שחקני עילית מבטיחים שמסיימים את התיכון צריכים להפסיק לשחק עבור ה-NCAA ולשקול את ה-G-League – מארק ג'י ספירס / תרגום Smiley

שחקני עילית מבטיחים שמסיימים את התיכון צריכים להפסיק לשחק עבור ה-NCAA ולשקול את ה-G-League

ישנם יתרונות בדילוג על המכללות לטובת ליגת הפיתוח של ה-NBA, כולל הכסף מסוכנים ועסקאות התקפות משפטית

See the source image

מארק ג'י ספירס / theundefeated.com

פברואר 26, 2018

מאמר מקורי: https://theundefeated.com/features/elite-high-school-hoops-prospects-should-stop-playing-the-ncaa-game-and-consider-the-g-league/


הגיע הזמן שהעילית של שחקני התיכון המבטיחים ביותר יתחילו לשקול את ה-G-League. כן, ה-G-League של ה-NBA.

חקירת ה-FBI של השחיתות בכדורסל המכללות חשפה ששחקנים מיותר מ-20 תכניות בחטיבה ה-1 של הגברים זוהו ככאלו שכנראה עברו על חוקי ה-NCAA והפרו אותם, על פי מסמכים שפורסמו על ידי Yahoo! Sports ב-23 בפברואר. לפחות 25 שחקנים נקשרו להטבות בלתי ראויות, כולל מיילס בריג'ס ממישיגן סטייט, קולין סקסטון מאלבמה ו-וונדל קרטר מדיוק. שחקני NBA עכשווים כמו קייל קוזמה, דניס סמית ג'וניור, באם אדאביו, אייזיאה וויטהאד ומרקל פולץ' גם כן הוזכרו כמי שזכו להטבות בזמן תקופתם במכללה.

סקסטון וקרטר צפויים להגיע ל-NBA לאחר עונתם הראשונה והם מתוכננים להיבחר כבחירות לוטרי בדראפט 2018. סמית, אדאביו ופולץ' גם כן עזבו את המכללה לאחר עונה אחת כדי לשחק ב-NBA. ה-NCAA והמכללות מקבלות מיליארדים של דולרים, תודות לכך שאותם אתלטים משחקים עבורם עבור מילגה בודדת וקצבה שמהווה את התשלום עבורם. אז במקום שאותם אול-סטארים של המקדולנלדס אול-אמריקאן או הג'ורדן בראנד קלאסיק ישחקו את משחק ה-שנה-אחת-וללכת וישחקו עונה אחת במכללות, למה לא פשוט ללכת ל-G-League, שם הכסף שמתקבל מסוכנים או מעסקאות או חוקי?

"אני חושב שזה חלק מהפתרון לרפורמה של ה-NCAA", אמר המאמן הראשי של הגולדן סטייט ווריורס, סטיב קאר.

הפיל בחדר הוא שכל השחקנים המדוברים הינם אפרו-אמריקאים. רוב העילית של שחקני כדורסל המכללות הוא שחורים שעושים מיליארדי דולרים עבור תוכניות העילית כמו דיוק, קנזס, UCLA וקנטאקי במשך שנים. בני העשרה הללו לא קיבלו דולר אחד חוקי מעבר למלגה שלהם, ונראה כי ה-NCAA לא מתכוון להציע משהו פיננסי בעתיד. בינתיים, אתלטים שחורים ומשפחות, שרבות מהן מתקשות כלכלית, נופלות קורבן לכסף שהוא נחוץ אך לא חוקי המוצע על ידי סוכנים, מקורב או מאמן ומסיימים כאשר נוזפים בהם או אפילו גרוע יותר.

שחקני עילית של התיכונים פשוט צריכים להפוך למקצוענים כאשר הם מסיימים את בית הספר בכך שהם מצטרפים ל-G-League. כן, השכר הגבוה ביותר של 25,000 דולר הוא לא בדיוק זכייה בלוטו וה-G-League לא בדיוק זוהרת כמו לשחק עבור דיוק או קנטאקי. אבל השחקן יכול לקבל כסף מסוכן או עסקה כספית חוקית מחברת נעליים ולעשות מאמץ להיות מוכן עבור ה-NBA בליגה שהיא בחסות ה-NBA. אם שחקן פנומנלי, מרגש ובעל פרופיל גבוה כמו ציון וויליאמסון הולך ל-G-League, אדידס, נייקי, אנדר ארמור וכד', יהיו ללא בעיה לקשור אותו מוקדם בעסקת חבילה פיננסית כדי להשלים לו הכנסה.

See the source image

לשחקני תיכון יש את האופציה להיכנס ל-G-League במשך שנים. סטארקוויל, מיסיסיפי, הכוכב בהתהוות לאטאוויוס וויליאמס סיים את התיכון ושיחק בליגת ההתפתחות של ה-NBA (עכשיו ה-G-Leagueׂ) בטולסה 66 במהלך עונת 2009-10. הפורוורד בגובה 2.07 על 104 ק"ג לא היה רשאי לשחק ב-NBA, לפי החוקים, במהלך עונתו הראשונה עם טולסה. אבל לאחר עונה אחת לאחר שסיים את לימודיו בתיכון, וויליאמס היה רשאי להגיש את מועמדותו לדראפט 2010. הוא נבחר בסיבוב השני על ידי מיאמי היט, אשר סחרה בזכויות עליו לאוקלהומה סיטי ת'אנדר.

וויליאמס שיחק עונה נוספת עבור קבוצת ה-D-League של הת'אנדר בטולסה אבל מעולם לא הצליח לשחק ב-NBA. הבחור בן ה-28 משחק בספרד בקבוצה של ולנסיה ובנוסף גם שיחק באופן מקצועי בפורטו ריקו, הרפובליקה הדומיניקנית, ונצואלה ורוסיה. אולי הסיכון של ללכת ל-G-League ישירות מהתיכון הוא הציאות של ילד המשחק מול אנשים מבוגרים שרעבים להצליח להתקדם ל-NBA. אם הילד לא באמת שחקן, הוא חשוף וזכאות המכללה שלו נעלמת.

ה-G-League עשויה להיות בעתיד הליגה השניה הכי טובה למקצוענים אחרי ה-NBA. אבל אם כוכבי שנה ראשונה של המכללות כמו סקסטון, קרטר, מרווין באגלי ה-III, דיאנדרה אייטון, ג'ארן ג'קסון ג'וניור, טריי יאנג ומוחמד במבה היו משחקים ב-G-League עכשיו, הם כנראה היו מצליחים. ואם הם לא כוכבים, הסקאוטים של ה-NBA יכולים לראות אותם כל ערב ויכולים להעריך למה הם מסוגלים כאשר יהיו חזקים יותר ויותר בוגרים.

ישנם מספר יתרונות לכוכב עולה המחליט להצטרף ל-G-League לאחר התיכון:

 • תשלום שכר עם תשלום שכר דירה, ביטוח רפואי בחינם, הסעות חינם. בגיל 18, אילו באמת הוצאות צריך בן עשרה? הם גם יאפשרו את היכולת להרוויח כסף חוקי מעסקאות שונות כדי לפצות על השכר הנמוך.
  גארד הניו יורק ניקס, עמנואל מודאיי, וגארד ה-NBA לשעבר, ברנדון ג'נינגס החלו את הקריירה המקצוענית שלהם בסין ואיטליה, בהתאמה, ולשניהם היו חוזי נעליים עם אנדר ארמור. אם היו מצטרפים ל-D-League במקום, הם יכלו להשיג כסף מחוזי הנעליים מבלי לעזוב את ארה"ב. עבור ילד כוכב בן 18, לקבל כסף רציני מעסקת נעליים מבלי לעזוב את המדינה, זאת הזדמנות נוחה יותר עבורו ועבור משפחתו.
 • הפרוספקט התפתח על ידי מאמנים שמועסקים על ידי ה-NBA בזמן שישחק בסגנון של ה-NBA עם החוקים של ה-NBA. ללא בית ספר, לשחקן המבטיח יהיה יותר זמן לעבוד על המשחק שלו עם מאמנים כדי לשפר את משחקו כדי שיהיה עם שווי גבוה יותר עבור  דראפט ה-NBA.
 • התחרות היא כנראה הטובה ביותר בעולם מחוץ ל-NBA. לאחר ששיחק העונה בסין, ג'נינגס משחק ב-G-League עבור וויסקונסין הרד עם תקווה לחזור חזרה אל ה-NBA.
 • לבן העשרה תהיה היכולת להתאמן במתקני NBA ולהתאמן ולשחק מול שחקני NBA שהוצבו לשחק ב-G-League.
 • מאמני ה-G-League לרוב מסיימים כאשר עם מאמנים ברמת ה-NBA.
 • ההזדמנות להתרגל לסגנון החיים של ה-NBA על ומחוץ למגרש ולנסוע ברחי ארה"ב למשחקים.
 • ה-G-League מציעה לימוד מקוון דרך אוניברסיטת אריזונה סטייט אשר משולם באופן חלקי. ה-G-League מסייעת עם ההרשמה ולקיחת קורסים נכונים. אם ילד לא מעוניין ללמוד, הוא לא חייב לקחת חלק.
 • כל משחקי ה-G-League נצפים באפליקציה, וחלק מהמשחקים משודרים באופן ישיר בטלוויזיה בערוץ NBA.TV. תכנית הסיכום משודרת ב-NBA.TV. עם שחקן עילית מהתיכונים מצטרף ל-G-League, הערוץ של NBA.TV בוודאי ישדר יותר משחקים של השחקן הנחשב להבטחה  מעניינת.
 • סקאוטים של ה-NBA יכולים להופיע ליותר משחקים בכל ערב. במילים אחרות, הצעירים המבטיחים יזכו להיראות יותר פעמים מאשר שהם היו משחקים במכללה.

"אם הוא שחקן על, הוא יכול לקבל עסקת נעליים", אומר ג'נינגס, בעל ותק של שמונה שנים ב-NBA. "הסוכן יכול לקחת אחריות על הילד. זה רק למשך מספר חודשים. אתה משחק כנגד אנשים בוגרים. אתה משחק מול סקאוטים של ה-NBA בכל משחק. סקאוטים של ה-NBA תמיד נמצאים במשחקי ה-G-League. הG-League לחלוטין יותר טובה בגלל שיש לך שחקני NBA שבאים והולכים [אל ה-G-League], כך שלחלוטין אתה משחק מול שחקני NBA. זה לא כאילו אתה משחק מול שחקני NBA במכללה".
איך שחקן תיכונים עילית מגיע לשחק ב-G-League? הוא חייב להיות בן 18 ולבקש חוזה מה-G-League. ועדת פעולות הכדורסל של ה-G-League תחליט אם השחקן המבטיח הוא טוב מספיק כדי לשחק בליגה. המשמעות שהליגה לא תחתים שחקן אלא אם כן הוא מוכשר מספיק. אם התשובה חיובית, השחקן יחתום על חוזה ויכנס לתוך דראפט ה-G-League.

לשחק עבור קבוצת G-League יהיה יותר מאתגר מאשר זה יהיה בדיוק, קנטאקי, UCLA או בכל מקום בכדורסל מכללות. כולם בליגה הזאת היו פעם כוכבי כדורסל. אחד מהנהלות ה-G-League הוציאה אזהרה לכוכב תיכונים החושב להצטרף.

"הליגה הזו קשה, וזאת תהיה הפעם הראשונה ששום דבר לא ניתן להם", אחד מהנהלת קבוצת ה-G-League אמר. "אז הם יצטרכו להבין שהם לא יקבלו זמן משחק בהתבסס על מה שהם עשו בתיכון או בתכניות צעירים אחרות שהם היו חלק מהן. זה יאתגר אותם. הם חייבים להגיע לפה עם גישה מקצוענית, ההבנה שלהגיע בזמן זה חשוב וברגע שהם חתמו חוזה עם ה-G-League אין דרך חזרה לשחק ספורט חובבני".

"זה עסק. אם אתה עושה טעויות או שיש לך גישה לא נכונה במכללה, הם יתמודדו עם זה. ב-G-League, החוזה הוא לא מובטח ככה שהם יכולים לחתוך אותך בכל זמן. אם הם נכנסים עם הגישה הנכונה ועובדים קשה בכל יום, אני חושב שזה יהיה טוב עבורם. אבל אני רואה הרבה ילדים לוקחים דברים כמובן מאליו וחושבים שזה יהיה קל. וב-G-League, הם משחקים נגד אנשים מבוגרים המחפשים לעשות שם לעצמם".

פורוורד הווריורס, קווין דוראנט, אמר לאחר אימון ב-23 בפברואר שאתלטים במכללה צריכים לקבל תשלום והם מנוצלים. ה-MVP של סדרת הגמר ב-2017 אמר שהוא מקווה שה-NBA תרשה לשחקנים ללכת להגיע ישירות מהתיכון ושהוא היה עושה זאת אם הייתה לו את האופציה בגלל שמשפחתו הייתה צריכה עזרה כספית. בזמן שה-NBA ואיגוד השחקנים של ה-NBA צפויים לשקול לבטל את "חוק השנה-האחת", הכי מוקדם שההסכם הקיבוצי יכול להשתנות הוא רק ב-2024.

מאמן הת'אנדר, בילי דונובן, מאמין שה-NBA צריכה לאפשר לשחקנים ללכת ל-G-League ישירות מהתיכון אם הם לא נבחרים בדראפט.

"בחורים צריכים לקבל את האפשרות להגיע ישירות מהתיכון, בגלל שיש את העניין שכולם רוצים להמשיך להתחבא מאחורי … 'מי הולך להדריך? הם מקבלים מידע לא נכון. הם מקבלים מידע שגוי'", דונובן אמר. "ובכן, ישנם שחקני NBA שיש להם יועץ כספי ולפעמים זה לא נגמר טוב בכלל. אף אחד לא אומר, 'מי דואג להם?' אנחנו צריכים לאפשר לחברה האלה לקחת החלטה משלהם. ואם הם לא נבחרים בדראפט או קיבלו רעיון לא טוב, הצעד הבא זה ללכת ל-G-League, לפי דעתי, כדי לנקות את החלק הזה של כדורסל המכללות".

ה-NBA וה-NFL תמיד קיבלו ביקורות על כך שהם מנצלים את ה-NCAA במערכת של ליגת קטינים. אם ה-NFL, למשל, מחליטה לשים מיליארדי דולרים כדי לתמוך בליגת NFL לצעירים כדי לפתח שחקנים צעירים, זה יכול להיות החלטה שבעיקרה הורגת את ליגת המכללות.

ל-NBA למעשה יש את האופציה הזו עכשיו עם ה-G-League. כל מה שצריך שסופרסטאר אחד מהתיכון יקח את הצעד הזה ולראות אם זה עובד לטובתו. ואם לדוגמא מישהו כמו וויליאמסון, שהוא הבטחה גדולה, ימצא הצלחה בזה, אולי תור שלם של כוכבים בני עשרה ילך בדרכו. אם זה קורה, ה-NCAA יתחרט על כך שהוא לא שילם לאותם סטודנטים-אתלטים ולא אפשר להם לחתום על עסקאות פיננסיות.

מארק ג'י ספירס הוא כתב NBA בכיר עבור Undefeated. הוא היה פעם מסוגל להטביע עליכם, אבל הוא לא מסוגל לכך כבר שנים והקרסוליים שלו עדיין כואבים.

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. הבעיה היא שאם שחקן הוא פרוספקט עתידי ובדרך להיות בחירת לוטרי שמבטיחה לו מליוני דולרים בעוד שנה, למה הוא צריך לשחק מול מקצוענים בג'י ליג במקום מול חובבנים בליגת המכללות? הוא שם הרבה מאוד על הכף בתמורה ל-25 אלף דולר וכמה חוזים.

  לונזו בול לדוגמא, הולך לקבל כ-14 מליון דולר בשנתיים הקרובות. הוא היה מקבל את אותו סכום אם הוא היה משחק ב G-Legaue מול מקצוענים את השנה האחרונה? לא בטוח בכלל.

  בקיצור, אם כבר זה עדיף לשחקני דרג שני שחושבים שהם לא מוערכים מספיק במוקדמות דראפט, או כאלו שתחרות מול מקצוענים תשפר אותם.

  1. זה בסה"כ ישנה את הדרך בה יעריכו את האיכויות של שחקנים שהולכים לשחק שם כמו שצורת ההערכה של שחקנים שמשחקים באירופה היא שונה. אולי יקח זמן כלשהו אבל הסקאוטים ילמדו לתרגם את מה שהם רואים שם.

 2. זה נבלה וזו טרפה
  השחקנים האלה לא לומדים יסודות משחק וזו בדיוק הבעיה… ב ג'י ליג הם ימשיכו לשחק בשביל נצחונות.
  המשך גיוס הוינילים האירופיים לא יקטן 🙂
  איך אין מכללות לכדורסל בארה"ב אני לא מצליח להבין….

 3. מעולה כרגיל סמיילי, תודה . שאלת השאלות בתקופה האחרונה בארהב. קל מאוד להגיד להם ללכת לג׳י ליג אבל אחרי מסורת של שנים שהכוכבים הכי גדולים במדינה הולכים למכללות הכי טובות עם המאמנים הכי טובים זה דפוס שיהיה קשה לשנות.

 4. תודה לקוראים ולמגיבים.

  זה בהחלט נושא מעניין, במיוחד עם כל החקירות מול המכללות שמתנהלות כרגע (והתוצאות יכריעו לאן העניינים ילכו).

  שחקן עם פרופיל גבוה שלא מזמן העדיף את ה-G-League על פני המכללות הוא דריוס ביזלי .
  לדעתי עדיין המכללות הן בעמדה טובה יותר בעיקר בגלל המסורת וההיסטוריה. הרבה תלוי במידת ההצלחה של ביזלי, ולפי זה שחקנים אחרים יעשו את אותו המהלך.
  אני חושב שזה יותר רלוונטי לשחקנים ש"לחוצים" על כסף.

 5. דבר ראשון צריכים להגדיל את התשלום ב-G ליג (כבר העלו ל-35,000 וזה לא מספיק. צריכים להגיע ל-100,000, ואז להעלות משכורות). אם יעלו משכורות, ה-ג'י ליג יכולה להפוך לקריירה בפני עצמה, כשהטובים ביותר ניפלטים ל-NBA, והשאר ממשיכים בגי ליג עם משכורות של 100,000 עד 500,000, כי התכנית היא להפוך את הגי ליג כמו ליגת המינור בבייסבול, שם מאות שחקנים משחקים כל ימי חייהם

כתיבת תגובה

סגירת תפריט