רוכבים על הגל 2017 (1) – הכירו את הלהקה / עידו גילרי

כמו בשנה שעברה גם הפעם נמשיך במהלך הטור את ההיכרות עם רוכבים מן השורה בדבוקה. למי שהחמיץ את התדריך המקצועי נא לפנות לפוסט של דוד "פאקו" סעדה. מתוך ה-198 שיוצאים לדרך הרוב המכריע של המשתתפים הוא של דמויות יחסיות אלמוניות לציבור הרחב. כמובן שלא נוכל להכיר את כולם מקרוב במשך שלושה שבועות קצרים אבל כדי לחמם קצת את האוירה ננסה לעשות הפעם היכרות כללית עם כמה שיותר מהם בדרך קצת שונה.

בNBA קיים מאז ומתמיד המנהג להדביק כינויי חיבה לשחקנים. עוד מהימים לפני שהמשחקים שודרו לקהל הרחב כינויים אלו היו מציתים את הדמיון  ויוצרים הזדהות אצל קהל האוהדים. גם בין רוכבים האופניים יש רבים שזוכים לכינויים המלווים אותם לאורך כל הקריירה. יש כאלו שתופסים וכאלו שפחות אבל במיוחד בספורט שמתפתח באיטיות יחסית הכינויים הללו מכניסים המון צבע לדיון. כל אזכור של ה"קאניבל" או "מלך האריות" מיד ישלח כל חובב של הספורט לפרץ נוסטלגיה נוגה. השנה גם נפרדנו מ"ספרטקוס" ו"פוריטו" האגדיים אבל בלי עין הרע לא חסרים אחרים.

אז יאללה תבחרו לכם את הכינוי החביב עליכם ויש לכם עבור מי להחזיק אצבעות:

 

גן חיות

אין כמו כינויי חיות כדי להצית את הדמיון אז נכון שהפרעוש לדוגמא אינו נשמע מאיים במיוחד אבל כל אחד יכול לראות בדמיונו איך הממבה השחורה מכישה את מי שעומד בדרכה. גם במירוצי אופניים זכינו לאורך השנים לספארי שלם. כן, הגירית והפנדה כבר מזמן לא איתנו והפרפר ממאסטריכט יחד עם הכריש ממסינה יעדרו לאחר מאבק האימתנים שלהם בג'ירו אבל רבים אחרים יהיו כאן כדי לבדר את קהל המבקרים. אז בואו נראה איזה אטרקציות  מחכות לנו בתקווה שאף אחת מהן לא תהפוך לזן נכחד.

הגורילה מרוסטוקאנדריי גרייפל הספרינטר הגרמני החביב של לוטו-סודאל זכה בכינוי מסיבות מובנות, הקשורות בעיקר למבנה גופו.

הפומה –  הקולומביאני מהקבוצה של איחוד האמירויות, דארווין אטאפומה, לא זכה לכינוי בגלל הדרך שבא הוא מזנק על טרפו בעליות אלא יותר בגלל הדמיון לשמו.

חזיר הבר מהארדניםפיליפ ז'ילבר הותיק והטוב מקבוצת קוויק סטפ ידוע בקשיחות בהתמודדות עם איתני הטבע שהביאה לו את הכינוי.

פיטבול – למרות השם המאיים אנדרו טלנסקי מקאנונדייל לא מרבה לנשוך למרות שלאחרונה עזר לקבוצה האמריקאית לשבור בצורת ניצחונות שנמשכה שנתיים.

הפנתר – הספרינטר האיטלקי של מוביסטאר, דניאל בנאטי, נושא איתו כינוי הולם.

שד טזמני –  ריצ'י פורט המגיע מטזמניה, זוכה כתוצאה מכך לכינוי על שם החיה המוזרה עם הקולות המשונים, אבל יודע גם לחולל סערות בפלוטון כמו הדמות המצויירת של וורנר ברוס.

הביזון – על פי השם שלו – אדריאן פטי שמשמעותו קטן ניתן לחשוב אחרת על הרוכב של קבוצת דירקט אנרג'י  אבל בגלל ממדי גופו הוא זכה להיקרא על שם החיה המאסיבית.

הקונדור –  בכלוב הציפורים הצליחו לאסוף שתיים מן המין הנדיר הזה. הראשונה מוורסוולד שבהולנד בדמות רוברט חסינק שלא תמיד מצליח להתרומם לגבהים. השנייה מגיעה מהאנדים והרבה פעמים מצליחה לרחף בהרים מעל כל השאר- נאירו קינטנה.

דג – באיזור האקוואטי ניתן למצוא רק פריט אחד אבל הוא דג די שמן –ריצ'י פורט שמשום מה זה אחד הכינויים שהודבקו לו על ידי חבריו לקבוצה במשך השנים.

זה נראה לכם כמו ריצ'י פורט?

 

גיבורי על

כבר זכינו לראות על מגרשי ה-NBA את סופרמן וספיידרמן ובלי קשר יש לא מעט שחקנים שחיים בסרט. גם בדבוקה מתחבאים להם בשקט גיבורי על בעלי יכולות מיוחדות שמתגלות בעיתות משבר או כשהם חוצים את קו הסיום ראשונים.

האקדוחן (el pistolero) – אלברטו קונטדור הוא השולף המהיר בפלוטון. אמנם הוא כבר לא פוגע כמו בעבר אבל תמיד אפשר לסמוך עליו שימשיך לירות מהמותן בכל עלייה.

האלק (הענק הירוק) – פיטר סאגאן אמנם לא ידוע בהתקפי הזעם שלו אבל ההשתלטות המוחלטת שלו על  חולצת המאיצים הקנתה לו את הכינוי הנ"ל.

הטורמינטור – כראוי לרוכב אדיר שכזה, סאגאן מסוגל להחזיק בשתי זהויות חבויות ואין שום דבר שמסוגל לעצור או להשמיד אותו.

טורבו דורבו – לאוסטרלי של קבוצת אוריקה, לוק דורברידג', יש הילוך נוסף כשהוא מפעיל אותו קשה לעבור אותו. אולי גם בטור השנה נראה אותו מכניס לטורבו וזוכה לראשונה בקטע.

קינג קונגסטפן קונג השוויצרי של BMC זכה לכינוי על שם המפלצת הקולנועית מסיבות מובנות אבל הוא רחוק מלהיות מאיים כמוה.

רובוקופ – לא מדבר הרבה ודואג שאף אחד בפלוטון לא יפר את הסדר?  זה בדיוק ואסילי קיריינקה הביולורוסי, אחד הדומסטיקים היעילים ביותר של סקיי וכריס פרום.

ג'ק באואר – טוב זה לא כינוי אלא אשכרה השם של הניו-זילנדי של קוויק סטפ. למזלו הוא לא צריך להמשיך ולרכב במשך 24 שעות ברצף כל פעם.

שמישהו ינסה כאן בריחה.

יוצאים למלחמה

כמו בכל ספורט תחרותי יש אלמנט מלחמתי בהתמודדות. זה מפנה את המקום לדימויים מהעולם הצבאי.

הטנק – מי כמו הגרמנים יודעים לייצר כלי מלחמה? Panzerwagen  או המשוריין נשמע קצת איטי עבור רוכב כמו טוני מרטין מקטיושה שחורך את המסלול בקטעי נג"ש. אבל אם יש משהו שמזכיר שרשראות שרומסות את כל מה שבדרכן ללא הפרעה אז הרגליים של מרטין הן דוגמא נהדרת.

הקליע – הדרך בה אלחנדרו וולורדה נראה לפעמים בעליות כאילו הוא נורה מלוע רובה הופכת את הכינוי הזה לאחד ההולמים בדבוקה. או בגרסה המתחכמת יותר שלה balaverde  – הקליע הירוק.

manx missile – גם מארק קאבנדיש זוכה לכינוי התפור למידותיו. כמו בשנה שעברה בה כמעט בכל ספרינט בסיום ראינו את הטיל מהאי מאן משוגר בתזמון עילאי ומגיע אל מטרתו.

La machineסילביאן שאבנל, הצרפתי הוותיק של קבוצת  דירקט אנרג'י זכה להיקרא "המכונה" על היכולת תמיד להמשיך ולנסות ללא הפסקה במשך 16 שנה ברצף (והספירה נמשכת).

שום דבר לא יעצור אותי

 

הגנון של פרודום

כקונטרסט לדימוי הקשוח של ספורטאים לא פעם ניתן למצוא כינויים "רכים" עד תינוקיים שכביכול באים כהפוך על הפוך (או שלא). אז נכון קאדל "cuddles" אוונס כבר לא בפלוטון ומוביסטאר השאירו את דני "הבובה" מורנו בחוץ, אבל יש רבים אחרים שלפחות על פי הכינויים שלהם זקוקים להשגחת מבוגר צמודה.

המלאך הקטןפאביו ארו מאסטנה נחשב להבטחה גדולה בטח אחרי שזכה בוואלטה. אבל קשה לראות אותו מטיל אימה על יריביו עם כינוי תמים שכזה.

הילד – כמו ארו גם לאסטבן שאבז הקולומיבאני של אוריקה יש עתיד ורוד. השאלה היא האם הוא ישאר רק ילד או שיהפוך בסופו של דבר לגבר.

ברמבי – לא זאת לא דמות עופר מסרט מצויר אלא ג'יאנלוקה בראמבילה המטפס של קוויק סטפ.

Ti-blanc (הלבן הקטן) – עוד כינוי שגורם לך לחשוב על פודל חביב שאפשר ללטף אבל תומאס ווקלר אליל הצרפתיות רחוק מלהיות כזה. מה שכן הוא בהחלט תמיד מבדר אותנו לאורך 14 טורים ברצף שאת כולם סיים.

וואה וואה – אוקיי זה כבר ממש להפוך רוכב לילד כאפות, והאמת שלא מעט רוכבים צרפתיים די מסתמנים ככאלה. אבל לוורן בארגי מקבוצת סאן ווב כבר יצא לגלות קשיחות מספר פעמים בקריירה הקצרה שלו.

פיקאצ'ו – היצור המעצבן מסדרת פוקימון הוא הכינו לו זכה אלכסיס ווילרמוז מקבוצת AG2R.

מיני-פיני – נשמע כמו כינויי של מטפס קטן ממדים אבל טיילור פיני הוא הרוכב הגדול בפלוטון. האמריקאי של קאנונדייל המתמחה במירוץ נגד השעון מתנשא לגובה של 1.97 מטר ואין שום דבר מיניאוטרי בו.

 JB juniorיאנץ בראקוביץ' הסלובני של בחריין-מרידה נחשב להבטחה גדולה לפני עשור.  מאז הוא לא הצליח להתקדם הרבה ונשאר ג'וניור.

פרוסטי – אין לי מושג איך מייקל ניאבה קיבל את הכינוי הזה אבל לטובתו של המטפס של סקאיי עדיף שהוא לא יקפא בהרים ויהפוך לאיש שלג בזמן שהוא צריך לעבוד עבור החולצה מספר 1.

סוויפטי – מכירים את זה שלהוסיף י בסוף הופך כל דבר לחמוד נורא? אז ככה כנראה מרגיש בן סוויפט מקבוצת UAE.

פרומי – ואם אנחנו כבר בקטע, אז מה נסגר עם הרוכב מספר אחת? זה הטוב ביותר שיכולתם למצוא? אז קודם קראו לו "קנייתי לבן" אבל גם זה לא משהו. יאללה הנה אתגר – למצוא כינוי חדש (ומוצלח) לכריס פרום.

בקיצור…

מאז ומתמיד הדרך הטובה ביותר לתת כינויי חיבה לספורטאים בפרט ולאנשים בכלל היא פשוט לקצר להם את השם. אז בקיצור:

אלבהמייקל אלבאסיני , השוויצרי של קבוצת אוריקה.

שטיביז'דאנק שטיבר, הצ'כי  של קבוצת קוויק סטפ

חאביחאבייר מורנו, המטפס הספרדי של בחריין מרידה.

סימוסימון קלארק, האוסטרלי של קבוצת קאנונדייל.

ריגוריגוברטו אוראן, הקולומביאני של קבוצת קאנונדייל.

דיימודמיאן הוסון האוסארלי מקבוצת אוריקה.

– טוב זה כבר קיצור שהולך לאקסטרים מה שהופך אותו למוצלח יותר. נקווה רק שזה לא אומר שהטור של גריינט תומאס יהיה קצר כמו הג'ירו שלו.

 

שאר ירקות

אדי הבוס – זה נשמע אולי כמו דמות מסרט של גאי ריצ'י אבל זה כינוי שיושב בול על  אדוולד בואסן-האגן, הנורבגי של דימנשן דאטה. כשהוא נמצא בבריחה אתה יודע שאי אפשר להתעסק איתו.

מארקי מארק – בניגוד לתדמית הקשוחה שמארק וולברג ניסה לייצר לעצמו מארק רנשו הראה מספיק פעמים בקריירה שהוא לא מפחד מעימותים ויעשה הכל כדי להביא את חברו מארק קאבנדיש לעמדת ניצחון.

המטוטלת (il pendolino) – אתם יכולים לנחש לבד איך דיאגו אוליסי המטפס האיטלקי של UAE  קיבל את הכינוי שלו.

הבלונדיני – גם עבור מקסים בוייה הצרפתי של פורטונה וידאל קונספט הכינוי מגיע ממקום ברור.

פרח – הכינוי של מיקאל קיאטובסקי , אלוף העולם לשעבר מסקאיי, מגיע ממשמעות שם המשפחה בפולנית.

פינו נואר – אולי כמו יין טוב שמשתבח עם השנים נראה את תיבו פינו יום אחד מגיע לגדולות כרגע הוא עדיין משאיר טעם חמצמץ בפה.

פיקאסודאריו קטאלדו האיטלקי של קבוצת אסטנה יצטרך לעבוד קשה כדי לצייר תמונת ניצחון עבור פאביו ארו בן קבוצתו. את הכינוי הוא רכש לא בזכות רגליו אלא אודות לכישרון עם המכחול בידו.

Gmail –  הגרסה בת ימינו של "הדוור" יכלה להיות מצויינת אם הייתה הכוונה לרוכב שתמיד מספק את הסחורה בזמן או תואר "דומסטיק השנה" אבל הסיבה שצגאבו גרמיי האתיופי של בחריין מרידה זכה לכינוי הזה היא שחבריו לקבוצתו בעבר התקשו להגות את שמו.

בלינג – השארתי את הכינוי האהוב עלי לסוף. מייקל מת'יוס, הספרינטר האוסטרלי של קבוצת סאן ווב זכה בו אודות לחיבתו העזה לחיים הטובים ובעיקר לתכשיטים המצלצלים.

בלינג, בלינג

 

טוב, סיימנו אנחנו מוכנים לצאת לדרך ונשתמע במהלך הטור. נקווה שנזכה לתחרות מרתקת. אתם מוזמנים לתקן ולהסביר חלק מהכינויים כאן כמו גם להוסיף אחרים. אבל יותר מהכל להציע כינויים חדשים לרוכבים שלא הוזכרו וגם לאלה שכן.

 

לפוסט הזה יש 28 תגובות

 1. בחרתי למי לתת את אהדתי השנה בטור –
  ריצ'י פורט.
  אנדרדוג אם כינוי "השד הטסמני"?
  בחירה מושלמת.

  (מסכן. עכשיו אפסו סיכוייו…)

  תודה, עידו.

 2. אוי זה ענק פשוט. חיכיתי עד הסוף כדי לראות אם תכניס את בלינג.
  ואגב, הכינוי ההולק שסאגאן קיבל הוא לדעתי בגלל המחווה לזה שעשה אחרי שזכה בקטע ב-2012. עוד אחת מהג׳סטות שנכנסו לארסנל שלו.

 3. ואגב אם דומניקו פוצוביבו היה במירוץ, היית יכול לפתוח קטגוריית WTF. בגלל מימדיו הקטנים וכישורי הטיפוס שלו הוא קיבל את הכינוי Pocket Rocket. כמה חוסר מודעות…

 4. שמות חיבה זה דבר נפלא !..

  אני, ואני מאמין שגם "חזיר יבלות צעיר", ואולי גם החבר'ה מיוסטון הולכים עם …(תופים) :

  חזיר הבר מהארדנים !

    1. היה חזן ידוע שכונה "יעקב הצרוד" לאחר שבפרעות בעיירה שבה התגורר התחבא מפני הפורעים ימ"ש ובמקום שבו התחבא היה מלא בטחב שגרם לצרידותו. אך עדיין למרות קולו הצרוד המשיך להיות חזן מצוין. החזן, יעקב גוטליב, הלחין את תפילת הקדיש והלחן הזה מושמע במניינים אשכנזיים בימים הנוראים ("הימים הנוראים" הם ראש השנה טיום הכיפורים).

     1. אם כבר הלכת לשם: זוכרים את מחמוד אל מבחוח, איש החמאס שישראל חיסלה לפני כמה שנים בבית מלון בדובאי? אז "אל מבחוח" = הצרוד.

  1. אני זוכר שהיה טור שהוא רכב עם ציור קרנף על האופניים אבל לדעתי זה היה קטע של לעורר מודעות. לא זכור לי שהכינוי הודבק אליו .

 5. טור גדול. אני גם רוצה שהשנה יזכה ריצ'י פורט. אני זוכר איזה קטע בטור לפני כמה שנים שהוא סחב את פרום קטע שלם כמעט לבד ובעצם הציל לו את הטור.

  זוכר שאז כבר חשבתי כמה מתסכל זה עבור אחד כשרוני כמוהו להיות אך ורק דומסטיק. כי הרי גם פרום עצמו היה דומסטיק של הבריטי הקודם של סקיי

  יש מצב לקישור של הקטע הזה ביוטיוב או משהו?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט