מסע ה-NBA הבלתי סביר של קייל לאורי: ממר עקשן למר ראפטור – כריס מניקס / תרגום Smiley

מסע ה-NBA הבלתי סביר של קייל לאורי: ממר עקשן למר ראפטור – כריס מניקס / תרגום Smiley

מסע ה-NBA הבלתי סביר של קייל לאורי: ממר עקשן למר ראפטור

כריס מניקס / SI – The Crossover
יוני 25, 2019

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2019/06/25/kyle-lowry-raptors-nba-finals-kawhi-leonard-masai-ujiri-demar-derozan

האוטובוסים של המצעד יצאו מחוץ ל-OVO סנטר, נסעו מזרחה במורד שדרות בולווארד, ואז חתכו צפונה ברחוב יורק והסתובבו בשדרת אונטריו יוניברסיטי לפני שעצרו בכיכר ניית'ן פיליפס, היכן ששבט המעריצים הלבוש באדום של הראפטורס – כמה מהם היו שם כבר בלילה הקודם וישנו בשקי שינה – חיכה כדי לחגוג את האליפות הראשונה של העיר בענף ספורט עיקרי מאז ההום-ראן של ג'ו קרטר שהביא אליפות שנייה ברציפות עבור הבלו ג'ייס, ב-1993.

ממקום מושבו על אחד האוטובוסים, הרכז בן ה-33, קייל לאורי, ספג את הכל. הוא ריסס את הקהל עם שמפניה. הוא חיבק את דרייק. הוא ערך שיחת סמול-טוק עם ג'סטין טרודו. כאשר האוהדים שרו עוד שנה אחת לעבר קוואי לנארד – ה-MVP של הגמר שיהפוך לשחקן חופשי בלתי מוגבל ב-30 ביוני – לאורי רכן מעל לנארד, הניף את כף ידו באוויר ותיקן את הניסוח: עוד חמש שנים. הוא חיבק את גביע לארי אובריין, מצמיד אותו לגופיית הרטרו של דיימון סטודמאייר שלו. מחווה: הומאז' לראפטור האורגינלי ממר ראפטור.

לאורי מתנגד לתווית. הוא חבר הקבוצה הוותיק ביותר באלופת ה-NBA – שבע שנים, ועדיין סופר, שבמהלכן הוא נבחר לחמש קבוצות אול-סטאר והוביל את טורונטו לחמש אליפויות דיביזיה – אבל הוא חושב על עצמו כעל בורג במערכת. לאורי לא ממש מהרהר הרבה – "אני אעלה זיכרונות כאשר אפרוש", הוא אומר – אבל הוא מעריך את המסע, שהחל ב-20 וליהי בצפון פילדלפיה, על מגרשי האספלט השחורים ליד המקום שפעם עמד אצטדיון קוני מאק, היכן שהילד הקטן עם מכנסי הבאגי והחולצות הגדולות זרק וזרק עד שהגיע שעת ארוחת הערב – ואז חזר לעוד כמה.

המסע לקח אותו מתיכון קרדינל דוגרטי לווילנובה, המקום בו משחקו פרח לאחר קריירת התיכונים שלו שכמעט והתרסקה. המאמן ג'יי רייט זוכר בבהירות את השנתיים שלו עם לאורי: "הוא רצה לעשות את הדברים בדרכו שלו", אומר רייט. "הצד השני של זה הוא שתמיד ידעת שהוא אינטליגנט ושהוא בעל לב טוב. באמת, זה היה שילוב מוזר". ההתעקשות של לאורי לעשות את הדברים בדרכו גרמה לרייט לתהות עם המגויס ארבעה-כוכבים שווה את הטרחה: "זה הגיע לנקודה שבה אמרתי, 'אם לא תעשה זאת בדרך שלנו, אתה תצטרך ללכת'". באוגוסט, רייט הזהיר את לאורי: אל תחפור לעצמך אוריינטציה של שחקן שנה ראשונה. ביום הראשון לאורי לא הופיע. רייט התרגז. הוא התכוון לזרוק את לאורי מהקבוצה. כאשר הוא איתר את לאורי, הוא היה בבית החולים. הוא קרע את ה-ACL שלו במשחק ליגת הקיץ באותו הבוקר. אבל הוא חזר לפרקט בדצמבר והחמיץ רק שבעה משחקים.

המסע לקח אותו לממפיס, איפה שהוא ראה את הקבוצה בוחרת בדראפט רכז נוסף, מייק קונלי, לאחר עונתו הראשונה, ואז ליוסטון, שם הוא נשחק תחת הסגנון הישיר והמפוקפק של המאמן, קווין מקהייל. המסע לבסוף לקח אותו לטורונטו, שם הוא התפתח לאול-סטאר אבל לא הצליח להתגבר על לברון ג'יימס בפלייאוף, היכן שהזעם שלו התפרץ לאחר שהראפטורס שלחו בטרייד את חברו הטוב ביותר, האול-סטאר שוטינג גארד דמאר דרוזן, היכן שהוא שיחק עם אש מטורפת במשחקי הגמר, שבשיאו מספק 26 נקוודת, 10 אסיסטים במאמץ של משחק 6 באוקלנד, שסיים את כהונת הווריורס.

"מילים לא יכולות לתאר את ההרגשה", אומר לאורי. "וואו, פשוט לעזאזל וואו".

בקיץ האחרון נשיא הראפטורס, מסאיי יוג'ירי, האמין שהקבוצה שלו מיצתה את עצמה ויש צורך לרענן. אז יוג'ירי פיטר את דווין קייסי חודש וחצי לפני שהוא נבחר למאמן השנה, והחליף אותו עם העוזר, ניק נרס. לאחר מכן הוא שלח את דרוזן, הסנטר יאקוב פולטל ובחירת סיבוב ראשון לספרס עבור לנארד והשוטינג גארד, דני גרין, כשהוא מהמר על לנארד – שהגיע לאחר עונה הרוסה-פצועה – מאמין שזה יכול לדחוף את הקבוצה לרמה של אליפות. לארי היה מרוסק.

פגישה מלאת יצרים בין לאורי ליוג'ירי הייתה אמורה להתרחש בסתיו שעבר. היא הייתה צריכה לקרות מוקדם יותר בפברואר, כאשר הראפטורס מתקשים והיחסים המתוחים בין לאורי ויוג'ירי – שפירש את מנטליות התוריד-את-הראש-ותעשה-את-העבודה של הכוכב שלו בתור אדישות ארסית בחדר ההלבשה. "אנחנו צריכים להבין מספר דברים", יוג'ירי אמר. "אנחנו צריכים לתקשר. אנחנו צריכים לשבת ולדבר".

לאורי עקשן. הוא יודע את זה. הוא יודע מהיכן הוא קיבל את זה: סבתא שלו, שירלי הולוואי, שגידלה את לאורי עם אימו, מריה, הייתה פשוט עקשנית. "לגבי כל דבר", לאורי נזכר. אל תרד במדרגות בצורה הזו. אל תבשל ככה. בימי ראשון, אל תחשוב להתקרב למטבח עד שהיא הייתה מסיימת לנקות. "כאילו, 'שכולם יצאו מהדרך המחורבנת שלי או שאני לא מכינה ארוחת בוקר'", לאורי מספר. "לא קיבלת ארוחת בוקר בזמן שהיא מנקה. איך אני, זה ישירות מסבתא".

הקו נקטע בשני הקצוות. זה נתן ללאורי מוניטין של מישהו שקשה להתנהל איתו. הוא לא חושב שהגיע לו את זה עם הגריזליס, שבחרו אותו בסיבוב הראשון ב-2006 רק כדי לוותר עליו באמצע השנה השלישית שלו. "היו לי מאמנים רעים", לאורי מספר. בהחלט שזה היה מגיע לו עם הרוקטס. לאורי בילה שתי עונות וחצי במשחק תחת ריק אדלמן, מתחבר לגישה הנינוחה של המאמן. לאחר עונת 2010-11, יוסטון החליפה את אדלמן עם מקהייל, אותו לאורי, אז בן 25, התנגח מיד. "אתה צריך להרוויח את הכבוד [של לאורי]", אומר רייט. "הוא לא נותן את זה בקלות". לאחר עונה אחת ביחד, לאורי ביקש טרייד. "לא קניתי את זה", לאורי אומר. "אני צריך להתנצל כלפי קווין. לא ידעתי שהוא מנסה לאמן אותי. באותו הזמן, לא הבנתי זה".

העקשנות הזו, ובכן, תדלקה את לאורי. לאחר שהועבר בטרייד לטורונטו, מנהל יריב (לאורי מסרב לחשוף את שמו) אמר לו שעליו להתכונן לחיים כמחליף. לאורי שיחק 497 משחקים עבור הראפטורס – ופתח ב-481. חבר קבוצה לשעבר ("ג'ארד ג'פריס", אומר לאורי. "אתה יכול לחשוף את שמו") אמר פעם ללאורי שהוא לא ירוויח יותר מ-5 מיליון דולר לעונה. ב-2017, לאורי חתם על עסקה לשלוש שנים בשווי 100 מיליון דולר.

פגישה מתוחה עם יוג'ירי לא הייתה הראשונה. יוג'ירי לא הביא את לאורי. הוא נשכר ב-2013, שנה לאחר שהראפטורס קיבלו את לאורי מיוסטון עבור בחירת סיבוב ראשון והסווינגמן גארי פורבס שבקושי שיחק. יוג'ירי אהב את הכישרון של לאורי. חוסר הפחד שלו. הפראות שלו. הוא שנא את שפת הגוף שלו והיחס המזלזל שלו. לפני מחנה האימונים באותו הסתיו, יוג'ירי קרא ללאורי למשרדו. הוא אתגר אותו. הוא אמר ללאורי שהוא יכול להיות שחקן של 4 מיליון דולר לעונה או בחור של 12 מיליון דולר לעונה. לאורי שמע אותו. הוא ענה בעונת קריירה, משפר את את ממוצעי הקליעה שלו מ-11.6 נקודות ל-17.9 ומניע את טורונטו לפלייאוף.

אז הנה השניים שוב נפגשים, ימים לפני הדד-ליין בפברואר, מיישבים שוב פעם את הדברים. יוג'ירי מודה שהוא לא הבין כמה קשה הטרייד של דרוזן יפגע בלאורי. אבל כאשר הפלייאוף מתקרב, העניינים בין שחקן ולנשיא צריכים להיפתר. "זה היה, 'בוא נערוך את השיחה ונראה היכן אנחנו עומדים'", לאורי אומר. "לא היינו קבוצה מלוכדת כפי שיכולנו להיות. היינו יכולים, היינו צריכים להיות ככה באותו הזמן, ולא היינו שם. הדברים פשוט היו בתהליך".

שניהם מסרבים לחשוף את מה שנאמר שם. "זאת הייתה פגישה קשה", אומר יוג'ירי. "שנינו תיארנו את מה שהרגשנו. ואז התחלנו לחשוב בהיגיון". לאורי אמר ליוג'ירי שהוא רוצה להיות שם, שהוא מאמין בקבוצה הזו. כאשר דרוזן נשלח בטרייד, רייט אמר לו: תהיה מקצוען. תספוג את זה. צ'אונסי בילאפס, מנטור ותיק, אמר את אותו הדבר. "זה העניין בלהיות גבר ולהיות מקצוען, שאתה מגיע לכאן ועושה את העבודה שלך", אומר לאורי. "אתה לא עושה פרצופים. לא עשיתי פרצופים, פשוט יצאתי לשם והלכתי לעבוד".

יוג'ירי היה צריך לשמוע יותר. לאורי היה צריך להוציא את מחשבותיו. בפגישה של שעתיים, השניים שמו את הדברים על השולחן. "היינו צריכים להשמיע את הדעות שלנו אחד לשני, פנים-מול-פנים", אומר לאורי. "הצד האמוציונלי שלי כחבר – כן, אני בהחלט הייתי כועס [לגבי הטרייד]. חברי הטוב כועס, אז אני מתרגז. אבל הצד העסקי של זה הוא כאילו, 'תקשיב, אתה מקבל את מי שאולי במקום הראשון או השני של הכדורסלנים בעולם עם קוואי לנארד. אני יודע כמה הוא כישרוני'. אנחנו צריכים לוודא שאנחנו באותו העמוד. ושמה היינו".

אותה הפגישה, אומר יוג'ירי, "הייתה נקודת מפנה". הראפטורס רצו ל-8-1 בפברואר. הם סיימו את העונה עם 58 ניצחונות, שניים רק ל-60 של הבאקס. בטחונו של לאורי בקבוצה עלה. לאחר שזרקו את המשחק הראשון בסיבוב בפתיחה למג'יק, טורונטו ערכו פגישה קבוצתית. לאורי ניגש אל יוג'ירי, מכריז שהראפטורס ינצחו ארבעה ברציפות. וככה הם עשו. לאחר ההפסד במשחק ה-2 בגמר, לאורי צלצל לרייט ואמר, אנחנו מנצחים את הסדרה הזו.

"הוא פשוט אהב שהוא עומד עם הגב אל הקיר", אומר רייט. "בווילנובה, בכל פעם שהלכנו לאולם חוץ היינו אומרים, 'תודה לאל שקיבלנו את קייל לאורי'. בגלל שידענו שהוא אוהב לשחק במשחקי חוץ. הוא אהב שכולם נגדו, וכולנו ידענו זאת".

באוקלנד, כאשר נשמע הבאזר לאחר של סיום הסדרה, לאורי איתר את יוג'ירי מנסה להיכנס לפרקט האורקל ארינה. שוטר בתפקיד חסם אותו, אומר לו שאין לו את האישורים המתאימים (השוטר טען שיוג'ירי תקף אותו, דבר שהוא מכחיש). לאורי צעק לעבר יוג'ירי, ואז משך אותו מעבר לאבטחה. יוג'ירי בדיוק בנה את האליפות הקבוצתית הראשונה בהיסטוריה של הראפטורס. והשחקן הראשון שאותו הוא חיבק היה קייל לאורי.

כשהוא ספוג משמפניה, לאורי ישב בתא ההלבשה שלו באורקל ארינה לאחר משחק 6 והוציא את הטלפון הנייד שלו. הוא גלל דרך ההודעות. היו שם 650. חברים. משפחה. חברי קבוצה לשעבר. מאמנים לשעבר. אדלמן בירך אותו. "כל מי שמכיר את ריק [יודע] שזה משהו", אומר לאורי, בצחוק. "אמרתי, 'אוי לעזאזל, אני לחלוטין עונה לזה. ואני שומר את המספר הזה'".

לאורי ענה כמעט לכולם. הוא התחיל כשהוא יושב בחדר ההלבשה, והוא סיים רק לאחר חמש בבוקר. "אני תמיד ככה", לאורי אומר. "אנשים שמסמסים לך חושבים עליך, אז למה לא לענות להם ולומר, 'תודה רבה' או 'אני מעריך זאת'?"

במסדרון, ילדיו, קרטר בן השבע, וקמרון בן השלוש, חיכו. האליפות משמעותה הכל עבור לאורי. לחלוק זאת עם בניו משמעותי יותר. הוא גדל עם אב שנעדר ונשבע שילדיו לא יחוו זאת לעולם. קמרון, אומר לאורי, לא מספיק בוגר כדי לדעת באמת להבין את העונה הזאת במלואה. "הוא פשוט אוהב לשחק עם נייר הקונפטי", לאורי אומר. קרטר, לעומת זאת, כן. כאשר חברי קבוצתו חוגגים את סיום הסדרה, לאורי משך את קרטר קרוב אליו ואומר לו, "עשינו זאת".

ועכשיו לאורי רוצה יותר. "המטרה שלי היא להמשיך ולזכות באליפויות", אומר לאורי. "להשיג עוד אחת, ואז עוד אחת. אני יודע שאני מסוגל לשחק את המשחק הזה ברמה הגבוהה לעוד מספר שנים. אני רוצה להמשיך ולהיות ווינר".

הצירוף של לנארד, אשר כשחקן חופשי הולך להכתיב את עתיד המועדון. לאורי למד הרבה מלנארד – והכי חשוב, את החשיבות של להישאר רגוע. "מעולם לא מתרגש, מעולם לא מדוכדך", לאורי אומר. "זה דבר אחד שאני הולך להמשיך ביתרת הקריירה שלי". ללאורי אין שום בעיה להיכנע ללנארד. מעולם לא הייתה. כאשר לנארד הגיע למחנה האימון, לאורי אמר לו שהראפטורס היא הקבוצה שלו עכשיו. כאשר הפורוורד בן ה-25, פאסקל סיאקם החל להרחיב את משחקו, לאורי אמר לו שעכשיו זה הזמן שלו, בנוסף. "עבורי, זה לגרום לחברי קבוצתי  להרגיש נוח", אומר לאורי. "זה כל מה שחשוב".

לאף אחד, כולל לאורי, אין שום מושג מה לנארד הולך לעשות. הראפטורס יציעו לו חוזה לחמש שנים בשווי 190 מיליון דולר בשבוע הבא, העסקה עם השווי הגבוה ביותר שהוא יכול לקבל. הם יכולים גם להציע עסקה גמישה יותר, לטווח קצר. אבל הקליפרס עקבו באדיקות אחרי לנארד במשך כל העונה, ויליד קליפורניה יכול להתפתות לחזור הביתה.

"אני רוצה שהוא ישאר", אומר לאורי. "אני אוהב אם הוא ישאר. אבל הוא חבר שלי. ואני תמיד אומר את זה בעסק הזה, אין לך הרבה אפשרויות לבחור באושר לפעמים. אתה חייב לעשות את עצמך מאושר. אתה חייב להיות מסוגל לקום בכל יום ולהיות מאושר עם ההחלטה שלקחת בחיים, וזה למה אני אף פעם לא מנסה לגייס. אני אף פעם לא אומר משהו כמו, 'תראה, כן, אני רוצה שתחזור. קדימה תחזור. בוא נמשיך להיות חברים לקבוצה. אבל אם אתה בוחר לעשות משהו שונה, אני אתמוך בך'. כשחקן חופשי זה הזמן שלך לקבל החלטה.. ואם הוא בוחר לעשות מה שהוא יבחר לעשות, אני נשבע שאני אשמח בשבילו. אין לי שום מושג מה הוא הולך לעשות. כל מה שאני יודע זה שהוא שמח כרגע, והוא בחור משעשע".

עם לנארד, הראפטורס יהיה פייבוריטים לאליפות שניה. בלעדיו, הם יכולים להיכנס למצב של בניה. לאורי יכול לעבור בטרייד. הקבוצה יכולה להיקרע לחתיכות. אבל תמיד יהיה להם את התואר הזה. והילד מצפון פילי יהיה לנצח חלק מהספורט הקנדי. במהלך הגמר, עיתונאי ילד שאל את לאורי איך זה מרגיש להיות סמל. לאורי, לזמן קצר, היה חסר מילים.

"אני באמת רק רוצה להיות מסוגל שאנשים יסתכלו עלי כבחור שהצליח להחזיק מעמד בסטנדרט הגבוה ביותר". אומר לאורי. "אני רק רוצה להיות בחור שאנשים מסוגלים לומר, 'בחיי, הבחור הזה היה בחור ממש טוב. הוא היה לגיטימי. הוא ספג את כל המכות, הוא ספג את כל הביקורת. הוא ספג הכל, והוא עדיין הצליח להתרומם ולעמוד זקוף".

לפוסט הזה יש 3 תגובות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט