היום לפני 29 שנים: אדי 'הנשר' נוחת באולימפיאדת החורף / מנחם לס

 

 

"פאסט" אדי אדווארדס בלט בלבוש האדום-לבן של נבחרת המלכה. THE MAJESTY OF GREAT BRITAIN. בריטניה – מעצמה (פעם אימפריה) שאין בינה לבין אולימפיאדת החורף מאומה. בממלכה אין הרים לסקי, אין שלג, אין קרח. יש הרבה בירה וכדורגל. אבל אולימפיאדת חורף?

'FAST' אדי היה האדם האחרון בכל בריטניה שהיית מצפה ממנו לשים על רגליו נעלי סקי ומחליקי שלג: 1.74 מ' ממושקף ושמנמן שמקומו כעוזר במחלקת לבוש גברים של 'הרוד', ואולי סגן מנהל הספרייה של עיירה סקוטית קטנה.

אבל SKI JUMPER?

בעשרה מיליון ניחושים לא היית מנחש שזה המקצוע שהוא בחר לעצמו. בן ה-24 הזה חסך פרוטה לפרוטה ובגיל 22 טס לפינלנד לקחת כמה שעורים פרטיים ב-SKI JUMPING. כשדברים לא הסתדרו שם הוא טס ללייק פלאסיד, ניו יורק, שם לפחות לא חייכו מאחורי גבו כי ישנם שם יחד איתו עשרות בנקאים, קאובויים, משקיעי בורסה, עורכי דין, חשמלאים, ורופאים צעירים שזה הדבר שהם עושים להנאתם בחופשות החורף.

אף אחד לא מתכונן בסתר להשתתף באולימפיאדה. כל מה שהם רוצים זה ללמוד להתחלק בירידה ממגדל הקפיצות, לאסוף ספיד (לא יותר מדי!) ולרחף איזה 50 מטרים והעיקר לא לשבור את הרגל והאגן.

הוא חוזר לאנגליה. מגיש בקשה ל-UK OLYMPIC ORGANIZATION שהוא קופץ סקי ומבקש להשתתף במבחנים לאולימפיאדה. המזכירה אומרת לו שהוא קופץ הסקי היחיד בבריטניה ושהיא מאמינה שאין 'מבחנים' במקצוע והיא תמליץ עליו לבוסים שלה שהוא ייצג את בריטניה.

'פאסט' אדי אדווארדס הוא טייח במקצועו ("אבל מטייח רק בפלסטיק" הוא אומר לעתונאים בקלגרי, אלברטה, קנדה, לפני האולימפיאדה)… כדי לעשות עןד כמה שילינגים הוא עובד בערבים כבייבי סיטר בעירו נורת' צ'לטנהאם.

בלייק פלאסיד הוא קנה זוג SKIS משומשים ב-$60, ורק אחרי כמה קפיצות מדריך הקפיצות אמר לו שאלה לא הסקי המתאימים לקפיצות אלא ל-CROSS COUNTRY. הלכו $60. הוא נאלץ לקנות זוג סקי משומש אחר. נעלי הסקי שקנה משומשות היו גדולות מדי עליו והוא נאלץ ללבוש שלושה זוגות גרבי צמר.

"מה עשית בלייק פלאסיד?", הוא נשאל.

 "I just went out to the ski jump at Lake Placid, introduced myself and said I wanted to jump," Edwards said. "They said, 'Fine.' There was this old gentleman, a man who I think was in the 1932 Olympics, who came to watch me, to make sure nothing went wrong."

זאת היתה תשובתו.

תוך עשרה חודשים הוא למד לקפוץ. לא למדלייה או משהו כזה, אבל הוא הצליח לרדת במדרון, לאסוף מהירות, ואז כשהוא ממריא לאוויר הקר של משטח הנחיתה הוא אפילו למד לפשק את זרועותיו ולעוף כנשר…

"HERE IS OUR EAGLE!", צעקו בקולות רועמים כל הכתבים של הטבלואידים של לונדון. "EDDIE THE EAGLE!". אדי הנשר!

בקפיצות סקי הניקוד הוא על מרחק ועל סגנון. קופצי הסקי מתאמנים במדינות כפינלנד או נורווגיה ברגע שהם לומדים ללכת. שנים על גבי שנים של אימונים. והנה לבריטניה יש קופץ, טייח במקצועו, נמוך ושמנמן עם משקפיים עבות שמסווגים אותו כ'יורם בריבוע', והוא משתתף באולימפיאדה!

כשהוא נחת בקלגרי, הקנדים הכינו עבורו שלט מאיר פנים בשדה התעופה   "Welcome Eddie the Eagle Edwards."

הוא הפך לדבר הגדול ביותר של ה'ניוז' וה'סאנס' וכל עתוני בריטניה האחרים.  כשהוא קפץ 90 מטרים באימון בסגנון לא רע, כשהתנועות הצדדיות הופכות לפחות ופחות מוזרות, 'FAST' אדי 'THE EAGLE' הפך לדמות הפופולריות בקלגרי. העתונאים הקנדיים לא עזבו אותו, וספורטס אילוסטרייטד כתב עליו סיפור בן 6 עמודים כולל תמונות. ספורטס אילוסטרייטד גילה גם ש"הנשר" סובל מפחד גבהים.

הוא הפך ל-CULT HERO של המשחקים. האדם האחרון שהיית מאמין שהוא SKI JUMPER ובנוסף לכל עוד סובל מפחד גבהים, כשכל אחד שמבין את הספורט יודע שכל קפיצה יכולה להיות האחרונה שלך בחיים.

הוא אמר לעתונאים:

 "I used to get very scared at the top of the jump, thinking of a million reasons not to go down there," he said. "You have to fight the fear that your next jump could be your last."

דבר שלא עזר לו היתה העובדה שמשקפיו העבות מתחת הגוגלס שלו התערפלו לחלוטין מנשימתו החמה מהאף שהתערבבה ברגע הנשיפה עם האוויר הקר שבתוך הגוגלס. הוא אמר:

It did not help when my thick lenses tended to fog when I placed my goggles over them just before taking off. I made some jumps virtually blind. "Usually, though,my glasses cleared up enough for me to see where I'll land and on which part of my body."

הוא נקע את עקבו, סבל מכאבי ברכיים, ושבר את לסתו. לא היה לו מספיק כסף לטיפול רפואי והוא המשיך לקפוץ עם לסת שבורה.

חברתו שלחה לו שרשרת זהב עם נעלי סקי קטנות שהוא החביא תחת חולצתו.

. "My girlfriend gave me a lucky gold boot that I'll hold just before the jump. And I'll say to myself, 'May I survive.

73 משתתפים קפצו.

EDDIE THE EAGLE סיים במקום ה-73.

אבל הוא חזר הביתה כגיבור.

הוא הפך ליהלום מדיה עם הופעות טיווי, וסרט באורך מלא עליו. כמובן ששם הסרט הוא EDDIE THE EAGLE.

בגלל השתתפותו הוועד האולימפי קבע כמה חוקים הנקראים "חוקי אדי 'הנשר'" המחייבים כל מיני הישגים והשתתפות בתחרויות לפני שניתנת האפשרות להשתתף באולימפיאדה.

הוא נכשל בנסיונותיו לעבור את המבחנים האולימפיים ב-1992.

*

 

הוא הפך למוגול טלוויזיוני ומייצג חברות מסחריות שונות, ונואם מבוקש ביותר. לפי ויקיפידיה הוא הפך למיליונר, ואז פשט את הרגל. כתוצאה מפשיטת הרגל הוא החליט ללמוד משפטים כדי שיוכל בעצמו לתבוע את אלה שלדבריו "שדדו" אותו:

In 2003 he graduated from De Montfort University in Leicester with a degree in law.[18] "I've been interested in law since taking out acivil action against my trustees that rubbed me 10 years ago," he said in a 2001 interview.[1

אדי היום (עם עדשות מגע…)

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 12 תגובות

 1. נפלתי מצחוק מקריאת הכתבה .
  מפני שאני קרוב לודאי גולש אויר היחיד האתר וקרוב לודאי בין הבודדים שמכירים את הקשיים בספורט הזה לפחות מבחינת היציבות והאימון הדרוש נשאר לי רק להניח כי הכתבה נכתבה רק עבורי .
  אז ראשית תודה ושנית הכמה תגובות אתה מעונין אין לי בעיה לכתוב את כולן ובכל אחת להוסיף הארה עד כמה הספורט מסובך.
  פרימוז רוגליץ אלוף עולם לנוער כמעט נהרג בקפיצתו האחרונה מובא. לראיה

 2. בענין הממלכה השיך הסעודי במקרה חבר שלי שמו טבה אלזומן החי באנגליה לט נוטה להסכים איתך
  מקצועו הרשמי הוא איש השיווק של חנות עפיפונים וסקייטים בפועל. הוא גולש סקי ןעכשיו חזר מחודש בצרפת באתר הסקי סה שאבאליה קול דה לאטוראנט שם הוא וחבורתו התאמנו בריחופים עם מגלשי סקי ועפיפון.
  אם תרצה את הסירטון אשלח קישור מרשים .
  ובכלל בענין הממלכה אני חייב לשוחח עם מרי מלכת הסקוטים היא לדעתי תטען כי האתרים הסקוטים לא נופלים מצרפת …
  לא משוכנע שהיא צודקת אבל הרים בהחלט יש.
  לענין מגלשי הקרוס קאונטרי מדהים שנשאר בחיים ….

 3. גם אני ממליץ בחום על הסרט. פשוט מעולה.
  ויו ג'קמן כוכב כרגיל
  לחובבי מיסטר ג'קמן אני ממליץ לראות גם את real steel… אבל רק אם יש בלבכם עדיין את הילד הקטן 🙂

 4. אסור לקלקל אגדות רק שהאמת היא שהוא היה גולש סקי מעולה הרבה לפני שנכנס לתחום הקפיצות …
  והסיפור על מגלשי הקרוס קאונטרי הוא הזוי לחלוטין אין מצב שגולש סקי היה רוכש מגלשי קרוס קאונטרי לקפיצות סתם עלילה .
  גם אין מצב שמישהו שלא היה גולש סקי ברמות גבוהות מאד יכנס לתחום וישאר בחיים .
  יש גולשי סקי בריטים ןסקוטים מעולים מפני שמאנגליה מספיק לקחת מעבורת לצרפת לא ממש רחוק נכון שהם לא בטופ התחרותי העולמי
  גם הספרדים והקטאלטנים לא למרות שיש להם אתרי סקי מהממים אז מה זה אומר שהם לא טובים ?
  בקיצור סיפור יפה ומצחיק מאד רק שאין בו הרבה אמת.

  1. זה שהוא היה גולש סקי מעולה לא ידעתי, ואני גם לא בטוח שזה נכון. בכל מקום שקראתי הוא לא ראה בחייו סקי עש שנתיים לפני שהחליט שהוא הן]ך קפצן סקי. לך תדע.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט