שיפוט ביתי, שלג, והארכה כפולה / יניר רובינשטיין

שיפוט ביתי, שלג, והארכה כפולה / יניר רובינשטיין

מסיבות שאינן מובנות לי, משחקים של טורונטו בוושינגטון לא ממש מעניינים את המדיה/הקהל, אבל אני תמיד מקיף אותם בעיגול גדול על היומן כי הם כמעט אף פעם לא מאכזבים. וכך היה היום. בנוסף, סופת שלגים רצינית היכתה את האיזור כך שבאמת רק האוהדים והעיתונאים היותר "מורעלים" הגיעו, כולל עבדיכם הנאמן.

גולת הכותרת מבחינתי במשחק עם טורונטו היא שאולי אזכה לדבר עם ניק נרס. זכיתי לדבר איתו לפני כמה חודשים וגם הפעם הגורל חייך לי וניתקלתי בו בחדר ההלבשה (שבו המאמנים כמעט אף פעם לא מסתובבים). איזו אישיות. הוא צחק מאוד כשסיפרתי לו על הכתבה שלי (לינק) בה ציטטתי אותו אומר "piece of cake" בסיום ניצחון קשה. פטפטנו על אירופה, עוזר המאמן החדש שלו, סקאריולו (ראיון בהמשך), על אליפות שאני מנבא שתגיע השנה (הוא מסמיק, מודה שהוא מכוון לכך), על לישון באותה מיטה שבועיים ברציפות ("אני לא זוכר מתי זה קרה לאחרונה"), על ריווח (spacing) ואימונים עם קונוסים, ועוד.

האלוף מחדרה. אחד האנשים שמכירים היטב את דוויד בלאט בליגה הוא פיל הנדי, עוזר המאמן של קליבלנד בשנים 2018-2013. בין השאר, הוא היה שם כשדוויד פוטר. בהמשך, היה לו חלק חשוב בקאמבק המפורסם נגד גולדן-סטייט ב-2016, והוא גם שיחק בישראל במאה הקודמת. היה לי העונג לדבר איתו, להיזכר בדוויד בלאט/אנקראם, בקאמבק המפורסם, ואפילו לדבר על שאיפות האליפות בקבוצתו הנוכחית, טורונטו. אלוף אמיתי, עם פינה חמה בלב לישראל:

משחק שובר שיאים. בראדלי ביל הוא שחקן נהדר, מנהיג שסוחב על גבו את הקבוצה. קני, שאק וצ'אק צריכים לאכול את הכובע לאחר שטענו לפני כמה ימים בתוכניתם שהוא אינו ראוי לתואר אול-סטאר. טורונטו כבר הובילה ב-23 נק' במחצית הראשונה, וב-14 נק' בסיום שלושה רבעים. אבל ביל ברבע רביעי נהדר כולל 4/4 מה-3 ו-21 (!) נקודות הוביל את הקבוצה להארכה. לולא שלוש זריקות עונשין שהחטיאו אריזה וביל המשחק גם היה מסתיים שם. קצת מספרים לפני שנמשיך. 140-138 לטורונטו לאחר 58 דקות של כדורסל, שתי הארכות. זוהי ההארכה השמינית (מנחם, לא לשכוח להוסיף לי שעות נוספות בתלוש המשכורת הבא) שבה חזיתי השנה. ביל סיים עם שילוש כפול בפעם השנייה העונה, 43 נק' (שיא עונתי), 15 (!, שיא קריירה) אס', 10 ר' (ורק 4 איבודים ב-55 דקות!). וושינגטון כקבוצה שברה את שיא המועדון עם 19 שלשות (ב-43%). מנגד, קוואי עם 41 נק', 5 אס' (כולל אחד שניצח את המשחק), 11 ר', וסיאקם הענק עם 24 נק' ו-19 ר' (!, שיא אישי). אריזה היה טוב עם 23 נק', 10 אס', 9 ר', ו-4/10 מ-3, אך לא מרוכז עם 5 איבודים, חלקם שטותיים, 3/6 עגומים מהקו (כולל החטאות עונשין במאניטיים) ויצא ב-6 עבירות. תהיתי למה גרין היה על הספסל בדקות הקריטיות כשאריזה לא סיפק את הסחורה (גרין ידוע בקור הרוח שלו מהקו, למרות שאריזה מגן טוב יותר במצבים מסויימים). פורטר היה נפלא עם 27 נק', 5/10 מ-3 ומדד פלוס 23 לא יאומן, ויכל לסגור יום נהדר אילולא החטיא את הזריקה שיכלה להביא את הניצחון בסוף המשחק. סאטורנסקי, ביום שירצה לשכוח, 2/13 מהשדה, 4 נק', 2 אס', 7 ר', אך גם 0 איבודים ב-36 דקות (נתון מרשים, בכל זאת). בכל מקרה, את המשחק הזה ככל הנראה הכריע שופט אחד ששמו…

סקוט פוסטר. הבה נצפה במהלך המכריע הבא, בערך דקה לסיום ההארכה הראשונה, שוויון 129-129, הכדור מגיע לקוואי:

הבה ונקפיא את הרגע המדויק עליו מדובר:

השופט הקרוב ביותר למהלך (החץ הכחלחל) הוא טריי מדוקס (באליפסה הצהובה) ליד הספסל של וושינגטון, אך אולי הגב של אריזה מסתיר לו המהלך. השופט על קו הבסיס נמצא בזווית הכי טובה, והוא אוואן סקוט (באליפסה הירוקה) הצעיר והחדש. אף אחד מהם לא שורק על המהלך בו כנראה לא היה מגע כלל, או אולי מגע שולי (marginal contact that does not affect the play). בכל מקרה, סקוט פוסטר המפורסם/ידוע לשמצה, מספר 48 (באליפסה השחורה בקצה התמונה מימין) הנמצא בצד השני קרוב יותר לחצי מאשר לקו השלוש, שורק שריקה מאוחרת ומעוררת מחלוקת מאוד. מה שמפתיע שלא רק שפוסטר הוא השופט הרחוק ביותר מהמהלך, אלא שגם באותו רגע כמעט בלתי אפשרי שפוסטר ראה בדיוק מה קורה שם שכן בקו הראייה שלו סאטורנסקי ואיבקה מסתירים לו חלקית את נקודת המגע. בכל מקרה, פוסטר, כמו נער פוסטר מחכה שנייה ואז רץ בדרמטיות ובנפנוף ידיים להודיע על העבירה. לא הואילו תחנוני הספסל, קוואי השחיל את שתי זריקות העונשין ובסופו של דבר הגענו להארכה שנייה.

בסוף המשחק, שאלתי את אחד מאנשי הקבוצה על השיפוט: "איום ונורא." הוא המשיך להסביר לי שסקוט פוסטר הוא במקור מוושינגטון ושמשפחתו וחבריו באים לצפות בו כאשר הוא שופט את הוויזרדס, והוא מרגיש שעליו להיות מרכז ההצגה. מה שנקרא, שיפוט ביתי.

מכבי הרשימה את סרג'יו סקאריולו. במהלך מצויין, גייס ניק נרס את מאמן נבחרת ספרד לסגל עוזרי המאמנים שלו. מאמן מהשורה הראשונה, ללא כל ניסיון בליגה. כפי שהסביר לי נרס לפני המשחק, הרבה תובנות משחק ורעיונות מגיעים לאירופה שנה-שנתיים לפני שהם מאומצים בארה"ב, והוא רצה את סקאריולו בדיוק בשביל זה בצוות שלו. ניק נרס הוא מאמן מנצח עם חשיבה מנצחת ובקרוב גם עם טבעת אליפות, אם תשאלו אותי. בכל מקרה, דיברנו על המשחק היום, על הניצחון של מכבי במוסקווה, על יובל זוסמן, ועל מסינה (ותודה לראובן בראל שראיין אותו ראשון):

על האש (on fire). מציע לכל אוהבי הכדורסל, ובמיוחד לשאק, צ'אק, וקני

לצפות ברבע הרביעי הנהדר של ביל (בהגנה ובהתקפה):

עוד חתיכת עוגה. כמיטב המסורת, בסיום המשחק ניק נרס ניגש אליי לפני שנכנס לחדר ההלבשה, קרץ, ונתן לי כיף, ואמר

Piece of cake! A good conditioning workout." – Nick Nurse"

כשקבוצתו תזכה באליפות אהיה הראשון לאכול חתיכת עוגה. אם לא, אוכל עוגה בצורת כובע. ניפגש ביוני.

שלהבת

יניר רובינשטיין (שלהבת) הוא כתב הופס בוושינגטון הבירה. לשאר כתבותיי נא ללחוץ על תמונת הכדור מימין.

לפוסט הזה יש 35 תגובות

 1. סיקור ממש מעולה
  איזה השקעה ואיזה תענוג לתפוס משחק שכזה
  מדהים שאין עניין סביב הקבוצה, כנראה שאין כמות מדייה כל כך גדולה סביב הקבוצה ולהגיע מהפרברים של וושינגטון זה חתיכת סרט.
  הייתי מספר פעמים בעיר בעבר (בעיקר בחורף) ואני יכול להבין את מי שיעדיף להשאר בבית

 2. שמע יניר, ממש מצויין. נראה לי שלא ראית שלג מימיך…
  הראיונות שלך מצויינים. נראה שכולם אוהבים לדבר אתך. זו יכולת מצויינת לראיין אנשים ולראות את התגובה החיובית אליך.
  צריך להיזהר רק לא לראיין עם יותר מדי שאלות, אלא אם כן אתה בטוח שהם עושים זאת ברצון, כמו עוזר המאמן הספרדי.

  כל הכבוד לך יניר. ממש תענוג! ואיזה משחק יצא לך לראות!!!!!!!!!!!!!!

  1. 🙂 תודה רבה מנחם! אגב, סקאריולו הוא איטלקי, אבל חי בספרד הרבה שנים. שלג שבבוסטון או ניו-יורק לא זוכה למצמוץ פה סוגר בתי ספר ומקומות עבודה… אתה צודק.

 3. סיקור נהדר!
  זה מרשים, איך שבכל פעם שאתה במשחק, אתה זוכה למאסטר פיס (או לפחות זו התחושה).
  אשריך!
  (ואשרינו)

 4. סיקור אדיר יניר!
  הצטרפתי למשחק בהארכה הראשונה. מה שהלך שם מבחינת שריקות האוויר זה היה התחתית של התחתית.
  בכמות ובשערורייתיות.
  משני הצדדים (היה גם את ביל שהחליק ונשרקה עבירה, אולי נגד הפארקט) אבל בעיקר נגד וושינגטון.
  סקוט פוסטר במקום מתוקן היה שופט במשחקים בכלא.
  הרס את כל חוויית המשחק, ולא בפעם הראשונה העונה.

 5. שמע, חתיכת סיקור שטח נתת פה!
  מעניין מאוד וברמה גבוהה.
  מהזווית הזו נראה שהשריקה של פוסטר לא הייתה צריכה להישרק בעיקר משום שהוא לא היה בעמדה טובה וגם משום שהמגע (אם היה) לא השפיע על הליי אפ של קוואי. הוא הגיע עד הטבעת בקלות. מעניין איך זה נראה מזווית טובה יותר. מה שבטוח, שיפוט ביתי לא היה פה בשריקה הזו 🙂

 6. סיקור פצצה
  מזל שפוסטר לא שופט בארץ. לא נעים שאמא שלו הייתה שומעת את כל האצטדיון מציין את העבודה שלה לשלילה
  🙂

 7. סיקור עצום, באמת ! הריאיון עם הנדי טחד הטובים ומעניינים שיצא לי לראות..מאמן שמאוד מחובר לכוכבים הגדולים של הליגה וזה שמאמן חלק מהם בקיץ.

 8. מעולה יניר, סיקור וראיונות ברמה הכי גבוהה.
  בדרך כלל אני ממש לא אוהב את תלונות השיפוט הבלתי נפסקות של האוהדים אבל פוסטר הוא משהו מיוחד. מסוג השופטים שבאמת אם הייתי במשרדי הליגה הייתי מצמיד לו חוקר פרטי עם כמות השריקות המוזרות שהוא מנפק. והוא נחשב שופט בכיר, זה מה שהכי מדאיג.

 9. לשימחתי ראיתי את המשחק הזה מתחילתו עד סופו בלי להתפתות ולזפזפ (האמת – לא היה יותר מידי פיתוי במשחק של פילי והניקס) . זה היה משחק נהדר מתחילתו ועד סופו הייתי מתחלף איתך שם בכייף. אחלה סיקור . בוא נגיד באנדרסטייטמנט שהשיפוט היה מוזר לפרקים אבל בשביל אחד נטרלי כמוני בסוף זה היה סבבה של משחק. חוץ מזה שתמיד חשדתי אז אתמול החלטתי לבדוק את העניין לעומק והגעתי למסקנה הסופית והמוחלטת שאין מצב שביל הוא 1.96 כמו הגובה הרשמי שלו.הוא גג 1.9. גג. אבל איזה שחקן רבאק.

 10. סיקור מעולה שמעביר את כל הכיף. שוב נפלת על משחק מצוין שהתחיל בנמנום והתפתח למותחן של ממש. היו כמה טעויות שיפוט אבל הן היו בסה"כ די שוליות, במהלך המשחק לא הרגשת שזה עוצר את השטף יותר מדי. השריקה של קוואי ועוד אחת על ביל הן שהגיאות שזכורות לי.

 11. סיקור אדיר , הוויזארדס צריכים להעריך את ההשקעה שלך ולקחת אותך איתם ללונדון.הם כבר לא כל כך רחוקים מהפלייאוף . מעניין מה וול חושב על זה . בשנה שעברה הוא לא אהב שרמזו שהקבוצה מתפקדת טוב יותר בלעדיו

 12. שלהבת, הסיקורים שלך פשוט מצויינים.
  מקווה בשבילך( וגם בשבילנו) שהמכשפים יתפסו לפחות את המקום ה-8 בסוף העונה.

  1. הינה הקישור למתעניינים:
   https://ak-static.cms.nba.com/wp-content/uploads/sites/4/2019/01/L2M-TOR-WAS-01-13-2019.pdf

   שתי האגורות שלי: הליגה גם החליטה שפוסטר ראוי להמשיך לשפוט, אחרי זה:
   http://www.truthaboutit.net/2010/03/nba-referee-scott-foster-still-in-the-game.html

   וכמובן, ההחלטה של הליגה לא פוסלת את האפשרות שאם לא הייתה שריקה הליגה היתה טוענת שלא היתה צריכה להיות שריקה. כמו שכתבתי, השריקה, אם כבר, הייתה צריכה לבוא מאחד השופטים האחרים. אשאל את אריזה פעם הבאה על דעתו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט