לקראת הדראפט #5: החלומות והסיוטים של כל סוכן בליל הדראפט של ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

לקראת הדראפט #5: החלומות והסיוטים של כל סוכן בליל הדראפט של ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

החלומות והסיוטים של כל סוכן בליל הדראפט של ה-NBA

מאט באבקוק / si.com

יוני 18, 2018

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2018/06/18/nba-draft-2018-lakers-celtics-kings-grizzlies-agents

ברוכים הבאים ליומנם של הסוכנים, סדרה מסוכן השחקנים לשעבר מאט באבקוק. במשך השבועות שהובילו לדראפט ה-NBA לשנת 2018, ה-The Crossover מספק מבט ייחודי אל מאחורי הקלעים של תהליך הדראפט – מציע מבט חטוף כיצד הסוכנים מייעצים לשחקנים שלהם ומתמרנים את התמונה של התקופה שלפני הדראפט.
הפוסט החמישי של באבקוק נותן מבט על התחבולות האחרונות בשבוע הדראפט, והמהלכים של סוכני השחקנים שחייבים להספיק במהלך ליל הדראפט עצמו.
ההמתנה הארוכה סוף סוף הסתיימה: דראפט ה-NBA הגיע! כדי לתת לאוהדים הצצה טובה יותר אל מאחורי הקלעים של הלילה הגדול, בואו נעבור על אירועי הערב  באופן כרונולוגי.

סיבוב ראשון: ניווט בחדר הירוק

כפי שהוזכר במאמר הקודם, לכל שחקן יש סיטואציה שונה ובליל הדראפט אין שום שינוי. שנה אחרי שנה סוכנים כמו ביל דאפי וג'ף שוורץ נמצאים בחדר הירוק עם הלקוחות שלהם שמיועדים להיבחר כבחירת לוטרי. השולחנות בחדר הירוק כוללים בדרך כלל את הסוכן (או סוכנים), חברי משפחה, חברים קרובים, ואת המאמן של השחקן במכללה. זאת הפעם היחידה בשנה שהסוכנים מצולמים – אם הם אוהבים זאת או לא.

סוכן בחדר הירוק יכול רק לקוות שהזמן בו המצלמה תגיע אליו יהיה מוקדם ותראה אותו נותן חיבוק ניצחון קטן לשחקנו לאחר שהוא שומע את שמו של השחקן מפי הקומישינר של ה-NBA, אדם סילבר. השחקן מקבל כובע של קבוצתו החדשה, עולה לבמה ללחיצת יד עם סילבר, ועושה ראיון זריז עבור השידור הארצי בטלוויזיה המסקרת את הדראפט. כל מי שצופה בדראפט בכל שנה ראה זאת מיליון פעמים.

כאשר השחקן מסיים את הראיון שלו הוא בדרך כלל יקבל שיחה מהמנהל הכללי שבחר בו. בשיחה הזו יברכו את השחקן ויאמרו לו כמה הם נרגשים בקבוצה שהוא מצטרף אליהם. בדרך כלל, ירצו שהשחקן יגיע לעיר כדי להציגו במסיבת עיתונאים, שיכולה להיות הכי מוקדם בבוקר של היום למחרת. לאחר מכן השחקן יעבור סדרת צילומים מאחורי הקלעים של הדראפט ויעשה מספר ראיונות למספר כלי תקשורת. לבסוף, השחקן והפמלייה שלו ילכו לארוחת ערב מאוחרת או שילכו למסיבה … בהחלט חגיגה ראויה!

ישנן חמש דקות בין כל בחירה בסיבוב הראשון לפני שמכריזים עליה, מה שאומר שיש שעתיים בין הבחירה ה-1 בדראפט ועד הבחירה האחרונה בסיבוב הראשון. עבור השחקן והסוכן שלו הזמן הזה מרגיש כמו נצח. חוסר הוודאות באי הידיעה היכן יבחר השחקן יכול להיות מורט עצבים. באופן טבעי, ה-NBA הוריד את מספר השחקנים המוזמנים לחדר הירוק לבערך 15 בניסיון להימנע מסצנות דמטיות של שחקן כועס מול המצלמה. זה היצר הטבעי לרצות יותר ובאופן טבעי השחקנים מצפים להיות בחלק הגבוה של הטווח שלהם בדראפט. הרגשות רצים במלואם כאשר שחקן מתחיל להחליק בדראפט, ברוב הפעמים הוא יהיה מתוסכל כלפי הסוכן שלו.

ברגעי הפניקה האלה, הסוכן בדרך כלל נמצא בטלפון. אבל עם מי הסוכן מדבר ומה הוא אומר? הסוכן יתקשר לקבוצות שברשותם הבחירות הבאות כדי לנסות להבין אם הן מתכוונות לבחור בשחקן שלו, האם יש טריידים שרוקחים, או פשוט רק לאסוף כל מידע אפשרי רק כדי להעביר זאת לשחקן ולמשפחתו כדי להפיג את המתח. ברגע הזה, השחקן והסוכן שלו עשו 99% מהעבודה כדי להיבחר בדראפט. ברוב המקרים, השיחות הללו הם רק בשביל ההצגה או מתוך ייאוש.

ישנם מקרים בהם הסוכן יבצע שיחות במהלך הדראפט כדי למנוע מקבוצות לבחור את השחקן שלו במטרה שהשחקן יפול בדראפט לקבוצה שאותה הם מקווים שתבחר בו מאיזושהי סיבה. לדוגמה, סופר לי על ידי מנהל בקבוצה שבאמתחתה בחירה גבוהה בשנה מסוימת שהוא קיבל שיחות במהלך הדראפט מסוכן בולט לפני שהקבוצה בחרה בלוטרי. הסוכן ההוא איים להרוס את הקריירה של אותו מנהל אם הוא יבחר בשחקן שלו. ובכן, הקבוצה בחרה בשחקן והמנהל עדיין בתפקידו לאחר שכבר עברו מספר שנים.

ברוב המקרים, סוכנים ושחקנים הנמצאים בחדר הירוק יקבלו חגיגה נפלאה באותו הלילה שיקטפו את הפירות שעליהם עמלו. אבל מה לגבי שחקנים שנבחרים בסיבוב השני או לא נבחרים בכלל? הסוכן שמייצג את אותם שחקנים עומד לפני הרבה עבודה שעליו לעשות וכנראה לעשות כמה החלות קשות המבוססות על התוצאות של ליל הדראפט.

סיבוב שני: עבודה טלפונית

אדם סילבר פונה לקהל ומכריז על סיום הסיבוב הראשון ומציג את סגן הקומישינר, מארק טאטום, אשר יכריז על יתרת הבחירות של הדראפט. הסיבוב השני ירוץ הרבה יותר מהר וזאת מכיוון שיש רק שתי דקות בחירה לבחירה והזמן מסתכם סך הכל לשעה אחת בכללי.

תזכרו, שחקנים וסוכנים אשר לא מוזמנים לחדר הירוק, באופן טבעי לא בניו יורק עבור הדראפט. כאשר הייתי סוכן, הייתי צופה בדרך כלל בדראפט מהמשרד שלי והייתי מייעץ לשחקני לצפות בדראפט בקבוצה קטנה במקום לערוך מסיבה גדולה. אפילו שהציפיות בהתאם, קשה עבור השחקן לצפות בשחקנים רבים – שהוא מכיר והוא שיחק נגדם – נבחרים בדראפט לפניו.

במהלך הסיבוב השני הסוכן צריך לשמור את הטלפון שלו בהישג יד. ישנם כמה תרחישים בהם הסוכן צריך להיות זמין. ברוב המקרים, מקרים היפותטיים כבר נדונו עם הקבוצות אבל הם עלולים להתקשר ולשאול את הסוכן את השאלות הבאות לפני בחירה בשחקן בסיבוב השני:

 1. אם הוא נבחר, האם השחקן יסכים לעסקת "בחירה ושליחה" ? זה כאשר שחקן חותם על חוזה עם קבוצה בינלאומית בזמן שזה נותן לקבוצת ה-NBA לשמור על הזכויות עליו אצלה.
 2. אם השחקן נבחר, האם השחקן יסכים לחוזה דו-צדדי? החוזה הזה יביא אתו תוצאה בה השחקן יעביר את מרבית העונה עם קבוצת הג'י-ליג של הקבוצה שבחרה בו.

לאחר הדראפט: ליגת הקיץ ועסקאות דו צדדיות

באופן בלתי נמנע, הבחירה האחרונה של הדראפט הוכרזה ויש מספר של שחקנים בעלי תקוות דראפט שאת שמותיהם לא קראו … מה עכשיו? כסוכן צריך להבטיח את השחקנים שלא נבחרו במקומות בסגלים של ליגת הקיץ של ה-NBA בליל הדראפט או בימים שלאחר מכן. ישנן מספר ליגות קיץ של ה-NBA, כאשר לאס ווגאס היא הכי בולטת. ליגת הקיץ היא הזדמנות עבור השחקנים להרוויח מקום בסגלים של ה-NBA לאחר שלא נבחרו בדראפט. תלוי במידת העניין של הקבוצות, האפשרויות הבאות הן ריאליות עבור שחקן שלא נבחר לאחר הדראפט:

 • הסכם בעל פה לחוזה מובטח חלקית
 • חוזה דו צדדי
 • חוזה שותפות של השחקן
 • מקום בסגל ליגת הקיץ

ברור, הסוכן צריך להתקשר לשחקניו שלא נבחרו בדראפט ולעודד אותם ולשוחח את האופציות שלהם במטרה להתקדם. נקודת הפתיחה של השחקן בהנחת היסודות בשנתו הראשונה היא הכרחית לקריירה שלו. הופעתו של שחקן שנה ראשונה שלא נבחר בדראפט בליגת הקיץ תשפיע באופן ישיר על ההזדמנות שלו ועל המקום בו ישחק בעונתו הראשונה. ההחלטות שנעשות בליל הדראפט יכולות לשנות את כללי המשחק. זה הכרחי עבור הסוכן לשלוט בעצמו ולאלתר בזמן הכה דרמטי – זה הזמן בו השחקן הכי זקוק לסוכן שלו. החלטה מהירה צריכה להיעשות מכיוון שהסגלים לליגת הקיץ מתמלאים במהרה.

למרות הרגשת התבוסתנות ששחקן ירגיש כאשר אינו נבחר בדראפט, זה לא מבוי סתום. לדוגמה, ב-2010, שותפי העסקי ואני ייצגנו את סמארדו סמואלס מלואיסוויל. סמארדו קיבל עניין אדיר מקבוצות NBA והציפיות שלנו היו שהוא כנראה יבחר בדראפט. ובכן, הוא לא נבחר. בכל מקרה, לאחר הדראפט קיבלנו שיחות מהרבה קבוצות שרצו את סמארדו לליגת הקיץ. זה הגיע לבחירה בין שתי קבוצות עבורנו: שיקגו בולס ולוס אנג'לס לייקרס.

ייצגנו את מטה וורלד פיס (הידוע גם כרון ארטסט), שחתם עם הלייקרס בקיץ הקודם ככה שהיחסים שלנו עם הלייקרס היו חזקים. העניין היה שהלייקרס בחרו את דריק קראקטר בבחירה ה-58, ולא את סמארדו, והם היו שחקנים מאוד דומים. מצד שני, לשיקגו היה הרבה מקום תחת תקרת השכר ומספר מקומות פנויים בסגל. היו שמועות שהם מתכוונים להחתים שני שחקנים על חוזה מקסימום בשוק השחקנים החופשי.

שני החוזים הללו יספגו את מרבית המקום תחת תקרת השכר כך שבסופו של דבר הם יורשו למלא את שאר המקומות בסגל שלהם בחריגות של הארכת חוזים או בחוזי מינימום. חשבתי שזאת הזדמנות נהדרת עבור סמארדו ללכת לשיקגו בולס. ניסיתי לשכנע את מאט לויד, שהיה מנהל הסקאוטינג של הבולס באותו הזמן, כדי להבטיח לסמארדו את עמדת השחקן הפותח בקבוצת ליגת הקיץ שלהם ובכך להבטיח לו הרבה דקות משחק – מובן שהוא לא יכול היה להתחייב לכך.

עם זאת, מאט עשה עבודה נהדרת בלשכנע אותנו שזאת תהיה הזדמנות טובה עבור סמארדו. בקצרה, החלטנו על שיקגו כמקום המתאים. סמארדו שיחק היטב בליגת הקיץ וכתוצאה מההופעה שלו הוא הצליח למשוך תשומת לב לא רק מהבולס אלא גם מקבוצות נוספות. בסופו של דבר, הצלחנו להבטיח לו חוזה לשלוש שנים עם קליבלנד קאבלירס באותו הקיץ, אשר הוא הרוויח יותר מרוב השחקנים שנבחרו בסיבוב השני של הדראפט באותה השנה, כולל דריק קראקטר.

מנסיוני, העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לשחקנים שהולכים אל הדראפט הוא לקוות לטוב ביותר ולהתכונן לגרוע מכל. ליל הדראפט יכול להיות תיאור די מדויק של קריירה מקצוענית בכדורסל. זה יכול להיות מאוד תנודתי ומאוד רגשי.  לחלק מהשחקנים יהיה מסלול קל יותר מאשר לאחרים. השחקנים שבאמת מצליחים בעסק הזה אלו הם שפועלים במקצוענות ובעלי כושר התאוששות. שיהיה הרבה הצלחה לשחקנים בליל חמישי. ותזכרו, זוהי רק ההתחלה המאוד מוקדמת של הקריירה המקצוענית שלכם. יש עוד הרבה עבודה לפניכם.


חלק #1 – המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA

חלק #2 – הדרכתו של סוכן במהלך אימוני הקומביין של דראפט ה-NBA

חלק #3 – להישאר או ללכת: נקודת מבטו של סוכן שחקנים על ההחלטה להיכנס מוקדם לדראפט

חלק #4 – לבטוח בתהליך (הדראפט): מבט לאימונים ש שחקני דראפט ה-NBA

לפוסט הזה יש 15 תגובות

 1. תודה סמיילי.
  עבודה נהדרת .
  היו לנו כמה תירגומי גלישת גלים מעולים הרבה תירגומי כדורסל.
  עכשיו תירגומים עסקיים .
  ואשמח לתירגום מאמר פעם אחת מתחום האופניים
  אופני כביש כי למעשה בץחום הזה קיימים מספר ענפים וענפי משנה.
  אני למעשה די מכיר את מורכבות הענף ,אך אחרים בכלל לא.
  תודה רבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט