כמה מילים על האופניים בריו / דוד "פאקו" סעדה

האולימפיאדה הקרבה בריו תספק לא מעט עניין לחובבי האופניים. מדובר כאן למעשה בארבעה ענפים של הרכיבה: כביש, שטח, מסלול (וולודרום) ו-BMX. הנה כמה מילים על חלק ממה שצפוי לנו.

מירוץ אופני הכביש לגברים בשבת הקרובה הוא למעשה התחרות הראשונה באולימפיאדה. מדובר במסלול מעגלי בן 241 ק"מ, המתחיל בקופקבאנה ומסתיים שם. המסלול כולל שש פסגות בדרגה 4 ועוד שלוש בדרגה 1 (זוהי למעשה אותה הפסגה – יש כאן מספר סיבובים), מה שהופך אותו לכזה המתאים למטפסים.

 

זה מביא למסלול בריו את צמרת הרוכבים מהענף, לפחות כאלו היכולים לנצח במסלול מהסוג הזה. אמנם אלברטו קונטאדור ונאירו קינטאנה לא יהיו שם (מתכוננים לוואלטה), אבל בערך כל האחרים יהיו. זה כולל שמות כמו פרום, ניבאלי, ואלוורדה, רודריגז, מולמה, פורט, בארדה, ייטס, ארו, מייקה, דומולאן ודן מרטין. לינק לרשימת הרוכבים המלאה.

הרוכבים כאן מחולקים לנבחרות לאומיות, כאשר מספר הרוכבים בכל נבחרת משתנה לפי דירוג ה-UCI של המדינות. מדינות חזקות כמו ספרד, בריטניה או קולומביה משגרות חמישה רוכבים לנבחרת, אחרות כמו צרפת משגרות ארבעה (כך חולפת תהילת עולם) וכך עד לנבחרות הכוללות רוכב אחד. העובדה שמדובר במספר מירבי של חמישה רוכבים לנבחרת משנה לחלוטין את הדינמיקה של המירוץ יחסית למירוצים שאנו מכירים כמו הטור דה פראנס. האחרונים כוללים קבוצות של תשעה רוכבים, מה שנותן לטקטיקה הקבוצתית משקל רב. באולימפיאדה, לעומת זאת (כמו גם באליפות העולם), העובדה שהקבוצות הרבה יותר קטנות מקשה על שליטה במירוץ והופכת אותו להרבה יותר אינדיבידואלי, ולפיכך גם כאוטי. מכאן שהנסיון לנבא מי יזכה במירוץ הוא הרבה יותר קשה. הנה בכל זאת כמה מהפייבוריטים:

וינצ'נזו ניבאלי: הכריש נחשב למועמד בכיר לזכות במירוץ, ולא בכדי. מדובר במסלול התפור ליכולותיו, היות והוא מצטיין בעליות וירידות כאחד, ומצוייד באופי הסוליסטי הברחני המתאים לסוג כזה של מסלולים. הכריש יקווה שהמאמץ שנדרש ממנו בג'ירו ובטור לא יגבה ממנו מחיר גבוה מדי בריו.

אלחנדרו ואלוורדה: כל מה שנאמר כאן על ניבאלי יכול להתאים גם לואלוורדה. הספרדי אולי יורד מעט פחות טוב מהכריש, אבל ההצלחה הרבה שלו במירוצים חד יומיים לאורך השנים ודאי תועיל לסיכויים שלו במירוץ. יהיה מעניין לראות אם ירכב מראש כמוביל של נבחרתו, כאשר רוכבים כמו רודריגז ואיזאגיר מצויידים ביכולות לזכות במירוץ אף הם.

כריס פרום: פרום ודאי יכול להיחשב למועמד בכיר לזכות במירוץ לאור הרקורד שלו והיכולות שהוא מציג. כמה דברים יעבדו כאן לרעתו: חוסר ההתמקדות שלו במירוצים חד יומיים, העובדה שנבחרתו לא תוכל לשלוט במירוץ כפי שהוא רגיל (למרות שהיא כוללת את תומאס, סטאנארד, ייטס וקאמינגס), וההשתתפות שלו בנג"ש מספר ימים מאוחר יותר, מה שעשוי לגרום לו להחליט לשמור כוחות באיזשהו שלב של המירוץ. עדיין פרומי הוא האחרון שמותר לזלזל בו בכזה מירוץ.

באוקה מולמה: ההולנדי מגיע בכושר מצויין למירוץ, למרות שפספס את הפודיום בטור בגלל ההתרסקות ההיא. יכולות הטיפוס והנג"ש שלו יסייעו לו במירוץ, כפי שראינו בזכייה שלו בקלאסיקה של סן סבסטיאן בשבת האחרונה. לצידו יעמדו חברים חזקים כטום דומולאן, וואוט פאולס וסטיבן קרויזוויק, מה שוודאי לא יזיק למטרה שלו.

אלו רק מקצת מהפייבוריטים. אף אחד לא ייפול מהכסא אם רוכבים כמו פורט, אלאפיליפ, פנטאנו או מייקה יזכו במירוץ, או אחרים שלא הוזכרו פה. זה הופך את המירוץ למרתק ושווה לצפייה.

איפה ומתי רואים? החדשות הטובות הן שבניגוד לשאר האירועים בריו, יום ושעת המירוץ נוחים לצפייה. המירוץ מתחיל בשעה 15:30 בשבת הקרובה, וצפוי להימשך כשש שעות, מה שאומר שאפשר להצטרף אליו באיזור השעה 19:00. החדשות הרעות הן שאף ערוץ הנקלט בארץ הקודש לא מעביר את המירוץ (ספורט 5 על שלוחותיו בחר לא לעשות זאת, ויורוספורט לא רכש את הזכויות, בניגוד לפעמים הקודמות). לכן, הדרך היחידה לצפות בו תהיה דרך הרשת. כבר ידוע שערוצים כמו BBC ו-NBC משדרים אותו, ולקראת המירוץ ודאי יתפרסמו עוד לינקים לשידור. עדכונים בעניין יובאו בתגובות לפוסט זה או בבלוג האולימפי של הופס באותו היום.

המירוץ לנשים ייערך יום לאחר מכן. המועמדת הראשית לניצחון היא אנה ואן דר ברגן, המייצגת את הולנד (מדינה הנמצאת בצמרת הרכיבה אצל הנשים בשנים האחרונות). אלופת העולם, ליזי ארמיסטד הבריטית, נחשבת אף היא כבעלת סיכויים טובים לזכייה.

בנג"ש שייערך ביום רביעי (16:00), אנו צפויים לראות שוב את פרום, כאשר הפעם הסיכוי שלו להביא זהב הוא אפילו יותר ממשי. כפי שהיה בטור, פרום יתחרה ראש בראש עם טום דומולאן, אם כי לא ברור עד כמה הפציעה ביד שספג ההולנדי בטור תשפיע עליו במירוץ. מועמד נוסף הוא השען האוסטרלי רוהאן דניס, וגם לקנצ'לארה ולטוני מרטין יהיה ודאי מה לומר בעניין.

 

עד כאן מאופני הכביש. שווה להזכיר גם את אופני המסלול, או הוולודרום. זה ספורט שלמי שלא מכיר, שווה להציץ בו, כיוון שהוא יכול להיות מאד מהנה לצפייה. הוולודרום הוא למעשה אולם סגור עם מסלול מעגלי משופע באורך של 250 מטר. אופני הוולודרום שונים מאופניים רגילים גם בתנוחה אך בעיקר במכלולים – הם לא כוללים הילוכים ובלמים, מה שהופך אותם להרבה יותר קלים, אך גם כאלו הדורשים הרבה יותר טכניקה מהרוכבים. על מסלול הוולודרום אפשר לראות מגוון רב של תחרויות, אישיות וקבוצתיות. הנה אלה שנראה באולימפיאדה:

מרדף קבוצתי: מירוץ בין שתי קבוצות, כל אחת מתחילה בצד הנגדי של המסלול, בו כל קבוצה מנסה להשלים את המרחק הכולל של המירוץ לפני היריבה. די דומה לנג"ש קבוצתי באופני כביש, רק שהתיאום הנדרש פה בין הרוכבים הוא הרבה יותר גבוה מזה שאנו רואים בכביש (וגם המהירות יותר גבוהה).

ספרינט: מירוץ בין שני רוכבים לאורך שלוש הקפות. לא מדובר כאן רק בנסיון לרכב הכי מהר שאפשר, כי אז היריב יכול לרכב מאחור רוב הזמן (כמו בכביש) ולנצל זאת לטובתו. זה הופך את המירוץ לסוג של חתול ועכבר בין הרוכבים, מה שדורש מיומנות גבוהה ויציאה מהירה מהמקום בנוסף למהירות. הנה דוגמא מהגמר של אולימפיאדת לונדון, בו זכה הבריטי האגדי סר כריס הוי (אולי רוכב המסלול המעוטר אי פעם).

קיירין: מירוץ מוזר למדי הנפתח ברכיבה איטית של הרוכבים מאחורי רוכב ממונע. קצת כמו מירוץ כלבים אחרי הארנבת, עד שאותו רוכב ממונע יורד מהמסלול ואז המירוץ הופך לחופשי.

אומניום: "קרב העשר" של המסלול. יש כאן תחרות בשישה ענפים שונים – מירוץ ל-15 ק"מ, נג"ש לק"מ אחד מהמקום, נג"ש להקפה אחת הנמדד לאחר רכיבה (Flying Lap), מרדף אישי, מירוץ נקודות (בו מקבלים נקודות על מגוון דברים), ומירוץ הדחה, בו אחת לשתי הקפות מודח הרוכב שמגיע לקו אחרון (מהנה מאד לצפייה).

בין המשתתפים המוכרים לחובבי רכיבת הכביש נמצאים סר ברדלי וויגינס, המוכר לנו כזוכה הטור דה פראנס ב-2012 (ולפני כן היה אף הוא רוכב וולודרום מהולל), ומארק קבנדיש, אחד שלא דורש הצגה. השניים זכו כבר השנה על המסלול באליפות העולם בענף המדיסון (מירוץ זוגי ל-50 ק"מ). קבנדיש אגב זקף את הצלחותיו בטור האחרון לאימוני הוולודרום האינטנסיבים שעבר (הוא הולך להשתתף באומניום). לוויגינס זהו השיא של עונת הפרישה שלו מהענף.

סר וויגינס וקבנדיש בוולודרום. אחד כבר סר, השני בדרך.

תחרויות הוולודרום יתקיימו בין ה-11 ל-16 בחודש, בד"כ בין השעות 22:00 ל-01:00. גם כאן מי שירצה לצפות בהן ייאלץ לחפש אותן ברשת.

 

ולמי שתהה מדוע פטר סאגאן לא הוזכר עד עכשיו, אז האיש הולך להשתתף בתחרות אופני השטח (21 לחודש, היום האחרון של האולימפיאדה). מלך, כבר אמרנו?

כשסאגאן בשטח

 

תהנו. תהיה אחלה אולימפיאדה.

פאקו

ממונה על איזור 51 בהופס.

לפוסט הזה יש 52 תגובות

 1. תודה דוד.
  גם במירוץ הנג"ש הם הכניסו שתי גבעות שכל אחת עוברים פעמיים. כך שיהיה לא פשוט לחברה כמו קאנצ'לרה מרטין ורוהאן.
  לגבי מירוץ הנשים שווה להזכיר שתהיה לנו שם משתתפת – שני בלוך. הסיפור עם ארמסטד די בעייתי. היא החמיצה שלוש בדיקות סמים בשנה והושעתה. איכשהו הבוררות איפשרה להשתתף בסוף.

  1. צודק בהכל. את שני בלוך הייתי צריך להזכיר למרות שאין לה סיכוי ריאלי להגיע רחוק במירוץ.
   ואם הזכרת חומרים אסורים, צריך להזכיר את אילנור זכארין שלא ישתתף במירוץ. הסיבה היא ההחלטה השערורייתית (בעיניי) להשעות רק את האתלטים הרוסים שהושעו בעבר, וכיוון שהוא הושעה כנער לפני משהו כמו שבע שנים, הוא נשאר בחוץ (הורידו אותו מהמטוס, פשוטו כמשמעו).

    1. כעיקרון באמת משדרים מקצועות שבהם משתתפים ישראלים כמו ג'ודו, אבל זה לא תירוץ כי יש להם ארבעה ערוצים. מה גם שאת מירוץ הנשים עם שני בלוך הם לא משדרים.

 2. תודה דוד. למרות שמדובר על מיעוט רוכבים, אם הבריטים יתאחדו עבור רוכב מסוים יש לו סיכוי גבוה. כנ"ל הספרדים.
  למה וויגניס כבר לא רוכב נג"ש?
  האם תוכל לצרף פרופיל של הנג"ש?

  1. לגבי וויגינס: למרות שזכה בטור דה פרנס והיה שען על, הוא החליט לחזור לוולודרום שהיה איזור הנוחות שלו לפני שהחל ברכיבת כביש. היתה לו איזה תאונת דרכים באימון אחרי הטור ההוא, לא יודע אם זה השפיע.
   לגבי פרופיל הנג"ש: אין לי לינק ישיר, אבל אם תסתכל בלינק שצירפתי על רשימת הרוכבים, יש שם למטה לינק ל- Profile Grumary Circuit.

 3. תודה!!!
  השלישייה שלי : ניבלי, ואלורדה והפתעה – מייקה.
  אולי גם פוריטו יפתיע לטובה באולימפיאדה האחרונה….
  האם לסאגן יש סיכוי לזכות ברכיבת הרים?

 4. לא יודע אם זה המקום המתאים אבל בכל אופן, הנה כתבה מרתקת בנושא המלחמה בסמים בספורט:

  goo.gl/DRvTnZ

  אם לאמלק (מתן) – אנחנו מפסידים.

  1. טוב, אני מודה שאני לא אקרא כתבה בכזה אורך באנגלית, כי זה הולך לי לאט.
   בגדול, על מה מסתמך הכותב? ביצועים לא סבירים או עדויות? האם מתייחס לסוגיית הדרכון הביולוגי?

   1. הרבה דברים
    ראיונות עם ספורטאים ואנשים מתוך המערכת,עם מדענים ורופאים.
    דוחות רשמיים והתקציבים שמוקדשים למטרה.
    המראמר מתייחס לאופניים רק בכמה נקודות. לגבי הדרכון הביולוגי הטענה שקל לרמות אותו על ידי לקיחת כמויות קטנות מהסם על בסיס קבוע ויצירת בסיס שכולל את הסם.

 5. יכול להיות שפולס יהיה המוביל של ההולנדים ולא באוקה? בטור האחרון נראה שהוא יכול להיות בעשירייה הראשונה אם הוא לא היה דומסטיק של פרום.

  1. הכל יכול להיות. גם קרויזוויק לא פראייר אצל ההולנדים. ציינתי פה את מולמה כי נראה לי שמבחינת אופי המסלול הוא המתאים לו ביותר.

 6. שלומי חיימי ייצג את ישראל גם כן ברכיבת שטח. יאלה שיביא כבוד לענף רכיבת השטח הישראלי שזאת היתה השנה הטובה אי פעם שכן כללה השתתפות ראשונה באליפות עולם בדאוןהיל עי אורן חסון.

 7. לא נעים לי להגיד לכם, אחרי כל ההשקעה באתר בנושא האופניים, אבל סיבה שזה לא משודר היא שזה פשוט מ-ש-ע-מ-ם וכמו שהסקירה באתר מוכיחה זה בעיקר מעניין אנשים מאוד ספציפיים אבל רוב אוהדי הספורט לא מבינים מה להם ולזה.
  ועוד דבר – אופניים? זה לא מצטלם טוב! קשה מאוד לראות את זה בטלוויזיה ולהבין מה לעזאזל הולך שם.

  1. מבחינתי אם הפוסטים שלי מצליחים לעניין אפילו בן אדם אחד נוסף חוץ ממני, זה הופך את ההשקעה למשתלמת.
   ולגבי השידורים, מניח שאם זה היה נכון, ערוצים כמו יורוספורט וספורט חמש לא היו טורחים לסקר שלושה שבועות רצופים של השעמום הזה לפני זמן לא רב.

  1. תודה אהרון. לצערי פרט למירוץ הגברים בכביש (שגם אותו כנראה אראה על קצה הכסא כי צריך לתפוס טיסה), בשאר האירועים של הענף אהיה בחו"ל, מה שלא יאפשר סיקור הגון מצדי.

 8. יש שני מאוכזביים ממילאנו 2012
  שניהם כועסים על ולורדה .
  אלו כמובן ניבאלי ורודריגז.
  עכשיו באמצע יש את יון איזאגיר אינוסנטי שכבר הוכיח שהוא בחור חכם.
  צריך לזכור שהוא באסקי ולורדה יעדיף לפרוש ולא להכתיר בסקי או קאטאלאני לאלוף האולימפי .
  מצד שני לבאסקי ולקאטאלאני יש חשבונות אחרים וולורדה יצטרך עטד עזרה מאינוסנטי בתקופה הלא ארוכה בקרירה שנשארה לו .
  ניבאלי מכיר את כל החשבונות ואת יכולת הספרינט של ולורדה ויש עוד כמה שלא מוערכים מספיק. כל אלו יהיו בחבורת החוד בסיום נראה אם פרום יהיה שם .

   1. רוי קושטה הוא תעלומה .
    ולורדה היה חייב לו את המקום השני בוולטה 2012
    וקיים.
    ולורדה כבר ציינתי הכתיר את איגור אסטרלואה לאלוף עולם 2003 ופעמיים את אוסקר פריירה ואת קושטה 2012 .
    עכשיו ההולנדים הגרמנים והקולומביאנים יכולים לרלקל לספרדים
    זוהי דרום אמריקה הכי הגיוני שלפנטנו ולקינטנה יצמחו כנפיים היכן שצריך.
    מול תסריט שכזה ולורדה לא יוכל להתמודד אבל איזאגער ורודריגז וניבאלי יוכלו להגיב. גם בריחה של מולמה את דומולין תהיה מאד מענינת אז יתכן שיהיו כמה בריחות .
    241 קמ יהיה מענין.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט