האח הנודד – ההזדמנות של סת' / אסף דורנר

השנה הקרובה, לפחות על הנייר, מרתקת. במערב הקבוצות של לוס אנג'לס ככל הנראה נשארו הפייבוריטיות העיקריות לזכייה באליפות, אולם גם במזרח ניכר שיפור רב במספר קבוצות, ביניהן אחת שאותי אישית מאוד מעניינת- פילדלפיה 76'. 

היו אצל פילדלפיה מספר שינויים בפגרה, בה בין היתר הביאו מאמן ומנג'ר חדשים לצד מספר שחקנים שיעזרו לכוכבי הקבוצה, אמביד וסימונס, לעשות עוד צעד קדימה העונה לשלבי הפלייאוף המכריעים. אחד מהשחקנים הללו מסקרן אותי במיוחד- סת' קרי.

סת' קרי בעל טייטל מחייב במיוחד- האח של סטף קרי. סטף כידוע זכה ב-3 אליפויות עם הווריורס ופעמיים MVP של העונה הסדירה. הוא נחשב בעיניי רבים לקלעי השלשות הטוב בהיסטוריה ולשחקן טופ 20 היסטורי, אצל חלק לא רחוק מהטופ 10. גם סת' בדומה לאחיו קלע שלשות בחסד. קחו אנקדוטה נחמדה לגביו בהקשר זה: הוא מדורג במקום השני בהיסטוריה באחוזי קליעה מהשלוש, כאשר במקום הראשון נמצא סטיב קר. סטף אחיו ממוקם "רק" שביעי. סת' עד עכשיו בקריירה קלע 471 שלשות מתוך 1049 ניסיונות- שווה ערך ל- 44.9%.

קצת רקע עליו: בן 30, לא נבחר בדראפט בשנת 2013 והספיק כבר לשחק בשש קבוצות NBA שונות, כאשר פילי היא קבוצתו השביעית (שיחק גם בין לבין בקבוצת בת של אורלנדו מג'יק בליגת הפיתוח). רק משנת 2016 בסקרמנטו החל לשחק כמות משחקים דו ספרתית בעונה. ממוצע נקודות דו ספרתי הציג בשתי עונות בלבד וזאת העונה השלישית שהוא צפוי לסיים עם ממוצע כזה. ממוצעי הקריירה שלו עד עתה הם 10.1 נקודות, 2 ריבאונדים ו-1.7 אסיסטים. 

אז למה בעצם, אחרי כל הנתונים הלא מאוד מרשימים האלו, פילי בכל זאת הלכה עליו?

קודם כל זה הושפע מכך שהסיקסרס בנויים משני כוכבים מרכזיים- בן סימונס וג'ואל אמביד. שניהם שחקנים נהדרים, אולם יש להם בעיה שמקשה עליהם לשחק יחד והיא מסתכמת בקליעת שלשות. אמביד משחק בעמדת הסנטר, כך שעוד אפשר להבין למה הוא קלע סביר ומטה, אבל סימונס הוא רכז שכמעט ולא זורק בכלל שלשות, דבר שבליגה היום נתפס כמאוד בעייתי.

שנה שעברה הקבוצה לא ציידה סביבם מספיק שחקני משנה שיקלעו את השלשות הפנויות שנוצרות עקב התרכזות הגנת היריבות בעיקר בכוכבים האלו. השנה בראשות בעלים שמחבב הפגזה בלתי מוגבלת של שלשות הסיקה הקבוצה לקחים והחלה להביא שחקנים שקולעים שלשות, ביניהם סת' שקלע ב-45.2% מהשלוש בעונה האחרונה בדאלאס עם 5 ניסונות למשחק.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏4‏ אנשים‏, ‏‏‏‏אנשים עושים ספורט‏, ‏אנשים רוקדים‏‏ ו‏מגרש כדורסל‏‏‏‏

סת' בעיקר עונה להגדרה של גאנר שלשות, הזריקה המרכזית שלו לכל אורך הקריירה. בפילדלפיה ראו בו שני יתרונות עיקריים- ראשית, הוא קלעי שלשות שיצטרכו להתמקד בו ובכך יהיה יותר מרווח לאמביד וסימונס לחדור לצבע ולבחור האם לסיים בסל ליד הטבעת או להוציא כדור לשלשה פנויה. 

שנית, קרי הוא רכז שיפחית את עומס הובלת הכדור מסימונס, כך שיוכל לשמור כוחות יותר לצד ההגנתי ובהתקפה לחדירות המרשימות שהוא מספק מדיי ערב.

סיבה נוספת לטרייד של קרי היא שבשנים האחרונות סת' נמצא כל הזמן בגרף התקדמות מתמדת, הן ביכולות והן בביטחון. בפילדלפיה הבחינו בכך והבינו שאצלם הוא יכול לעשות עוד קפיצה משמעותית, אולי כזאת שתעזור להם אפילו להגיע הכי רחוק שאפשר. הבעלים דריל מורי שידוע באהבתו לשלשות והמאמן דוק ריברס שידוע במתן ביטחון לשחקניו (בייחוד בעונה הרגילה, לגבי הפלייאוף מדובר כבר בסיפור אחר) יכולים לתת לו את התמיכה שהוא צריך כדי להרים עוד יותר את היכולות שלו.

עד עתה הסיקסרס נמצאים העונה במאזן 2-7 מרשים ביותר ובמקום הראשון במזרח. היא מנצחת את היריבות בהפרש ממוצע של 8.8 נקודות, שווה ערך למקום שלישי בקטגוריה זו לאחר הבאקס והלייקרס. סת' מבחינתו התחיל את העונה עם הנתונים הטובים ביותר בקריירה ברוב הקטגוריות: ב-30 דקות משחק הוא קולע 17 נקודות למרות שלוקח קצת פחות מ-10 זריקות. הוא קולע באחוזים מדהימים: 2.5 קליעות משתי נקודות ב- 62%, 3.1 שלשות ב-59.5%(!!) ו-100% מהעונשין (17/17). בנוסף, הוא מחלק את הכמות הגבוהה ביותר של אסיסטים בקריירה (3.6) והקבוצה נמצאת ב- +/- חיובי של 11 נקודות כאשר הוא על המגרש.

קרי אובחן כחיובי לקורונה ולכן לא שיחק בהפסד האחרון של הקבוצה לנטס, הוא עשוי לפספס עוד כמה משחקים.

הסיקסרס עד עתה שיחקו מול קבוצות יחסית חלשות והמבחנים הרציניים שלהם בכלל ושל סת' בפרט יגיעו בקרוב, כאשר 4 המשחקים הקרובים שלהם יהיו מול דנבר, אטלנטה ופעמיים רצופות מול ההיט. עוד בחודש ינואר הקשוח תשחק הקבוצה פעמיים מול הסלטיקס, מול הלייקרס ומול הפייסרס. זה עשוי להיות חודש שיגדיר לאן נושבת הרוח בעונה הזו של הסיקסרס, במיוחד אם קרי יחמיץ חלק משמעותי מהמשחקים. קל זה בטוח לא יהיה, אבל מי כמו סת' יודע מה זה קושי בקריירה ואיך להתגבר עליו.

ביחד עם מאמן בעל רזומה מרשים כמו דוק ריברס על הקווים ושחקנים בדמותם של אמביד, סימונס, טוביאס האריס, דני גרין ועוד חיזוקים רבים השנה הקרובה נראית כמו ההזדמנות של פילי ללכת רחוק ולהיות מוקש לכל יריבה במזרח הקשוח. העונה הזו היא גם הזדמנות טובה של סת' להראות שהוא לא רק אח של, אלא שחקן מעולה בפני עצמו.

לפוסט הזה יש 19 תגובות

 1. תודה אסף, יופי של טור. השילוב שלו בפילדלפיה עבר את כל הציפיות. הוא לא יקלע שלשות ב-60% כל העונה, אבל הכימיה כבר עכשיו עם סימונס ואמביד מרשימה. נקווה שהקורונה לא תעצור אותו יותר מדי

  1. תודה רבה! בהחלט אני מסכים שלא יקלע 60% העונה, אבל אני לא חושב שהיה לפילי בשנים האחרונות קלעי בסדר גודל כזה. אם השילוב עם אמביד וסימונס ימשיך לעבוד כל כך טוב זה יעזור לשלושתם להשתפר. אני מאמין בו שיחזור טוב גם אחרי הקורונה, נצטרך לחכות ולראות

    1. נכון צודק, שכחתי ממנו. בכל מקרה גם אמביד וסימונס צברו ניסיון מאז שרדיק היה ואולי ידעו לנצל את השלשות של סת' ודני גרין יותר טוב מאשר את אלו של רדיק בזמנו.

      1. סת׳ ורדיק דומים בזה ששניהם קלעים טהורים אבל יש שונות גדולה במשחק שלהם. רדיק יותר חד מינדי, הוא מקבל מבט וזורק. סת׳ יכול גם להוריד כדור הרבה יותר טוב, לחדור עד הטבעת ולמסור. כשהוא על המגרש ההתקפה יותר זורמת לעומת המשחק עם רדיק שרץ מסביב לחסימות מה שמחייב את כל הקבוצה לסוג מסוים של משחק. סת׳ גם שומר הרבה יוצר טוב ובקיצור למרות הקליעה האבסולוטית אלה שני שחקנים שונים

      2. אההה ואיך זה קשור? הוא דיבר על מימד הקליעה.

      3. דיבר גם על השילוב עם סימונס ואמביד

 2. תודה אסף
  בהחלט סידרו שם בפילי שני גאנרים של 3 קארי ב' וגרין דיי. הריווח הזה יעשה צרות לרוב הליגה.
  לגבי דוק ריברס, הוא יותר מוטיבטור שסומך על עוזרי המאמן שלו שיעשו את עבודת האימון. אחרי הסלטיקס, למרות שאימן קבוצות גלקטיקוס, הוא לא הראה איזה מאמן מופלא הוא, אולי הוא לא?

  1. בעיקרון כן, הוא היה דיי לוזר בשנים האחרונות בפלייאוף. אבל הוא כן מגיע לשלבים מתקדמים ויודע לנהל טוב קבוצות גלקטיקוס עם הרבה אגו. לפחות לטעמי הוא שדרוג גדול מאשר ברט בראון

   1. כשהפליאוף יגיע אנחנו נדע.
    על כל פנים בבוסטון הוא היה אהוב על פירס וגטארנט וכנראה שגם על אלן. זה לא עזר הרבה כי לסלטיקס רק אליפות אחת מתקופתו עם השלישייה פלוס רונדו בשיאו. גם האליפות הזו לטעמי האישי יותר תוצאה של עבודת אימון של טיבס ומוטיבציה מריברס. יש אנשים שמרוויחים מדיבורים.

 3. תודה אסף. מסכים בהחלט. פילי יושבת עליו ועל גרען כמו כפפה ליד. הוא התרופה לבעיה שנוצרה בעונה שעברה.
  אגב חשוב להזכיר שהוא היה חלק חשוב בריצת הפלייאוף של פורטלנד עד לגמר המערב. שם ההורים החליטו להדפיס חולצת חצי חצי כדי לעודד את שני הבנים

 4. הייתה כתבה ב-ESPN שאמרה שמורי בחן קלטות של הסיקסרס מלפני שנתיים, שנעצרו רק מאותה זריקה של קוואי בטורונטו. הוא ראה שהחמישייה עם רדיק הייתה סופר יעילה התקפית ובחזון שלו סת' בתפקיד רדיק.
  ההתאמה שלו גם לסיקסרס טובה כי הם חייבים את הריווח שהוא מסוגל לייצר עם הקליעה שלו (והוא גם יכול להוריד כדור לרצפה וליצור מעט לעצמו). בנוסף, אפשר להחביא אותו שם בהגנה.

 5. פוסט מצוין, תודה רבה אסף.
  .
  סת' שחקן מצוין מסוגו, ולמיטב זכרוני גם חוטף טוב. הם יודעים לקלוע ולקרוא את המשחק, במשפחה הזו. לדעתי אלמלא אחיו היה נהנה מתהילה רבה יותר. למעשה, גם הוא וגם סטף אומרים שהוא צלף טוב מסטף, מעניין מה בעצם עוצר אותו – הוא לא חודר טוב כמו סטף? מכדרר? עולה לפול-אפ? משהו אחר?
  .
  פילי – גם בבניית הסגל, וגם בעמדת המאמן הם הכי חזקים שאי פעם היו, ולכאורה אין סיבה שלא יצליחו. ועדיין, קצת כמו טורונטו של לפני קוואי, והקליפרס של ריברס, זה מסוג הדברים שלא אאמין שהם יקרו עד שאראה את זה קורה.
  .
  מה שכן, אם דני גרין לא יקח אליפות, לראשונה מזה שלוש שנים, אחשוב שזה בגללם ולא בגללו.
  .
  שוב תודה אסף, תמשיך לכתוב לנו.

  1. תודה רבה!!
   הוא באמת מבחינת אחוזים קולע יותר מסטף (וגם ציינתי את זה בכתבה), אבל לפי המשחקים שלו שאני ראיתי
   דרגת הקושי של הזריקות פחותה בהרבה מזאת של סטף וכמובן כמות הזריקות הרבה יותר נמוכה. הוא בעיקר לוקח זריקות ממסירה כשהוא יחסית פנוי.

   לגבי פילי- אולי רק הקבוצה עם באטלר לפני שנתיים שהודחה לטורונטו הייתה יותר חזקה מהסגל הזה. יהיה להם קשה במזרח זה בטוח, יש הרבה קבוצות טובות השנה וקשה מאוד לחזות מה יקרה

 6. כתבה מתבקשת! שמח בשביל סת. כמובן העובדה שאביו כחוק מאמן את הקבוצה לא הזיקה לו…זה באמת מצב של win win גם הסיקסרס היו זקוקים לקלעים בשביל סימונס מה שיעזור לו לעשות קפיצת מדרגה וגם סת יקבל זריקות נוחות. הוא גם פייטר לא קטן ויהיה מעניין לראות אם יממשו את הפוטנציאל ללכת עד הסוף במזרח. את הכישרון יש להם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט