עובדות וסיפורי נ.ב.א (57) / רון טחן

השבוע בפינתנו, נלמד איך הגיעו הנטס ל-NBA, ניזכר שלמרות הקיץ המטורף הנוכחי, ב-1993 קרה משהו מטורף יותר, ונסיים עם משפחת מגי. תהנו

1. ב-26 לדצמבר 1964 נרשמה היסטוריה בליגה, כאשר לראשונה עלתה חמישייה של שחקנים אפרו-אמריקאים.

רד אורבך האגדי העלה בחמישייה של הסלטיקס את ביל ראסל, קיי סי ו-סאם ג'ונס, ווילי נאולס וסאטץ' סאנדרס.

בוסטון ניצחה את אותו משחק, ובסיום אותה עונה אף זכתה באליפות.

2. ג'וליוס ארווינג, או ד"ר ג'יי כמו שאנחנו מכירים אותו, היה כוכב מכללות גדול שהעדיף לנצל את המאבק בין ה-NBA ל-ABA כדי לצאת למקצוענים מוקדם.

הוא כיכב בשורות הניו-יורק נטס (היום ברוקלין) מה-ABA וזכה איתה בשתי אליפויות ב-1974 ו-1976, בזמן שהוא עצמו נבחר ל-MVP של הליגה הצעירה שלוש שנים ברציפות.

אז איך קרה שכשהוחלט על איחוד בין הליגות, הכוכב המזוהה עם הקבוצה מניו-יורק עבר לשחק בשורות הסיקסרס מה-NBA?

הנטס אמנם הייתה הקבוצה הטובה ב-ABA, אבל הסכם האיחוד דרש מכל קבוצה לשלם כ-3 מיליון דולר ל-NBA, ובנוסף הניקס מניו יורק לא ממש הייתה מרוצה מכך שעוד קבוצה "מתיישבת" להם על השוק, ואילצה את הנטס לשלם פיצוי נוסף בסך כ-5 מיליון דולר.

למרות ההצלחה של הקבוצה, בעלי הנטס רוי בואו לא יכול היה לעמוד בסכומים הנ"ל, במיוחד לאחר שהבטיח לד"ר העלאה נאה בשכרו.
ארווינג שלא היה מרוצה מהדחייה בהבטחה שקיבל, לא הסכים לשחק בתנאים הקודמים, ואילץ למעשה את הנטס להציע אותו למרבה במחיר.

האופציה ההגיונית הייתה להציע אותו כפיצוי לניקס שמסיבה לא ברורה סירבו (עדכון: הסיבה – זו הניקס).

מי שאמרה תודה רבה הייתה הפילדלפיה הסיקסרס, שהסכימה לקנות את השחקן תמורת 6 מיליון דולר – 3 מיליון לחוזה של הד"ר עצמו, ועוד 3 מיליון לנטס.
כלומר, אירווינג היה למעשה כרטיס הכניסה של הנטס ל-NBA.

יש לציין שמהקבוצה הגדולה ב-ABA הנטס הפכה לקבוצה חלשה למדי, בעוד שהד"ר, שיש הטוענים שבחר במספר 6 בגלל אותם 6 מיליון, זכה באליפות במדי הסיקסרס מספר שנים מאוחר יותר (עידו גילרי).

3. על רקע החוזים המטורפים כתוצאה מתקרת השכר החדשה, הטריידים המפתיעים והתחמשותן של קבוצות במספר כוכבי על, אין ספק שאוהדי הליגה עדים לתקופת פגרה מטורפת.

אך האם מדובר בתקופה הפגרה המטורפת מכולן?

יש כאלה שיגידו שכן, יש כאלה שיבקשו זמן לבדוק זאת בצורה מחושבת יותר, ויש כאלה שיגידו ששום פגרה לא תשתווה במידת הטירוף לזו של של 1993.

הסיבה לכך נעוצה בפרישתו המפתיעה ממשחק של מייקל ג'ורדן בגיל 30 בלבד, מספר חודשים לאחר שהוביל את הבולס לאליפות שלישית ברציפות.

https://www.youtube.com/watch?v=IC1KTstx6xs&t=785s

הפרישה זעזעה כמובן את עולם הכדורסל והספורט בכלל, והפכה ברגע אחד את שיקגו מהמועמדת מס' 1 לאליפות, לקבוצה שלא ברור כמה רחוק תוכל להגיע.

במסיבת העיתונאים המיוחדת, בה נשאל האם יחזור אי פעם לשחק כדורסל, ענה ג'ורדן כי ישקול זאת בעוד כחמש שנים אם הבולס תרצה אותו, ואם הקומישינר דאז דיוויד סטרן יאשר זאת.

דבריו של ג'ורדן, על רקע מספר חקירות ושמועות שונות, הולידו מספר השערות לפיהן פרישתו קשורה לפרשות הימורים בהן היה מעורב, אך הליגה עצמה הודיעה שג'ורדן לא עשה משהו שאינו חוקי.

בינתיים, ג'ורדן הודיע כי הוא עובר לשחק בייסבול (שיחק 102 משחקים בליגת הפיתוח), כאשר בסביבתו הסבירו שזה היה חלומו של אביו המנוח, שנרצח רק כמה חודשים לפני כן על ידי שודדים.

למרות פתיחה מגומגמת של העונה, סקוטי פיפן הגדול הצליח להוביל ביחד עם הוראס גראנט את חבריו למאזן מרשים של 27-55 (רק שני ניצחונות פחות מהעונה הקודמת), ולריצת פלייאוף מכובדת ביותר, וחזר לקראת סוף העונה הבאה,
רק כדי להיעצר בחצי גמר המזרח על ידי פני הארדוואי ושאקיל אוניל הצעירים מאורלנדו, שנעזרו בחברו לשעבר לקבוצה של ג'ורדן – הוראס גראנט.

המשך הקריירה של ג'ורדן בטח ידוע לרובכם.
את שנת 1996 (העונה המלאה הראשונה מאז פרישתו) סיים כאלוף בפעם הרביעית, בדרך לזכייה ב-2 טבעות אליפות נוספות לפני שפרש ממשחק בפעם השנייה (ולא האחרונה) בגיל 35.

 

4. כדי להתמודד עם נבכי חוקי תקרת השכר, מנהלי הקבוצות בליגה צריכים לא פעם לרקום עסקאות שנראות למסתכל מבחוץ מסובכות, כולל טריידים המערבים יותר משתי קבוצות.

אחת העסקאות הכי מסובכות בתולדות הליגה התרחשה ב-2 לאוגוסט 2005, כאשר לא פחות מ-13 שחקנים עשו רילוקיישן בין חמש קבוצות המעורבות.

– בלב העסקה היה המעבר של אנטואן ווקר מבוסטון למיאמי. 
יחד איתו עשו את הדרך לפלורידה ג'ייסון ווילאמס, ג'יימס פוזי ואנדרה אמט מממפיס והזכויות על רוברטו דואנס מניו אורלינס.
– ממפיס קיבלה ממיאמי בתמורה את אדי ג'ונס המזדקן ואת ראול לופז מיוטה.
– בוסטון זכתה לקבל ממיאמי את קינטל וודס והזכויות על אלבט מיראלס בנוסף לשתי בחירות סיבוב שני בדראפט ומיוטה את כורטיס בורשארט.
– יוטה מצידה "זכתה" בחזרה בגרג אוסטרטאג שהגיע מממפיס. הענק ששיחק ביוטה רוב הקריירה חזר הביתה לאחר שנה בקינגס שהעבירו אותו בטרייד נוסף קודם לכן באותו יום לגריזליס.
– ניו אורלינס קיבלה את ראסול באטלר ממיאמי ואת קירק סניידר מיוטה.

לא ברור על איזה כפתורים פט ריילי היה צריך ללחוץ כדי לגרום לעסקה הזו להתממש, אבל העובדה היא שהוא הצליח.

רוב השחקנים המעורבים לא נתנו שום תרומה לקבוצות אליהן עברו.
ג'ונס ואוסטרטאג נתנו עונות מינוריות בשלהי הקריירה, ראסול באטלר היה סביר עבור ניו אורלינס אבל השאר בעיקר נחתכו מקבוצותיהם החדשות לאחר זמן לא רב.

לעומתן, מיאמי הרוויחה שלושה שחקנים מאד משמעותיים.


וויליאמס ופוזי נכנסו לחמישיה בעוד שווקר היה השחקן השישי של ההיט. הקבוצה שבעונה קודם לכן ניצחה 59 משחקים אבל הפסידה בגמר המזרח ניצחה רק 52 בעונה שלאחר הטרייד, אך ההבדל המהותי היה בפלייאוף שם ההיט הלכו כל הדרך לגמר מול המאבריקס של נוביצקי, כשהשלושה מהווים את התמיכה שוויד ושאקיל היו צריכים כדי להביא אליפות ראשונה למיאמי (עידו גילרי).

5. לפאמלה מגי כבר היה תור להפלה ב-1987 לעובר שהרתה לג'ורג' מונטגומרי.
זה יצא מחייה והמשיך בקריירת הכדורסל שלו באירופה, כשהוא נודד בין קבוצות בצרפת.

היה זה צומת מאד משמעותי בחייה של הכדורסלנית המוכשרת, שאף זכתה במדליה אולימפית בלוס אנג'לס עם הנבחרת האמריקאית.
מכדורסל נשים מקצועני לא ניתן היה להתפרנס בארה"ב באותה תקופה, ולהסתובב ברחבי העולם כאם חד הורית נשמע כאתגר גדול מדי.

עם זאת, מגי חשה בהתערבות אלוהית, והחליטה לשמור על התינוק אותו גידלה בדרכים, כשהעגלה שלו נמצאת לצד המגרש במקרה הצורך.
היא עברה איתו מארץ לארץ ומיבשת ליבשת בין איטליה, צרפת, ברזיל וספרד, כשהיא מלמדת אותו בעצמה בזמן מחוץ למגרש.

כשנפתחה ליגת ה-WNBA מגי מצאה את עצמה חוזרת הביתה לשורות הסקרמנטו מונארכס, ועם השנים הילד הקטן ג'אבל גדל והפך אף הוא לשחקן כדורסל.

 

כשנבחר בדראפט של 2008 במקום ה-18 על ידי הוושינגטון וויזארדס וערך את הבכורה שלו בליגה, הפכו פאמלה וג'אבל מגי לצמד הראשון של אם ובן ששיחקו ב-WNBA וה- NBA בהתאמה.

בנוסף, לפאמלה נולדה במשך השנים בת מגבר אחר, שהפכה לשחקנית מוכשרת לא פחות העונה לשם אימאני בוייט, שב-2016 שיחקה לראשונה -WNBA במדי השיקגו סקאיי (עידו גילרי) .

לפוסט הזה יש 27 תגובות

 1. זה נשמע שצריך לשמר את הביציות של פמלה מקגי, להפרות אותן עם זרע של שחקן nba ברמת אולסטאר ויוולד השחקן המושלם.

 2. תודה רון.
  נראה לי שאם סופרים אולסטארים …..השנה יש הכי הרבה מעברים של אולסטארים .
  תקנו אותי אם אני טועה .

  1. כריס וובר (בחירה מס' 1) עבר לג"ס תמורת פני הארדוואי שצורף לאורלנדו (שם חיכה שאקיל אוניל).
   בטוח שהיו עוד אבל אני לא יודע איך לבדוק את זה.

  2. עד לפרישה היה שקט תעשייתי בגדול. אחרי הפרישה שהייתה באוקטובר:
   הטרייד שהעביר את רודמן לספרס ואת שון אליוט לפיסטונס.
   הטרייד ששלח את דטלף שרמפף לסיאטל.
   באמצע השנה היה הטרייד הגדול שהעביר את דומיניק ווילקינס מאטלנטה לקליפרס תמורת דני מאנינג.

 3. מצוין רון.
  גם אני מאוד אוהב את הפינה הזאת.
  הגיע הזמן להוציא אותה מהפינה ולהעביר למרכז הבמה

 4. זה רק אני שזוכר שהבולס של פיפן נעצרו בשריקה מפוקפקת במשחק 5 מול הניקס, עבירה של פיפן על דיוויס בזריקה ורק עונה לאחר מכן עם גורדן הם נעצרו מול אורלנדו

 5. פוזי חזר לסלטיקס לעונת 2007/8 והיה שחקן ספסל חשוב בזכייה באליפות. הוא בחליט שלא לחדש אתחוזהו שהיה לעונה אחת ועבר לניו-אורלינס.

 6. לי תמיד ישנה פינה חמה לד"ר ג'י ולנטס. ד"ר ג'י נולד וגדל ברוזולט, לונג אילנד, עיר של מסומים וסוחרי סמים, אז כבר בהיותו צעיר בן 14 הוא היה מגיע לשחק במגרש המשחקים המפורסם של המפסטד, משש מעבר לכביש של ביתי הראשון בגארדן סיטי שגבלה עם המפסטד, עיר שהיתה יקרתית ואז הוצפה בשחורים שדי הורידו אותה מגדולתה, אבל מגרש המשחקים הוא אחד הידועים, כמו זה שעל השדרה הששית ורח' 4 בגריניץ' וילאג'.
  ואז הנטס התחילו לשחק בהמפסטד גארדן ואז בנסאו קוליסיאום עם הדוק – לנסאו קוליסיאום היתי נוסע על אופנים, אולי מיל וחצי מביתי, ממש מול הופסטרה יוניברסיטי, וזכיתי לראותם בהיוצרותם להיות קבוצת-על

 7. אגב, נסאו קוליסיאם התפרסם כביתה של הלונג אילנד איילנדרס שם זכו ב-4 סטנלי קאפס עם כוכבי ההוקי הגדולים ביותר של ה-NHL, והכל במרחק הליכה מביתי. הפכתי אז למכור למשחק. נסאו קוליסיאום היה אולם שניבנה למטה (ירדת למושבך במקום לעלות למושבך..). לפני כמה שנים בנו אותו מחדש על אותו מקוםי

 8. תודה רבה רון ד"ר ג'י והנטס אחלה סיפור שכחתי את ווקר שהיה השחקן השישי ההיט של שאקיל אוניל הפינה הזאת מעולה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט