אחד וזהו – ג'ראלד נרסיסו / תרגום Smiley

אחד וזהו – ג'ראלד נרסיסו / תרגום Smiley

אחד וזהו

יותר מ-4,000 שחקנים הופיעו במשחק NBA, אבל עבור מעטים, הקריירה שלהם לא הייתה יכולה להיות קצרה יותר. אמנם לא כולם זוכרים את הדקות היקרות הללו בחיבה, אחרים לעולם לא ישכחו.

ג'ראלד נרסיסו / Bleacher Report
יוני 17, 2020

מאמר מקורי: https://bleacherreport.com/articles/2892266-one-and-done

הם חלק מאחוות ה-NBA. אתם יודעים, זאת שבה החברים מקבלים גופיות עם הצללית ההיא של ג'רי ווסט מודבקת אליהן בפינה השמאלית העליונה.

חלקם שיחקו פחות מ-10 שניות, אחרים יותר מחצי משחק. חלק קלעו, אחרים לא. אחד חלק את המגרש עם ד"ר ג'יי וצ'ארלס בארקלי, בזמן שאחד אחר קרא לזמן קצר לטים דאנקן כחבר לקבוצה.

זה רנדומלי אבל, במובנים מסוימים, מועדון אקסקלוסיבי. חלק מ-4,400 השחקנים שאי פעם התלבשו ב-NBA, רק 66 עשו זאת פעם אחת, על פי Basketball Reference. אותו משחק של עונה רגילה. אותו חילוף. טבלת קלעים אחת.

בכל שנה, ישנם 450 מקומות בסגלי קבוצות ה-NBA. בין הניפויים, טריידים, שחקנים עם חוזה דו-צדדי ושחקני השנה הראשונה שמגיעים מהדראפט, לפעמים לתקוע יתד בליגה הוא קשה בדיוק כמו להגיע אליה.

"מהר מאוד לומדים שה-NBA הוא קרוסלה. חברה קופצים ממנה החוצה ופנימה", כתב שחקן ה-NBA לשעבר כריס הרן באוטוביוגרפיה שלו ב-2012, Basketball Junkie.

"הקו בין מי שמצליח לבין מי שלא הוא מאוד דק".

לכל שחקן יש את המסע הייחודי שלו. הרן בעצמו חווה תקופה מאוד קצרה ב-NBA, כשהוא מופיע ב-70 משחקים לאורך שתי עונות במהלך שנות ה-2000 המוקדמות. לעומת זאת, וינס קרטר רשם 1,541 משחקים ב-22 עונות לפני מסע הפרידה שלו שהסתיים בפתאומיות בגלל מגפת הקורונה.

קבור בכיתת הדראפט של קרטר ב-1998 היה זה טייסון ווילר, בחירת סיבוב שני מאוחרת ששיחק משחק אחד עבור הדנבר נאגטס במהלך העונה המקוצרת ב-1998-99. גארד סקורר יצירתי בגובה 1.78 (תחשבו על עידן הסלטיקס של תומאס) מרוד איילנד, ווילר, יחד עם חברו לקבוצה קוטינו מובלי, עזר להוביל את הראמס להופעה מפתיעה ב-Elite Eight. 

עבור שחקנים כמו ווילר שהפתגם, עצרו עבור כוס קפה בליגה, כישרון (או היעדר) לא היה בהכרח המכשול. סיטואציה, תזמון, מספר משחקים, פציעות או פשוט מזל רע תרמו ל"מה אם?" של אריכות הימים שלהם ב-NBA.

למצוא שחקנים עם ניסיון של משחק אחד תחת החגורה שלהם ואשר מוכנים לדבר עם B/R היה שקול למרדף אחר רוח רפאים. רבים מהם לא היו רשומים. רובם התעלמו. חלק, חד וחלק, לא רצו לשחזר את התקופה ההיא. עבורם, זה היה כישלון. 

"אני מעדיף שלא להיכלל במאמר כזה בבקשה", היה אימייל של שחקן אחד, שעכשיו עובד בתחום שמחוץ לכדורסל. "אני פשוט המשכתי הלאה מהחוויה ההיא".

לא משנה מה המגבלות שהפריעו לקריירות שלהם, הם עדיין רשומים בספרים. הם עדיין שיחקו במשחק NBA אחד יותר ממה שאתם או אני כנראה שיחקנו. עדיין יש להם זכרונות שהם יכולים לקחת אותם איתם לנצח. סיפורים שאותם הם יכולים לספר לילדיהם. הכוכבים שאיתם הם יכולים לומר ששיחקו איתם. הכוכבים שמולם הם שיחקו. החוזים שעליהם הם יכולים לומר שחתמו. האולמות שהם יכולים לספר שבהם שיחקו.

בגלל שאלו אשר יודעים, פשוט יודעים.

טייסון ווילר: פברואר 8, 1999, דנבר נאגטס מול יוסטון רוקטס, קומפק סנטר (יוסטון, טקסס)

טייסון ווילר מודה כי הפרטים של תקופת החודש וחצי שלו עם דנבר נאגטס הפ טיפה מעומעמים.

זה מה שצפוי להיות לאחר 21 שנים. יש לו בעיות להיזכר בשמונת משחקי העונה הרגילה האחרים שאליהם הוא התלבש אבל לא שיחק. ווילר, עכשיו בן 44, אפילו לא יכול לאמת אם הוא עלה לפרקט או לא במשחקי הקדם עונה.

Tyson Wheeler on Twitter: "Money 💴 Monday!!! College Basketball ...
מי שנבחר לחמישייה הראשונה של ה-Atlantic 10, טייסון ווילר נבחר ב-1998 אבל הצליח לשחק רק במשחק אחד במשך שלוש דקות ב-1999.

אבל מה שזכור באופן צלול היה הרגע ביוסטון בו מאמנו, מייק דאנטוני, קרא בשמו מקצה הספסל מאוחר ברבע הרביעי. זה היה המשחק השלישי של העונה, והנאגטס חטפו תבוסה מידי הרוקטס.

"לא הייתי מוכן להיכנס", ווילר נזכר כאשר הוא צוחק במהלך שיחת הטלפון עם B/R. "פשוט הייתי רגוע על הספסל ולא ציפיתי לשחק. אבל אני אומר לך משהו, כאשר הורדתי את בגדי החימום הייתי מאוד מאוד לחוץ".

כאשר הוא נבחר בבחירה ה-47 על ידי טורונטו ראפטורס בקית הקודם, ווילר היה נרגש ללכת לקנדה ולשחק עם חברו ממדינת הולדו קונטיקט, מרכוס קמבי, שעשה עבורו לובי בהנהלת הראפטורס כדי לבחור בו. טורונטו, קבוצה שהתפארה בטרייסי מקגריידי ובחברו שחקן השנה הראשונה, וינס קרטר, לא רק שהיה לה חלל ריק בעמדת הרכז המחליף, אלא גם היה לה היסטוריה של הערכה לגארדים קטנים כמו דיימון סטודמאייר.

"חשבתי שזאת תהיה הסיטואציה המושלמת", אמר ווילר, שנבחר פעמים לחמישייה הראשונה של ה-Atlantic 10. 

ווילר מעולם לא דרך ב-6ix. בגלל ההשבתה, לא היה מחנה לשחקני השנה הראשונה או ליגת קיץ, שיכלו לתת איזשהן הזדמנויות שאיתן הוא יכול היה לבנות זיקה אצל מאמני הראפטורס. כאשר השביתה הסתיימה, התוודה לווילר בתוכנית המעבר לשחקני השנה הראשונה של הליגה בניו יורק בשבוע שקדם למחנה האימונים על ידי עמיתו לשחקני השנה הראשונה, טיירון לו (ששמע מהסוכן שלו), שהוא הועבר בטרייד עם צ'אונסי בילאפס לנאגטס.

כאשר הוא נזרק לעסקה, ווילר מצא את עצמו מהר מאוד בעמדה לחוצה. לנאגטס כבר היו שלושה רכזים מבוססים תחת חוזה: בילאפס, ניק ואן אקסל וקורי אלכסנדר. אבל מחנה אימונים פרודוקטיבי ומוסר עבודה חסר פשרות גרמו להרמת גבות במשרדי ההנהלה. דאנטוני, אז מאמן NBA בשנתו הראשונה, הודיע לווילר שהוא התקבל לקבוצה.

"עמדנו לחתוך אותך היום, אבל הרשמת מאוד בביצועים שלך שאנחנו רוצים לשמור אותך לזמן ארוך יותר", דאנטוני אמר, לפי ווילר. "לא ציפינו ממך להיות כזה טוב".

אפילו שהוא שיחק על הבמה הגדולה מול מקצוענים לעתיד ברוד איילנד, לווילר היו כמה רגעים של הערצה ב-NBA. כמי שאהד את הלייקרס מילדות, הוא בהה בשאקיל אוניל ובקובי בראיינט מהספסל כאשר הם הגיעו העירה. שעות לפני משחק קדם עונה ביוטה, הוא זוכר שהוא עשה את דרכו לצד הנגדי של המגרש כדי לזרוק עם קארל מלון, כשהוא שובר חוק בלתי כתוב.

"ג'ון לוקאס [עוזר מאמן הנאגטס] צרח לעברי, 'טייסון תביא את עצמך לכאן, אתה לא יכול לזרוק עם קארל. אתה משוגע?'" אמר ווילר, שעכשיו משמש כעוזר מאמן ביומאס.

עד שהוא נכנס לשחק מול הרוקטס כאשר נותרו 3:08 דקות למשחק והנאגטס בפיגור 23, שלישיית הכוכבים של יוסטון, האקים אולאג'ואן, צ'ארלס בארקלי וסקוטי פיפן היו על הספסל, לאחר שכבר סיימו לשחק באותו הערב. לאחר שסחט עבירה מוקדמת, ווילר צעד לקו העונשין, עם פרפרים במד התרגשות של 1,000.

"זריקת העונשין הראשונה שלי, כמעט זרקתי אותה דרך הקרש", אמר ווילר, כשהוא מבחין בחברו לקבוצה למכללה, מובלי, אז שחקן השנה הראשונה של הרוקטס, לצידו על קו העונשין, מדבר אליו, "לעזאזל, אחי. תאט. תירגע". לאחר שקלע את השנייה, העצבים שלו נרגעו. ווילר החל לבצע את מה שהפך אותו למוצלח באימון, מריץ את ההתקפה ושולט בקצב.

עם 1:15 לסיום המשחק, ווילר מצא את עצמו פנוי לגמרי על קו השלוש ממש מול הספסל של יוסטון.

"זרקתי, ומה שהייתי רגיל להגיד כאשר אני זורק את הכדור, הייתי אומר את שם משפחתי 'ווילר!' כמו שהילדים עכשיו אומרים 'קובי', והחרא הזה נכנס פנימה! ואני זוכר שהסתובבתי וצ'ארלס בארקלי, סקוטי פיפן, האקים אולאג'ואן, כולם צוחקים על הספסל".

"ווילר!"

הוא קלע את סל השדה היחיד והבודד שלו ב-NBA וסיים עם ארבע נקודות ושני אסיסטים בשלוש דקות.

"לא יכולתי להאמין שילד בגובה 1.78 מניו לונדון, קונטיקט, שבקושי גוייס כאשר הוא סיים את התיכון, והעבודה שאותה השקעתי והזמן שנתתי בגריפת שלג בפארק, נשארתי מאוחר על המגרש במשך שבע או שמונה שעות ביום, שהחלום שלי באמת התגשם", ווילר אמר.

ביום שלמחרת, ווילר השיג נקודת דרך משמעותית אף יותר. לאחר שטס הביתה לדנבר מיוסטון, הוא קיבל פקס (זכרו, זאת הייתה שנת 1999) בשולחן הקבלה של המלון שבו הוא גר. הבת שלו, טיארה, נולדה בקונטיקט. הוא קפץ על הטיסה הבאה כדי לפגוש את הרך הנולד ולהיות עם חברתו (שעכשיו אשתו).

כאשר הוא חזר לקבוצה מספר ימים מאוחר יותר, הוא התלבש לעוד שישה משחקים, אם כי הוא מעולם לא נכנס לשחק באף אחד מהם. הוא נחתך בפברואר 19, 1999. היו עוד תקופות מזדמנות בליגת הקיץ ובמחנות אימונים אצל קבוצות אחרות במהלך השנים הבאות (והוא היה הנחתך האחרון במחנה של סיאטל בסתיו 99), אבל הוא מעולם לא תקע יתד.

"כמתחרה, תמיד רציתי לקבל הזדמנות נוספת, בגלל שחשבתי שאני מסוגל לשחק ב-NBA", אמר ווילר, שהתחיל את קריירת האימון שלו ב-2010. "אבל, לא ממש הצלחתי עם זה. זה מה שזה. עדיין הייתה לי קריירה די טובה במשחק מעבר לים וב-CBA וב-ABA. אז, אין לי ממש רגשות רעים אחרי הכל".

ווילר בקושי מדבר על חווית ה-NBA שלו, אלא בגיוס כוכבים עבור יומאס, " בדיוק [כדי] לתת לילדים לדעת שהם לא חייבים ללכת לרמה הגבוהה ביותר כדי שיבחינו בהם". אין לו שום מזכרת מימיו הקצרים עם הנאגטס, והוא מעולם לא לקח הביתה את המדים שלו ברגע שנחתך. "אני בכלל לא בטוח שהם אפילו נתנו לי אותם". בכל מקרה, הוא מעוניין בהשגת עדויות הווידאו של משחק הרוקטס יום אחד.

"אני יודע שנמצא איפשהו איזה סרט", הוא אמר. "אבל אפילו אם אני לא אשיג אותו, עדיין יש לי את הזיכרון".

אנטוניו אנדרסון: מרץ 3, 2010, אוקלהומה סיטי ת'אנדר מול דנבר נאגטס, פפסי סנטר (דנבר, קולורדו)

Antonio Anderson - 2008-09 - Men's Basketball - University of ...
אנדרסון קיבל 15 דקות במשחקו היחיד עם הת'אנדר, אבל זה היה מספיק כדי שהוא ירוויח חוזה 10-ימים נוסף עם הקבוצה.

היה זה אמצע פברואר 2010 כאשר אחד מכדורסלני המכללות המנצחים ביותר בכל הזמנים, אנטוניו אנדרסון, קיבל את השיחה מהסוכן שלו: "אני חושב שאוקלהומה סיטי הולכים להרים לך טלפון".

אנדרסון, גארד/פורוורד הגנתי בגובה 1.98 עבור ריו גרנדה וואלי וויפרס, עשה רעש בדי-ליג (עכשיו הג'י-ליג). חודש לפני, הוא נבחר לשחקן החודש של ה-NBDL. ושנה לפני כן, הוא סיכם קריירת מכללות בת ארבע שנים בממפיס, שכללה 137 ניצחונות בסך הכל והופעה במשחק האליפות הארצי ב-2008 – הפסד בהארכה לקנזס – יחד עם המאמן ג'ון קאליפרי והכוכב רכז דריק רוז.

למרות היוחסין המנצח שלו וסט היכולות המגוון, קבוצות NBA פסחו עליו בדראפט 2009. חברו לקבוצה בממפיס, טייריק אוונס, נבחר בבחירה הרביעית.

"לפעמים, קבוצות בוחרות באנשים בהתבסס על, כאילו, כמות הנקודות שלהם למשחק ודברים כאלו", אנדרסון, בן 34, אמר ל-B/R. "אבל אני ידעתי מה יכולתי להביא לשולחן. אז, לא להיבחר בדראפט באמת שלא היה אכזבה. אולי זה היה עוד מוטיבציה כדי להמשיך לעבוד קשה".

וככה הוא המשיך לטחון.

אנדרסון הצטרף לשארלוט בובקאטס עבור ליגת הקיץ ומחנה האימונים לפני שנחתך לפני ערב הפתיחה. ואז הוא מצא את עצמו תפקיד בחמישייה בריו וואלי, כשהוא רושם ממוצעים של 16.2 נקודות, 6.1 אסיסטים ו-4.1 ריבאונדים. שבוע לאחר מכן הסוכן שלו, ג'סטין זניק (עכשיו הג'נרל מנג'ר של היוטה ג'אז), נתן לו את את ההתראה, כי הת'אנדר חתכו את השחקן הוותיק מאט הרפרינג, והתפנה מקום בסגל.

"בדיוק הלכתי לאימון והמאמן שלי [בוויפרס, כריספ ינץ', שעכשיו מכהן כעוזר המאמן בניו אורלינס פליקנס] נתן לי את הניירות ואמר, 'הטיסה שלך עוזבת מאוחר יותר הערב. פשוט תלך הביתה ותארוז את הדברים שלך'", אמר אנדרסון, שעכשיו הוא המאמן הראשי במקום שבו סיים כבוגר, המכון הטכני לין ווקנשיונל, הממוקם ממש מחוץ לבוסטון. "הייתי נרגש. התקשרתי לחברים שלי ולמשפחה. זה היה חלום שהתגשם, ופשוט הייתי מוכן להתחיל לעבוד".

אנדרסון חתם על חוזה 10-ימים עם הת'אנדר בפברואר 22. עם זאת, הוא למד מהר מאוד כי ההזדמנות החדשה שלו תהיה מוגבלת.

"כאשר הגעתי לשם, המאמן [סקוט] ברוקס אמר לי שאני כנראה לא הולך לשחק, אבל [הוא] רצה לראות אותי מתפתח באימון", אנדרסון אמר. "הם ניצחו הרבה משחקים עם ג'יימס [הארדן], קווין [דוראנט] וראסל [ווסטברוק]".

באימון, הוא הגיע מוקדם ונשאר מאוחר, מתרכז בלהביא את האינטנסיביות, לומד את המערכים ולחלק את הכדור. הוא התפעל ולקח רשמים ממוסר העבודה של ווסטבורק, דוראנט והארדן. מחוץ למגרש, מי שהפכו להיות כוכבי על, שהכירו לפני כן את אנדרסון רק דרך מעגל הכדורסל, קיבלו אותו בברכה בזרועות פתוחות. הוא זוכר כי הלך לביתו של הארדן עם מספר חברים לקבוצה ושיחקו קלפים, או למקום של דוראנט כדי לאכול ולצפות במשחקים.

"הם היו קבוצה מאוד סופר מלוכדת. הם תמיד היו ביחד", אמר אנדרסון, שהשווה זאת לאווירה בקבוצה במכללות. אבל שלא כמו במכללות או בדי-ליג, סגנון החיים ב-NBA היה שדרוג מידי.

"הדי-ליג שונה, בחיי. זוהי שחיקה, טיסות מסחריות, לפעמים נהיגה למקומות, שותפים לחדר במלונות, דברים כאלה", אמר אנדרסון. "כאשר מגיעים ל-NBA, אלו טיסות צ'רטר, ארוחות במטוס, חטיפים, חמאת בוטנים וריבה – מתי שרוצים. המלונות הכי טובים, חדר משלכם, אז זה היה שינוי עצום".

ב-10 הימים הראשונים של אנדרסון, הוא התלבש רק פעם אחת במהלך רצף של חמישה משחקים (רישום של DNP בסן אנטוניו). ביום האחרון של החוזה שלו, הת'אנדר היו בדנבר, ואנדרסון קיבל הודעה מידי ברוקס שהוא כנראה שוב יתלבש.

מאוחר ברבע השלישי, כאשר כרמלו אנטוני מוביל את הנאגטס ליתרון 25, ברוקס החל לרוקן את הספסל שלו, ואנדרסון החליף את ננאד קרסיץ'.

"כאשר השם שלי נשמע, הייתי נרגש לקבל את ההזדמנות כדי לצאת לשם ולהראות כי אני שייך", אנדרסון אמר. "הייתי רגיל לשחק כדורסל, אז ברגע שהייתי שם, הייתי בסדר".

אנדרסון נכנס עם 2:37 לסיום הרבע השלישי ושיחק עד הסוף. הוא זוכר שהוא שמר על ג'יי אר סמית והחליף על מלו למספר פוזשנים. הוא זוכר ששיחק כמות נכבדת של דקות עם הארדן, סרג' איבקה ועם אריק מיינור, מתרכז בלהריץ את התרגילים. "הראתי ששמתי לב בהקרנה, ככה שידעתי את התרגילים ולקרוא את ההגנה".

דקה בתוך הרבע הרביעי, מיינור חדר והוציא החוצה לאנדרסון לזריקת ניתור. סל.

"אתם חייבים לעזור לי למצוא את הסרטון!" אנדרסון אמר ל-B/R.

הת'אנדר הפסידו ב-29 באותו הערב. אבל זה לא עצר את אנדרסון מלקבל ולענות ליותר משני תריסרים של הודעות ברכה והודעות קוליות לאחר המשחק.

ביום למחרת, הג'נרל מנג'ר של אוקלהומה סיטי, סם פרסטי, נתן לאנדרסון את חוזה ה-10 ימים השני שלו. הוא התלבש לעוד שלושה משחקים אבל מעולם לא נכנס לשחק. ובסיומו של החוזה השני, הוא שוחרר. לאחר מכן, אנדרסון ערך הופעה בליגת הקיץ עם הנאגטס והשתתף במחנה האימונים של הפיסטונס, אבל הוא מעולם לא שיחק בעוד דקת משחק עונה רגילה בליגה.

אנדרסון שיחק בעוד מספר עונות בדי-ליג ובמספר ליגות מקצועיות בינלאומיות לפני שהפך למאמן תיכונים ב-2013.

"עבורי, ידעתי שאני לא רוצה לבזבז את הקריירה שלי ברדיפה אחר חוזה ב-NBA. היו לי הזדמנויות, אבל הן לא הסתדרו", אמר אנדרסון, בעל השאיפות להפוך יום אחד למאמן ברמת המכללות וברמה של המקצוענים. "שיחקתי חזק והיה לי כיף למשך שנים רבות ככל שיכולתי, ועכשיו זה היה הזמן להתקדם ואולי להתרכז בעזרה לאחרים ללמוד על המשחק".

גופיית החוץ הכחולה של הת'אנדר תלויה בביתו בלי, מסצ'וסטס. המדים האחרים שלו ומדי האימון מה-NBA מאוחסנים המגירות. לעתים תכופות, שחקנים מבקשים לשמוע על חווית ה-NBA שלו, במיוחד הרגלי האימון והאישיות של קיי די, ראס ושל הזקן. אפילו שהוא לא החזיק מעמד לאורך זמן, הוא מעריך את הזמן שהיה לו.

"זה מאוד נדיר שמישהו מקבל הזדמנות", אנדרסון אמר. "במיוחד שלא נבחרים בדראפט ומתחילים מהדי-ליג. חלק מהחברה מקבלים את הקריאה, חלק לא. לשחק משחק אחד ב-NBA היה בהחלט ברכה".

רנלדו מז'ור: ינואר 17, 2007, גולדן סטייט ווריורס נגד לוס אנג'לס קליפרס, סטייפלס סנטר (לוס אנג'לס, קליפורניה)

Clippers outlast short-handed G.S. – Daily News
רנלדו מז'ור מעולם זכה לשחק עם קבוצת השיקגו בולס שאותה אהד כאשר גדל, אבל משחקו היחיד עם הווריורס גרם לו להבין את ההערכה של משפחתו על מאמציו להמשיך ולשחק באופן מקצועני.

"רציתי להיות כמו מייק".

שעה לאחר הצפייה בפרק החמישי והשישי של הסדרה הדוקומנטרית של ESPN על הבולס, הריקוד האחרון, רנלדו מז'ור חושב על אחד מאליליו כאשר גדל בסאות' סייד בשיקגו.

"הבולס בביתי היו כמו לצפות בקונצרט המועדף עליך במשך 82 פעמים בשנה", אמר מז'ור בראיון טלפוני עם B/R. "זה היה בערך 20 מאיתנו בסלון בכל משחק מעודדים את ג'ורדן ב-WGN בערוץ 9. זה היה הזמן הכי טוב עבור משפחתי באותה התקופה".

הוא זוכר שהיו לו שיחות ממושכות על חבורת הבולס ההיא עם אביו. הוא גם נזכר את שברון הלב שהוא מעולם לא ראה את הבולס באופן ישיר, למרות כי פעם אחת היה מאוד קרוב. אמו זכתה בכרטיסים מתחנת רדיו מקומית למשחק 7 בגמר האזור המזרחי בשנת 1998 מול הפייסרס, רק שלמכונית שלהם נגמר הדלק בדרכם לשם.

"היינו תקועים בצד הכביש המהיר. בכיתי כמו תינוק מגודל בגיל 16", אמר מז'ור, שעכשיו בן 38.

תשע שנים לאחר שהוא פספס את ההזדמנות לצפות בג'ורדן באופן מוחשי, הוא מצא את עצמו על מגרש הסטייפלס סנטר יחד עם חבריו לקבוצה של הגולדן סטייט ווריורס, בארון דיוויס ומונטה אליס. מז'ור שרט ונשך כדי להרוויח גופיה, משלים אודיסיאה כדורסלנית בלתי נתפסת של שלוש שנים.

ב-2004, לאחר קריירת מכללות בעלת עליות ומורדות בפרנזו סטייט (הוא היה העברת מכללות בשנת הג'וניור שלו), שם הוא נקלע למעט צרות ובסופו של דבר שוחרר מהקבוצה, ה-NBA התעלם מה-2.00 של הגארד/פורוורד. הוא שילם כדי לעשות את דרכו למבחנים בליגות בעלות רמת מקצוענות נמוכה ברחבי המדינה, אשר אף פעם לא קיבל שיחה בחזרה.

האורות הזוהרים של ה-NBA שבהם צפה כאשר גדל כנראה הרגישו במרחק של אלפי קילומטרים במהלך הלילה בריילי', צפון קרוליינה, שם הוא היה ללא מחסה בזמן שחיכה להיבחן בבוקר שלמחרת מול סקאוטים אירופאים.

"הגעתי לשם מוקדם מדי, ולא היה ברשותי כסף למלון, אז הייתי צריך לישון במקדונלדס", מז'ור אמר. "אני זוכר שהמנהל העיר אותי ואמר, 'אדוני, אתה צריך לצאת מהחנות. אתה מפחיד את הלקוחות. הם חושבים שאתה הומלס'".

מדוכא וללא כסף בסיומו של אותו הקיץ, מז'ור עמד לקחת עבודה במפעל הייצור של שברולט לפני שקיבל שיחה בלתי צפויה מדיון טיקנור, המאמן של הגריי סטילהדס מה-Continental Basketball Association – CBA. הוא צפה בקליפים של מז'ור בפרנזו סטייט והסתקרן מהאורך והיכולת של מי שיכול להיות שחקן בשני צדי המגרש.

מז'ור ניצח מספר בחירות דראפט כדי להרוויח מקום בסטילהדס. משם, הוא הבטיח עבודות בליגות נמוכות לפני שנבחר בדראפט על ידי דקוטה וויזארדס מהדי-ליג בסתיו 2006.

מז'ור השיג ממוצעים של 18.2 נקודות, 5.4 ריבאונדים, 2.6 אסיסטים ו-1.5 חטיפות בזמן שהוא קולע ב-50.2 אחוז מהשדה באותה עונה ראשונה עם הוויזארדס, מרוויח מקום במשחק הראווה של הדי-ליג, שם משחק האול-אראונד שלו תפס את תשומת ליבם על אנשי ה-NBA ביציעים.

בבוקר של ה-17 בינואר, היום האחרון באירוע הנמשך על פני שלושה ימים, גולדן סטייט בדיוק ביצעה טרייד בומבסטי של שמונה שחקנים עם אינדיאנה שהביא את סטפן ג'קסון ואל הרינגטון למפרץ. כאשר הם חסרים לאותו הערב מול הקליפרס, הווריורס היו באופן מיידי בשוק בחיפוש אחר סווינגמן זמני.

"בכנות, אני חושב שפשוט קיבלתי בלקאאוט", אמר מז'ור, שצעד במלון עם חברי קבוצתו בערב הקודם כאשר הוא קיבל את השיחה מנציג הדי-ליג. "פשוט נפלתי על ברכי והודתי לאל למשהו כמו בערך 20 דקות רצופות. ואז התקשרתי לאבא שלי".

Renaldo Major, D-League Comeback Player of the Year - Ridiculous ...
מז'ור שיחק את דרכו למשחק הראווה של הדי-ליג בזמן שהוא עם הדקוטה וויזארס ב-2006-07, ומשם הוא עשה את דרכו לווריורס לפרק זמן של 10 ימים.

בבוקר למחרת, מז'ור לקח את הטיסה הראשונה החוצה בסיוקס פאלס ללוס אנג'לס. הוא זוכר את הנסיעה בתוך התנועה של לוס אנג'לס עם איש הווריורס, עצי דקל בחלון של מלון ה-5 כוכבים אשר "ברגע שנכנסים, המקום נראה כמו ארמון". הוא פגש את דיוויס במלון, וגם את התוספת החדשה של הקבוצה: ג'קסון, שעליו מז'ור אומר שהוא לקח אותו תחתיו, ואת הרינגטון, שהוא "היה בעל השרשרת ההיא שהייתה כל כך גדולה שהיו עליה איזה מאה יהלומים בתוכה".

מז'ור הגיע לסטייפלס סנטר באותו הערב, עייף מהיום הארוך של הנסיעה אבל גם מעט עצבני.

"זה הכה בי כאשר כולם הגיעו לחדר ההלבשה שם לבשתי את הגופיה, ואני רואה את בארון דיוויס שם את הגופיה ואת מונטה אליס. ואני ככה, 'לעזאזל, אני כאן'", אמר מז'ור, ששיחק עבור הקנזס סיטי טורנדוס ב-The Basketball League – TBL ב-2019.

אלטון ברנד וסם קאסל מהקליפרס קיבלו בברכה וברכו את מז'ור לפני המשחק. מאמן הווריורס אז, דון נלסון, הכניס אותו למשחק במקום מאט בארנס באמצע הרבע הראשון, העצבנות בסופו של דבר נעלמה, והוא היה מוכן לשחק.

"פשוט יצאתי לשם וחוויתי את הזמן הכי טוב בחיי", הוא אמר.

בגלל שהווריורס הלבישו רק שבעה שחקנים באותו הערב לאחר הטרייד, מז'ור קיבל דקות נרחבות. הוא לקח בעיקר זריקות מטווח הביניים, ולמרות שהן לא נכנסו, הן היו תוך כדי ההתקפה. שתי הנקודות הראשונות שלוהגיעו ברבע השני כאשר הוא תפס מסירה תוך כדי חיתוך מחברו לקבוצה פטריק אובריינט לדאנק בשתי ידיים שהופיע בספורטסנטר.

"זה היה על סם קאסל, והוא התחיל לדבר ככה, 'אתה הולך להטביע עלי, בחור צעיר, בסל הראשון שלך?'" מז'ור אמר כשהוא צוחק.

הוא גם קלע זריקת ניתור באותו רבע שני לאחר שפספס את ארבעת הניסיונות הראשונים שלו (מה שגרם לספסל הווריורס להתלהב) והוא גם קלע זריקת עונשין. ב-27 דקות, מז'ור סיים עם חמש נקודות, שני ריבאונדים ושתי חטיפות ב-2 מ-10 מהשדה.

"לא היה לי את המשחק הכי טוב, אבל אני זוכר שאבא שלי היה כל כך גאה בי", אמר מז'ור, שאביו נפטר בשנה שעברה. "לראות את שם המשפחה שלנו על גופיית NBA לאחר כל מה שעברנו, אני חושב שזה נתן לו שלווה".

הוא לא שיחק בארבעת המשחקים הבאים ונחתך לאחר סיום חוזה ה-10 ימים שלו. לפני שהוא עזב את מתקן האימונים של הווריורס במרכז העיר אוקלנד כדי לנסוע לשדה התעופה, מנהל הציוד את הקבוצה הצע למז'ור את גופיית המשחק שלו.

"הייתי ככה, לא, אני לא רוצה אותה", אמר מז'ור. "זאת לא הדרך שבה אני רוצה להרוויח את הגופיה שלי. אני אחזור לקחת אחת כאשר אני אשאר".

מז'ור חזר לדקוטה וויזארדס, בזמן שהווריורס בסופו של דבר המשיכו והיממו את המדורגת ראשונה, הדאלאס מאבריקס, בסיבוב הראשון של הפלייאוף כחלק מסיפור הריצה של "אנחנו מאמינים".

היה נראה כי למז'ור סיכוי טוב להתקבל לסגל של הנאגטס בסתיו שלאחר מכן, אבל שסתום רופף בליבו התגלה בבדיקות הפיזיות שלו, מה שגרם לו להיזדקק לניתוח לב פתוח. בסופו של דבר, הוא התאושש והמשיך את מסע הכדורסל שלו לעוד עשור שלם, אבל ברמה הבינלאומית (קנדה, פינלנד ומקסיקו) ובדי-ליג, שם הוא הפך לקלע המוביל בכל הזמנים ב-2014.

הוא בסופו של דבר פרש בשנה שעברה ועכשיו מתגורר בבייקרספילד, קליפורניה, לא רחוק מהחוויה הראשונה והבודדת שלו ב-NBA. הוא בונה תוכנית אימונים לכדורסל עבור צעירים, Major Development, בעיקר בגלל שבסופו של דבר הוא מעוניין להעביר את הידע שלו והניסיון שלו למטה לבנו בן השלוש, רמארי, ולאחיינו בן ה-18, מוריס.

ויש לו המון לחלוק.

"אני אומר לבני יום אחד, מתי שהוא יתמודד עם מצוקה או שיחתכו אותו מאיזו קבוצה, שלא יתן לזה להגדיר אותו ממי שהוא רוצה להיות", אמר מז'ור. "לתת לחוויות האלה לגרום לכם לעבוד קשה יותר".

המשחק אף פעם לא הפך את מז'ור לעשיר, מפורסם או שחקן השיקגו בולס. אבל עבור הגבר שפעם ישן בשירותים של מקדונלדס ומעולם לא ויתר על להפוך את חלום ה-NBA שלו למציאות, זה נתן לו תחושה של מי שהוא מסוגל להיות.

"המשחק הבודד שלי … נתן לי כל כך הרבה חיים וגרם לי לרצות להיות אפילו טוב יותר על המגרש ובחיים. בגלל שידעתי שאנשים צפו אז ושהייתי מודל לחיקוי. לא הבנתי כמה הייתי מודל לחיקוי עבור משפחתי והחברים שלי בזמן שהייתי בפרנזו סטייט. הייתי אבוד, והייתי אנוכי. התעוררתי לאחר מכן".

"אני הולך יום אחד לכתוב ספר, ובתקווה שזה יגיע למסך הגדול. מגוייס אפס-כוכבים ללא הצעות, אבל עדיין הצליח להגיע ל-NBA".

לפוסט הזה יש 13 תגובות

 1. תודה סמיילי מצויין
  זה פשוט מבאס לקבל חוזה ל 10 ימים ולשחק כמה דקות בלבד
  אארון ג’קסון ששיחק העונה במכבי תל אביב שייך גם כן למועדון המשחק 1

 2. סיפורים נהדרים.
  רוב האנשים מכירים את הסיפור של ג'יימסון קורי (השחקן ששיחק הכי מעט בהיסטוריה), אבל הסיפורים האלה נפלאים. חבל שלא היו עוד שחקנים שרצו לקחת חלק…

 3. מעטים מגיעים לשם. הכל זה סוכן טוב. סוכן טוב יכול לשים גם נער מגבות מישראל כנער מגבות בnba.
  אם מארק מדסן היה בnba עשור אז אלו גורדנים לידו.
  את אנטוניומאנדרסון אני זוכר ממפיס

 4. תודה לקוראים ולמגיבים.
  ה-nba היא תחרות עצומה על כל מקום ויש שחקנים שיעבירו קריירה שלמה בד׳י-ליג ועדיין לא יקבלו חוזה.
  מצד אחד זאת הגנת חלום, למשך 10 ימים להיות חלק מהעלית, ומצד שני לשחק כמה דקות.

 5. רק לתקן – זה "ראלי", צפוין קרוליינה, ולא ראלי 🙂
  הייתי שם במקרה.

  חוץ מזה – תרגום נהדר וסופר מעניין. תודה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט