הישג נפלא למארו טפרי וסקירה לקראת ערב הנעילה של אליפות אירופה באתלטיקה

 

תמונה של מארו טפרי מאתר ויקיפדיה

מה אפשר לכתוב? הופעה נהדרת של מארו טפרי הישראלי הבוקר במרתון. טפרי, חניכו של דן סלפטר, רץ מאוד חכם ומאוזן, למרות תנאי מזג האוויר החמים למדי, וסיים במקום השביעי, כשהוא קובע 2:13:00 ומשפר את השיא הישראלי, של היילה סטאין, 2:14:21, שעמד על כנו במשך כמעט 15 שנה (ונקבע בונציה). טפרי רץ ב"נגטיב ספליט" קטן, כלומר חציה השני של ריצתו היה מהיר יותר בעשרים שניות בדיוק מזמנו עד הק"מ ה-21, עדות לכושרו המצוין וניהול הריצה הנבון. טפרי שיפר משמעותית, ב-4:55 דקות, את שיאו האישי ולעניות דעתי, קבע גם תוצאה טובה יותר מהקריטריון האולימפי. מרשים מאוד, לכל הדעות. הרבה ברכות למארו ולדן על ההישג!
קואן נאארט הבלגי ניצח בריצה מבריקה עם שיא אליפות חדש של 2:09:51. אברהם טאדסה משוויץ וראחיק יאסין מאיטליה הצטרפו לפודיום עם 2:11:24 ו-2:12:09, בהתאמה. סונדרה מואן, שיאן היבשת, לא סיים את הריצה.

ריצת הנשים הבליטה שלוש רצות ביילארוסיות מצוינות, שזיכו את ארצן גם במדליית הזהב הקבוצתית (חיבור של שלוש התוצאות הראשונות מכל מדינה). 9 רצות חצו יחדיו את נקודת החצי ב-1:14:00. הקצב התגבר משמעותית בחצי השני, ולאחר 35 ק"מ נותרו שלוש רצות בהובלה. מספר מאות מטרים לסיום הריצה, וולגה מאזוריאק הבלארוסית הצליחה לברוח לקאלווין קלמנס הצרפתייה ולאווה וראבקובה-נבלטובה הצ'כית, והגיעה ראשונה בתוצאה של 2:26:22. הצרפתייה הגיעה שנייה עם 2:26:28 והצ'כית, שמצטיינת גם בסקי והשתתפה במשחקי החורף האולימפיים. פרט שגיליתי בשידור של נחשון שוחט ורן מלובני בערוץ 55) שלישית עם 2:26:31 ושיא לאומי חדש. במקום הרביעי והחמישי סיימו שתי רצות מבלארוס, שכאמור העניקו לארצן גם את מדליית הזהב הקבוצתית (הזהב השלישי של המדינה באליפות. ראויה מאוד לציון גם קתרין ברטונה האיטלקיה, בת ה-46, שהגיעה שמינית בתוצאה נפלאה של 2:30:06 (שוב, פרט שגיליתי באדיבות הפרשנות של נחשון).

סקירה של נחשון לקראת המרתון ולקראת תחרויותיהן של לונה צ'מטאי סלפטר ואדווה כהן הערב ב-5,000 מטר ו-3,000 מכשולים, בהתאמה, באתר "דה באזר":  http://debuzzer.com/shohat/90838/

קצת לגבי הערב:

גמר קפיצה במוט, גברים, 20:10 – הזדמנות טובה לצפות בכמה מקופצי המוט הטובים ביותר בעולם. רנו לה-וילאני הצרפתי הוא שיאן העולם וזכה בכל תואר אפשרי (מלבד אליפות העולם באצטדיון פתוח). הוא צפוי להיאבק הערב על הזהב עם מספר קופצים, כשהמסקרן שבהם הוא ארמנד דופלאנטיס השבדי. דופלאנטיס, בן ה-18, נולד בארה"ב (שם הוא גם חי) לאבא אמריקאי (קופץ מצטיין במוט) ולאמא שבדית. מגיל צעיר הוא נחשב לעילוי בתחומו ושיפר תדיר את שיאי העולם לקטגוריות הגיל השונות. השנה עבר כבר גובה מרשים של 5.93. האתלט השבדי-אמריקאי מתחרה באחד המקצועות האתלטיים הטכניים והמורכבים ביותר, הוא אחד הספורטאים המעניינים ביותר לעקוב אחריהם בשנים הקרובות. יחד עם לה-וילאני ודופלאנטיס יקפצו שני אתלטים פולנים נהדרים, פיוטר ליסק ופאבל ווג'חובסקיוטימור מורגונוב הרוסי המעולה, שיהיה גם כן מועמד לתואר.

ארמאנד דופלנטיס מאתר ויקיפדיה

גמר יידוי פטיש, נשים, 20:30 – בדומה למקצוע אצל הגברים, האתלטיות הפולניות מצטיינות בו בצורה מאוד ברורה ושלוש מהן יופיעו בגמר (עם אפשרות ממשית ליותר מכניסה אחת אל הפודיום). אניטה וולודרצ'יק היא שיאנית העולם (82.98) וזכתה בכל תואר אפשרי. כל תוצאה מלבד ניצחונה, תהיה בגדר סנסציה ממשית.
וולודרצ'יק סיפרה לא אחת על חברתה לאימונים, קמילה סקולימובסקה, האלופה האולימפית בסידני 2000 (המהדורה האולימפית הראשונה שבה שולב המקצוע בתחרויות הנשים) כמקור להשראה. סקולימובסקה הלכה לעולמה במהלך מחנה אימונים בפורטוגל בשנת 2009.

גמר קפיצה משולשת, גברים, 20:55 – נלסון אבורה הפורטוגלי הוא האלוף האולימפי מלפני 10 שנים. מלבדו, אלכסיס קופלו מאזרבייג'אן והארולד קוריאה הצרפתי הם היחידים שקפצו מעבר ל-17 מטר השנה, מבין שדה המשתתפים.

גמר 1,500, נשים, 21:00 – לורה מויר הבריטית, אתלטית נפלאה בעלת שיא אישי של 3:55.22 ו-3:58.18 השנה, טרם זכתה במדליות בתחרויות בין-לאומיות באצטדיון פתוח (קצרה יותר הצלחות באולמות). אם תרוץ את הריצה הרגילה שלה, בין אם היא תיגרר לקצב טקטי או שתיפתח בקצב מהיר, היא צריכה לסיים ראשונה. לורה וייטמן, בת ארצה של מויר, וסופיה אנאווי מפולין, ישתדלו מאוד להפריך את דבריי…

גמר 5,000, נשים, 21:15 – ראו פירוט במאמר של נחשון. לונה צ'מטאי-סלפטר היא בעלת שיא אישי של 15:17.81. סיפאן חסן ההולנדית היא הפייבוריטית הברורה עם 14:22.34, שקבעה לא מכבר. הקהל המקומי ידחוף מאוד חזק את קונסטנץ קלוסטרהלפן הצעירה והמוכשרת. מעריך שלונה תהיה מסוגלת לשפר את שיאה האישי. קשה לענות על השאלה לאיזה מקום זה יספיק (אם וכאשר הדבר יקרה).

גמר 3,000 מטר מכשולים, נשים, 21:55קארולין ביירקלי גרובדאל הנורבגית ולואיזה גגה האלבנית הינן בעלות התוצאות הטובות ביותר, בפער די גדול, בשדה הרצות (הנורבגית עם 9:18.36 השנה והאלבנית עם 9:22.00). טווח התוצאות של יתר הרצות נע בין 9:32 ל-9:37. אדווה כהן הנפלאה, חניכתו של רומן פרדמן, תשאף להמשיך ולשפר את שיאה האישי.

גמר 100*4, נשים, 22:20 – שעתיים קודם לכך יתקיימו המוקדמות. הולנד, שוויץ, גרמניה ובריטניה מועמדות לניצחון, בתנאי שלא יפילו את המקל במוקדמות.

גמר 100*4, גברים, 22:35 – בשעה 20:40 יתקיימו המוקדמות. מדובר בתחרות פתוחה מאוד ונבחרות רבות, כמו בריטניה, הולנד, צרפת, פולין, טורקיה וגרמניה, עשויות לקטוף את התואר בתחרות שתינעל את האליפות.

 

 

 

לפוסט הזה יש 51 תגובות

 1. תןדה רבה אלכס .
  אין לי בכלל ספק שהתוצאה של טפרי טןבה מהותית מהקריטירון האולימפי שהוא יחסית נמוך במרתון .
  ואם בעבר היו כמה וכמה ישראלים שקבעו קריטריון אז בוודאי ובוודאי התוצאה הזו מהווה קריטריון .
  המדובר בקריטריון הבינלאומי .
  הוועד האולימפי ירצה לראות לפחות כושר סביר בשנה האולימפית .

  אשר לצכית נחשון כבר כתב על כך וסאמת סיפור מעניין .
  כנ"ל של האיטלקית .

  היום בערב יש לי הרגשה טובה לגבי לונה שבכושר שיא …התוצאות מהעבר קצת פחות נחשבות .

  1. המנצח הבלגי Naert אינו ממוצא אפריקאי. הגביר הקצב משמעותית ב12 הקילומטרים האחרונים, בדרך לשיא אליפות אירופה למרתון. כך גם הספרדי גרה, שהיהצהיום דוגמה לאדם שמתבאס שנגמר המרתון (עוד חצי קילומטר היה משיג המקום השלישי).

 2. תודה אלכס.
  אתה ונחשון מועמדים למדליה בשדה הכותבים והמפרשים . . .
  יהיה ערב מעניין מאוד, חבל שרוב צופי הטלויזיה בארץ מוצפים בריאליטי זבל

 3. מודה שפספסתי את רוב ריצת הנשים וצפיתי רק בשלבי הסיום. מסתבר שהרצה המנצחת מבלארוס נחבלה בפניה מקבוק ודיממה בתחילת הריצה. למרות זאת, הצליחה כאמור לנצח.
  מאוד מרשים.

 4. וואו איזו ריצה מעולה! מויר שלטה בה מההתחלה ולא נתנה לשאר סיכוי. אנאווי לא תיכננה נכון את הריצה ויצאה לספרינט המסיים מאוחר מדי, נראה שנשאר לה עוד כוח ואם היו עוד 100 מ' לריצה היא היתה מנצחת. במקום השלישי הגיעה ווייטמן. בקיצור בדיוק כמו שאלכס ניבא

 5. לונה בחמישיה המובילה כבר כמה זמן, נראית מאוד חזקה ובטוחה בעצמה.
  מקווה שתחזיק מעמד ותברח מהן בהמשך
  🙂

 6. וואו מי שלא ראה את הריצה הזאת הפסיד ריצה נפלאה וטרגדיה באותו הזמן.
  לונה טעתה בספירה של ההקפות ונתנה פיניש אדיר והגיעה במקום השני, האטה והפסיקה לרוץ, ואז הבינה שכולן ממשיכות לרוץ. היא חזרה לרוץ, שזה דבר סופר קשה אחרי שהפסקת ואיבדת את הקצב, הפסידה שניות יקרות, אבל לא ויתרה!
  איזה כושר אירובי אדיר צריך בשביל זה. אבל בגלל שהיא קרעה את עצמה מוקדם מדי עברו אותה עוד 3 רצות והיא סיימה חמישית.
  פשוט פיספסה את הכסף בשלומיאליות/טירונות. בה"כ היא מקצוענית רק 3 שנים.
  ועדיין אחרי פיאסקו כזה היא שיפרה את השיא האישי שלה בכ-15 שניות!
  עצוב ומשמח בו זמנית.
  אני חייב לשמוע מה אלכס ונחשון אומרים.

  1. וואו, האמת שנותרתי ללא מילים. לונה רצה בצורה נפלאה וכמובן שאלמלא היתה עוצרת, היתה יורדת מ-15 דקות. כנראה מדובר בבלבול של רגע, בלהט הריצה והעייפות…
   היא בכושר ממש נהדר.

   1. היא פשוט לא רגילה לריצות כאלה קצרות.
    אלכס אתה הבנת איך היא סיימה רביעית, ראיתי בבירוא שהיא הגיעה חמישית, האם פסלו מישהי?

     1. חחח גדול
      אבל איזה פספוס של מדליה, אני מקווה שהיא לא תאכל את עצמה על זה.
      אתלט מקצועני משקיע כל כך הרבה שעות של סבל עבור הסיכוי למדליה, ואז לפספס אותה ככה זה לא נעים. אני מקווה שהיא ובעלה חזקים מנטאלית ושהפסיכולוג של הנבחרת יתעל את זה לכיוון חיובי

    1. אכן העתיד. מוכרח להודות שמחבב מאוד את לה-וילאני ומקווה לראות אותו בשתי התחרויות הבין-לאומיות הגדולות בשנתיים הקרובות.

 7. קראוזה עשתה לכולן בית ספר עם ריצה טקטית מצוינת.
  אדווה עם ריצה אדירה שברה את השיא הלאומי והכיעה חמישית

 8. לונה טעתה בענק ועדיין שיא ישראלי ומקום 4.
  אדווה כהן שיחקה אותה בגדול עם מקום חמישי .
  ללא ספק האליפות הגדולה ביותר בהיסטוריה של ישראל.
  1. מקום 1 לונה
  1. מקום 4 לונה
  2 מקום 5 מיננקו ואדווה כהן
  1. מקום 7 טפרי .
  5 שיאי ישראל
  ( לונה 5 ו 10 ק"מ אדווה במוקדמות ובגמר וטפרי).
  לא ניתן לבקש יותר

  1. אליפות אדירה ללא זפק.
   אנשים צריכים להעריך את ההישגים האלה כי מקצועות הריצה האלה הם קלאסיים וסופר תחרותיים. ישנם עשרות אלפי רצים בעולם ורק אחוזים בודדים מהם בכלל מגיעים להתחרות באליפות. אלה לא מקצועות איזוטריים אלא הקרם דה לה קרם

  2. בהחלט. אליפות טובה מאוד לישראל.
   מדליית זהב, שני גמרים שהסתיימו במקום חמישי, מקום שביעי ושיא ישראלי וקריטריונים לאליפות העולם והמשחקים האולימפיים הם יבול משובח.

 9. יש לי הרגשה רעה שאשר-סמית' הבריטית לוקחת חומרים אסורים.
  מה שהיא עשתה עכשיו ב 4X100 הוא לא אנושי.
  יותר מדי מזכיר את בן ג'ונסון . . .

 10. לונה נפסלה לגמרי הלך מקום 4 ושיא ישראל בגלל זינוק מוקדם .
  בדיעבד מזל שלא הייתה טופ 3 הטרגדיה הייתה גדולה יותר.

 11. טוב אז אם כבר מזל רע אז עכשיו אמרו שלונה נפסלה לגמרי. היא עברה את הנתיב המותר בזינוק (כאשר למשך כ-100 מ' אסור לחתוך למסלול הפנימי).
  אם כבר להיפסל אז אולי טוב שהיא לא "זכתה" במדליה?

  1. היא דרכה בלא משים על הקו. מבעד למסך נראה שהיא רצה בחלק הפנימי של הדבוקה ונדחקה מעט פנימה.
   ערב באמת לא שגרתי. מאמין שהיא רק תתחזק מכך, למרות אכזבתה הגדולה, מטבע הדברים. ראינו היום שתוצאה של 14:50 היא בהחלט בטווח השגתה.

 12. יום נהדר לאתלטיקה הישראלית. לבי לבי עם לונה אבל אני מאמין כי היא תלמד ותתחזק מטעויות אלו. רואים שהרוח שלה נושבת לכיוון הנכון.

 13. מדוע הקופץ במוט השבדי שהוא בעצם אזרח אמריקני בפועל וחי בארה"ב החליט לייצג את שבדיה ולא את ארה"ב?

  1. יכול רק להעריך כי לשיטת קביעת הנבחרת של ארה"ב לאליפויות הגדולות (המשחקים האולימפיים ואליפות העולם) יש חלק בזה. כדי להיכנס למשלחת של ארה"ב (לא רק באתלטיקה), צריך לסיים באחד המקומות הראשונים בתחרות המבחן, שהיא אליפות ארה"ב. האתלטיקה האמריקאית מאופיינת בעומק רב (גם בקפיצה במוט. סאם קנדריקס, למשל, הוא אלוף העולם ועבר שישה מטרים בשנה שעברה) וההתברגות בין שלושת הראשונים אינה פשוטה בכלל, קל וחומר כשמדובר בקפיצה במוט. המקצוע לפעמים מאופיין ב"ימים רעים", שתופסים קופצים מסוימים, גם מהטופ העולמי. כשהוא מייצג את שבדיה, דופלאנטיס צריך פשוט לשמור על רמה טובה והוא בפנים.

   אגב, גם ג'יימס דאקוורת, שייצג את בריטניה, וסיים במקום החמישי בקרב ה-10 (לאחר שהוביל בחלקים רבים של התחרות, אך הפגין חולשה יחסית בשני המקצועות האחרונים), נולד בארה"ב להורים בריטים וחי בה. הוא גם לומד במכללת קנטאקי וזכה השנה באליפות המכללות במקצוע. קרב 10 הוא מקצוע שאתלטים אמריקאיים רבים מצטיינים בו (אשטון איטון הוא האחרון, מבחינה כרונולוגית ברשימה מפוארת מאוד של אתלטי ארה"ב במקצוע). ייתכן שזה גם היה המניע של דאקוורת לייצג את בריטניה, שבעשורים האחרונים, קרב 10 אינו המקצוע החזק של האתלטים הבריטים (דיילי תומפסון, אלוף אולימפי ב-80 וארבע שנים אח"כ הוא האתלט הבריטי הגדול האחרון, עד כה, במקצוע).

  1. חושב שלה-וילאני (כמו יתר הקופצים) הפגין הרבה מאוד ספורטיביות ופרגון לדופלאנטיס. בכלל, זה מאפיין די בולט של הקפיצה במוט והרבה ממקצועות השדה.

   1. היה יפה לראות את זה. היו כמה פעמים שזה ממש התבקש לצעוק "היטלר תתהפך לך בקבר" נוכח היצוג הרב של שחורים גם כנציגי גרמניה, ובכלל האחווה הספורטאית והפירגון שהופגנה במקצועות רבים.
    אולי באולימפיאדה הלחץ יותר גדול ולכן לא רואים את זה . . .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט