אליפות אוסטרליה 2019 – סיכום הסיבוב הראשון ותחילת השני / אלכס דוקורסקי

 

בעת כתיבת שורות אלה, נפתחו במלבורן המשחקים הראשונים של היום השלישי, שינעל את הסיבוב השני בחלק העליון בהגרלה של הגברים והנשים בטורניר. המשחק הראשון של הגברים נמצא כבר בתחילת המערכה השניה, כשקיי נישיקורי היפני מוביל במערכה אחת על איבו קארלוביץ' הקרואטי, השחקן המבוגר ביותר בטורניר היחידים (בסוף פברואר ימלאו לו ארבעים), מלבד הבדל של כעשר שנים בגילי שני השחקנים, שינו גם פער של כמעט 40 ס"מ בגובה לטובת הקרואטי בעל מכת הפתיחה האימתנית.
נקרא כאן מעט על המשחקים המרכזיים של הסיבוב הראשון ותחילת הסיבוב השני ונביט קדימה לעבר משחקי הסיבוב השלישי, שיתחילו מחרתיים, ביום שישי.

המשחק המרכזי ביום הראשון של הטורניר (יום שני הקלנדרי) הפגיש בין אנדי מארי, שהודיע ערב הטורניר על כוונות פרישה אפשריות בעקבות פציעה כרונית באיזור המותן ובשרירי הירך, לבין רוברטו באוטיסטה אגוט הספרדי, שהגיע בכושר מעולה לאחר זכיה בטורניר דוחא בקטאר, במהלכו גבר לפי הסדר על וואוורינקה, דג'וקוביץ' וברדיך. שני השחקנים, כמעט בני אותו הגיל (מארי בן 31 והספרדי צעיר ממנו בשנה), הגיעו למשחק, אם כך, בשלבים שונים מאוד בקריירה שלהם, כאשר באוטיסטה אגוט, כאמור, מגיע אולי בכושרו הטוב ביותר ואילו הסקוטי התייצב אליו כשגופו, ואולי גם נפשו, מותשים מהתסכול של המאבק בפציעות ובירידה בכושר בעקבותיהן.
שתי המערכות הראשונות תאמו לכושרם בעת הזאת של השחקנים. הספרדי שבר את הגשתו של הסקוטי, שנהנה מעידוד הקהל וכמובן אימו ואחיו, פעם אחת בכל מערכה כדי לעלות ל-0:2 במניין המערכות ונראה בדרך לניצחון. מארי, שנראה די כבד ומוגבל בתנועתו על המגרש, יחסית לכושרו הטוב בעבר, נאבק למרות זאת בצורה יוצאת מן הכלל והצליח להשוות את המשחק כשהוא מנצח את שתי המערכות הבאות בשוברי שוויון. במערכה החמישית באוטיסטה אגוט הסתייע בכושרו הגופני המצוין, שיחק בצורה מדויקת את הנקודות המכריעות בגיימים השונים וניצח את המשחק.
קשה היה שלא להתרגש מהריאיון של מארי בסיום המשחק (שאגב, רואיין על ידי ליאון סמית, מאמנו הראשון של הסקוטי). הוא הודה לקהל ואמר, בין השאר, כי מקווה לשוב למלבורן. מארי זכה גם למחווה יפה בדמות סרטון, שבו נאמרו דברים יפים מאוד על ידי עמיתיו לענף.
ימים יגידו אם נזכה לראות את מארי, סגן אלוף הטורניר חמש פעמים, שב כשחקן לאליפות אוסטרליה. הלוואי שזה יקרה, אבל מעל הכל זו הזדמנות טובה לאחל לו הרבה בריאות והצלחה בכל דרך אליה יפנה.

עוד נשוב לעסוק מעט בסיבוב הראשון, אבל את ההוכחה לכושר הפיזי והמנטלי של רוברטו באוטיסטה אגוט קיבלנו גם היום, במשחק הסיבוב השני שלו מול האוסטרלי ג'ון מילמן. הקהל האוסטרלי עודד במרץ, מטבע הדברים, את השחקן המקומי. בדומה להתפתחות המשחק מול מארי, הספרדי איבד יתרון של שתי מערכות, אך הצליח לנצח במערכה המכרעת. עם סיום המשחק, היה יפה לראות את ההערכה ההדדית בין שני השחקנים.
יריבו של באוטיסטה אגוט, שטרם הפסיד משחק רשמי השנה (8 נצחונות), יהיה הרוסי המצוין קארן חצ'אנוב, שמדורג עשירי בטורניר, וזכה לשני משחקים קלים יותר, ביחס לספרדי, בסיבובים הראשונים. צפוי משחק מעניין ביותר ויהיה מסקרן לראות עד כמה עשר המערכות שהספרדי שיחק בשני משחקיו הראשונים ישפיעו עליו.

לא נצפו הפתעות גדולות בסיבוב הראשון של טורניר הגברים ורוב המדורגים, כולל שלושת הגדולים (ששניים מהם, פדרר ונדאל, כבר בסיבוב השלישי) המשיכו לשלב הבא. בין המשחקים הבולטים ששוחקו בסיבוב הראשון אפשר לציין את ההתמודדות בין דומיניק תים האוסטרי, שהמשטח המעדף עליו הוא החימר, לבין בנואה פר הצרפתי, שחקן מוכשר מאוד ובעל נתונים פיזיים טובים מאוד, אך לא תמיד יציב. המשחק, שהסתיים בסביבות 2 בבוקר לפי השעון המקומי במלבורן, התנהל בדפוס מאוד דומה לשני המשחקים שהוזכרו לעיל. תים ניצח את שתי המערכות הראשונות ונראה בדרך לסיבוב השני. הצרפתי הצליח לחזור ולהשוות את המשחק, אך תים היה מרוכז יותר והצליח לנצח במערכה החמישית ולעלות לסיבוב השני, שם ייחכה לו אלכסיי פופירין, אוסטרלי בן 19 ממוצא רוסי. פופירין הוא אחד משלושת האוסטרלים שנותרו בטורניר הגברים היחידים. השניים הנותרים הם אלכס בולט בן ה-26, שקיבל כרטיס חופשי לאליפות ויפגוש בסיבוב השני (היום, ביום חמישי) את ז'יל סימון, הצרפתי בן ה-34, שמצטיין בתנועתו ובמשחק ההגנה שלו. שחקן אוסטרלי אחד כבר נמצא בסיבוב השלישי וזהו אלכס דה מינואור, שעליו נכתב גם בסקירה לקראת האליפות. השחקן המוכשר בן ה-19 נאלץ "לחפור מאוד עמוק" בסיבוב השני, כששמט יתרון של שתי מערכות מול הנרי לאאקסונן השווייצרי-פיני, אך הצליח לנצח במערכה החמישית, תוך שהוא זוכה לעידוד מאוד משמעותי מהקהל המקומי ומלייטון יואיט, שמשמש כאחד ממאמניו. דה מינואור צפוי להיתקל במשוכה מאוד גבוהה ביום בסיבוב השלישי ביום שישי, כשיפגוש את אלוף הטורניר לפני עשור ופעמיים סגן האלוף בו, הלוא הוא רפאל נדאל, מהגדולים בהיסטוריה של הענף. נדאל נראה מצוין עד כה בשני הסיבובים הראשונים וטרם איבד מערכה. הספרדי יהיה הפייבוריט במשחק אך תמיכת הקהל המאסיבית יחד עם סגנון המשחק האגרסיבי והרוח הספורטיבית של האוסטרלי הצעיר עשויים יהיו לגשר על 27 המקומות בדירוג ו-79 התארים שמפרידים בין שני השחקנים.
גם יריבו הגדול של נדאל, רוג'ר פדרר, עלה לסיבוב השלישי ושם הוא ישחק (ביום שישי) מול האמריקאי הצעיר והגבוה, טיילור פריץ.
בן ארצו של פריץ, פרנסיס טיאפו בן ה-20, שנחשב לאחד השחקנים המבטיחים בסבב, רשם הישג מעולה כשהדיח את קווין אנדרסון הדרום אפריקאי, שרשם שתי הופעות בגמרי מייג'ורס בשנה וחצי האחרונות.

משחקים נוספים בולטים של הגברים היום (סיבוב שני):
נובאק דג'וקוביץ' – ז'ו וילפרד צונגה – שחזור גמר הטורניר לפני 11 שנה. הסרבי הוא אולי הפייבוריט מספר אחת לזכייה בטורניר ואילו הצרפתי מתאושש מפציעות שפגעו ביכולתו בשנה האחרונה והוא נראה די טוב בפתיחת השנה.
סטניסלאס וואוורינקה – מילוש ראוניץ' – שני שחקנים שסבלו מפציעות בשנה האחרונה. הקנדי (ממוצא מונטנגרי) הדיח את ניק קיריוס המקומי ומחר ינסה להשתמש בארסנל מכות הפתיחה שלו מול השחקן משוויץ, אלוף הטורניר לפני 5 שנים, שינסה לשחק בצורה מאוד התקפית, כהרגלו, תוך שימוש בחבטת גב היד (ביד אחת) היעילה שלו.

קצת על טורניר הנשים
מלבד הדחתה של ויקטוריה אזרנקה הבלארוסית, אלופת הטורניר ב-2012 ושנה אח"כ ובעבר המדורגת ראשונה בעולם, על ידי לורה זיגמונד הגרמניה, לא נרשמו הפתעות בטורניר (וגם זו תוצאה לא מפתיעה במיוחד, כיוון שמסיבות שונות הטניסאית הבלארוסית המוכשרת לא מצליחה לחזור לכושרה הטוב. היה גם עצוב לראותה פורצת בבכי במסיבת העתונאים עם תום המשחק. אזארנקה היא טניסאית שאני מאוד מחבב, גם כי נולדנו באותה העיר, ואשמח אם היא תחזור לכושרה הטוב).
כל הפייבוריטיות בטורניר – סימונה האלפ (שחזרה מפיגור מערכה מול קאיה קאנפי האסטונית), קארולין ווזניאצקי (האלופה היוצאת), האחיות וויליאמס, אשלי בארטי האוסטרלית, אלינה סביטולינה האוקראינית ואנג'ליק קרבר מגרמניה – צלחו את הסיבוב הראשון ומי מהן ששיחקו בסיבוב השני עלו לשלב הבא גם כן.
משחקים בולטים של הנשים היום בסיבוב השני:
סימונה האלפ (רומניה) – סופיה קנין (ארה"ב)
– הרומניה היא סגנית אלופת הטורניר והמדורגת ראשונה בעולם. מנגד, האמריקאית ממוצא רוסי מגיעה בכושר מצוין לאחר שזכתה בטורניר ההכנה בהובארט שבאוסטרליה.
ונוס וויליאמס – אליז קורנה – ונוס בת ה-38 שומרת על כושר טוב מאוד ונראה כי מצפה לה משחק שקול מול הצרפתיה מהעיר ניס, שמדורגת במקום ה-47 בעולם ובעבר נחשבה לתקווה גדולה מאוד בטניס הצרפתי.
סרינה וויליאמס – יוג'יני בושאר – השחקנית הטובה בהיסטוריה תתמודד מול הקנדית המוכשרת, שלא כל כך מצליחה לנצל את הפוטנציאל שמאז הגמר שלה בווימבלדון 2014, אינה מצליחה להתקדם כל כך.
יוהנה קונטה (בריטניה) – גרביניה מוגורוזה (ספרד) השחקנית מספרד, ילידת ונצואלה שמחזיקה באמתחתה שני תארי גרנד סלאם, תהיה פייבוריטית מול הבריטית, שנולדה באוסטרליה (היא עצמה בת להורים שהיגרו ליבשת הירוקה מהונגריה) וייצגה גם בעבר את מדינת הולדתה. קונטה רשמה גם באוסטרליה את הישג השיא שלה במייג'ורס והוא חצי גמר ב-2016.

תמונת השער של רוברטו באוטיסטה אגוט היא מויקיפדיה.

לפוסט הזה יש 24 תגובות

 1. חבל כמובן שאין טניסאים ישראלים בטורניר, אבל ישנם שני שחקנים יהודים, טניסאי וטניסאית, שכבר העפילו לסיבוב השלישי. שניהם ילידי ארגנטינה. דייגו שוורצמן, השחקן הנמוך בטורניר היחידים (1.70) יתמודד ביום שישי מול תומאש ברדיך הצ'כי (1.96), שהגיע בכושר טוב מאוד לטורניר.
  קאמילה ג'ורג'י, שמייצגת את איטליה, עלתה לפני דקות ספורות גם כן לסיבוב השלישי ותפגוש שם את המנצחת בין מדיסון ברנגל האמריקאית וקארולינה פלישקובה הצ'כית.

 2. תודה רבה אלכס !
  באיזה שעה דיוקביץ מול צונגה
  אני זוכר את הגמר של 2008 מאז אותו גמר אני עם דיוקביץ
  לא לאמין שעברו כבר 11 שנה

  1. תודה מידן. זוכר גם את אותו הגמר. בחצאי הגמר הם גברו על נדאל ופדרר.
   המשחק של ג'וקוביץ' יתחיל בערך באחת. הוא מיועד להיות אחרי המשחק בין סרינה וויליאמס לבושאר שיתחיל בעשר, לפי שעון ישראל.

 3. מצויין אלכס.
  שימו לב ל-פרנסס טיאפו. האמריקארי הצעיר בן ה-20. הוא נראה מצויין.
  אני, שמשום מה אף פעם לא אהבתי את אנדי מוריי, הערצתי אותו במשחק ההפסד כי היה ברור שהוא סובל אימים מהירך, ובכ"ז לא תרץ דבר ועשה הכל עד הכדור האחרון.
  סרינה ויליאמס נראית לי בכושר שיא.

  1. תודה רבה מנחם. טיאפו, בן להורים מסיירה ליאונה שבאפריקה, אכן מאוד מוכשר.
   סרינה אכן נראית מצוין והיא הפייבוריטית בין הנשים, לעניוצ דעתי.
   אחותה, ונוס, משחקת ברגעים אלו מול אליז קורנה מצרפת.

 4. תודה רבה אלכס!
  .
  הסיפור עם בושאר מזכיר מאוד את זה של אנה קורניקובה, אשר התפוצצה בגילאים הצעירים והיתה הבטחה גדולה לטניס הנשי, אך נעלמה לחלוטין בפתאומיות מוחלטת, ולמעט עוד מספר שנים בטניס הזוגות (ביחד עם מרטינה הינגיס האלילה) היא כבר לא היתה גורם מרכזי בטניס הנשים.
  הסיפור הזה הוא משמעותי מאוד מכיוון שבניגוד לגברים, שם יש לנו את השלישייה הגדולה, בטניס הנשים יש וואקום שאף אחת לא ממש ממלאת. האלפ, שתמיד נמצאת ברבעייה הראשונה, אף פעם לא יציבה בטורנירים הגדולים, האחרות באות והולכות (וחוזרות) ותמיד יש הרגשה שהתואר הוא של סרינה להפסיד. בושאר סימנה תקווה לעתיד, אך כנראה שההפסד היום לסרינה, שהושג ללא מאבק מיוחד, מראה שאין לנו באמת למה לצפות ממנה.

  1. אגב, טניסאית צעירה שיש לשים אליה לב היא דיאנה יאסטרמסקה האוקראינית בת ה-18. לאחר שזכתה בטורניר הונג קונג האחרון (אוקטובר) היא ממשיכה את היכולת הטובה שלה לתוך עונת 2019 וגברה היום על קרלה סוארס נבארו (23). היא כנראה תיעצר בסיבוב הבא (סרינה), אבל זה שם שצריך להמשיך לעקוב אחריו.

  2. תודה רבה שחר. מסכים עם הטענה לגבי חוסר היציבות של הנשים. האלפ, למרות חוסר היציבות היחסי בסלאמים, ואנג'ליק קרבר, עדיין עקביות יותר לעומת מרבית סבב הנשים.
   סרינה כמובן נמצאת במדרגה משל עצמה.

 5. תמיד מעניין לקרוא על טניס כאן באתר. זברב התקשה אתמול, ות'ים כבר הפסיד, מצד שני צ'וריץ' ניצח ונדמה לי שגם חצ'אנוב נראה טוב. ובטח שגם שלושת הגדולים נראים טוב כתמיד.

 6. תודה אבי. צ'וריץ' וחצ'אנוב אכן נראים טוב והם שחקנים מסוכנים מאוד. חצ'אנוב יתמודד מחר מול יריב מאוד קשה ועיקש, רוברטו באוטיסטה אגוט הספרדי.
  לצ'וריץ', לפחות על הנייר, מצפה משחק אולי מעט קל יותר, מול פיליפ קראיינוביץ' הסרבי.
  באוסטרליה ישנה קהילה די גדולה של יוצאי מדינות יוגוסלביה לשעבר וחלק מהם יגיעו ויעודדו בצורה די חמה את השחקנים.

 7. תודה רבה אלכס.
  אותי מפתיע שסרינה וויליאמס עדיין כל כך שולטת בסבב הנשים. אני זוכר אותה עוד מלפני עשור שהיא שלטה ובין לבין היא עברה פציעות ולידה אז בכלל. אני לא יודע אם זה אומר שהיא עילוי ספורטיבי(אין לי ספק בכלל שהיא כזו) או שפשוט סבב הנשים יחסית חלש או שילוב של שניהם.

  1. ניר, שאלה טובה.
   להערכתי זה שילוב של שניהם. סרינה משחקת טניס מקצועני למעלה מעשרים שנה ויכולתה לשמור על רמה גבוהה כל כך וגם על "רעב" להמשיך ולהתאמן ולהתחרות היא מאוד מרשימה.
   מצד שני, כמו שגם ציינת, סבב הנשים הוא מאוד לא יציב. הרבה שחקניות "מגיחות" ונעלמות. חלק זוכות בגרנד סלאמים ומודחות בסיבוב הראשון בטורניר המייג'ור הבא. ייתכן שזה גם משחק לטובתה של סרינה במובן מסוים.
   באופן כללי, טניס הנשים נהנה מפופולאריות די גבוהה במדינות רבות. רשימה ממש חלקית תכלול את מדינות בריה"מ לשעבר (בלארוס, אוקראינה, לטביה, אסטוניה ורוסיה), סרביה וקרואטיה, צ'כיה וסלובקיה, ארה"ב, יפן, אוסטרליה, גרמניה, בלגיה, הולנד ועוד.
   הטניס נמנה בין ענפי הספורט הבודדים שבו נשים יכולות להשתכר ברמות שוות לגברים וזו אולי גם אחת הסיבות למשיכתן אליו.
   כלומר, התחרותיות בענף קיימת וכל הזמן נכנסות לסבב שחקניות חדשות. לאור זאת, הדומיננטיות של סרינה היא בהחלט יוצאת דופן בעוצמתה.

   1. האמת היא שטניס הנשים בעיניי הוא פארסה מתמשכת. וסרינה ווליאמס היא הוכחה לכך. כשבעיניי השוואה בין הכוח שלה לבין מישהי כמו שטפי גראף או מרטינה נברטילובה היא בדיחה.
    והנה העניין – אין מי שיפריע לה, היו שתיים כאלה ב 15 השנים האחרונות, שתיהן מבלגיה, ז'סטין הנין וקים קלייסטרס, ושתיהן פרשו הרבה יותר מדי מוקדם. למעשה, יש עוד שתיים – מריה שרפובה בתחילת הקריירה שלה היתה מעולה, וונוס ווליאמס בעבר גם נתנה תחרות.
    אז בשנים בהן ארבעת השחקניות האלה היו בשיאן, כלומר 2003-2008, סרנה ווליאמס היתה גם היא בשיאה מבחינת הגיל (22-27) והנה ראו מה קרה בשנים האלה.
    סרינה: 5 תארי גרנד סלאם
    הנין: 7
    קלייסטרס: רק 1 (היא זכתה ביותר אחר כך)
    שראפובה:3
    וונוס ווליאמס: 3

    או במילים אחרות, סרינה בשיאה לכאורה, היתה רק השחקנית מס' 2 בעולם, וגם זה לא בהפרש גדול מדי על אחותה ועל הרוסיה היפה.
    אבל הנין פרשה מוקדם, וגם קלייסטרס שנתנה עונת 2009 מצוינת גם פרשה מדי, ושראפובה לגמרי איבדה את הכושר ופתאום – סרינה צברה תואר אחרי תואר (14 מ 23 תארים הגיעו משנת 2009 והלאה).
    לזה אני קורא וואקום. במיוחד אם מתחשבים בכך שמשנת 2010 והלאה אף שחקנית לא זכתה ביותר משני תארים (טוב, קרבר זכתה בשלישי שלה שנה שעברה, אבל היא היחידה, היו עוד כמה שעשו 2).
    כמו שאמרתי – וואקום, אין תחרות והרמה בטניס הנשים היא פשוט נמוכה. ואקום מתמשך.

    1. אבי, הניתוח שלך מעניין ומודה שלא כל כך חשבתי על זוית הראייה שהצגת.
     הוואקום בהחלט קיים והנתונים שהבאת מחזקים את טענתך.
     מעניין מה יקרה אחרי הפרישה של סרינה. האם תופיע שחקנית (או אולי יותר) דומיננטית או שמא חוסר היציבות תימשך?

 8. תודה רבה לכולם על התגובות, ההערות וההארות.
  אשתדל מאוד לכתוב מחר בערב פוסט על תחילת הסיבוב השלישי ובשבת אתייחס כבר לצפוי בשבוע השני של הטורניר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט