המאבק היפה – אנאנת' פנדיאן / תרגום Smiley

המאבק היפה – אנאנת' פנדיאן / תרגום Smiley

המאבק היפה

נובמבר 15, 2017

מאמר מקורי: http://www.slamonline.com/nba/cj-mccollum-interview-cover-story/

אנאנת' פנדיאן / SLAM

לאחר שהתגבר על מכשולים מוקדמים בקריירה כמו פציעה וחוסר בזמן משחק, כוכבה של פורטלנד טריילבלייזרס, סי ג'י מקולום, סיבב הרבה קרסוליים בדרך להפוך לאחד הסקוררים המפחידים ביותר ב-NBA.

See the source image

זמן לא נראה כדאגה כלשהי עבור סי ג'י מקולום.

יותר משעה חלפה מאז שהסתיים אימונה של פורטלנד ועדיין מקולום נשאר במתקן של הקבוצה. זה לא משנה שהוא עבר כרגע ראיון ארוך, או לצורך צילומים – היכן שמדי הבלייזרס השחורים שלו, שרשרת היהלומים ונעלי ה-Li-Ning ישבו בדיוק במקום – מיד לאחר מכן הוא התיישב איתנו. זה לא משנה שאז הוא היה צריך לצלם כמה זריקות כוריאוגרפיות כאשר צלם וידאו עוקב אחר כל צעד שלו. מקולום לא ממהר.

אם ההתחייבות לזמן אינה מהווה בעיה, אולי בגלל שהוא נהייה רגיל כאשר דברים מעטים את קצב פעולתם.

לפחות ככה זה נראה על המגרש, כאשר מקולום פיתח הרגל להקפיא את הזמן במהלך משחקים במטרה להתקיף את המגנים האומללים עם סדרה של מהלכים קטלניים. השיטה המדויקת לקורבן משתנה תמיד, אך פעמים רבות יותר מאשר לא, התוצאה זהה.

See the source image

מקולום מקבל עונג גדול כאשר הוא גובר על יריביו כך. כל כך שהוא יצר לכבוד זה סדרה של סרטונים מסוגים שונה שהוא מכנה "חוק וסדר: יחידת הקורבנות של סי ג'י" (Law & Order: CJ’s Victims Unit). שזאת סדרת וידאו חצי שבועית במדיה החברתית על יריביו. כל פרק עשוי היטב ומאוד משעשע. זה גם מציג וידאו דוקומנטרי של התפתחות היכולות ההתקפיות של מקולום.

"ישנם בחורים שיכולים לקלוע וישנם בחורים שהם סקוררים", מאמן הקליפרס, דוק ריברס, מתאר את מקולום. "הוא סקורר. הוא סקורר מלידה. סקורר מקצוען ככה אני קורא לו".

בעונה שעברה, מקולום השיג ממוצע של 23 נקודות למשחק בזמן שקלע ב-48 אחוזים מהשדה, 42.1 מהשלוש והוביל את הליגה עם 91.2 אחוזים מהקו. ממוצע הנקודות של מקולום היה מספר 20 בליגה – גבוה יותר משחקנים כמו קליי תומפסון, קייל לאורי וכרמלו אנטוני.

"מספרי הקליעה שלו הם לא מציאותיים", אומר חבר קבוצתו, אוון טרנר. "זה מראה את כל העבודה שהוא משקיע ואת הביטחון שיש לו".

עכשיו בשנתו החמישית, מצופה ממקולום להמשיך את ההסתערות ההתקפית שלו על שאר הליגה, לאחר ששם ציפיות מהאנשים על עצמו שמבוססות על כך שמשחקו משתפר מדי שנה. אבל קל לשכוח שהזריחה המטאורית של מקולום להיות אחד משחקני ההתקפה הטובים בליגה הייתה איטית יחסית להתפתחותו.

כאשר נבחר 10 בדראפט ב-2013, מקולום שבר את רגלו השמאלית ממש בסיום מחנה האימונים ממש לפני תחילת עונתו הראשונה – פציעה שנעשתה אפילו יותר מתסכלת בגלל שהוא שבר את אותה הרגל בשנתו הרביעית ב-Lehigh. ובזמן שמקולום היה מסוגל לחזור חזרה מהפציעה, העובדה שזה קרה פחות משנה אחרי הובילה להרבה חוסר ודאות.

See the source image

"זאת הייתה מכה קשה בשבילי, בכנות", מקולום מספר. "נבחרתי על ידי שחקני השנה הראשונה לזכות בתואר רוקי השנה. הרגשתי כאילו הולכת להיות לי עונה טובה. אני רק זוכר שקיבלתי את תוצאות צילום ה-X-ריי, מסתכל על [מנהל פורטלנד] ניל [אולשיי] ובוכה. בגלל שאני כאילו, זהו זה, שוב. אלו הם שני שברים בפחות משנה. מה הולך לקרות עם חיי?

"אני רק זוכר שהוא  אומר, 'עשר שנים מעכשיו, אנחנו בכלל לא נזכור זאת', וככה אני סוחב את עצמי. שם את זה בעבר ו[מתרכז] בלשחק היטב ולהתכונן הרבה שכאשר אני אהיה מבוגר, אף אחד לא באמת יזכור מה קרה בשנתי הראשונה".

לכאורה מילות העידוד של אולשיי הדהדו עמוקות במקולום, במידה רבה משום שהוא גדל בצורה בה חינכו אותה לשמור תמיד על ראייה אופטימית. ההורים שלו העבירו לו את הרעיון של האופטימיות, עבודה קשה ואמונה עצמית – כל התכונות שמיצגות את עצמם – למקולום ולאחיו הגדול אריק, שעשה לעצמו שם במשחק מעבר לים.

"[הורי] תמיד לימדו אותנו שלא חשוב מה קורה בחיים, יש להתכונן", סי ג'יי אומר. "בגלל שלא זורקים הזדמנות בגלל שלא מקבלים את ההזדמנות. מפספסים את ההזדמנות כאשר לא מוכנים כשהיא מגיעה".

בלקיחת המסר הזה ללב, מקולום הלך לעבור את תהליך השיקום בריכוז שיא ולבסוף שיחק 38 משחקים במהלך שנתו הראשונה. הוא הראה ניצוצות של פוטנציאל התקפי כשחקן שנה ראשונה, אבל בשנתו השנייה, הוא שיחק בממוצע 16 דקות למשחק כאשר הוא משחק כמחליף לווסלי מת'יוס ולאחר מכן כמחליף ארון אפללו.

See the source image

פציעה באצבע המורה שלו הושיבה את מקולום בחוץ לכמעט חודש בשנתו השנייה. וכאשר הוא חזר, דקות המשחק שלו היו לא עקביות ובמספר מקרים, הוא אפילו לא שיחק.

"אני [רגיל] להופיע באולם, האישה שלי כנראה תהיה שם, המשפחה שלי בעיר ואני יודע שאני לא משחק", מקולום אומר. "הדבר העצוב ביותר שאי פעם תחווה זה ללכת לעבודה שלך, לדעת שאתה לא הולך לשחק ואנשים נמצאים שם במיוחד כדי לצפות בך. אתה יודע שאתה טוב מספיק לשחק – אבל אתה לא משחק".

היסטוריית ה-NBA מלאה בשחקנים אשר היו במקרים דומים ודהו החוצה מתוך התודעה של הליגה. אבל מקולום לא נרתע. מוסר העבודה שלו והרעב הפנימי שלו חיזקו את בטחונו העצמי, מה שגרם לו לעבוד אפילו חזק יותר על משחקו באימון. וכאשר מת'יוס קרע את גיד האכילס שלו ואפללו נפצע בכתפו, הבלייזרס נאלצו למעשה לתת למקולום תפקיד גדול יותר. תפקיד שאותו הוא אימץ והיה מוכן לקראתו במהלך הסיבוב הראשון של הבלייזרס מול הגריזליס ב-2015.

באותה סדרת פלייאוף, בה הבלייזרס הפסידו לבסוף בחמישה משחקים, התבררה כמסיבת הגילוי של מקולום. הוא התקשה בתחילת הסדרה אבל סיים עם 26, 18 ו-33 נקודות בהתאמה בשלושת המשחקים האחרונים. ועל פי ההופעה הזו, מקולום הרוויח את תפקידו כשחקן בעמדה 2 העתידי אצל הבלייזרס.

המהלך לקידום מקולום לעמדת השחקן הפותח הוכיח את עצמו כמהלך הנכון עבור הבלייזרס, כאשר הוא מקבל תפקיד גדול יותר וזוכה בפרס השחקן המשתפר לעונה 2015-16 עם ממוצעים של 20.8 נקודות, 3.2 ריבאונדים, 4.3 אסיסטים ו-1.2 חטיפות.

"אתה תמיד יכול לשפוט מישהו על סמך התנהגותו בסערה", מקולום אומר. "אני התקשתי והתגברתי על כך".

"סי ג'יי מעולם לא ראה את עצמו בדרך שעולם הכדורסל ראה אותו", מתאר ל-SLAM דרך האימייל אגדת הלייקרס, קובי בראיינט, האיש שאותו סי ג'יי רואה כמודל למוסר עבודה. "הוא תמיד הרגיש שהוא טוב יותר ממה שאנשים ראו שהוא יכול להיות. בגלל זה, אני חושב שהוא תמיד שיחק עם רצון להוכיח. הוא תמיד עבד קשה יותר מכל אחד אחר כדי להוכיח את הערך שלדעתו הוא האמין שהוא שווה".

המנטליות של אני-כנגד-העולם שבראיינט מדבר עליה נראית לעין כשרואים את סי ג'יי משחק. היהירות שלו כמעט חסרת תחרות. כפי ש"חוק וסדר, יחידת הקורבנות של סי ג'יי" מראה, מקולום לא רק ישפיל אותך – הוא ישמח להדגים כיצד הוא עושה זאת.

"אני חושב שאתה חייב שיהיה לך יהירות צנועה לגבי עצמך כדי להצליח במלאכה שלך, באותו האופן בו אתה מאמין בעצמך", מקולום אומר. "כמו, לי יש את הביטחון הרב ביותר גם אם אני מחמיץ זריקת עונשין בזמן קריטי או זורק אייר-בול מהשלוש. אני עדיין אקח את הזריקה הבאה בגלל שהתכוננתי כל כך הרבה. אני שם את עצמי בעמדה כשבראשי, גם אם אני נכשל, בפעם הבאה אני אצליח".

זו כנראה הסיבה מדוע הוא מסוגל לשחק באפקטיביות רבה לצד רכז הבלייזרס, דמיאן לילארד. השניים התחילו להיות בקשר זמן רב לפני שהיו חברי קבוצה ב-NBA. במהלך שנתו הרביעית ב-Lehigh, מקולום הצליח ליצור קשר עם לילארד – עוד שחקן במכללה עלומת שם כ-Weber State – מחפש איזו עצה, ודמיאן היה האיש להושיט עזרה.

See the source image

"אף אחד לא נתן לו כלום", מקולום מספר על לילארד. הוא הלך ל-Weber State, שם בוודאי לקח אמבטיות קרח בפחי אשפה ממש כמוני. הוא לא היה בעמדה שבתי ספר ניסו לגייס אותו, אז הוא עבד קשה".

השניים התכתבו לעיתים קרובות ולילארד אפילו עזר למקולום במהלך תהליך ההתאוששות לאחר שהוא שבר את רגלו במהלך שנתו הרביעית. לילארד גם שבר את רגלו ב-Weber State.

יחסיהם מהודעות פרחו לשותפות מקצוענית ויחסי חברות קרובים. למרות משחקם הדומה, השניים משחקים ביחד בצורה חלקה ומשלימים אחד את השני בהתקפה היטב.

"אנחנו באמת רוצים לראות את הצלחתו של האחר, וזה למה אנחנו מצליחים להסתדר היטב על המגרש", מקולום מסביר. "אנחנו רוצים שכל אחד יהיה נהדר".

See the source image

כפי שהוא עושה לעתים קרובות, לילארד נותן שבחים דומים למקולום. הוא אפילו חשף שלפעמים הוא ירא כבוד מהארסנל ההתקפי של סי ג'יי.

"במשך כל חיי, תמיד היה לי את הכישרון הזה בקליעה", לילארד מספר. "זה לפעמים יראה כאילו אני תקוע ואני לא יכול לעשות כלום. אבל אז אני יכול לגרום למשהו לקרות. עבורי, זה נורמלי. לכל השאר, אומנם, זה יהיה כמו, הו, איך עשית זאת? סי ג'יי נותן לי את ההרגשה הזו כשאני כאילו, איך הוא הצליח לצאת מזה?

אבל בזמן שלילארד ומקולום בקושי מוצאים את עצמם כמעט ולא תקועים בהתקפה, הבלייזרס כיחידה מדשדשים במים כקבוצת פלייאוף עם פוטנציאל נמוך במהלך השנים האחרונות.

הופעה בסיבוב השני של הפלייאוף ב-2016 גרמה לציפיות גבוהות, אבל שנה שעברה גולדן סטייט ווריורס ניצחה בסוויפ את פורטלנד בארבעה משחקים בסיבוב הראשון. וכאשר הווריורס הם עדיין הווריורס, וקבוצות אחרות כמו הת'אנדר והרוקטס מוסיפות סופר-סטארים, עליהם עדיין לעבוד קשה כדי להימנע מעוד הדחה בסיבוב הראשון.

לבלייזרס, בכל אופן, יש סיבות להיות אופטימיים. האיש הגדול, יוסוף נורקיץ' הגיע בשנה שעברה, והוא בכושר הטוב ביותר בקריירה הצעירה שלו ועכשיו יהיה עם הקבוצה למשך עונה שלמה. הפאוור פורוורד, אד דיוויס, בריא ומספק עומק הכרחי בקו הקדמי. טרנר נראה שמרגיש הרבה יותר בנוח בשנתו השנייה עם הקבוצה ופאט קונהאוגטון התפתח לשחקן רוטציה יציב. הא – ולבלייזרס עדיין יש את לילארד ומקולום.

סי ג'יי, מצדו, לא נשמע כל כך מודאג. מצוקה קטנה היא לא דבר חדש עבורו – הוא רגיל להילחם.

"המוטיבציה עדיין מגיעה מבפנים", הוא אומר. "בגלל שאני תמיד זוכר את המאבק".

לפוסט הזה יש 20 תגובות

 1. תודה סמיילי , השחקן האהוב עליי בבלייזרס.יש לו את הרגעים שהוא בזון ואז הוא באמת מכונה התקפית- ברמה של קליי.קצת ירד השנה באחוזים , מקווה שיחזור למספרים של לפני שנתיים.הוא גם אחד השחקנים הרהוטים בליגה וסגן נשיא איגוד השחקנים .היום קראתי שאח שלו,אריק, לקח בפעם הרביעית ברציפות את ה TBT.

 2. אין עליך סמיילי עם בחירת המאמרים ואיכות התרגום.
  אסור שמשולם יזכה באליפות. ממה שאני מבין זה יוריד לו את כל הדרייב 🙂

 3. סמיילי תודה על עוד בחירת מאמר ותרגום נפלא.
  אני מאוד אוהב אותו באופן אישי, לא בטוח שאני צודק אבל משום מה יושב לי בזיכרון שאחיו אריק עשה פה גיחה לליגת העלאק שלנו גם???

  1. אחיו אריק שיחק בנתניה, ועכשיו בטורקיה.
   אגב סי ג'יי אירח אותו בפודקאסט המצוין שלו והוא אמר שישראל המקום שהוא הכי אהב לשחק בו.

 4. בדקתי שיחק בנתניה עונה ועוד עונה בכפר סבא בליגה השנייה ישר אחרי הקולג' שלו בטרם עשה את פריצתו באירופה

 5. תודה סמיילי אין עליך.
  שחקן שאני מאוד אוהב. לא אוהב את ההתאמה שלו לצד לילארד אבל. הייתי רוצה לראות אותו מחזיק בכדור יותר, לצד רכז מומחה הגנתי. לא יודע אם זה היה באמת רלוונטי אבל ממש קיוויתי שקליבלנד יעשו עליו טרייד שנה שעברה, גם תמורת לאב ובחירת הדראפט.
  היה משדרג את שתי הקבוצות

 6. הוא שחקן שאף פעם לא יהיה 'הכוכב הגדול', אבל כמו סקוטי פיפין, ג'יימס וורת'י, קווין מקהייל, ובהווה קליי תומפסון, דוויין ווייד (ללברון), מאנו ג'ינובלי וטוני פרקר לדנקן – הוא תמיד יהיה 'השני', אבל שני שחשיבותו גדולה ביותר. כזה הוא מקלולום.
  תודה על התרגום.

 7. אחלה שחקן. לצערו השיתוף פעולה עם לילארד לא יביא לתוצאות,טרייד על אחד מהם חייב להגיע. לדעתי לילארד גדול יותר ולכן מקולום יעבור בסוף לקבוצה אחרת.הלוואי היה מגיע לפילי,תפור עליהם בול

 8. תודה על התרגום. מעולה. לא רק שאריק מקולום שיחק בנתניה, הוא היה אחד הזרים עם היכולת הכי חלשה שאיכשהו סיימי עטנה. זו הסיבה שהוא הגיע לכפ"ס וכבר היה על סף פרישה.

  מבחינת קליעה הוא בוודאות ברמת נ.ב.א אבל הייתי ממליץ לו להישאר ביורוליג ולעשותאת מה שהוא אוהב.

 9. יופי של שחקן אבל היכולת ההגנתית שלו לא מספיק טובה. יכול להיות תוספת נהדרת לקונטנדרית (באמת יכול להתאים לפילי מקצועית, השאלה היא יותר לגבי האופי והנכונות לשחק כינור שלישי אחרי סימונס ואמביד)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט