מונטה אליס: "כדורסל היה מקום המפלט שלי, מעולם לא הייתה לי ילדות" – קנדס באקנר / תרגום Smiley

מונטה אליס: "כדורסל היה מקום המפלט שלי, מעולם לא הייתה לי ילדות" – קנדס באקנר / תרגום Smiley

מונטה אליס: "כדורסל היה מקום המפלט שלי, מעולם לא הייתה לי ילדות"

כילד שגדל בעולם סוער, אליס מצא שלווה במים. הוא כמעט בן 30, ודייג עדיין מרגיע את הנשמה שלו.

קנדס באקנר / indystar.com

אוקטובר 24, 2015

מאמר מקורי: https://www.indystar.com/story/sports/nba/pacers/2015/10/24/monta-ellis-basketball-my-escape-really-didnt-have-childhood/74334400/

זהו בוקר שבת צונן, אבל בתוך מעונו של אליס, זה ההרגשה חמה ומסבירה פנים – בגלל שחואניקה אליס היא זאת שמקבלת את האורחים בדלת.

היא מזמינה את הזר ופורסת את ידיה לחיבוק. ילדתם הקטנה של מונטה וחואניקה, מילה, עדיין בפיג'מה ומשחקת באייפאד. חואניקה לוקחת את הילדה בת ה-4 להגיד שלום, ועכשיו מציעה קפה או בקבוק מים. חואניקה נראית מזדנבת. הגבר בבית, התוספת הגדולה ביותר של אינדיאנה פייסרס בקיץ ונושא הסיפור, הוא איפשהו בתוך ה-15,000 מ"ר שפרוסים מול האחוזה שלפני האגם בחלק הרחוק של צפון אינדיאנפוליס, והוא לוקח את הזמן שלו.

"מממ אממ", הן המלמול הראשון שנשמע ממונטה אליס.

הוא מדשדש בחולצת טריקו, מכנסיים ארוכים וגרביים. מאג הקפה שלו מכבד את דאלאס קאוובויס, קבוצתו האהודה והסיבה שבגללה הוא כמעט פישל עם אהבת חייו. הוא הולך סביב הסלון, לוקח בדיקה של הזירה לפני שהוא מחליט היכן להתיישב. הוא מתיישב בקרבת המטבח, שהוא לוחץ על כפתור. התריסים האלקטרונים מתגלגלים וקיר של חלונות מתגלה. השמש מבצבצת מבעד לעננים, חושפת את האגם המנצנץ ושורה של בתים בשווי מיליון דולר.

קר בחוץ, אבל יום טוב עבור דייג. עבור אליס, כל יום הוא טוב עבור דייג.

כילד שגדל בעולם סוער, אליס מוצא שלווה במים. הוא כמעט בן 30, ודייג עדיין מרגיע את הנשמה שלו. תודה לאל על היום הקריר הזה – בגלל שזה, לבסוף, גורם לאליס להיפתח.

"זה טוב, כל הדגים יעלו לפני המים עכשיו", אליס אומר, כשהוא מביט מבעד לחלון ומסתכל על הצינה.

מים קרים גורמים לדגים לצאת החוצה ממקום המחבוא שלהם. המים בעולמו של מונטה אליס היו גם כן קרים.

***

כילד בג'קסון מיסיסיפי, מונטה היה קורע את תחתיות ארגזי החלב מחוץ לבית סבו וסבתו ב-Horseshoe Circle Lane ומהדק אותם לעמודי עץ. סלי הכדורסל שלו. משחקים עם חברו הטוב היו כה טובים שילדים אחרים מהשכונה ביקשו גם כן לשחק. כאשר ארגזי החלב נעשו סחוטים מדי, אין בעיה – תמיד היה את סל האשפה של סבתא. אחיו הגדול, אנטווין אליס, גיבור הכדורסל שלו, לימד אותו את זה: לא משנה מה, המשך לשחק. אהוב את המשחק. והילד הקטן הקשיב. אפילו כשגיבורו נפל.

מי יודע, אולי אנטווין יכול היה להיות האליס הראשון ב-NBA, אבל הוא נדד לתוך חיים של צרות. מוחו הרוס מחומרים מסוכנים וקריירת הכדורסל המבטיחה שלו ניזוקה ללא אפשרות לתיקון. בלראות זאת, מונטה הצעיר נהייה קשוח, והשתנה לנצח. עדיין הוא זוכר: המשך לשחק.

"כדורסל היה מקום המפלט שלי", מונטה מספר עכשיו. "לא ממש הייתה לי ילדות בזמן ההוא בגלל שנעלתי את עצמי מהעולם החיצון".

לאליס יש עכשיו חוזה לארבע שנים בשווי 44 מיליון דולר. בקיץ הזה, גם לאחר שעבר ניתוח כירורגי שלא פורסם בברכו הימנית – שאמורה להיחשב כברכו "הטובה" – הוא יכול לסמוך על כך שהוא יכניס את דלק הסילון עבור ההתקפה הנמוכה והמהירה של הפייסרס. יש לו אחריות גדולה, אבל האתגר הגדול יותר יהיה להפסיק להתחבא בתוך המבצר הזועף ולהיפתח אל העולם.

הוא הופך להיות בן 30 ביום שני. ויותר מתמיד, הוא רוצה לגלות מחדש את הילד הקטן מג'קסון.

***

"בוא נזוז", אליס רוטן במבטו הדרומי-קשוח וזעום. קולו הוא החזק ביותר במהלך אימון הפייסרס, והוא משתמש בזה לשעשע, לצחוק, לשיר – כן, מונטה אליס יכול לשיר צלילים. סבו שר במקהלת גוספל, הכוכבים הזוהרים. אליס ובני דודיו המשיכו את המסורת ויצרו את הכוכבים הזוהרים הצעירים, שרים שירי נשמה בטוקסידו.

"הבנים האלו לא היו רודי פו עכשיו. הם יכלו לשיר", מספר ג'ונאס ג'יימס, שאימן את מונטה בחטיבת הביניים ובתיכון. "ברגע שהם עלו לשיר 'עיניו של הדרור', הנשמה הייתה מתחילה לזוז".

שירה זה הכישרון השני במשפחה.

כדורסל נמצא באליס מלידה.

רוזה אליס כיכבה בבית הספר Lanier, שהיא משחקת כדורסל בג'וניור קולג', ואז עזבה לטקסס. אבל היא הייתה צריכה לותר על כמה חלומות. אם חד הורית המגדלת את שלושת ילדיה בדיוק במקום שממנו ניסתה לברוח.

על פי מחקר שנערך על ידי Education Week, מיסיסיפי מדורגת במקום ה-51 אחרי וושינגטון די.סי, בהישגי התלמידים. המרכז הבינלאומי ללימודים בבתי כלא ומדיניות יזמות בכלא אומר שבמיסיסיפי ישנו שיעור מאסר גבוה לנפש מאשר סין ורוסיה ביחד. בעיר ג'קסון, שמכונה גם "ג'קיסטן" בגלל האלימות, יותר מ-30 אחוז מהאוכלוסייה חיים מתחת לקו העוני.

monta ellis | High school basketball, Basketball star, Nba players

אנטווין הוא הבן הבכור. הוא ידע שעליו לשמור על מונטה.

"הייתי חייב להיות אח גדול, בנאדם", מספר אנטווין. "ראיתי הרבה דברים שהוא לא יכול היה לראות את אימא שלו עוברת … לא הייתי יכול, פשוט לעזוב אותו ככה, ללא השגחה. אמרתי לו שכאשר הוא משתעמם, לך תבנה לך מטרה בכדורסל. בכל יום שהתעוררנו, הוא רצה לשחק כדורסל".

כשמונטה היה בן חמש, אנטווין שם כדור ספוג בידיו. מה שהוא למד באימון, אנטווין הביא הביתה למונטה.

"הוא היה שם אותנו בחוץ על הקו כדי שנריץ תרגולים", נזכר מרלון מילטון, חבר הילדות הטוב של מונטה.

בזמן שאנטווין יצמח לשני מטר, שחקן רב גוני מבטיח ויעזור ל- Lanier לזכות בשני תארי כדורסל ארציים, מונטה עדיין היה כמו שעועית. 

"הוא היה עור ועצמות. לא היה כלום עליו", מספרת מריל תומאס, מורה המדעים של מונטה בכיתה ז'. "אם אתה היית מסתכל עליו, הוא היה מתפרק".

מה שהופך את היכולת האתלטית של השעועית הכחושה לעוד יותר יוצאת דופן. מונטה היה שחקן הטניס מס' 1 בחטיבת הביניים של Rowan, האגדה מספרת שמעולם לא הפסיד משחק. הוא היה הנשק הסודי במהלכי שתי נקודות בפוטבול, רק לזרוק אליו את הכדור ואף אחד לא יכול לקפוץ עליו. בנוסף, הוא היה שוער הכדורגל הטוב ביותר שאי פעם תומאס אימנה.

Monta Ellis | Sports, Sports collectibles, 8x10 photo

כשתומאס, כאמור אישה, נבחרה להיות המאמנת של קבוצת הבנים של כיתה ח', הילדים צחקו, אבל מונטה אמר שישחק עבורה ויגן על הרשת. רק ארבעה שערים הקבוצה ספגה במהלך העונה.

מעל הכל, מונטה היה שחקן כדורסל. אפילו לפני שמונטה ניצח 129 משחקים ושני תארים ארציים בפני עצמו, מסיים במקום ה-2 בהיסטוריה של מיסיסיפי בנקודות עם 4,167 ונבחר לשחקן השנה על ידי מגזין Parade, חבר קבוצתו מ-Lanier, אייזק וולס, שמר את מספר הטלפון של אליס תחת שם מיוחד. לא משנה מתי אליס התקשר לטלפון של וולס, השם הזה הופיע: מחוץ לבית הספר.

זאת הייתה נבואה – ממש כך – שמונטה יעשה את הקפיצה למקצוענים. 

"לאחר שעבדתי אתו, בנאדם, זה היה לא יאמן", מספר וולס. "הכישרון שיש לו, הרעב. זה היה פשוט שונה. הוא היה מזן אחר".

ממש כמו אחיו הבכור. מהלך הסיבוב ב-360, העלייה לזריקה, אפילו "המזג שיש לו לפעמים", מונטה אומר. "זה אנטווין בגוף של 1.90".

"לאח שלי היה הכל", מכריז אליס, ואומר זאת רק פעם אחת לא חזק מספיק: "לאחי היה הכל, הכל".

ואז, אנטווין איבד הכל.

***

אנטווין אליס לא החזיק בעבודה מסודרת מאז 2005, אותה שנה בה אחיו הצעיר נבחר בדראפט על ידי גולדן סטייט ווריורס. הוא יהיה בן 35 בשנה הבאה אבל לא מחזיק ברשותו טלפון. כך שבאותו בוקר של יום חול, אנטווין לא עזב את ג'קסון, היה צריך לשאול את הטלפון של אימו. הוא אמר שיש לו זמן לדבר.

"פגעתי בעצמי לא מעט", אנטווין אומר. "אני חייב להבריא".

עברו שמונה שנים מאז שחברו הטוב בבית הספר נורה ונדקר למוות, ואנטווין עדיין מבריא. גופו של נער שחור שנמצא בתוך בית נטוש זאת לא רק קלישאה לחיים בג'קיסון. זאת הייתה טרגדיה שפגעה באנטווין. למשך זמן רב, הוא היה הסלע עבור שני אחיו. ואז, הוא נסחף.

האליסים מדברים הפעם בהיסוס, מתי שמשפחות עושות כאשר מגינים על מישהו אהוב. רוזה מתארת זאת כ"תקרית הקטנה שקרתה עם אחיו הגדול". מונטה מסתכל על זה כ"נושא הקטן" של אנטווין. אבל האמת היא, שאנטווין פרש מכדורסל והתקשה למצוא את דרכו.

הוא עישן מריחואנה עם נוזל חליטה. המשפחה אומרת שמישהו הרעיל את אותם ג'ויינטים. התנהגותו השתנתה. לפעמים הוא היה שמח, אותו אנטווין הישן שמחייך. בפעמים אחרות הוא דיבר איך שור פרץ מתוך פיו.

השינוי הדרמטי הפחיד את אחיו הקטן. מונטה היה בן 11 או 12, אבל הוא זוכר את הישיבה בחצר האחורית של בית סבו וסבתו מדבר עם אנטווין כאשר זה קרה:

"הוא דיבר נורמלי, ואז פתאום השיחה פשוט התהפכה", מספר מונטה. "הוא כל כך הפחיד אותי, התחלתי לבכות. התפרקתי לגמרי ואמרתי לאמי שאני יותר לעולם לא רוצה לדבר עם אחי שוב. הדברים שהוא סיפר והדברים שהוא דיבר עליהם, זה היה הרסני ופגע בי כל כך".

"בכיתי בהרבה לילות בגלל הדברים אתם אחי התמודד".

ב-2008, אנטווין נורה פעמיים בגבו. אבל עוד הרבה לפני שפגע בתחתית, החלום של אנטווין לשחק למקצוען חלף. חברים ומשפחה הפנו את גבם. האח הקטן מעולם לא נטש את גיבורו, אלא עבר למצב של בונקר. חייו סבבו סביב Horseshoe Circle Lane, בית ספר Lanier ומחסן Ross Barnett Reservoir  שופע דגי השפמנון ודגים אחרים. "עבורי", מונטה אומר, "דייג היה – לי דייג הוא מקום שקט".

כדי לשמור על שלווה, מונטה נסגר כלפי אחרים. החומות עלו. הוא בנה אותן גבוה.

"אנשים נדלקו (אנטווין). כל דבר בחייו גרם לי לראות זאת כמשנה חיים", הוא אומר, במבטו הקר והמרוחק. "זה היה קשה. זה שם עלי קליפה. ממש לא הייתה לי ילדות באותו הזמן בגלל שלא נתתי לעולם החיצון להיכנס".

***

File:Monta Ellis layup.jpg - Wikimedia Commons

החומות לא ירדו בקליפורניה, שם אליס היה קוץ עקשן שחושב קודם כל זריקה אצל דון נלסון.

בימים אלו, נלסון פרש לחופים של הוואי, שם הוא מנותק מתקשורת ה-NBA ולא משועבד לחיכוכים עם שחקניו לשעבר. עדיין, ההתמודדות שלו עם אליס ידועה. נלסון קיבל את אליס כשהוא בשנתו השנייה בליגה ואימן אותו עד לעונת 2009-10.

"ובכן, הדבר הראשון שקופץ לראשי הוא…" נלסון מתחיל, ואתם מצפים לשמוע בקצרה איזשהו התדרדרות כדורסלנית: סקורר אנוכי, מחבק כדור חד ממדי. ועדיין, נלסון נותן הצהרה מפתיעה.

"… שחקן נהדר", הוא מסיים.

"הוא היה קשה לאימון כשהוא היה צעיר. אין שום ספק במוחי לגבי זה", נלסון ממשיך. "הוא היה קשה מאוד לאימון בהתחלה. כפי שאמרתי, חד משמעית. הוא חשב שהוא יכול לעשות כל דבר, כמו רבים מהשחקנים הצעירים".

היום, אליס מזהה את המוניטין שלו, מבין איך הוא נראה כ"מקרה-ראש". אז ב-2007, הוא התאהב בחואניקה והשינוי החל.

השניים נפגשו במסיבה ואיכשהו נכנסו לוויכוח סוער על השקגו ברס והקאובויס האהובים שלו. "הוא היה ראש בעייתי", מספרת חואניקה. עדיין, היא ראתה מעבר לזה – חואניקה, מבוססת מאוד בקריירה שלה כקצינת משטרה בממפיס, לא ידעה כי מונטה משחק ב-NBA עד מספר שבועות בתוך מערכת היחסים שלהם – והם ביחד מאז.

"הוא היה צריך להפוך לגבר ואני חושב שהדבר הטוב ביותר שקרה לו היה כשהתחתן … ולאחר מכן ילדו הראשון", נלסון אומר. מונטה ג'וניור נולד לפני שש שנים. "אז כל החיים החלו להתבגר ונהפכו לפחות אנוכיים ויותר איש קבוצתי ויותר כמנהיג. לקח לו קצת זמן להגיע לשם, אבל (הפייסרס) מקבלים את החבילה המלאה".

אליס, שברכו השמאלית נותחה לאחר התיכון, עבר ניתוח בברכו השנייה ממש בתחילת שוק השחקנים החופשיים. התהליך סווג כ"מינורי", אבל לאחר 11 שנים של שחיקה ברגליים האלו, החדשות יכלו לקרר את הפייסרס. אבל הקבוצה עדיין רצתה את החתיכה החסרה להתקפה המרווחת החדשה. כך שביום הראשון הרשמי לשוק השחקנים החופשיים, הפייסרס הלכו בחוזקה על אליס.

בתוך מסעדת The Capital Grille, מאמן הפייסרס פרנק ווגל הסתכל לחואניקה בעיניים והדגיש שבעלה הוא "מושלם עבור מה שאנחנו מנסים להשיג".

"פול ג'ורג' הולך להיות קרוב לחזרה, או לכושר מלא", ווגל אמר, ממשיך את נאומו לאליסים. "אתה הבחור שהולך לעשות שהמעבר שלו לעמדה 4 (עמדת הפאוור פורוורד) יעבוד. זהו לא משהו שאנחנו רוצים לעשות בלי מישהו עם יכולות קליעה בקליבר שלך והמהירות שיש לך".

***

החומות של מונטה צוללים באיטיות. במשך שנים, לא היו לו יחסים עם אביו הביולוגי, מרסלה סינגלטון, אבל מאז תוקן העבר הכואב. הקשר בן האב-לבן שוקם לנקודה בה סינגלטון מופיע מהקומה התחתונה של הבית של אליס.

"הוא לומד", אומרת חואניקה, שדחפה את מונטה לדבר עם אביו. חואניקה מקווה שמונטה יוכל לתת ליותר אנשים להיכנס. "הוא בנאדם טוב. יש לו לב טוב אבל (להיות) יותר פתוח. אתה תמיד צריך להיות זהיר אבל (לתת) יותר אנשים להכניס לתוך חייו".

הוא מנסה יותר להיפתח. אנטווין עדיין יכול להתאושש בחייו, אבל הוא נקי ופיכח ומרגיש יותר טוב. עם הימים הרעים ביותר בעבר הקצר, מספר חודשים לפני, מונטה התקשר לאמו וחשף לבסוף כמה החיים ההפכפכים של אנטווין השפיעו עליו. רוזה אליס לא רוצה לחלוק פרטים. זה כואב יותר מדי. המים עדיין מאט חמים עבורה.

"שמחה שזאת רק הייתה שיחת טלפון", היא אומרת. "אם זה היה עניין של פנים-אל-פנים, אני חושבת שזה היה יותר דרמטי והרסני".

אבל עכשיו באינדיאנפוליס, המים שקטים. אליס מתכרבל על מושב אהבה, רגליו מתנדנדות בצד. סירתו עוגנת בחוץ ואליס ממשיך להיות סבלני וחברותי עם אורחיו מספיק זמן. קר בחוץ והדגים עולים.

"היום", אליס מכריז, "יהיה יום נהדר לצאת החוצה לשם ולנסות את המים".

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. תודה סמיילי, יש כמה החלטות תרגום שלא ממש ברורות, ״מאג הקפה״?, התרגום עדיין מרגיש כאילו אמריקאי שלא ממש יודע עברית מנסה לדבר, יש כמה פעמים שאתה מתרגם מילולית ביטוי שלא עובד בעברית, חוץ מזה תודה.

 2. הסיפור שתרגמת הוא מ-2015. הוא שיחק שנתיים אחרי. מה הוא עוש עכשיו?
  לדעתי יוסיף המון אם תסיים את התאגום עם

  ***********
  מונטה אליס המשחך ךשחק עוד שנתיים, ואז… (ותנסה למצוא מה הוא עושה היום)

  תודה על התרגום

  1. אני חושב שקראתי כמה ידיעות שהוא ניסה לחזור לליגה מספר פעמים.
   לאחרונה ערך אימון מיוחד עם סטודמאייר בלאס וגאס (בפגרת האול-סטאר האחרונה אם אני זוכר) כדי לנסות להרשים קבוצות.
   אני חושב שהוא גם סוחב עונש השעייה של שימוש בחומרים אסורים (כנראה עישן משהו…).
   יש מספר סרטונים שלו ממשחקי פיקאפ בקיץ.
   .
   לעניות דעתי, הטעות הגדולה שלו הייתה שהעדיף לעזוב את המאבריקס, שם חזר לרלוונטיות תחת קרלייל, והעדיף טיפה יותר כסף בפייסרס שחיפשו עזרה סביב ג׳ורג׳.
   .
   אליס, לצערו, לא ממש שינה את סגנון משחקו שיתאים למשחק המודרני. הוא מתבסס על חדירה בעיקר (וההתבגרות שלו עם הפציעות והקילומטראז׳ שצבר לא ממש עוזרים…) והוא מעולם לא היה קלעי גדול מ-3.
   השאלה אם הוא מוכן לעלות מהספסל ולא לשחק את כמות הדקות שהוא התרגל אליה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט