רולאן גארוס 2019 / אלכס דוקורסקי

טורניר הגרנד סלאם השני של השנה, "הרולאן גארוס" (או "אליפות צרפת הפתוחה") ייפתח בפאריז מחר, ביום ראשון ה-26/05, ויימשך שבועיים בדיוק. הטורניר נערך על משטח החימר, שבין יתר המאפיינים שמייחדים אותו מהדשא והמשטחים הקשים – ניתן לציין את המשחק האיטי יותר ומכות הפתיחה שמאבדות מחשיבותן, הכדורים קופצים גבוה יותר וקשה לעתים לנחש היכן הכדור ינחת וכמובן הגלישה לעבר הכדור על המשטח הכתום. משטחי החימר נפוצים למדי בדרום אירופה (חצי האי האיברי ואיטליה) ובדרום אמריקה ולכן אין פלא שרבים מהשחקנים המצטיינים במשטח זה מגיעים מהאיזורים הללו.
ראוי לציין גם פרט מנהלתי, שמשפיע לעתים גם על הפן המקצועי במשחקים. הרולאן גארוס הוא טורניר המייג'ור היחיד שאין בו ולו מגרש מקורה אחד (בעתיד, כפי הנראה, זה צפוי להשתנות). נוסף על כך, המגרשים אינם מוארים. המשמעות של כל אלה מתבטאת לעתים במשחקים מקוטעים ומפוצלים על פני יותר מיום אחד, בין אם כתוצאה מגשם (שלעתים יורד בפאריז בתקופה הזו של השנה) או מהחשיכה שיורדת ומונעת מהשחקנים להמשיך את משחקיהם. אחת ההשפעות של משחקים אשר אינם מתנהלים ברצף היא שינויים במומנטומים של השחקנים, שכידוע הינם בעלי חשיבות רבה במשחק (כך, למשל, דייגו שוורצמן הוביל במערכה על רפאל נדאל, עם שבירה במערכה השניה, ברבע הגמר לפני שנה, לפני שהגשם קטע מספר פעמים את המשחק והפנומן ממאיורקה ניצח בו בסופו של דבר. הדוגמאות למקרים כאלה אינן חסרות).
היבט חוקתי נוסף, שמייחד את הטורניר, מתייחס למערכה החמישית והמכרעת במשחקי הגברים ולמערכה השלישית (והמכרעת, גם כן) אצל הנשים. החל מהשנה, הרולאן גארוס הוא הטורניר היחיד שהמערכה המכרעת לא תוכרע בשובר שוויון, אלא יש להשיג יתרון בן שני משחקונים, כלומר צריך לשבור את ההגשה של היריב (וכפי שנכתב בפסקת הפתיחה, מכות הפתיחה אינן משמעותיות כמו על משטחים קשים ודשא והשחקנים שוברים, יחסית, בתדירות גבוהה יותר את חבטות הפתיחה של היריב. במילים אחרות, הסיכויים שהמערכה המכרעת תסתיים בתוצאות כמו 70-68 או אפילו 25-23 כלל וכלל אינם גבוהים). 

הרולאן גארוס מזוהה ב-14 השנים האחרונות עם שחקן היסטורי אחד, שמותיר חותם בצורה יוצאת דופן על הענף ובייחוד על הטניס המשוחק על החימר. כבר באליפות צרפת הראשונה שלו, ב-2005, רפאל נדאל, אז בן 19 בלבד, זכה בטורניר, כשבחצי הגמר הוא גבר על רוג'ר פדרר, במה שהיה אחד מארבעת ההפסדיו היחידים של המאסטר השווייצרי באותה השנה. נדאל המשיך בדומיננטיות הבלתי נתפסת שלו וזכה עד היום באחד עשר תארים בפאריז ובעוד שישה מייג'ורס אחרים. כל זאת, למרות התמודדות עם פציעות לא פשוטת בברכיים ובשורש כף היד. באופן לא ברור וספקולטיבי למדי, בשלוש הפעמים שבהן נדאל לא הצליח לזכות בפאריז (2009, 2015 ו-2016), היו שמיהרו לחשב את קיצו הספורטיבי של רפא ולטעון כי ימיו כשחקן טניס ספורים.
לשמחת כל אוהבי הספורט, נדאל, שיחגוג 33 במהלך הטורניר, מגיע לפאריז (להגן על תוארו) כאחד הפייבוריטים בהגרלה הראשית של הגברים. לאחר אליפות אוסטרליה הפתוחה, שבה הוא שיחק נהדר (והפך את משחקו להתקפי ואגרסיבי יותר) עד הגמר, שבו הפסיד בצורה חד צדדית לנובאק דג'וקוביץ', הוא מיעט לשחק על המשטחים הקשים עקב פציעה. גם ההתקדמות שלו בעונת החימר היתה הדרגתית למדי. הוא נוצח בחצי הגמר במונטה קארלו על ידי פאביו פוניני האיטלקי. לאחר מכן, הודח באותו השלב על ידי דומיניק תים האוסטרי בטורניר ברצלונה ושוב הפסיד בחצי גמר טורניר מדריד לסטפנוס ציציפאס. הטורניר האחרון שבו שיחק, המאסטרס ברומא, היה המוצלח שלו עד כה על החימר העונה ובו הוא רשם גם את התואר הראשון עם נצחונות על ציציפאס בחצי הגמר ועל דג'וקוביץ' בגמר. נדאל לא אימץ את השינוי בסגנון המשחק שלו, שאותו ערך באליפות אוסטרליה, אל משטח החימר, אלא שיחק שם באופן "המסורתי" שלו. חבטות מסובבות מהקו האחורי, נקודות ארוכות ועמידה הרבה אחרי קו הבסיס בעת החזרת מכות הפתיחה של היריב.

נראה כי גם הפעם, יריבו הגדול של נדאל עומד להיות נובאק דג'וקוביץ', הסרבי בן ה-32, שמדורג ראשון בעולם ומגיע לפאריז לאחר שלוש זכיות רצופות במייג'ורס (ווימבלדון ואליפות ארה"ב ב-2018 ובאוסטרליה השנה). אלוף הטורניר ב-2016 הוא שחקן מעולה על החימר. נוסף על זכייתו בפאריז, הוא הגיע לגמר שלוש פעמים (פעמיים מתוכן נוצח בידי נדאל) וארבע פעמים לחצי הגמר. נובאק פתח את עונת החימר בצורה מעט בינונית עם הדחה מוקדמת, יחסית, על ידי דניאיל מדבדייב במונטה קארלו אך בהמשך העלה משמעותית את רמתו. הוא זכה במאסטרס של מדריד והגיע עד לגמר ברומא, תוך שהוא צולח משחקים קשים וארוכים מול יריבים עיקשים כמו דייגו שוורצמן ודל פוטרו. נובאק, אם כך, נראה מוכן לטורניר ובהיותו מדורג מס' 1 ונדאל מיד אחריו, הרי שהם יוכלו להיפגש רק בגמר.

בשני הטורנירים האחרונים בפאריז, יריבו של נדאל בדרך לכתר היה השחקן האוסטרי המצוין, דומיניק תים. ב-2017 נדאל גבר עליו בחצי הגמר ולפני שנה הוא נכנע לספרדי רק בגמר הטורניר (מה שעד היום ההישג הכי טוב של האוסטרי בן ה-25 במייג'ורס). תים, שמדורג רביעי בעולם (דירוג השיא שלו בקריירה), מגיע גם השנה בכושר מצוין. כבר במרץ הוא זכה לראשונה בקריירה בטורניר מסבב המאסטרס כשגבר על רוג'ר פדרר בגמר אינדיאן וולס (שנערך על משטחים קשים). כושרו המצוין בא לידי ביטוי גם בעונת החימר. הוא זכה בטורניר ברצלונה, כשבחצי הגמר גבר על רפאל נדאל. הוא הגיע גם לחצי גמר טורניר המאסטרס במדריד ונוצח שם בידי נובאק דג'וקוביץ' בשני שוברי שוויון (ברבע הגמר תים הציל 2 נקודות משחק מול רוג'ר פדרר). האוסטרי מצטיין בכושרו הגופני ובחבטותיו החזקות והמדויקות (חובט "בק-הנד" ביד אחת). יחד עם מילוש ראוניץ' הקנדי, תים הוא יליד שנות ה-90 השני בלבד שהגיע לגמר גרנד סלאם. ימים יגידו אם הוא יצעד שלב אחד מעבר…

מי שיחזור לטורניר, לאחר שנעדר משלוש המהדורות האחרונות שלו, הוא רוג'ר פדרר. הפנומן משווייץ לא שיחק על החימר מעונת 2016. המשחק האחרון שלו ברולאן גארוס נערך ברבע גמר הטורניר לפני ארבע שנים, אז הפסיד לבן ארצו והאלוף העתידי באותה המהדורה, סטניסלאס וואוורינקה. חשוב לציין, כי פדרר הינו שחקן מעולה. באמתחתו זכיה באליפות צרפת לפני עשור, ארבעה גמרים (שבכולם הפסיד לנדאל) ושתי הופעות בחצי הגמר.
פדרר הופיע בשני טורנירי חימר העונה, במדריד וברומא ובסך הכל נראה טוב מאוד. הוא הגיע לרבע הגמר בבירת ספרד ונכנע במשחק צמוד, שבו לא הצליח לנצל שתי נקודות משחק, לדומיניק תים המצוין (ובשמינית הגמר הצליח להציל בעצמו שתי נקודות משחק מול גאל מונפיס הצרפתי). עקב אילוצי מזג האוויר, פדרר נדרש לשחק שני משחקים ביום בטורניר רומא. הוא עבר אותם בהצלחה, כשהמשחק השני מול בורנה צ'וריץ', אחד השחקנים המוכשרים בסבב, היה מאוד צמוד גם כן והוכרע בשובר השוויון של המערכה המכרעת. השווייצרי שבעוד קצת למעלה מחודשיים יחגוג 38, בחר שלא להתייצב לרבע הגמר ברומא מול סטפנוס ציציפאס עקב פציעה קלה והרצון להגיע כשיר ככל האפשר לפאריז.
פדרר נמצא באותו החלק ההגרלה (הצד התחתון שלה) עם רפאל נדאל ויריבו הראשון יהיה לורנצו סונגו האיטלקי.

שחקן נוסף, שמשחק היטב העונה על כל המשטחים הוא סטפנוס ציציפאס היווני בן ה-20, שמדורג שישי בעולם. הוא פתח את השנה עם הישג פנטסטי באליפות אוסטרליה הפתוחה, בה הגיע לחצי הגמר כבשמינית הגמר הוא ניצח את פדרר. גם עונת החימר היתה מאוד מוצלחת עבורו והוא זכה בטורניר אשטוריל בפורטוגל מסבב 250 הנקודות. טורנירי המאסטרס במדריד וברומא האירו לו פנים, אף הם. הוא הגיע לגמר בבירת ספרד כשבחצי הגמר, כאמור, גבר על נדאל. בטורניר רומא הוא הגיע עד לחצי הגמר והפעם הפסיד לנדאל.
ציציפאס ותים, אם כך, נראים השחקנים היחידים מבין ילידי שנות ה-90, שמסוגלים יהיו להגיע לשלבים המתקדמים מאוד של הרולאן גארוס.
עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בספורט ואין לקחת הערכות כאלה או אחרות ברצינות רבה מדי. ייתכן ונראה שחקנים אחרים, שהיו פחות באור הזרקורים, מתקדמים לשלבים הגבוהים. אלה יכולים להיות, למשל, דייגו שוורצמן הארגנטיני, שהגיע לרבע הגמר לפני שנה, ושני טניסאים איטלקים מוכשרים בדמותם של פאביו פוניני, שזכה לראשונה בקריירה בטורניר מסבב המאסטרס במונטה קארלו, כבחצי הגמר הוא ניצח את נדאל) ומתאו ברטיני הצעיר, שזכה בטורניר בודפשט.

נשים

בחמש השנים האחרונות, 5 טניסאיות שונות זכו ברולאן גארוס. לפני שנה, סימונה האלפ הרומניה חזרה מפיגור מערכה וניצחה בגמר את סלואון סטיבנס האמריקאית ובכך זכתה בתואר המייג'ור הראשון שלה בקריירה. עד כמה שאפשר לציין זאת בספורט, היה בכך משום צדק, כיוון שהרומניה בת ה-27 היא אחת השחקניות היציבות ביותר בסבב (עד הזכיה ברולאן גארוס, היא הופיעה שלוש פעמים בגמרים של טורניר מייג'ורס, פעמיים מתוכן בפאריז), ואולי אחת היחידות שמתמחה במשחק על המשטח הכתום.
האלפ, שההישג הבולט שלה בעונת החימר הנוכחית הוא ההגעה לגמר טורניר מדריד, תהיה גם השנה אחת הפייבוריטיות לזכיה בטורניר.
השחקנית שגברה על האלפ בגמר טורניר מדריד, קיקי ברטנס ההולנדית, העפילה למקום הרביעי בעקבות הזכיה בטורניר ואי אפשר שלא לציין אותה כאחת המועמדות. ברטנס היא שחקנית גבוהה, שחובטת חזק מאוד בכדור. הישג השיא שלה בגרנד סלאמים נרשם בפאריז, כשהגיעה לחצי הגמר ב-2016.
שתי טניסאיות צ'כיות שמדורגות בחמישיה הראשונה הן קארולינה פלישקובה ופטרה קביטובה. הראשונה זכתה לפני כשבוע בטורניר רומא והיא מחפשת זכיה ראשונה במייג'ור (היתה גמר אליפות ארה"ב ב-2016 ובחצי גמר אליפות צרפת לפני שנתיים). קביטובה זכתה פעמיים בווימבלדון ועל אף שהחימר הולם פחות את סגנון משחקה, היא תשאף לשפר את הישג השיא שלה בטורניר עד כה (חצי גמר לפני שבע שנים).
אשלי בארטי האוסטרלית משחקת השנה את הטניס הטוב בקריירה והיא נכנסה לראשונה לעשר המדורגות הראשונות בעולם. בהיותה שחקנית זוגות מעולה היא משחקת היטב ליד הרשת ועולה קדימה לא אחת. האוסטרלית ממוצא ילידי חובטת היטב מכות פתיחה ובעלת אופי "ספורטיבי" ולא מתפשר שעומד פעמים רבות לימינה במהלך המשחקים. ייתכן שנראה אותה גם בשלבים המתקדמים.
נאומי אוסאקה היפנית זכתה בשני המייג'ורס האחרונים בארה"ב ואוסטרליה. עונת החימר שלה היתה מעט פחות טובה והיא סבלה ממספר פציעות ולא הצליחה לייצר רצפים של נצחונות. למרות כל זאת, אי אפשר להוציא מכלל אפשרות הופעה טובה שלה בפאריז.
סרינה וויליאמס, אלופת הטורניר שלוש פעמים והטניסאית הטובה בהיסטוריה, עדיין מחפשת את כושרה הטוב העונה. היא סבלה מפציעות, שפגעו בכושרה והיא טרם זכתה בטורניר העונה. סרינה, שמדורגת כיום במקום העשירי, היא שחקנית מנוסה וחכמה ותמיד תחשב לאחת המועמדות להגיע לשלבים המתקדמים בכל טורניר שבו תיקח חלק.

יהיה זה המייג'ור השני הרצוף שבו לא נראה שחקנים ישראלים. מי שבכל זאת ייחפש זיקה כלשהי, ימצא אותה בדמותם של דייגו שוורצמן המצוין, משחקני החימר הטובים בסבב, דניס שאפובלוב מקנדה, שחקן צעיר, התקפי ואגרסיבי (שהחימר אינו המשטח המועדף עליו), אשר נולד בארץ ובהיותו תינוק הוריו עזבו עמו לקנדה ומעניין גם לציין את אליוט בן שטרית הצרפתי בן ה-20, שהצליח לעבור שלושה סיבובי מוקדמות וייקח חלק ברולאן גארוס זו השנה השניה ברציפות (לאחר שבשנה שעברה קיבל כרטיס חופשי ממארגני הטורניר).

הרולאן גארוס יישודר בצורה מקיפה בערוצי היורוספורט ממחר, ה-26/05. המשחקים ייסוקרו ב"אירועי דיומא".

 

 

 

לפוסט הזה יש 22 תגובות

 1. הסבר מצויין על עולם הטניס על חימר. בצורה שנדאל גבר על ג'וקוביץ' ברומא אני לא רואה אחד שיכול להתמודד איתו. גילית לי דבר שלא חשבתי עליו: שאחת היכולות החשובות על חימר היא היכולת להתחלק. כבר 65 שנה שדברך זו או אחרת אני קשור לטניס על חימר (ועתה אני משחק זוגות על משטח חימר) ואף פעם לא חשבתי על היכולת הזאת כגורם חשוב מאד (אולי אחד החשובים ביותר?) בטניס על CLAY
  תודה אלכס!

  1. תודה רבה מנחם. אינני יודע להעריך אם גורם ההחלקה הוא החשוב מכל (כנראה מדובר בשילוב של יכולות שונות), אבל הוא בהחלט אחד המרכזיים.
   מאחל לך עוד הרבה שנים של משחקי טניס זוגות.

 2. נהדר
  המחליק הטוב בעולם הוא נולה ולא נדאל. מקווה שהסרבי ייקח

  וכשרואים את הפריוויו הזה, נעשה ברור פחות ופחות השוויוניות המרגיזה בין כל הנשים האלמוניות לבין המיתולוגיה הגברית

  אגב רציתי רק להזכיר גם את אוגר אליאסים שנראה נהדר השנה בגיל 18

  1. אבי, תודה רבה. מסכים לגבי נובאק. ההחלקה שלו אל הכדור נהדרת. קיים אכן פער בין היריבויות הגדולות של הגברים לטניס הנשים, שמאופיין בחוסר יציבות יחסי של חלק מהשחקניות.
   אוג'ר אליאסים הוא שחקן נהדר שהיום הפסיד בגמר טורניר ליון לבנואה פר. הספיק כבר להגיע העונה לחצי גמר טורניר מסבב המאסטרס במיאמי שנערך על משטחים קשים.
   הוא מחזיר מצוין ונע היטב על המגרש, מה שבהחלט עשוי לעבוד לטובתו. לעניות דעתי, ההצלחות הכי גדולות שלו בענף יגיעו דווקא על המגרשים המהירים יותר.

 3. סקירה מקיפה ומעמיקה אלכס, מצויין! תודה רבה.
  .
  בגברים אחזיק כרגיל אצבעות לנדאל (ולאוג'ה אלייסים הצעיר).
  .
  בנשים יהיה מעניין לראות את ביאנקה אנדרסקו בטורניר החזרה שלה אחרי שנעדרה מהמגרשים בעקבות פציעה מאז הזכייה באינדיאן וולס. אם הכל יילך לפי התכנית, היא תפגוש את סרינה בסיבוב השלישי. התאכזבתי קצת שקורי גוף, האמריקאית בת ה-15, הפסידה בסיבוב המוקדמות השלישי ולא עלתה להגרלה הראשית. בשנה שעברה היא הפכה לזוכה הצעירה אי פעם ברולאן גארוס לנוער (בגיל 14 בדיוק) והיו צריכים לדעתי לתת לה ווילד קארד. מסתמנת יורשת לאחיות וויליאמס. בכלל, יש לאמריקאיות כמה שחקניות צעירות, מתחת לגיל 18, עם פוטנציאל נהדר. הבולטות שבהן, מעבר לגוף, הן אוסוויגה ובעיקר אניסימובה, שנמצאת בהגרלה הראשית וכבר זכתה השנה בטורניר בינלאומי.

  1. ערן, תודה רבה על התוספות המעניינות. חידשת לי כאן די הרבה. הייתי מודע רק לחזרתה של אנדרסקו לאחר הפציעה. לאחר טורניר מיאמי, שממנו נאלצה לפרוש בגלל פציעה בכתפה (במשחק מול אנט קונטאבט האסטונית), אנדרסקו אמרה שהיא מצפה לעונת החימר כי המשטח הזה פחות מעמיס על הגוף. קשה מאוד להעריך לגבי יכולתה שם, כיוון שהיא לא שיחקה בחודשים האחרונים. אפשר להניח כי גם אם העניינים יסתדרו פחות טוב עבורה השנה בפאריז, היא צפויה להישגים יפים בעתיד, אם תשמור על כושרה ובריאותה.

   לא ידעתי לגבי זכייתה של גוף בטורניר הנערות בשנה שעברה, ועוד בגיל כה צעיר. מעריך שמדובר בשחקנית מאוד מוכשרת, אבל לעתים הצלחות בגיל מאוד צעיר לא תמיד מנבאות לגבי המשך הקריירה. לפני חמש שנים אנדריי רובליוב ודאריה קסטקינה (שניהם מרוסיה) זכו בטורנירי הנערים בפאריז בגיל 17. אין עוררין כי מדובר בשחקנים מאוד מוכשרים, אבל שניהם טרם הגיעו לצמרת הגבוהה ביותר של הטניס העולמי (אם כי מעריך בעתיד שהם יהיו שם).
   לעתים גם נדרש זמן כדי "להבשיל". סטן וואוורינקה זכה ב-2003 בטורניר הנערים בפאריז ונדרשו לו כמעט 11 שנים כדי לזכות במייג'ור הראשון שלו באוסטרליה ו-12 שנה כדי להוסיף את תואר הבוגרים ברולאן גארוס (פרק זמן שאפשר לייחס אותו גם לדומיננטיות של פדרר, נדאל, נובאק ומארי בסבב הגברים).

   ייתכן גם שנראה שחקניות פחות מוכרות שיגיעו לשלבים המתקדמים בטורניר, בדומה לדניאל קולינס מארה"ב, שהגיעה עד לחצי הגמר באליפות אוסטרליה האחרונה ומרקו צ'קינאטו שהגיע לאותו השלב בפאריז לפני שנה.

   1. צודק שהצלחות בגיל צעיר לא מבטיחות (ישי עוליאל למשל לגמרי לא מצליח לפרוץ בינתיים). אבל גוף עשתה את זה בגיל צעיר במיוחד וגם זכתה אחר כך באורנג' בול. ועוד לפני זה, היא הגיעה לגמר של היו אס אופן לנוער בגיל 13 (הפסידה בגמר לאניסימובה), ככה שלא מדובר כאן על הצלחה חד פעמית. נראה שמדובר על כישרון ייחודי ויש לה כבר כמה נצחונות יפים גם בבוגרות. והדמיון לאחיות וויליאמס הוא כמובן גם בצבע העור.

 4. מצוין, תודה.
  פדרר הוכיח בשבועות האחרונים שהוא עדיין אחד מהטובים ביותר גם על חימר, ולכן אני לא הייתי ממהר להספיד אותו, בעיקר כשהיחיד בסבב ששומר על יציבות זה ציציפאס.
  כמובן שהמועמדים המובילים הם נדאל, דג'וקוביץ' ותים, אבל לא הייתי פוסל את פדרר, ציציפאס ואולי אפילו וואורינקה.

  1. חיים, מסכים לגבי השחקנים שציינת. פדרר שיחק טוב מאוד על החימר בשני הטורנירים שבהם השתתף העונה. העובדה שהוא לא שיחק מספר שנים על המשטח הופכת את הערכת סיכוייו בטורניר לקשה משהו.
   וואוורינקה הוא שחקן חימר מצוין, שסבל ממספר פציעות בשנים האחרונות אשר פגעו בכושרו. העונה הוא נראה מעט טוב יותר ובעיקר כשיר יותר מבחינה פיזית.
   ציציפאס שחקן מצוין, שאכן שמר על יציבות העונה (אם כי, לעניות דעתי, אינו היחיד בסבב שהיה יציב. גם שלושת הגדולים שיחקו היטב העונה וזכו בתארים). היום הוא כבר הספיק לנצח ולעלות לסיבוב השני.

 5. סליחה על ההפרעה אבל שאלה קצרה: מנסה לרכוש כרטיס לחצי גמר אבל מעוניין בחצי שישוחק (פוטנציאלית) על ידי נדאל. איך אני מוודא שקניתי לחצי בבראקט שלו ולא של ג׳וקוביץ?
  תודה לעונים!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט