טרום טרום עונה / רביב פייג

רביב פייג עורך פוטבול הופס

זה קטע חדש הדבר הזה. שנים קודמות זה לא היה ככה. פעם ראשונה שבה במחזור הראשון של משחקי טרום העונה מתקיימים שנים עשר משחקים ביום חמישי.

בדרך כלל חלק הארי של המשחקים מתקיים בימי ראשון וליום חמישי שמור איזה משחק מסכן אחד. וזה מאוד חבל, כי לנו בישראל, זה בדיוק לפני סוף השבוע. מה שמקל מאוד על הלילות הלבנים.

אבל כל אחד יגיד לכם שטרום עונה זה לא באמת פוטבול, ארבעה מחזורים של משחקי אימון שלא מציגים, איך נאמר זאת,  את המיטב שיש לליגה הזו להציע.
וגם אם זה מעניין אתכם, סביר להניח שאין לכם איך לראות אף משחק משודר בערוצים הזמינים בישראל, אלא אם כן אתם מחוברים כמוני, לרשת הNFL, הערוץ האינטרנטי המשובח, אך היקר להפליא (700 שקל לעונה), והאמת אין הרבה טעם לקום באמצע הלילה לראות משחקי אימון שהתוצאה שלהם לא משנה כלום למאזן הכללי.

הקבוצות הן אותן קבוצות אבל משחקי טרום העונה נבדלים בכמה דברים משמעותיים ממשחקי העונה הרגילה:

השחקנים הם לא אותם שחקנים– הדבר הנורא ביותר שיכול לקרות לקבוצה לפני תחילת העונה הרשמית ששחקן קריטי שלה נפצע במהלך משחק חסר חשיבות. פציעות יכולות לקרות בכל מקום, אבל הסביבה הדינאמית עמוסת ההתנגשויות של מגרש הפוטבול מעלה את הסיכון הזה פי כמה וכמה. בטח אם השחקנים עדיין לא ברמת מוכנות מלאה לעונה הן מבחינת כושר משחק והן מבחינת התפקוד על המגרש.

יש דינמיקה מאוד מקובלת למשחקי טרום העונה. במחזור הראשון שחקני ההרכב הפותח והכוכבים ישחקו אולי דרייב אחד במקרה הטוב. במחזור השני הם כבר ישחקו רבע שלם, אולי טיפה יותר. המחזור השלישי כבר נחשב למעיין חזרה גנרלית לעונה ולכן שחקני ההרכב הפותח ישחקו מחצית שלמה ולעיתים גם לכיוון שלושה רבעים והמשחק הרביעי הוא זבל מזוקק בו אין סיכוי שאף אחד מהפותחים ישחק שנייה אחת.

מי כן ישחק? מחליפים שניים ושלישיים ולקראת סוף המשחק, אפילו לא אלו. דיברנו כבר על העובדה שכל קבוצת פוטבול מתחילה את מחנה האימונים עם 90 שחקנים ועד תחילת העונה הרגילה חייבים לקצץ את כמות השחקנים ל53. אז זה הזמן של אלו שמקומם בהרכב עדיין לא מובטח לככב. ומי יודע, אולי יהיו טובים מספיק וימשכו את עיניהם של המאמנים מספיק כדי למצוא מקום בשבילם בהרכב או בקבוצת האימונים, או מי יודע אולי אפילו ימצאו חן בעיניו של מאמן מקבוצה אחרת.
אז למה צריכים ארבעה משחקים טרום עונה? לליגה פתרונות.

המאמנים לא מבצעים תכנון משחק– שלוש השעות של משחק הפוטבול שבו אנחנו צופים,  הוא התוצר הסופי של הכנה ארוכה מאוד. בראש ובראשונה תכנון משחק.

המאמנים מבלים שעות וימים בלימוד הקבוצה היריבה שתעמוד מולם, צופים בעשרות שעות של משחקים קודמים, מסמנים יתרונות להיזהר מהם וחסרונות לנצל, מאתרים את השחקנים שיעשו להם בעיות, בונים ומחברים מהלכים ספציפיים שינצלו את חולשת היריב ומרכיבים אסטרטגיה שלמה, מותאמת אישית, ליריב שמולם.

למשחקי טרום העונה, המאמנים לא טורחים לבצע תכנון משחק. ראשית כי, אין מה ללמוד, עומדת מולם קבוצה חדשה, עם שחקנים חדשים, רובם לא יראו מגרש ארבעה שבועות מעכשיו, וחלקם הגדול ייחתך בכלל מהקבוצה. שנית, טרום העונה זה הזמן לנסות דברים חדשים, לבדוק אם דברים ניסיוניים עובדים, לבדוק איך אלמנטים מסוימים שרוצים להשתמש בהם במהלך העונה נראים במציאות מול קבוצה שלא מתאמנת איתך יום יום.

הניקוד לא משנה – אם הניקוד לא משנה, זה אומר שאתה יכול לפעול משיקולים פנימיים שלך: לתת זמן משחק ארוך לשחקן לא משמעותי להרכב שאתה רוצה לבחון יותר לעומק, לקחת סיכונים בקריאת מהלכים רק כדי לנסות דברים חדשים. לוותר על נקודות רק כדי לנסות איזה תרגיל משוגע ולא שיגרתי.

אז אם טרום עונה זה לא פוטבול אמיתי, למה אני טורח בכלל לכתוב את הפוסט הזה?

כי אחת המטרות שלי במדור היא להפוך אתכם לאוהדים טובים יותר ומבינים יותר. ומה שאפשר לסמוך על אוהד טוב יותר לעשות, זה לפנות בזלזול לחברו ולהפטיר "טרום עונה? זה לא ממש פוטבול אמיתי" אבל הוא עושה את זה מעמדה של ידע.

ואחרי כל זה, גילוי נאות, אני הולך לצפות בכמה שיותר פוטבול הלילה בשידור חי  החל מ-2 בלילה!


לוח המשחקים לילה שבין חמישי (9/08)  לשישי

2:00 לפנות בוקר:
קרוליינה פאנתרס @ באפולו בילס
הבילס עם קרב על עמדת הק"ב שמעניין מאוד לראות את חלוקת זמן המשחק בין ניית'ן פיטרמן, אי.ג'יי מקרון והרוקי ג'וש אלן.
התופס  של הבילס, קלווין בנג'מן, משחק מול הקבוצה הקודמת שלו אחרי שפתח עליהם את הג'ורה.

שיקגו ברס @ סינסנטי באנגלס
הברס עם מאמן חדש והשמועות אומרות שמיטשל טרביסקי ישחק זמן משמעותי. הזדמנות לראות את העתיד של שיקגו בפעולה.

קליבלנד בראונס @ ניו יורק ג'איינטס
משחק מאוד מסקרן יחסית לטרום עונה. קליבלנד המחודשת מציגה את קרב הק"ב בין בייקר מייפילד הטירון לטיירוד טיילור שהגיע בטרייד מבאפלו. הזדמנות לראות את מייפילד, בחירה ראשונה כללית, מנסה להוכיח שהוא זה שיוציא את קליבלנד מהבוץ.
בצד השני, בג'איינטס, מי שהכותר כאחד העילויים האתלטיים הגדולים של השנים האחרונות ומי שישנה את העמדה מהקצה לקצה, הרץ, סקוואן בארקלי, בחירה שניה כללית בדראפט… אולי ישחק סנאפ או שניים.

טמפה בייי באקנירס @ מיאמי דולפינס
ג'אמיס ווינסטון, הק"ב של טמפה, הסתבך קצת בפגרה והושעה לשלושה משחקים. ראיין פיצפטריק ימלא את מקומו אבל הקרב על הק"ב השלישי מעניין. במיאמי, ראיין טנהיל חוזר לעמדה, אבל סיכוי קלוש שנראה הערב אם התאושש היטב מהפציעה שהשביתה אותו כל עונה שעברה.

ניו אורלינס סיינטס @ גקסונויל ג'אגוארס
אחת ההתקפות הטובות ביותר של עונה  שעברה מתארחת אצל אחת ההגנות הטובות ביותר של עונה שעברה.
שני הקבוצות תולות תקוות בלהגיע לסופרבול השנה.

פיטסבורג סטילרס @ פילדלפיה איגלס
אלופת הסופרבול מארחת ויהיה מסקרן לראות אם קארסון וונץ שהחלים מפציעה יפתח, או האם הק"ב שניצח עבורם את הסופרבול, ניק פולס, יהיה זה שיפתח.
אצל הסטילרס יהיה מעניין עם האיחוד המרגש של אחד מצמדי הק"ב –תופס המלהיבים בקולג' שגוייסו השנה לשורת פיטסבורג: מייסון רודולף וג'יימס וושינגטון.

2:30 לפנות בוקר:
לוס אנג'לס ראמס @ בולטימור רייבנס
שבוע אחרי ששיחקו במשחק היכל התהילה, הבולטימור רייבנס ממשיכים לבדוק אם הק"ב לאמאר ג'קסון הוא העתיד והאם יש עקומת השתפרות ממשחק למשחק. הראמס כל כך עמוסים בכוכבים חדשים בכל העמדות ומסקרן לראות איך הכל מתחבר. אבל לא נראה לי שנראה את זה הלילה.

וושינגטון נייטיב אמריקנס @ ניו אינגלנד פטריוטס
מי לעזאזל מחליף את טום בריידי? אוי, זה בריאן הוייר. מי תופס שם כדורים בכלל? אבל סמכו על בליצ'ק שיוציא זהב מחרא.
בוושינגטון, קרב תלת ראשי על עמדת הרץ הפותח ואיך משתלב אלכס סמית' אצל הקבוצה מעיר הבירה.

3:00 לפנות בוקר:
טנסי טייטנס @ גרין ביי פאקרס
כל כך רציתי שהניינרס, הקבוצה שאני אוהד, תיקח את הארולד לנדרי, הפאס ראשר הכישרוני, בדראפט האחרון.
הערב נוכל לראות רשמים ראשונים ממנו, לצערי במדי הטייטנס. ואהרון רוג'רס חוזר! האם נראה אותו משחק? מסופקני. מי מאסופת התופסים החדשים יבלוט וישמש מטרה ראשית לרוג'רס.

3:30 לפנות בוקר
יוסטון טקסנס @ קנזס סיטי צ'יפס
ק"ב פותח שיש סיכוי שנראה אותו הרבה הערב הוא פטריק מהומס מהצ'יפס. הרבה תקוות תולים בו. וביוסטון, ג'יי ג'יי וואט חוזר לאקשן.

5:00 בבוקר:
אינדיאנפוליס קולטס @ סיאטל סיהוקס
כולם רוצים לראות איך אנדרו לאק זורק את הכדור. התקווה הלבנה הגדולה של אינדי חוזרת אחרי פציעה וכולנו מחזיקים אצבעות ללאק, כי הליגה הרבה יותר טובה איתו.
בצד של סיאטל נוכל לראות את שאקים גריפין, הסיפור מחמם הלב של הקיץ , משחק, ונגלה האם שחקן חסר כף יד (בגלל מום לידה) יכול להשתלב בNFL.

דאלאס קאובויס @ סן פרנסיסקו 49רס
היריבות הגדולה של שנות ה80 חוזרת הערב. לא באמת. אומרים שג'ימי גארופולו ישחק דרייב או שניים, אני כבר נמס (כן אני אוהד שרוף של ג'ימי וסן פרנסיסקו פורטי ניינרס וזה הולך להתבטא בפוסטים שלי- Deal with it)
בדאלאס, הק"ב דאק פרסקוט ספג ביקורת במהלך מחנה האימונים ויש לו מה להוכיח.

לפוסט הזה יש 24 תגובות

 1. משחקי טרום העונה הם אכן ניסוי כלים אחרון לפני שהתזמורת מתחילה לנגן, ובחינה נוספת של שחקנים חדשים ו/או וצעירים.
  מעבר לזה, אחרי פגרה כה ארוכה, האוהדים כבר מצפים ומייחלים לפתיחת הליגה, אז מקצרים את הפגרה במתאבן נחמד, גם אם הוא לא הדבר האמיתי.
  ואחרון אחרון, מה רע בהכנסה כספית נוספת לקבוצות ולליגה??

 2. באמת הפרי סיזן מעניין מישהו? כבר עדיף שישחקו טאג פוטבול להימנע מפציעות מיותרות.
  העונה קצרה מדי וכל משחק משמעותי מדי כדי להפסיד בגלל פרי סיזן

 3. בסד
  קאזחמס יהיה מחליף ?
  רק שנו שעברה שמו עליו תג פרנצייזץ

  בכלל נראה לי יהיה טוב הסבר על חוקי השכר בnfl ואיך קבוצות שומרות על השחקנים שלהן ובכלל על מגוון השחקנים שקבוצה צריכה.

  כל הכבוד על הכתיבה!

  1. עד כמה שידוע לי אין שידורים ישירים של משחקי טרום העונה בערוצים הזמינים בארץ.
   בעונה הרגילה יהיו שידורים בפוקס ספורטס, בMETV ובערוץ ספורט 5.
   יש אפשרות למצוא ברחבי הרשת לינקים למשחקים מוזרמים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט