אייס טריי/שמעון טבדי

אייס טריי/שמעון טבדי

אטלנטה הוקס שחמדה ביאנג מהרגע הראשון נהנתה מהצעה של המאבס לקבל עוד בחירת דראפט בשביל לדאוג שממפיס לא ישימו ידם על דונצ'יץ' בבחירה ה-4 ולבחור אותו בבחירה ה-3 כאשר המאבס יבחרו עבורם את יאנג בבחירה 5 ואז יחליפו ביניהם.

חלפו להם כ-9 חודשים מאז הטרייד בדראפט בין ההוקס למאבס ואנו עדים למאבק האיתנים המתחולל בין שני המוחלפים על מנת להוכיח איזו קבוצה נתנה בראש ביוני 2018.

לוקה דונצ'יץ' הגיע לליגה בגיל 19 לאחר ניסיון לא מבוטל ברמות הגבוהות ביותר של אירופה, הוא לקח גביע אירופה עם ריאל מדריד ואליפות אירופה מדהימה עם נבחרת סלובניה תוך שהוא זוכה ב-MVP של היורוליג ובחמישיית הטורניר של הנבחרות. עם הגעתו ל-NBA היה ברור לכל כי דונצ'יץ' מאד מנוסה לגילו, רגיל לעומס המשחקים ומוכן מנטלית וכתוצאה מכך רוב המנג'רים הימרו עליו כרוקי העונה.

חודש אוקטובר

לוקה החל להפציץ מעבר לציפיות מיידית וקיבל את המפתחות לקבוצה מהמאמן קרלייל. את החודש הראשון בליגה הוא סיים עם 19.6 נק' (45.8% מהשדה ו-40% מחוץ לקשת), 6.3 ריב', 4.4 אס'. טריי יאנג לא נשאר יותר מידי מאחור וסיים את החודש הראשון בליגה עם 19.1 נק' (42.9% מהשדה), 6.6 אס', 2.9 ריב'. שני השחקנים ניצחו 2 משחקים בחודש זה.

חודש נובמבר

לאחר חודש ראשון קבוצות הליגה החלו להבין עם מי יש להם עסק והחלו להצמיד הגנות נוקשות והמון דאבל טים לשני השחקנים. ההוקס שניחנו בכשרון מופחת לעומת המאבס התקשו להתמודד עם זה ויאנג שהינו מוביל הכדור היחיד בקבוצה התחיל להרגיש על בשרו הגנות של כוכב. חלה אצלו ירידה דרסטית בחודש נובמבר בו העמיד 14 נק' (35.5% מהשדה, 19.8% מחוץ לקשת), 8.1 אס', 3.1 ריב', 4.2 איב' ו-6 משחקים באותו חודש במספר חד ספרתי של נקודות. השלשות שהיו סימן ההיכר שלו סירבו להיכנס, גם דקותיו צומצמו ל-28.3 בחודש זה ולא מעט משחקים כללו סדנאות חינוך מהמאמן לויד פירס. יאנג בן ה-20 הבין שיש לו עוד הרבה מה ללמוד וכדי להתמודד עם דאבל טים צריך עוד הרבה לשפר.

לוקה שהיה רגיל לרמות האלו ולהגנות אגרסיביות עוד מתקופתו באירופה התמודד עם זה היטב יחסית למרות ירידה במספרים וסיים את חודש נובמבר עם 17.7 נק' (43.3% מהשדה ו-36.8% מחוץ לקשת), 6.7 ריב', 4.2 אס' ורק משחק אחד עם מספר נקודות חד ספרתי וגם 8 נצחונות קבוצתיים.

חודש דצמבר

אחרי הקושי בחודש הקודם חל שיפור אצל יאנג והוא סיים את החודש עם 15.8 נק' (43.1% מהשדה, 34.7% מחוץ לקשת), 7 אס', 2.7 ריב' ורק 2 משחקים הוא סיים בחד ספרתי בטור הנק'. טריי מתחיל לחזור למסלול.

אצל דונצ'יץ' מתחיל שיגעון ה-ללוקה באותו זמן והוא מתחיל להתפוצץ באותו חודש עם 21.1 נק' (42.7% מהשדה, 36.5% מחוץ לקשת), 6.4 ריב', 6.1 אס' בהם 2 משחקים לראשונה בקריירה מעל 30 נק' ועוד כמה הצגות. רוקי העונה נראה מובטח בכיס ללא תחרות. ההייפ מגשים את עצמו ונראה כי המאבס הם הזוכים הגדולים.

שנת 2019 – טריי הרוקי הטוב בליגה

חודשיים קשים שעברו על יאנג סיימו את תקופת ההסתגלות שלו לליגה וכל הפוטנציאל החל לרקום עור וגידים. הצלף מאטלנטה החל לאפס כוונות לשנה החדשה ולא הפסיק להוריד קורבנות מאז.

ינואר 2019

את החודש הוא סיים עם 6 נצחונות והעמיד ממוצעים של 18.7 נק' (44.4% מהשדה, 33.7% מחוץ לקשת), 7.2 אס', 3.7 ריב' ורק 2 משחקים עם מס' נקודות חד ספרתי (5 נק' מול הבולס והוויזארדס).

עם כל השיפור של יאנג, דונצ'יץ' לא עוצר ופותח פער עם 22.4 נק' (42.5% מהשדה, 30.6% מחוץ לקשת), 8.1 ריב', 6.4 אס' ורק משחק אחד בטור נקודות חד ספרתי (8 נק' מול הפייסרס).

פברואר 2019 – ניתוץ קיר הרוקיז

יאנג מתחיל להראות את החומרים מהם הוא עשוי עם 23.3 נק' (41% מהשדה, 43.7% מחוץ לקשת), 9.3 אס', 4.3 ריב', 6 נצחונות ו-3 משחקים עם 30 נק' ומעלה בהצגות נהדרות. השלשות החלו לצלול ממרחקים אסורים וברגעי הקלאץ' הבחור התחיל להראות שהוא זורח. קיר הרוקיז נפל לרגליו.

לוקה לא נשאר מאחור וסוגר את החודש על 24.4 נק' (44.3% מהשדה, 36.3% מחוץ לקשת), 9.4 ריב', 7.4 אס', 4 נצחונות ומגוון הצגות.

מרץ 2019

יאנג לא עוצר וההוקס נראים מצויין ומתחילים לאתגר כל יריבה, הם שוב משיגים 6 נצחונות וילד הפלא מעמיד ממוצעים של 23.3 נק' (44.9% מהשדה, 36.5% מחוץ לקשת), 8.8 אס', 4.9 ריב' ו-3 משחקים מעל 30 נק'.

לוקה ירד בחודש לממוצעים של 21.5 נק' (38.9% מהשדה, 23.8% מחוץ לקשת), 9.1 ריב', 6.3 אס' כאשר המאבס מנצחים רק משחק 1 בחודש מתוך 12 (נכון לכתיבת שורות אלו).

יאנג במפגש עם קיר הרוקיז:

via GIPHY

המצב נכון לכתיבת שורות אלו

יאנג בקריירה הקצרה שלו ניפק משחק 1 מעל 40 נק' ו-8 משחקים עם 30 נק' ומעלה (שיא קריירה 49 נק' מול הבולס) עם 10 משחקים בהם קלע מס' נק' חד ספרתי כאשר גם דונצ'יץ' ניפק 8 משחקים עם 30 נק' ומעלה (שיא קריירה 35 נק' מול טורונטו והקאבס) עם 4 משחקים בהם קלע מס' נק' חד ספרתי.

דונצ'יץ' מנפק ממוצע עונתי של 32.2 דק', 21 נק' (42.6% מהשדה, 49.8% אפקטיבי, 33.3% מחוץ לקשת), 7.6 ריב', 5.8 אס'.

יאנג מנפק ממוצע עונתי של 30.8 דק', 18.9 נק' (41.7% מהשדה, 48.1% אפקטיבי, 33.6% מחוץ לקשת), 7.9 אס', 3.6 ריב'.

מספר הנצחונות של לוקה 29 (מול 27) בקונפרנס קשה יותר (מול המזרח) יחד עם מספרים טובים יותר יביאו לו את רוקי העונה אבל זה כנראה רק המערכה הראשונה במאבק בין שני סופרסטארים פוטנציאלים שמובילים קבוצות בצורה מוחלטת כבר בשנתם הראשונה ונושאים בעול בצורה יוצאת דופן.

שולט בפברואר-מרץ 2019. יאנג

 

מה התקרה של טריי יאנג?

ניתן לראות אצלו שיפור ולמידה מחודש לחודש במהלך העונה וכי הוא לומד להתמודד תוך כדי האימונים ובהנחיית צוות האימון עם האתגרים השונים שהיריבות זורקות אליו. ב-30 המשחקים האחרונים נכון לכתיבת שורות אלו יאנג סיפק ממוצעים של 23.3 נק' (45.1% מהשדה, 52% אפקטיבי, 39.4% מחוץ לקשת), 9.1 אס', ו-4.5 ריב'. כל זה שהוא בן 20 ובשנתו הראשונה. ממשחק למשחק הוא מתחיל להזכיר יותר ויותר את סטף קרי (ללא התנועה בלי הכדור) הן מבחינת התפקוד בקלאץ', הזריקות והקליעות ממרחקים הקרובים לקו החצי, המנהיגות והיכולת להכניס שחקנים אחרים למשחק. כמובן שמבחינת ההשוואה לקרי הדבר יהיה רלוונטי רק שיגיעו טבעות אליפות כי בכל זאת, במקרה הגרוע מדובר באחד משני הרכזים הגדולים בהיסטוריה של המשחק אבל הדמיון בצורת המשחק קיים לחלוטין.

הוא מראה מהירות, זריזות, דריבל, אחד על אחד וניהול משחק ברמות הגבוהות ביותר, כאשר הזריקות מחוץ לקשת צוללות הוא הופך לסרט אימה אמיתי עבור היריב. זה נראה טוב כרגע ובכיוון של רק להשתפר כלפי מעלה לכיוון ה-40% מטווח זה.

החולשות אצלו, כמו אצל קרי, הן משחק ההגנה שעקב מגבלת הגודל תמיד יהיה שם וקושי מול פיזיות בדאבל טים בגלל הגודל אבל תחום זה הוא שיפר כבר במהלך העונה ועוד ישפר עם הזמן.

הוא מראה כימיה נהדרת עם הכישרון השני בקבוצה ג'ון קולינס כאשר ההוקס הפכו בחודשיים האחרונים למוקש עבור כל יריבה. יש לזכור כי רוב מוחלט ניבא להוקס את המקום האחרון בליגה משום שגם על הנייר כמות הכישרון שם דלה מאד. יאנג מוביל את ההוקס קדימה הרבה מעבר לציפיות עם סיכוי טוב להגיע ל-30 נצחונות העונה, המאמן נראה מתאים לסגל ובכלל העתיד נראה ורוד מאד אצל הניצים.

אני תמיד חשבתי שההוקס עשו טרייד מצויין בדראפט ושהם יהיו המרוויחים בסופו של דבר, מה גם שמדובר באחד השחקנים המלהיבים בליגה שתענוג לצפות בו משחק.

התקרה של יאנג לטעמי היא בין האולסטאר לסופרסטאר שביניהם מבדיל גם לא מעט מזל ואיכות הקבוצה מסביב לכן אני נשאר נאמן לדעתי ערב הדראפט שיאנג יהיה אחד משני השחקנים הטובים בדראפט 2018. אני מאמין שהוא יככב באולסטאר כבר בעונה הבאה תוך שהוא מוביל את ההוקס לראשונה מזה שנים לפלייאוף.

לפוסט הזה יש 28 תגובות

 1. אחלה פוסט, שמעון!
  וסחתיין כפול על האפקטיביות!
  .
  נקודה משמעותית נוספת שיאנג שיפר ככל שהעונה מתקדמת, זה יחס האסיסטים/איבודים.
  לעונה, הוא על כמעט 1/2, אבל בחצי השני של העונה הנתון השתפר לכמעט 3/1 –
  זה כבר נתון של רכז מהשורה הראשונה.
  9 אסיסטים למשחק ב-30 משחקיו האחרונים,
  כאשר הוא מאבד משהו כמו 3 איבודים למשחק,
  זה נתון יוצא מן הכלל. בטוח כאשר חוברים לנתון 20+ נק' באחוז אפקטיבי טוב.

 2. תודה שמעון סיכום טוב למתרחש.
  .
  הערת אגב – כל פעם שמדברים על תקרה של שחקן אני נזכר בטור המצוין הזה של LJOS. כדאי לקרוא במקום שהצחוק שיוצא לא יעיר אף אחד (בניגוד אלי) http://www.hoops.co.il/?p=148833
  .
  לעד ישוו בין יאנג ללוקה 2 רכזים מודרניים שכל אחד מביא איכויות יוצאות דופן. קשה לדעת לאן זה יתפתח – ליאנג יש שילוב של 3 איכויות די נדירות כוח מתפרץ אדיר ויכולת לעבור שחקן בצעד אחד (ווסטברוק/וול) זריזות של שד (קיירי) וקליעה מטווחים מטורפים (קרי). כמובן שכל זה עם ראיית משחק ויכולת מסירה עלאיים. כרגע הקבוצה שלו לא מלוטשת ואם לויד פירס ידע לבנות את המשחק שבו יאנג גם מקבל מבטים פנויים, מקבל זריקות לקאץ' אנד שוט וזריקות ממקומות נוחים (שלשות פינתיות בעיקר) יאנג ושות' יכולים כבר בשנה הבאה להיות בפלייאוף. על הגנה אין כל כך מה לדבר הבחור כרגע לא כל כך מבין איך עושים את זה ומקווה שהוא יעבוד קשה בקיץ על מיקומים וסגירות.
  .
  ללוקה יש מגבלה שהוא לדעתי יותר למיד על ידי היריבות. הטעיות הפאמפ שלו הן משהו שיחסית קל להבחין בו ודרוזן הוא הדוגמה המושלמת לכך שכאשר המשחק שלך בנוי על פאמפ אתה מוגבל. אבל לוקה ממש לא בנוי רק על פאמפ. יש לו הכל והוא יכול לשחק לדעתי גם בעמדה 4 וכמובן ב1-3. הגובה שלו בשילוב עם יכולת המסירה שלו הן דבר בלתי עציר – מכל השחקנים לי הוא מזכיר את לארי ואת יוקיץ' ביכולת לשלב בין קליעה (האמת שדי סבירה בהתחשב באחוזי העונשין והשלוש שלו) יכולת כדרור טובה מאוד וראיית משחק ברמה הכי גבוהה שיש. לי אישית נפל האיסמון כשראיתי איך הוא מצליח לבטל הגנה של קוואי ופשוט בנונשלנט שם על המגן האישי הטוב בליגה 2 נקודות קלילות (וגם על דני גרין)
  .
  שמח שאני זוכה לראות את שני הילדים האלה מתפתחים לי מול העיניים, לדידי זה ממש לא משנה מי יוגדר כרוקי העונה או כל תואר אחר. העיקר שכאשר אנחנו מדברים על השניים שנבין שאין מה לעשות אלו 2 שחקנים ענקיים שתלויים לא פחות בגורמים סביבתיים מגורמים אישיים להתפתחות שלהם, וככל הנראה במשך כל שנות המשחק שלהם ישוו בינהם – העיקר לא לעשות את הדיונים האלה לבעלי אופי של שחור לבן ולומר "מה ברור שX עשו טעות עם Y איך לא ראו את זה מלכתכילה…" אי אפשר לדעת לאן זה יתפתח והלוואי שנזכה לראות אותם עוד כמה שנים ראש בראש בגמר עם הקבוצות שבחרו בהן.

 3. אין ספק שהמרחק בין לוקה לטריי לא כל כך גדול אבל בגלל חולשת הדראפט הבחירה השישית שמנובאת להוקס בגלל הטרייד הזה יכולה להשיג לה רק את דאנדרה האנטר ויש לה גם את הבחירה החמישית הבעיה היא שהאיכות האמיתית של הדראפט נמצאת ב4 הראשונים(זאיון האצימורה בארט וג'א) ולכן לא בטוח שההוקס ניצחו את הטרייד

  1. פוסט אפ זה לאנשים אינטיליגנטים ואינטלקטואלים, זה לא בשבילנו. אנחנו אוהבים רמה נמוכה ולכן נשאר בהופס, כיף לנו פה, הכל יותר מעניין פה.
   מסתבר שפוסט אפ לוקח ומנסה לגנוב מורידי רמה מאתר ברמה נמוכה כמו הופס כי אין מספיק אינטלקטואלים בחוץ.

 4. פוסט אפ זה לאנשים אינטיליגנטים ואינטלקטואלים, זה לא בשבילנו. אנחנו אוהבים רמה נמוכה ולכן נשאר בהופס, כיף לנו פה, הכל יותר מעניין פה.
  מסתבר שפוסט אפ לוקח ומנסה לגנוב מורידי רמה מאתר ברמה נמוכה כמו הופס כי אין מספיק אינטלקטואלים בחוץ.

 5. טור מצוין.
  במירוץ לרוקי העונה דונצ'יץ' פתח פער גדול וצריך לזכות.
  כרגע זה נראה כמו טרייד מצוין לאטלנטה כי הם קיבלו את הרכז המתאים להם ועוד בחירה שכרגע אמורה להיות גבוהה, אבל גם לדאלאס שקיבלו את השחקן שמתאים להם.

 6. שמעון תודה רבה. גרף השיפור והלמידה של יאנג תוך כדי העונה ובתנועה מרשים מאוד. אין ספק שהוא ולוקה הולכים להיות מוזכרים עוד הרבה באותן מילים

 7. יאנג השתפר ככל שהעונה התקדמה (כמו ההוקס). עושה רושם כרגע שהטרייד היה WIN-WIN.
  אני חושב גם שהשיפור של יאנג מגיע לקראת סוף העונה שהרבה קבוצות מורידות רגל מהגז ונגמר להם העניין וזה הזמן "לנפתיע" (כמו כל מיני שחקני ג'י ליג שצצים משום מקום למשחקים עם סטטיסטיקה יוצאת דופן).

  המבחן של יאנג יהיה שנה הבאה (כמו מיטשל השנה) שההגנות יתחילו להתרכז בו.
  בכל מקרה, עושה רושם שההוקס בכיוון הנכון עם השלד של יאנג-קולינס-הוארטר. עכשיו צריך לנסות להשיג כמה שיותר מביזמור.

 8. כתבה נהדרת, שמראה, שוב, שלפעמים מראה עיניים קצת מטעה. כשמסתכלים על הנתונים רואים שאין באמת הבדל גדול ביניהם, ושבתקופה האחרונה אכן טריי יאנג טוב יותר. אני לא בטוח אם זה בגלל שהוא מסתדר טוב יותר עם קיר הרוקי, או בגלל שכל הקבוצות שמות את לוקה על הכוונת מהרגע שהוא עולה על המגרש (אפשרות שלישית שהוזכרה בתגובות לסיקור אתמול היתה שדאלאס היא פשוט קבוצה פח לאחר הטריידים, כך שלוקה משחק בלית ברירה לבד).

  אבל אני רק שאלה – המשפט הראשון בכתבה סופסוף הסביר לי למה אטלנטה בחרה בלוקה ודאלאס בטריי ואז עשו החלפה. אבל לא ברור לי דבר אחד – מה היה קורה אם ממפיס היתה לוקחת את טריי יאנג בבחירה 4? זה לא היה הימור מסוכן מצד אטלנטה טדאלאס ?

  1. אני מניח שההוקס עשו בירורים עם ממפיס לפני זה לוודא שהם לא בוחרים ביאנג. היה להם גם את קונלי כך שעם המילה שאני מניח שהם נתנו להוקס עשה את העבודה.
   השמועות היו שממפיס רוצים את לוקה ואז את jjj וסביר להניח שהם אישרו את זה להוקס ובמקומות האלו סומכים על המילה אחרת המוניטין נשרף.

   לגבי השמירה יאנג מקבל הגנות רצח טראפים ודאבל טים רוב ההתקפות בדיוק כמו לוקה ואף יותר. הם קיבלו את השמירות הכי חזקות בפער מכל יתר הרוקים. ממש קיבלו יחס של כוכב מהיריבות.

 9. כשאתה כותב ישר וברצינות אתה לא טוב. אתה טוב מאד. סחטן על האובייקטיביות. נהניתי מאד מהפוסט. פוסט מצויין על שחקן טוב מאד שיהיה מצויין.
  תודה

  1. ההבדל בין סופרסטאר לאולסטאר זה בדיוק זה האליפויות והטופ והשליטה וזה כמו שציינתי תלוי גם המון בצוות שיהיה לו מסביבו הן שחקנים הנהלה מאמן וארגון. רק ימים יגידו אני חושב שיש לו ביצי פלדה וברגע שהשלדות יצללו אם יצללו כמו סטפן האיום חבלז.

   אני דווקא לא רוצה את ציון בהוקס הוא יקח הייפ ותהילה מיאנג. הלוואי אייטון יכל להיות בהוקס במקום אלכס לן. גיא מה אתה אומר רוצה את לן חזרה?😎

   לא יודע כמה בארט טוב אבל מקווה שיפול להוקס ויתנו את המקום של קורבר הגינגי

 10. טור נהדר שמעון. האם זה הארגונאוט שבורח דרך קירות ? זהו גיבור העל הטראגי האהוב עלי בעולם הקומיקס….
  ולשאר זוטות – תמיד אמרתי שלוקה (עם כמה שהוא גדול ואני מת עליו) לא צריך להיות בתחרות כי הוא לא ממש רוקי…. כמו שציינת.
  כשארווידאס סבוניס הגיע לליגה הוא אפילו לא נכלל באופציות
  אבל אולי זה רק אני
  🙂

  1. אבל כשבלאט התעצבן כשקראו לו מאמן רוקי, כולם הסבירו לו שבאמריקה לא ממש סופרים את היורוליג. תראה את הקליפים של סטיבן אי סמית לפני תחילת העונה קוטל את לוקה וטוען שהוא לא מסוגל להתמודד עם כדורסל ברמת NBA (יו טיוב מלא היום בקליפים שקוטלים את סטיבן על זה ובצדק).
   אז כן לוקה הוא רוקי באמריקה….

   1. סטיבן A הוא אמריקאי טיפוסי שמזלזל בכל מה שלא אמריקאי, ובכלל נוטה לצד הגזעני של העדפת בראדרס וזלזול בונילים.

 11. תודה שמעון מצויין מסכים בכל מילה רק לא על התקרה, התקרה שלו זה MVP הוא עד כדי כך טוב הוא מחזיק בשילוב הנדיר של מסירה חדירה וזריקה, קרי לא חלם להציג יכולת כזאת בגיל 22 ויאנג בן 20. עונה הבאה שיגיע שרירי השמיים הם הגבול.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט