שבת בבסיס – "מיסטר קאב" / יוני לב ארי

ארני בנקס. צילום: sportsmockery.com|
ארני בנקס. צילום: sportsmockery.com|

השבוע לפני 50 שנה הפציץ ארני בנקס על הראש של הסאן דייגו פאדרס, באחת מתצוגות ההתקפה המרשימות שנראו במייג'ורס. זה הזמן להיזכר בקריירה של אחד הגדולים שידע הספורט, והצבא האמריקני

 

ה-13 במאי 1969, השבוע לפני 50 שנה. השיקגו קאבס, קבוצה שרגילה בעיקר להפסיד באותה התקופה, מארחת את הסאן דייגו פאדרס. במדי הקבוצה מאילינויס כיכב שחקן בשם ארני בנקס, שהלך והפך מיום ליום לאגדה בחייו.

 

 

אמרתי כיכב? שימו לב מה עשה מיסטר בנקס באותו אחר הצהריים: שני 3 ראן הום ראנס, עוד דאבל, הביא הביתה שבעה רצים, בדרך ל-0:19 ענק של הקאביס. לזה, חברים וחברות, קוראים הצגה. קונצרט. אבא שלי היה קורא לזה 'סימפוניה'. אז למה לא להכיר קצת את הקריירה של אותו בנקס, האגדה הגדולה ביותר שידע ענף הבייסבול בשיקגו?

סימפוניה של שחקן. בנקס. צילום: vineline.mlblogs.com
סימפוניה של שחקן. בנקס. צילום: vineline.mlblogs.com

 

ילד טוב טקסס

ארני, שהיה השני מבין 12 ילדיהם של אדי ואסי בנקס, גדל בדאלאס, טקסס. בילדותו הוא בכלל העדיף שחיה, כדורסל ופוטבול, זאת למרות שאביו שיחק בייסבול בקבוצה חצי מקצוענית. אך האבא לא ויתר, השקיע שלושה דולר בכפפה, והציע לארני הקטן כסף תמורת משחק "Catch" איתו. זה עבד.

 

למרות שאימו ניסתה לדחוף אותו לכיוון קריירה פוליטית, בנקס הצעיר נרשם במהלך התיכון ל"Dallas Black Giants", הצעד הראשון בקריירה, שאני מניח שגם הוא לא חשב עד לאן היא תגיע. סקאוטים מ"Kansas City Monarchs" גילו את הכישרון החבוי בבנקס, וכך הוא מצא את עצמו בליגת הנגרו.

אימו רצתה שיילך לפוליטיקה. בנקס עם אובמה. צילום: teepee12.com|
אימו רצתה שיילך לפוליטיקה. בנקס עם אובמה. צילום: teepee12.com|

 

נושא הדגל

אך תחילת הקריירה נקטעה בצל מלחמת קוריאה, כשבנקס נקרא לדגל, תרתי משמע. הכוכב הצעיר של הג'איינטס גויס על ידי הצבא האמריקני, שנלחם לצד דרום קוריאה, ובנקס נשלח לשרת בגרמניה. תפקידו העיקרי היה – נושא הדגל של גדוד הארטילריה ה-45. לאחר השירות, במהלכו הוא גם שיתף מעט פעולה עם ההארלם גלובטרוטרס, חזר בנקס בשנת 1953 היישר למונארקס, לקדם שוב את הקריירה הצעירה שלו.

 

כשהוא בן 22, סיים בנקס את עונת 1953 בקבוצה מקנזס סיטי, כשהוא רושם ממוצע חבטות מרשים של 347., ורגע לפני שהוא עובר לליגה של הגדולים אמר הבחור הצעיר: "לשחק עבור הקנזס סיטי מונארקס היה בית הספר שלי, העולם שלי. החיים כולם". לא הגזמת.

מיסטר קאב במדים. צילום: goodreads.com
מיסטר קאב במדים. צילום: goodreads.com

 

Uncle Tom

להבדיל משחורים רבים שהצליחו בתקופה הזו, בנקס לא ראה בהצלחה שלו שליחות למען הקהילה השחורה. הוא פשוט רצה להצליח. בגיל 22 חתם 'מיסטר סאנשיין' (כינוי אליו נגיע בהמשך) על חוזה בשיקגו קאבס, הקבוצה הראשונה, ובדיעבד גם האחרונה שלו, במייג'ור ליגס. בנקס היה לשחור הראשון בקאבס, אך זה לא שינה דבר מבחינתו. "הוא לא היה מסוג הטיפוסים האלה", נכתב עליו, "הוא היה כל כך אסיר תודה על כך שהוא יכול לשחק בייסבול לפרנסתו, לא היה לו זמן לשנות את העולם. ואם זה אומר שיהיו כאלה שיקראו לו Uncle Tom, אז כך יהיה".

 

במהלך משחקו הראשון במדי הקאבס, ביקר אותו ג'קי רובינסון, האיש שפרץ מספר שנים קודם לכן את מחסום הצבע בבייסבול האמריקני. רובינסון ייעץ לבנקס הצעיר: "אני שמח לראות אותך פה, עכשיו תנסה בעיקר להקשיב וללמוד".

 

Like Money In The Banks

עונת 1954 היתה העונה המלאה הראשונה שלו במייג'ורס, כשבנקס, ששיחק בעמדת השורט סטופ (בין הבסיס השני לשלישי, נחשבת לעמדת האינפילד החשובה ביותר) סיים את העונה עם 19 הום ראנס, והיה שני במירוץ לרוקי השנה של הליגה.

בנקס וספאדה. שניים מהגדולים. צילום: sports.mearsonlineauctions.com
בנקס וספאדה. שניים מהגדולים. צילום: sports.mearsonlineauctions.com

 

1955 כבר היתה שנת הפריצה שלו, עם 44 הום ראנס ו-117 RBI’S (מספר השחקנים שהוא הביא הביתה), וממוצע חבטות של 295.. היתה זו גם העונה הראשונה מתוך 13 שבנקס השתתף באול סטאר, והיה שלישי במירוץ ל-MVP של העונה. אך עונות השיא שלו היו ללא ספק בין 1958 ל-1960, כשהוא מציג מספרים מפחידים, עם ממוצעים של 44 הום ראנס, 130 RBI'S, ממוצע חבטות סביב ה-300., ושתי זכיות ב-MVP.

 

"ארני היה מהשחקנים היציבים שהמשחק ידע", סיפר לי אורלנדו ספאדה, אגדת בייסבול ששיחק נגד בנקס לאורך רוב הקריירה. "הוא כמעט שלא פספס משחקים, לחבוט כל כך הרבה הום ראנס מעמדת השורט סטופ? זה הישג מדהים"

השיא שלו נשמר. מיוסאל. צילום: nytimes.com
השיא שלו נשמר. מיוסאל. צילום: nytimes.com

 

הרוחות נשבו לכיוון הלא נכון

אך למרות כל זאת, הקאבס שלו לא הצליחו להתרומם. למעשה, לאורך כל 19 שנותיו של בנקס בשיקגו, הקבוצה מעיר הרוחות לא הופיעה ולו פעם אחת בודדה במשחק פלייאוף. אמנם עד 1968 לא היה פלייאוף מעבר לוורלד סירייס, אבל זה לא שהקאבס היו קרובים בכלל. המאזן של הקבוצה משיקגו בתקופתו של גדול שחקניה היה 1544:1306 עלוב.

 

נחזור לבנקס. לאחר שלוש העונות הגדולות, חצי ליגה חלמה על שירותיו. בסיום עונת 1960 ניסו במילווקי לזכות בשירותיו של בנקס, כשהציעו לקאבס פחות או יותר את כל הקבוצה שלהם, ללא הצלחה מרובה. או אז התחיל השירות הצבאי להשפיע על ארני, כשפציעה בברך גרמה לו לעצור את ההישג המדהים שלו – 717 משחקים רצופים על המגרש, והסיכוי לשבור את השיא – 895, שהחזיק סטן מיוסאל – ירד לטמיון.

 

?Who’s On First

בנקס נאלץ אף לוותר על תפקודו כשורט סטופ, ובהתחלה עבר לשחק בשדה השמאלי, אך הוא לא ממש הסתדר בשקט של האאוטפילד: "רק ברווז בים יכול להבין את הבדידות שלי כאן", אמר, ואחרי 23 משחקים בלבד, בהם אגב הוא הצטיין בהגנה, עבר בנקס לבסיס ראשון, התחנה הסופית שלו.

דורושר ובנקס. יחסים לא ברורים. צילום: chicagomag.com
דורושר ובנקס. יחסים לא ברורים. צילום: chicagomag.com

 

באופן אירוני, דווקא כשבנקס רשם את עונתו החלשה ביותר, בשנת 1963, בשל מחלת החזרת שתקפה אותו, הקאבס סוף סוף התחילו לשחק, ורשמו מאזן חיובי לראשונה מאז שנות הארבעים. בנקס? הסתפק ב-18 הום ראנס, וממוצע חבטות מבאס של 227..

 

"מהפכות ברחובות"

ב-1966 הגיע מנג'ר חדש, לאו דורושר, שבעיקר רצה להיפטר מבנקס המזדקן: "ארני היה שחקן גדול בזמנו", אמר מאמנו החדש, "לצערי זה לא היה בזמן שלי פה. הוא לא יכול היה לרוץ, לא לשמור, ולקראת הסיום גם לא לחבוט. היה לו אינסטינקט בלתי מתפשר לעשות הכל הפוך". אאוץ'. והמנג'ר הוסיף: "הייתי חייב לשחק איתו, כי אם לא היו מהפכות ברחובות".

 

או אז החלו לצוץ שמועות שהבעיה העיקרית של דורושר עם בנקס היתה על רקע גזעני, אך ארני לא חשב כך, ובספרו 'מיסטר קאב', שיצא מעט לאחר פרישתו, סיפר בנקס: "הלוואי שהיה לי מאמן כמוהו בתחילת הקריירה שלי. הוא תמיד גרם לי לעשות את ה-אקסטרה צעד הנדרש כדי לנצח".

 

צפו בבנקס חובט את ההום ראן ה-500

לקראת סיום הקריירה ירד ממוצע החבטות של בנקס, אך הכח נשאר, כשגם בגיל 37 הוא העיף 32 הומרס. אך מה שבאמת היה חסר לבנקס, זה תואר. ולכן העונה הכואבת ביותר היא כנראה 1969, כשהקאבס איבדו יתרון של 8.5 משחקים בו הם החזיקו באוגוסט, ושוב ראו את הוורלד סירייס בטלויזיה (שגם ככה בקושי היתה אז).

 

ביוש

אחד מרגעי השיא בקריירה היה ללא ספק ב-12 במאי 1970. 'ריגלי פילד' לבש חג, כש-5,264 אוהדים חגגו עם בנקס את ההום ראן ה-500 שלו בקריירה. כשנה וחצי לאחר מכן, כשהוא עומד על 512 דינגרס בסך הכל, פרש בנקס ממשחק פעיל, והמשיך לאמן.

 

עד היום בנקס מחזיק במספר שיאים של הקאבס, כמו מספר משחקים (2,528) ואקסטה בייס היטס (חבטות ליותר מבסיס אחד, 1,009), וב-1977 נכנס להיכל התהילה כבר בניסיון הראשון שלו. אך השיא הכואב ביותר שלו, וזה שיא בכל הליגה, לא רק בקאבס, הוא מספר המשחקים בלי הופעת פלייאוף אחת – 2,528.

בנקס לא ראה זאת. הקאבס אלופים. צילום: thecomeback.com
בנקס לא ראה זאת. הקאבס אלופים. צילום: thecomeback.com

 

מעבר לכינוי 'מיסטר קאב', בנקס כאמור נקרא גם 'מיסטר סאנשיין', בשל גישתו החיובית לחיים, כשאחד הציטוטים הזכורים ביותר של השורט סטופ האגדי היה: "זהו יום נפלא, בואו נשחק שני משחקים", כשהוא מביע את אהבתו לספורט.

 

לא ראה את הארץ המובטחת

גם לפני שבנקס הגיע לשיקגו, הקאבס היו 'מקוללים'. זה ונשא לפרק בפני עצמו, אבל על הקאבס הוטלה 'קללה', בשל עז שלא הורשתה להיכנס למרגש, ומאז 1908 לא זכתה באליפות. הקללה נשברה ב-2 בנובמבר 2016, כשאוהדי הקאבס סוף סוף חגגו אליפות.

 

אך בנקס כבר לא ראה את ההיסטוריה וההיסטריה, כשב-23 בינואר 2015 הוא הלך לעולמו, לאחר שחטף התקף לב בבית חולים בעיר, שמונה ימים לפני יום הולדתו ה-84. כראוי לאגדה כמוהו, בנקס נקבר מטרים ספורים מריגלי פילד, ומספרו, 14, הוטבע על בגדי הקבוצה לאורך כל עונת 2015.

העז שקיללה את הקאבס. צילום: chicagotribune.com
העז שקיללה את הקאבס. צילום: chicagotribune.com

 

עוד ב-השבוע לפני

נתחיל בטיול 80 לאחור, כשב-14 במאי 1939, או אז קרה אירוע בהחלט יוצא דופן. היה זה יום האם. בוב פלר, הפיצ'ר של קליבלנד, זרק כדור שהגיע מהמחבט של מרווין אוון לראשה של אימו של פלר, ופצע אותה, ממש מעל לעינה הימנית. הוא נצח את המשחק, דרך אגב…

 

נסיים ב-השבוע לפני 65 שנה, קרה "כמעט פרפקט גיים". רובין רוברטס, הפיצ'ר של הפילדלפיה פיליס, חטף הום ראן מהחובט הראשון, ופסל את כל ה-27 שאחריו, בדרך לניצחון 1:8 מאוד מאוד יוצא דופן. הוא ימשיך עד לכניסה להיכל התהילה, אגב.

יוני לב ארי

die hard yankee fan, חי ונושם סביב הפאסט בול

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. By all means, fate piano. Non c'è fretta. Siate calmo e sedevi sul vostro sedre mentre Iio faccio polpete.
  Tutti lo sanno che voi non vi turbato da un piccolo ragazzo che si è messo a cavarsi un bucco in terra.
  Ma sappiate che certa gente vi si prende debole da non reagire a questi commenti sfacciati.
  comunque sia, Caro Caleb, Iio so come le cose andrano a finire reagendo o meno.
  Per me va tanto benissimo che voi non fate un bel niente di niente per vendicare le mie offese. Allora continuate a sedervi sul vostro sedere e mangiate un altro pezzetino di pan dolente, perchè di dolore, voi *ancora* non sappiate un accidente.
  CAROGNA

 2. יוני, אני זוכר עד היום את ההום ראן ה-500 שלו. הוא היה שחקן שהיה כל כך קל לאהוד. באנקס – LIKE MONEY IN THE BANK! כמה נכון.
  פוסט נהדר ומרגש. הלוואי ויותר גולשים היו נכנסים אילו. אתה לא חייב להיות איש בייסבול כדי ליהנות ולהתרגש מפוסט כזה!
  תודה

 3. תודה רבה יוני.
  באופן אישי אשמח לעדכונים בצורה שוטפת יותר מהעונה סדירה הנוכחית ופחות התעמקות בסיפורי ההיסטוריה – אבל זהו אני. בכל מקרה, סיפור נפלא וכתוב מצוין. תודה גדולה.

  1. לדעתי עדכונים כאלה אפשר למצוא בכל אתר אמריקאי (וגם לא תמיד קורה משהו מעניין). אני עוקב אחר בייסבול הרבה שנים ולא הכרתי את בנקס, ולפי התגובות גם קוראים שלא עוקבים נהנו.

 4. תודה רבה יוני!
  .
  חשוב לי רק להדגיש את ההישג שלו, כאשר הוזמן לחתום במונארקס, שהיו הקבוצה החשובה ביותר בבייסבול השחור. משהוא שאפשר להקביל רק למכבי ת"א כדורסל, UCLA של וודן או היאנקיס (אם להישאר בבייסבול) בשיאן, ורק ההגעה לשם כנראה סימנה שאתה אחד השחקנים הכי טובים בעולם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט