אז מה רוצים מניקולה?

בעקבות הראיון המרתק של שי האוזמן בערוץ הספורט עם ניקולה וויציץ' מנהלה הספורטיבי של מכבי ת"א בכדורסל היה אפשר לשמוע וללמוד על לא מעט אלמנטים בהסתכלות והתנהלות הארגונית במכבי ת"א בשנים האחרונות.

אבל לפני כן תרשו לי לעצור ולהביע את דעתי עם האופן והגישה שבה בוצע הראיון ע"י הפרשן הבכיר של ערוץ הספורט. בשנים האחרונות פשטה במחוזותינו תרבות העליהום וככל שעיתונאי הספורט הופך לנשכן ובוטה כך הוא עולה לגדולות. אין ויכוח על כך שהתנהלותה המקצועית של מכבי ת"א אינה מביאה תוצאות ולכל הגורמים כולל וויציץ' יש אחריות בכישלון. אינני חושב שיש מישהו מקהל האוהדים המסור ועד לראשון הבעלים שיכחיש שהרצף הארוך של חוסר ההצלחה מזמין שאלות קשות ואף דרישה ללקיחת אחריות ליותר מגורם אחד. אין למכבי סגל מאוזן,אין מחליף לפארגו, אין שחקן איכותי בעמדה 3-4 הכל נכון ומצדיק ביקורת. אבל הדרך בה נוהל הראיון ע"י האוזמן לא הצדיקה זלזול וחוסר כבוד בסיסי לאדם מולו הוא ישב. וויציץ' העלה מיד בתחילת הראיון נקודה שהואזמן ניסה לנפנף אבל היא התמצית הבסיסית לכל עבודת עיתונאי מקצועי שמכבד את עצמו והיא העובדה שהאוזמן לא ניסה ליצור קשר ולברר פרטים ישירות עם וויציץ' מעולם, אפילו לא לקבל תגובה. האוזמן , הפרשן הבכיר של ענף הכדורסל מטעם ערוץ הספורט מזה מספר שנים, מנתח וכותב ביקורת מקצועית על ההתנהלות המקצועית של מכבי בכלל ושל וויציץ' בפרט באופן קבוע ובכל שבוע ומעולם לא נפגש עם ניקולה.

במהלך הראיון ניסה האוזמן להבין כיצד פועלת התרבות הארגונית של מכבי בתהליך קבלת ההחלטות ובפרט את תפקידו של וויציץ' במערכת, ניקולה חשף פרטים רבים ובעיקר את העובדה שאיננו משמש כמנהל ספורטיבי או ג'נרל מנג'ר ברמת הסמכויות אלא בעיקר כראש מחלקת סקאוטינג שמביאה המלצות ומחווה דעה אך את ההחלטות ברמה המקצועית מקבלים המאמנים ואת ההחלטות למנות או לפטר מאמנים מקבלת ההנהלה (אותי לפחות זה ממש לא מפתיע ומתיישב עם ההתנהלות של מכבי כפי שנראה מבחוץ). בנוסף ניקולה מבצע תפקידים ארגוניים שמתאימים יותר למנכ"ל כגון ניהול תקציב ומו"מ עם סוכנים ושחקנים. אם זה אכן תפקידו ואין סיבה שלא להאמין לו המשמעות המקצועית של ניקולה קטנה מאוד במערכת ( מביא הצעות לשחקנים ומאמנים ואינו מקבל את ההחלטות ). יכול להיות שיש לו חלק בכישלון בהבאת אופציות מתאימות לסגל או בהבאת פתרונות בדמות שחקנים מתאימים להחליף שחקנים פצועים או שנכשלו  אבל גם כאן כפי שציין בראיון ההחלטה הסופית איננה שלו ולא הייתה שלו מעולם.

הניסיון של האוזמן לדרוש את "ראשו" של ניקולה בדמות "תן לי דרך להעריך אותך" או "איך נדע אם נכשלת בתפקידך" היה כבר מיותר קנטרני ולא במקום, ניכר שלניקולה וויציץ' יש תמיכה מלאה מהנהלת מכבי וזה לא משנה אם הוא מוכשר לתפקיד או לא מי שיכריע הם אך ורק הבעלים ולא איזה עיתונאי שמבקש תליה בכיכר העיר…

ובכלל וויציץ' מתגלה בראיון כקר רוח ולא מתרגש מכל פרובוקציה בדיוק כפי שהיה כששיחק על הפרקט, הוא ענה בסבלנות  ולא התחמק מאף שאלה היה שקול ואלגנטי וסירב לרדת לרמה של המראיין וכל זאת עם אנגלית בסיסית שניכר שהיא מאטה ומקשה עליו את יכולת הביטוי.

הבסיס לטענה של וויציץ' לגבי סיכויי ההצלחה העתידיים של מכבי והתייחסותו לחוק הרוסי בהחלט שווים בדיקה, וויציץ' טוען שכל עוד יתקיים החוק הרוסי תימנע ממכבי האפשרות לפעול כקבוצה אחת שכל שחקניה משחקים בשתי מסגרות מה דבר שיפגע בכימיה של הקבוצה ולא יאפשר לחלקיה להידבק. הוא טוען שלא יתאפשר למכבי להצליח כשכל אירופה משחקת בחוקים אחרים ממנה ויכולה להחתים את מי שרוצה מתי שרוצה.

אז בואו נבדוק מה קורה ביורוליג השנה מבחינת אזרחויות השחקנים והצורה בה בנויה כל קבוצה ( ומי שרוצה לקצר יכול לדלג ולקפוץ לסיכום בסיום )  :

מכבי ת"א

מאמן – קרואטי/יווני

סגל

ישראלים  – 6 ( לא ניכנס לסוגיות מתאזרחים וכו' הפעם והספירה כוללת את נמרוד לוי ).

ארה"ב – 8

 

אין כמו בבית?  ששת הישראלים של ספאחיה את ספרופולוס משחקים בקבוצה ההומוגניות ביותר מבחינה לאומית ביורוליג וככל הנראה כהחלטה מראש של הצוות המקצועי אחרת זה קשה להסביר "התעלמות" מהכישרון שנמצא ברחבי אירופה.  הישראלים נהנו עד כה  מ 802 דקות מצטברות על המשטח מתחילת העונה כשטיוס מוביל עם 338 (כ- 20דק' בממוצע למשחק) ואחריו זוסמן 221(12.3) ג'ון די 141 (9) וכהן עם 93 (7.1) . אבדיה ולוי הסתפקו ב 15 דק' במשותף. אני לא נכנס לוויכוחים בנושאי המאזרחים אלא פשוט מעלה את הנתונים היבשים ויחליט כל אחד לפי ראות עיניו. הפריסה הזו של הדקות במשחקי יורוליג לא תמיד נמצאת מול עינינו כשאנחנו מדברים על שיתוף ישראלים בליגה וכדאי ללכת ולבדוק מה עושות הקבוצות האחרות עם ה "ישראלים" שלהן כדי לקבל קנה מידה.  נכון שאפשר להגיד שזה לא מעניין מה עושים אחרים אבל המשמעות של שיתוף משמעותי יותר ורחב יותר של ישראלים בסגל לאור איכות הישראלים בשוק ברורה לכולם. אחרי שראינו מה עשתה מכבי עד עכשיו בואו נבדוק את האחרות:

פנרבחצ'ה

מאמן – סרבי

סגל

איטליה – 2

טורקיה – 6

ארה"ב – 2

קנדה – 1

סרביה – 2

יוון – 1

צ'כיה – 1

צרפת – 1

 

אין כמו בבית?  ששת הטורקים של אוברדוביץ' נהנו מ 358 דקות על המשטח עד היום כשרק שניים באמת משחקים ( מחמטוגלו עם 184 דק' ודובריוגלו עם 126 דק' ) וכל השאר נהנים מהמסע. שאר הסגל מגוון מאוד ונשען על הטופ שאירופה יכולה להציע מחוץ לNBA . הגארדים האמריקאים של הקבוצה לא בולטים ולא משמעותיים כמו בקבוצות אחרות.

 

אנדולו אפס

מאמן – טורקי

סגל

קרואטיה – 1

טורקיה – 7

ארה"ב – 3

אוסטרליה – 1

סרביה – 1

אירלנד – 1

גרמניה – 1

צרפת – 2

 

אין כמו בבית?  שבעת הטורקים של עתמאן נהנו מ 255 דקות על המשטח עד היום כשרק אחד באמת משחק (דוגוש באלבי עם 231 דק') וכל השאר נהנים מהמסע. שאר הסגל מגוון מאוד ומגיע מכל עבר.

 

מילאנו

מאמן – איטלקי

סגל

איטליה – 4

ארה"ב – 5

לטביה – 1

סרביה – 2

ליטא – 2

סלובניה – 1

 

אין כמו בבית?  ארבעת האיטלקים של פיאנג'ני  נהנו מ 167 דקות בלבד על המשטח כשרק אחד באמת משחק ( אנדראה צ'ינצ'יאריני עם 107 דק') וכל השאר נהנים מהמסע. את הדקות האמתיות מקבלים האיטלקים בסגל של פנרבחצ'ה…. הסגל נשען ברובו על אמריקאים יחד עם מיצוב הסרבי אומיץ' הסלובני וקוזמינסקאס הליטאי

בודצ'נוסט

מאמן – קרואטי

סגל

מונטנגרו – 9

ארה"ב – 4

גאורגיה – 1

סרביה – 1

צרפת – 1

 

אין כמו בבית?  כצפוי תשעת המונטנגרים של רפשה נהנו מלא פחות 1013 דקות על המשטח עד היום כשחמישה מהם מקבלים דקות משמעותיות ומהווים חלק מהסגל הפעיל של הקבוצה הצנועה הזו.  למרבה הפלא יש עוד 2 שחקנים שמשחקים מחוץ למונטנגרו ביורוליג ובודוצ'נוסט היא הנציגה הרשמית של המדינה בטופ של אירופה.

צסקא מוסקבה

מאמן – יווני

סגל

רוסיה – 7

ארה"ב – 5

איטליה – 1

ספרד – 1

צרפת – 1

 

אין כמו בבית?  שבעת הרוסים של איטודיס הרחמן נהנו מ 547 דקות על המשטח חלקן כמובן זמן גארבג' משמעותי.  שני שחקנים מקבלים דק' משמעותיות (קורבנוב וורונטוסביץ' שאחראים על 320דק' יחד) ועוד שניים עם קצת פחות (אנטונוב ובולומביי)  . בסופו של דבר מדובר בקבוצה שיש בה חותם רוסי ולא מעט ניחוח אמריקאי. וכם הטופ של אירופה נמצא גם כאן עם דה קולו פרננדז והאקט.

 

דרושפקה

מאמן – טורקי

סגל

טורקיה – 7

ארה"ב – 6

ניגריה – 1

לטביה – 1

 

אין כמו בבית?  שבעת הטורקים של ארנק סלצ'וק נהנו מ 850 דקות מלאות על המשטח עד היום כשחמישה מתוכם מקבלים 100 דקות ומעלה. בהחלט חשיפה יפה לטורקיאדה שקורית בליגה השנה. וכל הכבוד לטורקים, מדינה של 85 מיליון בני אדם . כצפוי ארה"ב מחזקת גם את האומה הטורקית ולוקחת חלק נכבד מהדקות..

ברצלונה

מאמן – גרמני

סגל

ספרדים  – 5

ארה"ב – 1

ארגנטינה – 1

הונגריה – 1

סלובניה – 2

צרפת – 2

לטביה – 1

אוקראינה – 1

סנגל – 1

קרואטיה – 1

סלובקיה – 1

 

אין כמו בבית?  חמשת הספרדים של פסיץ' נקלעו למיקרו קוסמוס של תרבויות בסגל של ברצלונה.  הם נהנו עד כה  מ 810 דקות על המשטח כולן של שלושה שחקנים שמהווים חלק משמעותי מהסגל – ויקטור קלבר, פאו ריבאס ואוריולה. הסגל הספרדי נטול אמריקאים כמעט לחלוטין ויש בו אוסף שחקנים ברמה הגבוהה ביותר ביבשת.

באירן מינכן

מאמן – מונטנגרי

סגל

גרמנים  – 7

ארה"ב – 3

אוסטרי – 1

פינלנד – 1

סרביה – 3

 

אין כמו בבית?  שבעת הגרמנים של רדונצ'יץ' נהנו עד כה  מ 1393 דקות על המשטח רובן של ארבעה שחקנים שמהווים חלק משמעותי מהסגל – ניהאד דדוביץ' שהוא למעשה מתאזרח מקבל 403 דקות, דנילו ברתל עם 383 , מאודו לו עם 311 ולאון רדוסביץ' (קרואטי עם אזרחות) שמקבל 238 דק'.  בדומה לבודוצ'נוסט יש עוד 2 גרמנים שמשחקים בליגה והם לא שחקני באירן. ישראלים לעומת זאת – לא תמצאו מחוץ למכבי

גראן קנריה

מאמן – ספרדי

סגל

ספרדים  – 6

ארה"ב – 4

פולין – 1

אנגליה – 1

שוודיה – 1

אסטוניה – 1

צ'כיה – 1

לטביה -1

הרפובליקה הדומניקנית – 1

סנגל – 1

סרביה  1

פינלנד – 1

מונטנגרו -1

צרפת – 1

 

אין כמו בבית? לא פחות מ 22 שחקנים רשומים בסגל הספרדי מתוכם ששת הספרדים של ויקטור גרסיה נהנו עד כה  מ 782 דקות על המשטח כולן של שלושה שחקנים בלבד  חאבייר ראבאסדה (312) אוליבר אלברט בן ה 41 (274דק') ואוריול פאולי (196 ). כמיטב המסורת בספרד לא עושים חשבון ומביאים שחקנים מכל רחבי הגלובוס אפילו אם התקציב קטן יחסית.

חימקי מוסקבה

מאמן – יווני

סגל

רוסים  – 8

ארה"ב – 7

סרביה – 1

 

אין כמו בבית?  הנה אחת הקבוצות שדומות למכבי בהרכב השחקנים הלאומי שלה. סטפן מרקוביץ הסרבי שובר את ההומוגניות ובכל זאת חימקי דומה למכבי כולל בזהות המאמן . שמונת הרוסים של ברזוקאס  נהנו עד כה  מ 780 דקות על המשטח וקרוב לוודאי שהמספר היה גדול יותר אלמלא הפציעה של אלכסיי שבד הקלעי המוביל ביורוליג ששיחק רק 8 משחקים ועדיין צבר 265דק' (ממוצע של 33 למשחק). שאר השחקנים שיחקו פחות משמעותית אנדריי זובקוב עם 173 , סרגיי מוניה עם 150 ואיגור ויאלצב עם 110 ממש בדומה לחלוקה במכבי שם כמו גם בחימקי מרבית הדקות הולכות לחלק האמריקאי בסגל.

באסקוניה

מאמן – קרואטי

סגל

ספרדים  – 2

איטליה – 4

בוסניה – 1

גרמניה – 1

ליטא – 1

ארה"ב – 2

אסטוניה – 1

גיאורגיה – 1

צרפת – 1

דנמרק – 1

לטביה – 1

 

אין כמו בבית?  שני הספרדים של פרסוביץ' הוא למעשה אילימנה דיופ שקיבל 206 דקות מתחילת העונה ובזה תמה התרומה הספרדית למאמץ של הקבוצה הבינלאומית הזו. באסקוניה ידועה בכל אירופה כחממה לגידול ופיתוח שחקנים ומשם גם הקשרים הענפים שלה ברחבי היבשת. השיטה הזו הביאה אליה לאורך השנים כישרונות רבים שהמשיכו אח"כ לNBA או לקבוצות צמרת באירופה ולפעמים הצליחו להביא אותה קרוב לבאר.

אולימפיאקוס

מאמן – אמריקאי ( מה לעשות שכך בלאט רשום )

סגל

יוונים  – 7

ארה"ב – 2

צרפת – 1

סרביה – 2

לטביה – 2

 

אין כמו בבית?  שבעת היוונים של בלאט הם תפארת האומה ונהנו עד כה  מ 1724 דקות על המשטח. ככה זה כשיש לך את ספאנוליס, פרינטזיס, פאפאניקולאו, מנצריס ועוד. הקבוצה היוונית בנויה על היוונים שלה ונסמכת על חיזוקים מבחוץ .

פאנאתיניקוס

מאמן – אמריקאי

סגל

יוונים  – 9

ארה"ב – 3

בלגיה – 1

ליטא – 1

גבון – 1 סטפן לאזמה האגדי

 

אין כמו בבית?  תשעת היוונים  של פיטינו הם יחד עם בודוצנוסט וז'לגיריס הקבוצה עם כמות המקומיים הגדולה ביותר ביורוליג. הם נהנו עד כה  מ 1464 דקות על המשטח בהובלתו של ניק קלאתס עם לא פחות מ 561 דק' . כשאחריו חבורה עם 150-250 דק' כל אחד. האימפריה הירוקה כבר לא יכול או רוצה להחתים שמות גדולים מבחוץ ונסמכת על המקומיים שיקחו אותה הכי רחוק שהם יכולים.

ריאל מדריד

מאמן – ספרדי

סגל

ספרדים  – 4

ארה"ב – 3

מקסיקו – 1

ארגנטינה – 2

צרפת – 1

שוודיה – 2

סרביה – 1

קייפ ורדה – 1

סלובניה – 1

אין כמו בבית?  ארבעת הספרדים של פבלו לסו הם סרחיו יול (312), רודי פרננדס (345) , פיליפה רייס(115) ונער פוסטר. יחד זה יוצא 772 דק' בלבד.  שווה אליפות אירופה ?

ז'לגיריס

מאמן – ליטאי

סגל

ליטא  – 9

ארה"ב – 6

צרפת – 1

 

אין כמו בבית?  תשעת הליטאים של שאראס נהנו עד כה  מ 1709 דקות על המשטח והם חלק משמעותי כמובן מהסגל שבנוי עליהם. הזרים קיבלו לא פחות  מ 1960 דק'.

 

ולסיכום :

אפשר לראות שפרט לקבוצות היווניות ולז'לגיריס מכבי נמצאת במקום טוב באמצע מבחינת שיתוף המקומיים שלה. אפשר גם לומר בפה מלא שיובל זוסמן לגמרי לא מקופח בכמות הדקות שהוא מקבל ביחס למקומיים בליגה ולרמה האישית שלו. יכול להיות שהוא שווה יותר או שאוהדים רבים היו שמחים לראות אותו נמצא הרבה יותר על המשטח וזה בסדר אבל אי אפשר לומר שמכבי לא משתמשת בכלל בישראלים שלה כל עוד נחשיב את כל מי שיש לו אזרחות כישראלי. את הטענה של וויציץ' אפשר להעריך רק מההיבט של שיתוף ישראלים ומהעובדה שהמגבלות הקיימות על מכבי מכריחות אותה להחזיק ישראלים בסגל בכמות שאולי לא הייתה רוצה. תחליטו אתם אם הייתם רוצים שמכבי תהיה דומה יותר לפנרבחצ'ה או לזלגיריס.

בליגה משחקים השנה שחקנים מאירופה, צפון אמריקה, דרום אמריקה, אוסטרליה, אפריקה והמזרח התיכון ואין אפילו שחקן אסייתי ראוי אחד למציאה.

הנה המספרים ( הכל לפי הרישומים באתר היורוליג) :

ארה"ב -60

טורקים – 20

ספרדים –18

יוונים -17

רוסים –15

סרבים – 14

ליטאים –13

צרפתים – 12

איטליה -11

מונטנגרו – 10

גרמנים –9

לטביה – 7

ישראלים -6

סלובנים -4

שוודיה – 3

2 שחקנים : ארגנטינה, אסטוניה, גאורגיה, פינלנד, צ'כיה, סנגל, קרואטיה.

שחקן אחד : דנמרק, פולין, אנגליה, הרפובליקה הדומניקנית, אוסטריה, ניגריה, אוקראינה, סלובקיה, הונגריה, אוסטרליה, אירלנד, קנדה, בוסניה, בלגיה, גבון, קייפ ורדה, מקסיקו.

ושיר קטן לסיום איך אפשר בלי :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. אחלה פוסט איתי.
  הנקודה האמת מעניינת היא ההליכה של מכבי על אמריקאים ולא על אירופאים, אולי זה נובע מכך שאירופאים שהגיעו בשנים האחרונות לא הצליחו ואחרים שהיו כשלון גדול.
  לגבי הישראלים – זה הכל שאלה של ביצה ותרנגולת. אין ישראלים טובים כי לא מקבלים זמן פרקט או להיפך? דווקא בגלל שיש למכבי את הליגה שם היא יכולה להריץ ישראלים ביתר ביטחון אני סבור שהבעיה העיקרית היא בשחקן הישראלי. אם היה ברמה של מקבילו הטורקי, היווני, הסרבי או הליטאי, היה מקבל הרבה יותר דקות.
  מצד שני, ברור שזה גם עניין של מדיניות וכמה החבל נמשך לכיוון ההישגיות אל מול פיתוח שחקנים. אצל זלגיריס, ברור שהזהות המקומית חשובה לא פחות ואולי אף יותר מלהגיע רחוק ביורוליג, אצל מכבי סדר העדיפויות ברור.

  לגבי וויציץ עצמו – לא יצא לי לראות את הראיון אז הפוסט העיר לי בצבע אחר את סמכויותיו והגדרת התפקיד המצומצמת בהרבה ממה שחשבתי. וזה קצת מזכיר את מכבי חיפה בכדורגל – כשגורמים לא מקצועיים מקבלים את ההחלטות המקצועיות לא פלא שככה הדברים עובדים.

  1. פוסט נהדר. אני חושב שמסורתית להוציא את תקופת שאראס- וויציץ' מכבי לרוב נשענה על אמיריקאים ופחות אירופאים. השיתוף של זוסמן ביורוליג מפתיע לטובה.

 2. פוסט מצוין, תודה רבה!

  עם כל הכבוד לניקולה, לשי האוזמן יש ברזומה הצלחה גדולה עם מכבי אשדוד, אז של נעליך….
  וברצינות, האוזמן גם כפרשן בוואלה וגם ככזה בערוץ הספורט, הוא אחד שנראה שלא אוהב את המשחק שהוא אמון עליו. מלא תלונות, טענות והתבכיינויות. זו הרבה פעמים הרוח בערוץ הספורט (רוח פיני גרשון קוראים לזה) וזה דוחה. עכשיו, זה לא שאין ביקורת ראויה על ניקולה, עם או בלי קשר לתפקידו המקצועי המדויק אבל יש דרך לעשות זאת ובנקודה הזו אתה ממש צודק.

  לגבי התלונות של מכבי ת"א על שתי השיטות השונות והעובדה שהחוק הישראלי/רוסי תוקע אותם באירופה. ובכן, התגובה המדויקת תהיה פחחחח. הם משחקים 30 משחקים בשנה ביורוליג ושחקנים בסגל של הקבוצה אמורים להיות מספיק אינטילגנטים לדעת להסתדר גם בשני הרכבים שונים. או שאולי אינטליגנציה זו הבעיה…
  מכבי ת"א יכולה להאשים את כל העולם בחוק הרוסי ובשיטת הפיינל פור אבל הם צריכים להאשים רק את עצמם ואת המונפול הציני והדורסני שהם בנו. כל הצעדים היו כתגובה לזה ובמקום הזה הם הצליחו כמעט לגמרי, אבל כל עוד מכבי ת"א משחקת אוטומטית ביורוליג אז שלא יתפלאו שיש להם עוד שונאים.

 3. פוסט אדיר. אני גם חושב שהראיון היה די מזלזל, ניקולה אמר דברים לעניין ובכלל התבטא בצורה יפה, והאוזמן התייחס להכל בזלזול. האוזמן באמת נראה כאילו הוא לא אוהב את הספורט שהוא מפרשן, והוא גם לא טוב בזה.

 4. ממש בושה וחרפה כיצד ישראלי בכיר מראיין אחד כמו ניקולה. אני הייתי קם ואומר לו ללכת קיביני מאט, או למקום שממנו שלחו אותו לראיין את ניקולה. למדתי המון מהפוסט. השיר של בועז שרעבי הרס אותי. לא שמעתי אותו כבר שנים על גבי שנים. לדעתי אחד השירים הנהדרים ביותר בעברית.
  תודה איתי

 5. פוסט מעולה. לא ראיתי את הראיון אבל לרוב אני מחזיק מהאוזמן. תרבות הספורט וסיקור הספורט בישראל היא מידלאיסטרנית בלי קשר.
  מזל שיש את הופס . מספיק 4 אמריקאים מעולים, שני אירופאים והיתר ישראלים. ומכבי הגיעו ל4 גמרי יורוליג עם חוק רוסי אגב,אבל החוק הרוסי פוגע בכללי בשחקנים הישראלים ויש לבטלו. גם את הפיינל פור.
  כל הכבוד על ההשקעה.

 6. פוסט נהדר.

  לכל מי שטוען שמכבי יצרה מציאות שדפקה אותה, אז נתחיל מזה שאתם ממש צודקים. הרי הלכה לה קבוצה והשתלטה על הליגה. במאמר מוסגר, קבוצה שהתנהלה בצורה שפוייה והלוואי ושאר קבוצות הליגה היו מצליחות להתנהל כמוה (דאז, היום כבר המצב מעט שונה).
  בתגובה הליגה החליטה לקצוץ את רגליה בסדרת חוקים (מרגיזים עבורי כאוהד, מצויינים עבור שאר קבוצות הליגה…אולי ואולי לא…תלוי את מי שואלים). האם זה עבד? כן כן וכן.

  מכבי תל אביב כרגע נמצאת על הברכיים, ההנהלה שלה שהייתה אות ומופת לניהול קורסת, אין המשכיות, אין מקצוענות, הלחץ משתלט על הקבוצה בכל עונה מחדש.

  יאיר כתב שמכבי יכולה להמשיך לבכות כמה שהיא רוצה, צודק, היא באמת יכולה להמשיך להתבכיין, אבל אם נברח רגע מסלידה/שנאה שלך לקבוצה יש גם לא מעט הגיון במה שהם טוענים. בסופו של יום, בכל ארגון שבו אין יציבות נוצר כאוס. החלפת הרכבים על מנת לבצע התאמה לפי ת.ז היא בעייתית. לכל דבר יש שני צדדים.

  הצד השני הוא הקושי של ראשי הקבוצה לעבור שלב. ראשי הקבוצה מסרבים להפנים את המציאות החדשה/ישנה. פה בעיני קבור הכלב. בסופו של יום החוק הרוסי כאן וכל עוד הוא כאן מכבי צריכה לעשות הכל כדי לדאוג שהיתרון יהיה שלה. זה אומר, לדעת לקחת את מה שהיא יכולה לקחת גם אם זה יעלה לה יותר (וזה יעלה לה הרבה).

  אם נחזור למה שכתבתי קודם, הליגה ניסתה לקצץ למכבי את הרגליים, הצליחה. עכשיו אם הקבוצה רוצה להתקדם היא צריכה להשתמש בכלים החזקים שלה, כלומר, הכסף. אין מה לעשות, השחקן הישראלי הוא לא מושלם (אנדרסטיטמנט) אבל עדיין הקבוצה חייבת להשתלט על הבכירים, להדביק אותם אליה ובכך להחזיר את השליטה שלה בליגה (יחד עם ירושלים שנמצאת בסירה דומה). בעיני, אם הקבוצה תמשיך להתעלם מהשחקן הישראלי היא תמשיך לקרוס. ברגע שההנהלה תבין כי צריך להשתמש במה שיש הדברים ישתנו לטובה.

 7. לא מסכים לגבי הביקורות על האוזמן. הוא כותב כבר שנים על הכישלונות של הנהלת מכבי, אז לבוא לראיון ולא להעלות שאלות ביקורתיות זו צביעות במקרה הטוב ורשלנות מקצועית במקרה הרע.
  גם אם ניקולה לא קיבל סמכויות רשמיות של gm, הוא משמעותי מההנהלה ומקבלת ההחלטות, מקבל על זה הרבה כסף ונושא באחריות רבה לכשלונות ולא רק להצלחות. מכבי בשנים האחרונות נכשלת פעם אחרי פעם, וזה כואב לכל מי שאוהב את המועדון וגאה במה שהוא הביא לנו. אז כשיש הזדמנות לשאול שאלות – צריך לשאול אותן.

 8. החוק הרוסי כמו כל סובסידיה דופק את השוק ובסופו של דבר לא תורם לכדורסלן הישראלי. בשורה התחתונה אזרחי ישראל לא משקיעים בספורט ולא מצטיינים בספורט. יעיד על כך המספר הזעום של זכיות בטורנירים ותחרויות בינ"ל בכל ספורט. במדינות יגוסלביה לשעבר לדוגמא יש המון המון ספורטאים מצטיינים כי האנשים משקיעים בספורט ועובדים קשה בתחום.
  בישראל האנשים מעדיפים להשקיע יותר בלימודים עיוניים (ספרים, משוואות וכל הבולשיט הזה) וההצלחה בתחום מאירה פנים.
  אני חושב שעדיף שכל אחד ישקיע במה שהוא טוב בו ובמה שהוא מעוניין להשקיע בו, ואת הדברים האחרים ניתן ליבא מחוץ לארץ.
  לסיכום- החוק הרוסי הוא חוק גרוע שנועד לתת הגנה מתחרות לכדורסלן הישראלי הכושל במחיר יקר יותר לכל השוק ובסופו של דבר פוגע גם בכדורסלן הישראלי עצמו שלא מגיע מוכן להתמודד עם תחרות אמיתית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט