ג'יידן מקדניאלס הוא תוצר של אחוות הכדורסל של סיאטל – מארק ג'יי ספירס / תרגום Smiley

ג'יידן מקדניאלס הוא תוצר של אחוות הכדורסל של סיאטל – מארק ג'יי ספירס / תרגום Smiley

ג'יידן מקדניאלס הוא תוצר של אחוות הכדורסל של סיאטל

כמי שצפוי להיבחר בסיבוב הראשון של דראפט ה-NBA הרוויח ממערכת תמיכה חזקה.

מארק ג'יי ספירס / theundefeated.com
נובמבר 18, 2020

מאמר מקורי: https://theundefeated.com/features/jaden-mcdaniels-is-a-product-of-the-seattle-basketball-fraternity/ 

ג'יידן מקדניאלס מרים את הטלפון שלו כדי לענות לשיחה נכנסת. בצד השני היה הסנדק בעצמו של הכדורסל בסיאטל, ג'מאל קרופורד, מוכן להטמיע מעט מילות חוכמה בשחקן שתוך זמן קצר ימשיך את המסורת של הכדורסלנים מסיאטל המגיעים ל-NBA.

מקדניאלס, כמי שצפוי להיות בחירת סיבוב ראשון בדראפט ה-NBA שיערך ביום רביעי, הרוויח מאוד ממערכת התמיכה החזקה שהייתה סביבו כאשר גדל בסיאטל בין שחקני NBA רבים מהאזור.

"הייתי אומר שהאחווה של סיאטל וההשפעה שהייתה לה עלי, פשוט שהם בסביבה כל הזמן, ומראים את העידוד שלהם והתמיכה, זה נתן בנו השראה", מקדניאלס אמר. "זה נתן לי השראה בתיכון כאשר הייתי רואה את ג'מאל ביציעים במשחקים שלי. או אפילו שהוא עזר לי באולם נתן לי השראה לנסות להיות כמוהו או אפילו טוב יותר. רק מעצם העובדה שהייתה לי את מערכת התמיכה הזו בסביבה גורם לכם להרגיש כאילו אתה אחד מהמשפחה איתם".

סיאטל הפיקה כישרונות עלית, כמו אהרון ברוקס, דאג כריסטי, מייקל דיקרסון, לוק רידנאוור, נייט רובינסון, ברנדון רוי, רודני סטאקי, ג'ייסון טרי, מרטל וובסטר ומרווין וויליאמס. שחקני ה-NBA הנוכחים מהאזור הרחב יותר של סיאטל כוללים גם את אייברי בראדלי, קרופורד, זאק לווין, ג'יילן מקדניאלס, דזונטה מורי, ג'יילן פאוול, קווין פורטר, אייזיאה תומאס, מאטיס ת'ייבול ואלונזו טרייר.

בהתחשב ברשימת ה-NBA הארוכה של שחקנים מהמטרופולין האזורי של סיאטל, אשר בגודלו מדורג במקום ה-15 בארה"ב עם 4 מיליון אנשים, ניתן בהחלט לטעון כי האזור הצפון-מערבי מייצר הכי הרבה שחקני כדורסל ביחס לאוכלוסיה במדינה.

"יש הרבה כישרונות חבויים בסיאטל", אמר פורוורד שארלוט ג'יילן מקדניאלס, אחיו הגדול של ג'יידן. "גיאוגרפית, אנחנו מחוץ לתמונה. ישנם אנשים שבכלל לא יודעים היכן נמצאת וושינגטון. אבל למעשה יש הרבה תחרות נהדרת שם".

או כפי שמורי, הרכז הפותח של סן אנטוניו ספרס, מתאר זאת: "אנחנו פשוט משחקים. משחקים כדורסל. אנחנו אוהבים זאת".


"ההבדל איתנו הוא שהחברה תמיד עוזרים לבא בתור"

חלק מהשחקנים נותנים קרדיט לקרופורד על אילן היוחסין הכדורסלני בסיאטל, שם האוכלוסיה עומדת על רק 7% שחורים. אבל קרופורד נותן את הקרדיט לכריסטי על כך שהניח את היסודות.

כריסטי הוביל את תוכנית הכדורסל, שעכשיו נחשבת לאגדית, של ריינר ביץ' היי לאליפות המדינה הראשונה שלה ב-1988. כוכב אוניברסיטת פפרדין לשעבר נבחר בדראפט על ידי סיאטל סופרסוניקס ב-1992. הוא מעולם לא התלבש עבור הקבוצה, אבל המשיך לשחק במשך 15 עונות ב-NBA כמומחה הגנתי.

במהלך קריירת ה-NBA שלו, כריסטי גם התחיל את ליגת הכדורסל סיאטל פרו איי אם [Seattle pro-am] ב-1993, עם עזרה מהסוכן שלו ג'יי אר האריס, בתקווה להביא תשומת לב גדולה יותר לכדורסל בסיאטל. זה נקרא אול הופ, נו הייפ [All Hoops, No Hype].

כריסטי שילם עבור הגופיות ועל השכרת האולם, מנסה ליצור יותר אווירה משפחתית-חברית עבור הקהילה שתהיה מסוגלת לשחק ולצפות בכדורסל. זאת הייתה הצלחה מיידית.

"הם היו סופר נרגשים להגיע ולשחק", כריסטי אמר. "לפני שהצלחתם להבין את זה, התמלא כאן והכדורסל הפך להיות חם וכבד. וזה באמת, עבורי, מה שהיה הדבר הכי גדול שאני זוכר הוא כמה הייתי גאה עבור העיר שלנו לצפות בנו מתאחדים ככה".

ב-1994, כריסטי הוצג לקרופורד, גארד פרשמן מבטיח מריינר ביץ', ושוכנע לתת לבן העשרה מקום בסגל בליגת הפרו איי אם.

"הוא היה רזה וכל זה, אבל הכדור נראה מתאים לו מאוד", כריסטי אמר. "מהר מאוד, הייתי ככה, 'אה, כן, הוא הולך להיות בסדר גמור. תן לו לעלות למגרש'".

בן העשרה לא אכזב, מענג את האוהדים עם יכולות כדרור מסחררות ומשחקים בהם הוא קולע 30 נקודות. ההופעות שלו העניקו לו מקום בבחירה לחמישיית הליגה.

כריסטי לקח את קרופורד תחת כנפיו, מדריך אותו במשחקים ומזמין אותו להתאמן בימים החופשיים. זה גרם להשפעה.

"הסתכלתי לעברו כל כך הרבה בגלל שהוא היה היכן שכולנו שאפנו להיות", אמר קרופורד, שהשיג ממוצע של 14.6 נקודות במהלך קריירת בת 20 השנים שלו. "הוא היה שואל אותי, 'אתה רוצה להתאמן?' אנחנו אמורים להיות שם ב-6:30. הייתי מגיע לשם ב-6 ומחכה לו בחוץ".

מאמן התיכונים וה-AAU לשעבר בסיאטל פרנסיס וויליאמס אמר כי שחקנים אפרו אמריקאים עברו מתחת לרדאר ברמה הארצית עד שהם סוף סוף קיבלו את ההזדמנות לשחק במעגלי ה-AAU בתחילת שנות ה-90. ווילאמס מספר את הסיפור של מאמן אוניברסטית דרייק דאז, רודי וושינגטון, שהסתכל על קבוצת ה-AAU שלו שהייתה ברובה עם שחקנים שחורים ב-1997 כשהוא אומר, "לא ידעתי שהיו כל כך הרבה אנשים שחורים בסיאטל".

"זאת הייתה נקודת מפנה עבורי", וויליאמס אמר. "שם ידעתי שהילדים שלנו יקבלו במה … מאז, זה היה כמעט יצור בלתי פוסק של שחקנים".

מה שכריסטי עשה עבור קרופורד כמנטור, קרופורד העביר הלאה. תומאס, לדוגמא, מציין את קרופורד וטרי כשני שחקנים מסיאטל שעזרו לו במסע שלו כדי להצליח להגיע לסגל הסקרמנטו קינגס לאחר שהוא נבחר במקום ה-60 בדראפט 2011.

"ההבדל איתנו הוא שתמיד החברה עוזרים לבא בתור", תומאס אמר. "החברה שעשו זאת, אם זה ג'מאל קרופורד, ג'ייסון טרי, סוג החברה האלה, אני זוכר כאשר בניתי יחסים נהדרים וחברות עם החברה האלה, הם היו ככה, 'הדברים שאנחנו עושים עבורך, אנחנו רוצים שאתה תעשה זאת לבחור הבא שהולך להגיע'".

"זה כמו חוק לא כתוב", קרופורד הוסיף. "כולנו יודעים את זה".

ב-2005, כריסטי גם העביר את הלפיד לקרופורד כדי שיריץ את ליגת הפרו איי אם.

"הייתה לזה משמעות מיוחדת בגלל שלא רק שהכרתי את ההיסטוריה של הפרו איי אם, אלא גם למעשה השתתפתי", קרופורד אמר. "אז, כאשר הוא העביר לי את הלפיד, זכיתי לכבוד".

עכשיו הוא נקרא "הקרוסאובר" [The Crawsover], הליגה נחשבת לאחת הטובות במדינה. מקובל לראות שחקני NBA מסיאטל ועוד כישרונות מקומיים אחרים מתלבשים. במהלך השנים, קרופורד הצליח לשכנע אחרים כמו קובי בראיינט, קווין דוראנט, ג'ון וול, קליי תומפסון, כריס פול ובלייק גריפין לשחק.

"אני גאה בו כאבא, כבן אדם", כריסטי אמר על קרופורד. "אתה נכנס לאולם ורואה את כל האנשים האלה, הגופיות והספונסרים שהוא היה מסוגל להביא. קובי הגיע וגם קיי די חזר לשחק. אני לא הגעתי לנקודה הזו שבה הייתי מסוגל למנף את היחסים והדברים האלה, אבל זה מה שהוא הצליח לעשות".

"אבל זה מה שאתה אמור לעשות. אתה ממשיך לקדם את זה".

ג'יידן מקדניאלס זוכר כאשר התבגר כשהוא צופה במשחקי הפרו איי אם.

"היה משחק אול-סטאר וראש העיר שיחק. איי טי [תומאס] שיחק, טייריק אוונס, קיי די [דוראנט], בלייק גריפין", ג'יידן מקדניאלס נזכר. "ואז זה, כאילו, כניסה חופשית פנימה. אז כולם שם. … וזה פשוט, למה עוד אפשר לצפות? לראות מקבץ של סופרסטארים משחקים, מטביעים, זוהי האווירה הטובה ביותר".

"רק לראות את החברה של סיאטל, במיוחד ג'מאל, איי טי, ואז לדעת שיש עוד מהסביבה של העיר שלי וממקומות אחרים, זה כאילו כל אחד יכול להגיע לשם. רק צריך להשקיע את העבודה הקשה בתוך זה".

ליגת הפרו איי אם עזרה למלא את החלל של העיר שנמצאת ללא קבוצת NBA.

"ג'מאל הוא הלב והנשמה", מורי אמר. "הוא פשוט סוחב את כל זה מהחברה הותיקים שעזרו לו. הוא העביר את המשחק הלאה אלינו ונתן לנו עצות טובות מהריצה שלנו בתיכון כל הדרך עד למקצוענים. זה הולך להמשיך ולצמוח".


"כל הדורות מחוברים"

במשך עשורים, לא הייתה השפעה כדורסלנית גדולה יותר מאשר הסופרסוניקס. הסוניקס זכו באליפות ה-NBA ב-1979 והציגו מספר שחקני היכל התהילה.

גם כריסטי וגם קרופורד גדלו כאוהדי סוניקס גדולים. כריסטי, 50, נזכר שזכה בתחרות בכנסייה בגיל 11 שהעניקה לו ולחבר הסעה למשחק של הסוניקס עם אחד השחקנים הפעילים. במקרה ההוא, כריסטי קיבל הסעה למשחק הסוניקס מהפורוורד הכוכב קסבייר "אקס-מן" מקדניאל בריינג' רובר ("הייתי ככה, 'אני מנסה לחיות ככה, אחי'" כריסטי אמר). קרופורד, 40, פעם עבד באולם לשעבר של הסוניקס, הקיי ארנה, שם הוא סחב מזון מהמרתף לדוכני הזיכיונות. ברגע שהמשלוח התבצע, הוא התגנב להצצות ממושכות למשחקי הסוניקס שהיו בעיצומם.

אבל ב-2008, קבוצת הבעלים החדשה העבירה את הסוניקס לאוקלהומה סיטי ושינתה את שם הקבוצה לת'אנדר. העיר מאז נותרה ללא קבוצת NBA.

שתיים עשרה שנים מאוחר יותר, כריסטי וקרופורד עדיין מאוכזבים שהסוניקס עזבו, אבל גאים שליגת הפרו איי אם עדיין מסוגלת לחבר את סיאטל ל-NBA.

"אני יודע מה המשמעות של זה עבורי שיש את זה", קרופורד אמר לגבי ההתבגרות שלו בצפייה בקבוצת NBA. "ולילדים היום בסיאטל אין את זה. וזה בדיוק מדוע התוכנית כל כך חשובה עכשיו, בגלל שאין שחקני NBA שאפשר לצפות בהם".

"אין לנו קבוצה מקצוענית", לווין הוסיף, "אז זה מאפשר לילדים, אוהדים ולקהילה לראות את המשחק".

אוהדי סיאטל יצפו מקרוב בדראפט הקרוב שיערך ביום רביעי. יחד עם ג'יידן מקדניאלס, גארד סן דייגו סטייט מלאכי פלין ופורוורד וושינגטון סטייט סי ג'יי אלבי מהווים פרוספקטים מהאזור שצפויים להיבחר בדראפט.

ב-ESPN.com כרגע צופים למקדניאלס, ששיחק בוושינגטון, להיות בחירת סוף סיבוב ראשון. אבל קרופורד ותומאס שניהם מצפים מהפורוורד בגובה 2.06 להאפיל על תחזית הדראפט שלו.

"הכישרון שלו מדהים", תומאס אמר. "יש לו משחק מקצועני. הוא ילד נהדר. ואני חושב שמחצית הקרב שם, להיות אדם טוב ולהיות יותר מאשר רק שחקן כדורסל. ואני חושב שיש לו את כל הכלים להיות משהו מיוחד כאשר הוא מצליח להגיע ל-NBA".

קרופורד הוסיף: "הדרך שבה הוא זורק, ההתנהלות שלו, הצורה שבה הוא מבין את המשחק, הוא יכול להשפיע על המשחק בכל כך הרבה דרכים שונות על המגרש. הוא משחק בדרך הנכונה, בנוסף, עבור מישהו כל כך מוכשר".

עם עתיד מזהיר לפניו, מקדניאלס גם מבין את האחריות שלו לעיר הולדתו.

"אני בהחלט אקפוץ לצפות במשחקי תיכונים, אפילו מכללות, רק כדי להראות את התמיכה שלי", מקדניאלס אמר. "אני אוהב את הדברים שג'מאל, איי טי וכל החברה האלה עשו עבורי. אז, אני רוצה לעשות את אותו הדבר עבור הצעירים".

הבחור הבא בסיאטל הוא פאולו בנצ'רו, כוכב תיכונים המדורג שלישי בדירוג הכללי של כיתת 2021 על ידי ESPN.com, כמו גם פרוספקט התיכונים ג'קסון גרנט, נולן היקמן, שיין נוול, קדן פרי ומרז'ון ביושן.

"זוהי אחווה", קרופורד אמר. "כל הדורות מחוברים".


לפוסט הזה יש 5 תגובות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט