היום לפני 66 שנה: היכן ה-STRIKE ZONE?

ה-19 לאוגוסט, 1951, היה יום בייסבול רגיל.

בחצי השני של DOUBLEHEADER (שני משחקים רצופים) בין סיינט לואיס בראונס (זה היה כינויים אז) לדטרויט טייגרס, ב-BOTTOM OF THE FIRST INNING, המנג'ר של הבראונס זאק (יצחק) טלר הכניס את הגמד אדווארד קרל גיידל כ-PINCH HITTER עבור החובט הראשון פרנק סאוסייר.

השופט אד הארלי עצר את המשחק.

"זאק", הוא צורח, "הבא את התחת השמן שלך אלי תוך 3 שניות".

"WHAT THE HELL ARE YOU DOING? ARE YOU NUTS?"

זאק מוציא מעטפה מכיסו: "HERE IS HIS CONTRACT. אתה רואה משהו לא בסדר, משהו לא חוקי בחוזה?"

אד הארלי מסתכל ומסתכל ולא מוצא דבר בלתי חוקי.

"HOW TALL IS THIS GUY?" הוא שואל את זאק.

"לאחרונה שבדקתי הוא היה 96 ס"מ".

הארלי: "הראה לי את רשימת השחקנים למשחק!"

זאק מוציא מכיסו את הרשימה הרשמית שנתן לפני המשחק ו-SURE ENOUGH השם אדווארד קרל גיידל רשום באותיות קידוש לבנה.

נחשו מה היה המספר על חולצת הבייסבול שלו, וזה המספר הרשמי על החולצה השוכנת היום ב'היכל התהילה' של סנט לואיס: "1/8". כן, "שמינית" זה היה מספרו של אדווארד גיידל.

להארלי אין ברירה. "PLAY BALL" הוא צורח.

זאק אמר לגמד: "לא משנה איזה כדור יגיע, אתה לא מזיז את האלה", וויק אמר לגמד: "אם אתה עושה יותר מתנועה הכי קטנה, אני מעמיד אותך על גבעת הפיצ'רים ומזמין כיתת יורים לירות בך". (אגב, זאק עבד עם הגמד איזה שבועיים ללמדו לעמוד בדיוק בפוזה כפי שג'ו דמ'ג'יו עמד לפני חבטה. PERFECT!)

 

הפיצ'ר ניסה לפגוע בסטרייק זון שהיה אולי 30 ס"מ והחמיץ ארבעה פעמים. כל הכדורים היו גבוהים מדי.

הוא הגיע כמובן כתוצאה מ-WALK לבסיס הראשון. ואז, כשהפיצ'ר בוב קיין מבולבל, הוא הוליך עוד שני שחקנים וגיידל הגיע לבסיס השלישי. הפיצ'ר שרף בינתיים שניים. קהל של 18,369 צרח בטרוף. הם מתו ל-BASE HIT וקיוו שגיידל מהיר מספיק להגיע הביתה. אבל אבוי, החובט חבט כדור גבוה והשלישי נשרף. INNING OVER.

זאת היתה הקריירה של גיידל. אבל הוא היה רשום בספרי השיאים כשחקן היחידי במייג'ורס ששיחק רק חצי אינינג, ואף פעם לא נגע בכדור לא כחובט ולא כאיש שדה. הוא גם נרשם בספרי השיאים כשחקן היחיד שהיה חובט אבל אף פעם לא שיחק בשדה. שנים אח"כ הליגה החליטה להוציא את שמו מספר השיאים כאילו לא היה.

ביל וויק היה בעל קבוצה מולטי מיליונר קצת מטורף והוא אומר שהרעיון נכנס לו לראש כשפעם ב-"7TH INNING" המפורסם הוא הביא תותח לשדה 'שירה גמדים' איזה 20 מטר לעבר רשת מתוחה, ואז כשקרא את ספרו של טורבר "YOU CAN LOOK IT UP"  (לפי וויק 'THE BEST DAMN SPORT FICTION EVER WRITTEN) על הגמד שניצח משחק בייסבול, הוא החליט ללכת על זה.

וויק, בספר האוטוביוגרפיה שהוא עצמו כתב

Veeck – As in Wreck, said of Gaedel, "He was, by golly, the best darn midget who ever played big-league ball. He was also the only one."[4]

נשיא האמריקן ליג אז, וויל הרידג', ביטל את חוזהו של גיידל למחרת באומרו למדיה ש-"וויק עושה MOCKERY מהמשחק". וויק איים שהוא עומד להגיש ערעור על השימוש של היאנקיס בקצ'ר שלהם פיל רזוטו (ה-MVP באותה שנה!) שהוא "לא יותר מגמד גבוה".

משך השנים הוחלט בבייסבול למחוק את שמו של גיידל מספר השיאים.

גיידל קיבל $100 מוויק עבור ההופעה, אך הרוויח יותר מ-$17,000 בהרצאות והופעות.

וויק שכר את גיידל כעובד הקבוצה ב- NON PLAYING PROMOTIONS. הוא הופיע גם בתפקידי משנה בכמה סרטים.

הדבר הבלתי מובן שלא נפתר עד היום היתה רציחתו  של גיידל הגמד כשהיה בן 36 ליד ביתו בשיקגו מחבטות אלות בייסבול. רק שחקן בייסבול MLB אחד הופיע בהלוויתו.

אגב:

Gaedel's grandnephew Kyle Gaedele is also a ballplayer, drafted in the 32nd round by the Tampa Bay Rays in 2008

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 15 תגובות

 1. בנוסף לכל שאר הדברים שאני אוהב בספורט האמריקאי, זה ההומור שלהם, והסיפורים המטורפים מסוג זה שאין להם אח ורע בספורט העולמי מחוץ לארה"ב. נראה שמלבד האמריקאים שאר העולם לוקח ספורט ביותר מדי רצינות.

 2. סיפור מצוין למרות שאני לא אוהב שהופכים ספורט לפריק שואו.
  כמה תיקונים:
  1. גיידל הוחלף מייד על ידי רץ מחליף ולא הגיע לבסיס השלישי.
  2. הגובה שלו היה 109 ס"מ לא 96.
  3. שמו של גיידל לא נמחק מהספרים בסופו של דבר ( ה-AL מחקו אבל החזירו מייד אחרי שנה).
  4. הוא לא היחיד שכל מה שעשה בקריירה זה at bat אחד שהסתיים בהולכה. יש עוד כמה כאלה.
  5. הסיפור המפורסם שכנראה שימש השראה לתעלול הזה נגמר בכך שהגמד מנסה לחבוט בכדור קל שנזרק אליו ומפסיד את המשחק.
  6. בעקבות המקרה כל חוזה של שחקן חייב להיות מאושר לפני שהוא עולה למגרש.
  7. ה"גיבור" האמיתי של הסיפור הזה הוא ביל וויק שאף פעם לא איבד הזדמנות לתעלולי יחצנות למיניהם. פעם אחת לדוגמא הוא אפילו נתן לאוהדים לנהל את המשחק על ידי שלטים שהונחו על מושביהם שאפשרו להם לקבוע מה יהיה הצעד הבא.
  8. השחקן היחיד שהגיע להלוויה שלו היה בוב קיין שזרק מולו באותו משחק.
  9. אם כבר פיל ריזוטו:
  https://www.youtube.com/watch?v=lwGNDC1w1xU

  1. להאמין לך או לניו יורק טיימס? ובהו היה לפי המאמר 3' ו-4", והוא הגיע לבסיס השלישי. לא הייתי שם. רק לקחתי את הסיפור מהניו יוק טיימס

    1. עידו יש לך מנטליות להתווכח בכל דבר ולהגיד את המילה האחרונה זהה ממש לא משנה אם הגמד היה 106 96 או 80 ס״מ. אתה בכוח מנשא להכניס פרטיים שוליים שהואסים סיפור טוב.

     1. אני לא מתווכח בכח על כל דבר אלא חושב שסיפור הוא טוב גם אם הוא נצמד לעובדות. האנאליות שלי מפריעה לך? אז יאללה דלג הלאה.

    2. קראתי גם בנניו יורק טיימס, גם בויקידידיה, וגם ב-TODAY IN SPORT HISTORY. אני לא זוכר באיזה מהם קראתי שהוא הגיע לבסיס שלילי והיכן קראתע שהוא היה פחות ממטר בסנטימטרים, ואני גם לא הולך לבדוק. פשוט אין לי כוח להתווכח אתך על שטויות

 3. מה זה משנה אם זה היה הוא שהגיע לבסיס השלישי או לא? מה זה מוסיף או גורע מהסיפור? אתה מרגיש צורך לתקן? תבוא עליך הברכה.

 4. סיפור מעולה! יש לקן ברנס סדרה מעולה על בייסבול שהתחלתי לראות עם מלא סיפורי בייסבול מופלאים. ממליץ בחום

כתיבת תגובה

סגירת תפריט