מעט חדשות, עדכונים וסקירות לאחר ערב מרתק נוסף של אתלטיקה ולקראת ערב תחרויות חדש

נפיסטו ת'יאם מאתר ויקיפדיה

התמונה של נפיסאתו תיאם הבלגית היא באדיבות האתר zimbio.com.

אליפות אירופה באתלטיקה ממשיכה להתקדם ולספק הרבה תחרויות מעניינות. אתמול אחרי הצהריים התקיימו תחרויות המוקדמות לריצות השליחים הארוכות (400*4) לגברים ולנשים, ולצד העניין שכל מקצוע מביא עמו, הופעת מקל השליחים מרמז גם על הגעתה של האליפות לישורת הסיום שלה.
נותרנו, אם כך, עם תחרויות הערב ומחר, ונסקור חלק מהן, לא לפני שנתייחס גם לאירועי אמש.

חנה מיננקו פתחה מצוין את תחרות הקפיצה המשולשת וניתרה ל-14.37 בנסיונה הראשון. לאחר מכן, הגיעו 5 קפיצות פחות טובות שלה והיא סיימה את התחרות במקום החמישי המאוד מכובד. קראתי הבוקר ראיון עם חנה בו היא נשמעה מאוד מאוכזבת מהופעתה. אכזבתה כמובן מובנת, גם לאור קפיצתה הטובה (14.41) בתחרות המוקדמות. הקפיצה המשולשת היא מקצוע מאוד מורכב (מנחם יוכל לבטח להסביר את הכוחות שפועלים בזמן הניתורים) ומעטים העוסקים בו שלא חוו פציעות (בספרו האנציקלופדי של משה גנוט, "מלכת הספורט", על תולדות האתלטיקה בעולם, הוא מצטט את ויטולד קרייר, קופץ ומאמן משולשת אסטוני, שהתחרה תחת דגל בריה"מ, כי קופץ משולשת צריך להיות קופץ, ספרינטר ומרים משקולות בעת ובעונה אחת, כהמחשה לדרישות האתלטיות של העוסקים במקצוע הזה). חנה אינה יוצאת דופן ועברה בעצמה לא מעט פציעות, מהן הצליחה להתאושש. יכול להעריך כי פניה מועדות כעת לשתי התחרויות הגדולות בשנתיים הקרובות, אליפות העולם בדוחא שבקטאר והמשחקים האולימפיים בטוקיו.
פארסקבי פאפאחריסטו היווניה המשיכה את האליפות המעולה של בני ארצה וזכתה בזהב עם קפיצה מעולה (גם כן, בנסיונה הראשון) של 14.60 מטר. היא הקדימה את כריסטין גירש הגרמניה ואנה פליטיירו מספרד.

תחרות קרב ה-7 לנשים ננעלה אתמול בניצחון גדול של מלכת האתלטיות הבלגית, נפיסאתו תיאם. יתרונה הגדול של הבלגית, לעומת יריבתה הגדולה, קתרינה ג'ונסון-תומפסון הבריטית (שסיימה במקום השני), היא יכולתה לשמור על רמה מאוזנת בכל מקצועות הקרב. הבריטית מצטיינת בכל מקצועות הספרינט (100 משוכות ו-200), בקפיצות (רוחק וגובה) וב-800 מטר. עם זאת, היא חלשה, יחסית, במקצועות הזריקה, הדיפת כדור ברזל והטלת כידון. במקצוע האחרון (שהוא השישי מתוך שבעת המקצועות), ג'ונסון-תומפסון שיפרה את שיאה האישי והטילה את הכידון ל-42.16 מטר, אך הבלגית הטילה את המכשיר מעל ל-15 מטר רחוק יותר, מה שהעלה אותה למקום הראשון, ששמרה עליו גם בתום ריצת 800 המטר בה הבריטית אמנם הקדימה את תיאם, אך בפער לא מספיק כדי להחזיר את ההובלה.
תיאם, אם כך, זכתה בזהב עם 6816 נקודות, ג'ונסון-תומפסון בכסף עם 6759 נקודות וקרולין שייפר הגרמניה סיימה שלישית עם 6602 נקודות.
אירוע מאוד מצער העיב על סיום התחרות. אתמול בצהריים, כאשר האתלטיות חזרו למלון לאחר הטלת הכידון, ההסעה של כמה מהאתלטיות היתה מעורבת בתאונת דרכים ושתיים מהאתלטיות, לואיזה גרובגל ומריק ארנדט הגרמניות, נפצעו בתאונה ולא הופיעו למקצוע האחרון.

חדשות טובות יותר למשלחת הגרמנית הגיעו מכריסטין הוסונג, שהקדימה בהטלת הכידון בצורה משמעותית את יריבותיה מצ'כי ומליטא וניצחה עם שיא אליפות חדש של 67.90.
לאה שפרונגר משוייץ זיכתה את ארצה במדליית הזהב הראשונה באליפות כשניצה בגמר 400 המשוכות עם תוצאת השנה באירופה, 54.33 והקדימה את אנה ריז'קובה מאוקראינה ומייגאן ביזלי הבריטית.

גמר 400 המטר לגברים היה אחד האירועים המרכזיים של הערב. מאתיו האדסון-סמית הבריטי, בעל תוצאת השנה באירופה, היה היחיד שירד מ-45 שניות וניצח בתחרות עם 44.78. אחריו הגיעו התאומים הבלגיים, קווין וג'ונתן בורלה (45.13 ו-45.19, בהתאמה). קארסטן וארהולם הנורבגי, שיום קודם זכה בצורה נפלאה בזהב ב-400 משוכות, התעייף משמעותית לקראת הסוף, וסיים במקום השמיני
ארבעה ממשתפי הגמר של אתמול (שלושת הראשונים ואוסקר הוסיוס הספרדי), ינסו לעזור לנבחרת השליחים שלהם היום בערב, בגמר ל-400*4.

הגמר ל-800 מטר נשים נצבע בצבעי תכלת-צהוב, כדגלה של אוקראינה. הקצב היה "טקטי", והאתלטיות "שמרו" זו על זו. ביישורת הסיום, נטליה פרישצ'בה האוקראינית (2:00.38) הקדימה ב-24 מאיות את רנל לאמוט הצרפתייה ובמקום השלישי (2:00.799) סיימה בת ארצה של פרישצ'בה, נטליה לאחובה.

גמר הגברים ל-110 משוכות הוכרע בפוטו פיניש, על חודן של שתי אלפיות השנייה. פסקאל מרטינו-לגארד הצרפתי מצא את עצמו לא מעט על הפודיום בתחרויות בין לאומיות שונות באולמות וגם באליפות אירופה, לפני 4 שנים, אך מעולם, עד אתמול, לא זכה בזהב. הצרפתי קבע 13.17, בדיוק כמו סרגיי שובנקוב המצוין מרוסיה, וזכה במקום הראשון. במקום השלישי הגיע אורלנדו אורטגה הספרדי עם 13.34.
שובנקוב, בעל תוצאת השנה בעולם (12.92) ואחד מהאתלטים היציבים במקצוע, ימשיך להשתפר ויקווה להמשיך את כושרו הטוב לקראת אליפות העולם והמשחקים האולימפיים הקרובים.

בת ארצו של שובנקוב, מריה לסינטסקנה, הקופצת לגובה הטובה בעולם בשנים האחרונות, זכתה כצפוי במקום הראשון בקפיצה לגובה (2.00), אך הבעת פניה בסיום התחרות הסגירה את חוסר שביעות רצונה מקפיצותיה. אחריה הגיעו מירלה דמירבה הבולגריה, שעברה גובה זהה לרוסיה (אך במספר נסיונות רב יותר) ובכך השוותה גם את שיאה האישי ומארי לורנס-יונגפריש הגרמניה עם 1.96.

המקצוע שנעל את הערב היה גמר 1,500 המטר לגברים. השתתפות שלושת האחים אינגרבריגטסן הנורבגים משכה אליו, בין היתר, תשומת לב מרובה. בניגוד לתחרויות הסבב המסחרי (דוגמת "ליגת היהלום"), הגמרים למרחקים בינוניים וארוכים באליפויות בין-הלאומיות הגדולות מנוהלים בקצב טקטי, כלומר קצב איטי שהולך ומתגבר. כך היה גם אתמול. ההובלה התחלפה תדיר בין המשתתפים. מבעד למסך, נראה היה ששני האחים הבוגרים יותר, פיליפ והנריק, ניסו להביא את האח הצעיר, יאקוב, למצב האידיאלי ביותר לקראת ההקפה האחרונה. ואכן, מרגע שהנורבגי בן ה-17 לקח את ההובלה, הוא לא שמט אותה. אחריו, בהפרש של מאיות בודדות, הגיעו מארסין לבנדוסקי הפולני, רץ מצטיין גם ל-800 מטר וג'ייק וייטמן הבריטי, רץ בינוניות מעולה, גם כן. תוצאות הראשונים היו 3:38.10, 3:38.14 ו-3:38.25.
יאקוב אינגרבריגטסן, שבעוד חודש יחגוג 18, שכמדומני הוא האלוף האירופי הצעיר ביותר באתלטיקה, הצטרף לשני אחיו שזכו כבר באליפויות אירופה במקצוע זה.
הערב, נזכ לראות שוב את שלושתם רצים בגמר הריצה ל-5,000 מטר ולא תהיה הפתעה אם אחד (או יותר) מהם ימצא עצמו בין זוכי המדליות בתחרות.

קצת על היום בערב –

גמר קפיצה לגובה, גברים, 21:00 – בהיעדרו של דאנייל ליסנקו הרוסי שקפץ לא מזמן ל-2.40, אך לא אושר להשתתף באליפות עקב חוסר דיווח לסוכנויות המאבק בסימום לגבי מקום הימצאו, מדובר בגמר פתוח לחלוטין ובלתי ניתן לחיזוי. לפני שנתיים, ג'אנמרקו טאמברי האיטלקי קפץ לשיא אישי נפלא של 2.39 במונאקו. מעט לפני כן, הוא עוד הספיק לזכות באליפות אירופה. לאחר הקפיצה ל-2.39, באותה התחרות, הוא ניסה להעלות את הרף לגובה רב יותר (מודה שכבר לא זוכר באיזה גובה מדובר) ונפצע בצורה קשה במהלך אותו הנסיון. הפציעה גרמה לו להיעדר מהמשחקים האולימפיים בריו ומאליפות העולם וכעת הוא חוזר בהדרגה לכושר. השנה עבר 2.27 והוא ינסה לשפר תוצאה זו גם בגמר הערב.

גמר קפיצה לרוחק, נשים, 21:05 – מספר אתלטיות מחזיקות בשיאים אישיים טובים מאוד וככל הנראה יתחרו ביניהן על הזהב. שלוש מהן מגיעות מבריטניה – לוריין אוג'ן (7.05 השנה), שרה (Shara) פרוקטור (6.91) וג'זמין סויירז (6.86). לצידן תקפוץ איוונה שפאנוביץ' הממצונת מסרביה (6.99) ונסטסיה מירונצ'יק-איוונובה הביילארוסית ועוד קופצות מצוינות.

גמר 400 מטר, נשים, 21:12 – גם כאן, שדה מאוד מאוזן ופתוח. ליסיין דה ויטה מהולנד ואנייה סרקסניינה מליטא הן היחידות שירדו השנה מ-51 שניות.

גמר זריקת דיסקוס, נשים, 21:20 – אם סנדרה פרקוביץ' הקרואטית, שזכתה בכל תואר אפשרי במקצוע, ובעלת שיא אישי של 71.41 מטר, לא תסיים ראשונה, זו תהיה הפתעה אדירה.

גמר 800 מטר, גברים, 21:30 – גמר מרתק מאוד. אלוף העולם, פייר אמברואז בוס הצרפתי, יתמודד עם שדה חזק מאוד של רצים. שלושה מתחרים פולנים בראשותו של אדם קז'וט, אלוף אירופה הכפול, ועוד מספר רצים מעולים מספרד, דנמרק ושבדיה ייאבקו על התואר.

גמר 200 מטר, נשים, 21:45 – מאירועי השיא של הערב. בניגוד לגמר במקצוע לגברים, חלק מהמשתתפות שזכו במדליות במאה מטר, ישתתפו בגמר של ה-200 ויהיו מועמדות לזכות גם כאן. מדובר בדינה אשר-סמית הבריטית, שזכתה במאה מטר ונמצאת בכושר נהדר, דפני סחיפרס ההולנדית (היתה שלישית במאה), והיא אלופת העולם הכפולה במאתיים ותנסה להגן גם על התואר האירופי שלה מלפני שנתיים. מוג'ינגה קאמבונדג'י משוייץ היא רצה מעולה גם כן (סיימה רביעית במאה). לצידן ישתתפו עוד חמש אצניות טובות מאוד מהולנד, בריטניה, בולגריה וגרמניה.

גמר 5,000 מטר, גברים, 21:55 – 12 הקפות וחצי צפויות לרצים, שחלק מהם גם רצו למרחק הכפול, לפני מספר ימים. הפעם צפויים תנאי מזג אוויר נעימים יותר, לעומת תחילת השבוע. מוראד אמדוני הצרפתי, שזכה בזהב ב-10,000, ינסה להשלים דאבל יוקרתי. אם הריצה תתנהל בקצב איטי, שיתגבר לקראת הסוף, האחים אינגרבריגטסן, מעצם התמחותם ב-1,500, ינסו לנצל את מהירותם כדי להתברג בצמרת. בסך הכול מדובר בשדה מאוד פתוח ויהיה מאוד מעניין לראות את הריצה הזו.

גמר 400*4, גברים, 22:30שלושת האחים בורלה ירוצו בנבחרת בלגיה, שתהיה בין הפייבוריטיות לזכות. בריטניה, צרפת, ספרד, פולין, איטליה, צ'כיה וגרמניה גם מאוד חזקות.

גמר 400*4, נשים, 22:50 – חלק מהאצניות שיתתפו בגמר ה-400, שעה וחצי קודם, ייטלו גם חלק כאן. גמר פתוח למדי, כשפולין, איטליה, צרפת ובריטניה פייבוריטיות לזכות.

 

 

 

לפוסט הזה יש 41 תגובות

 1. הבוקר גם נערכו תחרויות ההליכה לעשרים ק"מ לגברים ונשים (שעת פתיחתן עוכבה מסיבה כלשהי). הספרדים חגגו וזכו בניצחן כפול, בתוצאות יפות מאוד, כפי שאפשר לראות בתוצאות.
  http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-championships/2018/schedules-results/day=2018-08-11/index.html?intcmp=sr-byday

 2. אכן, קפיצה משולשת דורשת יכולות שונות: כוח, הספק, מהירות, והעיקר יכולת פליומטרית (PLYOMETRIC).
  מה זה פליומטריק? זה למעשה אימון משקולות ברברס. הווה אומר השרירים מתאמנים קודם בזמן שהם מ-ת-א-ר-כ-י-ם ורק אח"כ מ-ת-כ-ו-ו-צ-י-ם. ז"א גם כשהם מתארכים הם מתכווצים אבל ההתנגדות גוברת על כוח השריר ולכן "הוא מתארך בזמן שהוא מנסה להתכווץ".

  ב-PLYOMETRICS קיים רגע של 'פיצוץ' בו השריר המתארך נעצר לחלקיק השנייה ומתחיל להתכווץ.

  בPLYOMETRICS משתמשים בד"כ במשקל הגוף כהתנגדות. כששריר מתארך תוך כדי שהוא מנסה להתכווץ, עבודת השריר נקראית ECCENTRIC CONTRACTION.- הווה אומר ההתנגדות היא עליונה על כוח השריר. כשהשריר מתקצר בזמן שהוא מתכווץ לכיווץ קוראים CONCENTRIC CONTRACTION.

  קפיצה משולשת היא דוגמא מאלפת של צורך ביכולת פליאומטרית. כמובן שזו יכולת הכרחית גם בקביצה לרוחק, אבל בקפיצה לרוחק זה קורה רק פעם אחת. במשולשת – שלוש פעמים.

  כשקופץ המשולשת מנתר הוא כבר השתמש בפליאומטריק כי כשהוא מנתר ניתור ראשון, הוא 'מאפשר' למשקל גופו לכופף את הברך ואז שריר הקוודריצפס בעיקר (וכמובן גם הגסטרונימיאוס) מתארכים, ואז כשהברך מכופפת הם מתכווצים וכוחם מתגבר על משקל הגוף, ואז נותר הניתור.

  בנחיתה ממשולשת משקל הגוף שמקבל גם תאוצה בגלל הנפילה מגובה הניתור, הוא גדול מכוחם של הקוודריצפס והגסטרונימיאום, ואז הם מתארכים בשעה שהם מתכווצים, וזאת דוגמא מושלמת ל-PLYOMETRICS בעבודה. עתה על השרירים להגיע ל-"פיצוץ" בו ההתכווצות הופכת ל-CONCENTRIC ןואז כוחם גובר על משקל הגוף ונוצרת הקפיצה השנייה, שאף היא מסתיימת ב-PLYOMETRIICS, אבל הפעם ברגל השנייה.

  כשכל זה קורה שרירים אחרים חייבים להיות מופעלים כדי לייצב את מפרק העקב, הברך, הירך, וזאת קואורדינציה מסובכת מאד שקופצי המשולשת מתמחים בה.

  האימון הידוע והשכיח ביותר הן ריצות וקפיצות על קוביות בגבהים שונים מ-30 ס"מ עד מטר, כשמכל קוביה באה הנחיתה של המתאמן ואז הפעולה הפליומטרית. אח"כ באים אימונים בהם האתלט רץ וקופץ לקוביה אבל עם משקולות (על הכתף או בידיו) כדי להגביר את הצורך בניתור כדי להגיע לראש הקובייה, ואז הניתור ממנה למסלול עם משקל נוסף למשקל האתלט המגביר את העומס הפליומטרי.

  מסובך מאד.

  אבל יש לי חדשות בשבילכם: כשאתם הולכים לטייל לאורך הטיילת בת"א, כל צעד שאתם מבצעים הוא פליאומטרי, אבל ברמה קלה מאד.

  מקווה שההסבר לא היה מסובך מדי.
  .

  1. מעולה מנחם! חסרים מאוד הסברים כאלה באתר
   (עייפנו מהלייקרס וכל הקשקושים והבבל״ת שמסביב 🙂 )

 3. תודה רבה אלכס!
  אתמול בריצה המסיימת של קרב 7 נשים היה נראה שהבלגית שהובילה בתחרות, תיאם, פשוט ויתרה על הריצה כשהיא משתרכת (יחסית) מאחור. ועדיין היא ניצחה. מאיפה היה לה את הביטחון העצמי שהוא לא מאבדת את הזהב ככה, האם הפער היה כל כך גדול לטובתה?!

  1. בריצות כאלה התתמודדות היא בעיקר נגד עצמך לא מי מגיע ראשון. זו לא הייתה הריצה הכי טובה שלה אבל בכללי זה אחד המקצועות הפחות חזקים שלה.

   1. עידו צודק לגבי מקצוע 800 המטר שאינו החזק ביותר של תיאם, לעומת הבריטית ששיאה האישי הוא 2:07. הפער ביניהן לאחר המקצוע השישי היה 192 נקודות. אינני יכול לתרגם את זה במדויק לתוצאות אבל מדובר כאן בפער של כ-15-20 שניות, בקירוב. מניח שתיאם הבינה כי ג'ונסון-תומפסון תתקשה לסגור אותו. לאחר ריצת ה-800, בה הקדימה הבריטית את הבלגית, הפער הצטמצם ב-135 נקודות ל-57 הפרש ביניהן, עם תום הקרב.

    1. מומחה ישראלי למקצועות הקרב ולאתלטיקה בכלל הוא איש החינוך הגופני, יורם אהרוני. פירסם ומפרסם מאמרים מרתקים בנושא.

   2. זה פשוט נראה לי במהלך הריצה שהיא ויתרה לגמרי. אבל אחרי שהכל נגמר ראיתי שבכל זאת היא התעייפה, כלומר לא זלזלה או משהו כזה

  1. נותרו עוד שלושה משתתפים ישראלים. מחר בשעה 11 בבוקר יוזנק מרתון הגברים, בו ירוץ מארו טפרי (חניכו של דן סלפטר, בעלה ומאמנה של לונה צ'מטאי סלפטר). אגב, נחשון שוחט יהיה הפרשן של ריצות המרתון (ריצת הנשים תוזנק ב-10:05), כך שהנאה מהשידור והריצה מובטחת.
   לונה עצמה תרוץ 5,000 מחר בשעה 21:15 ואדווה כהן, שעשתה חיל במוקדמות ה-3,000 מכשולים, תרוץ בשעה 21:15.

 4. תודה
  אתמול גמר המשולשת נבלע בתוך שאר האירועים
  מטילת הכידון הגרמניה שיחקה אותה כבר בהטלה הראשונה
  קפיצה לגובה נשים היה נחמד

  1. הבנות שלי צחקו מהשלדים שקפצו שם.
   אז אמרתי להן שתיקחנה דוגמא מהמתחרות של הקרב 7.
   באמת הקפיצה המשולשת לא קיבלה כיסוי ראוי

 5. בריצת ה 5000 גברים שני האחים הנורווגים עשו בית ספר לכולם, ביחוד האח הצעיר ששוב ניצח. הבחור הזה עוד לא בן 18 וכבר רץ כמו גדול. עם הניסיון והאימון הוא יכול רק להשתפר. נראה לי שחסרה לו מהירות של הפיניש, אבל אני לא מומחה. בשתי הריצות שהוא לקח הוא פשוט שם גז במשך כל הסיבוב האחרון ואף אחד לא היה יכול לצמצם עליו בסוף. מרשים מאוד.
  מישהו הבין לאן נעלם האח השלישי, פרש באמצע?

  1. פיליפ, שהוא האח האמצעי, לא הופיע לריצה. צריך לזכור שהוא השתתף יום קודם בריצה ל-1,500. ייתכן שהיתה לכך השפעה על מצבו. היתה לו גם ריצת מוקדמות קשה ל-1,500. הוא נפל באמצע ונאלץ לקום ולחזור לרוץ מהר מאוד כדי להדביק את הדבוקה (ועשה זאת בהצלחה).

 6. מי שלא ראה את ה 4×400 הפסיד. הספרדים היו מאוד מרשימים, בעיקר הרץ השני שלהם. ואז האחרון התחיל מהר מדי וכמו שאומרים באופניים שפך ראש מנוע ועפו לו כל השפיצות והוא עבר להליכה (כמעט) והגיע שלישי

 7. והפולניות לקחו את ה 4×400 נשים. הרצה האחרונה, האלופה סווטי (?), היתה מעולה למרות שהיתה עיפה כי רצה רק לפני שעתים. גם הרצה השניה רצה יפה מאוד כמו אילה ועקפה את המתחרות שלה. אלה אותן הפולניות שיש לנו כאן בארץ ?!
  בכלל פולין מאוד מרשימה באליפות הזאת עם יצוג מעולה בכל המקצועות.

 8. אלכס תודה רבה .
  שלושה אחים ששלושתם אלופי אירופה באותו מקצוע זה משהו נדיר ביותר .
  אשמח אם תעשה לנו קצת סדר בן כמה כל אח ומה הישגיו הבולטים (שיאים ומדליות ).

  1. נתחיל מהאח הבכור, הנריק, שקשה לפספסו, גם בגלל שפמו, סטייל הרצים הגדולים של שנות השבעים והשמונים, פרנק שורטר מארה"ב ורוברט דה קסטיליה האוסטרלי. הנריק הוא בן 27 ושיאיו האישיים, כמו אצל שני אחיו הצעירים, הם מרשימים מאוד.
   1,500 – 3:31.46 (2014), מייל – 3:50.72 (2014), 3,000 – 7:42.19 (2013), 5,000 – 13:16.97 (2018). הישגו הבולט ביותר הוא זכייתו באליפות אירופה ב-1,500 ב-2012. שנתיים אח"כ סיים שני באותו המפעל. כמו כן, השתתף בגמר המשחקים האולימפיים ב-2012.

   האח האמצעי, פיליפ – בן 25. שיאיו האישיים הם: 1,500 – 3:30.01 (2018), מייל – 3:53.23 (2017), 3,000 – 7:49.70 (2016), 5,000 – 13:30.48 (2018). הישגיו הבולטים הם זכייה באליפות אירופה ב-2016 ב-1,500 ומדליית ארד באותו המקצוע לפני שנה.

   האח הצעיר, יאקוב – בן 17 (בעוד כחודש ימלאו לו 18). שיאי האישיים הם: 1,500 – 3:31.18 (2018), 3000 מטר באולם – 7:56.74 (2018), 5,000 – 13:17.06 (מהערב), 3,000 מכשולים – 8:26.81 (2017). הישגיו בזירה הבוגרת הם צמד נצחונותיו ב-1,500 וב-5,000 באליפות הזאת.

   1. וואו .
    תודה רבה מרשים מאד אני מנסה לחשוב כל ענף ספורט בודד עם 3 אחים אלופים ולא מוצא !.
    מעניין אם יש לכך תקדים.
    יש כמובן את שלישיית האחים הבלגים שלקחו זהב משותף ב 400 כפול 4 היום (ולדעתי מדליסטים משותפים מהעבר).
    אך 3 אחים שלוקחים אליפות יבשתית ומעלה באותו מקצוע זה חסר תקדים אפילו לאליפות מדינה .

    1. נזכיר כמה משפחות. קודם כל האחיות דיבבה – טירונש, אג'יגאיו וגנזבה. פטריק ובילי קונצ'לה אחים שרצו סאב 1:44 ל800, וגם גרגורי הבן של בילי (שניהם היו אלופי עולם). אחים שרצו מייל מתחת לארבע דקות, רשימה עדכנית ל2013:
     Sub-4 brothers by average:
     1
     st Cornelius Chirchir 3:50.40, William Chirchir 3:47.94 (Kenya) = 3:49.17
     2
     nd Nourredine Morceli 3:44.39, Abderrahmane Morceli 3:54.63 (Algeria) = 3:49.51
     3
     rd Robert Cheseret 3:59.23 i (Kenya), Bernard Lagat 3:47.28 (USA) = 3:53.26
     4
     th Charles Cheruiyot 3:55.41, Kipkoech Cheruiyot (Kenya) 3:52.39 = 3:53.90 (Note: twins)
     5
     th Nick Willis 3:50.66, Steve Willis 3:58.15 i (New Zealand) = 3:54.40
     6
     th Elliott Heath 3:57.91, Garrett Heath 3:53.15 (USA) = 3:54.76
     7
     th Jack Buckner 3:51.57, Tom Buckner 3:58.87 (Great Britain) = 3:55.52
     8
     th Ian Stewart 3:57.3, Peter Stewart 3:55.3 (Great Britain) = 3:56.3
     9
     th Arne Kvalheim 3:56.4, Knut Kvalheim 3:56.2 (Norway) = 3:56.3
     10th John Jefferson 3:57.85 i, Sean Jefferson 3:56.44 (USA) = 3:57.14 (Note: twins)
     11th Allen Graffin 3:59.86, Andy Graffin 3:54.70 (Great Britain) = 3:57.28 (Note: twins)
     12
     th John Craig 3:58.05, Paul Craig 3:57.21 (Canada) = 3:57.63 (Note: twins)
     13
     th Alex McClary 3:57.32 i, Andy McClary 3:58.95 i (USA) = 3:58.14 (Note: twins)
     14
     th Abdenacer Brahmia 3:59.74, Amar Brahmia 3:57.20 (Algeria) = 3:58.47
     15
     th Jake Watson 3:59.40, Luke Watson 3:57.83 i (USA) = 3:58.86
     16
     th Adelino Hidalgo 3:59.59, Lorenzo Hidalgo 3:58.88 (Spain) = 3:59.24
     17
     th Bob Wheeler 3:59.2, Steve Wheeler 3:59.4 (USA) = 3:59.3
     מקור sub four minute mile register

 9. אתייחס מעט לריצות המרתון שיוזנקו מחר בבוקר. מזג האוויר, שמשחק מטבע הדברים תפקיד מאוד משמעותי בריצות הללו, יהיה לא הכי אידיאלי למקצוע, אבל גם לא חם כפי שהיה בתחילת השבוע שעבר (רצי ורצות 10,000 מטר וכך גם ההלכים וההלכות ל-50 ק"מ סבלו ממנו מאוד). מעונן חלקית עם טנפרטורה של 19 מעלות ב-10 בבוקר שתלך ותעלה בהדרגה. בהחלט לא הכי נוח.
  מוכרח להודות שאינני יודע אם המסלול של המרתון יהיה כמו של המרתון הגדול והמפורסם של ברלין, שנערך בעיר בסוף חודש ספטמבר ונחשב למאוד מהיר (עליו נקבעו מספר שיאי עולם האחרונים).

  מכל מקום, מרתון הנשים יוזנק בשעה 10:05. אינני מכיר את הרצות אך אצרף קישור לרשימת המשתתפות ושם כדאי לשים לב לרצות בעלות שיא אישי של 2:30 ומטה (אם כי חשוב לסייג ולהזכיר כי המרתון הוא מקצוע בלתי צפוי וקיימים הרבה משתנים שמשפיעים על התפתחות הריצה (ההתמודדות עם מזג האוויר, הקצב ההתחלתי של הרצה, הרגשתה באותו היום, ההתמודד עם משברים שונים במהלך הריצה ועוד).
  http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-championships/2018/athletics/event/womens-marathon/phase=atw099100/index.html?v=20180810100437&intcmp=%5B#%5D-schline-result

  מרתון הגברים יוזנק בשעה 11, כשהטמפרטורות יהיו כבר מעל לעשרים מעלות, דבר שלא יקל על הרצים.
  מארו טפרי בן ה-26 ייצג את ישראל במקצוע המפרך הזה. טפרי בן ה-26 הוא בעל שיא אישי של 2:17:55 שנקבע בפאריז 2017. השנה הוא רץ 2:18:35 בטבריה בחודש ינואר (שם, אגב, סיים שני אחרי גירמה אמרה, שהשתתף באליפות במקצוע ה-10,000, ובטבריה קבע 2:15: טפרי הוא גם שיאן ישראל בחצי מרתון כשקבע לפני כחודש וחצי תוצאה של 62:22 בעיר המבורג שבגרמניה. מאמנו של מארו טפרי הוא דן סלפטר, בעלה ומאמנה של לונה צ'מטאי סלפטר. נאחל למארו המון הצלחה מחר.

  מרבית הרצים גם כאן אינם מוכרים לי, אך רץ אחד הוא יוצא דופן. סונדרה מואן הנורבגי הוא שיאן אירופה ובעל שיא אישי של 2:05:48 (קצב מהיר יותר משלוש דקות לקילומטר בבמוצע), שנקבע בסוף 2017 במרתון המפורסם והוותיק בפוקואוקה שביפן.
  שם מעניין נוסף הוא סגן אלוף היבשת מלפני שנתיים בריצת 5,000 ואלוף אירופה באותו המקצוע ב-2006, הספרדי חסוס אספניה. הרץ הספרדי יחגוג 40 בעוד תשעה ימים. מדובר בטקטיקן מבריק, שמגיע ממדינה עם היסטורייה של הצטיינות במקצוע. קישור לרשימת המשתתפים ושיאיהם האישיים:
  http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-championships/2018/athletics/event/mens-marathon/phase=atm099100/index.html?v=20180810100156&

  נחשון שוחט יהיה פרשן בערוץ 55. יהיה מעניין ומחכים.

 10. אלכס תודה רבה !.
  אני עמוס מחר בעבודה אך אעשה מאמץ מיוחד לשמוע את נחשון ולראות את הרצים .
  יום מעניין מאד גם לישראלים
  עם טיפירי ואדווה וספליטר .
  נקווה לסיומת טובה.
  הסתכלתי עכשיו בטבלת המדליות הכללית ונדהמתי לראות בראש את פולין לפני גרמניה המארחת ומעצמות על כצרפת ובריטניה ….כן הופתעתי מדעיכה של מדינות כמו הונגריה ופינלנד .

 11. קצת על תחרויות הערב (מוצאי שבת).
  אציין את האתלטים שהוסיפו מדליית זהב שנייה באליפות.
  דינה אשר סמית הנפלאה ניצחה בריצת המאתיים עם שיא אישי ולאומי חדש (לראשונה גם ירדה מ-22 שניות, ע"ע גבולות הזמן השונים בכל מני מקצועות). היא קבעה 21.89, תוצאת השנה בעולם, והקדימה שתי אצניות הולנדיות: דפני סחיפרס (22.14 ומדליה שנייה באליפות, אחרי הארד ב-100) וג'מילה סמואל עם 22.37. בהחלט תוצאות ברמה גבוהה.

  יאקוב אינגרבריגטסן הוסיף לתואר שלו ב-1,500 גם את ריצת 5,000 המטר. סיבוב אחרון של 54.05 (וחלק מקילומטר אחרון של 2:28) הספיק לו כדי להגיע ראשון עם 13:17.06. הקדים את אחיו הבכור, הנריק, שקבע 13:18.75. שלישי הגיע מוראד אנדוני הצרפתי (13:19.14), שהוסיף למדליית הזהב שלו מהמרחק הכפול גם את הארד.

  יוסטיני סווטי-ארסטיץ' הפולנייה המשיכה את האליפות הנהדרת של ארצה ורשמה ערב חלומי עם שתי מדליות זהב. תחילה הצליחה להקדים במטרים האחרונים את היווניה מריה בליבסאקי (50.41 מול 50.45) כששלישת הגיעה ליסיין דה ויטה עם 50.77 (היווניה וההולנדית עם שיאים לאומיים). בסוף הערב האתלטית הפולנייה התייצבה לריצת השליחים והיתה הרצה המסיימת ברביעייה המנצחת של ארצה, שהקדימה את צרפת ובריטניה.

  אדם קז'וט הפולני היה חלק מהערב הקסום של ארצו, כשפרץ כ-150 מטר לסיום ריצת ה-800 והקדים את אנדראס קרמר הפולני ופייר אמברואז בוס הצרפתי. קז'וט קבע 1:44.59 וזכה בפעם השלישית ברציפות באליפות אירופה במקצוע הזה (קז'וט הוא אתלט שזכה בהרבה תארים. הספיק ללזכות השנה גם באליפות העולם באולמות והיה סגן אלוף העולם באצטדיון בשתי אליפויות העולם האחרונה).

  גם קווין וג'ונתן בורלה הוסיפו מדליית זהב בריצת השליחים לצד מדליות הכסף והארד (בהתאמה) מהמיאוץ ל-400 שלשום. הרביעייה הבלגית כללה גם את אחיהם הצעיר, דילן ואת ג'ונתן סאקור בן ה-18. הם קבעו 2:59.47, כשקווין סיים את הריצה והקפיץ את הבלגים מהמקום השני לראשון. בריטניה וספרד סיימו אחריהם, כשמאתיו האדסון סמית הוסיף מדליית כסף בשליחים לזהב שלו מריצת היחידים.

  הקהל המקומי נהנה משתי מדליות זהב של בני ארצו במקצועות השדה. מיהאמבו מאלייקה ניצחה בתחרות צמודה בקפיצה למרחק את מרינה בך האוקראינית ואת שרה פרוקטור הבריטית (6.75, 6.73 ו-6.70, בהתאמה). מאתיוש פריז'בלקו הוסיף מדליית זהב נוספת לאוסף הגרמני כשקבע 2.35 בקפיצה לגובה והקדים את מקסים ניידאסקוב בן ה-20 מבלארוס (2.33) ואת איליה איווניוק הרוסי שקבע 2.31.

  סנדרה פרקוביץ' הקרואטית נדרשה לכמה זריקות כדי "להניע", אבל בזריקתה החמישית הרחיקה את המכשיר ל-67.62 והקדימה שתי זורקות גרמניות, נאדין מיולר ושאניס קראפט.

  1. תודה אלכס מצער לראות איך הרמה ברוחק הולכת וירודת .
   אני מהדור של דרקסלר האגדית וקרסי .
   אחריהם זה כבר לא היה אותי דבר אבל לא להתקרב ל 7 מטר ? זה כבר עצוב .

   1. זה קשור גם לאמצעי בדיקות הסמים המשוכללים שמצויים כיום לעומת תקופות אחרות, וכמובן גם לתדירותן.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט