רוכבים על הגל 2017 (4) – בורח מעצמו / עידו גילרי

יאן בקלנטס מקבוצת AG2R (מספר 12)

עבור רוכב שזה עבורו הגראנד טור ה-13 במספר וה-5  על אדמת צרפת יאן בקלנטס לא רגיל לעמוד במרכז העניינים. אבל שלא במתכוון הבלגי בן ה-31 עורר סערה לא קטנה. לא הוא לא יצא בהצהרה מפוצצת על שימוש בחומרים אסורים. הוא גם לא התרברב שבן קבוצתו רומאן בארדה ילבש את החולצה הצהובה בשאנז' אליזה. הטעות שלו הייתה שהוא עבר את הגבול. בקלנטס אוהב לספר בדיחות, ובראיון הומורסיטי לעיתון בלגי הוא הלך טיפה רחוק מדי במדרון החלקלק של גבול הטעם הטוב כשהוא ירד לשוליים והתרסק.

כשנשאל מה הוא לוקח איתו לרגעים החופשיים שלו בטור בקלנטס השיב: "חבילה של קונדומים, כי אתה אף פעם לא יודע איפה נערות הפודים מסתובבות".  מיד עם פרסום הראיון קמה סערה. קבוצת AG2R  פרסמה מייד הסתייגות וקבעה שההערה הייתה בטעם רע מאד, בעוד שה-ASO שמארגן את הטור דרש התנצלות פומבית. בקלנטס הבין את גודל הטעות והתנצל בטוויטר:

אבל הנזק כבר נעשה. מן הסתם הרוכב הבלגי הנשוי ואב ל-1 לא באמת חושב אפילו על התהוללות במהלך הטור אבל ההלצה המיזוגנית תישאר איתו ככתם במהלך כל הקריירה.

באקלנטס מעולם לא היה מתמודד על זכייה באחד המירוצים הגדולים אבל בהחלט מדובר באולאראונדר חזק שבדרך כלל מסיים בין 30 הראשונים כל טור בו הוא משתתף. למרות זאת הוא נדד די הרבה במהלך הקריירה עד שהגיע לקבוצתו הנוכחית.

את הקריירה המקצועית התחיל ב-2009 אבל הצ'אנס הראשון שלו בקבוצה מהדרג הגבוה היה שנה מאוחר יותר באומגה פארמה  – לוטו (היום לוטו-סודאל). הוא רכב במשך שנתיים את הג'ירו והוואלטה עם תוצאות סך הכל יפות אך ללא הישגים משמעותיים. התחנה הבאה היתה קבוצת רדיושאק האמריקאית (טרק-סאפרדו היום) בה סוף סוף קיבל הזדמנות להתנסות בטור דה פראנס בעונת 2013.  דווקא על הבמה הכי גדולה של הספורט הצליח בקלנטס לרשום די מהר ובמפתיע את הישגו המרשים ביותר בקריירה.

הטור שהתחיל בשלושה קטעים בקורסיקה הציורית  ראה דרמה כבר בשלבים המוקדמים. כבר בקטע הראשון קו הסיום הוזז זמנית בגלל שהאוטובוס של אוריקה נתקע בקו הסיום המקורי. זה גרר בלבול בסיום כשהקו הוזז בחזרה למיקומו המקורי והתרסקות די מאסיבית הורידה לא מעט רוכבים כמו טוני מרטין, גראיינט תומאס, וגם אלברטו קונטאדור.

זה הוביל לדבוקה די עצבנית ביום השני בגבעות של קורסיקה. לאחר שהפלוטון תפס את הבריחה בק"מ האחרונים קבוצה של 7 רוכבים הצליחה לפתוח פער של שניות ספורות על הפלוטון . בדרך כלל זה מהלך שנידון לכישלון אבל היה מדובר בחבורה חזקה שכללה את חואן אנטוניו פלצ'ה, סילבאן שאבנל, ג'אקוב פוגלסאנג וגורקה איזגיר כמו גם את בקלנטס שיזם את המהלך. לזכותם עמדה גם העובדה שרוב הספרינטרים נשארו מאחור בעליות אך עדיין היו צריכים להתמודד עם דבוקה רעבה לניצחון מאחור שבראשה פיטר סאגאן הענק הירוק.

באחד הסיומים הדרמטיים בטור אחד אחרי השני נבלעו הבורחים בפלוטון השואט אך בקלנטס הצליח להפריד את עצמו מהשאר ולצבור מספיק מטרים שאפשרו לו לחצות את קו הגמר ראשון כשהוא תופס את ראשו בחוסר אמונה.

הניצחון לא רק נתן לבקלנטס דריסת רגל כאחד שייך לליגה של הגדולים אלא גם הקנה לו יומיים בחולצה הצהובה הנכספת. בעונה שלאחרי חזר לאומגה-פארמה ובקטע השישי של הדופינה (הקטע בו כריס פרום התרסק) נכנס לקבוצת בריחה שהשאירה את הדבוקה מאחור. בק"מ האחרונים ברח לחבריו עם לואי ווסטרה אותו ניצח בספרינט הסיום.

דווקא כשנראה היה שהבלגי על סף פריצה לטופ העולמי הוא נאלץ להתמודד עם מחלת הנשיקה שלקחה אותו כמה צעדים אחורה ובסוף אותה עונה הוא פתח דף חדש ב-AG2R. בקבוצה הצרפתית מצא בקלנטס בית חם ונוח והוא כבר שנה שלישית ברצף בקבוצה. הוא לא הצליח לשחזר במדיה את ההצלחה שראה כמה שנים קודם אבל הוא ממשיך להיות רוכב אגרסיבי שמייצג את הקבוצה בכבוד.

בטור של השנה הוא חלק מאחת הקבוצות הפעילות בפלוטון שכבר הצליחה להטריד את מנוחתה של קבוצת סקאיי האימתנית. בקלנטס עצמו יודע שאין לו על מה להתחרות על המיקום הכללי כשאת התפקיד הזה ממלא בארדה הצרפתי. הדרך שבה הוא לרוב מביא את הכישרון שלו לידי ביטוי הוא בקבוצות הבריחה. בקלנטס מרבה לתקוף ולהיכנס לבריחות מתוך תקווה שהדבוקה תפספס או תוותר ולא תצליח לסגור את הפער.

שני הקטעים ביומיים הקרובים הם הזדמנויות נהדרות עבור בקלנטס לנסות ולהשיג ניצחון שני בטור. המוטיבציה של הפלוטון לרדוף אחרי הבורחים יורדת בקטעים שבין הפירנאים לאלפים ואם קבוצות הספרינטרים לא מחליטות שיש להן סיכוי אז הבריחה בדרך כלל תצליח להגיע לסיום. כמובן שהוא לא היחיד שינסה להיכנס לקבוצת הבריחה ויהיו לא מעט אולאראונדרים אחרים שינסו לזכות בתהילה, אבל לבקלנטס יש מוטיבציה מיוחדת לברוח מהשטויות של עצמו ולמחוק את הטעם המר של דבריו מלפני הטור.

 

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. מעולה עידו. בהחלט רוכב חביב עליי. לדברים האלו בדרך כלל לא לוקח הרבה זמן להישכח. לסאגאן סלחו די מהר, לאחר שנצפה אוחז בישבן של נערות הפודיום לאחר אחד מהניצחונות המוקדמים שלו. קרה מן הסתם לפני שהתחתן.

 2. פולאק הרמן,
  האם אמרו לך פעם שאתה דומה לתחת של תמסח?
  ברצינות, אתה נראה כמו תמונת-תקריב של משהו שצומח בנקבים מיוזעים. אם הייתי במקומך הייתי הולך לרופא עור שיסיר אותך.

 3. אני לא אוהב את משטרת המחשבות הזאת. למה היום כבר ניתן בכייף לצחוק מבדיחות שואה או מבדיחות גזעניות ובדיחות שוביניסטיות אסור לומר?

  מוסכם על כולם שזו הייתה בדיחה, לא?

  1. זה הכל תלוי בקונטקסט. יהודי מספר בדיחת שואה – מצחיק, עכשיו תנסה רק לדמיין את המהומה שתקום כשספורטאי גרמני יספר בדיחת שואה.
   אין מה לעשות הבדיחה שהוא סיפר הייתה פשוט בטעם רע כלפי אנשים שעובדים איתו באותו מעגל רחב.

   1. אני לא עוקב אחרי הספורט הזה ארוך מדי, אבל יש אפשרות בכלל לנצח קבוצה עם תקציב כמו של סקיי, ורוכב על כמו פרום?

    1. זה ספורט, והכל אפשרי, אבל ברור שזה יותר קשה. בוואלטה האחרונה פרום השתתף אחרי הטור, והפסיד לקינטאנה. במקרה הזה הוא היה עייף מהטור ומהאולימפיאדה, וכך גם חלקים גדולים מקבוצתו. יש פה גם פציעות האופייניות לענף, ועוד הרבה גורמים שיכולים להשפיע.

 4. תודה עידו על הטור על הרוכב שלא שמעתי עליו מעולם.
  המאמן שלנו בקטסל היה מספר בדיחה ואז כשהיינו צוחקים הוא תמיד היה אומר ״צחוק צחוק אבל השמוק בפנים״. ילדים בני 10 לא ממש מבינים את ההומור
  פה בדיחה שם בדיחה, אני לא רואה את הבעיה הגדולה.

   1. מי ״שצובט״ זה לא הוא, נכון?
    אתה צודק. אבל תשים לב לנשיקה של הדוגמנית – הרי זה מעשה מגונה באותה מידה. היא לא באמת הארוסה של המנצח, היא רק עושה את העבודה שלה

    1. לא זה לא הוא אלא אלוף העולם פיטר סאגאן.
     אני ממש מקווה שאתה לא רציני, נראה לי אני צריך להרים טלפון לדיקן שלכם שירענן קצת נהלים…

    2. חחח
     חס וחלילה לא הצדקתי את הצביטה . . . אבל הבחורה מקבלת כסף על מה שהיא עושה. אם היה שם גבר צובט שמקבל על זה כסף מההפקה אז הכל היה בסדר?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט