A Show About Baseball / יוני לב ארי

סיינפלד במדי המטס. צילום: espn.go.com
סיינפלד במדי המטס. צילום: espn.go.com

שבת בבסיס בפרק מיוחד – לפני 30 שנה עלתה לאוויר "סיינפלד", הסדרה ששינתה את פני הטלויזיה. זה הזמן לדרג את עשרת רגעי הבייסבול הגדולים ביותר בסדרה, ויש הרבה יותר מעשרה כאלה…

 

"אני חגגתי לאחרונה יום הולדת 60. יש כאלה שבשלב הזה של החיים מייצרים 'באקט ליסט', של דברים שהם רוצים להספיק עד סוף החיים. אני רוצה לפתוח פחית בירה ולראות בייסבול. כשאני חושב על פנסיה אני חושב על זה שאוכל ללכת כל יום למשחק בייסבול".

 

 

הציטוט הזה שייך ללא אחר מאשר גדול הקומיקאים בכל הזמנים, והאיש שחתום על הסדרה ששינתה את הטלויזיה (שתי ההנחות האחרונות הן בעיקר בעיני), ג'רי סיינפלד. הסדרה, שנמתחה על פני תשע עונות ו-180 פרקים, עמוסה ברגעי בייסבול לכל אורכה ורוחבה.

את מי הם אוהדים? סיינפלד או הפיירטס? צילום: larrybrownsports.com
את מי הם אוהדים? סיינפלד או הפיירטס? צילום: larrybrownsports.com

 

ג'רי עצמו ידוע כאוהד ניו-יורק מטס, ונראה בלא מעט משחקים ביציעים. ג'ורג' קוסטנזה, לעומת זאת, "עבד" במהלך הסדרה בניו-יורק יאנקיז, כעוזר למשבץ המלונות בקבוצה. כך שלא חסרות סיבות לראות בייסבול לאורך רוב עונות הסדרה.

 

בעוד כחודש (ב-5 ביולי למי שסופר כמוני) נחגוג 30 שנה לשידור הפרק הראשון של סיינפלד, זה בדיוק הזמן לדרג את עשרת רגעי הבייסבול הגדולים של הסדרה, משימה סופר סופר קשה, אך גם מהנה. מוזמנים לדרג בעצמכם את העשירייה שלכם.

הרביעייה במלוא תפארתה. צילום: alexraphael.wordpress.com
הרביעייה במלוא תפארתה. צילום: alexraphael.wordpress.com

 

10. האצבע

שם הפרק: The Pledge Drive. עונה 6, פרק 3.

ג'ורג' קוסטנזה במיטבו, לצד דני טרטבל, שחקן השדה הימני של היאנקיז, שכנראה מעבר ל-262 הום ראנס שחבט, הפרק בסיינפלד הוא רגע השיא של הקריירה שלו…

הסיפור בקצרה: טרטבל וג'ורג' היו בדרכם להשתתף בערב התרמה, כשנהג חתך אותם בכביש ו"הראה לג'ורג' אצבע משולשת". קוסטנזה כמובן נסע אחרי אותו בחור למעלה משעה, רק כדי להתעמת איתו בתחנת דלק מחוץ לעיר ולגלות שהוא עם אצבע מגובסת.

"ה"ציטוט: "Middle Finger, Strait Up, At Me! At Us!"

פרט טריוויה: טרטבל, סוג של כוכב טלויזיה, הופיע גם בפרק אחד בסדרה נשואים פלוס, לצד שחקן עבר נוסף, ברט סברייאן.

 

9. פוליאסטר או כותנה?

שם הפרק: The Chaperone. עונה 6, פרק 1.

כל הליגה משחקת עם פוליסאטר, רק היאנקיז עברו לכותנה. אם זה רעיון של ג'ורג', בטח יש לזה סוף משעשע…

הסיפור בקצרה: ג'ורג' מייעץ למנג'ר של היאנקיז, באק שוולטר, להחליף את המדים מפוליאסטר לכותנה, אך מה קורה לאחר שמכבסים אותם והם מתכווצים?

"ה"ציטוט: "Oh My God, Mattingly Just Split His Pants"

פרט טריוויה: למרות שהסצנה בקטע המצורף נראית כאילו לקוחה מחדר ההלבשה ביאנקי סטדיום, כששחקני הקבוצה לובשים את מדי הבית, היא צולמה באיינג'ל סטדיום בלוס אנג'לס, בזמן שהיאנקיז התארחו אצל האיינג'לס.

 

8. הדרבי של ניו-יורק

שם הפרק: The Millennium. עונה 8, פרק 20.

אפילו כשג'ורג' מנסה שסטיינברנר יפטר אותו, זה לא הולך לו. אך הפגישה שלו עם אנשי הניו-יורק מטס בקופי שופ בהחלט לפנתיאון של הסדרה.

הסיפור בקצרה: ג'ורג' נפגש עם שני אנשי מטס, שמנסים לגייס אותו לתפקיד ראש מערך הסקאוטינג, אך עד שג'ורג' לא מפוטר אסור להם לדבר איתו. ג'ורג' עושה הכל כדי שסטיינברנר ישלח אותו הביתה, אך זה לא ממש מצליח לו…

"ה"ציטוט:

ג'רי: "?Good Meeting"

ג'ורג': "There Was No Meeting. But It Was Quite a Meeting"

פרט טריוויה: קשה להבחין בכך, אך במהלך צילומי הפרק איליין בהריון.

 

7. הדונט

שם הפרק: The Note. עונה 3, פרק 1.

מדי פעם בסיינפלד מראים לנו שגם כוכבים הם בסופו של דבר בני אנוש. הסיפור עם ג'ו דימאג'יו הוא בדיוק זה. האגדה של הינקיז, ה"Yankee Clipper", הוא בן אנוש? היתכן?

הסיפור בקצרה: קריימר טוען שהוא ראה את דימאג'יו טובל את הדונאט שלו בקפה. איליין וג'רי לא מאמינים לו, עד שהם רואים זאת בעצמם.

"ה"ציטוט: "????Joe Dimaggio Dunks His Donnuts"

פרט טריוויה: במהלך נעימת הפתיחה בפרק זה ישנה תוספת למוזיקה, אותה ניתן לשמוע אך ורק בפרק זה.

 

6. האגרוף

שם הפרק: The Visa. עונה 4, פרק 15.

את מיקי מנטל, גדול שחקני היאנקיז בכל הזמנים, לפחות לפי דעתו של מנחם לס, אולי לא ראו בסדרה, אך הוא הוזכר ברגע משמעותי בהחלט.

הסיפור בקצרה: קריימר השתתף במחנה בו נערך משחק בייסבול בין שחקני עבר של היאנקיז לקבוצה בה קריימר שיחק. קוזמו יצר מהומה לאחר שזרק כדור על שחקן עבר אחר, ג'ו פפיטון. אותה מהומה הסתיימה באגרוף של קריימר לפניו של מיקי מנטל.

"ה"ציטוט: "!!!I Punched Mickey Mental In The Mouth"

פרט טריוויה: אותו ג'ו פפיטון מוזכר פעם נוספת בסדרה, כשקריימר מחליט שזהו שמו של מי שעיצב את הסנטרל פארק בשנת 1850.

 

5. בובי חוזר ללכת

שם הפרק: The Wink. עונה 7, פרק 4.

פול אוניל, מכוכבי השושלת היאנקית של סוף שנות התשעים, נאלץ לנסות להעיף שני הום ראנס במשחק אחד, ולמחרת לתפוס כדור עם הכובע שלו.

הסיפור בקצרה: מעטפה עם חתימות של שחקני הקבוצה מגיעה בטעות לבובי, ילד בבית חולים, וכדי שקריימר יצליח להחזיר אותה לג'ורג', הוא מבקש מאוניל להעיף שני הום ראנס במשחק.

"ה"ציטוט: "?How The Hell Did You Get In Here Anyway" (אוניל מנסה להבין מה קריימר עושה בחדר ההלבשה של הקבוצה).

פרט טריוויה: לאורך הקריירה הצליח אוניל לחבוט שני הום ראנס במשחק אחד 14 פעמים, כשפעם נוספת הוא אף חבט שלושה במשחק אחד! כך שהדרישה של בובי וקריימר לא היתה מוגזמת….

 

4. הפוך על הפוך

שם הפרק: The Opposite, עונה 5, פרק 22.

הופעה ראשונה של הדמות של סטיינברנר, מהדמויות המשמעותיות בסדרה, אותו עושה יוצר הסדרה לארי דייויד, בעיקר מהגב שלו.

הסיפור בקצרה: ג'ורג' מבין שהוא לא מצליח בחיים כיוון שהוא הולך עם האינסטינקטים שלו, ולכן מתחיל ללכת על ההיפך הגמור. גם בראיון עצמו. וזה עובד.

"ה"ציטוט: "!Hire This Man"

פרט טריוויה: את ויקטוריה, הבחורה שסידרה לג'ורג' את התפקיד ביאנקיז, משחקת דדי פייפר, אחותה הקטנה של מישל.

 

3. פיזיקה פשוטה

שם הפרק: The Abstinence. עונה 8, פרק 9.

ברני וויליאמס ודרק ג'יטר, עוד שניים מכוכבי השושלת הגדולה של סוף שנות התשעים בברונקס, לומדים מג'ורג' כיצד לחבוט, בזמן שהוא מעיף הום ראן אחרי הום ראן.

הסיפור בקצרה: ג'ורג' פתאום הופך לחכם לפרק אחד, ועל הדרך מנסה להסביר לכוכבי הקבוצה את הפיזיקה שמאחורי המשחק. ג'יטר וברני מנצלים את ההזדמנות להתלונן על המלון במילווקי.

"ה"ציטוט: "?Are You The Guy That Put Us In That RAMADA In MILWAUKEE"

פרט טריוויה: וויייד בוגס, אז שחקן היאנקיז, אמור היה להשתתף אף הוא בסצנה, אך הוא איחר ופספס את התהילה.

 

2. היריקה

שם הפרק: The Boyfriend, עונה 3, פרקים 17-18.

קית' הרננדס הוא אחד משחקני הבייסבול הגדולים ביותר שהשתתפו בסיינפלד. שחקן הבסיס הראשון של המטס בין 1983 ל-1989, מכוכבי האליפות האחרונה של הקבוצה מהקווינס ב-1986, היה מעורב בתקרית עם קריימר וניומן, במקביל להיותו חבר של ג'רי.

הסיפור בקצרה: ג'רי וג'ורג' פגשו את הרננדס בחדר הלבשה של חדר הכושר, השניים התיידדו, וכשג'רי סיפר על החבר החדש שלו לקריימר וניומן, הם הציגו בפני איליין את הסיבה שהם שונאים את הרננדס.

"ה"ציטוט: "That Is One Magic Loogie"

פרט טריוויה: הסצנה בה ג'רי בוחן את טענותיהם של קריימר וניומן, לקוחה מתוך הסרט JFK, בכיכובו של קווין קוסטנר. וויין נייט, ניומן בסיינפלד, משחק את אותו התפקיד גם בסרט המקורי.

 

1. הטרייד

שם הפרק: The Caddy. עונה 7, פרק 12.

ג'ורג' סטיינברנר, הבעלים האגדי של היאנקיז מככב בסצנה (גם אם זה לא הוא בעצמו), כששחקני העבר ג'יי ביונר וקן פלפס מוזכרים גם הם, באחד הרגעים המצחיקים ביותר בסדרה, ולא חסרים כאלה. 

הסיפור בקצרה: סטיינברנר חושש שג'ורג' מת, ובא לבשר על כך לפרנק ואסטל, הוריו של ג'ורג'. פרנק מנצל את ההזדמנות כדי לרדת על הבעלים ועל ניהול הקבוצה המחפיר שלו. אז מה אם הרגע הודיעו לו שהבן שלו מת?

"ה"ציטוט: "??What The Hell Did You Trade Jay Buhner For"

פרט טריוויה: כשביונר נכנס להיכל התהילה של סיאטל מארינרס, הקבוצה אליה עבר מהיאנקיז, הוקרן הקטע מסיינפלד על המסך באצטדיון.

פספסו את הרשימה:

ג'ורג' מארח את אנשי יוסטון אסטרוז, שמלמדים אותו שפה חדשה (The Hot Tub, עונה 7, פרק 5)

ג'ורג' מאבד את מחזיק המפתחות שלו עם הדמות של שחקן ושדר העבר פיל ריזוטו (The Pothole, עונה 8, פרק 16)

איליין נכנסת למשחק של היאנקיז עם כובע של בולטימור, ומגורשת (The Letter, עונה 3, פרק 21)

 

הצביעו בהמוניכם!

היכנסו ללינק

 

יוני לב ארי

die hard yankee fan, חי ונושם סביב הפאסט בול

לפוסט הזה יש 37 תגובות

 1. אני קורא פה לעיתים ואף פעם לא מגיב אבל עכשיו אני חייב.
  כתבה מעולה, פשוט עונג. אפשר להתווכח אם הוא היה גדול הקומיקאים אבל אין ויכוח שהסדרה הזו שינתה את הטלויזיה ואת הקומדיה. זאת סידרה שהיתה קול של דור שלם וגם אם היום היא פחות רלוונטית, היא באמת ייצגה את תקופתה בצורה מושלמת.

  לגבי הבחירה-ברור שאתה טועה…."היריקה" עומד לו למעלה בפנתיאון. מהפרקים הטובים בתולדות סיינפלד בכלל, לא רק בכל מה שקשור לבייסבול.

  ובילי באקנר מת הלילה…..

   1. מבין לגמרי מה אתם אומרים, מבחינתי, העובדה שהרגע הודיעו לו שהבן שלו מת, והוא חושב על ג'יי ביונר, והדרך שהוא עשה את זה,פשוט מושלם. סצנה מושלמת. ואגב, כל הפרק הזה מושלם

  1. אפשר לשאול במה שינתה סיינפלד את הטלויזיה?
   אמנם הסדרה המצליחה ביותר בטלויזיה, אמנם יצרה או ביססה תת ז'אנר של סיטקום שמבוסס על קומיקאי, אמנם תוכנית טלויזיה על "כלום", אבל במה זה שונה מדברים שאחרים עשו?

   1. בעיני היא יצרה שפה שלמה, קצת כמו הגשש בארץ לפני 30-50 שנה, שאנשים מדברים כל הזמן, עד היום. זה משהו שעד כמה שידוע לי אף תכנית טלויזיה לא עשתה בעבר. מעבר לזה, היא יצרה את הסיטקום היחיד (אולי "חברים", אבל לדעתי לא באותה הרמה) שמצליח להצחיק ולמשוך קהל אחרי כל כך הרבה שנים…
    אבל שוב, זו רק דעתי (:

   2. תודה ענקית ליוני על הפוסט ולמנחם על האתר הנפלא.
    ולתהייתך-שאלתך (נתן), היא פירקה את הסיט-קום, את "קומדיית המצבים", וגיחכה אותו. ה"מצבים" של הסיטקום היו ברוב הסדרות מלאכותיים, וכל סיטקום מצליח עבר אבולוציה קבועה (נחמד בהתחלה, מצחיק אח"כ כי התרגלת למצבים וצחקת במקומות הנכונים יחד עם הקהל או הקלטת הקהל, שלב דעיכה שבו מביאים סלב וכו'). לארי דיוויד וג'רי סיינפלד באו ושברו את זה. הסדרה לא באמת על לא-כלום (כלום זה משהו), אלא היא על הכל, אבל לא על "הכל" של הסיטקומים הקלאסיים, אלא על כל הלא-חשוב, הקטן והאיזוטרי, שלמעשה מנהל את החיים שלנו.
    תוסיף לזה שלושה קומיקאים ענקיים שמגלמים 3 דמויות מוקצנות ולא אופייניות לז'אנר (איליין, ג'ורג' וקריימר), כתיבה מבריקה והתפתחות נהדרת של התסריטאות, המשחק והבימוי במהלך השנים (והשווה העונות הראשונות שנראו מאוד לא מהוקצעות לעונות המתקדמות), הומור יהודי (כן, כן), ושילוב נכון בין גבוה לנמוך, ומתקבלת קלאסיקה בלתי חוזרת.

     1. מסכים. זה גם היה חלק מהקסם, וכמי שגדל בשנות השמונים זה תמיד קצת הזכיר לי את תוכניות זהו-זה בהן השחקנים היו צוחקים באמצע (בעיקר דב גליקמן). זה כביכול לא היה מקצועי או מהוקצע, אבל גם עשה את העבודה.

   3. האמת שעכשיו אחרי שחשבתי על זה, זה נכון שההתמקדות במצבים יומיומיים כביכול קטנים היא מקורית ושונה ממה שעשו קודם. בנוסף, הסטינג של 4 רווקים בגיל 30-35 הוא ייחודי לסיינפלד ולדור הזה, עד אז היו בעיקר סיטקומים על משפחות. בכלל, סיינפלד מאד התאמצה וגם הצליחה להיות מראה של ניו יורק בשנות ה- 90, שנות השיא שלה מבחינה תרבותית. רגע אחרי שג'וליאני הפך אותה לבירת התרבות של העולם, ושני רגעים לפני שהמשבר הכלכלי הוריד אותה קצת משם.

 2. וואו וואו וואו. ענק יוני. הכי חזק שהיה פה עד היום. הרגת אותי עם הדירוג ובתור חובב סיינפלד אפילו לא זכרתי שהיו ככ הרבה אזכורים לבייסבול ודווקא קפץ לי ישר לראש הפרק שטים ווטלי מציע לאיליין לבוא איתו לסופרבול…

 3. בפרפרזה על מילותיו האלמותיות של קרמר –
  so funny you just blew my mind
  .
  צריך להדביק את הפוסט הזה לשורה הראשונה לפחות עד שיתחיל משחק מס' 1.

 4. פוסט אדיר. היריקה מקום ראשון גם אצלי, רגע ענק. גם המדים מדורגים נמוך מדי ברשימה, אבל 10 רגעים נפלאים. ממליץ, באותו נושא, על המחווה של הלונלי איילנד לבאש ברד'רס בנטפליקס

 5. אני אדם פשוט, אני רואה סיינפלד – אני נכנס.
  ענק, תודה רבה.
  .
  קטע ענק על בייסבול מתרגיע:
  https://www.youtube.com/watch?v=D2Cc6eVHYhg
  .
  עוד קטע, שצולם חי בזמן משחק:
  https://www.youtube.com/watch?v=5HHpeogznMM
  לארי סיפר שהיה לו מס' טייקים מוגבל בשל כך, והתפלל שפאנקהאוזר לא יצחיק אותו בזמן הצילומים כדי לא לקלקל את ההזדמנות.
  פנקהאוזר (שמת לא מזמן) כמובן הצחיק אותו ובקושי הצליחו להשלים את הצילומים…

 6. צריך לפנות זמן לקרוא בכיף אבל ממבט ראשון, יוני אתה גאון 🙂
  .
  ראוי לציין שגם הדודג'רס (קפצו על העגלה) והמטס (בהשתתפות סיינפלד, קית' הרננדז וה"soup nazi") יערכו ערב המוקדש לציון הדרך לסדרה.

 7. כתבה מעולה!!!
  מבחינתי, הפרק שג'ורג מסביר לברני וג'יטר איך לחבוט, הוא הפרק הטוב ביותר.
  הם אומרים לו שהם זכו באליפות, אז ג'ורג אומר, רק ב6 משחקים…
  השילוב בין בייסבול לסדרה מעולה!!!

 8. היריקה, ללא ספק. אחד מפרקי הקומדיה הגדולים של כל הזמנים, בכל סדרה. והיה גם הפרק עם בט מידלר דשהיה נהדר

 9. איזו הפתעה! ממש מסטר פיס. אני חייתי עם סיינפלד תקופה רצינית מחיי כשגרתי בלונג-איילנד/ניו יורק, וסיינפלד הוא כל כך יהודי צעיר טיפוסי מלונג איילנד. לא בדיוק כמו עוד לונג איילנדר יהודי הואורד סטרן מרוקוויל סנטר שזה עתה יצא עם סרט מדהים על חייו, אבל שניהם די טיפוסיים ליהודים שהכרתי. לא יודע אם הייתי מגדיר אותו כקומיקאי הגדול בכל הזמנים אבל הוא מילא את תפקידו כפי שאף אחד אחר לא יכול היה ולארי דייויס יש רק אחד. מי יכול לשכוח את היריקה.
  ואתמול ניפטרו ברט סטאר, הקוורטרבק הגדול מגרין ביי שלא היה לו כל דבר מיוחד אבל מכל הלא מיוחדים נוצר אחד מהגדולים בכל הזמנים., וביל באקנר, שהכדור עבר לו בין הרגליים בוורלד סרייס והפך לקללה הגדולה ביותר שאתלט יכול לסבול .לא אתפלא אם הכדור שעבר לו בין הרגליים לא קיצר לו את החיים בן 69 בפטירתו)

  1. מל, לפי הדיווחים באקנר סבל מדמנציה בשנותיו האחרונות וכנראה שהיו בעיות בריאותיות נוספות.
   לגבי ההישגים שלו – אתמול קראתי נתון שאומר שרק 0.3% מהשחקנים בהיסטוריה היו עם יותר חבטות ממנו בקריירה. רק מראה איזה שחקן גדול היה.

 10. מעולה יוני.
  .
  כמובן שאני חייב להצטרף למגיבים שמעלי ולציין שפרק היריקה הוא אחד הגדולים בסדרה וחייב להיות במקום הראשון, אבל בהיבט בייסבול טהור, אין על הפרק של איליין והכובע והוא חייב להופיע ברשימה.

 11. ענק יוני!
  אני זוכר במעורפל גם איזה קטע של ג'ורג', שבו הוא אומר לאחד החובטים של הקבוצה "תפתח את החבטה שלך". וכשהחובט אומר לו "מה אמרת?", ג'ורג' אומר שסתם, הוא תמיד רצה להגיד את זה. אחר כך כשהוא מדבר עם מישהו מהסגל על מה שקורה בקבוצה, הוא אומר לו שחוץ מזה שיש בעייה עם החבטה של החובט ההוא, הכל בסדר.

 12. נכון שזה לא דיון כללי על הסדרה, וזה לא קשור ישירות לבייסבול אבל…
  הפרק בו ג'ורג' מכין לעצמו את שולחן השינה במשרד באיצטדיון, וקם רענן ב-16:00
  אחרי הצהריים אחרי יום עבודה והולך הביתה הוא קטע חלומי עבור כל עכבר משרדים (כמוני לדוגמא).

  אף פעם אל תפסיק לחלום…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט