אליפות אירופה בישראל! השיטה של פיב"א / עידו יצחקי

אליפות אירופה בישראל! השיטה של פיב"א / עידו יצחקי

לאחר שמדינתנו הצנועה כבר זכתה לארח בשנים האחרונות את יריית הפתיחה של הג'ירו ד'איטליה, אליפות אירופה בג'ודו, בית ביורובאסקט הבוגרים ואליפות אירופה בכדורגל U21, מגיע האירוח הגדול הבא – אליפות אירופה לנבחרות עתודה בכדורסל שתחל בעוד כשבועיים בדיוק, ותיערך באולם זיסמן בר"ג ובהיכל 'קבוצת שלמה' בתל אביב (הדרייב אין) המרוחק כחצי ק"מ בלבד ממתחם ה'אקספו' שאירח לפני כחודש וחצי את האירוויזיון. אנו ב"הופס" ממשיכים להתכונן לאירוח התחרות לקראת סקירה מלאה של האליפות.

תוצאת תמונה עבור דרייב אין אליפות אירופה
היכל 'קבוצת שלמה' בצפון תל אביב. יארח את האליפות.

לאורך השנים, ארגון הכדורסל העולמי – FIBA, ידוע בשיטותיו ההזויות של ארגון הטורנירים, שיטת מוקדמות, דרגים ועוד דברים שאף אחד לא מבין. המסורת הזו לא פסחה גם על טורנירי הנוער שעברו שינויים רבים בשנים האחרונות. הטורניר אשר מתקיים בישראל מכונה בעברית גם 'אליפות אירופה לנבחרות עתודה' וזהו טורניר הנוער המבוגר ביותר המהווה אליפות אירופה בכדורסל U20 לדרג א'. לכל השחקנים אשר מלאו להם כבר 20 אך נולדו בשנתון המתאים יכולים להשתתף בטורניר. השנתון המבוגר ביותר הוא שנתון 1999, ולכן שחקנים כמו יובל זוסמן ומייקל בריסקר לא יוכלו להשתתף. אין אפשרות לחריגי גיל.

הדרגים:

עד לשנת 2004 שיחקו כל נבחרות הנוער באירופה בטורניר מוקדמות, ממנו העפילו נבחרות לאליפות אירופה אשר נערכה אחת לשנתיים. החל מ-2005 החליטה פיב"א לעשות שינוי קיצוני בשיטה ולחלק את הנבחרות לשני דרגים אשר מחולקים ע"פ ההישגים המקצועיים של הנבחרת. 16 נבחרות משחקות בדרג א', כשהשאר משחקות בדרג ב'. בכל שנה נערכת אליפות אירופה החל מאותה שנה כשטורניר המוקדמות מבוטל. מקומות 14-16 בכל שנה בטורניר דרג א' נושרות אל דרג ב', בעוד שלושת המקומות הראשונים של דרג ב' עולים לטורניר דרג א' של השנה הבאה. ב-2013 הוחלט להגדיל את הטורניר ל-20 נבחרות, אך לפני כ-3 שנים חזרו בפיב"א ל-16 נבחרות, כשאורך הטורניר מקוצר לשמונה ימים בלבד, וחלה בו שיטת משחקים המשוחקת עד היום.

השיטה:

16 הנבחרות אשר מעפילות לטורניר מחולקותם לארבעה בתים של ארבע קבוצות בכל בית. הנבחרות משחקות אחת נגד השנייה במשך שלושה ימים רצופים, כשלאחריהם יגיע יום מנוחה לפני שלבי הנוקאאוט. וכאן העסק מתחיל להסתבך: כל הנבחרות מעפילות לשלבים המכריעים של הטורניר כשבית א' מצטלב עם בית ב' ובית ג' עם בית ד' (ראשונה מול רביעית, שנייה מול שלישית) המשוחק ביום החמישי לטורניר בשיטת נוקאאוט והוא משוחק כשמינית הגמר. המנצחות כמובן ממשיכות לשלב רבע הגמר, בעוד שמונה המפסידות בשלב השמינית נושרות לטורניר פנימי על מקומות 9-16. יום למחרת משוחק רבע הגמר, כשהמפסידות ישחקו למחרת בטורניר על מקומות 5-8. בינתיים, המנצחות בשלב הנוקאאוט של מקומות 9-16 עוברות לטורניר על מקומות 9-12, בעוד המפסידות באותו היום ינשרו לשחק על מקומות 13-16 מתוכן רק אחת תזכה לשרוד בדרג א'. ביום חצאי הגמר ימשיכו כל הנבחרות להתחרות זו בזו כשמלבד ארבע הראשונות והאחרונות, שאר המשחקים הינם לפרוטוקול בלבד ומשחקים על מיקום. המנצחות בשלב חצאי הגמר כמובן מעפילות לגמר והמפסידות ישחקו במשחק על המקום השלישי. בטורניר 5-8 המנצחות יעפילו למשחק על מקומות 5-6 והמפסידות ישחקו על מקומות 7-8. אותו הדבר גם במשחקים על מקומות 9-12. מקומות 13-16 משחקות במשחקים סופר קריטיים באותו היום, שכן המפסידות מבטיחות רשמית את ירידתן לדרג ב'. יום הגמרים הגדול מגיע גם הוא ללא יום מנוחה כשמלבד הגמר, המשחק על מקומות 3-4 (משחק על הארד) וכמובן משחק על מקומות 13-14 (קרב נגד הירידה לדרג ב'), שאר המשחקים הינם לפרוטוקול וחסרי משמעות.

כך יוצא שלמעשה, כל נבחרת משחקת שבעה משחקים בשמונה ימים בלי קשר לתוצאותיה. בנוסף, שיטת הנוקאאוט הבעייתית יוצרת מצב בו נבחרת שניצחה את כל משחקיה בשלב הבתים יכולה למצוא עצמה נושרת לדרג ב' אילו תפסיד ארבעה משחקים רצופים בשלבים המכריעים, בעוד נבחרת שהפסידה בשלב הבתים, עדיין שומרת על סיכוי לזכייה בתואר הנכסף.

האליפות בישראל:

האליפות תיערך בתאריכים 13-21.07 ב'זיסמן' ובהיכל 'קבוצת שלמה'. מכירת הכרטיסים כבר החלה באתר "לאן" ומציעה מס' חבילות: מנוי לכל האליפות, אופציה לרכישת מנוי ליום מלא של משחקים (ללא נבחרת ישראל) או כרטיס למשחק הנבחרת.

הבתים:

בית א': טורקיה, צרפת, מונטנגרו ובריטניה.

בית ב': סרביה, איטליה, ישראל ואוקראינה.

בית ג': ספרד, גרמניה, לטביה וקרואטיה.

בית ד': ליטא, יוון, סלובניה ופולין.

תוצאת תמונה עבור ‫אליפות אירופה U20‬‎
מתוך ההגרלה שנערכה בפברואר

בכל יום בטורניר ישוחקו שמונה משחקים בשני סטים של ארבעה משחקים שייערכו במקביל שני האולמות. משחקי נבחרת ישראל ישוחקו כולם בהיכל 'קבוצת שלמה' בשעה 21:00\20:30. שאר המשחקים ישוחקו ב-13:45, 16:00 ו-18:15.

תאריכים:

13.07 – יום המשחקים הראשון בשלב הבתים (ישראל נגד סרביה)

14.07 – יום המשחקים השני בשלב הבתים (ישראל נגד איטליה)

15.07- יום המשחקים השלישי בשלב הבתים (ישראל נגד אוקראינה)

16.07- יום מנוחה

17.07 – שמינת הגמר

18.07- רבע הגמר

19.07 – יום מנוחה

20.07 – חצי הגמר

21.07- הגמר

 

נבחרת ישראל:

סקירה מלאה של נבחרת העתודה תגיע בהמשך, כשבינתיים תוכלו ליהנות מהסקירה המקוצרת של עידן ארווץ אשר כוללת בתוכה ריאיונות בלעדיים עם שחקני הנבחרת באדיבות שי בוקר. לקריאת הסקירה לחצו כאן. בימים אלו מתחרה הנבחרת בטורניר הכנה בקרואטיה כשמאחוריה כבר משחקים בפורטוגל. בהמשך השבוע תחזור הנבחרת לארץ וכאן תקיים משחקי הכנה קשים נגד קרואטיה, ליטא וספרד. הכניסה אל המשחקים תהיה חופשית והם אף ישודרו בשידור חי בערוץ הספורט. הנבחרת נראית עד כה טוב מאוד ממה שהצלחתי לראות כשים מדר ודני אבדיה כמובן לוקחים את המושכות. נכון לעכשיו, מאמן הנבחרת – אריאל בית הלחמי – טרם גיבש חמישייה סופית שאיתה הוא רץ כשמלבד אבדיה, מדר ויותם חנוכי ניתן לראות שינויים בשני המקומות הנותרים. שחקן שהיה אמור להיות בחמישייה באופן קבוע הוא גבי צ'צ'אשווילי, שחקן הפנים אשר נתן עונה טובה מאוד באקדמיה בפראג, אך נפצע במהלך ההכנות וקרע את הרצועה הצולבת. מצבת הסנטרים של נבחרת העתודה הצטמצמה עוד יותר ומכריחה את בית הלחמי למצוא פתרונות יצירתיים לנבחרת אשר רוויה בגארדים איכותיים, ובמעט מאוד שחקני פנים בכירים. קפטן הנבחרת הינו יאיר קרביץ – שחקנה של הפועל ב"ש מליגת העל בעונה החולפת.

האליפות שתיערך כאן בתל אביב, מספקת לנו הצצה נדירה מקרוב אל עתיד הכדורסל האירופי כולל הזדמנות יוצאת דופן לראות את דני אבדיה, הפרוספקט העתידי לדראפט בשנה הבאה (שכפי שמנחם כתב השבוע, כבר ממוקם שישי במוק-דראפט 2020) ואת שאר הכוכבים הצעירים האירופאיים כאן בישראל. שם בולט במיוחד הינו קרלוס אלוסן – גארד שזכה בתואר 'תגלית העונה' בליגה הספרדית במדים של ריאל סארגוסה, ורק בשבוע האחרון חתם בריאל מדריד בגיל 18 בלבד, כשהוא רוצה לצעוד בדרכיו של רוקי העונה ב-NBA – לוקה דונצ'יץ'.

תוצאת תמונה עבור ‫אליפות אירופה U20‬‎
כך זה הסתיים בשנה שעברה. איך הפעם?

עוד שבועיים זה מתחיל, בואו לעודד את הנבחרת!

#אל_אל_ישראל

עידו יצחקי

בן 19, גר בשוהם. כותב על פוטבול, NBA וכדורסל נוער ישראלי. אוהד מכבי ת"א בכדורגל, כדורסל, כדוריד, כדורעף וזריקת דוקים למרחקים.

לפוסט הזה יש 13 תגובות

 1. מקווה להצלחה יוצאת מהרגיל של ישראל, ואני מקווה שניים מחברי הצוות ייזכו להיכנס עם אקרדיטציה לכמה משחקים!

  תודה עידו. אתה הופך לאט-\לאט להיות אחד מחברי הצוות החשובים והתורמים ביותר! (ואת הידע שלך גם בפוטבול וגם בכדורסל אני מאד מעריך!)

 2. ממקווה להצלחה יוצאת מהרגיל של ישראל, ואני מקווה שניים מחברי הצוות ייזכו להיכנס עם אקרדיטציה לכמה משחקים!

  תודה עידו. אתה הופך לאט-\לאט להיות אחד מחברי הצוות החשובים והתורמים ביותר! (ואת הידע שלך גם בפוטבול וגם בכדורסל אני מאד מעריך!)

  1. המשחק הראשון אמור להיות גם האטרקטיבי ביותר והוא נגד סרביה במוצאי שבת (13.07) בשעה 21:00. אם לא מסתדר, אז איטליה נחשבת על הנייר לנבחרת חזקה יותר מאוקראינה והמשחק ייערך ביום ראשון (14.07) ב20:30.

 3. תודה רבה .
  היום החמישי הוא צומת דרכים כי נבחרת שתנצח את כל הימים האחרים ותפסיד ביום הזה תדורג נמוך מנבחרת שתפסיד בכל הימים ותנצח ביום זה.

 4. עידו, תודה רבה. מעניין מאוד וסחטיין על הבקיאות הרבה.
  אשמח להופעה טובה של ישראל ואשמח עוד יותר אם בעוד כמה שנים שחקנים רבים ככל האפשר מהנבחרת יהיו שחקני חמישייה בליגה (ואם אפשר, יותר מכך) וגם בנבחרת הבוגרת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט