שחקנים שאסור לשכוח: מארק פרייס – אב-הטיפוס שנשכח / אשך טמיר המקורי

כל פוסט שדן במארק פרייס חייב להתחיל במשפט הזה – מארק פרייס הוא אולי השחקן האנדרייטד בהיסטוריה.

הוא אחד הצלפים הגדולים שהיו אי-פעם, הראשון שהשתמש בנשק השלוש בכמות ניסיונות גדולה משולבת עם אחוזי קליעה גבוהים, ומהווה את דגם האב-טיפוס לרכזי shoot first הנפוצים היום, דוגמת קיירי, ווסטברוק ("miss first"), ובראשם סטף כמובן.

בתקופתו, הקו הקדמי שלט בעניינים, הקליעה מבחוץ הייתה שמורה לשוטינג-גארדים, בווליום נמוך, ותפקידם של הרכזים היה בעיקר כשמם – לרכז את המשחק.

ואם אתם לא מאמינים לי, אז הנה מארק פרייס בעצמו מספר על כך:

 

אז לפני שנתחיל עם סטטיסטיקות, סיפורים, ועמייאטים, קחו לכם 7 דקות ותתרשמו בעצמכם (למי שלא מכיר וגם למי ששכח) מהיכולות של השחקן הנפלא הזה:

אז מה ראינו כאן? זריזות ומהירות של ווסטברוק במגרש הפתוח. handles והטעיות בחדירה של קיירי. יכולת מסירה של סטוקטון. קליעה של סטף/קליי.

לא רע לגמד לבנבן בגובה 1.83 על 77 קילו, עם תסרוקת של סוכן ביטוח.

ועכשיו, כמאמר הרשע, נתחיל לגבות את זה בנתונים.

פרייס שיחק בסה"כ 12 עונות בליגה. את רובן המכריע – 9 הראשונות – בקליבלנד המיתולוגית שלו, עם בראד דוהרטי, לארי נאנס (המקורי), קרייג אילו, ותחת המאמן האגדי לני ווילקינס.

הסטטיסטיקה שלו בקליבלנד היא 16.4 נק' למשחק (מעמדת הרכז, כן? בתקופה שרכזים שהם לא אייזאה ומג'יק לא היו חלק משמעותי מאספקת הנקודות של קבוצתם, כן?), 7.2 אסיסט על 2.5 איבודים, 1.3 חטיפות, ו-2 ריבאונד.

אבל הוא עשה את זה ב-90.4% מהעונשין, 50% מה-2, ו-40.9% מהשלוש כשהוא לוקח משם 3.4 זריקות (מספר גדול מאוד יחסית לתקופה).

בעונת 1989-90 הוא לקח 5.1 זריקות משלוש למשחק, כשהוא קובר אותם ב-40.6%, שזה מספר חסר תקדים בליגה של אז מבחינת נפח זריקות לשלוש בשילוב עם אחוז הקליעה, וגם דבר שלא יחזור שנים רבות, עד 1997/8 (ווסלי פרסון, אח של צ'אק), אם לא לוקחים בחשבון את העונות בהן קו השלוש התקרב.

עונה זו הייתה הטובה ביותר שלו התקפית עם 19.6 נק' למשחק.

כמו כן בעונה זו הוא נכנס למועדון ה-40% (מה-3), 50% (מהשדה), 90% (מהעונשין), בו חברים לארי בירד, סטיב נאש, סטף קארי, קווין דוראנט, רג'י מילר וסטיב קר. הוא היה השני להיכנס למועדון אחרי לארי בירד.

הוא אוחז במקום הראשון בהיסטוריה באחוזי קליעה מהעונשין עם 90.4, ביחד עם סטיב נאש (שלקח יותר זריקות ממנו ולכן רשמית מוביל), ולפני סטף קארי וריק בארי (עם זריקת הסבתא), שניהם עם 90%.

את עונות 91/2 ו-92/3 הוא סיים עם כמעט 95% מהקו, על 4 זריקות למשחק.

סרטון שמנתח את הנתונים הנ"ל ודן במיקומו של פרייס בהיסטוריה כקלע ופורץ דרך:

כאמור, פרייס עשה את הקריירה שלו בקליבלנד של ווילקינס.

זו הייתה אחת הנפגעות הראשונות מ"תסמונת ג'ורדן", שפשתה בליגה לאורך רוב שנות ה-90, אשר תסמיניה כללו בחילות, הקאות, רעד ללא שליטה, אי-שליטה בסוגרים, התכווצות בתנוחת עובר בפינת החדר, הדחות מוקדמות בפלייאוף, ומחסור חמור בהישגים לנוכח זולל התארים חסר הרחמים.

היא הייתה קבוצה נפלאה בעלת כימיה מצוינת ובמרכזה היה פרייס, המנוע והסקורר, והסנטר החכם והמגוון בראד דוהרטי, אשר היה נפלא ב-2 הצדדים, ונחשב כאחד הסנטרים המוסרים ובכלל בעלי ה-IQ כדורסל הגדולים ביותר (נכנע לפציעות ולא מימש את הפוטנציאל הגלום בו).

שחקני המשנה המרכזיים היו לארי נאנס – האיש והזינוק (אבא של), קרייג אילו – ההוא מהצד השני של הזריקה האייקונית "the shot", ושחקנים נוספים לאורך "תור הזהב" של הקבוצה (87-95, כמעט עשור, בו הודחו 5 פעמים בידי ג'ורדן, כשהשיא היה בגמר המזרח בתוצאה 4-2) כמו סטיב קר, ג'ון "הוט רוד" וויליאמס, דני פרי, ג'ראלד ווילקינס (אח של) ות'רל בראנדון.

למיטיבי לכת, להלן סיפורה של הקבוצה, כולל ריאיונות עם השחקנים:

פרייס אולי קיבל בראש מג'ורדן הרבה פעמים, והודח על ידו בפלייאוף פעם אחר פעם.

אך בדו-קרב האישי ביניהם, לא תמיד הוא היה זה שיצא כשידו על התחתונה.

הנה דוגמא אחת – פרייס צולף 3-3 משלוש ל-30 נק' (סגנון סטף קארי, מכידרור במתפרצות), מייקל מסתפק ב-23, קליבלנד קורעת את הבולס:

 

כמו כן ניתן להגיד שאם אייברסון בעונת הרוקי שלו עשה לג'ורדן את זה:

 

ופרייס עשה לאייברסון הרוקי את זה:

אז פרייס גדול מג'ורדן…

 

מספר נתוני טריוויה על השחקן הענק והלא מוערך הזה:

– הוא נבחר בסיבוב השני בדראפט ע"י דאלאס מאבריקס (בחירה 25), שהעבירה אותו לקליבלנד.

– 4 פעמים אול-סטאר

– 4 פעמים all-nba, פעם אחת בקבוצה הראשונה, שלוש בקבוצה השלישית.

– פעמיים אלוף תחרות השלשות באולסטאר

– גופייתו מס' 25 הופרשה ע"י קליבלנד

– הכינוי שלו היה the ok kid (גם אני לא ידעתי את זה)

– אביו היה מאמן כדורסל, והוא זה שדחף אותו לשפר ללא לאות את הקליעה

– אחיו, ברנט פרייס, שיחק 10 עונות ב-NBA

– הוא מחזיק בשיאים רבים במכללתו, ג'ורג'יה טק, וגופייתו מס' 25 הופרשה גם שם

– הוא מחזיק במקום השני במספר האסיסטים בהיסטוריה בקאבס, לאחר שהשיקוץ הגדול עבר אותו

– הוא נודע ברחבי הליגה כממציא ה"ספליט" – פיצול העזרה שמגיעה ללחוץ על הרכז בפיק-נ'-רול (ניתן לראות בתחילת הסירטון השני בפוסט)

– בעונותיו האחרונות הוא נבלם עקב פציעות, שמנעו ממנו לשחק ברמה הגבוהה שהציג בקליבלנד. הוא הועבר לוושינגטון, שם שיחק 7 משחקים בלבד, כעבור עונה לגולדן סטייט, ולאחר מכן סיים את הקריירה בעונה באורלנדו.

– מאז עונת 98-99 הוא עוסק באימון. הוא החל בתחום זה בתיכון קהילתי, התקדם אט אט עם השנים, כולל אימון קבוצה באוסטרליה, שימש כמאמן קליעה בדנבר, ממפיס, אטלנטה, ג"ס, ועבד באופן אישי על שיפור הקליעה של רונדו בבוסטון.
כמו כן הוא הועסק באורלנדו כמאמן לפיתוח שחקנים, ובשארלוט של סטיב קליפורד כעוזר מאמן.
בשנים האחרונות הוא היה מאמן ראשי של מכללה בשארלוט המקושרת למכללת צפון-קרוליינה, וכן שימש כעוזר מאמן למייק מלון בדנבר, בשנה החולפת.

לסיום, שחקנים מספרים על פרייס:

סטיב קר, ששיחק איתו, אמר שהוא הדבר הקרוב ביותר לסטף קארי, לפני שזה היה בכלל בתוכניות, ושהקדים בהרבה את זמנו.

ת'רל בראנדון, ששיחק כרכז מחליף מאחוריו, אומר עליו את הדברים הבאים:

 

אייזיאה תומאס, שהיה יריבו העיקרי במזרח, מספר את זה:

 

והנה פרייס מספר על עצמו:

 

לסיכום, אם יש שחקן שנועד לפרוייקט הזה – זהו פרייס.

שחקן פורץ דרך, עם יכולות-על בצד ההתקפי, שאף אחד לא מחשיב כאחד הגדולים, ושמו כמעט שנשכח מלב.

שחקן שאם היה משחק היום היה חוגג כמו סטף לפחות, ומוגדר כאליל וסופרסטאר.

אז בפעם הבאה שתשמעו את שמו, זכרו – היו היה פעם שחקן, לפני שנים רבות, עם המהירות של ווסטברוק במגרש הפתוח, הזריזות וההטעיות של קיירי, המסירה של סטוקטון, והקליעה של קארי.

וקראו לו מארק פרייס.

אשך טמיר המקורי

was born, sort of living, will die somewhere in the future

לפוסט הזה יש 76 תגובות

 1. כמו סטוקטון, מהרכזים האלה שאתה שממבט ראשון נראים כמו הבנקאי/מחלק העיתונים/סוכן הביטוח שלך ואז מנצחים משחק כדורסל מול המפלצות האתלטיות הזו, אם הבעת פנים של "אני לא מבין ממה אתם מתפלאים…"
  .
  עוד קורבן בשרשרת בתקופתו של ג'ורדן.
  תמיד אזכור אותו כחלק בצמד עם בראד דוהרטי חסר הברכיים.
  .
  אחלה כתיבה

  1. ומרכז עבר לרכז שמחפש קבוצה בהווה:
   ממפיס הגישו הצעה לטיוס ג'ונס (FA מוגבל) – עכשיו השאלה עם הטימברוולבס ישוו
   After not being able to find common ground on what his agent considered to be a fair deal, restricted free agent Tyus Jones will sign a 3-year, $28 million dollar offer sheet with the Memphis Grizzlies his agent Kevin Bradbury of BDA Sports told ESPN.

 2. טוב מצאתי אתר נהדר לטריידים, הרבה יותר טוב מאיאספיאן, מעודכן הכל כבר וכולל בחירות דראפט וחוסם כל אופציה שאינה ברת ממימוש.

  https://tradenba.com/players?tid=16&tid=30&tid=21&tid=17

  מה אתם אומרים על הטרייד הזה?

  מיאמי מקבלים: ווסטברוק, אדמס

  מילווקי מקבלים, ברדלי ביל

  וושינגטון מקבלים: ג'יימס ג'ונסון ואוליניק ממיאמי, בלדסו ממילווקי+בחירת סיבוב 1 של 2020 מהבאקס, סיבוב שני 2022 מהבאקס, סיבוב שני 2025 מהבאקס

  אוק מקבלים: דראגיץ, הרו, אדביו ממיאמי, איליאסובה מהבאקס, מהינמי מווש+בחירת דראפס סיבוב 1 2026 ממיאמי, בחירת דראפ סיבוב 1 מהבאקס 2024, בחירת דראפט סיבוב אחד 2026 מהבאקס

  1. מה יוצא לכל קבוצה?

   באקס: מוכרים את העתיד שלהם ומאבדים המון בחירות דראפט אבל היי יאניס אחר לא יגיע לשם. הולכים אול אין על יאניס בטירוף על מנת להשאיר אותו. היל, ביל, מידלטון, יאניס, לופז-חמישייה קטלנית ופייבוריטית למזרח. כמנגר באקס הייתי עושה טרייד כזה בלי לחשוב בכלל, לזבל תמיד אפשר לחזור, אליפות יש רק הזדמנויות בודדות, יאניס עומד לברוח לי עוד שנתיים לכן עושה בודאות.

   מיאמי: אין בכלל שאלה, הולכים אול אין כא ועכשיו, לזבל תמיד אפשר לחזור. ראס, באטלר, ווינסלו, אדמס, חמישייה חזקה מאד, אול אין. ריילי לא היה מהסס וגם לא אני. העתיד הלך עם בחירות הדראפט אבל לזבל תמיד אפשר לחזור, מילת המפתח.

   וושינגטון: מקבלים בחירות דראפט, אין איפה להתקדם עם ביל, אוליניק אחלה שחקן. את גונסון חוזה לשנתיים נספוג, יהיה חוזה נגמר עונה הבאה וקל להטרדה, בלדסו גם אפשר להטריד בהמשך. זה גבולי עבור וושינגטון, אולי אפשר להוציא יותר על ביל? שלהבת?

   אוק: כמו ווש מתחילים בנייה מחדש. דראגיץ, הרו מהינמי זה חוזה נגמר, משתחרר הרבה כסף בקיץ. את דראגיץ יהיה ניתן להטריד בפברואר תמורת בחירת דראפט לקונטנדרית נואשת. אליאסבובה חוזה לשנתיים, גם בר הטרדה להמשך. אדביו חוזה 3 שנים סנטר סולידי וזול ומקבל 3 בחירות דראפט סיבוב 1. הייתי גם לוקח

   דעתכם? רועי מיאמי, גיא באקס, ווש שלהבת, אוק דה שוט?

   1. הוא בחוזה נוח מאוד לשנתיים, וכל מה שאתה רוצה להביא להם זה בחירת דראפט ראשונה 1,ועוד את החוזה הרע של בלדסו לא תודה.

    1. באמת שרציתי לפנק אותם אבל כל הבחירות דראפט סיבוב 1 של מיאמי והבאקס חסומות. לא ניתן לתת לפי האתר 2 דראפטים בשנים רציפות, אז זה המקסימום. במציאות הייתי מביא קבוצה חמישית שתוכל לפנק אותם בעוד בחירה או שניים של סיבוב 1 אבל האתר מוגבל ל-4 קבוצות

  2. ואתה ממשיך…
   תקשיב אני אגיד את זה עוד פעם אחת כדי שאולי תנסה להבין. מיאמי לא יכולים לקבל 64 מיליון במשכורות ולשלוח רק 54בחזרה. זה שם אותם מעל התקרה ההקשיחה. זה שאתה עושה את זה באתר אחר לא הופך את זה לאפשרי פתאום.

    1. ווש לא ישלחו את מהינמי – עדיף כבר לתת לו לסיים חוזה פה. עבור ביל בלי מהינמי רוצה שלוש בחירות סיבוב ראשון פלוס שחקן צעיר שווה. אוקלהומה שולחת את sga לדוגמא או טייטום מבוסטון או אפילו רוזייר משרלוט.

     1. 😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣. ניסיתי לסדר לך 3 בחירות סיבוב 1 הגיוני. אבל שחקן צעיר ושווה? 😂😂😂 בשביל זה יש דראפט תמצא אותו שם.

     2. שמעון אתה חייב להבין שבראדלי ביל>> מווסטברוק בשוק החופשי, לווסטברוק הגופה יש חוזה נוראי הוא הולך לקבל עוד 40 מליון בעונה ל4 שנים, בראדלי ביל צעיר ממנו בחוזה נוח ושחקן קבוצתי, ההצעה חייבת להתחיל ל3 בחירות סיבוב 1 ולא נמוכות אחרי זה אין על מה לדבר

     3. אני מסכים שהוא שווה 3 בחירות סיבוב 1 וווש יסתפקו בזה הם לא יקבלו גם פוטנציאל צעיר בנוסף. בפברואר תהיה קונטנדרית נואשת ואם למשל גארי האריס יאכזב אז ביל יתאים לדנבר ויניר יקבל גם פוטנציאל צעיר😎

   1. שמעון תמצא טרייד ריאלי ואני אסכים, לא הגיוני שיקבלו יותר על הגופה ווסטברוק ואדאמס (שניהם בחוזים רעים) וזה מה שיקאבלו על בראדלי ביל,תמצא בחירות דראפט נדבר

 3. מעולה, אשכוס, תודה רבה.
  .
  מעניין מה קרה שם, בעצם, שפתאום אנשים התחילו לשחק על קליעה מבחוץ בכלל ומשלוש בפרט, ולמה בעצם לא התחילו עם זה קודם לכן – לא היו אימוני קליעה קודם לכן? פריצת דרך מתימטית הביאה לגילוי ש 3*0.33=2*0.5? איך פתאום המשחק השתנה?

 4. יש הרבה שחקנים שזוכרים בגלל שלא היה ניתן לעצור אותם ב-nba live. פרייס הוא אחד מהם, בלתי ניתן לעצירה ותמיד קולע עלייך 30 נקודות או יותר.
  כתבת על המועדון 90-50-40, יש לנו מצטרף חדש בעונה החולפת האחרונה, מולקום ברוגדון שעומד על 426 מהשלוש 544 מהשתיים ו926 מהעונשין.
  תודה רבה שי

  1. גם נאנס בוא לא נשכח…
   זו הייתה הקאבס שקמה מהאפר שסטפיאן השאיר ולמרבה הצער הפציעות פשוט חירבו אותה. הגרסה המוקדמת של סקרמנטו של תחילת המילניום.

 5. מישהו היה צריך להיות זה שקופץ כמה עשורים קדימה ומקבל את הקרדיט על זה רק בדיעבד.
  כמה הולם שזה קרה דווקא בקבוצה שקמה מחורבות סטפיין.
  תודה, המקורי.

 6. שחקן נהדר, פוסט נהדר.
  תודה, טמיר.
  .
  לא הרבה זוכרים, אבל בקיץ 87', אחרי שפרייס סיים את עונתו הראשונה (והמפתיעה) במדי הקאבס,
  אלו (הקאבס) בחרו בדראפט עם הבחירה ה-7 רכז נוסף. קווין ג'ונסון.
  פרייס אחרי עונה ראשונה לא רעה בכלל נטל את המשוכות בעונתו השנייה ב-NBA, והפך לרכז תותח –
  הוא העלה את ממוצע הנק' שלו בכמעט 10 נק' (מ-6.9 ל-16 נקודות למשחק), כאשר הוא תופס בעלות על משרת הרכז הפותח.
  חשוב יותר מהשיפור בנק' למשחק של פרייס, הוא השיפור במאזן הקבוצה. מקבוצה של 31 ניצחונות הם הפכו לקבוצה של 42 ניצחונות,
  קבוצה שעשתה חיים קשים לשיקגו של ה-MVP הטרי, ג'ורדן (סדרת הסיבוב הראשון נגמרה בתוצאה 3 – 2 לטובת הבולס).
  .
  מה עם KJ?
  הוא נתן עונת רוקי סבירה לחלוטין (7.3 נק', 3.7 אסיסטים, ב-20 דקות). היות והקאבס כבר ננעלו על רכז העתיד שלהם,
  50 משחקים לתוך העונה הם שלחו בטרייד ענק את KJ + בחירת דראפט סיבוב ראשון (בחירה בה הסאנס השתמשו בשביל לבחור את ת'אנדר דן מארלי) + בחירות סיבוב שני + טיירון קורבין + מארק ווסט, תמורת לארי נאנס, מייק סאנדרס, ובחירת סיבוב ראשון של הסאנס (אחת מכמה שהיו לסאנס באותו דראפט)
  .
  מי הרוויח באותו טרייד?
  שאלה טובה.
  לטעמי, המנצחים הגדולים הם האוהדים. 2 קבוצות נהדרות נוצרו אחרי אותו טרייד.

  1. תודה אשך ענק, מסכים כמו עידו שבעידן הנוכחי הוא ורגי מילר היו הופכים להרבה יותר גדולים.
   .
   הוא בעצם אחראי ישיר להיווצרותו של הפיניקס, הטרייד ששלח את קווין ג’ונסון לסאנס, קווין ג’ונסון הוא זה שגרם לגיא לאהוד אותם והשאר היסטוריה.

 7. השבח הכי גדול שאפשר להגיד על מארק פרייס, שכששקלתי להחליף את הכינוי מ-קוין ג'ונסון, מארק פרייס היה האפשרות הטובה ביותר בעיני.

  !

 8. נהדר אשכוס.
  .
  מדהים תמיד לראות שאפילו בדברים שנחשבים אובייקטיבים (אפילו במדע הרבה פעמים) אופנה היא דבר שיש לו משקל כל כך מכריע.

 9. מעולה.שחקן באמת מעולה,כמו שכתבו לפני השילוב שלו עם דוהרטי היה מדהים.
  שאלה שאולי פספסתי את התשובה עליה.הוא נבחר לHOF?

   1. מצטרף לטום צ'יימברס , דטלף שרמפף, ביל ליימביר וג'ף הורנסק בחמישיית הלבנים המופלאים שלא נכנסו לHOF

 10. נאנס המקורי לא היה שחקן משנה אלא אחד מהשלישייה המובילה והיה גדול בשני צדי המגרש והחוסם השני בטיבו בין הזמנים בין הפאוורים.

 11. מעולה. קליבלנד של השנים האלה הייתה קבוצה כיפית ומהנה, וכמו שהתרגלנו כבר קבוצות שמשחקות כדורסל כיפי לא זוכות בתארים (פיניקס, סקרמנטו וכו'..) לא שהוא לא היה אתלט אבל קשה לי למצוא דמיון בינו לבין ראס. יותר מזכיר לי את נאש, והספליט כמו של וויד.. גם ההשוואה לקארי לא מדוייקת כי למיטב זכרוני לא היה לו שחרור זריקה מהיר במיוחד

 12. חייכתי כבר במשפט הראשון: "כל פוסט שדן במארק פרייס…"
  יש מצב רציני שזה הפוסט היחיד EVER שדן במארק פרייס 😉

 13. תודה רבה שי! בהחלט שחקן שאסור לשכוח. כמו שכתבת, הקדים את זמנו בהרבה.
  קרי כאמור ב-2009 נבחר בסיבוב הראשון במקום 7, ובשנה שעברה טריי יאנג נבחר 5 אם אני לא טועה. שניהם סביר להניח לא היו נבחרים גם בטופ-20 עד לפני עשור-שניים.
  שחקן עם סט יכולות שח פרייס בהחלט היה יכול להיות סחורה חמה כיום.

 14. תודה אשך.
  מרק פרייס הוא אחד השחקנים האהובים עלי – לבן נמוך שעשה בית ספר לכולם. סוג של סנונית שניבאה את העתיד (שאנחנו חיים בו עכשיו). גם לי הוא מזכיר קצת את סטוקטון, קצת ווייד, קצת סטף.
  במאבקים מול שיקגו הייתי בעד קליבלנד שלו, בראד דוהרטי ונאנס. חבל שהפציעות גמרו אותם.
  הוא היה שחקן חכם מאוד ונראה אחלה בן אדם עם רגליים על הקרקע.

 15. פוסט פנטסטי. תודה רבה.
  בתור אוהד הבולס והג'ורדן בימים ההם לא שמתי קצוץ על פרייס, אבל מאוחר יותר למדתי להעריך את מי שהיה (כנ"ל לגבי הניקס, הפייסרס, הפיסטונס וכד').

 16. תודה אשך פוסט מצויין מארק פרייס היה שחקן מעולה ואני זוכר את הקרבות הקשים והצמודים בין קליבלנד לשיקגו .

  אני חושב שגם בראד דוהרטי הסנטר של קליבלנד ראוי לפוסט שחקן מעולה שאילולא הפציעות היה מגיע רחוק

 17. נאנס המקורי לא היה שחקן משנה אלא מהשלישייה המובילה לפני הארפר כשהוא מהפאוורים הטובים ביותר בליגה ונהדר בשני צדי המגרש וחכם. הוא הפאוור החוסם השני בכל הזמנים אחרי דאנקן.

  1. השלישי הוא הייס ושלושתם הם הפאוורים היחידים עם לפחות שתי חסימות למשחק.
   הסמול החוסם הטוב ביותר, קירילנקו, היה שווה שתי חסימות למשחק, אך סיים עם פחות בגלל פציעותיו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט