ג'יילן בראון: "ספורט הוא מנגנון שליטה באמריקה" – דונלד מקרה / תרגום Smiley

ג'יילן בראון: "ספורט הוא מנגנון שליטה באמריקה" – דונלד מקרה / תרגום Smiley

ג'יילן בראון: "ספורט הוא מנגנון שליטה באמריקה"

כאשר כוכבה של בוסטון סלטיקס מתכונן למשחק בלונדון, הוא מדבר עם דונלד מקרה על גזע, ה-NBA והמוות של חברו הטוב.

דונלד מקרה / theguardian.com
ינואר 2018

מאמר מקורי: https://www.theguardian.com/sport/2018/jan/09/jaylen-brown-boston-celtics-nba-interview 

ג'יילן בראון הוא אחד מהשחקנים הצעירים האינטליגנטים והמעניינים שאי פעם פגשתי וזה נראה מתאים, שבאמצע הראיון שלנו בבוסטון, הוא צריך לספר שוב על המשל שהפגיש את מרטין לותר קינג והסופר האמריקאי הדגול דיוויד פוסטר וולאס.

"יש לנו שני דגים צעירים השוחים באותו הכיוון ודג מבוגר השחה בכיוון ההפוך", הכוכב בן ה-21 של הבוסטון סלטיקס מספר כשהוא מביט על עניין הגזע המתמשך בארה"ב. "הם חולפים אחד על פני השני והדג המבוגר אומר: 'מה המצב בחורים, איך המים?' שני הדגים הצעירים מסתובבים לאחור ומביטים על הדג החכם ושואלים: 'איזה מים?' הם לעולם לא גילו שזה למעשה היכן שהם חיים. אז צריך מישהו מיוחד כמו מרטין לותר קינג על מנת לראות מעבר למה שהחיים שלך כבר מוטבעים בו".

שלוש שנים לפני מותו, פוסטר וולאס כלל את המשל הזה באחד מעבודות הכתיבה היותר נפוצות שלו. עם זאת, זה נותן תהודה חדשה כאשר זה נאמר בשקט על ידי כדורסלן צעיר שנבדל מרבים מבני דורו – כדי להרחיב היו מספר מאמרים אשר מנהל אנונימי ב-NBA אמר כי בראון עלול להיות "חכם מדי" עבור הליגה או "לטובתו שלו".

בראון היה הבחירה ה-3 בדראפט ה-NBA ב-2016 ועכשיו, בשנתו השנייה עם בוסטון, הוא דמות מפתח כאשר הסלטיקס מגיעים ללונדון השבוע כקבוצה המובילה באזור המזרחי. כבר דיברנו על הרצון של בראון ללמוד שפות חדשות והעניין שלו בספרים ובמשחק שח – בזמן שהוא אוהב לנגן בפסנתר ולהאזין לאמנים ממזרח לונדון. אפילו יותר אינטימי הוא חי מחדש את מותו של חברו הקרוב ביותר טרווין סטידי בנובמבר. בשני המשחקים שלאחר האובדן ההרסני בראון נתן הופעה מעוררת השראה, אותה הקדיש לסטידי.

הוא גם מסתכל קדימה למשחק בלונדון בחמישי, נגד פילדלפיה 76, וענה על שאלה אם הסלטיקס הצעירים שלו אולי יהפכו לאלופי ה-NBA בעונות הבאות: "למה לא בשנה הזו? אנשים אולי יאמרו שנהייה טובים בעוד שנתיים – אבל אני חושב שאנחנו טובים עכשיו. ממש עכשיו יש לנו את אחד המאזנים הטובים בליגה. אני חושב שאנחנו יכולים להיות טובים כפי שאנחנו רוצים. אבל ככל שניתן לאנשים לבנות את קו המחשבה שלנו, ונתחיל לחשוב על שנתיים מעכשיו, זה הרגע בו נפסיד".

שבוע שעבר הסלטיקס ניצחו את קליבלנד קאבלירס של לברון ג"יימס 102-88. התרגשות והציפיות מקיפים את הסלטיקס אבל עניין הגזע עדיין בשיחתנו – וזה מהדהד בחייו של בראון. "גזענות לחלוטין עדיין קיימת בדרום", הוא אומר, זוכר את ילדותו במאריאטה (Marietta), ג'ורג'יה. "אני חוויתי זאת במהלך הכדורסל. היו אנשים שקרו לי במילת ה-'כ'. היו אנשים שבאו למשחקי כדורסל לבושים כקופים עם חולצת משחק עליה. היו אנשים שצבעו את פניהם בשחור במשחקים שלי. היו אנשים שזרקו בננות מהיציעים.

"הגזענות בהחלט קיימת לרוחבה של אמריקה היום. ברור שזה מאוד השתנה – וההזדמנויות של הן לחלוטין טובות יותר מאשר הן היו לפני 50 שנה. כך שחלק מהאנשים חושבים שהגזענות התפוגגה או לא קיימת יותר. אבל היא חבוייה במקומות אסטרטגים יותר. ישנם פחות אנשים שאומרים דברים ישירות בפנים. אבל [דונלד] טראמפ הפך זאת ליותר מקובל על לו שסובלים מגזענות להביע את דעתם".

בראון מודה בכך, כאשר היה בן 14, "זה פוצע אותך. אבל כאשר התבגרתי והלכתי לאוניברסיטת קליפורניה [ברקלי] למדתי על גזענות מתוחכמת ואיך זה מסנן את מערכת החינוך שלנו באמצעות מעקב, תכניות לימודים נסתרות, ריבוד חברתי ודברים שלא היה לי מושג לגביהם לפני כן. הייתי ממש אמוציונלי – כי אחת הדרכים הכי מתוחכמות אך אגרסיביות של הגזענות היא דרך מערכת החינוך".

בשנתו במכללה, לפני שהפסיק את התואר כדי לשחק ב-NBA, בראון כתב תזה על השפעת הספורט הממוסד על החינוך. "הייתי ממש אמוציונלי לקרוא על כך", הוא מספר על הנושא הנבחר. "יש את הרעיון הזה באמריקה שחלק מהאנשים צריכים לנצח וחלק מהאנשים צריכים להפסיד כדי שדברים מסוימים יהיו במקום ויגרמו לכך לקרות. ישנם אנשים שחייבים להיות המחוקקים הבאים או האליטה בפוליטיקה וכמה שצריכים למלא את בתי הכלא ולעבוד במקדונלדס. ככה אמריקה עובדת. זאת מכונה שצריכה אנשים למעלה בפסגה, ואנשים למטה בתחתית.

"אפילו כשסיימתי למעלה במקום נפלא, מי יגיד היכן הייתי ללא הכדורסל? זה גורם לי לתחושה כלפי החברים שלי. ולאחיי הקטנים או לדודנים שלי אין מושג כיצד מעוצבת הניידות החברתית שלהם. אני מקווה שיותר ויותר אוכל להסביר לכם. רק בגלל שאני היחידי מהשכונה שהצליח לפרוץ את המחסומים כדי לקבל את הפריבילגיות של המיוחסים, והעניים עדיין עניים, למה אני צריך לשכוח מהאנשים שאין באמצעים שלהם את אותה הזדמנות כמו שלי?"

מה הוא חושב על מחאתו של קולין קאפרניק נגד ברוטליות משטרתית וגזענות – כאשר הקוורטרבק לשעבר של סן פרנסיסקו 49 החל אפילו לפני שטראמפ נבחר לבית הלבן? "זה היה שקט ומוצלח. זה גרם לאנשים לחשוב. זה עשה את האנשים כועסים. זה גרם לאנשים לרצות לדבר. לרוב לכולם נוח עם תפקידם בחיים והם שוכחים מהאנשים שלא נוח להם. אז עבור קולין לשים את הקריירה שלו על הכף, ולהקריב את עצמו, היה מדהים. אבל לקולין נמאס מהברוטליות המשטרתית ומהגזענות הטהורה. הוא מדבר עבור רבים מהאנשים בארץ הזו – כולל אותי".

האם בראון הבין מלכתחילה כי הקריירה של קאפרניק בסיכון? "לחלוטין. הייתי בהלם כיצד זה נגמר. קולין ניסה להתקבל חזרה ל-NFL ולמצוא קבוצה אחרת והוא יותר ממסוגל לכך. אבל ידעתי שזה נגמר. ידעתי שהם לא יאפשרו לו לחזור. אף אחד לא רוצה את תשומת הלב התקשורתית או לקחת את הסיכון. הם כנראה פשוט רצו להוציא אותו מהליגה.

"זאת המציאות כי ספורט הוא מנגנון שליטה. אם לאנשים לא היה ספורט הם היו הרבה יותר מאוכזבים עם תפקידם בחברה. יהיה יותר כעס או לחץ על העוול של הלחץ והרעב. ספורט זה דרך לכייל את האנרגיה שלנו למשהו חיובי. מבלי הספורט מי יודע מה מחצית מהילדים האלה היו עושים?

"יש לנו כמה מהבעיות שהיו לנו לפני 50 שנה. כמה מהדברים מאוד השתנו אבל גורמים אחרים מושרשים עמוק בחברה שלנו. זה דורש מחאות כמו זאת של קאפרניק כדי שאנשים יהיו בחוסר נוחות ויהיו מודעים לעוולות הללו. אנשים עכשיו הרבה יותר מודעים, צמודים ומאוחדים בתרבות שלנו. זה מצריך אדם מיוחד כמו קאפרניק כדי להכריח את השינויים הללו – בגלל שלעיתים תכופות עיתונאים ואוהדים אומרים: 'אם אתה אתלט אני לא רוצה שתגיד משהו. אתה צריך להיות שמח שאתה עושה X כסף מלשחק בספורט. אתה צריך להצדיע לאמריקה במקום לבקר אותה'. זאת היא החברה שלנו".

האם הכעס שלו התגבר במהלך כהונתו של טראמפ? "לא ממש. אני פשוט חושב שאופיו של טראמפ וכמה מהערכים שלו הופכים אותו ללא ראוי להוביל. עבור מישהו כמוהו להיות נשיא, ולהיות אחראי לכוחותינו? זה מפחיד אם להיות כנה".

מלחמת הטוויטר של טראמפ בנובמבר עם לבאר בול הטתה את כף המאזניים, עבור בראון, מעבר לאמינות. הנשיא האשים כי בול הוא "כפוי טובה" – בעקבות שחרורו מסין של בנו, ליאנג'לו, ושני שחקני כדורסל מ-UCLA לאחר שנתפסו בגניבה. "הוא דרש הכרת תודה", בראון אומר על טראמפ. "זה מגוחך. מה קרה לכך שאנשים שעושים דברים מתוך נדיבות או בגלל טוב ליבם או בגלל שזה היה הדבר הנכון לעשות? היו סיטואציות רבות שזה היה מגוחך אבל זאת הייתה פשוט: 'גמרתי להקשיב למה שיש לך לומר'. ילד בן 19 עושה טעות מחוץ לארצות הברית ו[טראמפ] דורש התנצלות מאבא שלו? אני חושב שטראמפ לא מתאים להוביל".

נכונותו של בראון לדבר על פוליטיקה ותרבות עשויה להסביר את הדעה מ-2016 שהוא "חכם מדי" עבור ה-NBA. מבחוץ, ה'חכמה' נראית כמו לשון נקייה ל'מטריד'. מה בראון חשב כאשר, כנער מתבגר, הוא שמע מילים שלא נהוג להשתמש בהן בשילוב עם אתלט לבן? "זהו רמז על משהו מאוד בעייתי בחברה. זה הטריד אותי על הייתי כל כך מרוכז להגיע לאיפה שהלכתי ככה שלא השתמשתי בכך או הצבעתי על מישהו.

"אבל איני מסכים שאתלט אינו יכול להיות אינטליגנט. ישנם אנשים החושבים כך, בכדורסל, שיש לנו חבורה של אנשים מבוגרים שלא יודעים כיצד לשלוט בעצמם. הם רפי שכל ואינם מסוגלים לעסוק או לבטא רעיונות. זה הנרטיב שהם עדיין מנסים לצייר. אנחנו מנסים לשנות זאת בגלל שההצהרה הזו לחלוטין בעלת נימה גזענית".

בראון בחר בברקלי בגלל שידע שהוא נטוי אקדמאית. האם הוא החמיץ את הגירוי האינטלקטואלי מאז שהחליף את המכללה בכדורסל מקצועני? "לחלוטין. אני מתגעגע לזה מאוד. אני באווירה טובה כאן אבל ב-Cal למדתי משהו חדש בכל יום. אני עכשיו מנסה לשמור על איזון טוב במקום על קו מחשבה אחד. אני לוקח שיעורי פסנתר לאחר שביליתי את השנה האחרונה כשאני מלמד את עצמי פסנתר. אם אני מתוסכל או עובר יום רע, אבל צריך להמשיך להעסיק את עצמי, אימון על הפסנתר עושה זאת בשבילי. אותו הדבר עם יוטיוב [בלוגים של סרטונים אותם הוא מבצע]. אני משתמש במצלמה על מנת שאוכל להראות משהו מהחיים האלה עבור האדם הממוצע שמתעניין לראות איך זה להיות אתלט על בסיס יומי. כולם שמים אותך לראווה במיוחד כאשר אתה משחק היטב והם מנסים לגרום לכך שכאילו אתה לא אנושי. אבל אני סתם בחור רגיל".

במהלך שנתו הראשונה בברקלי, בזמנו החופשי, בראון למד ספרדית מאפס והפך לדיבור שוטף. "אני לא ממש טוב עכשיו", הוא אומר. "התחלתי שוב בגלל שיש כל כך הרבה נטיות שנחלשות אם אינך מתאמן. אבל בנוסף גם למדתי את האלפבית הערבי. אני גאה בעצמי כי ההגייה היא קשה".

בראון מתחיל להגות את האלפבית בערבית בקול רם, ובאוזן לא מקצועית, הוא נשמע מרשים. "כן", הוא אומר בחיוך, "אני מנסה".

הוא מתאר את עצמו כאדם מופנם – ובוודאי זה קשה להיות שקט ומהורהר בסביבה ספורטיבית? "לחלוטין. זה לא רק חדר ההלבשה. בחיים אם אתה נשאר שקט אתה תישאר מאחור. כך שהייתי צריך ללמוד להיות יותר קולני וחברותי. אני רק מנסה לתת כבוד לכולם. אבל ככל שאתה מתקרב לחברה ככה אתה מדבר אתם יותר. זה נהפך למשפחה – במיוחד כאשר מנצחים. שנה שעברה הייתי יותר שקט אבל השנה הדעה שלי שווה יותר. יש לנו חדר הלבשה טוב".

הערך של חדר ההלבשה הורגש אצל בראון לאחר ההתאבדות הטרגית של חברו טרווין סטידי. בראון מצא את הרצון לשחק נגד אלופי ה-NBA, הגולדן סטייט ווריורס, בלילה לאחר מות סטידי – והוא נתן השראה לסלטיקס לניצחון בלתי נשכח כאשר הוביל את קלעי הקבוצה [22] בזמן שהוא מספק הגנה עקבית. לאחר המשחק קיירי ארווינג, הסופרסטאר של הסלטיקס, נתן לבראון את כדור המשחק ואמר: 'זה בשביל טרווין'.

לפני ששיחקו שוב, באטלנטה, היכן שמשפחתו של סטידי מתגוררת, בראון ביקר את אימו של חברו וקרובי משפחה אחרים. ואז הוא יצא למגרש וקלע שיא קריירה של 27 נקודות. "אני כל כך אסיר תודה על האנשים שסביבי. הם הרימו אותי. אני לא יודע מה המצב המנטלי שלי היה בלעדיהם. 

"פגשתי את טרווין כשעברתי ל-Wheeler – שזה בית ספר לכדורסל גדול במריאטה, ג'ורג'יה. טרווין היה מבוגר בשנה כך שהוא היה בשנתו השנייה ואני בשנתי הראשונה. הם הכניסו אותי והיה מקום אחד שנשאר בקבוצה וזה היה ביני לבינו. הם נתנו אותו לי.

"לא הכרתי אף אחד כאשר הגעתי שם לראשונה כך שבצהריים בשבוע הראשון הייתי אוכל לבדי – משחק כאילו אני בטלפון. טרווין ניגש אלי לאחר היום השלישי. ראיתי אותו באימונים אבל לא ממש הכרתי אותו. הוא אמר, 'בנאדם, בוא לפה לשבת אתנו'. ומאז היינו החברים הכי טובים".

כיצד הוא שמע על מותו של טרווין? "אימא שלו צלצלה אלי. אני חושב שהיא רק בדקה איך אני או אמרה שלום. אבל היא התקשרה לספר לי שהוא נפטר".

בראון מסתכל למטה וכאבו ברור. הוא גם מודה שהוא היה צרי את תמיכתה של אמו של סטידי כדי לשחק מול גולדן סטייט. "אני בוודאי לא הייתי משחק אם היא לא הייתה מתקשרת אלי. בראד סטיבנס [מאמן הסלטיקס] שאל איך אני מרגיש. אמרתי לו, 'אני לא חושב שאני מסוגל לשחק היום. הוא אמר: 'זה בסדר. קח את הזמן'. שלוש שניות לאחר שניתקתי, אימא של טרווין התקשרה. אמרתי לה שאני לא מרגיש טוב ואני כנראה לא הולך לשחק באותו הלילה. היא אמרה: 'אתה יודע שזה לא מה שאני רוצה וזה לא מה שטרווין היה רוצה. אז אם אתה מצליח למצוא בלבך את הדרך לעלות ולשחק עבורו, תעשה זאת'".

האם הוא שיחק בבלבול, או שקיבל השראה מטרווין לעזור לסלטיקס לנצח? "לא הרגשתי כלום. הייתי כאילו אני שם לבדי".

ההזדמנות לשחק בלונדון רוממה את רוחו. "ביקרתי בלונדון בפעם הראשונה בקיץ האחרון. זה היה נהדר. הלכתי לראו את הביג-בן בגלל שאחד מהדמויות שאני מעריץ הוא בנג'מין באנקר [המדען האפרו-אמריקאי אשר, בין הישגיו הרבים, התעסק בשעונים מרשימים במאה ה-18]".

השבוע בראון רוצה לשמוע עוד מוזיקה ולראות את ארסנל. "אני אוהב את ברצלונה בגלל השחקנים שיש להם באופן מסרתי – מרונאלדיניו למסי. אני גם מאוד אוהב את ארסנל. אני אוהב את המסורת שלהם, ואת האוהדים המסורים שלהם. אני מקווה לצפות בהם בלונדון. אני חושב שתיירי הנרי הולך להיות שם ככה שפשוט אבקר אותו ואראה אם אוכל לקבל גישה לסיור [באצטדיון], לקבל קצת בעיטות על הדשא. בקיץ האחרון מאוד התקרבתי לתיירי. קיבלתי הזדמנות לדבר אתו ושמרנו על קשר אחד עם השני והוא נותן לי עצות – על ספורט והחיים. הוא אחד מהגדולים אי פעם".

במתקן האימונים של הסלטיקס, בפאתי בוסטון, בראון זורח ב-2.01 שלו. הוא מסתכל סביב על המגרש הריק לפני שהוא מסתובב אחורנית עם חיוך כאשר אני אומר לו שכיסינו הרבה – מתעלומת המים של שני הדגים הצעירים ולבעיות על רקע גזעי המתמשכות באמריקה המשפיעות על הלימודים ולהנאה מלעקוב אחר ספורט ברחבי העולם. "כן", בראון אומר בשקט, ומושיט את ידו, "זאת הדרך שאני אוהב זאת".


ב-11 בינואר, 2018, נערך משחק ה-NBA בין בוסטון סלטיקס לפילדלפיה 76 בלונדון. 
בוסטון ניצחו בתוצאה 114:103. ג'יילן בראון סיים 31 דקות משחק עם 21 נקודות, 4 ריב', 2 אס' ו-3 חט', עם מדד +/- של 34+.

לפוסט הזה יש 8 תגובות

  1. ג'יילן היה גם אחד השחקנים המובילים ב-BLM, ונתן כמה נאומים שלא היו מביישים את מרטין לוטר קינג. זה מתבטא גם במאמר הזה. לך תדע. אולי הוא חושב יותר מדי ולכן אותי, הוא מאכזב כשחקן. חשבתי שהיום הוא כבר יהיה כוכב אמתי. בינתיים זה לא קורה. אולי הוא חושב יותר מדי במקום לשחק. כמובן שהוא לא רע, אחרי טאטום הוא עדיין כוכב הסלטיקס, אבל הרבה בגללו הסלטיקס הפכה לקבוצה בינונית..
    תודה על התרגום

  2. תודה סמיילי, הבחור מדבר אנגלית ספרדית ויודע משהו בערבית, בנוסף מנגן בפסנתר. מקווה בשבילו ובשביל בוסטון שידע להביא את היכולות האלה לכדי מיצוי מקסימאלי במגרש.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט