למידת מכונה, הספרס, ומה שביניהם / מאנו דה מאן (לשעבר מיקי)

למידת מכונה, הספרס, ומה שביניהם / מאנו דה מאן (לשעבר מיקי)

סרביה, דצמבר 2002

"בוקר טוב ילדים".

"בווווקרררר טווווב, המווווררררה".

"בשיעור של היום נלמד על תחום מתפתח במדעי המחשב ושמו למידת מכונה (Machine Learning). למידת מכונה הינה חלק מתחום האינטליגנציה המלאכותית (Artificial Intelligence) שעיקרו פיתוח מערכות ממוחשבות המסוגלות לקבל החלטות על סמך תבניות ותהליכי הסקה בדומה לבני אדם. כך למשל, ניתן ל"אמן" מערכות ממוחשבות לפענח תמונות – למשל להבדיל בין גידול סרטני לרקמה בריאה בגוף האדם, לזהות מכוניות הנעות בסמוך לרכב אוטונומי, וכדומה."

"אוףףףף…. אבל המורה".

"כן ניקולה?"

"אבל, אבל, אבל – לפי המערכת יש שיעור כדורסל ולא שיעור מחשבים".

"זה קשור, ניקולה, זה קשור, תיכף תבין".

"אבל, אבל, אבל – המורה".

"כן ניקולה??"

"אני צריך לשירותים".

"טוב, אבל תחזור מהר".

"בסדר".

ניקולה השובב, בן 7 וקצת וכבר מטר שבעים, חמק לשחק כדורסל במגרש, פספס את השיעור, ויתכן שבכך נפתחה הזדמנות לספרס להפתיע את הנאגטס בסדרה הקרובה.

לא אחזור על הפריוויו המצוין של דור לסדרה, רק אומר שלדעתי אחד על אחד, כשרון נטו, הספרס נופלים לא רק מדנבר אלא מכל שאר קבוצות הפלייאוף במערב, ולפחות מחצי מקבוצות הפלייאוף במזרח. ואכן, היו תקופות במהלך העונה שהקבוצה שיחקה נורא והפסידה אפילו לנמושות הליגה, אבל היו גם תקופות במהלך השנה שבהן הקבוצה שיחקה נפלא ודרסה קבוצות מוכשרות ממנה בהרבה, כולל הלוחמים, בוסטון ו…דנבר.

זכור במיוחד המשחק ב-27 בדצמבר בו הספרס הותירו את יוקיץ' עם דפוס הזריקות הבא (בכחול):

רק 5 זריקות ב-20% הצלחה ב-31 דקות אינה שורה סטטיסטית אופיינית לניקולה (עם 51% %FG העונה). העצירה הזו לא חייבה עבירות – לניקולה היו רק שתי זריקות מהקו (בהשוואה ל-4.5 בממוצע העונה), ובסך הכול 4 נקודות (בהשוואה ל-20 בממוצע העונה). העצירה כללה גם את הריבאונד (4 בלבד, שהתחלקו בין ההגנה להתקפה, בהשוואה ל-10 בממוצע העונה), וגם יותר איבודים מהרגיל (5, בהשוואה ל-3.1 בממוצע העונה).

כלומר, ב-27 בדצמבר הספרס הצליחו לפתור את "בעיית ניקולה" ולנצח במשחק.

רק יומיים לאחר מכן, בדנבר, הדברים כבר חזרו למסלולם הרגיל – לניקולה היו 21 נקודות ב-10/14 מהשדה ב-70% הצלחה, ו-9 ריבאונדים ב-37 דקות. ולמרות כפיית 6 איבודים דנבר ניצחו במשחק.

 

מה הסיבה להבדל העצום הזה בין המספרים של יוקיץ' בין שני המשחקים? אפשר ליחס זאת לביתיות, ואין ספק ששתי הקבוצות הן קבוצות ביתיות מובהקות, אבל זה הסבר כללי מאד שקשה לומר בדיוק איך הוא משפיע על אחוזי קליעה, איבודים וכו'.

לא נברתי במספרים כדי למצוא או לנסח את המדד עם הקורלציה הגבוהה ביותר בין ניצחונות של הספרס לביצועים על הפרקט, אבל אני חושב שגם אם הייתי מוצא אחד כזה הוא כנראה היה משהו שקשה להסביר, כמו "הספרס ניצחו בכל פעם שפאטי איבד פחות משני כדורים וקלע יותר משלוש שלשות במחצית הראשונה". נו, אז נגיד שזה נכון, מה בדיוק אפשר לעשות עם זה? להוציא את פאטי אחרי שאיבד שני כדורים? להכריח את כולם למסור לו עד שיקלע שלוש שלשות במחצית הראשונה? כנראה שלא. סטטיסטיקה כזו, כמו שלימד אותנו האשך, מתארת את המציאות, אבל לא מסבירה אותה ולא יוצרת אותה. מה שמחזיר אותנו ללמידת מכונה.

אחד המאפיינים של למידת מכונה, כמו גם של מערכות ממוחשבות בכלל, הוא שהיא מהווה מעין קופסא שחורה – אנחנו שואלים את המערכת שאלה (האם זה גידול סרטני או לא? מה הדרך הקצרה ביותר לעבודה? האם הספרס ינצחו את דנבר העדיפה בסדרה? וכו'), ומקבלים תשובה מבלי לקבל את ההסבר לה. כולנו מכירים את ההרגשה המוזרה הזו כשהוייז לוקחת אותך בכל מיני שבילים עלומים וסמטאות מפתיעות בדרכך ליעד… הוייז לא מסבירה לך מדוע זה הנתיב המהיר ביותר ואתה פשוט צריך לסמוך על כך שמשהו במערכת יודע למצוא את מקטעי הדרך הפנויים ולחבר ביניהם לכדי נתיב אופטימלי.

כך גם הספרס. הספרס, כשהם טובים, הם טובים בגלל שהמכונה עובדת – משהו בזרימה הקבוצתית, בתרגילים שפופ מביא לפרקט, משהו ב"אני לא יודע מה"… גורם לכל העסק להראות מצוין, לשלם להפוך לגדול מכל חלקיו הבינוניים למדי, ואז גם המספרים "מסתדרים בהתאם". וגם ההפך נכון – כשהספרס גרועים, הם בדרך כלל גרועים בגלל שהמכונה תקועה, ופחות בגלל ששחקן ספציפי כזה או אחר או דרוזן נקלע ליום גרוע. על המכונה יקום וייפול דבר.

ובדרך כלל לא לגמרי ברור, לי לפחות, איך ומדוע מתרחש הנס הזה כשהוא קורה, ואיך ומדוע הוא לא מתרחש כשהוא לא קורה. אני כן יכול לומר שמדובר במערכת מורכבת, מרובת משתנים, עם הרבה חלקים נעים (במיוחד לאחר שחרורו של גאסול הנייח), אבל לא הרבה יותר מזה.

מאפיין נוסף של למידת מכונה היא שהמכונה לומדת מניסיון – ככל שניתן לה יותר מידע לעבד, יותר מקרים ודוגמאות, כך היא תשפר את ביצועיה. עשרים דוגמאות של גידולים סרטניים בדרך כלל לא יספיקו כדי להביא אותה לרמת הזיהוי של רופא מומחה, אבל מאות ואלפים בהחלט כן. כך גם בנוגע לבעלי חיים, אביזרי לבוש וכל דבר אחר.

גם ההיבט הזה נכון לספרס – הקבוצה עברה ניתוח לב פתוח בקיץ החולף עם עזיבתם של קוואי, גרין, פרקר, מאנו, וסלו-מו, ופציעתו של מורי, והגעתם של דה-רוזן, פולטל, ווקר ואחרים. השינוי הזה בהחלט בא לידי ביטוי במהלך השנה כשהספרס, בדרך כלל אחת הקבוצות היציבות בליגה, עברה תקופות מזעזעות שבהן ניכר היה שהחלקים לא התחברו כמו שצריך – חוסר תיאום בהגנה, איבודי כדור מרובים וכו'.

קשה לומר האם הניסיון שהצטבר בעונה הסדירה יספיק בפלייאוף, והאם הקבוצה תגלה יציבות במהלכו, אבל אפשר למצוא מקור לאופטימיות בכך שהספרס בהחלט הוכיחו במהלך השנים שהם יכולים ללמוד גם במהלך הסדרה עצמה. בדומה ל"בעיית ניקולה" גם "בעיית הארדן" העסיקה את הספרס בחצי גמר המערב ב-2017. הארדן היה בלתי עציר באותה עונה, והמשחק הראשון בסדרה הסתיים בתבוסה ביתית ב-27 הפרש כשהמורי-בול שוחט את המכונה הספרסית, אבל ככל שהתפתחה הסדרה נמצאו פתרונות, והספרס העפילו לגמר בתום 6 משחקים. יש שייחסו זאת לכך שהארדן "לא מדלבר בפלייאוף", אבל לדעתי זה הרבה גם בגלל המכונה שהתמודדה איתו, למדה אותו, ומצאה פתרונות לאורך הדרך.

ועוד דוגמא מ-2017 – במשחק הראשון בגמר המערב מול הלוחמים הספרס הדהימו את הקבוצה העדיפה מהמפרץ והובילו 21-46 באורקל ארינה, לפני שפציעת קוואי טרפה את הקלפים במשחק, אולי בסדרה, וכנראה גם בהמשך דרכם המשותפת של קוואי והספרס. גם במקרה של הסדרה מול דנבר אני חושב שהמשחק הראשון, בדנבר, יכול להיות מאד משמעותי. "מארב" מפתיע של המכונה הספרסית יכול לתפוס את דנבר ויוקיץ' לא מוכנים, להסתיים בניצחון חוץ חשוב, ולגרום לתפנית משמעותית בסדרה.

תופעת המכונה נכונה, כמובן, לא רק לספרס. לברון, כשדיבר על הלוחמים לפני שנה-שנתיים, אמר משהו כמו "הם כמו הספרס – הם לא יתנו לך לנצח אותם, אתה צריך למצוא איזו דרך להתגבר עליהם", לכאורה, זה משפט טריוויאלי שנכון בכל משחק ומול כל קבוצה, הרי אף אחד לא "נותן לך לנצח אותו", אבל אני חושב שלברון צדק, ושהניסוח העמום הזה הוא לא מקרי – זו מכונה שאתה לא יודע להסביר אותה, לנסח את כלליה, או לפרק אותה לגורמים של סיבה ותוצאה, אבל כשאתה רואה אותה פועלת אתה יודע שהיא כזו.

והדבר הלא מוסבר הזה, לדעתי, יקבע יותר מכל את גורל הסדרה בין שתי הקבוצות, ואם המכונה הספרסית תצליח לעבוד מול הכישרון העודף של דנבר, הספרס יכולים לעבור.

אז האם התלמיד ניקולה יחווה את חוסר האונים, הלא לגמרי מוסבר, של המשחק ב-27 בדצמבר, או את הסיפוק והזרימה של המשחק שאחריו?

הלילה נתחיל לקבל את התשובה, או במילים אחרות:

גבירותיי ורבותיי, הרשו לי להציג בפניכם את הריקוד המטורף, גבירותיי ורבותיי, הבה נצא במחול ונרקוד את ריקוד ה-מ-כ-ו-נ-ה!!!

מאנו דה מאן (לשעבר מיקי)

נדיר שמישהו יהפוך לדוגמא עבור הקולגות שלו. עוד יותר נדיר שמישהו יהפוך לדוגמא עבור אנשים בכלל, ובשבילי, זה מאנו. כשאני רואה את מאנו משחק כדורסל, אני רואה לא רק איך שחקנים צריכים לשחק כדורסל אלא גם איך אנשים צריכים להיות. תודה רבה מאנו על הדוגמא וההשראה.

לפוסט הזה יש 30 תגובות

 1. מת על הכתיבה שלך מיקי ואני אמנע מהערות טכניות מעצבנות לגבי האנלוגיה.
  מעניין האם הספרס באמת עשו משהו שונה בשני המשחקים האלה או שפשוט זה הג'וקר עסוק בלהיות הג'וקר.. היו לו לא מעט משחקים כאלה העונה כשדנבר ניצחה לא מעט מהם.

  1. תודה עידו,
   מסכים איתך גם בנוגע למשחקים של יוקיץ' וגם בנוגע לחוסר מושלמותה של האנלוגיה. כמוך, לא חשבתי שנכון להיכנס לכל הדקויות :-), אבל אני מקווה שזה מספיק קרוב כדי להעביר את המסר.

 2. מעולה מעולה מעולה.
  יש עוד פרמטרים להסביר את הצלחת המכונה או כשלונה:
  החבר גרגורי פופוביץ, הינו בעל ותק רב מאד במסדרונות הkgb. הוא יודע משהו על שמירת סוד ועל פייק ניוז.
  יש משחקים שלמים שהוא מוכן להקריב במהלך העונה על מנת שלא לחשוף יותר מדי, בטח לא ליריבות ישירות. זה לא מקרי שהוא הרחיק את עצמו 63 שניות לאחר תחילת המשחק במפגש האחרון עם דנוור והפך את המשחק לגארבאז' מפואר (חוץ ממסיבת העיתונאים האדירה עם מלון).
  סיבה שהמכונה לא תמיד מצליחה לגרוס, כי יש גם צד שני. בעולם של ביג דאטה, אפשר ללמוד את פעילות המכונה ולדעת את חולשותיה.
  למרות כל הסופרלטיבים, מכונה לא באמת חושבת. היא אינה מסוגלת לזה. היא יודעת ללמוד אלגוריתם (מורכב ככל שיהיה). ברגע שהאלגוריתם ישתנה, היא תצטרך לזהות אותו וללנוד אותו מחדש. לא בטוח שסדרה של 7 משחקים מספיקה.

 3. טור משובחחחחח
  מכל המדורגות גבוה אין ספק שהביצים של המשובצת מול ס"א רועדות הכי חזק. הפסד לדנבר במשחק הראשון נשמע את הצרחות של אריק קארטמן עד כאן

 4. פנטסטי מיקי. אני חושב שנראה הרבה דקות של שני גבוהים כדי להאט את אולדריג' בדומה למשחק של ה-4 נקודות. המכונה שלהם מדהימה – קבוצתית מאוד והידע הכדורסלני המצטבר שלהם גדול מסך חלקיו.

 5. מעולה, מאנו דה מיקי.
  קודם כל, סגרת לי את הפינה שלא משנה איך הסדרה נגמרת – הפילק מוכן.
  דבר שני, למכונות קל לנצח את בני האדם. טמגוצ'י היא דוגמא מעולה לאיך בשם תחושת הצלחה מזוייפת שיעבדנו את עצמנו בשנות ה-90 ללחיצת כפתורים חסרת תועלת. קל לנצל את הגליצ'ים שלנו נגדנו. אבל המכונה של הספרס לא מתמודדת עם סתם אדם. היא מתמודדת עם ילד גאון שרק רוצה להנות. בהצלחה להצליח ללמד את המכונה מה זה כיף.

 6. מעולה מיקי.
  המכונה של הספרס נראית קצת יותר איטית בלמידה השנה והרבה פחות יעילה מהשנים שעברו. מה שהכי מפתיע זה שההגנה שהייתה סמל הסטטוס של המכונה הזו פשוט לא מצליחה השנה – אפילו עם חיסרון של שחקנים מרכזיים כמו סלו-מו ודני גרין הייתי מצפה מפופוביץ' ליותר.

 7. מעולה מיקי!
  לא יאומן מה שהספרס מוציאים מעצמם. דנבר מוכשרים הרבה יותר עד שלפעמים מרגיש לי שצריך לדלל שם קצת את הסגל עם טרייד שיביא תותח רציני.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט