פרוייקט אגדות (44) – אייזיה ת'ומאס

פרוייקט אגדות (44) – אייזיה תומאס

 

מאמר זה מורכב משני מאמרים, אחד שניכתב ב-1989 בעיתון ידיעות אחרונות והוא מופיע גם בספרי, וחלק אחרון שכתבתי לאחרונה. זהו סיפור על אחד הפוינט-גארדים הגדולים מכולם שסכסוכים, צרות, ובעיות, רודפים אחריו כמעט מהרגע הראשון שהגיע לליגה.

********

הם מרחפים על פני המגרש כחרקים שאיבדו כיוון, גורמים בהלה ומהומה. רצים-עפים מהר מהכדור, נכנסים בין רגלי הענקים, מתעתעים בהם, מוציאים אותם משיווי משקלם. מבלבלים אותם. קולעים מקרוב ומרחוק. לא מסוגלים להירגע לשנייה. אלה הם ננסי ה-נבא. הם הראשונים בהתמדה ופיקחות, המראים שוב ושוב שאי אפשר בלעדיהם.

יש רבים ברשימה, אבל אייזיה תומאס, הבוכנה (פיסטון) הראשית המכוונת את כל הצילינדרים של דטרויט, מוליך בראשה. הוא כיום הטוב שבין הננסים. אמת, מג´יק ג´ונסון הוא אופרה אחרת: פוינט-גארד ענק (2.06 מטרים) שהוא מין יוצא דופן בליגה, אבל לכן הוא לא פוינט-גארד טיפוסי המוביל את הכדור במהירות האור כמו שכתוב בספרים. מבין הננסים זהו בלי ספק אייזיה. רק מארק פרייס מקליבלנד, ג´ון סטוקטון מיוטה וקווין ג´ונסון מפיניקס נושפים בעורפו של "הנביא ישעיהו", אך עד שייקחו את קבוצותיהם לגמר האליפות וינצחו, אייזיה הוא האיש.

הוא הוכיח שהוא מתעלה ברגעי האמת – אליפות המכללות, משחקי האול סטאר, משחקי הפלייאוף. הוא השחקן שאתה רוצה בקבוצתך כשנשארו חמש שניות ואתה חייב שתי נקודות. הוא ה-"מני פלייר". כשהוא עובר להילוך שישי אין מנוע בעיר המנועים שממנה הוא בא – או בכל מנוע בעולם, כולל מנועי החיפושית וה"סוסיתא" הישראלית – הפועל יעיל ממנו. הוא המוח, הלב והמוציא לפועל של ה-´בדבויס´.. נשקו הקטלני ביותר הוא חדירה לסל, עם קליעה מתחת לענקים הקופצים עמו, או בקשת גבוהה מעליהם. אם יש לו חולשה, הרי היא קליעת הניתור שלו, שמעולם לא הייתה בה הקלאסיות של ג´רי ווסט או גייל גודריץ´. למרות זאת, קליעתו טובה דיה כדי ששומריו לא יוכלו להסתכן ולא יאפשרו לו מרווח בעודם עוזרים בשמירה כפולה על שחקן אחר, כי הם יודעים שהוא יכול לקבור את העור הכתום גם מרחוק, תודה.

בעבר היה אייזיה משחק כמי שסומך רק על עצמו במצבי לחץ. עובדה זו נחשבה לנקודת חולשה מסוימת במשחקו. כיום, עם ג´ו דומארס וויני ג´ונסון, חל שינוי בתפיסה הזאת והוא כבר יודע לחלק עמם את המעמסה. אייזיה גם הוכיח את עצמו כשחקן המסוגל לשחק עם פציעה וכאב. את כל הרבע האחרון במשחק השישי ואת כל המשחק השביעי נגד הלייקרס, בשנה שעברה, שיחק נפלא עם עקב נקועה ונפוחה. השנה שיחק יותר מחודש עם שריר "המסטרינג" (השריר שמג´יק מתח ובגללו לא שיחק) מתוח.

דון נלסון, מאמן גולדן סטייט, אמר עליו: "אייזיה הוא הפוינט-גארד המושלם. כשאני חושב על פוינט-גארדים, אני חושב מיד על שניים מהיום, ואחד מהזמן הרחוק: אייזיה ומוריס צ´יקס של התקופה הזאת, ובוב קוזי של ההיסטוריה". פאט ריילי, מאמן היריבה הגדולה אמר עליו: "אייזיה בכמה מילים? מהירות… פלאש… ברק… חדירה… לחימה… אומץ… אינטליגנציה… ווינר אמיתי… אני אוהב אותו כי הוא ספונטאני ויוצר. הוא מסוגל לשחק הגנה והתקפה, והוא ריבאונדר נהדר. הוא מזכיר לי סביבון. סובב אותו, שחרר ותן לו לרוץ".

והוא רץ. אלוהים, איך שהוא רץ.

הוא טיפוס רגיש ורומנטי מחוץ למגרש. אהבתו הגדולה היא כתיבת שירה. אמו, מרי תומאס, שגידלה את ישעיהו בגטו של שיקגו עם תשעה אחים ואחיות, כעסה מאוד כשבנה – כוכב כדורסל בעיני כולם – אך משורר בעיניה – החליט לעזוב את אוניברסיטת אינדיאנה ולהיבחר לדראפט של הנבא לפני שסיים את לימודיו.
"אמא", אמר לה, "עוד אקבל את ה-ב.א וזאת אני מבטיח". גברת תומאס, אישה החלטית שלא מאמינה בנסים, אילצה אז את בנה לחתום חוזה אצל ג'ורג' אנדריוס, עו"ד מפורסם בשיקגו, ובו העלה על הכתב את הבטחתו. ב-11 במאי 1987 עמד תומאס במילתו.

כשהוא כבר מולטי-מיליונר, והוא לא צריך את הב.א מהאוניברסיטה כי הוא יכול לקנות אותה, הוא הביא לאמו מתנה: תעודת גמר עם ב.א שהוענקה לה ב"יום האם". ספור ההבטחה נודע ברבים. "מה הייתה עושה אמך אילו לא היית עומד בהבטחתך?" אני שואל באחד המפגשים עמו בחדר ההלבשה בגארדן. אייזיה מחייך: "אצל אמי אין דבר כזה. היא הייתה תובעת אותי ומרוקנת כל פרוטה מכיסי עד שהייתי מסיים את הלימודים".

האם ואחיו המבוגרים הם שהגנו על בן הזקונים מכנופיות הסמים בגטו כשהיה נער צעיר. שניים מאחיו מועסקים בדרגים גבוהים במשטרת שיקגו, אך שניים אחרים לא עמדו בפיתוי ובמשיכה של הגטו: שתייה, סמים, זנות, פשע. "הם מסתובבים איפה שהוא. נעלמו מהאופק. איבדו קשר", הוא אומר בצער.

זאת קרוב לוודאי אחת הסיבות שאייזיה היה לאחד המובילים במלחמה נגד הסמים בין שחקני ה-נבא. זוהי גם הסיבה שבגללה אחרי שנתיים במכללה מיהר וחתם כמקצוען. "הציעו לי 1.6 מיליון, והחלטתי שאמי סבלה מספיק". הוא משחק כיום בשנה השלישית של חוזה בן 10 מיליון דולרים ל-10 שנים. עתידו, ועתיד אלה שנשארו ממשפחתו, מובטח. לאשתו לין ולעצמו קנה וילה בפרברי דטרויט, ולאמו בית מרווח בקלדרון, הפרבר היקרתי של שיקגו. "הדבר המאושר ביותר אצלי הוא לראות את אמי בביתה החדש. ממש לא ייאמן מה יכולות לעשות כמה קליעות ´הופס´". באוניברסיטת אינדיאנה הוא הקים את "קרן אייזיה תומאס לסטודנטים נזקקים". הוא מארגן בדטרויט אחת לשנה את חודש ה"עצור את הפשע", הנחשב כיום לכוח חשוב בחינוך ובקידום השחורים בשכונות הדרומיות של העיר.

השנה עשה זאת אייזיה עד הסוף. הוא לא נעצר עד שהטבעת הראשונה, טבעת המנצחים, נענדה על אצבעו. בדרך הוכיח שהוא לא סתם מכונת נקודות בקבוצה לוזרית, אלא גם מנהיג גדול, היודע להצניע את עצמו ליד שחקנים גדולים שלעתים אפילו האפילו עליו כוויני ג´ונסון וג´ו דומארס, ולתת להם את הכדור כשהם "חמים". השנה הזאת, בלי ספק, הייתה השנה שבה נכנס אייזיה תומאס לרשימת הגדולים ב-NBA.
זכות הדיבור לסיום לאייזיה תומאס, במילות השיר שלו:

TO THE ARENA I HAVE BEEN
AND HAVE PLAYED THE GAME
AND KNOW THE PAIN
SACRIFICE I HAVE MADE THE
AND PAID THE PRICE
TO MAKE PLAYING
LIFE IN THE ARENA, MY

***

אייזיה תומאס הוא ללא ספק "האיש הקטן הטוב מכולם מאז בוב קוזי". הוא ניצח בכל רמה: תיכונים, קולג´ (הוביל את אוניברסיטת אינדיאנה לתואר ה-NCAA ב-1983) וב-NBA (פעמיים). הוא שיחק 13 עונות בנבא-, השיג שתי אליפויות, היה 12 פעם אול-סטאר (ופעמיים ´השחקן המצטיין´ של האול-סטאר, תואר שבו זכה פעמיים גם בגמר הפלייאוף). אחרי שפרש ממשחק היה הבעלים היחיד של ליגת ה-CBA ואחר כך בעל חלקי של טורונטו רפטורס. הוא אימן את הפייסרס שלוש עונות (2000-2003) והוביל אותם לפלייאוף בכל אחת מהן.

הסטטיסטיקה שלו בנבא:
• Games played: 979
• Games started: 971
• Minutes per game: 36.3
• Points scored: 18,822
• Assists: 9,061
• Rebounds: 3,478
• Steals: 1,861
• game: 19.2 Points per
• Assists per game: 9.3
• Rebounds per game: 3.6
• per game: 1.9 Steals
• Field goal percentage: .452
• 759. :Free throw percentage
• Three-point percentage: .290

 

 

 

בעיות, סכסוכים, האשמות, והוצאות דיבה רדפו אחריו כמעט כל השנים. ישנם האומרים שעקשנותו עמדה בעוכריו, ואופיו המתנשא לא עזר.
הניקס שכרו אותו להיות נשיא ומנהל הקבוצה. הוא הבטיח אליפות, אבל משך השנים שניהל את הקבוצה, הנהלתו לא שיפרה דבר. מאמן הניקס לארי בראון פוטר, ואייזיה הוא המואשם הראשי בכך. הוא נעשה מאמנם החדש. שוב הוא הבטיח אליפות, ושוב הוא פישל בגדול. יחסיו עם רוב השחקנים היו רעים, ועם סטפן מרברי הוא לא דיבר כלל. בסיום העונה שעברה הוא פוטר אחרי עונה של 59 הפסדים, ומייק ד´אנטוני קיבל את שרביט המאמן. אייזיה עדיין מועסק ע"י הניקס ב-"תפקיד מיוחד" שאיש לא יודע מה הוא.

ראיינתי אותו כמה פעמים, בעיקר במשחקי האול-סטאר. ריאיון אחד זכור לי במיוחד: שאלתי אותו מה היה הרגע המביך והגרוע ביותר בהיסטוריית הכדורסל שלו. הוא לא היסס אפילו שנייה: "זה היה משחק הפלייאוף בבוסטון, שבו איבדתי כדור חוץ ואת המשחק, ואחר כך, בחדר ההלבשה – כשאני בקושי יודע היכן אני, ואני מלא מרירות – נשאלתי על ידי איזה עיתונאי מה דעתי על לארי בירד שניצח את המשחק. מה אתה יכול לומר על שחקן שרק לפני כמה דקות קבר אותך? אז בלהט הרגע אמרתי ש´אם לארי בירד היה שחקן שחור הוא היה סתם עוד שחקן´. מיד ידעתי שהייתה זו טעות גדולה כי לארי הוא אחד משלושת השחקנים הטובים אי-פעם. אבל היה מאוחר מדי להחזיר את המילים לפה. למחרת כל הכותרות הראשיות בכל עיתוני ארה"ב סיפרו על זה.

הדבר היחיד שהקל עלי היה, שכאשר צלצלתי ללארי להתנצל הוא אמר לי ´שכח את זה. אני יודע שלא התכוונת´. לארי ואני חברים קרובים מאוד כיום".
ישנו עוד ספור הרודף אותו כבר שנים. הוא הואשם שבמשחק האול-סטאר של 1985 הוא "אירגן הקפאה" נגד מייקל ג´ורדן. אומרים שאייזיה קינא מאד ברוקי החדש הגונב את כל הכותרות, והוא החליט שהוא וחבריו לא ימסרו לג´ורדן. מייקל עצמו לא מאמין בכך. אייזיה מגחך: "ב-1985 שיחקו במזרח לארי בירד, ד"ר ג´יי, מוזס מלון, ועוד וותיקים. היש מישהו שמאמין שאני אבקש מלארי או הדוקטור להקפיא את ג´ורדן, והם יסכימו. אפילו אם הייתי רומז על כך הם היו גורמים שיזרקו אותי מהקבוצה".

זכור גם המקרה שקרה ב-2 לאפריל, 1991. ישנם המאמינים שאייזיה הרגיש שסטוקטון מתחיל לקבל את הכתר של הפוינט-גארד הטוב בנבא, והוא עשה לו מטרה לקלוע כמה שיותר נגד סטוקטון. קרל מלון הכניס לו מרפק שפצע את פדחתו וצווארו, ואייזיה היה זקוק ל-40 תפרים.

אייזיה לא סלח גם לנבא על שהעדיפו את סטוקטון עליו ב-"נבחרת החלום" המקורית של 1992. במשחק הבא אחרי האולימפיאדה נגד סטוקטון, אייזיה קלע 32 נקודות. סטוקטון הוא יותר מדי קר רוח מלהיכנס למריבות כאלה, והוא אף פעם לא הוציא מילה רעה על אייזיה. אנוקה בראון, שהאשימה אותו בהטרדה מינית (וזכתה ב-11.1 מיליון דולר ששולמו ע"י מדיסון סקוור גארדן, הסכום הגדול עד עתה בהטרדה מינית או אונס), טענה במשפט שאייזיה הוא גזעני. היא אמרה שהוא אמר לה הרבה פעמים שהוא "שונא את הלבנים העשירים עם הכרטיסים העונתיים שעולים 50,000$ כל אחד.

מיד אחרי המשפט, המשטרה נקראה לדירתו. הוא היה מחוסר הכרה. בבדיקות הדם גילו שהוא השתמש במנת יתר של התרופה "לונסטרה" שהיא למעשה מין סוג של כדור שינה. הוא טוען שהגלולות היו של בתו אילנה בת השבע עשרה.

לך תדע. מה שכן ברור הוא שבעיות, סכסוכים, ומריבות היו מנת חלקו משך כל שנותיו בנבא כשחקן, איש הנהלה, ומאמן.

 

 


מנחם לס

בעל האתר, ומנסה לכתוב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 29 תגובות

 1. מספר 2 – ברכזים ברשימות שלי (מייד אחרי סטוקטון).

  לכל מאוהבי המג'יק שאלה פתוחה: עם מג'יק היה משחק בחור כמו דטרוייט או מילוויקי כמה הוא באמת היה שווה?

  1. IDO , הנה עוד כמה שאלות פתוחות : מה אם ל MJ לא היה את פיפן ?
   מה אם לאן באייס לא היה מת ממנת יתר? מה אם MJ לא היה חוזר מפרישה? מה היה ערכו של מסי ללא אינייסטה, צ'אבי וחלוץ מעולה בחוד?
   זה לא משנה, אין שום תשובה בעלת ערך כלשהוא לשאלות כאלו , מג'יק שיחק בקבוצה מצויינת אבל היה מספיק טוב להפוך אותה לאגדה.

  2. מג'יק ואוסקאר כשחקנים פשוט טובים יותר וגם פרייזר לא פחות טוב וגם לא יותר טוב מוסט כרכז (חילק את הקריירה שלו בין שתי עמדות החוץ). אין דבר מסוים שאייזיאה עשה כרכז יותר טוב ממה שעשו מג'יק, אוסקאר ופרייזר. לגבי מג'יק יכולת ניהול המשחק והמסירה של מג'יק הייתה מרשימה יותר בלי לזלזל ביכולתו הנפלאה של אייזיאה שאצלי הוא חמישי לאחר מג'יק, אוסקאר, קוזי וגם וסט. יש לציין שגם קוזי ניהל את המשחק ומסר לא פחות טוב מאייזיאה ואף ראיית המשחק שלו ויכולת המסירה הייתה מרשימה יותר.

   1. דוק לס , מה הemail שלך למקרה ואני רוצה לנסות ולכתוב לאתר,
    העונה של מכבי מתחילה ואני אשמח לנסות ולשעשע את החברים פה באתר ובמיוחד את יאיר זעפרני האוהד הצהוב הגדול

 2. גם אני מסכים עם אורי על 2 התגובות,זה דבר תלוש מהמציאות להגיד מה היה אם…,
  לגבי המאמר נקודה אחת הרגה אותי מצחוק שכתבת שהוא בשנה השלישית לחוזה של 10 שנים ב10 מיליון דולר,האח פעם היו ימים 🙂
  דבר שני מנחם,מה באמת האמת לגבי הדריםטים 92,יש מישהו שבאמת שפך על זה אור,האם זה באמת מייקל הטיל וטו או פשוט העדיפו את סטוטקון

  1. אני חושב שזה די ידוע היום שכולם ידעו את התנאי של ג'ורדן – "או אני או הוא" – וברגע שהחליטו לקחת את ג'ורדן (כמובן שלא יכלו לוותר עליו) בעצם ויתרו על אייזאה.

 3. הדברים עליו ברשימותיי:

  המנהיג הלוחם והווינר הגדול של "הילדים הרעים" מדטרויט שלא חסרו להם וינרים. מצוין בהגנה ובהתקפה (אך לא טוב בקליעה מרחוק, למרות שבפלייאוף קלע טוב גם משם), ריבאונדר טוב מאוד לגובהו (1.85 מ') וגם חוטף משובח. רמה גבוהה גם ביכולת המסירה וגם בקבלת ההחלטות.
  בעל לב ענק שעבר לפחות 17 פציעות לא קלות בכל חלקי גופו. מחזיק בשיא נקודות ברבע בסדרת גמר כשקלע 25 נק' (13-11 מהשדה) ברבע השלישי במשחק הששי בגמר 88' כשהוא עם קרסול כואב. ממצב של 48-56 ללייקרס בדקות הראשונות של הרבע, ת'ומאס קלע 14 נק' רצופות, ועד סוף הרבע הוסיף עוד 11 נק' והפיסטונס סיימו את הרבע ביתרון 79-81. בסופו של דבר הלייקרס ניצחו 102-103 והשוו לשיוויון 3 בסדרה, אך מה שזכור מהמשחק הזה הוא ההצגה ההירואית של אייזיאה שסיים את המשחק עם 43 נק', 8 אס', 6 חט', קרסול נפוח, זרת שמאלית נקועה, עין פגועה ופנים שרוטות (תיאור המשחק הזה כשההצגה הכבירה של אייזיאה במוקד בכתובת זו: http://www.nba.com/history/isiahheroic_moments.html). במשחק השביעי אייזיאה כבר לא היה יכול להשתתף (יש גבול לסבל הגופני שבן-אדם יכול לסבול גם כשמדובר בשחקן עם לב ענק וכוח סבל כזה) והלייקרס ניצחו גם במשחק הזה וזכו באליפות החמישית שלהם בשנות ה-80.
  פרש ב-94' בגיל 33 לאחר 13 עונות.
  עם פציעותיו שיחק ב-91.84% מהמש' האפשריים בעונה הסדירה (979 מ-1,066) כשב-9 הראשונות שיחק ב-97% מהמש' האפשריים (716 מ-738). ב-11 עונות שיחק הכי מעט 72 מש' (עונה ראשונה), ב-3 מהן שיחק 79-77 מש' (בחמישית 77, ב-11 שיחק ב-78 מש' וב-12 שיחק ב-79) וב-7 עונות (שכולן ב-9 הראשונות בעונות שנייה-רביעית ושישית-תשיעית) לא החמיץ יותר משני מש' (ב-5 מהן 81 [שנייה ורביעית ושישית ושביעית ותשיעית] כשבאחת 82 [שלישית] ובאחת 80 [שמינית]).
  אלו נתוניו האיכותיים מאוד של אייזיאה: 19.2 נק' (45.2% מהשדה ו-75.9% מהקו), 3.6 רי', 9.3 אס', 1.9 חט' ו-3.8 אי' ב-36.3 דק' למשחק בעונה הסדירה, ו-20.4 נק' (44.1% מהשדה, 34.6% מהשלוש ו-76.9% מהקו), 4.7 רי', 8.9 אס', 2.1 חט' ו-3.3 אי' ב-38 דק' למשחק ב-111 מש' בפלייאוף,.
  יחס אס'-אי' של 2.46 אס' לכל איבוד בעונה הסדירה ו-2.675 בפלייאוף.

 4. מנחם.
  טור מרתק כרגיל אבל השאלה שלי היא מי לדעתך יותר טוב:
  1. גון סטוקטון
  2. איזאה תומאס
  3.אוסקר רובטסון
  ביחד עם מגיק גונסון ואו וולט פריזר או בוב קוזי או סטיב נאש הם 5 הרכזים הטבים בהיסטוריה

  1. "מי טוב יותר" זה תמיד עניין של טעם, ולכל אחד יתרונות וחסרונות. אני תמיד חושב בצורה של מאמן: את מי היית הוחר קודם לקבוצתך?
   אז את אוסקאר רוברטסון הייתי בוחר ראשון ללא ספק. הוא גם היה גבוה ב-10 ס"מ משניהם. אייזיה או סטוקטון? הייתי זורק מטבע.

 5. מנחם.
  טור מרתק כרגיל אבל השאלה שלי היא מי לדעתך יותר טוב:
  1. גון סטוקטון
  2. איזאה תומאס
  3.אוסקר רובטסון
  ביחד עם מגיק גונסון ואו וולט פריזר או בוב קוזי או סטיב נאש הם 5 הרכזים הטבים בהיסטוריה.

  1. הייתי מוסיף לרשימת 5 הטובים את מג'יק וולטר פרייזר (הוא גם היה גבוה ב-10 ס"מ מקוזי ונאש, ומגן ה-ר-ב-ה יותר טוב!!!)

  2. מג'יק ואוסקאר הם מעל כולם ויותר מגוונים וזה כמובן קשור לגבהם לעומת האחרים, אך בכל מקרה עובדתית הם טובים יותר, וגם וסט כרכז מגוון יותר ויכול להיות בהחלט מחמשת הרכזים הטובים בכל הזמנים ואף המגוון ביותר כי הוא גם גם מהגארדים החוסמים הטובים ביותר וגם חוטף מעולה בנוסף למוסר משובח, קלעי נפלא וריבאונדר נהדר לעמדתו וגובהו.
   בכל מקרה הטובים ביותר והמרשימים ביותר בניהול המשחק ויכולת המסירה הם מג'יק, קוזי, סטוקטון ונאש.

   דירוג חמשת הרכזים הטובים ביותר ברשימתי הוא: מג'יק, אוסקאר, קוזי, וסט ופרייזר ואחריהם אייזיאה וסטוקטון (בתגובות במאמר על סטוקטון יש התייחסות שלי לדירוג שלי בתגובתיי על יחסי אס'-אי' של רכזים (אוסקאר, קוזי וגם וסט לא מופיעים שם כי האי' החלו להיחשב מ-77/8').

 6. אחד מאשפי השליטה בכדור שראיתי.
  אולי מישהו ימצא ביוטיוב קטע שלו שבו הוא עובר 3-4 שחקנים תוך שליטה וירטואוזית ממש.

 7. אייזאה והבאד בויז הם שניצחו בפלייאוף את הלייקרס הגדולים, סלטיקס של בירד ושיקגו של ג'ורדן(ב-90 זאת ממש הקבוצה שלקחה את 3 האליפויות הראשונות). זה כמה גדולים היו הפיסטונס של אז ואייזאה היה השחקן הכי טוב שלהם אז למה הוא נחשב פחות טוב מבירד מג'יק וג'ורדן?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט