הסל הראשון שלי: שחקני ה-NBA מספרים על הרגע בו הם "עשו זאת" – ESPN / תרגום Smiley

הסל הראשון שלי: שחקני ה-NBA מספרים על הרגע בו הם "עשו זאת"

ESPN
אוקטובר 15, 2019

מאמר מקורי: https://www.espn.com/nba/story/_/id/27747500/my-first-basket-nba-players-dish-moment-made-it

כאשר הוא נשאל אם הוא זוכר את הסל הראשון שלו ב-NBA, תשובתו של דני גרין הייתה זריזה.

"ברור שאני זוכר", הוא אמר ל-ESPN. "אני חושב שכל אחד זוכר את הסל הראשון שלו ב-NBA".

אבל גארד לוס אנג'לס לייקרס – שמאז הוסיף עוד 1,967 סלים – טועה לגבי זה. בגלל שכאשר ESPN הציג את אותה שאלה לשחקן מילווקי באקס, הסנטר ברוק לופז, הבחור הגדול השאיר תשובה ריקה.

"אהה … זריקה … אני לא יודע אם אני זוכר את הסל הראשון שלי", הוא אמר. "אני זוכר שהזריקה הראשונה שלי הייתה איירבול. אבל אני לא זוכר את הסל הראשון שלי, לא".

שימו את השכחה של לופז בצד, לקלוע את הסל הראשון שלכם בקריירה הוא רגע בלתי נשכח. היו יותר מ-500 שחקנים ב-NBA בשנה שעברה, וכמעט כולם חוו את החוויה של לראות את אחת מזריקותיהם צוללת בתוך הרשת בפעם הראשונה. הזריקות האלו כוללות הטבעות פוסטר, זריקות עמוקות מה-3 וכמעט כל מה שיש באמצע.

כאשר קבוצה חדשה של שחקני NBA מתחילים לעשות את הזיכרונות הללו, הסתכלנו בחזרה על אלו שעשו זאת עד עכשיו, דרך העיניים של אלו שקלעו אותם.


הזריקות

כמעט כל סל הוא ייחודי. רק תסתכלו על חלוקת הסלים הראשונים של 10 השחקנים בצמרת דירוג התחזית של ה-NBA.

החברים החדשים לקבוצה, לברון ג'יימס ואנתוני דיוויס, לקחו כמעט את אותה זריקת ניתור מקו הבסיס כדי להתחיל את הקריירות שלהם בהפרש של תשע שנים זה מזה. דמיאן לילארד קלע זריקה מ-3, מרחק טיפה קצר יותר מזאת שהוא הכניס כדי לסיים את העונה של הת'אנדר באפריל האחרון. ולאחר שישב בחוץ במשך שתי העונות הראשונות שלו ב-NBA בגלל פציעה, ג'ואל אמביד קלע זריקה בסיבוב מקו העונשין כדי להיות הראשונה מתוך 1,290 הסלים שלאחר מכן. כל זריקה מספרת סיפור, יותר מ-500 מהן למעשה.

מתוך 530 שחקנים שהתלבשו וראו מגרש במשחק NBA ב-2018-19, 525 מהם קלעו לפחות סל אחד בעונה האחרונה או בעונה שקדמה  לה. חלקם, כמו מייקל ביזלי (שקלע אחרי 14 שניות בבכורה שלו ב-NBA ב-2008), לקח מעט זמן להירשם בטופס הקלעים הרשמי ב-NBA. אחרים, כמו סם דקר, זה לקח יותר זמן. ניתוח גב הגביל את דקר, אז שחקן יוסטון רוקטס, ל-3 משחקים בשנתו הראשונה, שבמהלכם הוא לא ניסה לזרוק אף לא פעם אחת. דקר קיבל את ההזדמנות שלו לקלוע בערב הפתיחה בשנתו השנייה, שקלע ליי-אפ מוקדם ברבע השני מול הלייקרס.

הליי-אפ של דקר לא היה סל ראשון נדיר עבור שחקן ה-NBA. מתוך 525 סלים אחריהם עקבנו, 242 מהם – כמעט חצי – הגיע ממרחק של פחות ממטר מהטבעת. הטבעות מהוות 52 מהסלים האלו, משחקנים שאפשר היה לצפות זאת מהם, כמו ג'ראלד גרין, טייסון צ'נדלר ומדיאנדרה ג'ורדן, וממועמדים פחות צפויים כמו מרכוס סמארט, ג'ף טיג ומייקל קרטר-וויליאמס, שההטבעה שלו הגיע בדקות הפתיחה מול ההיט שהיו האלופים המכהנים פעמיים ברציפות.

קרטר-וויליאמס הוא אחד מתוך 15 שחקנים בשנה שעברה שקלעו את הסל הראשון שלהם מול ההיט. הרוקטס איפשרו את רוב סלי הבכורה, עם 29, שאחריהם הספרס והוויזארדס (25 כ"א), מאבריקס (23), נאגטס והבאקס (22 כ"א). בצד השני של הספקטרום, רק 10 שחקנים קלעו את הסל הראשון שלהם בקריירה מול הג'אז, כאשר הטרייל בלייזרס (11) והגריזליס (12) גם כן היו קמצנים בקטגוריה  הזו.

בכל מקרה, קרטר-וויליאמס הוא חלק ממועדון הרבה פחות אקסקלוסיבי כאשר זה מגיע לקבוצה שעבורה הוא קלע את סל הבכורה שלו. באופן לא מפתיע, בהתחשב במספר השחקנים שחברו אליהם במהלך עידן ה"תהליך", הסיקסרס היו הקבוצה שבה 33 שחקנים בשנה שעברה קלעו עבורה את סל הבכורה – קבוצה שנעה בין קייל קורבר (נובמבר 14, 2003) לזהיר סמית' (מרץ 3, 2019).

קורבר הוא אחד מתוך 119 שחקנים שהסל הראשון שלהם הייתה קליעה מ-3. סטפן קארי, השחקן הפעיל המוביל בסלים מ-3, לא נמנע עם החבורה הזו (הוא קלע סל בתוך קשת השלוש פחות משלוש דקות בבכורת ה-NBA שלו). למרות זאת, אחיו סת' כן. הקארי הצעיר קלע את הסל הראשון שלו, סל ל-3 במרץ 22, 2014. כחבר הקליבלנד קאבלירס.

עבור שני האחים קארי, סל ה-NBA הראשון שלהם לא הגיע בזריקת ה-NBA הראשונה שלהם, שהיא יותר נפוצה מאשר לא. מתוך 525 שחקנים בקבוצה הזו, 309 החטיאו לפחות זריקה אחת לפני שקלעו אחת, כולל ג'מאל מורי, שהחטיא את כל 17 הניסיונות שלו לסלי שדה לפני שלבסוף שבר את הרצף עם קליעה ל-3 במשחקו החמישי בקריירה. מורי יצא לבסוף בסדר, כמו גם קלינט קאפלה (11 החטאות לפני שקלע את הסל הראשון), דריימונד גרין (תשע) וג'ואקים נואה (תשע). עדיין, זה תמיד נחמד לראות את הסל הראשון צולל לתוך הרשת, כפי שמספר שחקנים אמרו.


הסיפורים

דארן פוקס, סקרמנטו קינגס

הבחירה ה-5 בדראפט 2017 הראה את המהירות שהיא סימן ההיכר שלו מיד כאשר עלה מהספסל בבכורה שלו, כאשר הוא משאיר מאחור את הגנת הרוקטס בהתקפת מעבר לליי-אפ קל.

"נכנסתי פנימה. זה למעשה היה על טרבור [אריזה], שהוא איתנו עכשיו. עשיתי את המהלך הקטן שלי, עברתי לידו, הוא ניסה לחטוף מאחור, פספס את זה והיה לי ליי-אפ. כן, אני זוכר זאת. זה היה נהדר. זה היה מגניב. עבורי, לשחק מול הרוקטס, שכאמור גדלתי ביוסטון ואז לשחק מולם במשחק העונה הרגילה הראשון שלי ב-NBA, זה בהחלט היה כיף. זאת הייתה חוויה נהדרת".

דני גרין, לוס אנג'לס לייקרס

גרין שיחק מחליף עם דקות מועטות בקליבלנד קאבלירס כשחקן שנה ראשונה ולא קלע את הסל הראשון שלו עד למשחק ה-16 של קבוצתו בעונה – רק המשחק השלישי שבו הוא ראה אקשן באותה שנה.

“זה לא היה כמו כל סל אחר של דני גרין. זה לא היה סל טיפוסי של דני גרין. זה היה ליי-אפ בשמאל מריבאונד התקפה [מול] שאלוט. אני חושב שהם היו הבובקאטס באותו הזמן. זה היה במשחק חוץ. אני לא זוכר באיזה רבע זה היה, אבל זה היה לפני המחצית. … התרגשתי, לראות את חברי קבוצתי בצד המגרש מעודדים וצועקים לעברי, מראים כל כך הרבה אהבה ותמיכה ומתרגשים עבורי, אבל ה היה אינטנסיבי. ניסיתי לשמור על קור הרוח שלי ולהתנהג כאילו זה היה סל רגיל ולהמשיך לשחק".

ג'ראן ג'קסון ג'וניור, ממפיס גריזליס

הבחירה מספר 4 בדראפט של שנה שעברה בזבז מעט זמן לפני שנרשם על לוח הקלעים, כשקלע ליי-אפ תוך 42 שניות ברבע הרביעי של הופעת הבכורה שלו.

“זה היה מול הפייסרס. הייתי תחת הסל, וחשבתי שאני עומד להטביע את זה, אבל אז הייתי ככה, 'בחיי, אני רק רוצה שתי נקודות'. פשוט הנחתי את הכדור והוא פשוט הסתובב מעט ונפל. ואז הספסל החל לצרוח, ואני הייתי ככה, 'וואו, לעזאזל, זה הסל הראשון שלי'. לא ממש קלטתי את זה".

קייל קוזמה, לוס אנג'לס לייקרס

הס הראשון של קוזמה הגיע במשחק בית בסטייפלס סנטר מול הלוס אנג'לס קליפרס.

“הסל הראשון שלי בליגה היה פלוטר מעל דיאנדרה ג'ורדן. זה היה די מטורף בגלל שתמיד כילד הכרתי אותו כחוסם זריקות, וזה די התאים שאני פשוט זרקתי את זה מעליו. בכנות, לא ממש חשבתי על זה עד לאחר המשחק, בגלל שזה היה פלוטר מהיר, ואז רצתי חזרה להגנה, וכנראה שקלעו עלי – אני לא יודע, אני לא זוכר את זה. [הערת העורך: לא רק שקוזמה לא קיבל סל בחזרה, הוא לקח ריבאונד לאחר החטאת מ-3 של הקליפרס כדי להבטיח עצירה]. אבל למעשה, זה היה מגניב".

No photo description available.

באדי הילד, סקרמנטו קינגס

הילד עלה מהספסל בבכורת ה-NBA שלו, לאחר שנבחר במקום ה-6 בדראפט ה-NBA ב-2016 על ידי הניו אורלינס פליקנס, והחטיא את שלוש הזריקות הראשונות שלו לפני שקלע ליי-אפ מוקדם ברבע השני.

“זה היה בניו אורלינס. שיחקנו מול הדנבר נאגטס. זה היה מהלך של בידוד והשגתי ליי-אפ בשמאל שהלכתי על קו הבסיס. זה היה פתוח לגמרי, וזה היה אחד הליי-אפים הכי קשים שקלעתי. אני לא יודע איך הצלחתי לעשות זאת, אבל הצלחתי, בגלל שזה היה פתוח לגמרי. זה היה כמו אחד הדברים האלה. סל ה-NBA הראשון שלך [מגיע עם] כל החרדה, כל הלחץ, אבל זה היה כיף, זה היה מגניב".

ג'יי ג'יי רדיק, ניו אורלינס פליקנס

רדיק היה צריך להמתין עד למשחקו ה-14 בשנתו הראשונה לפני שערך את בכורת ה-NBA שלו לאחר שנבחר בדראפט על ידי אורלנדו מג'יק ב-2006, והוא קלע את הזריקה הראשונה שלו בג'ארבג' טיים של הניצחון ב-19 נקודות על ההוקס לאחר אסיסט של הבכירה 2 לשעבר, דארקו מיליצ'יץ'.

“אני כן זוכר את סל העונה הרגילה הראשון שלי בקריירה. לצערי, לא זכיתי לשחק הרבה בשנתי הראשונה, ככה שהסל הראשון שלי היה כנראה שבועיים או שלוש בתוך העונה. יצאתי מחסימה בצד ימין כדי לקלוע זריקת ניתור מהאמצע בטווח של 2 רחוק ואני זוכר הרגשה כנה של הקלה שסוף סוף קלעתי סל NBA".

מרכוס סמארט, בוסטון סלטיקס

סמארט, הבחירה ה-6 ב-2014, קלע שלוש זריקות משבע ניסיונות בבכורת ה-NBA שלו. באופן לא מפתיע, הסל הראשון של שחקן ההגנה יוצא הדופן הגיע – איך לא? – מחטיפה.

“אני חושב שהראשון שלי היה מול דרון וויליאמס מהברוקלין נטס. הצלחתי לחטוף והלכתי להטבעה במתפרצת. אני חושב שזה היה הראשון שלי. אבל, אני מתכוון, זאת הייתה הרגשה טובה. כאילו הרגעתי את העצבים והלחץ החוצה, ככה זאת הייתה הרגשה טובה. [התנהגתי] כאילו עשיתי זאת פעם, אבל בפנים הייתי באקסטזה. כלפי חוץ שמרתי על קור רוח וירדתי חזרה כדי להמשיך לשחק הגנה".

ג'ייסון טאטום, בוסטון סלטיקס

הסל הראשון של טאטום הגיע במשחק הראשון שלו, תחת אור הזרקורים האינטנסיבי של השידור הארצי שהתמקד במפגש הראשון של לברון ג'יימס וקיירי ארווינג לאחר שארווינג הועבר בטרייד מקליבלנד לבוסטון.

“סל השדה הראשון שלי היה האלי-הופ ברבע השלישי. מתפרצת של שניים-מול-אחד מקיירי בתחילת הרבע השלישי. זה די הוריד את הלחץ. עכשיו אני יכול להריגע. היית עצבני תחילה. אני מתכוון, אנחנו משחקים מול לברון. הרגיש טוב לאחר מכן".

מייסון פלאמלי, דנבר נאגטס

פלאמלי היה בחירת סיבוב ראשון של הנטס ב-2013 אבל הוא מצא את עצמו מהר משחק באופן מוגבל בעונה לאחר שהקבוצה הביאה בקיץ את פול פירס וקווין גארנט.

“זה היה משחק חוץ באורלנדו. ג'ארבג' טיים, רבע רביעי, חסימה והתגלגלות פשוטים. אולי ג'ייסון טרי זרק את זה אלי, שכחתי, אבל קיבלתי הטבעה קטנה, וזה הרגיש טוב. אני רק זוכר שהייתי מוכן לשחק. ישבתי למשך זמן ארוך. אני לא חושב שקיבלתי איזשהן דקות במהלך שני המשחקים הראשונים של העונה, ככה שזה פשוט היה טוב להיכנס לשם".

טרוי דניאלס, לוס אנג'לס לייקרס

לאחר שנקרא מהג'י ליג, דניאלס לקח 31 זריקות בחמישה משחקים עם הרוקטס כשחקן שנה ראשונה, כאשר 25 מהניסיונות מגיעים מעבר לקשת. ככה שזאת לא הפתעה שסל ה-NBA הראשון שלו היה ל-3 נקודות.

“הייתי עם היוסטון רוקטס. אני חושב שזאת הייתה זריקה ל-3 במתפרצת או משהו כזה. כנראה זריקה [שמאמן הרוקטס אז] קווין מקהייל לא אהב, אבל כקלעי אתה חייב לקחת את זה. וקלעתי אותה. … זאת הייתה הרגשה בלתי רגילה. אתה תמיד חולם על הרגע הזה, ועבורי לעשות זאת ושהמשפחה שלי צופה בזה, זה היה אדיר".

מיילס טרנר, אינדיאנה פייסרס

לאחר שישב בחוץ במהלך המשחק הראשון של הפייסרס ב-2015-16, טרנר ערך את בכורת ה-NBA שלו בבית מול ממפיס גריזליס.

“זה היה המשחק השני של השנה, פעם ראשונה שקיבלתי דקות משחק. נכנסתי מיד … וקיבלתי פולו דאנק. סל ה-NBA הראשון שלי היה טיפ קטן להטבעה. זיכרון חזק. אני חושב שמונטה [אליס] הלך לליי-אפ ביד שמאל, הוא החטיא, אני הגעתי במעבר וניקיתי את זה. הורי היו במשחק. אני זוכר שהסתכלתי לעברם, הסתכלתי לעבר אבא שלי והצבעתי. זה היה די מגניב עבורי. … לא יכולתי לערוך זאת טוב יותר בעצמי".

דריק וויט, סן אנטוניו ספרס

וויט נכשל לקלוע סל בארבעת המשחקים הראשונים שלו בקריירה, ולבסוף פרץ זאת בהופעתו החמישית עבור הספרס, במה שהיה משחקה ה-23 של סן אנטוניו בשנה.

“זה היה מול אוקלהומה סיטי באוקלהומה סיטי. חדרתי מהאמצע, וקלעתי פלוטר קטן. זה פשוט מיוחד לקלוע את הראשון, הסל הראשון שלא הרבה אנשים יכולים להשיג, ככה שהייתי שמח לגבי זה. כשגדלתי, פלוטר היה כנראה הניחוש הכי טוב שלי. למעשה, אם הייתי צעיר יותר, כנראה שהייתי חושב על קליעה מ-3 או משהו, אבל פלוטר התאים למשחק שלי יותר מכל דבר אחר. אני חושב ששמרתי על ראס [ווסטברוק], ככה שלא היה לי זמן לחגוג".

ג'ראד דאדלי, לוס אנג'לס לייקרס

דאדלי לא סימן תשובה כאשר נשאל אם הוא זוכר איזשהם פרטים על הסל הראשון שלו, אבל הוא זוכר הרבה פרטים אחרים מבכורת ה-NBA שלו בנובמבר 2, 2007 – שבה הוא לא קלע (הוא קלע את סל ה-NBA הראשון שלו שני ערבים לאחר מכן במיאמי).

“אני זוכר ששיחקנו מול המילווקי באקס, מתמודד מול מייקל רד, השמאלי, מקבל שתי עבירות מהירות לאחר 30 שניות, מוחלף, ואני ככה, 'בחיי, הוא היה אול-סטאר, נבחרת ארה"ב'. אני אפילו לא יודע אם קלעתי. כנראה שהיו לי אפס נקודות. אבל יותר סביר [שהסל הראשון שלי] היה זריקת ניתור, בגלל שלא היו לי שום ליי-אפים בשנתי הראשונה. אני זוכר שזאת הייתה זריקה בכנף הימנית וחשבתי, 'היי, זה היה מגניב'. אמא שלי הייתה שם, בגלל שהיא הגיעה לשניים או שלושה משחקים הראשונים, ובעיקרון, [כאשר אתה קולע את הסל הראשון שלך] אתה מגיע".

Image result for thaddeus young 2007

ת'דאוס יאנג, שיקגו בולס

בזמן שדאדלי לא זוכר את כל הפרטים על הסל הראשון שלו, יאנג זוכר מתי הוא קלע לראשונה עבור הסיקסרס ב-2007 – בין השאר כי זה הגיע מול דאדלי.

“סל ה-NBA הראשון שלי, אני חושב שעברתי את דאדלי. אני חושב שזה היה משהו כזה. שיחקנו מול שארלוט. אני אומר לכם דבר אחד, זה מוריד הרבה מהכתפיים שלכם. כשאתם משיגים את הסל הראשון הזה, רואים את זה נכנס, הסל גדל, העיניים שלכם מתרחבות. ככה שהייתי משולהב, הייתי נרגש ומוכן לשחק. אני חושב שרק הפכתי לנמרץ יותר לאחר שקלעתי את הסל. זה לחלוטין אחד מהדברים הגדולים. זה מה שכל ילד חולם עליו, להגיע לליגה ולקלוע את סל ה-NBA הראשון שלו. ככה שזה קרה והתלהבתי".


לפוסט הזה יש 5 תגובות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט