דברים שיכולים להכריע את הגמר / נמרוד איתן

אחרי פלייאוף מנומנם מגיעה סדרת הגמר הצפויה אך המרתקת , הפרק השלישי בין הלוחמים לפרשים. לפני תחילת הפלייאוף יכולתי להתחבר למי שאומר שיהיה סוויפ קל ללוחמים, אבל לאור ההתפתחויות בחודש וחצי האחרונים אני מהמר פה על סדרה ארוכה (כל עוד כולם בריאים כמובן) שלא תיגמר לפני גיים 6 לפחות, מי תניף את הגביע? אלו לדעתי השאלות העיקריות שיענו על השאלה.

נתחיל דווקא מהכוכבים, הסיבה שבגללה כולנו עוקבים אחרי הליגה הטובה בעולם ואיפה שלדעת רבים היתרון הברור הוא של הווריורס.

על הנייר נראה שאכן היתרון איתם אבל בואו נרד לפרטים הקטנים. קודם כל לברון הוא ביי פאר השחקן הטוב בסדרה גם השנה. אחרי פלייאוף באמת מדהים בכל קנה מידה, מלבד משחק נפל אחד, הוא נראה פשוט בלתי עציר.

את חוכמת המשחק, החדירות האגרסיביות לטבעת, ניצול המיס מאצ'ים כולנו מכירים אבל בפלייאוף הזה לברון קולע 2.5 שלשות במשחק ב-42% מה שהופך את המשימה לשמור עליו לכמעט בלתי אפשרית. סביר להניח שנראה מולו את דוראנט, זה מאצ' אפ שעוד אגע בו בהמשך כי היכולת של שני הסופר סטארים האלה לשמור אחד על השני תהווה כנראה גורם מכריע בסדרה.

בנוסף ללברון יש לנו את לאב וקיירי. קיירי התעורר אחרי פלייאוף רדום בסדרת גמר מזרח נהדרת, הוכיח לנו איזה גיימר נהדר הוא וכשהוא בזון גם הוא כמעט ולא ניתן לעצירה מבחינת ייצור נק', בנוסף הוא כבר הוכיח כמה גדול הוא במעמדים האלה וניתן לסמוך עליו שיגיע לעבוד גם בגמר.

לאב סוף סוף מזכיר את לאב של מינסוטה וגורם לביג 3 של הקאבס להיראות כמו ביג 3 אמיתי. הוא קולע מבחוץ באחוזים נהדרים לכל אורך הפלייאוף, הוא מנצל מיס מאצ'ים כדי לקלוע בפוסט, שואב ריב' נהדר וגם נותן תפוקה לאורך כל המשחק ולא רק ברבע הראשון.

כשעוברים לכוכבים של הלוחמים מתחילים סימני השאלה. סימן השאלה הגדול ביותר הוא לגבי סטף . ב-2 הגמרים הקודמים הוא היה רחוק מלהרשים מלבד התפרצויות רגעיות, ההגנה של הקאבס הצליחה להקשות ולהאט אותו מצד אחד ובצד השני של המגרש לתקוף אותו בכל הזדמנות. בנוסף בפלייאוף נותנים יותר להרביץ מה שמגביל את התנועה שלו ללא כדור (אגע בהמשך בהרחבה) ובסדרה הזאת חובת ההוכחה עליו אחרי שבשנה שעברה היה את תירוץ הפציעה. מזל שהפעם הביאו לו MVP שיעזור.

גם על דוראנט יש חובת הוכחה לא קטנה בכלל. אמנם בגמר היחיד בקריירה העמיד מספרים נהדרים אבל אחרי ההחלטה המשמעותית בקיץ כל הלחץ עליו להביא טבעת. גם כאן סגנון המשחק ייבחן האם יילכו להירו בול שלו שנכשל באוקלהומה, האם יצליח להיות משמעותי תוך כדי השטף של המשחק ולא לפגוע בסגנון היפה של הלוחמים ברגע האמת.

אל 2 ה-mvp לשעבר מצטרף קליי תומפסון שלא צריך להרחיב על הפלייאוף החלש שלו, והוא חייב להתעורר. אנחנו מכירים את היכולת שלו להתעלות במאני טיים אבל אם ימשיך בסלאמפ הנוכחי סיכויי האליפות של הלוחמים ייפגעו משמעותית.
אחרון חביב הוא דריימונד גרין, השחקן המשמעותי בלוחמים לדעתי , המנהיג של חדר ההלבשה, שר ההגנה, מנהל ההתקפה והאיש שנהנה לעשות את כל העבודה השחורה. כאן שאלת הראש שוב תופיע, האם יישאר יציב ולא יתפתה לכל המלחמות הפסיכולוגיות שיכולות להוציא אותו משיווי משקל.

אחרי שעברנו על הכוכבים כל אחד בנפרד אפשר להבין למה אני חושב שדווקא לקאבס יש יתרון על הנייר כאן, אם הכוכבים של הדאבס יעמדו בצפיות הם יכולים ליצור כאן יתרון אבל אצל כל אחד מהם יש סימני שאלה ויהיה מעניין לעקוב מי יבטל אותם.

עכשיו אפשר לעבור לענייני סגנון משחק ומאצ'-אפים. קודם כל אגע בלוחמים ולקחי הגמר מהעונה שעברה ומ-2 וחצי רבעים נגד הספרס עם קוואי.

את סגנון המשחק מלא תנועה והנעת כדור כולנו מכירים, אבל לי יש הרגשה שבפלייאוף זה פחות עובד מ-2 סיבות עיקריות.

הראשונה היא שזה הפלייאוף, נותנים להרביץ, לתפוס ידיים, לדחוף וכל זה מקשה על הספלאש בראד'רס לצאת ביעילות על חסימות. יש המון טענות שיפוט על חסימות, שיפוט ביתי, שריקות בחדירות . אבל אני חושב שאיפה שג"ס הכי נפגעת היא כשסטף וקליי מנסים לצאת על חסימות הם נתפסים ונדחפים כדי לשבור אותן מה שמקשה עליהם לקבל כדור עם שבריר שנייה של מבט פנוי כמו שהם אוהבים וגם גורם לפעולת ההשתחררות לקבלת הכדור להיות קשה ומתישה יותר.

הסיבה השנייה היא סגנון הגנת החילופים, שבנוסף לכל מה שאמרתי קודם יש חילופים אגרסיבים שמונעים זריקות חופשיות, מה שתוקע את ההתקפה.

כאן אני חושב שהלוחמים צריכים לחזור לשחק יותר פיק&רול, ובנוסף סטף צריך להיות יותר דומיננטי. הפיק&רול בין סטף לגרין הוא אחד המהלכים היעילים שהיו בליגה בעונה שעברה. הגבוה הולך אחורה ויש לסטף חצי שנייה של אור יום- ספלאש, הגבוה יוצא גבוה ב-help&recover – מיד מסירה לגרין ויש לנו 4 על 3 להאליי אופ או שלשה חופשית.

הפתרון שראינו מהספרס בעונה שעברה שהקאבס אימצו בגמר הוא הגנת החילופים, מה שלדעתי הלוחמים לא ניצלו מספיק. לאב ישמור על גרין לפחות בהתחלה, חילוף שלו והישארות שלו מול קרי זה מיס מאצ' שקרי חייב לנצל לחדירה, לגרום לכל ההגנה לקרוס ומשם להזיז את הכדור לשחקן החופשי ואז כבר יחזור סגנון המשחק עם הנעת הכדור והחיתוכים. בנוסף אם קיירי יישאר על גרין זה יכול להיות כדור לפוסט ולנצל את תנועת הספליט/ חסימות אוף דה בול בצד הרחוק כדי לנצל את העזרה בהגנה שתהיה חייבת לבוא.

עוד אופציה היא לשחק את הפיק&רול כשדוראנט חוסם/עם הכדור ולגרום למיס מאץ' בשבילו, עם קיירי/לאב לדוגמה. המפתח פה בהנחה שהלוחמים ישתמשו בזה הוא גם לשחק את הפיק&רול עם השחקנים הנכונים (חילוף שיביא למצב שTT שומר על סטף לדוגמה פחות מומלץ) וגם שזה לא יעצור את השטף אלא ייצור. ניצול המיס מאצ' לחדירה וזיהוי נכון מאיפה מגיעה העזרה וככה להעניש.

מבחינת סגנון המשחק של הקאבס, שגם הוא משלב בתוכו תרגילים ותנועה כמו שאסי כבר ניתח כמה פעמים במהלך הפלייאוף אבל הוא מבוסס יותר על יעילות לדעתי. ניצול היכולות המיוחדות של לברון לייצור נק'/ זיהוי אחד מקלעי ה-3 הנהדרים, יכולות ה1X1 של קיירי, וזיהוי הנק' החלשה בהגנה ולתקוף אותה ללא הפסקה כמו שחווה על בשרו קרי בגמר האחרון.

מבחינת הלוחמים חובת ההוכחה עליהם- בגמר הקודם לא ראינו פתרון לפיק שמביא לחילוף ומשאיר את לברון מול קרי, הפעם הם חייבים להגיע עם פתרון מה עושים במצב כזה כדי להימנע מהחילוף אבל לא לתת ללברון את נתיב החדירה בזמן החסימה. דבר נוסף הוא העובדה שההגנה של הלוחמים תלויה הרבה ביכולות העזרה של דריימונד גרין, מה שגם הקשה על לברון במשחקים 1-4 בעונה שעברה, העונה לעומת זאת לאב מגיע בכושר שיא לסדרת הגמר ויכול לנצל טוב יותר רגעים שגרין ינטוש אותו לטובת העזרה כדי להעניש. אם גרין יוכל להמשיך לעזור ולשבש מהלכים באיזור הצבע מבלי שלאב ינצל את זה לנק' הלוחמים יהיו בדרך הנכונה לטבעת נוספת.

לפני שאגיע למאצ' אפ אולי הכי משמעותי בסדרה אגע בספסלים. אצל 2 הקבוצות הספסל היה יתרון ברוב שלבי הפלייאוף אבל דווקא בגמר האיזורי החלו לצוץ סימני שאלה, והספסל שיתעלה ביותר משחקים יוכל בסופו של דבר להכריע את הסדרה, דבר שכולנו יודעים. השאלה היא מי מהשחקנים יקבל את הצ'אנס ויוכיח.

אצל הקאבס החמישייה הקטלנית של לברון, וויליאמס, קורבר, שאמפרט ופריי כמעט ולא ראתה דק' נגד בוסטון, אחרי שפריי נמחק כמעט לגמרי מהרוטציה.
שיתוף שלו בדק' מול דיוויד ווסט יכול להיות יעיל במיוחד כי לווסט יהיה קשה לרדוף אחריו בפיק&פופ כשהוא אוהב, ואם הלוחמים יחליפו אני לא רואה אותו מסתדר מול לברון/D-WILL. בצד השני של המגרש הוא יוכל להפריע למסירות של ווסט בעזרת האורך שלו ולהשפיע על יכולת ניהול המשחק שלו מהelbow.

אצל הלוחמים איגי המשמעותי שוב יורד ביכולת מאז חזרתו של דוראנט מהפציעה ובינתיים גם לא פוגע בכלל בפלייאוף הזה מה-3 מה שיכול להקל מאוד על ההגנה של הקאבס מול הדת' ליינאפ, בטח אם גם קליי לא ייפגע. גם שון ליוינגסטון ירד מאוד בתרומה שלו ואלה 2 הנשקים העיקריים של ספסל הלוחמים בשנתיים האחרונות.

בשביל מגי, מקאו וקלארק זאת תהיה סדרת גמר ראשונה עם דק' משמעותיות, כל אחד מהם יקבל צ'אנס של כמה דק' וחובת ההוכחה תהיה עליו. מגי צריך לספק הרבה נק' במעט דק' ולא להיות חור בהגנה, מקאו צריך להמשיך להיות טוב מאוד הגנתית ואם גם יקלע את השלשות החופשיות כמו מול הספרס הרי זה מבורך ואיאן קלארק צריך להמשיך להיות אולי ספק הנק' העיקרי מהספסל חוץ ממגי.

אצל הקאבס זה בעיקר יקום וייפול על היכולת של הספסל לקלוע שלשות, ועל התרומה ההגנתית של אימן שאמפרט.

נקודה אחרונה היא המאצ' אפ בין לברון לדוראנט. לפחות בתחילת משחקים אני מאמין שישמרו אחד על השני, לכל אחד יש את היתרונות שלו שכולנו מכירים ומי שינצל זאת יותר גם לטובת הקבוצה וגם לטובת התשת השומר שלו יקרב את הקבוצה שלו עוד קצת לטבעת. 2 השחקנים האלה הם מיס מאצ'ים מהלכים. ראינו איך איגי נשחק בעונה שעברה מלשמור כ"כ הרבה דק' על לברון, אבל דווקא העונה חלוקת העבודה בין דוראנט איגי וגרין יכולה להיות יעילה בשביל הלוחמים, גם כי לכל אחד מהשומרים יתרונות אחרים מול לברון והוא ייאלץ כל פעם לשנות את ההתקפה שלו, וגם כדי לשמור עליהם יחסית רעננים.

לעומת זאת, אצל הקאבס חוץ מלברון שלתת לו לשמור על דוראנט במשך 40 דק' יעייף אותו מאוד וישפיע על משחק ההתקפה יש רק את שאמפרט לדעתי שינסה להשתמש בפיזיות כדי להקשות על דוראנט לזרוק מעליו, בטח בפוסט, ויוכל לעמוד מול עם זריזות רגליים בחדירות, אבל גם זה בספק. אני מניח שנראה גם את ג'יי אר מנסה לשמור על KD בחמישיות מסוימות אבל אני לא בטוח איך זה יעבוד.

על הנייר נראה שיש כאן יתרון ללוחמים, אבל כמו שלמדנו לברון זה לברון והוא מפתיע כל פעם מחדש.

אלה הנקודות המרכזיות שלדעתי יכריעו את הגמר, הדברים הקטנים מהספסל, הניצחונות הקטנים במאצ' אפים, ובסוף מי ישים את הזריקות בפנים, ומי יפשל ברגע האמת ויזכה בפרס הריסון בארנס של גמר 2017. אני ממש לא חושב שהלוחמים פייבוריטים ברורים, אבל חובת ההוכחה עליהם. לא אתפלא בכלל אם נגיע שוב לגיים 7 באוראקל, מישהו יהיה מוכן להמר נגד קיירי במצב כזה?

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 54 תגובות

 1. תודה על הטור המעניין.
  לאב, ככל הנראה, ישמור את גרין רק מול חמישיית המוות, אם בכלל ישחק באותן הדקות. כל עוד לג"ס יהיה סנטר על המגרש, לאב ישמור את הסנטר של ג"ס ו-TT את גרין. כך לדעתי בכל אופן.
  כמו בן, לדעתי, התרחיש בו לברון ישמור את דוראנט בהתחלה לא סביר. הרבה יותר סביר שיפתח על קליי וסמית' יפתח על דוראנט.
  מה שכן, הפוך אני אכן מניח שדוראנט יפתח על לברון, אבל בחמישיית המוות איגי ישמור אותו.

  1. אז לצורך העניין שפאצ'וליה יגיע לחסום לקרי ולהכריח חילוף כדי שלאב יישאר עליו, ואם TT ישמור את גרין זה אומר שהוא צריך לצאת אליו מחוץ לקשת ואין מי שיגן על הצבע, או שיהמרו על הקליעה של גרין שעובדת מצוין עד עכשיו בפלייאוף וגם יהיה לו יותר קל למצוא את השחקן הפנוי.

   אם לברון ישמור על קליי צריך להריץ אותו כמה שיותר סביב חסימות כדי להכריח את לברון לעבוד בהגנה או לנצל רגעים שהוא חולם כשהוא מנסה לבוא לעזרה, זה יכול לעזור לקליי להתחמם.

   וסביר שבחמישיית המוות איגי ישמור, ועל זה אמרתי שכאן יש ללוחחמים יתרון שהם יכולים לחלק את העבודה על לברון בין 3 שומרים מצוינים

   1. מסכים איתך לגבי קליי. לא נשמע לי הגיוני שלברון "יישרף" בשמירה עליו. הוא רץ כמו משוגע לכל כיוון ויעייף את לברון. לדעתי הוא יתחיל על KD.
    יש גם אמירה פסיכולוגית בהצבה של שומרים על שחקנים באותן עמדות. סוג של "אני מאמין בשומרים שלי".

 2. קודם כל תודה על הטור והניתוח. סוף סוף מדברים כדורסל נקי בלי הצהוב, שנאה וכינויים מעליבים לשני הצדדים. מאד נהנתי מהסגנון.
  משהו שפחות נגעת בו הוא T.T. ג"ס יצטרכו למנוע ממנו ריבאונד התקפה, וזה לא קל כשהכדורים נופלים רחוק אחרי שלשות.
  בכלל, קליבלנד כאילו נוצרה כדי לנצח את ג"ס, בעיקר ביכולת שלה לרווח את המשחק ולמנוע עזרה בהגנה.
  עדיין, ג"ס איכותיים מאד, ורוב הסיכויים אצלם.

 3. מה הלוז של הגמר?
  משחק ראשון בלילה שבין חמישי לשישי
  משחק שני בלילה שבין שבת לראשון?
  משחק שלישי בלילה שבין רביעי וחמישי ?
  משחק רביעי בלילה שבין שישי לשבת ?
  אני צודק ?

 4. תודה נמרוד
  נקודה נוספת שראוייה לאיזכור, דווקא אחרי שמדברים על השיטה של כל קבוצה:
  מה קורה אם תוכנית המשחק של אחת הקבוצות משתבשת?
  לדעתי כאן יש לקליבלנד יתרון עצום! הם עוברים להירו בול בלי שום בעיה. קיירי נוקע קרסוליים למגינים ולברון טוחן פנימה וסוחט סלים ועבירות כאילו אין מחר. הם עשו את זה במשחקים 5-6 שנה שעברה כמעט בלי להזיע.
  לעומת ג"ס שלא הוכיחה עדיין שהיא מסוגלת לכך.

  1. צודק.
   יותר מכך –
   התקפת הבידודים היא חלק אינטגרלי מההתקפה של הקאבס (15.2% מההתקפות של הקאבס השנה בפלייאוף, יותר מכל קבוצה אחרת, ופי 2.5 מגולדן סטייט),
   והיא עובדת כמו שעון (59% אפקטיבי, שוב, יותר מכל קבוצה אחרת, 15% יותר מגולדן סטייט).

 5. יש רק בעייה אחת עם הטור הזה – שהוא מקצועי מדי לחובבים כמוני 😉 ברשותכם אסתפק בפיצוח גרעינים ושיגור הערות גזעניות מהיציע.

 6. טור מצויין, תודה רבה!!
  ממש נהניתי שגם שסיימתי את הטור לא היה לי מושג בעד מי תהיה בגמר. לא זוכר את הפעם האחרונה שזה קרה לי בטור שמדבר על שתי הקבוצות הללו, כל הכבוד!

  האם זה הגמר הראשון שמשתתפים בו 3 MVPs?
  ב-2001 היו את שאקיל, אייברסון וקובי אבל קובי זכה רק מאוחר יותר בקריירה.

   1. אם נחליט להיות קטנוניים,
    אז ב-1987 היו למעשה 4 MVP בפיינלס:
    מג'יק, קארים, בירד, וולטון.
    אבל וולטון שיחק רק 24 דקות.
    לא למשחק, בסדרה כולה…

 7. 1. דוראנט מוסיף מימד חדש אצל ג"ס, יש להם שחקן מטרה שיכול לעשות סל מול כל שומר ולא צריך עזרה (אם זה קארי שמסדרים לו חסימה או מתקשה מול שומרים חזקים ואתלטים). השאלה איך הוא יגיע לסדרת הגמר (חדור מוטיבציה או יפול מהרגליים בגלל הלחץ).
  2. המאצ'-אפ לברון-דוראנט: אולי במספרים דוראנט גובר על לברון, אבל לי תמיד נראה שללברון נוח עם המאצ' אפ הזה ובסופו של דבר הוא זה ששולט במשחק ובדרך כלל מנצח מול דוראנט.
  3. ספסלים: בגלל 4 הכוכבים של ג"ס, ישנה אפשרות שתמיד יהיו 2 על המגרש בכל הרכב, דבר שיכול ליצור בעיתיות לקאבס, שצריכים את לברון לכל אורך המשחק. לכן הייתי אומר יתרון לג"ס בעניים הזה. לקאבס אין הפריבילגיה הזו שגם לאב צריך שיסדרו לו מצבים ויתנו לו את הכדור בנקודות שהוא אוהב.

  1. זאת בדיוק הבעיה עם דוראנט. המספרים בשמיים אבל ההשפעה על המשחק לא באותה פרופורציה.
   קצת מזכיר את ווסטברוק . . .

  2. תראה ראינו סדרה ביניהם רק פעם אחת ובאמת ידו של לברון הייתה על העליונה אבל הפעם זה שונה.
   אין לי ספק שלברון שחקן יותר טוב מדוראנט, זאת לא שאלה. השאלה היא איך הקבוצות יתמודדו מול השחקנים האלה וכאן אולי אני מזהה יתרון לטובת ג"ס למרות שקשה לתאר מצב שעוצרים את לברון נוכח 2 הגמרים האחרונים והפלייאוף הנוכחי

 8. תודה רבה אבל לדעתי התייחסת בצורה לא טובה לנקודה הכי משמעותית, הספסלים. הספסל של קליבלנד נמצא ביתרון גדול על הספסל של גולדן סטייט. בזמן שגולדן סטייט נאלצה להסתפק בשחקנים כמו מגי, ווסט, מאט ברנס ומקדו כמחליפים עקב חוסר בתקציב מלהביא סופרסטאר+חוזים לשחקנים טובים מאוד-סנטר שמשלים בדיוק לקבוצה הזו והלך לדאלאס=פחות מדי תקציב להביא שחקנים טובים שמכבדים את עצמם (אהם ג'אוול מגי במיליון דולר בלבד). לעומתם לקליבלנד יש אולי ארבעה שחקנים חלשים וכל השאר שחקנים טובים+ שראינו במהלך העונה שכל אחד מהם יכול לתת לפתע משחק של יותר מעשרים נקודות, כך שאם משהו לא עובד עם הטריו, סיכוי טוב שיהיה מישהו אחר שיוכל לתת משחק טוב.

  בנוסף, בעונה הסדירה ראינו שהחמשייה של הלוחמים מתקשה לתת מקום לכל היכולת של כל השחקנים מהסיבה הפשוטה שבהתקפה יש כדור אחד ויותר מדי קלעים טובים ביחד.

  נקודה נוספת היא כמו שרימזתי קודם היא החוסר בסנטר טוב שידאג לסגןר את הצבע ולקחת ריבאונדים בזמן חגיגת הזריקות. שנה שעברה היה את בוגוט שעשה את העבודה כמו שצריך והשנה הביאו בתור סנטר פותח את… זאזא פצ'וליה.

  אני חושב שלקליבלנד יש יתרון משמעותי מבחינת השחקנים אך השאלה היא כיצד הם יוציאו את היכולת הזו לפועל והאם גולדן סטייט יתחילו לצלוף ללא הכרה. אני מהמר על קליבלנד בשישה משחקים ואני מקווה שזה מה שיערער את השליטה המוחלטת של שני הקבוצות הללו בליגה.

  1. תראה, על הנייר אני מבין את היתרון על הנייר שאתה מדבר עליו אבל צריך להסתכל על המספרים והתרומה ולאו דווקא על השמות לדעתי.

   אם תפרק לגורמים את הספסל של הקאבס תגלה את צ'אנינג פריי שלדעתי הוא אולי הכי משמעותי שם ונעלם כמעט לגמרי בגמר המזרח, תיקח את קורבר שנתן סדרה נהדרת מול הראפטורס עם כמעט 11 נק' למשחק ובגמר המזרח צנח ל4 נק' עם 30 (!) אחוז מהשלוש, כנ"ל לגבי דרון ווילאמס שהיה חלש עד המשחק האחרון בסדרה. דווקא שאמפרט היה טוב יותר בסדרה הזאת והוא גם לא חור הגנתי בניגוד לקורבר ושאמפרט.
   אצל הלוחמים לעומת זאת ליוינגסטון מציג יכולת מעודדת בפלייאוף הזה ביחס לעונה הסדירה, דיוויד ווסט שמציג יכולת ניהול משחק מרשימה עם 2.8 אס' למשחק בפלייאוף הזה ב14 דק' בלבד (הכי הרבה בקריירה בפלייאוף פרט ל2014 עם 3.9 ב36 דק') וקולע טוב מאוד מחצי מרחק, מגי שמשנה משחקים בדק' המעטות שמשחק למרות הבעיתיות בהגנה, אני גם מאוד מחזיק ממקאו וקלארק, קלארק מספק הרבה נק' במעט דק' באחוזים טובים, מקאו נותן הגנה טובה וגם קולע את השלשות הפנויות שמקבל באחוזים טובים (39 בפלייאוף, 55 נגד הספרס). והאקס פקטור הוא כמובן איגי שאחרי מנוחה ארוכה אני מקווה שהוא בריא לגמרי ויציג את יכולות הניהול משחק שלו+תנועה ללא כדור +הגנה טובה, ואם יקלע באחוזים סבירים מחוץ לקשת אז בכלל טוב.

   לגבי בעיית TT והריב' אתה צודק, אבל פאצ'וליה משחק בד"כ רק את ה6 דק' הראשונות של הרבעים הראשון והשלישי קח שצריך לקחת אותו בעירבון מוגבל, בדק' של מגי המצב אמור להיות טוב ובשאר הזמן זו צריכה להיות עבודה קבוצתית בעזרת הידיים הארוכות של דוראנט גרין איגי ושון

  2. ג"ס יכולה למזער נזקים עם ה"יתרון ספסל" כביכול של קליבלנד. יש להם 4 שחקני עילית, ככה שתמיד יכולים להיות 2 מהם על המגרש ברוטצייה כזו או אחרת (לעומת ההבדל שלברון נח ועל המגרש) ומול הספסל הם תמיד יהוו יתרון.

 9. טור משובח.
  חייב לציין שעם כל טורי הניתוח המרתקים אני הולך לאיבוד עם הדאבס והקאבס. בד"כ אין לי בעיות כאלה אבל עם הגיל זה כנראה קורה 🙂
  אשמח לשימוש בשמות פחות דומים…. אבל הי, אולי זה רק אני.
  בכל מקרה תודה על ההשקעה

  1. ג"ס, הלוחמים, הפרשים, קליבלנד, הקבאלירס, הוורירס,, הזהובים מהמפרץ, הלברונים….
   קאבס זה בכלל בייסבול אם אני זוכר נכון
   ודאבס זה קיצור של דאבסטפ
   בלגאנים בראש 🙂

 10. לעצם הענין כולם מדברים על הכוכבים של ג"ס או קאבס אבל בשורה תחתונה היעילות הקבוצתית וההגנתית מדהימה מעבר לכוכבים
  מספיק היה לשמוע את פופביץ מה הוא אומר עליהם שהוא המבין מספר 1 בליגה בכדורסל

 11. טור נפלא!
  אהבתי מאוד את רמת הניתוח.
  השני גרוש שלי – אני חושב שג'יי אר הוא מפתח די משמעותי. אם הוא יצליח בהגנה להקשות על דוראנט (שבאופן מסורתי לא קל לו מול שומרים נמוכים ופיזיים), ומהצד השני במשחק או שניים לתפוס יום מהשלוש, זה יכול לעשות הבדל רציני.
  הוא גם שומר ראוי לקליי, כמו שהוא הראה בשני הגמרים הקודמים

 12. טור מקצועני לחלוטין לחובבי הכדורסל הטהור ללא השמצות וקללות. הגיע הזמן וכל הכבוד לך נמרוד.
  \לדעתי נקודת ההירו בול היא מאד משמעותית, והקאבס בנוייה לזה יותר טוב מהווריורס.

 13. נמרוד כל הכבוד על הניתוח הסופר מקצועי!! לדעתי, חשוב להרחיב על העובדה שאם קליבלנד משתמשת בספסל שלה (מה שהרבה פעמים לא קורה, וקואץ' לו שמר עד עכשיו על רוטציה קצרה), יש לה יתרון בפרמטר הזה על הלוחמים. החמישייה של גולדן סטייט היא לא פחות ממדהימה (4 שחקני אולסטאר פותחים בחמישיית המערב, זאת חמישייה לא הגיונית, אני אישית לא זוכר דבר כזה מעולם), יש להם מינוס בעמדת הסנטר אל מול טריסטן, שהעלה רמה בפלייאוף כמו שקליבלנד קיוותה שיעשה. הוא מהווה יתרון מתחת לסלים ולריבאונד התקפה וזה משהו שקליבלנד ינצלו כדי למקסם את משחק השלשות שלהם. מצטרף לדעה שהסדרה התאזנה משמעותית, לעומת המחשבות שהיו בזמן העונה הסדירה, ואני צופה (ומקווה) ל-6 משחקים. לא יודע מי תהיה זו שתסיים עם ידה על העליונה 🙂

  1. גם לאטלנטה לפני שלוש שנים היו ארבעה שחקנים באול סטאר. ואגב מהרבעיה של גולדן סטייט באול סטאר רק שניים פתחו בחמישיה (דוראנט וסטף)

  2. תודה רבה שי! מאחל לך לחוות סדרה צמודה ומרתקת ברמה גבוהה, תמשיך להעביר לנו חוויות ממרכז העניינים.

   אין ספק שגם TT הוא נקודה משמעותית שלא הרחבתי עליה ויכול להיות אקס פאקטור לא קטן גם מבחינת הריבאונד וגם מבחינת הנקודות שהוא קולע לא מעט בפלייאוף הזה

 14. טור מושקע ומהוקצע.

  לכל סדרה יש את הדינמיקה שלה ומאוד מעניין יהיה לראות כיצד תתפתח ולאלו כיוונים תלך הסדרה הזו.

  האם אפשר לסגור על אנדר 1.5 משחקים של בכייה כלשהי על שיפוט?

 15. ולהדגיש לגבי קרי-

  אחרי שני גמרים בהם היה נוכח-נפקד, ובאופן כללי איכזב ביותר והושיב על כתפיו בבון באשר ליכולתו לדלוור when it's REALLY matters, הגמר הזה הוא הזדמנות מצויינת לרדמפשן- ולכן שמתי עליו mvp.

  https://youtu.be/NCtzkaL2t_Y

 16. תודה נמרוד
  הכתיבה מצויינת ומעמיקה אבל אני מאוד לא מזדהה עם הטור. הקריאה נתנה לי תחושה כאילו הלוחמים באים כאנדרדוג וזה רחוק מלהיות נכון עם כמה שקליבלנד מפחידים עקומת השיפור שלהם לדעתי פחות טובה משל הלוחמים השנה.
  בהקשר של המצ'אפ דוראנט לברון אני בכלל לא בטוח שלברון גובר עליו. לKD ישנם יכולות כדורסל מסויימות שלברון לא יצליח ללמוד בחיים כמו הקליעה על רגל אחת ועוד. נכון שהוא גבר עליו ב2012 אבל עם צוות מסייע עדיף בהרבה, ואחרי ניסיון של שנה קודמת.
  משהו לגבי היכולת של סטף בגמר של 2015. אני חושב שאחת הסיבות ליכולת הלא מדהימה שלו היא שהייתה עליו עלוקה אוסטרלית שלא נתנה לו לנשום. השנה כשהוא בריא (אינשאאלה אמן סלע ועד) אני מקווה מאוד שנראה שחקן אחר. ולגבי ההגנה שלו רשמתי במקום אחר שלדעתי מה שהיה שנה שעברה לא יחזור. הוא שומר מצויין ומאוד לא מוערך ולא רק במה שקשור לחטיפות אלא גם בשמירת אחד על אחד. מקווה שלא אתבדה…

  לדעתי השחקן שהכי חשוב בשורות הקאבס הוא קיירי. הוא כל כך לא צפוי וכשהוא חודר זה יותר תלוי בו מאשר בשומר. הוא מפחיד מאוד ולא פחות חשוב בהתקפה מלברון.

  1. קודם כל אני מקבל את הביקורת אבל דווקא אני לא חושב שהלוחמים אנדרדוג אבל כן חושב שלגביהם הכוכבים שלהם יש יותר סימני שאלה.

   תראה, לברון ודוראנט שחקנים שונים מאוד וברור שלדוראנט יש יכולות מבחינת ייצור נק' שאין ולא יהיו לחברון, אבל לברון שחקן יותר טוב ממנו בסהכ , זה בוודאי לא אומר שהלוחמים יפסידו, סדרה טובה של דוראנט וקבוצתית של הלוחמים והם עדיין פייבוריטים.

   ברור שהיכולת של סטף ב2015 קשורה לדלי, ובגמר של 2016 לפציעה. אבל מי שנבחר לmvp צריך להתמודד עם השומרים הכי טובים מן הסתם, ופירטטי גם למה קשה לו להשתחרר יותר לזריקות בתנועה לדעתי והוא לא מקבל מספיק שריקות לכבוד במהלכים האלה. אני מאוד אשמח לסדרה גדולה התקפית של סטף כי בשבילי הוא השחקן המהנה לצפייה בליגה.
   מסכים איתך שההגנה שלו בסדר גמור והיכולת שלו לזהות הזדמנויות לחטיפות באמת לא זוכה למספיק הערכה אבל ב1 על 1 הוא לא יכול להתמודד עם לברון, וזה אפשר להגיד על רוב השחקנים בעולם

   1. תודה על ההתייחסות.
    מסכים מאוד לגבי האמירה על לברון אין שחקן כיום ויכול מאוד להיות שגם לא היה שחקן שיכול לעצור את הטנק הזה ב1 על 1. הוא שחקן שמצריך עבודה קבוצתית מתואמת על סף השלימות – האמת שזה היה כמעט בגמר הקודם ואז הרחקת גרין – בצדק או שלא – והפציעות של איגי ובוגוט. האמת לא יודע אם הם יצליחו ליצור כזו הרמוניה בשמירה עליו כמו בשלושת הנצחונות שלהם שנה שעברה שהרי בוגוט לא משחק. מצד שני הוא גם ככה לא נתן המון דקות והם עדיין הצליחו לעכב מאוד את לברון בדרך לסל. בעוד יומיים נתחיל לקבל את התשובות סוף סוף.

 17. שתי נקודות חשובות:
  א. כל הזמן אתם חוזרים על כך שג"ס איבדה עוגן מרכזי בהגנה מול קליבלנד בדמות בוגט (בעיקר בשמירה בצבע מול המלך). אז כמה דקות שיחק ה"עוגן" החשוב הזה מול לברון: מבחינת דקות פר משחק: 15, 15, 12, 10 ,7 (בשניים האחרונים לא שיחק). עם עוגן כזה, יש חשש רציני לטביעה. אם כבר עוגן הגנתי מול לברון, זה כמובן גרין שבמשחקים ששיחק, הוריד את לברון בנקודות ובאחוזים (למעט משחק מספר 6 בו לברון הפציץ).
  ב. אני אחוזר על כך שוב ושוב עד הגמר, אבל החשיבות של דוראנט היא כל כך גדולה, יותר מכל שיפור כזה או אחר אצל הקאבס (וכמובן שיש שיפור). וכל כך למה? כי הוא בה במקום בארנס, וכמה בארנס קלע בגמר אשתקד? משחק ראשון- 13 נקודות. משחק שני- 5, משחק שלישי- 18 , משחק רביעי- 14, משחק חמישי- 10, משחק שישי- 7, משחק שביעי- 0. ממוצע: 8 וחצי נקודות!!! דוראנט בממוצע יקלע (גם בסדרה רעה שלו) 25 נקודות- פער עצום בטח במשחקים מכריעים. זאת ועוד, לצד לברון בגמר היה שחקן שיכול לייצר נקודות מכלום (קיירי) וזה מאוד משמעותי במשחקים בהם המשחק פחות מסודר, מנגד לצד קרי לא היה אחד כזה. להבדיל מתופמסון (שהיה הסגן של קרי בגמר אתשקד), גם ביום קליעה רע, דוראנט יכול לקחת את הכדור פעם אחר פעם לסל ולסחוט עבירות. זה יותר ויותר משמעותי כשמגיעים למשחקים עם סקור נמוך כמו משחק מספר 7. בנוסף, ישנו חשש שדורנאט יהפוך את המשחק לאחד על אחד, דבר שמהווה יתרון לקאבס, אבל אני דווקא חושב שזה כלי חשוב שלא היה כאמור עד השנה לג"ס. הקאבס שומרים מאוד חזק כפי שכבר ציינתם פה מספר פעמים, ולכן מצליחים לשבש את המשחק של ג"ס. ג"ס לא ידעה להתמודד, כי הספלאש לא רגילים (קרי ותומפסון) או לא יכולים (תומפסון) לשחק כך. אממה, השנה מחכה לקאבס הפתעה. כאשר הקאבס יצליחו לשבש את ההתקפה שלהם, דורנאט יכנס לתמונה ויזרוק מספר התקפות לסל, וגם סביר שיקלע לא מעט. כמה גאמפים/ דאנקים או וואט אבר, וקליבלנד חוזרת להתרכז בו, ואז באורח פלא ג"ס יכולה לחזור להתקפה הרגילה שלה וחוזר חלילה.

 18. מבחינת החברה הטובים… הקאבס, הסדרה תלויה בקיירי. אם הוא יהיה כמו במשחק3 נגד בוסטון, הוא בלתי עציר והקאבס יקחו.
  קרי דוראנט גרין. לברון לאב תומפסון. כולם יתנו את שלהם וינטרלו האחד את השני. האקס פקטור זה קיירי אם קיירי מתעלה קליבלנד אלופה אינשאללה.

  מבחינת הזהובים, נמרוד, לא מספיק הדגשת כמה דוראנט משמעותי הוא נכנס לפעמים לזון שהוא בלתי עציר בהתקפה הוא יכול לקלוע 15 נקודות בדקה, 3 שלשות ושלושה דאנקים מהדהדים, טוב לא בדקה אלא בדקה וחצי 😕😕
  והמינוס הכי גדול לקליבלנד אין מי שישמור עליו, כמובן שלתת ללברון לשמור עליו, לאורך משחק זאת תהיה טעות פטאלית כי הוא יותש ולא יהיה אפקטיבי בהתקפה, וכל ההתקפה שלהם מבוססת על לברון.
  כמו שציינת שומפורט הפתרון הכי קרוב, אך הוא נכנס לבעיית עבירות וכל עבירה על דוראנט זה 100% מהקו

  דיברו הרבה על גולדן סטייט ההיסטורית של שנה שעברה, קליבלנד הזאת בכושר הנוכחי שלה, מביסה את גולדן של שנה שעברה, מביסה אחושילינג. אבל את גולדן של השנה, גולדן פלוס דוראנט קשה קשה קשה. אם קיירי יהיה במוד בלאק ממבה יש מצב.

  אהה ונמרוד אחת הכתבות הכי טובות שקראתי.

 19. נמרוד, לצערי החמי את הדיון . יש לא מעט דברים שאני מסכים איתך וכמה דברים שאני ממש חולק עליהם. בכל מקרה יש נקודה אחת מאד חשובה בעיני שלדעתי לא התייחסת אליה בכלל – הפציעה של סטיב קר. יש נטיה מסוימת להקל בכך ראש גם בטענה (שאני לא מסכים איתה) שקר לא מנהל משחק טוב. לדעתי זה יכול להיות פקטור מכריע בסדרה.

  1. 2 הנקודות המרכזיות שלא נגעתי בהם הם tt וקר.
   לגבי קר פשוט אין לי ככ איך להרחיב. אני מסכים שהוא מאוד מאוד משמעותי אבל אין לנו אפילו איך להראות איפה הוא היה חסר במהלך הפלייאוף בגלל הצורה שעלו לגמר (אולי חוץ מהמחצית נגד הספרס) . במהלך הסדרה אני מאמין שנהיה יותר חכמים לגבי השפעת ההיעדרות שלו.

   והאמת שחיכיתי לתגובה ממך, אני אשמח אם תפרט קצת עם מה אתה מסכים יותר ועם מה לא

   1. מאד מסכים לגבי זה שהעובדה שנותנים יותר להרביץ מקשה על הווריורס להריץ את משחק החסימות שלהם. אבל הקאבס הראו בשתי הסדרות הקודמות שהם יודעים לטפל יפה בפיק אנד רול בעזרת עזרה אגרסיבית (מה שמאד הגביל את תומאס ודהרוזאן) מצד שני הקאבס מאד התקשו עם כל החיתוכים של שחקנים אחרים שהביאו להמון נקודות קלות. לכן אני חושב שאם הווריוורס יוכלו להצליח אם ישתמשו בחסימות של הגארדים יותר. מעבר לזה כאן הבידודים של דוראנט יכולים להיות כלי חשוב.
    מעבר לזה בהגנה אי חושב שלציוותים ההגנתים יש פחות משמעות מכיוון שההתקפה וההגנה של גולדן סטייט כופים המון חילופים ולכן ההגנה שתצליח להיות יותר מתואמת בחילופים האלו תהיה זאת עם ידה על העליונה.

    1. העזרה וחזרה באמת עבדה מצוין ודיברנו על זה, אבל זה היה מול קבוצות עם סקורר אחד.
     בחצי משחק שאינדיאנה הגיעו מוכנים ושחקנים נעו ללא כדור בזמן הטראפ הם הובילו ב25 והקאבס חזרו לחילופים.
     ללוחמים יש המון שחקנים שחיים מהתנועה הזאת ללא כדור, ובנוסף קרי ודוראנט (בהנחה שאם יהיה טראפ זה עליהם) ידעו למצוא את השחקן הפנוי טוב יותר.

     לגבי הציוותים ההגנתיים התכוונתי בעיקר ליכולת של הקבוצות להעמיד שומרים איכותיים מול הכוכבים של היריבה, וכאן כפי שציינתי יש ללוחמים יתרון לדעתי

     1. אתה צודק לחלוטין שאין דין טורונטו כדיון בוסטון ותומאס באמת עשה עבודה מצויינת בלהוציא הכדור מה שהביא להם המון זריקות פנויות שפשוט לא נכנסו. אז שכנעת אותי.
      לדעתי לקאבס אין את היכולת להתמודד הגנתית עם הווריורס ונראה סדרה מאד התקפית. השאלה היא עד כמה הווריורס יצליחו להאט הגנתית את הקאבס.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט