לזעזע את העולם – חאליד אל-אמין / תרגום Smiley

לזעזע את העולם

אפריל 6, 2015

מאמר מקורי: https://www.theplayerstribune.com/khalid-el-amin-ncaa-tournament-march-madness-shock-the-world/

חאליד אל-אמין

שחקן לשעבר במכללת קונטיקט האסקיז


מאחורי כל ניצחון ושברון לב בטורניר ה-NCAA, ישנו סיפור. ה-The Players Tribune מציג סיפורי טירוף (Tales of Madness), סדרה של סיפורים ממקור ראשון ואייקוני כדורסל שנזכרים ברגעיהם הבלתי נשכחים מחוויותיהם בטורניר. בחלק זה, חאליד אל-אמין זוכר כיצד קונטיקט ניצחו את דיוק בגמר אליפות ה-NCAA ב-1999.


מה אני יכול לומר? זה היה פשוט משהו שהגיע למחשבותיי באותו הרגע.

"אנחנו מתכננים לזעזע את כל העולם היום".

רק שבע מילים. כפי שאמרתי להם, לא ידעתי שזה הולך להיות כזה עניין גדול.

זה היה במנהרה באצטדיון ממש לפני המשחק. כתב שאל אותי אם דיוק הולכים להציג "בעיות מאצ'-אפ" עבורנו. הייתי קצת מוטרד. חשבתי, אנחנו הולכים להציג בעיות מאצ'-אפ לדיוק. לא התכוונתי לשום חוסר כבוד, פשוט הרגשתי שאני צריך שכולם ידעו שאנחנו באנו לשחק ואנחנו לא הולכים להתרפס.

לזעזע את העולם. זה היה איך שקבוצת היוקון (UConn) שלנו הרגישה כאשר נכנסנו למשחק האליפות נגד דיוק ב-1999. לא הרגשנו כמו אנדרדוג למרות שהתייחסו אלינו ככאלה. פרשנים ניתחו את הסיכויים שלנו כהפרש 10 לרעתנו, והרגשנו חוסר כבוד בגלל היחס הזה מכיוון שיוקון ודיוק היו מספר 1 ומספר 2 במשך כל השנה. ידענו הכל על ההיסטוריה של דיוק, ומכיוון שזה היה הפיינל-פור הראשון שלנו ויוקון מעולם לא העפילה אליו, ידעתי שאנחנו צריכים דרך להמריץ את עצמנו. ובאותו זמן, רציתי לתת למדינה לדעת שהולך להיות משחק טוב.

Image result for KHALID EL-AMIN

היינו נהדרים באותה שנה בגלל שהיו לנו כל כך הרבה איומים. התפקיד שלי, כרכז, היה להכניס ביטחון ומנהיגות לקבוצה ובאותו הזמן להכניס קצת סגנון.

עכשיו אתם בוודאי תשתמשו במילים ביטחון ויהירות. ההאסקיז שיחקו עם ביטחון ויהירות.

החמישייה הפותחת שלנו הייתה ערבוב מושלם של שחקנים משלימים. ריפ המילטון היה האיש שלנו. הוא היה הסוס שלנו, מכונת הקליעה שלנו. הוא סיים את משחק האליפות הארצית עם 27, וזה היה די טיפוסי עבור ריפ. בנוסף היה לנו מגן נהדר בדמות ריקי מור, בחור שיכול לסתום את האמצע עם ג'ק ווסקהל והבחור הורסטילי שלנו, קווין פרימן. היה לנו גם את הקשיחות והאומץ מהספסל בנוסף. אדמונד סאנדרס היה פורוורד אנרגטי שאהב לקחת ריבאונדים, אלברט מורנינג היה קלעי טבעי ומגן טוב, רשאמל ג'וס היה מנהיג גדול על המגרש וסולימאן ווין היה מפתח משמעותי בעצירת אלטון בראנד.

זאת הייתה קבוצה אמתית – הייתה לנו את הכימיה הנכונה והאחווה עבור כל בחור שיעזור לבחור השני להצטיין.

https://gfycat.com/gifs/detail/HastyHarmlessHorseshoebat

בהגיענו למשחק האליפות הארצי, המאמן קלהון אתגר אותנו: אם לא נשחק את אחד ממשחקנו הטובים, יהיה סיכוי טוב שאנחנו יכולים להפסיד.

להגיד לנו שיש סיכוי שאנחנו נפסיד? מעולם לא שמענו זאת ממנו לפני. המאמן בדרך כלל אמר לנו: "אנחנו הקבוצה הטובה יותר, אבל זו הסיבה שאנחנו משחקים את המשחק: כדי להוכיח שאנחנו הקבוצה הטובה יותר". לפני המשחק מול דיוק, הוא סימן בבהירות שזה הולך להיות המשחק הקשה ביותר של העונה.

המשחק לא התחיל היטב לפי הדרך בה רצינו. דיוק פתחו בצורה טובה והיכו בנו בדקות הראשונות. וויליאם אייברי החל חם את הדקות הראשונות – היו לו איזה שבע נקודות מהירות – ומצאנו את עצמנו בפיגור 9-2 לפני שבכלל הזענו. זה זעזע אותנו במקצת, אבל זה היה הזמן שהוותיקים בקבוצה התעלו. תכנית המשחק הייתה לשלוח שמירות כפולות אל אלטון בראנד כל פעם שהוא מקבל את הכדור בפנים. רצינו שיתר שחקני דיוק ינצחו אותנו מבחוץ בכך שייקחו זריקות קשות. טרז'אן לנגדון היה המשימה של ריקי מור והיינו בטוחים כי הוא יכול לבצע את העבודה כהלכה.

https://gfycat.com/gifs/detail/DigitalVacantAfricanpiedkingfisher

במחצית הראשונה, אני לא חושב שאלטון בראנד היה מוכן לשמירות הכפולות, ולכן תכנית המשחק שלנו הלכה היטב. הצלחנו לשמור אותו במשחק רגוע עם רק חמש נקודות במחצית הראשונה. טרז'אן לנגדון היה במשחק קליעה טוב בסך הכל, אבל הצלחנו להגביל את שאר הקלעים של דיוק.

Image result for richard rip hamilton UCONN

המשחק היה צמוד לכל אורכו, אבל שתי הדקות האחרונות היו הזמן לנצח. שני מהלכים בלטו.

הראשון היה שהחזקתי בכדור שנותרה דקה והיינו ביתרון נקודה, כשהאליפות הארצית עומדת להיות מוכרעת. אלו הרגעים שאתה חולם עליהם כשחקן. שעון המשחק יורד וידעתי שאני חייב לבצע מהלך. השתמשתי במהלך הטעיית היסוס (hesitation move) כדי להקפיא את המגן, ואז כדררתי שמאלה וזרקתי ליי-אפ מחוץ לצבע.

ביצעתי את המהלך הזה אלפי פעמים. מהלך ההיסוס נתן לי את חצי השנייה שהייתי צריך כדי לחלוף על פני ההגנה. זה כנראה היה אחד מהמלכים הכי טובים שלי – משהו שאני עדיין משתמש עד היום הזה – ככה שפשוט הלכתי ללחם ולחמאה שלי. פשוט ניסיתי לעשות זאת פשוט.

https://gfycat.com/gifs/detail/DetailedEssentialAfricanaugurbuzzard

המהלך הבא היה אפילו גדול יותר. דיוק קלעו שתי זריקות עונשין, כך שהם הורידו את ההובלה שלנו לנקודה אחת. ביצעתי מהלך והחמצתי זריקה והם קיבלו את הכדור בחזרה.
פתאום, דיוק מצאו את עצמם עם הכדור והזדמנות לקחת את ההובלה עם פחות מ-30 שניות שנותרו.

ריקי מור שמר את טרז'אן לנגדון, שהחזיק בכדור במרכז המגרש. לנגדון היה חם במשך כל המשחק, ככה שהבנו שהוא הולך לקחת את הזריקה האחרונה. מעולם לא היה רגע כל כך מותח בכל הזמן שלי ביוקון. כולנו בהגנה היינו מוכנים לעזור במקרה שריקי יצטרך זאת, אבל יש לזקוף את הקרדיט לריקי, הוא מעולם לא היה צריך את העזרה שלנו. כשנותרו 10 שניות לסיום, לנגדון התחיל לכדרר לתוך קשת השלוש וביצע סבסוב. ריקי קלט זאת, הזיז את רגליו והצליח לגרום לרז'אן לנגדון לבצע צעדים.

Image result for richard rip hamilton UCONN

באותו הרגע, הרגשנו שאנחנו בשליטה. אבל זה טרם נגמר. עדיין הייתי צריך לקלוע שתי קליעות עונשין. אנשים שואלים אותי כל הזמן אם הייתי לחוץ לזרוק שתי זריקות עונשין עבור האליפות הארצית. אני אומר להם, אלו הרגעים שבשבילם אני חי. אין זמן להיות לחוץ.

עבור זה משחקים כדורסל מכללות – כדי לקבל הזדמנות לזכות באליפות הארצית. כשהכנסתי את שתי הקליעות והמשחק הסתיים, ידענו שזעזענו את העולם.

ב-15 שנים מאז אותו משחק, אוהדי קונטיקט עדיין ניגשים אלי ומזכירים את הציטוט שלי. "לזעזע את העולם" הפך למנטרה. זה מייצג קבוצה שהאמינה בעצמה, אפילו כשהסיכויים היו נגדם.

חאליד אל-אמין

לפוסט הזה יש 21 תגובות

 1. כרגיל נהדר סמיילי. נדמה לי בזיכרון שלאחר שקריירת המקצוענים שלו לא מממש המריאה הוא התגלגל לארץ לאיזו עונה (אבל לא סגור על זה)

 2. בסיפורי המכללות יש סיפורים נהדרים
  לנגדון היה אחד הגארדים הטובים ביותר באירופה עם קריירה יפה בצסקא מוסקווה
  ווייל אייברי שיחק בישראל בירושלים והפועל תל אביב
  להיות בגמר המכללות זה תמיד טוב לפני הדראפט אבל ממש לא מבטיח כרטיס לליגה ,אולי כרטיס לאירופה

 3. אני אפילו זוכר את המשחק.
  איזה תענוג זה לקרוא את הסיפורים המתורגמים הללו. ייתכן שהאנגלית שלי היום טובה מהעברית שלי, אבל עברית היא שפת אם ואני עדיין נהנה לקרוא את הסיפורים המתורגמים לעברית יותר מאשר נהניתי כשקראתי אותם במקור, באנגלית!

 4. סמיילי, אם יש לך זמן הייתי מציע לתרגם את ספורו של קווין לאב ולהכניסו מה שיותר מהר כשהכל עדיין טרי בראש.

 5. בדקתי. שיחק בעירוני רמת גן……
  סמיילי, התירגומים שלך אליפות. לא קראתי את המקור באנגלית…. נראה לי הוא פחות טוב 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט