החוט האחרון של המושך בחוטים / תמיר שוסטר

30 פעם בכל שנת דראפט (ה-30 הבאים מידי הדפיוטי קומיסיונר)

ברצוני לברך בשם צוות האתר את תמיר שוסטר על הצטרפותו לצוות!! (מנחם לס)

החוט האחרון של המושך בחוטים

 

מאת תמיר שוסטר

הטירוף של פתיחת העונה, המעבר המפתיע של ג'יימס הארדן ליוסטון, 0 ניצחונות במשחקי ההכנה לחבורה הנוצצת של הלייקרס, האליפות של סן פרנסיסקו בבייסבול ואפילו הסופה במזרח ארה"ב ערפלו מעט את אחת הידיעות החשובות שהגיעו השבוע מעבר לים: הודעת הפרישה של דיוויד סטרן מתפקיד בתחילת פברואר 2014, כאשר ימלאו לו שלושים שנים של כהונה כקומישינר ה-NBA.

זה אולי נשמע פשוט וכיף. מה כבר יש לקומישינר לעשות? להעניק את הגביע לאלופה ולבוא כאורח כבוד לאיזה משחק שהוא רק רוצה? בנוסף, לרבים מצטיירת דמותו של דיוויד סטרן לפי הסטריאוטיפ הקלאסי: יהודי, לבן, עורך דין ועשיר. הרבה רואים בו אדם קשוח וקשה שניסה ועדיין מנסה "לחנך" את שחקני ואוהדי הליגה. למרות ששמו אינו אהוד בקרב האוהדים – ביום שבו יסיים את תפקידו ב-2014 כולנו נרגיש בחסרונו ולשנים קדימה הוא ודאי ייזכר כאחת הדמויות הכי משפיעות בעולם הכדורסל, כמעט יותר מכל כוכב שדרך במהלך תקופתו כקומישינר על מרגש הכדורסל.

הרומן של דיוויד עם הליגה הטובה בעולם התחיל כבר בצעירותו. כשהיה בן 24 סיים את לימודי משפטים באוניברסיטת "קולומביה" שבניו יורק והחל לעבוד ב-NBA כנציג של חברת עורכי הדין שייצגה את הליגה. במרוצת השנים עבר דיוויד דרך עוד מספר תפקידים בליגה, עד שבשנת 1984 קיבל את תפקיד חייו כקומישינר מקודמו בתפקיד לארי אובריין (אותו לארי אובריין שעל שמו קרוי גביע האליפות של הליגה).

לא סתם זכה סטרן לסטריאוטיפ של היהודי בעל הראש העסקי, בראש ובראשונה הגוף שמר סטרן עומד בראשו הינו ארגון כלכלי, אם אינו היה רווחי לא הייתה לא זכות קיום. במהלך כהונתו הליגה הגיעה לשיאים כלכליים בזכות ניהול חכם והפצת מודעות ה-NBA ברחבי אמריקה הצפונית ובעולם כולו: הקמת קבוצות חדשות בליגה (7 במספר), שילוב ערים מקנדה, רילוקיישן של 6 קבוצות לערים שונות, משחקי ראווה באסיה ואירופה. אפשר לומר שסטרן ניצל את הגלובליזציה עד תום ונכון להיום העולם כולו מחובר ל-NBA מאסיה עד אמריקה ומועבר בשידור חי למעלה מ-200 מדינות ומפורשן מעל ל-40 שפות שונות.

אך לא רק כסף עומד לנגד עיניו, להפך נראה כי הערכים שניסה דיוויד סטרן להנחיל במהלך תקופת מושבו על כסא הקומישינר מבורכים הרבה יותר ומהווים יסודות למנהל בכל ארגון באשר הוא: כבר בתחילת דרכו נקף סטרן אצבע נגד השימוש בסמים בליגה ומאז אמצע שנות ה-80 נערכות בדיקות באופן מתמיד למציאת חומרים אסורים אצל שחקני הליגה. סטרן יצא בגלוי לא פעם נגד הימורים, הציב תקרת שכר שתשמור על איזון, הוא מעודד תחרותיות ומשחק הוגן. לאחרונה זכור לנו "קוד הלבוש" שחוקק סטרן בשנת 2005 ותוכנו היה ששחקני הליגה צריכים להגיע בלבוש הולם לאולם, למסיבת עיתונים וכל אירוע אחר שקשור לליגה. למרות תסכול השחקנים, זו היא עוד החלטה ניהולית שראויה לשבח. מדוע ששחקן NBA שזהו מקצוע מכובד, מרוויח משכורת נאה ומהווה מודל לחיקוי לילדי העולם יופיע בתקשורת בצורה מרושלת שלא מכבדת את הענף?

הערכים שמנסה להעביר סטרן דרך הכדורסל לא מסתיימים כאן. הוא קידם את רעיון ליגת הנשים ה-WNBA כסימן לשוויון בין המינים. מעל הכול סטרן החזיר את הכדורסל לקהילה בפרויקט המוצלח שנקרא NBA Cares בו כל קבוצות הליגה וכל השחקנים מחזירים לקהילה בכל מיני דרכים מגוונות משעת סיפור לילדים ועד עזרה לשיפוץ פני העיר. פה זה לא נגמר, סטרן ממשיך לקדם גם פרויקטים למען הסביבה, מניעת אלימות במגרש ומחוצה לו וקידום מודעות לחשיבות הכושר והספורט.

שחקנים באו והלכו, אגדות נוצרו, הכדורסל כמו העולם שינה את פניו ורק דבר אחד לא השתנה במהלך שלושה עשורים וזה דיוויד סטרן. לא רק דרך הישגיו הרבים אלא גם לפי מושגי עולם העסקים: מנהל ארגון שממשיך לעמוד בראשו לאורך כל כך הרבה שנים בוודאי מצביע על העובדה שדיוויד סטרן הינו מנהל גדול.

*******************************

חלקים מהקריירה של סטרן בתמונות: רגעים גדולים, וגדולים פחות (אירגן וערך מנחם לס)

כל התמונות מספריית ספורטס אילוסטרייטד

השניים ששמו את הקומישיונר על המפה
מותו מסמים של לני ביאס יום אחרי שהסלטיקס בחרה בו ככוכבה לעתיד
אחד מימי הדראפט הגדולים: הניקס זוכה בפטריק יואינג!!!
אחד מרגעיו הקשים של סטרן: הסוניקס עוזבת את סיאטל
WNBA!!! נצחון גדול של סטרן.
מייקל! לאן אתה הולך?
-"לנסות מזלי בבייסבול". מכה קשה לסטרן.
הקרב בדטרויט ביען רון ארטסט (ואחרים) מהפייסרס, ודטרויט פיסטונס, כולל צופים
השופט דיינהו נאשם בהטיית הפרשי משחקים
DREAM TEAM 1992: אחד מהישגיו הגדולים של דוויד סטרן
ההודאה של מג'יק שהכתה בשוק עולם ומלואו:"אני נגוע בנגיף ה-HIV!"
ההשבתה של 1998
סוף טוב הכל טוב: סיום ההשבתה של 2011
הקומישיונר לא מאשר את העברתו של כריס פאול ללייקרס
פסטרמי כשר על RYE – מאכלו האהוב ביותר של הקומישיונר!

מנחם לס

בעל האתר, ומנסה לכתוב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 18 תגובות

 1. מנהל גדול. גם מזל וגאונות עסקית של סטרן הפכו את הנבא לאדירה כזאת, ובגלל זה כולנו חייבים לו תודה. אני מקווה שלפני הפרישה הוא יעביר את הקינגס לסיאטל (הם רוצים לברוח מסקרמנטו, וסיאטל צריכה רק קבוצה, כל השאר מוכן).

 2. אני מעריך מאד את דייויד סטרן. אני מכיר אותו אישית טוב מאד הייתי אומר. 30 ומעלה פגישות איתו במסיבות עתונאים ואול סטאר נתנו לי הרבה הזדמנויות לשוחח איתו, ובגלל שאני ישראלי הוא תמיד נתן לי אקסטרה טיים.

  הוא גדול, אבל כמו הרבה מאיתנו היהודים, הוא איגו מניאק לא קטן. הוא מחייך כמו 'דוד טוב', אבל תאמינו לי, מוטב שתעשו מה שהוא רוצה או שהוא יכול להפוך לשטן. הוא דיקטטור לא קטן, ועם ה-90% של הטוב שהוא עשה, הוא גרם גם ל-10% דברים רעים ושטותיים, ברצונו "לחנך" את כל השחורים. בגלל זה כולם ללא יוצא מין הכלל מעריכים אותו, אבל כמעט שאין לו חברים בין שחקני ההווה והעבר, וזה קצת עצוב.

  איך התמונות?

 3. כתבה נהדרת!
  שוב,כתבות כאלה כיף לקרוא באתר.

  בקשר לסטרן-הוא עוד לא סיים את תפקידו.
  נשארו עוד כמה דברים שהוא צריך לעשות,ובראשם הוא להעביר קבוצה לסיאטל!

  יש קבוצות שהן בעלות שוק כל כך קטן,שלא בטוח שהן יכולות להצליח בו לתווך הארוך.

  כרגע הדוגמא (המאוד) בולטת מעל כולם היא סקרמנטו.
  הקינגס מתייבשים בשוק בו הם חולקים את אותה המדינה עם עוד 3 קבוצות!
  שתי קבוצות נמצאות בלוס אנג'לס,ואחת נמצאת באוקלנד,שזה שתי מטר מסן פרנסיסקו (לשם יעברו ב-2017…).
  למרות שסקרמנטו היא בירת קליפורניה,זה מבטיח כלום ושום דבר,ועובדה לכך היא שסקרמנטו הם לא יותר מסתם קבוצה די ענייה לעומת השלישייה הזאת.

  סטרן צריך להעביר את הקינגס לסיאטל,כי אם הם יעברו לאן שהמאלופים מעדיפים (אנהיים),אף אחד לא ירוויח מזה כלום מלבדם,ולא בטוח בכלל שיהיו להם הרבה אהודים.

  1. יוני!
   למרבית הצרה סטרן לא יכול להעביר קבוצה לשום מקום. כל מה שהוא יכול לעשות זה לאשר או לבטל העברה. העברה נעשית על ידי בעל הקרבוצה שמחליט שלא טוב לךו במקום אחד והוא רוצה לעבור למקום אחר. בעלי סקרמנטו (היהודים, שב-NBA לא סובלים אותם) מנסים לעבור כבר כמה זמן, ולא מצליחים. זה עניין של חוזים על אולם, וכו וכו.

 4. תמיר ברוך הבא יופי של טור
  הידיעה הזו באמת קצת נבלעה בכל המהומה בשבוע האחרון. כל כך התרגלנו לראות את סטרן שזה בהחלט יהיה מוזר כשהוא לא יהיה. האיש חתום על הפריחה הגדולה של הליגה בשנות ה80 (בעזרת היריבות הגדולה בכל הזמנים) יהיה מעניין לראות האם דברים ישתנו, או שנראה עוד מאותו דבר.

  מנחם תמונות נהדרות שממחישות את הסיפור מצוין

 5. מנהל פיננסי קר מצוין
  אבל
  הוא לקח את הNBA לכוון של "משחק מחשב",השחקנים לא יכולים להביע רגשות ופאולים טכנים מגוחכים על כלום. וקוד לבוש מוגזם.

 6. יופי של פוסט

  מקומו של סטרן בפנתיאון ותתודה לו על קוד הלבוש.
  כיף לראות את דווין וייד בחליפה של 20000$ נראה בעצמו כמו מליון דולר!
  עדיף ככה מאשר בטריינינג מהוה.

 7. סטורן? טוב? אוי ואבוי. ואני חשבתי שזה אתר על רמה… עד שיפרוש ב 2014 אסור כבר יהיה לעשות באקינג דאון בצבע. שונא סטורן יחייה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט