היסטוריה והיסטריה במאסטרס: טייגר וודס האלוף החדש-ישן/ יוני יצחק

null כמה העולם חיכה לרגע הזה – זכייה במייג'ור נוסף של טייגר וודס

וואו. קשה לתאר במילים מה ראינו בארבעת ימי התחרות באוגוסטה נשיונל ובמיוחד בשיא שהגיע היום עם זכייתו של הגדול מכולם.

עם כל הכבוד לענפי הספורט האחרים ולפלייאוף האנ.בי.איי, ויש הרבה כבוד, אירוע הספורט הגדול של השנה – בארה"ב לפחות – הסתיים אתמול על מגרש הגולף באוגוסטה, למרות שאנחנו עדיין רק בתחילת בחודש אפריל. מנחם בוודאי יסכים עמי.

איזה כיף לאכול את הכובע לאחר שהנמכתי ציפיות מטייגר וודס בתחילת התחרות. חייבים להודות באשמה: אסור אף פעם להמר נגד טייגר וודס.

באמת שנגמרו כבר כל הסופרלטיבים על השחקן הזה. במחשבה שנייה לא. על טייגר וודס אפשר כנראה לכתוב עוד אנציקלופדיות שלמות, לאחר שהשלים באופן סופי את הקמבק הגדול ביותר בספרי ההיסטוריה של הגולף וכנראה של עולם הספורט בכלל. אין זה משנה כבר מה טייגר ישיג או יזכה בעתיד – לאחר זכייתו היום במאסטרס הוא את החותם שלו הותיר בצורה אבסולוטית. היעד היחיד שנותר לשבור את שיא הזכיות בתחרויות המייג'ורס השייך לג'ק ניקולאס ועומד על 18 זכיות – וודס סופר כעת את הזכייה ה-15 וברגע זה לא ניתן לשלול בכלל את האפשרות שגם השיא הזה ינופץ או לפחות יושווה.

היה זה אך סמלי לראות את החיבוק הענק של ארל וודס, לבנו לאחר זכייתו הראשונה במאסטרס בשנת 1997, ובחלוף 22 שנים להתבונן בטייגר האב מחבק בחוזקה את שני ילדיו לאחר זכייתו החמישית בטורניר, ולאחר 14 שנים מזכייתו האחרונה בטורניר. התהפוכות הגדולות שעברו על טייגר במשך השנים האלו – איבוד אביו בטרם עת, בגידותיו והתמכרותו למין, גירושיו המתוקשרים והמכוערים, פציעותיו החוזרות ונשנות עד כדי סכנה של קטיעת קריירה מפוארת ודומיננטיות שאין ולא תהיה שנייה לה בענף ספורט כה אינדיבידואלי.

כל אלו נשכחו כלא היו אחר הצהריים של יום ראשון מדהים במגרש הגולף באוגוסטה – המקום שמספק את דרמות הגולף הגדולות בהיסטוריה ולא אכזב גם השנה.

זכייתו הפעם של טייגר לא הייתה הזכייה "קלאסית" אליה היינו מורגלים ממנו. בימים הישנים והטובים, טייגר ניצח בכל 14 המייג'ורס כשהוא מוביל לאחר שלושה ימי תחרות (54 גומות). למעשה, וודס מעולם לא ניצח בתחרות מייג'ור שלא נכנס אליה כמוביל ביום האחרון. דומיננטיות כבר הזכרנו?

העניין הוא שוודס כבר לא ילד. הגוף בגיל 43, בוודאי לאחר פציעות רבות וממושכות, אינו דומה לגוף שתפקד לפני חמש עשרה שנה, וגם מרחקי החבטות כבר לא מה שהיו פעם (אל דאגה הן עדיין ארוכות מאוד). טייגר הוכיח שעל אף שהפיזיות לא בשיאה כמו פעם, הוא מחזיק באמתחתו נשק לא פחות קטלני – ניסיון וסבלנות.

וכיצד תרגם טייגר את הניסיון והסבלנות לניצחון?

פשוט מאוד. במשך כל ימי התחרות שמר וודס על רמה קבועה, פחות או יותר, של משחק איכותי ומבוקר, ונותר צמוד כל הזמן למובילים שהתחלפו מדי יום. הסבלנות הפעם השתלמה בגדול. טייגר ידע לנצל טעויות קריטיות של מתחריו בדיוק בזמן הנכון בשביל לתרגם אותן ליתרון קטן אבל משמעותי בדיוק לקראת סוף התחרות. ניצול הזדמנויות קלאסי.

אבל אולי כדאי שנתחיל מההתחלה אבל למי שאין סבלנות מוזמן לראות קודם את התקציר הבא:

את יום התחרות האחרון החל וודס בתוצאה 11- ושהוא בפיגור שתי חבטות מפרנצ'סקו מולינארי האיטלקי (13-). את השלישייה השלים טוני פינאו האמריקאי (11-, לאחר שביום התחרות השלישי עשה 64 (8-) כאשר שיא החבטות לסיבוב בתחרות עומד על 63. ובכלל צריך לציין, בשלושת ימי התחרות הראשונים, מזג אוויר ותנאי המגרש האידיאליים (רוח חלשה וגרינים רכים), אפשרו לשחקנים רבים "לחרוך" את המגרש בתוצאות פנטסטיות שלא נראו כבר שנים באוגוסטה. תצוגות הגולף הללו של רמת משחק מעולם אחר כאשר צפיפות רבה של שחקנים רבים בצמרת נתנה תחושה שהכל יכול לקרות. והאמת שבתחילת היום, היו לפחות 10 – 15 שחקנים במרחק סביר מהמוביל עם צ'אנס ריאלי לנצח, ביניהם, ברוס קופקה, איאן פולטר, קסנדר שאופלי, דסטין ג'ונסון, ווב סימספסון.

אין מה לעשות – כאשר אתה מוביל בתחרות גולף, על הגב שלך מסומנת המטרה. הפעם היה זה מולינארי שהציג  שלושה ימים של גולף מושלם ויותר מכך – יציבות בלתי נתפסת עם bogie אחד בלבד במשך 54 גומות!!! מולינארי הוכיח בעבר כי דווקא אינו מתרגש מהנוכחות של וודס. לראיה, הקרבות האחרונים ב"ריידר קאפ" שם הכה מולינארי בוודס שוק על ירךבמשחקי ה – match play.

בשל החשש מאחר צהריים גשום עם ברקים באזור, החליטה הוועדה המארגנת של התחרות, יום קודם לכן, להקדים במספר שעות את יציאת השחקנים לסיבוב הגמר ולסיים את התחרות מוקדם מהמתוכנן ולא להיגרר ל – Monday finish. ואמנם, מזג האוויר הסגרירי נתן את אותותיו ביום האחרון עם רוח חזקה משתנה והגרינים היו אטיים מהרגיל, כך שהשחקנים היו צריכים להתאים את עצמם במהרה לתנאים השונים והיה ברור למן תחילת היום שאלו לא התנאים האידאליים לעשות תוצאות גבוהות כמו בימים הקודמים.

לזכותו של מולינארי ייאמר שהוא עמד היטב באתגר. בגומות 1, 5 ו -6 הציל מולינארי שלושה pars כאשר הוא ממשיך באסטרטגיה הברורה שלו לשחק את המשחק האישי והסולידי שלו ולהמתין לטעויות של מתחריו. בתום שש גומות ראשונות, ההפרש בין מולינארי לוודס ופינאו כבר עמד על שלוש חבטות  (ירדו ל – 10-). כדי להמחיש את העצבנות והמתח של השחקנים במגרש והתנאים הקשוחים, בשלב זה רק איאן פולטר האנגלי נמצא עם תוצאה של 1- מבין ארבעת הקבוצות האחרונות שדולקות אחרי המוביל. בשלב זה מצבו של מולינארי מעולם לא נראה טוב יותר והוא סוגר 49 גומות רצופות ללא תוצאת bogie.

בגומה מס' 7, מכת קוסמות שנייה של טייגר כמעט מסתיימת ב – eagle ונותר לו פאט קרוב לבירדי. דווקא כאן מולינארי עושה תוצאת בוגי וההפרש ביניהם מצטמצם לחבטה אחת בלבד. בגומה השמינית, שלושת השחקנים מתאוששים עם בירדי בגומת par 5 קלאסית ובגומה הבאה, כולם מצליחים להציל תוצאת par.

בגומה העשירית היה נראה שמולינארי שוב מפעיל את מטה הקסם שלו לאחר שהציל שוב את הגומה ב – par ופינאו וודס מסיימים בבוגי וההפרש עומד בדיוק כמו בתחילת היום: 13- למולינארי ו – 11- לוודס ופינאו.

עכשיו השחקנים מגיעים ל – Amen Corner, גומות 11 ו -12 הסמוכות אחת לשניה, שמספקות דרמות באופן קבוע. גומה 12 היא גומת par 3 לא ארוכה במיוחד אך על השחקנים לעבור מעל מכשול מים בדרכם אל גרין צר באורכו אך רחב, המוקף באנקרים וממול חומה של פרחים ועצים. בדבוקה שלפני, קופקה ופולטר, עושים את הבלתי ייאמן, ומכות הפתיחה שלהם, נופלות זו אחר זו אל המים. זה יעלה להם ביוקר בתוצאה של דאבל בוגי. השלישייה המובילה יכולה להיות כעת קצת יותר נינוחה? מולינארי מרגיש ביטחון עם הפרש של שתי חבטות כפי שהיה בתחילת היום?

ובכן, מולינארי מכה ו… הכדור קצר באופן לא ברור ונופל למים!

זה בדיוק הרגע לו טייגר חיכה. הוא הולך על בטוח ולא מכוון אל הדגל כדי לעלות בבטחה על הגרין ולעשות two – putt (זה בכלל לא קל כמו שזה נשמע).

ומה עם פינאו? חוסר ריכוז של שניה ו… גם הכדור שלו רטוב. עוד דאבל בוגי אלא שלהבדיל ממולינארי שעתה בשוויון עם טייגר, פינאו מוצא עצמו מחוץ לעניינים עם הפאשלה הזו.

בזמן שהייתם מרוכזים בגומה 12, הגיחו מאחור שני שחקנים אחרים, שאופלי וקנטליי (שעשה ביום הקודם גם תוצאה מצויינת של 64) ועכשיו גם הם נמצאים בפסגה עם תוצאה מצטברת של 12- בתצוגה מצוינת.

בגומה מס' 13, וודס ומולינארי נשארים צמודים כאשר מנצלים את גומת par 5 לעשות בירדי נוסף ולעלות ל – 12-. קנטליי בשתי הגומות הבאות 16 ו – 17 עושה תוצאות בוגי מאכזבות מבחינתו ויוצא מהמשחק.

שאופלי בגומה 15 מפספס הזדמנות מצוינת לעשות עוד בירדי בגומת par 5.

עכשיו וודס ומולינארי מגיעים לגומה מס' 15 כאשר המטרה לעלות במכה שניה לגרין כדי להכות ל- eagle ולסיים לפחות בתוצאת בירדי. מולינארי לא מכה רחוק מספיק ומשאיר מכה שלישית layup כדי לעלות לגרין ולהשאיר צ'אנס לבירדי. טייגר עומד היטב במשימה ועולה במכה שניה על הגרין. מכה שלישית של מולינארי מטווח קרוב אבל אוי ואבוי – הוא שוב לא עובר את מכשול המים בצורה לא אופיינית… דאבל בוגי אכזרי נוסף לשחקן הכי יציב במגרש ועשיו גם הוא מחוץ לעניינים. טייגר בקור הרוח הרגיל משלים בירדי ועולה ליתרון בודד בפסגה עם 13-.

בזמן שהייתם מרוכזים במולינארי ובטייגר, דסטין ג'ונסון עושה שלושה בירדי רצופים והוא כבר עם תוצאה של 12-. ברוס קופקה לא מוותר וגם עולה לתוצאה של 12-. לא נגמר שום דבר.

וודס מגיע לגומה מס' 16 – זוהי גומת par3  שיש להכות במיומנות מעל אגם המים ולנחות על הגרין באיזור ספציפי על מנת שהכדור ידרדר באיטיות לעבר הגומה הממוקמת בצד שמאל. זמן קצר לפני כן, ראינו שני Aces של דשמבו וג'סטין תומאס – תמיד כיף לראות hole in 1. ומי יושב בדיוק מאחורי ה – TEE BOX של גומה מס' 16 וצועק בהתלהבות כמו ילד קטן לאחר כל מכה של השחקנים?  ניחשתם נכון – מייקל פלפס האיש והאגדה.

טייגר וודס בלחץ ממייקל פלפס? או אולי מהיתרון? הצחקתם אותו. זה הפוזיציה המועדפת עליו ביותר. מכה מושלמת שנוחתת בדיוק באזור הנכון על הגרין וכמעט ראינו עוד  hole in 1 של טייגר בפריים טיים. עוד בירדי קליל לפנומן שמוצא עצמו ביתרון שתי חבטות עם שתי גומות אחרונות לשחק.

קופקה עוד מנסה לעשות בירדי בגומה 18 כדי להתקרב לוודס אך מפספס. כל מה שנותר לטייגר לשחק על בטוח את הגומה האחרונה שאפילו אם יסיימה בבוגי, הרי שהניצחון מובטח. וזה בדיוק מה שטייגר וודס עושה כי הוא הדבר האמיתי.

שאגות הניצחון של עשרות אלפי הצופים במגרש לא פסקו במשך דקות ארוכות. וודס נכנס לאקסטזה שלא ראינו כמוה גם בשנים הכי גדולות שלו. אנחנו עדים להיסטוריה והיסטריה בו זמנית כאשר טייגר זוכה במקטורן החמישי שלו בטורניר המאסטרס ולאחר מכן יזכה לברכות מכל קצוות תבל, מדונלד טראמפ וברק אובמה, דרך סטפן קרי ועד לסרינה וויליאמס. גם ראשי NIKE, הספונסרים הוותיקים והדומיננטיים של וודס לא יודעים את נפשם משמחה.

אנחנו צריכים עוד לעכל את ההישג הספורטיבי והמנטאלי הזה שרבות עוד ידברו בו וגם אנחנו כאן באתר נמשיך ונעקוב.

איזה כיף שהטייגר-מאניה חזר סופית לעולם הגולף. אני לא יכול לחכות כבר למייג'ור הבא בחודש הבא.

המקטורן החמישי במספר של וודס המאושר

 

ועוד לא דיברנו על ההופעה החלשה של רורי מקילרוי בטורניר, החמצת ה – cut של המדורג ראשון העולם, ג'סטין רוז, ועוד נושאים רבים וטובים. אבל האמת – למי אכפת בשנייה זו? עכשיו כולם חוגגים עם טייגר.

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. תודה מעולה.
  אמריקה באורגזמה.
  בניגוד לעבר שיחק אותה בטוח כל הדרך, וזה עבד.
  לא חשבתי שיזכה עוד ומדהים לראות את התמונות שלו היום, לעומת הזכיות הקודמות. כמה שהוא הזדקן.

     1. שבעבר, לדוגמא המכה שנתן שם לא זוכר באיזה חור שהוא לקח הצידה בכוונה כדי להימנע מזה שהכדור יתדרדר בשיפוע.
      בעבר היה מנסה לקרב את הכדור כמה שיותר. היום (אתמול) לקח את המכה הבטוחה בידיעה שכנראה יצטרך מכה נוספת

 2. יוני, היינו בקשר משך היום האחרון ושנינו התרגשנו באותה מידה. סיכום נהדר של היום האחרון, ואני הייתי חייב להדגיש את משפטך שהיה זה ללא ספק אחד הקמבקים הגדולים של אתלט בכל עולם הספוקרט.
  רק מילה בקשר לנפילת הכדור של מולינרי למים. הרבה לא הבינו כיצד זה קרה. כיצד הכדור נחת באגם המים המלאכותי הקרוב כל כך. הסיבה? כדורו פגע בענף עץ טנחת במים. היה זה אחד משני הבוגי'ס שלו שנתנו לטייגר את ההזדמנות לפרוץ קדימה.
  טייגר כמובן היה בראש חדשות הערב בכל ערוצי הטלוויזיה, ואני מוכן להתערב שהתמונה שהכנסת תהיה גם תמונת השער בספוקרטס אילוסטרייטד מחר.

 3. סטיב קר – משוגע לגולף ושחקן טוב מאד – אבל סטפן קרי שחקן טוב יותר – שניהם בסביבות הנדיקאפ 3-5 (קרי) ו-7-10 (קר) ביטל את שעת הוידיאו של הווריוקס ובמקום כולם חזו בחורים האחרונים במסטרס

 4. אני גם חלק מהטייגר קראוד כי הוא זה שהכניס אותי לספורט עוד בסוף שנות ה-90. אני חייב להגיד שלמרות שתמיד קיווויתי שהוא יצליח לנצח עוד מייג'ור לא תמיד האמנתי שזה יקרה. המספרים אמרו שבהחלט יש על מה לדבר כי הוא היה בטופ10 מספר פעמים. זה ייקח בדיוק עוד ניצחון אחד השנה כדי שיחזור הדיבור על ה-19 המיתי (שרק נזכיר היה פחות או יותר עובדה סגורה בעיני כולם כמעט לפני קצת יותר מעשור).

 5. סליחה על הבורות.
  מה קורה כשהכדור מגיע למים? האם זה מסיים את הגומה והשחקן נענש בדבל בוגי, כמו שתיארת שקרה 5 פעמים? או שהשחקן נענש בחבטה אחת ומתחיל את הגומה מחדש\ (ואז כמובן לא סביר שכל החמישה יסיימו בדבל בוגי.אלא בתוצאות שונות.)

 6. כדור שנכנס למים: על השחקן לבצע drop בשטח המסומן או בסמוך למקום שנכנס למים לא קרוב יותר לגומה עם חבטת עונשין אחת לתוצאה.

 7. תודה יוני, סיכום מצויון לתחרות מהסרטים.
  מכיר אנשים מבוגרים שבכו אתמול, זאת רק תזכורת לזה שטייגר עדיין אחד הספורטאים הגדולים בעולם. עם או בלי תארים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט