לקראת "ליגת היהלום" בבירמינגהאם

הלוגו של "ליגת היהלום" הוא מתוך אתר ויקיפדיה.

לאחר סיום אליפות אירופה בתחילת השבוע, סבב תחרויות "ליגת היהלום" יתחדש מחר (יום שבת) עם התחרות ה-12 במספר (מתוך 14 בסה"כ) השנה, שתיערך בעיר בירמינגהאם שבאנגליה. בתחרות, כמו בכל המפגשים בסבב, יקחו חלק טובי האתלטים בעולם ואסקור כאן חלק מהם (הפעם נתמקד באתלטים מחוץ לאירופה). מחר תהיה גם נציגות ישראלית בתחרות (דבר אינו שכיח) כשלונה סלפטר, אלופת אירופה הטרייה ב-10,000, תתחרה ל-3,000 מטר (והרחבה על כך, מעט בהמשך).
בסיום הפוסט, אכתוב מעט על נועה חייט ז"ל, טריאתלטית ואתלטית מצטיינת, שנהרגה בתאונת הדרכים הארורה ביום רביעי.

לפני הכל, הסבר קצר על מבנה הליגה (במהלך השנים הוכנסו מספר שינויים בשיטות הניקוד השונות והוכנסו ערים מארחות חדשות. אנסה להתמקד בעיקר, כלומר בשיטת הניקוד הנוכחית). סבב ליגת היהלום, שהחל ב-2010 והחליף את "ליגת הזהב", שהיתה נהוגה עד אז, הוא היוקרתי ביותר באתלטיקה ומורכב, כאמור, מ-14 תחרויות שפרושות על פני ארבע יבשות (אירופה, אמריקה, אסיה ואפריקה). מה שמייחד את התחרויות ה-13 וה-14 שיתקיימו בציריך ובבריסל (ב-30 באוגוסט ויום למחרת, בהתאמה) הוא שאליהן יעפילו שמונת האתלטים והאתלטיות שצברו את מירב הנקודות בכל מקצוע שמוגדר כמקצוע שהוא חלק מליגת היהלום (התחרויות כוללות הרבה מקצועות ורק חלק מהם, שיובאו בסוף, שייכים לליגת היהלום). בכל מפגש, האתלט שמסיים במקום ראשון זוכה בשמונה נקודות, האתלט במקום השני יזקוף לעצמו 7 נקודות וכך הלאה, עד המקום השמיני. כך, למעשה, התחרויות בציריך ובבריסל מוגדרות תחרויות הגמר. האתלטים שיזכו במקצועות השונים שיתקיימו בתחרויות הגמר יוכתרו כאלופי ליגת היהלום לשנת 2018 וכמובן שיתוגמלו על כך.

אז מה צפוי מחר ומי משתתף?

התחרויות יחלו בשעה שלוש אחה"צ (שעון ישראל) וישודרו באחד הערוצים של צ'רלטון (אפשר גם למצוא קישורים לצפיה באינטרנט. מודה שאינני מצטיין בכך, בלשון המעטה. לא אחת ניסיתי והעליתי חרס בידי, בניגוד לשידורי הטניס, למשל, שם הצלחתי מעט יותר).

אציג רשימה של 10 אתלטים (חמש נשים וחמישה גברים) שכדאי לשים לב אליהם בתחרות הקרובה מחר וגם בשנים הקרובות. כמובן שישנם רבים הרבה יותר, ואולי נדון בהם בפוסטים אחרים, אך הפעם הרשימה תהיה מצומצמת יותר.

נשים

אליזה מקארתני, ניו זילנד, קפיצה במוט, בת 21 – מגיעה ממדינה בעלת מסורת של כמאה שנה של הצטיינות באתלטיקה, אך לא בקפיצה במוט. מקארתני זכתה בארד האולימפי בריו עוד בטרם חגגה עשרים וקבעה השנה את שיאה האישי, 4.94 מטרים.

גודאף צגאי, אתיופיה, ריצת 1,500 מטר, בת 21 – קבעה השנה 3:57.64. אתלטית צעירה שעשויה לקרוא תגר על בת ארצה המעוטרת, שיאנית העולם במקצוע וסגנית האלופה האלופה האולימפית, גנזבה דיבאבה.

קתרין איבארגוון, קולומביה, קפיצה משולשת, בת 34 – תתחרה מחר דווקא במקצוע הפחות חזק שלה, בקפיצה למרחק. איברגוון היא האלופה האולימפית מריו ופעמיים אלופת העולם בעברה. שיאה האישי, 15.31, מדרג אותה כאחת הקופצות הטובות בכל הזמנים. בשנים האחרונות קמה לאיברגוון מתחרה מתחרה חזקה מאוד ממדינה שכנה לה, יולימאר רוחאס מונצואלה. רוחאס המצוינת, בעלת שיא אישי של 15.02 מטר, שצעירה ב-11 שנים מאיברגוון, סיימה שנייה לאיברגוון בריו, והתחלפה עמה במקומות באליפות העולם האחרונה בלונדון.

Caterine Ibargüen Beijing 2015.jpg

קאתרין איבארגוון. תמונה מתוך ויקיפדיה.

מארי-זוז'ה טה לו, חוף השנהב, 100 ו-200 מטר, בת 29 – האצנית היציבה ביותר השנה במאה מטר (שיא אישי של 10.85), שתיקח מחר חלק במרחק הכפול, שם צפויה לה תחרות קשה מול שתי אצניות אירופיות מצטיינות (דינה אשר-סמית ודפני סחיפרס) ואתלטית מאיי הבהמאס, שתופיע כאן בעוד שלוש שורות. טה לו היא סגנית אלופת העולם במאה ומאתיים מטר מאליפות העולם בלונדון, לפני שנה, ותשאף להתקדם בתוצאותיה ודירוגה בתחרויות הגדולות בשנים הקרובות.

שוניי מילר-אוייבו, איי הבהמאס, 400 ו-200 מטר, בת 24 – האלופה האולימפית ב-400 ובעלת תוצאת השנה בעולם במקצוע (48.97 – אחת התוצאות האיכותיות ביותר שנקבעו השנה באתלטיקה). שיאה האישי ב-200 הוא 21.88. היא נשואה לאתלט האסטוני, מאייסל אוייבו, שמתחרה בקרב רב (שניהם נפגשו כשלמדו באוניברסיטת ג'ורגייה בארה"ב).

כמה מילים על מה שצפוי מחר ללונה סלפטר בריצה ל-3,000. שיאה האישי (והלאומי) של לונה הוא 9:06.60. אין לתוצאה הזו כל כך משמעות (בתוך ריצת 5,000 המטר, בה היא נפסלה, בדיעבד, היא רצה החל מהקילומטר השני בקצב מהיר יותר מ-3 דקות לקילומטר) והיא צפויה לרדת, אולי אף די משמעותית, מתשע דקות. לונה תרוץ לצד שדה מאוד חזק, שיכלול, בין היתר, גם את הלן אובירי הקנייתית, אלופת העולם ל-5,000 מטר ובעלת שיא אישי של 14:21.75 למרחק הזה (תוצאת השנה) ו-8:20.68 ל-3,000 מטר. לצידן ירוצו רצות מצטיינות רבות מקניה, אתיופיה, גרמניה, בריטניה, הולנד ועוד.

גברים

לובו מאניונגה, דרום אפריקה, קפיצה לרוחק בן 27 – סגן האלוף האולימפי ואלוף העולם הוא קופץ מאוד מוכשר ובעל שיא אישי של 8.65 מטרים. מאניונגה, שמגיע ממדינה עם מסורת של הצטיינות באתלטיקה (על אף ששנים לא מעטות אתלטיה לא הורשו להשתתף בתחרויות בין-לאומיות בגלל משטר האפרטייהד הגזעני), עבר חיים מאוד לא פשוטים. גדל בעוני, והתקשה להתמודד עם הצלחתו המהירה במקצוע, על כל מה כשרוך בכך (פרסום ושיפור במעמד כלכלי). הוא התמכר לסמים קשים והצליח להשתקם מזה ולהפוך לאחד הקופצים הטובים ביותר בעולם. לצידו, יקפוץ בתחרות אתלט מצטיין נוסף בן ארצו, זארק ויסר. הקהל האנגלי יתייצב מאחורי גרג ראתרפורד בן ה-31, שיפרוש אחרי התחרות. הקופץ הבריטי המצטיין והמעוטר זכה בזהב האולימפי בלונדון 2012 ("יום שישי המוזהב", בו כו שלושה אתלטים בריטים במדליות זהב). והוסיף לכך תואר עולמי ושתי אליפויות אירופה.

נואה ליילס, ארה"ב, בן 21, 100 ו-200 מטר (ישתתף ב-100 בבירמינגהאם) – אחת מהתקוות הגדולות של ארצו בספרינט, לאחר עידן אוסיין בולט הגדול. ליילס, שאביו היה אצן מעולה ל-400 מטר ואחיו הצעיר הוא גם ספרינטר מצטיין, בחר לוותר על הקולג' ולהפוך למקצוען לאחר סיום התיכון. ליילס זכה באליפות העולם לנוער לפני שנתיים (ב-100 ובמיאוץ השליחים הקצר). שיאיו האישיים, שאותם קבע השנה, הם 9.88 ו-19.65. בדומה לסגן אלוף העולם, כריסטיאן קולמן (בן ארצו), תוצאותיו משמחות הרבה מחובבי האתלטיקה (והספרינט בפרט) מארצו.

Noah Lyles (cropped).jpg

נואה ליילס. התמונה מאתר ויקיפדיה.

סופיאן אל בקאלי, מרוקו, בן 22, 3,000 מכשולים – לפני כחודש, סגן אלוף העולם הפך להיות הרץ ה-12 בלבד שירד מתחת לשמונה דקות במקצוע, כשקבע 7:58.15 בתחרות מסבב ליגת היהלום במונאקו. אל בקאלי לבטח שואף לשפר מעט את מיקומו מאליפות העולם בלונדון בשתי התחרויות הגדולות בשנתיים הקרובות… מחר יתמודד מולו, בין היתר, גם האלוף האולימפי קונסלזוס קיפרוטו, האלוף האולימפי מקניה, מדינה שמזוהה עם המקצוע המעניין הזה.

עמנואל קיפקוריר קוריר, קניה, בן 23, 800 ו-400 מטר (ירוץ מחר 800) – סטודנט באוניברסיטת טקסס שהחל כאצן ל-400 מטר ובעצת מאמנו, פול ארנג (האלוף האולימפי ב-800 מטר, בן ארצו של קוריר, שלמד אף הוא בארה"ב וכיום מאמן אתלטיקה באוניברסיטת טקסס), התחיל לרוץ גם 800 מטר. נחל הצלחה רבה בשני המרחקים. שיאו האישי ב-800 הוא 1:42.05 ובחצי המרחק, 44.21. אחד הרצים המעניינים לעקוב אחריהם ומי שירצה לקרוא עליו עוד:

פרד קרלי, ארה"ב, בן 23, 400 מטר – בעל שיא אישי של 43.70 וסגן אלוף העולם במקצוע, שסיים שני בלבד לוייד ואן נייקרק מדרום אפריקה. האחרון הוא כמובן גם האלוף האולימפי ושיאן העולם במקצוע (43.03), שפספס את העונה הנוכחית עקב פציה בברך שנגרמה לו במשחק ראגבי. יהיה מאוד מעניין לעקוב אחרי ההתקדמות של קרלי, שמגיע ממדינה בעלת עומק יוצא דופן במקצוע שלו.

 

 

נועה חייט ז"ל

כמו כל אוהבי האתלטיקה, הטריאתלון והספורט, הוכיתי בתדהמה עם הגיען של בשורות האיוב על מותה של נועה היקרה, בת 20 בלבד, בתאונת הדרכים בחיפה, עיר מגוריה, ביום רביעי, כאשר נפגעה ממכונית חולפת. לא הכרתי אישית את נועה ולא החלפתי איתה מילה מעולם, אך זכיתי לצפות בה מקרוב מספר פעמים באליפויות ישראל ב-10,000 מטר לבוגרות (שם זכתה פעמיים במקום השלישי, נוסף על שתי מדליות הארד שלה בחצי המרחק ועוד הישגים יפים רבים בריצות כביש, ריצות שדה ובטריאתלון). כשצפיתי בריצות של נועה, חניכתו של המאמן אילן גולדמן (ייצגה את מועדון האתלטיקה של מכבי חיפה ולפני כן את מועדון "Triathleteam"), התרשמתי מכשרונה הרב, מנחישותה הבלתי מתפשרת (כסתירה לדמותה השברירית והעדינה למראה) ומצניעותה אחרי הריצה ובמעמד הפודיום.
נוסף על היותה אתלטית וטריאתלטית מצטיינת, נועה אימנה ילדים ותרמה להם מנסיונה והידע שלה.

נועה היקרה, משתתף בצערם הכבד של משפחתך, מאמנך וחברייך. יהי זכרך ברוך.

 

לפוסט הזה יש 35 תגובות

 1. אלה הם המקצועות שנכללים בתחרויות ליגת היהלום (בכל תחרות מתקיימים גם מקצועות נוספים, שהאתלטים המנצחים בהם זוכים גם כן בפרסים, אך המקצועות הללו אינם מנקדים לליגת היהלום ולא ייכללו בשתי תחרויות הגמר בסוף אוגוסט):
  https://www.diamondleague.com/fileadmin/Shared_Storage/DocumentStorage/2018/IDL_DisciplineAllocation2018_final_perDiscipline.pdf

 2. תודה על הסקירה והפירוט לגבי מתחרים שונים.
  התחרות תשודר היום בערוץ ספורט 3 (צ'רלטון) החל מהשעה 16.00.
  זה קישור ללוח השידורים שלהם שבו מפורטים כל השידורים החיים להיום כולל שידור התחרות המדוברת
  http://sport1.maariv.co.il/Broadcast-schedule

  הערה: אם מקישים על "לוח השידורים" אז עולים תחילה השידורים החיים הספציפיים לכל יום

 3. אלכס תודה רבה, יופי של סיקור מעניין בהיר ומאיר מעט על המתרחש באתלטיקה העולמית. ליגת היהלום מאז שנוסדה, מחזירה מעט כבוד למקצועות שלא מקבלים הרבה חשיפה וחבל…
  תודה תודה

 4. תודה על הסקירה המצויינת
  היה נשמע לי מוכר ליגת היהלום אבל לקח לי רגע להבין במה מדובר.
  עכשיו אני יודע יותר 🙂

 5. תודה. אולי כבר כתבת על זה אבל לא ברור לי הסיפור עם לונה. מה באמת המקצוע החזק שלה? 3000 5000 10000 שעתי בכלל שבעלה אומר שהם יתמקדו במרתון

  1. אפשר לומר שלונה התחילה את הקריירה הבין-לאומית שלה כרצה למרתון. שיאה האישי במקצוע הוא 2:40:16 (הושג במרתון ת"א ב-2016 והיווה קריטריון להשתתפות במשחקי ריו באותה השנה). במשחקים האולימפיים היא לא הצליחה לסיים את הריצה. ב-2017 היא החלה להשתפר מאוד משמעותית במרחקים הקצרים יותר. כיום, נראה שהתוצאות האיכותיות ביותר שלה הן ב-5,000 מטר, 10,000 וחצי מרתון. שיאה האישי במרחק האחרון, 1:08:58 (מאליפות העולם בולנסיה השנה, בה סיימה במקום השמיני), מעיד על הפוטנציאל שלה גם ב-10,000 ואולי גם במרתון. דן סלפטר, בעלה ומאמנה, אמר בראיונות אחרי אליפות אירופה כי הם יבחנו את התקדמותה של לונה בשנים הקרובות במקצועות השונים ויחליטו באיזה מקצועות היא תשתתף בעתיד. ריצת 3,000 מעידה כמובן גם על היכולת ב-5,000 ומרכיב שמירת המהירות בה הוא משמעותי למדי. לבטח לא יזיק ללונה להשתתף במקצוע הזה, קל וחומר כשלצידה ירוצו כמה מהרצות הטובות בעולם.

  1. לא מופיע ברשימת המשתתפים. קופץ מעולה ממדינה עם מסורת של הצטיינות במקצוע הזה (ובהרבה מקצועות אחרים). אחד האתלטים המסקרנים ביותר למעקב אחריהם בשנים הקרובות.

 6. מעניין לשים לב לקופץ לגובה מקניה שיקפוץ היום בתחרות, מאתיו סאווה בן ה-30. קבע לפני מספר שבועות את שיאו האישי, 2.30, כשניצח באליפות אפריקה בניגריה.
  מלבד הריצות למרחקים, אתלטי קניה הגיעו להישגים גם במקצועות נוספים וכבר במשחקי מינכן 72 זכו במדליית זהב ב-400*4 (גברים). ג'וליוס ייגו הטיל כידון ל-92.72 וזכה באךיפות העולם לפני שלוש שנים. באותה התחרות, ניקולאס בט, שלצערנו נהרג לא מזמן בתאונת דרכים, זכה בזהב ב-400 משוכות (בגמר היה אצן קנייתי נוסף).
  בכל אופן, סאווה הוא הקנייתי הראשון שעובר 2.30 בגובה וגם הוא אתלט מאוד מעניין.

 7. מעט עדכונים (אינני צופה בתחרות). לובו מאניונגה ניצח בקפיצה לרוחק עם 8.53 (היו לו עוד שתי קפיצות מצוינות ל-8.47 ו-8.42).
  תחרות מוצלחת פחות לאליזה מקארטני הניו זילנדית שלא הצליחה לעבור את הגובה ההתחלתי (4.40). סנדי המוריס מארה"ב, סגנית האלופה האולימפית וסגנית אלופת העולם, ניצחה בתחרות עם 4.62 מטרים.
  כאן אפשר לעקוב אחרי התוצאות שמתעדכנות:

  https://birmingham.diamondleague.com/list-results-bham/?jet_appversion=undefined#baseFrame#__athSchedule#ScheduleInit#Birmingham2018_CURRENTEVENT_JSON

 8. תודה אלכס. התחרויות מעניינות מאוד. בגלל שאתה מקצוען שבא מהתחום אתה מפספס אולי אספקט מאוד חושב של התחרות – הפרס הכספי . . .
  🙂
  חבל על נועה חייט, לא הכרתי אותה אבל קראתי עליה בהרבה מקומות ומהתמונה עולה דמות נפלאה

 9. לונה סיימה בתוצאה מעולה של 8:42.88, שמהווה את שיאה האישי במקצוע (וכמובן שיא לאומי). הגיעה במקום השביעי.
  אגנס ג'בט טירופ מקניה ניצחה בריצה עם 8:32.21.

 10. לונה פשוט מדהימה, השנה הזאת שלה היא ה Annus mirabilis
  ״שנת הפלא״, שוברת כל שיא שלה בצורה כל כך משכנעת. היא עוד תיזכר בערגה בביצועים שלה השנה. כל הכבוד

 11. אלכס תודה רבה.
  משמח מאד לראות אותך מתמיד מעבר לאליפות אירופה ונקווה לקרוא גם על התחרויות האחרונות .
  האם יש סיכוי לישראלית להשתתף בסבב הגמר ?
  ( חנה/ לונה /אדווה ).

  אשר ללונה נראה לי שמאמנה /בעלה אמר שהמטרה בטוקיו היא עדיין המרתון .

  הסיפור של נעה חייט מצער מאד ולדאבוננו זה לא סיפור ראשון ולא שני של טריאוליתונים ישראלים שמקפחים את חייהם .
  איני יודע האם גם המקרה הזה קשור אך צריך לתת על כך את הדעת .

  1. אהרון, תודה רבה ושבוע טוב.
   שלוש האתלטיות לא ישתתפו בתחרוית גמר ליגת היהלום כי אין להן את הניקוד לשם כך. לונה הופיעה בתחרות מהסבב לראשונה רק היום. אדווה לא הופיעה בה מעולם. חנה השתתתפה השנה בשתי תחרויות מהסבב, בשנגחאי וובפאריז וסיימה במקומות החמישי והעשירי, בהתאמה, מה שלא יספיק לה, לעניות דעתי, כדי להופיע בתחרות בציריך בסוף החודש.

   דן אכן אמר שלקראת טוקיו הם יתמקדו במרתון אבל נדמה לי שהדגיש כי אם התוצאות ב-10,000 ובחצי המרחק לתוצאות שהם שואפים אליהם, הרי שייתכן ותכניותיהם ישתנו בהתאם.

   1. חשוב לציין שמלבד תחרויות ליגת היהלום, שנחשבות אכן ליוקרתיות ביותר בסבב המסחרי, מתקיימות לאורך השנה תחרויות רבות בכל רחבי אירופה (וכמובן בעולם) בדרגים שונים. חלק מהאתלטים הישראלים מגיעים אליהן ולעתים מצליחים גם לקבוע תוצאות יפות (שיאים אישיים, למשל).

    אדווה, למשל, קבעה לפני אליפות אירופה שיא אישי של 9:48.48 במכשולים בתחרות במינסק, בירת בלארוס. באליפות אירופה היא קיזזה ממנו כמעט 20 שניות.

     1. אדווה תתחיל בקרוב את שנת הלימודים השנייה שלה בארה"ב, הפעם באוניברסיטת ניו-מכסיקו בעיר אלבוקרקי. נבחרת האתלטיקה באוניברסיטה היא חזקה מאוד.
      לא יודע לגבי לונה. האם תמשיך לקחת חלק בעוד תחרויות או שתסיים את העונה. דן סלפטר לבטח יעדכן בקרוב בתכניות.

 12. 3,000 מכשולים הוא מרחק אולימפי ומתחרים בו גם באליפויות בין-הלאומיות הגדולות (אליפות עולם ואליפויות יבשתיות). 3,000 מטר ללא מכשולים אינו מרחק אולימפי, אך התחרויות בו שכיחות יחסית (כנראה שזהו המרחק הלא אולימפי השכיח ביותר בתחרויות המסלול בסבב המסחרי).
  מהווה הכנה טובה למרחקים אולימפיים שונים כמו 5,000, 1,500 וכמובן גם 3,000 מכשולים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט