמו.

  בכל אופן, הדוגמא של בוסטון היא לא דוגמא טובה לדעתי כי אם אתה מציע 3 שחקנים טובים על חוזים מעולים כמו בראדלי, קראודר, או סמארט, וכל מה שאתה מחפש לקזז זה 2 מיליון דולר + כמה גרושים, אתה עדיין תהיה זה שאוחז במושכות וצריך לברור בין הרבה הצעות טובות, בלי קשר לכמה קבוצות יודעות שאתה צריך את פינוי הכסף הזה.
  זה פשוט סכום קטן מדי שכמעט כל טרייד "רגיל" יכול לקזז וכמעט כל קבוצה יכולה לספק אותו.

  כשמדובר בחוזים פחות אטרקטיביים, בסדרי גודל יותר משמעותיים, אז יכול להיכנס לתמונה עניין ה leverage.
  ועדיין, קבוצות יודעות לקרוא את המפה בקטע הזה ולהבין מה הקבוצה השניה מנסה להשיג וכמה אפשרויות יש לה כדי להשיג את זה…

  1. מסכים שהחתמה טובה ושדרוג (על רוביו), אבל לא מסתדר לי בראש לשלם לשחקן כמוהו כמעט 20 מיליון לעונה. לכן נתתי רק 6, כי על פניו לבד, כמעט 60 מיליון ל-3 שנים לפוינט גארד כמו טיג נראה לי מוגזם.

 2. לדעתי טיג זאת החתמה מצויינת ושדרוג על פני רוביו. מדובר ברכז טוב משני צידי המגרש שיהווה, בנוסף ליתרונות ההתקפיים, גם מישהו בעל ניסיון פלייאוף.

  מינוסטה סגרו מוקדם את עניין הרכז וכנראה שת'יבודו האמין מלכתחילה בטיג, כי אחרי זה היו אופציות מעניינות כמו היל או חלומיות כמו ארווינג שהביע נכונות לטממברוולבס.

  בכל מקרה מדובר בתוספת טובה מאוד שסוגרת יופי של חמישייה במינסוטה – כנראה הפעם באמת יהיה פלייאוף.

 3. זו החתמה של מאמן, ואני לא אוהב את המאמן.
  היתרון העיקרי הוא שהוא ישחק את ההתקפה השבלונית של המאמן בצורה יותר טובה. בלי יצירתיות, בלי מהירות, בלי עניין, בלי עניבה ובלי נעליים. הוא כן שיפור על רוביו בקליעה (עוד רגע, חברה. אם לא השנה, אז שנה הבאה יש לו את זה), והקבוצה נואשת לכך. אבל לא מספיק כדי לתרום לפקק באמצע, ואין לו יותר מזה לתרום אוף דה כדור.

 4. רוביו לא קולע
  טיג קולע
  זה כל הסיפור…..ואני בעד.
  לא משתגע מרוביו. הוא לא קולע ולא מוביל קבוצה להישגים…. ממש כמוני 🙂

 5. מסכים עם הציון והניתוח, אבל יש מספר גדול מאוד שחסר לי בכתבה. 55.3%. זה האחוז האפקטיבי של טיג מקאץ' אנד שוט, וזה היה בקבוצה בלי יותר מדי אופציות התקפיות. כשהוא עם טאונס, באטלר ואנדרו וויגינס הוא יכול להרוויח מאוד מהמבטים האלה.

  שחקן טוב ב-2 צדדי המגרש ומנהיג לכל דבר. הוא יפרח בדקות בלי באטלר ו-וויגינס ביחד, כשהשחקנים המשלימים, אלו שלא מסוגלים לייצר סל לעצמם, ישחקו. מאוד אוהב את הדיל הזה.

    1. לא זוכר שיחה כזו אבל אני עם עידו. הווליום במקרה הזה יותר חשוב לי מאחוז לפה אחוז לשם, טיג באופן כללי זרק מעט מאוד שלשות לאורך הקריירה ולכן אני פחות גבוה על היכולת הזו שלו מחלק מהמגיבים אבל בהשוואה לרוביו אין ספק שזה שדרוג גדוח

 6. טיג, באטלר, וויגנס, גיבסון וטאוונס זו חמישיה סה"כ מאוזנת ובטח שאיכותית. אני מאד אוהב את ההחתה הזו.
  תודה עומר.

 7. סחטיין, כל פעם טור שלם על החתמה בודדת ותמיד מעניין, לא פשוט בכלל.
  ההחתמה אכן ראויה לציון גבוה.
  מינסוטה עדיין סימן שאלה.
  על הנייר הרבה כישרון, בפועל לתיבודו היה הרבה כישרון גם בשיקאגו.
  ההגנה בשנה שעברה לא הראתה שיפור, שיקאגו בשיא אצל תיבודו היו מס' 1 בליגה בDFR מינסוטה 27, גם אם יהיה שיפור מסוים בזכות באטלר, רק קפיצת מדרגה משמעותית של וויגינס וKAT תביא לשינוי.
  הקבוצה סיימה 13 במערב, רוב הקבוצות במערב השתפרו או עמדו במקום, זה משאיר למינסוטה חתיכת קפיצה לעשות כדי להגיע לפלייאוף.

 8. מצויין עומר. מסכים לגמרי שזו החתמה מצויינת, אם כי היה עדיף לשלוש שנים מובטחות במקום לשתיים. מינסוטה אחת הקבוצות הכי מעניינות שנה הבאה, אבל זו לא הפעם הראשונה. אם גם עכשיו הם לא עושים פליי-אוף אז כנראה משהו שם באמת דפוק

 9. מעולה עומר.
  כמובן שלא היתה להם אפשרות לדעת אבל בהנחה שהיו יודעים שקיירי רוצה לעזוב את הקאבס אתה חושב שהיה עדיף להם קיירי תמורת רוביו, וויגינס ובחירת דראפט לא מוגנת?

  1. לשחרר שחקן עם פוטנציאל כמו של וויגנס ותקרה כל כך גבוהה זה טמטום (סופרסטאר כמעט וודאי המינימום זה כמה הופעות באולסטאר) רק עם אתלטיות הוא מגרד את האולסטאר (עם קליעה סבירה מ3 הוא בלתי עציר,כבר היום אין מה לעשות נגד הצעד הראשון האלוהי שלו ורוחב הכתפיים, פריק אתלטי רק שתיבודו ייצן לו לשחק בעמדה sg שלה הוא נברא), האתלט הטוב ביותר משנת 2014 שהגיע לליגה.אבל זה שחקן רוביו זה בלוף הוא לא מסוגל לקלוע משום מקום על הפרקט(מיותר לציין שלטעמע המקסימום שמגיע אליו הוא שני בחירות דראפט סיבוב 2 ).

 10. מעולה עומר. מתאים יותר לקבוצה הזו כי הוא קלעי טוב יותר מרוביו, מאידך הוא יהיה חייב להיות יותר רכז מאשר סקורר, בדומה למה שרוביו היה.

 11. מעולה עומר תודה
  לא יודע אם הייתי בהלם אם היו מחתימים אותו על 10-12 מה עוד שPG היתה העמדה עם הכי הרבה אפשרויות הקיץ. אבל כנראה שת'יבודו חשב על ההחתמה הזו כל כך הרבה זמן שהוא לא יכל להתאפק

 12. אין ספק שטיג שדרוג על פני רוביו ורק פה זה שווה 8. הסיבה שאני נותן 8 היא שטיג הוא לא כוכב שימשוך את העגלה, אבל אולי זו לא תהיה בעיה בקבוצה הזו.

 13. טור נהדר כתמיד. מסכים לגמרי עם הציון, עם הקבוצה שיש שם חג צריך להיות סולידי, כל דבר מעבר יהיה בונוס. 15 נקודות, 7 אסיסטים והגנה טובה, לא הביאו אותו על תקן כוכב. כל קבוצה צריכה גם פועלים שחורים כדי להצליח.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט